NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7044 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 JUNI 1906 JA HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.. Parijs31b'~s Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 15 JUNI. Verg a4e ri-ng Hi&arlScherm,- ïond, •Heem s'it e -d <e Verg aid© ring van len gemeenteraad, 8 uur. Baarlecmimerlieidie c. a Vergade ring pan den gemeenteraad OM ONS HEEN cccxxi. ONZE HOUT. Zondag ontmoette ik op straalt Iemand (tie me vroeg: ,,Och toe, tóhrijf eens een artikeltje over onzen ['jut. Hij is zoo mooi geworden, ik zou graag willen, dat er nog eeais op gewezen werd. Om je de waaifheid te seggen, ben ik vroeger ook bij de op- waitie tegen de plannen van Sprin ger geweest, maar nou ben ik lieele- maal van gedadbte veranderd. Onze Hout is prachtig, daar vailt niets van i zeggen. Toen ben ik nog eens gaan snuffe len in wat er vier jaar geleden, in 1902. ad zoo tegen de plannen van Spr'nger tot reorganisatie van den Hout is geschreven. Oppervlakkig be reikend zou ik daarmee wel een stuk of zes kranten geheel kunnen vulden, kan ook meer wezen. Ingezonden stukken bij trossen, zelfs een lïeele brochure, oniderteekend door een aan tal bekende stadgenootenads ik hun namen noemde, zouden ze het niet pleizierig vinden. Welnu, ik zal het niet doen, want men moet, zooals de Franschen zeggen, alle geschriften beoordeelen naar den tijd waarin ze geschreven zijn en de tijd van 1902 was er een van overdreven, ja van ooodeloozen angst en zorg en onrust over het lot- van onzen Hout. Aange spoord door ilc weet niet wat en ik weet niet wiien, hadden de mensahen zich toen ingebeeld, dat Springer, ads een booze geest expres gekomen was, om onzen Hout nu eens lekkertjes te gaan vernielen. Ze weten nu wed be ter en verscheidene vroegere antago nisten hebben dat den heer Springer ook zelf gezegd. Het iheele verloop van deze za.ak toont aan, dat wanneer een deskundige veranderingen voorstelt, op welk terrein dan ook, de leeken verstandig doen met hun criiiek te bewaren, totdat die veranderingen voltooid zijn. Had men dezen gulden regel bij de plannen tot reorganisatie Tan den Hout in 't oog gehouden, dan jou de geheel© oritiek achterwege ge bleven zijn." Maar keeren we ons van 't verleden naar het tegenwoordige. Wie naar den Hout wandelt, zal opmerk-?n, dat aan den westkant van de Dreef, de ga ten worden dichtgemaakt, zoodat we daar een flink, breed, wandel- en wie- Ierpad krijgen. Dat is zonder twijfel «en verbetering, maar mooi wordt deze Dreefzijde daarmee nog niet. Sierlijker zou het zijn, wanneer aan den westelijken rand het pad, dat meer dan voldoende breed is, met een grasrand werd afgezet. Zoodra de af deel ing Publieke Werken, die het pad Pu in orde maakt, haar taak heeft afgewerkt, zal' vanzelf d'e waag naar «en grasrand wied opkomen. Jammer, dat het gemeentebestuur maar niet Hever dadelijk aan de af deeling pilam- Boenen de verbetering heeft toever trouwd. Wiie bij den Ingang van den Hout bij Hótel Scholten staat en in de ridhting ziet van de kiosk die daar ftaat, heeft moeite om zich voor te stellen, dat tusschen dat huisje en het bord aan den overkant een dub bele rij boomen heeft gestaan, die bij de reorganisatie van den Hout geheel is omgehakt. We kunnen ons zelfs niet meer voorstellen, waar ze Staan kunnen hebben.Dat gedeelte van ónzeïi Hout heeft dan ook wed de grootste verbetering ondergaan. Als de dag van gisteren herinner ik mij; hoe ik op een dag in 't voorjaar ■van 1902, met een aantal Raadsleden, on der goleide van den heer Springer den Hout doorkruisende, daar een natten, vochtigen boel vond, een plas 8en*omplex waar we niet doorheen, maar omheen konden loopon. De weg kronkelde eerst naar rechts, dan weer naar hnks. En zie daan-oor in de plaats nu den breedten rijweg, een ge not voor wandelaars, wielrijders, «qnipages. aoo hard als een kei in weerwil van de sombere voorspellin gen, dat een grintweg onder boomen nooit goed zou blijven. Zie daarnaast hoe de modderplassen vervangen zijn door opkomend gazon. Hier zijn tal van boomen gevallen. Niet omdat de heer Springer loist heeft- in hakken, maar omdat een bosch eenmaal niet goed blijven kon, wanneer er niet voortdurend het oog op gehouden wordt. Nu nog, terwijl de reorganisa tie feitelijk afgeloopen is, moeten nog •hier en daar boomen worden uitge nomen, die met hun kruinen onder andere boomen zitten en dus niets kunnen doen. En terwijl we verder wandelen, merken we iets anders op: we kun nen niet meer zoo door den Hout heenzien als vroeger. In weerwil van de verzuchting: „nu maken ze van den Hout een pauk inpl'aats van een bosch," schijnt hij thans groateir ge worden, omdat hij ondoorzichtiger is. Waar komt dat van? Omdat dadelijk begonnen is, met. het hakhout uit te dunnen en opnieuw weer in te boeten, zooals de deskundigen dat noemen. Het overgebleven hakhout gaat vrij en onbelemmerd weer groeien. Zoo is op zijn tijd omhakken en uitdunnen niet een ramp, maar een levensbehoefte voor een bosch. Wie •dat nog niet gelooft, moet maar eens lebten op de Dreef, waar men de nog zoo kort geleden gevelde iepen niet meer mist, van al 't groen, dat er nu wieer te izien is. De heer Springer heeft d.en Hout nog een tweeden, htoofdtoegang gege ven. Het einide van den kleinen Hout weg, diaf vroeger verliep dn een on- noozel voetpad, is nu met den Bin nenweg van Heemstede verbonden door een flinken, breeden rijweg, die dwars door den Hout loopt.. Men moet eens gaan kijken, hoeveel en welke mooie boomen er door dezen rijweg voor den dag zijn gekomen, die vroeger als versoholen waren. Mag een bosoh dan ook niet prac- Itffisdh bruikbaar wezen? Vroeger meenden de mensdhen van niet, 't moest liever een soort van wildernis wezen. En ze vonden het denkbeeld om de Spanjaaaklislaan te behanden, rein of liever onrein Vandalisme. Toen liepen de wandelaars er naast, koet siers waagden zich niet in 't mulle zand, de mooiste laan in onzen Hout scheen alleen voor ruiters bestemd te zijn. En nu? Het wielexpad, prachtig hard, wemelt van fietsers; rijtuigen, gaan langs den gemafckelijfcen rijweg, iedereen kan nu van de laan genie ten, die er vroeger werd uitgehouden. Wel is die Spanjaardslaan oud. Me nige boom die twee en een halve eeuw telt, waait de laan dateert van 1656, klinkt hol, als men er met een stok op bidet. Aan den zuidkant is kort. geledbn een van deze reuzen, zonder eenlge airudiere aanleiding, dan dat hij afgeleefd was, komen neer strijken. Ook hier in de buurt is vrij wat ge hakt, allemaal lange 9lierten, die door hun omgeving toch niet tot wasdom konden komen. Daarentegen plant de heer Springer ook aan, wat en waar hij kan. De zoogenaamde Verlengde Spanjaardslaan bij de uitgangen van Haarlemmeriioutpark en Zuider hout, die een tijd: lang stiefmoederlijk behandeld werd, is door bean in eere hersteld. Een flinke boom die van het Bolwerk wieg moest, is 'hieriileen over gebracht en doet flink zijn best; bin nenkort komen er nog andere bij. Te genover het Paviljoen is ook vrijwat weggehakt, om den. beroemden door kijk beter tot zijn recht te doen ko men, onder anderen komt de groep larixen, die vroeger zoo goed als ver scholen stond', nu mooi voor den dag. Maar er is nog meer gebeurd, dan het aanleggen van gemakkelijke, practische en sderfijk gebogen wegen. Ook de plantengroei in den Hout is vooruit gegaan. Tk bedoel niet alleen de gekwieekte planten en bloemen, die hier en daar zijn ingebracht, zooals de zwerm veigeetmijndetjes, die on langs een van de grasperken aan den zuidkant met een feeëriek blauw waas overtrokken had, maar ook den wal den plantengroei. Door het omspitten van den .grond en het uitdunnen van de boomen, waardoor hier en daar ook de zon weer binnendringen kan, zijn overal weer wilde planten opge komen, scrophularia, klaverzuur, ane monen, koekoeksbloem en tal van an dere, terwijl andere soorten zijn ge ïmporteerd: frltillaria, scilla, wilde hyacinth,, en uit Brabant de echte, en- kelbloamige Haarlemsdh klokkenspel. De vogels, dile vrijwel uit den Hout verjaagd waren, zijn er teruggekeerd, dank zij het onophoudelijke toezicht en de verscherpte politiemaatregelen. Tegenover het Paviljoen moet, nog een en ander verbeterd1 worden en dan is de reorganisatie van den Hout ten einde. Nog een andere maatregel ten nutte van den Hout zal dan vol gen, die verwijdering van de stoom tram, die de boomen op haar weg •brandt en schroeit en zwarte sintels langs haar baan strooit. Onze Hout is mooi geworden. De meerdeitherid van den Raad heeft in 1902 een verstandig besluit genomen. 'En voor die uitvoering daarvan past hulde aan den heer Springer! J. .C. P. Buitenlandsch Overzicht UIT DE RUSSISCHE DOEMA. Niet minder dan de parlementen in andere landJen lijdt de nieuwe Rus sische Doeana aan het euvel van breert- sprakigheid; ai deze volksvertegen woordigers, die zoo lang hebben moe ten zwijgen, sahijnen thans ineens te willen uitzeggen wat hen vervult Wel doet de voorzitter alle mogelij- fee moeite om de debatten over de agrarische quaestie te bekorten, doch het baat hem weinig. Zoo werd een voorstel, om aan elk van de ingeschreven sprekers er wa ren er Dinsdag nog 117 slechts 10 minuten te gunnen, verworpen. Daar op stdl-de d'e afgevaardigde Tabaeri- noff voor om uit vaderlaaxMiiefdie van alle verdere redevoeringen af te zien. De natie wil wat anders dan praten, zij wil eindelijk gehandeld zien, zoo sprak deze Rus. Wel werd de man met geestdrift toegejuicht, maar de lange redevoeringen werden niettemin voortgezet, ofschoon er haast niet naar geluisterd wordt. Tegen 4 uur deden 35 leden ander maal het voorstel om elk der nog in geschreven sprekers hoogstens 10 mi nuten te gunnen. Het voorstel werd andermaal verworpen. Maar nu kreeg het lid Vinaver er toch door, dat die eerste lieift van de zitting aan bet agrarische vraagstuk zou gewijd worden en de tweede hellft. aan andere vraagpunten. Daarop zorgde de afgevaardigde Aladyn voor eenige afwisseling, door in zijn redevoering fragmenten aan te halen van brieven, van boeren, die daarin hun gemoed over dan gang van zaken lucht geven. De president moest dear heetgeba- kerden Aladyn telkens in de rede val len, wat dan weer tot gejuich en ru moer aanleiding gaf. Afgevaardigden van de constitutio- neel-democratische partij protesteer den tegen het gedrag van Aladyn en verlieten de zaal. De laatste woorden van den. spreker zullen voldoende zijn om en lezer een denikbeteild te geven van den ge3i.ee- len inhoud dier red'e ,,Wij moeten ons zonder verder dra len tot het volk wendön en zijn raad wagen, eer dc revolutie uitbreekt. Dan. wanneer het Russische volk zich heeft meester gemaakt van al het land en alle beletselen uit den weg heeft geruimd, zal de komende Doe- ma, evenals de Fransche volksverte genwoordiging in de 18de eeuw, wel den wettelijken vorm zoeken voor wat dan een feit is." Vrienden van Moeromtsef te Mos kou verzekeren op hoog gezag, dat de Doema zonder toestemming van haar voorzitter ontbonden, noch verdaagd zal worden. HET NIEUWE SPAANSCHE MINISTERIE. Pierre Mille, van de „Temps", heeft een onderhoud gehad met den minis ter-president Moret. Minister-presi dent Moret sprak over het nieuwe mi nisterie. Het ministerie zou front ma ken tegen de partijen van het verle den, die Spanje willen laten stilstaan. Het is een homogeen ministerie, naar links gericht, volstrekt niet in het uiterste vervallend maar hervormings gezind, zoo iets als in Frankrijk het ministerie Waldeck-Rooisseau was. Over de binnenlandsche staatkunde kon minister Moret zich niet uitlaten. Op een punt maakté hij evenwel geen bezwaar, de kwestie, of het wensche- lijk was, aan te sturen op INTERNATIONALE MAATREGELEN TEGEN DE ANARCHISTEN. Wat mij betreft, zeide Moret, het lijkt mij het nuttigste, een overeen komst tot stand te brengen tusschen de politiebesturen over de geheele be schaafde wereld. De anarchist is een zwervend, cosmopoliüsch wezen. Dat eeuwig trokken maakt hem zoo ge vaarlijk en zoo moeilijk te bewaken. Als een anarchist van Frankrijk naar Spanje verhuist, dan komt hij in een omgeving, waar men hem niet kent, en hij kan een aanslag voorbereiden. of zijn leer verkondigen, zonder dat bij wordt opgemerkt. De politie moest niet alleen de anarohisten be waken dat gebeurt al maar van de verschillende landen moesten de politiebesturen elkaar voortdurend op de hoogte houden van de gangen dei- anarchisten. Ieder land moest bijge houden lijsten hebben van de als anar chisten) verdachte personen over de heele wereld. Er is een wederopleving van het anarchisme merkbaar in de laatste ja ren dat maakt maat/regelen van ver weer noodig. Minister Moret deelde verder nog mede, dat er een gewichtige verbete ring van het spoorwegverkeer ophan den was tusschen Frankrijk en Span je. De herinnering aan den inval van Napoleon in Spanje, heeft de Span jaarden zoo bang gemaakt voor de Franschen, dat zij hun spoorwegen hebben aangelegd met breeder rails- afstand dan de Fransche spoorwegen hebben Zoo kan er nooit edn Fran sche spoorwagen op de Spaansche lij nen rijden en omgekeerd. Welk een belemmering voor het verkeer dat geeft, is gemakkelijk te begrijpen. Er worden sedert ©enigen tijd onderhan delingen gevoerd met de spoorweg maatschappijen over het leggen van een derden rail. De Spaansche spoor wegen zouden een derden rail krijgen tusschen de bestaande rails, zoodat er een baan zou komen van dé breedte der Fransche banen, en de Fransche spoorwegen zouden een rail krijgen aan den buitenkant van de bestaande rails, zoodat de Spaansche spoorwa gens er op zullen passen. HET FRANSCHE KABINET. De mmiistemeöle verklaring is inde Fransche pars over het algemeen slecht ontvangen. Dit blijkt niet on duidelijk uit de onderstaande bloem lezing uit de oordeelvellingen in en kele couranten De ..Figaro" vindt, dat de verkla ring helderheid mister zou een eeuw noodig zijn om haar te verwezenlij ken. De ..Eclair" zegt, dat de duisternis en de onrust, in dé gemoederen zullen toenemen. De ,,Echo de Paris" verwijt haar gebrek aan nauwkeurigheid, terwijl de Soleil' en cle ,,Gaulois", katholieke bladen, haar kleurloos noemen. De Libre Parole" is van oordeel, dat er minstens Werk is voor drie wet gevingen en ook die ..République Fran^aise" vindt, dat zij te veel be looft. De Petit Parisieri' en de ..Siècle"' keuren het democratisch program on voorwaardelijk goed. De .Humanité" noemt liet program samengeflanst uit stukken en brok ken, evenals het ministerie zelf." Zoowel ..Petite République" als „Lanterne" denken, dat de voorne mens der regeering goed zijn; maar dat de plannen zeer moeilijk uitvoer baar zullen blijken. DE HONGAARSCHE BEGROOTING. Ten gevolge van de parlementaire verwikkelingen werd eerst heden de begroeting ingediend. De totale uitga ven worden garaamd op 1,299,752,806 kr.,die ontvangsten op 1,299,765,378 kr. Onder de verhoogde uitgaven komt voor een bedirag van 35.260,000 kr. voor nieuwe bewapening van het leger 19.100,000 voor subsidies aan spoor wegen, 13 millioen voor dein aanleg van wegen, 2,400.000 voor openbaar onderwijs en 101/2 millioen' voor den landbouw. Ten einde deze subsidies te kunnen verleenen, zai de nieuwe minister schuldbrieven uitgeven, ten laste van. den staat tot een bedrag v. 231,000,000 kr.. rentende 4 proc. in kronen. Een Brandje, dat goed afliep. Hedenmorgen om een uur of vier werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in het oliepak huis der firma Dyserinok Zonen op het Spasme. In een kwartiertje wa ren de vlammen gedoofd Reeds smeulden eenige balken. De oorzaak is niët bekend. De schade is niet belangrijk. Had de brugwachter de vlam niet uit het zijraampje zien slaan, dan zou een zeer groot onheil hebben plaats gehad. De pakhuizen van de firma Dvsermck strekken zich uit van het Spaarne tot aan de Achter straat en zijn beneden gevuld met groote voorraden ol5e. in vaten en vaten naast en op elkander gereid, terwijl zij boven graan be vatten, dat brandt als pek. Een sleutel berustte dan ook vroeger bij den toenmaligen commandant van de brandweer, den heer De Breuk, die in de nabijheid woonde. Het is niet voor den eersten keer, aat er gevaar dreigt in deze pak huizen. Den 26sten Nov. 1903 ontstond er eveneens een begin van brand, door zelfontbranding van in olie gedrenkt poetskatoen, dat in een afval ton ge worpen was. Het was te 3 uur in den nacht en ook toen wtide het toe val, dat het begin van brand spoe dig ontdekt werd, namelijk door den agent De Vries, die er voorbij kwam. Nu er ten tweeden male (dezen keer door onbekende oorzaak) brand is geweest, zal zeker d'e firma Dyse- rinck maatregelen nemen om een 'Onheil in de toekomst te voorkomen. Raakten de brandbare massaas die er in de pakhuizen zijn opgestapeld,, oodt eens in vlammen, dan zou de brandweer machteloos staan en, vooral bij harden wind, de geheele hoek van 't Spaarne ongetwijfeld af branden. Stadsnieuws O n d e r w ij s-j u b i 1 e u m. Mej. A. J. van der Most ven Spijk, onderwijzeres aan de Christelijke School 'voor den Werkenden Stand op de Bakenessergracht. hoofd de heer H. S. Loran, herdenkt denl5en Juli haar vijf-en-twintigjarige werk zaamheid bij het onderwijs. Het gebeurde in de School steeg. Zwanenberg, de man, die onlangs in de Noorder Schoolsteeg door Van Loenen werd aangevallen en ernstig verwond, is thans zoover hersteld, dat hij Woensdag het Gasthuis heeft verlaten. Door een hond gebeten. Een 7-jarig knaapje. G. Schoon, uit de Generaal Joubèrtstraat. werd Woensdagmiddag, toen hij voorbij de Parklaan kwam, door een hond aangevallen en gebeten. Op zijn geschreeuw kwamen eeni ge menschen toeloopen. die den hond met groote moeite dwongen het knaapje los te laten. Het ventje liep bij dit geval niet alleen een gescheurden broek, maar ook een bloedende wond op. Een kat overreden. Een poes, die Woensdagmiddag in de Kamperstraat om een vischkar heendraaide. azend op schubbig wa- teroogst, merkte niet, dat een steen- kar achter haar aankwam en raakte daardoor met haar staart onder een der wielen van den wa gen. In haar schrik wilde poes vluch ten, maar liep ongelukkig den ver keerden kant uit. waardoor zij onder den wagen terecht kwam en oven-e den werd. Poes was dadelijk dood. Een wiel verloren. Woensdagavond rolde een vóórwil van een rijtuig op het Kennemer- plein af. Ongelukken hadden niet plaats, doordat er zich geen men schen in het rijtuig bevonden. Koet sier en paard kwamen er eveneens goed af II. S. V. d e K a m p i o e n. Op uitdaging van den heer K. zal a. s. Zondagmorgen door den heer S. (snel wandelaar kampioen van Nederland) 33 K. M. worden gewan deld (van Haarlem naar Amsterdam en terug). Besmettel ij ke Ziekten. In de week van Woensdag 6 tot en met Dinsdag 12 Juli zijn te Haarlem voorgekomen 2 gevallen van rood vonk en 1 van diphtheritis. Te Haarlemmermeer 1 geval van diphtheritis. Te Velsen 1 geval van roodvonk. Gesloten IJkkantoor. Deze week is door het ongesteld zijn van den ij'km eest er stagnatie ge komen in het herijken. Daardoor hebben velen tevergeefs een tocht naar het ijkkantoor gemaakt. Een onzer lezers uit het Schoter kwartier. die zich met een grooten zak vol maten naar het kantoor had begeven en eveneons onverricht er za ke moest terugkeeren, vraagt ons, waarom van deze verhindering geen kennis is gegeven aan de betrokken personen. De Burgemeester van Schoten heeft wel vooraf door een veldwachter rond doen zeggen, dat het herijken zou plaats hebben. Het komt ons voor, dat deze klacht niet onbillijk is. O. i. zou door het aan wezig zijn van een plaatsvervangend ijkmeester voorkomen worden, dat bij plotselinge verhindering van den ijkmeester zelf, de winkeliers voor niets uit hun zaken worden ge haald. Niet in zijn element. Woensdagavond omstreeks 7 uur bemerkten eenige tuinders, dat een paard in een weide grazend, in de Houtvaart was geraakt, alleen de kop van het dier kwam nog boeven water uit- Spoedig was men in de weer om do drenkeling te redden. Na het afspitten van den wal kon men het dier na een half uur op het dro ge krijgen. Aangehouden. Door de politie is aangehouden ze kere J. L., 17 jaar, wegens verduis tering van een bedrag van pl. m. f 30 ten nadeele van zijn patroon, den expediteur B. alhier. Hij had een klein deel van dat geld met oen paar vrienden te Alkmaar verteerd. Hos an n a. Het kinderkoor „Hosanna" zal Woensdag 27 Juni a. s. met onge veer 200 kinderen een boottocht doen naar Amsterdam en Purmerend. In beide plaatsen zal eenigen tijd ver toefd worden. A an gered en. Hedenmorgen omstreeks half acht reed een paard en wagen een melk- kar van de Haarlemsche Melkin richting ..De Sierkan" in de Dam straat bij de Damsteeg aan. Een bus kantelde van den wagen, waardoor al de melk verloren ging. Nachtvelddienst. In de laatste vergadering van de Vereeniging „Voor Vaderland en Koning" is besloten, om op denzelf- den tijd als de Ned. Weerbaarheids- Vereeniging (30 dezer) een nacht velddienst te organiseeren. H e r i j k. De herijk heeft Vrijdag 15 dezer van 812 nur plaats voor de Gene raal de la Reijstraat, Reitzstraat, Co- lensostraat en Kloosterstraatvan 14 uur voor het dorp Schoten, de Olivierstraat, Tetterodestraat BU- derdijkstraat, Joh. van VlietstraMf, Kleverpark. In het water gevallen. Woensdagavond had een kleine jon gen het ongeluk in het water van deo Burgwal te vallen. De brandstoffen/handelaar B. van hor Haak, die voorbij kwam. sprona te water en redde het kind. JUBILé. 3 Juli a.s. zal het 12£ jaar geleden fc'jn, dat de heer P. Kalbfleisch destijds ambtenaar der secretarie te Sloten werd benoemd tot adjunct- commies te Haarlem. Het vorig jaar vierde de heer Kalbfleisch zijn 25-ja- rig jubilé als geuieenie-ambtenaar in het algemeen en het zal den geachte» a.s. jubilaris zeker thans wederom" niet ontbreken aan sympatfhiebewij- Den 27sten dezer maand hoopt de heer H. de Vries, wagenmaker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M_. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij genoemde maatschap pij in dienst trad. Benoemd. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben benoemd tot genieen heer aan het gesticht Meerenberg dr. C. T. van Valkenburg, arts te Gro ningen. Uit de Rechtszaal EEN ONGEWENSCHTE LOGé. Een jongeling van negentien jaren in het beklaagdenbankje! Hoe hij daar gekomen is? Dit heeft een heel voor spel gehad, een heele roman. Thuis kon Wilbranders Huiskens het niet uithoudenwerken deed hij niet en drinken zooveel te meer, ter wijl hij bovendien élken dag met zijn vader overhoop lag. Toen moest hij maar de deur uit en werd uitbesteed bij zijn getrouwde zuster mUmuiden, die daarvoor van haar vader vier gul den in de week zou krijgen. In IJmuiden zette Wilbranders het zelfde leventje voort. Luierde den ge- heelen dag vijl hij voor drinken geen geld had en maakte zijn zus ter het leven zuur met twisterijen. Zoo bleef het tot Zondag25 Februari. Zuster en zwager gingen zich even verluchten, terwijl broer geen lust tot wandelen had en thuis bleef. Zeer verwonderd waren de echtelie den, toen1 zij even later thuiskomende de deur gesloten vonden. Nog meer verwonderd waren zij echter, toen zij bemerkten, dat do linnenkast was geopend en uit een; daarin staand! geldkistje 70 gulden waren verdwe nen. Broer kennende, vermoedden zij reegis dadelijk, dat hij de dief van dit geld was. Niettegenstaande men aan stonds de politie van het gebeurde verwittigde, mocht het niet gelukken. Wilbranders aan te houden. Eerst eenige maanden later wist men hem te Amsterdam in handen te krijgen, toen hij daar in een stoomdraaimolen werkte. Beklaagde ontkende evenwel ten stelligste den diefst al gepleegd to heb ben. Hij was op dien dag vertrokken, omdat bet hem verveelde en, bet huis I van zijn zwager voor hem een allcs- Ibehalv» vriendelijk tehuis was. Daar-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1