NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargaog. No. 7045 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZAÏüavDAG iö JüNI 190G jeSl HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: IliilL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.oo 'tói tS7 50 Cts' voor 3 P,aatsin§en contant. GdHustre'ercf Zondagsblad, voor Haarlem 037 7 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. -*3*^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Monimartre. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 16 JUNI. Bever w ij k A a ndeeflh ouders-ver- ladering van de Xaamlooze Vemnoot- chap Engel sell- H oil a redsch Kweekerij laatschappij. Woostduin: Courses, 11/2 uur. Z an d-vo o rtGroote Badhuis con- ert. 8 uur. OM ONS HEEN cccxxii. BRIEVEN VAN HET 34ste RAADSLID Aan die Kiezers. Het is wel merkwaardig, dat terwijl <ie kiezers zootveel haast hebben ge maakt rnet het nemen van maatrege len, tot vervulling van de vacature, ia ons College ontstaan door het af baden van Mr. Pahud de Mortanges, iiet gemeentebestuur nog maar altijd geen tijd heeft vastgesteld, waarop die verkiezing plaats zal hebben. Als ik naar de oorzaak raden mag. dan jöenk .ik er dit van, dat men de eerste maanden heeft laten voorbijgaan, uit beleefdheid jegens den afgetredene. Ik moet erkennendat ik van' deze be leefdheid de roerselen niet vermag; na te speuren. Zelfs -is het, logisch ge- idachtt, dunkt mij vleiender voor den 'afgetredene, wanneer men zijn zetel lanmrididallijk weer laat innemen, dan hvannieer men dlien een poos ledi'g ilaat. Maar 't is eenmaal niet de vraag, 'geachte kiezers, wat u en ik er van vinden, maar wat de adat voor schrijft op 't stadhuis. En die brengt 'klaarblijkelijk mee, dat een verlaten zetel een paar maanden moet bekoe len, voocr hij door een ander wordt ingenomen. Eerste argument voor uitstel was derhalve de beleefdheid.. Tweede aan leiding zal wel het verlof van den .burgemeester geweest zijn. Het is een goede gewoonte, geen verkiezingen te houden in 's burgemeesters afwezig- beid. Maar wanneer dit verlof is ge- lemdiiigd, zal denkelijk de verkiezing ook wel niet dadelijk volgen, daar deze dan vallen zou in den vacantie- tijd, wanneer tal van kiezers de stad uit zijn gegaan. De Raadsverkiezing zal derhalve wel niet voor September of October plaats hebben en al dien tijd zitten de reeds geproclameerde oandidaten, de [Speren Levert, Sohreu- diers en Joosten, met het mes in den buik, cle laatste waarschijnlijk het minst, daar zijn kansen in district I o&et zoo groot zijn, dat hij zirih daar over stajpelooze nachten op den hals behoeft te halen. De Roomsoh Katho lieke kiesv ereenliging, Nederland en Oranje en Burgerplicht hebben met ons gemeentebestuur den tijd. Hun candidaat of oandidaten zullen dus niet zoo lang op het presenteerblad behoeven te zitten. Als ik mij niet zeer vergas, clan heeft de man, die het meest aangewezen scheen, de candi- a&at van de R. K. kiesvereeniging te wezen, daar geen liefhebberij meer in. Liever dan den soms wel lastigen w a- gen der gemeentehuishouding in 't rechte s p o o r te helpen houden, blijft hij rustig zelf spoorwagens fa- briceeren Onze burgemeester wordt bij zijn te rugkeer nog door een andere taak op gewacht, deze namelijk, om het be staande geschil met den Raad oiver de politie tot een einde te brengen. De toLe&es zullen zich (herinneren, wat er aan de hand is. B. en W. stelden den Raad voor, eenige straffen, bij de politie, die verband houden met de gemeentekas, goed te keuren. Voor we dat doen, zei Mr. Thiel en met hem de meerderheid van den Raad. ■wensChen we eerst het volledige stel- ael van straffen bij de politie te ken nen. Daarop schreven dus B. en W aan den B., als hoofd der politie, met andere woorden schreef de B. aan zichzelf, of ZBd. de gevraagde inlich tingen wenischte te geven, waarop de B. aan B. en W„ denhalve ook aan zichzelf terugschreef, dat hij daarte gen ernstige bezwaren had. Wie nu dacht, dat collega Thie! het 'daarbij laten zou. kent zijn doorzet tingsvermogen niet. Hij heeft dan ook een tweede motie ingediend, waarbij de Burgemeester, op grond van art. 183 der gemeentewet, wordt uit- genood i g d de gevraagde inlich tingen te geven Nu is dit woord uitnoodigen in ons gemeentelijk parlement van veel meer beteekends dan de kiezer misschien 'denken zou. Wanneer iemand een an der op 3e thee noodigit, kan de uitge- noodiigde komen of wegblijven, al naar hem dat bevalt. Het eenige wat hem, indien hij geen trek in thee heeft, staat te doen ,is een beleefd briefje te schrijven of een mondelinge boodsahap te zenden, dat hij tot zijn oprecht leedwezen verhinderd is de uiitnoodiging aan te nemen. Maar in 'den Raad is dat heel an ders. Daar beteekent uitnoodigen eigenlijk opdragen, welk woord alleen niet (gebruikt wordt, omdat het niet vriendelijk klinkt. Opdragen veron derstelt stilzwijgend een soort van onidendaniiglhieiid, van dienstbaarheid, van 'die eeme partij tegenover de andere Zulk een verhouding bestaat natuur lijk niet tiussahen- den Raad, Burge meester en Wethouders en den Bur gemeester. Vandaar, dat we daarvoor in de plaats het woord uitnoodi gen gebruiken, met de stilzwijgende bedoeling evenwel, dat het met op dragen gelijk sta ai. En nu ik dan toch eenmaal, geach te kiezers, met taalbegrippen bezig ben, moet ik u meteen attent maken op de trappen van vergelijking, die we in den Raad bij zulke gelegenhe den gewoon zijn in actht te nemen. Die trappen zijn: versohal, geschil, conflict. Verschil hebben we natuur lijk in iedere Raadsvergadering, gé- schil wijst op een zeer ernstig mee- ndinigaverscihnï, terwijl bij conflict het geschil de grootst denkbare afmetin gen heeft aangenomen. We kunnen nu, meen ik, de zaak zoo stellen, dat er een. verschil was •toen de Raad de eerste nnotiie-TMel aannam en om nadere inlichtingen verzocht. Toen de Burgemeester dat verzoek bad afgewezen, werd vanzelf het verschil tot een geschil verscherpt, en wanneer nu de meerderheid van den Raad de tweede motie-TMel aan neemt. is de zaak tot een conflict ge komen. Maar kan een meerderheid voor deze tweede motie worden ver wacht? Ik was eens uit wandelen met iemand, die beweerde dat hij alles kon en alles durfde. Op een oogenblik kwamen we voor een hreede sloot. Overspringen of terugxeeren was de boodschap. Ik zag geen kans om er over te komen. Hij wel. Eerst mat hij het water met fcrotsohe blikken, daarna ging hij een eind achteruit, rekte flink zijn spieren om de groot ste krachtsinspanning te kunnen ge ven, maan, een geweldigen aanloop en... bleef voor die sloot staan. Op het [Laatste oioigemMik was hem de moed ontzonken. Zoo is 't bij ons dn den Raad ook wei eens gegaan. We hebben vroeger wel eens meer een aanloop genomen zonder over de sloot heen te komen. „Maar," zegt de scherpzinnige kie zer allicht, ,,dan maakte de moedige slootspringer toch een mal figuur." Volstrekt niet. Nauwelijks was hij aan den rand blijven staan, of hij riep: „o. wat krijg ik daar een kramp in mijn kuit, ik kan onmogelijk sprin gen!" En nog dagen naderhand moest ik hooren, dat hij zeker over de sloot gesprongen zou zijn, wan neer hij maar niet op zoo'n onge schikt oogenblik kramp gekregen bad! Zal de Raad kramp krijgen voor de sloot? De eerste motie van Mr. Thiel is aangenomen met 18 tegen 11 stem men. Afwezig waren toen de heer en Wetsemaar, Rasdh, Pahud en Nieu- wenbuijzen Kruseman, Wanneer we nu aannemen, dat de drie afwezigen (de heer Pahud bezoekt de vergade ringen niet meer) tegen de nieuwe motie zullen stemmen, dan zou de verhouding nog zijn 18 tegen 14. Maar dan moet verondersteld wor den, dat de achttien voorstemmers van de eerste motie ook zullen stem men voor de tweede Ik zei u immers, geachte kiezers, dat mijn vriend op de wandeling al leen maar eengirooten aanloop nam... En dat hij niet sprong, omdat hij kramp had gekregen Welnu, waar Mr. Thiel twee moties heeft ingediend, kan een ander toch wel één motie indienen. Bijvoorbeeld een in dezen geest: „De Raad, kennis genomen heb- „bendie van de motieven, die den „Burgemeester geleid hebben tot „hlet afwijzen van bet verzoek om I „inlichtingen door den Raad ge- „daan; „van oordeel, dat het na deze „uït/voerilge uiteenzetting niet wen- „sdhelijk is, nader op inwilliging ,jvan het verzoek aan te dringen, ,,gaat over tot de orde van den „dag." Vindt men dit een al te weinig eer volle terugtocht, dan zijn er nog dik ke woorden genoeg, om de motie mee te versieren. Bij voorbeeld op deze manier: „De Raad enz. „van oordeel, dat 'net, wegens de „handhaving van 'het gezag en van „de discipline in het politiecorps „biet wensdhelijk is" enz. Of wel men kam zijn fatsoen redden door (te verklaren, dat men een vol genden keer vast en zeker over* de sloot zal springen, in dezen geest-: De Raad enz. „Van aardeel, dat, hoewel de „aangevoerde motieven het College „niiet afdoende voorkomen te zijn „tiet toch niet venschelijk is, op „dit o ogenblik niader op inwilliging ..van het verzoek aan te dringen; „verklaart, uitdrukkelijk zich ten „allen tijde volledige vrijheid van „critaek ten opzichte der politie voor „te behouden en gaat over tot de „orde van den dag." Welke van deze drie motièn de voor keur zal vinden, durf ik nog niet voorspellen. Maar een van de drie (komt zeker en... heeft kans op een nueerdeitheid. Laat ons, geachte kiezers, in af wachting- van dit gebeuren alvast de neuzen tellen, tot tijdverdrijf. Ik groet u allen zeer. Het 34ste Rjaa-dsMd, Voor kopie conform J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. De correspondent van de Times te Petersburg stelt den toestand als zeer onrustbarend voor. De gouverneur van Poltawa moet aan de regeering geseind hebben dat de boerenonlusten zich snel uitbrei den. Hij dringt aan op het zenden van andere troepen, daar hij vreest dat de garnizoenen gemeene zaak zullen maken met de boeren. Zoo heerscht in de militaire dis tricten Moskou en Kief groote onte vredenheid onder de troepen. Wat daarvan het gevolg zou kunnen zijn, valt lichtelijk na te gaan, als men bedenkt, dat ongeveer 600.000 man in de zuidelijke provincies zijn gecon centreerd. Ook de stakingsbeweging breidt zich op verschillende plaatsen uit. Men vreest voor ernstige troebelen te Odessa, waar een gedeelte der be volking zeer verstoord is, wijl op bevel van generaal Kararogosof, een aantal gedelegeerden der stakers in hechtenis is genomen, nadat zij een conferentie met de werkgevers had den gehad. Te Moskou zetten de studenten van de universiteit publieke bijeen komsten op touw. trots het verzet van rector en overheid. De censuur wordt langzamerhand weder even streng als vroeger met snelle schreden gaat Rusland weer terug naar den toestand, zoo als die bestond voor het manifest van 30 October. DE REVOLUTIONAIREN AAN HET WERK. Door dezelfde revolutionnaire die de vorige week, ten getale van 40, gewapend met bommen en revolvers de bureaux va.n de ..Kriniski Wjest- nik" te Sebastopol binnen drongen, daar eenigen tijd den directeur dé redacteuren gevangen hielden en de zetters dwongen eenige duizen den revolutionnaire programma's te drukken, is thans een zeer onrust barende proclamatie verspreid. Daar in wordt gezegd, dat de partij voor- loopig zich zal bepalen tot een lijde lijk vijandige boudinc- maar onmid dellijk tot geweld haar toevlucht zal nemen, zoo het bureaucratische mi nisterie mocht overgaan tot dwang maatregelen tegenover de Doema of hare vijandige houding jegens door het volk gekozen vertegenwoor digers niet wijzigt. De proclamatie eindigt met de verklaring, dat de partij en hot volk gereed zijn de te genwoordige regeering ten val te brengen, die ze beschouwen als niets anders dan een wettelijke anarchie, geleid door brutale kracht. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De heer Wedgewood vestigde Don derdag de aandacht van Sir Ed ward Grey, minister van buitenland sch© zaken, op een brief van Koning Leopold aan de secretarissen van het comité voor hervormingen in den Congo-staat, waarin deze zegt, dat geen enkele mogendheid het recht heeft zich in de zaken van den Congo te mangen en dat zijn rechten op dien Staat van persoonlijken aard zijn en onaantastbaar. De minister antwoordde, dat hij niet recht be greep, wat verstaan moest worden onder ..rechten van persoonlijken aard en onaantastbaar". „Wij heb ben", zeide hij. „do onafhankelijk heid van den Congo-Staat erkenden ons recht tot inmenging bestaat hierin, dat wij mogen toezien dat aan de bepalingen van het verdrag wordt voldaan. Dit recht kan niet te niet worden gedaan door achter- gegeven verklaringen van den souverein van den Congo-Staat en de brief van Koning Leopold kan daaraan niets veranderen." UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer hervatte Donderdag de beraadslagingen over de interpella tie betreffende de algemeene poli tiek. .Taurès vraagt aan de regeering op welke wijze zij van plan is het kapitalisme het gebruik van de werk plaatsen etc. te ontnemen. De regee ring zou deze werkplaatsen kunnen onteigenen ten algemeene nutte. De particuliere correspondent van t Hbld. te Parijs schrijft hierom trent nog „De rede, die Jaurès Donderdag middag voor de overvolle Kamer ge houden heeft, was in dubbel opzicht een evenement. Inde eerste plaats is het een ongehoord (oratorisch suc ces geweest voor den grooten socaa- listiscben leider, die zichzelf over troffen heeft inde heldere en hreed gestyleerde .weergeving van wat hij verklaarde, dat een socialistische sa menleving zou zijn. Dit onderwerp op zichzelf reeds voor een parlement te behandelen en het te behandelen, als ware voltrekking nabij, gaf een at- mospheer in zaal en wandelgangen, die men slechts bij een historisch moment verwachten kan. Over het politieke effect der rede was men het zeer oneensnatuurlijk liepen blijk baar ongegronde geruchten van cri- wat thans echter openlijk be vestiging kreeg, was de breuk der geünifieerde socialisten en de meer derheid. Jaurès was. voor het eerst en voluit, man van de oppositie, een Fransche Bebel en dat was voor al le partijen hier een evenement." PAUS PIUS EN DE FRANSCHE REGEERING. De Romeinsche correspondent van de Matin meent te mogen verzeke ren, dat Pans Pius er niet aan denkt een verzoenende houding aan te ne men tegenover de Fransche regee ring. Met de v er eeni gingen voor den eeredïenst. zegt men op het Vati- 'kaan. zou de godsdienst alle vrijheid verliezen en zouden de bisschoppen afhankelijk worden van de associa- tiën. Er is geen sprake van. dat de Paus, om zich uit de verlegenheid"te redden, de hulp van kardinaal Ram- polla heeft ingeroepen. Niemand kan overigens zeggen of Rampolla als staatssecretaris een verzoenend er neiging aan den dag zou leggen dan de tegenwoordige staatssecretaris, 't Geval is ook niet te vergelijken bij den Kulturka-mpf in DuUschland. DE ENGELSCHEN IN EGYPTE. Tijdens den marsch van een En- gelschen troep van Kaïro naar Alexandrië, ging een troepje van vijf officieren in een dorp nabij Tan tab om duiven te schieten. Zij werden door de dorpelingen van hun wapens beroofd en met knuppels aangeval len. Kapitein Ball stierf aan de beko men wondentwee andere officieren werden ernstig gekwetst. Een onderzoek is ingesteld. ONTPLOFFING. Aan boord van het s. s. „Haver ford". dat uit Amerika te Liverpool aankwam, is een ontploffing voorge komen. Zes menschen werden ge dood ,vele gewond. Het dek werdnit het schip geslagen. Mijlen ver was de ontploffing te hooren. Het schip geraakte in brand, doch deze kon ge- bluscht worden. Lloyds meldt, dat de ontploffing ontstaan is. door het springen van een vat napbta. Katoenen goederen en olie in het ruim zijn door den brand beschadigd. Volgens de laatste berichten wer den aan boord van de „Haverford" negen personen gedood en 40 ge kwetst. UIT ZWEDEN. Een Berlijnsch blad verneemt uit Stockholm, dat de toestand van Ko ning Oscar hopeloos is. Hij lijdt, naar 't heet, aan verkalking der bloedvaten en aan zwakte van het hart. Stadsnieuws Uit de Rechtszaal KAÏNS EN ABELS. Wat iemand den eenen keer met lust doet, kan hem een anderen keer een last zijn. De waarheid van deze ik zou haast zeggen pMlosophische stel ling, wordt heden door mij ondervon den. Bijna altijd schrijf ik met lust over de strafzaken', die onze Recht bank 'bezig houden, omdat iik onwil lekeurig dikwijls met- een beklaagde sympathiseer en veelal mijn verslag- geversplioh't uitbreid tot iets, wat eigenlijk „des verdedigers' is. Maar nu'?.neen, nu kan ik dit niet!Eerder zou ik mij naast het Openbaar Ministerie de aanklagers- partij willen stellen, om de be klaagden zooveel mogelijk te verzwa ren. Ik verafschuw, ik waJg van<le zaak, die ik moet beschrijven en zweeg dan ook liever. Dit niet omdat het zoo n laeel ernstige zaak is uit straf rechterlijk oogpunt, maar, omdat zij zoo laag, zoo immoreel van inhoud is Men zingt Ai, zied, hoe goed en lieflijk 't is als zonen Van 't zelfde huis als broeders samen wonen. Dait moge „goed en lieflijk" zijn - ik zal do laatste zijn om daarop af te dingen maar wat is het dan „als zonen van 't zelfde huis" ni e t als broeders samenwonen, als zij elkaar zoo'n vuilen en venijnigen haat toe dragen, dat deze zich moet uiten in ergerlijke scheld- en slaanpartijen Dat is lang niet „goed en lieflijk", en in geen geval als „zalf op 'sHoo genpriesters hoofd" (verder citaat uit den aangéhaalden Psalm) maar... ja, ik lean gelukkig geen woorden vinden om dat in uitdrukking te geven Op cle beurt kwam één der vier broeders Keur te Hillegom (volw sen mannen van dortigjarigen leef tijd) in het beklaagdenbankje staan, omdatzij elkaar eenige keeren ge duoht afgeranseld hebben. Wat daartoe aanleiding heeft gege ven Ach. een heele familie-quaestie (vol gens het Openbaar Ministerie een fa- miliedr am a Voor een tiental jaren woonde er te Hillegom vader C. Keur die het bloem- bollenvak uitoefende, en aardig wat landerijen had. Vader had vier zoons, waaronder 'twee, die den jongelings leeftijd rcelds ontwassen Waren. Toen reeds kwam de verdeeldheid in liet gezin, wijl vadler met zijn zoons onaangenaamheden kreeg, het geen tengevolge had, dal. vader toe gaf, zich uit zijn zaken terugtrok, en deze aan zijn beide zoons overliet. Nu hadden Huibert en Jacobus de bloembollenzaak en verheugden zich in het ongestoord bezit daarvan. Lang heeft deze rustige-rust echter niet geduurd, want voor eenigen tijd kregen de oudste broers inzie met hun jongste broers, 't liep zóó hoog, dat eenige advocaten er aan to pas kwamen en de beide .jonkies" opboe- deLbescheiding aandrongen en hun va derlijk erfdeeQ opeischten. Deze civiele zaken houden nog al tijd de Rechtbank en bet Gerechtshof bezig, en zullen in de eerste jaren nog wel niet uitgevochten worden. Nu is er oncler Lisse een stuk land; waai van do broeders elkandier het eigendomsrecht betwisten. Het land was (bij gedeeltelijke boedelschei ding) toegewezen aan de beide jong- sten, maar er stonden nog voor dui zendje guldieais bloembollen op, die aan cle oudsten, of aan de broers te zamen (de rechters zullen dit nog heb ben uit te maken toebehooren. Nu wilden de oudste broers die bloembollen verzorgen, maar dejong- sten weigerden hen den toegang text dl t land, en nog wel met geweld. En bij die gelegenheden hebben de vechtpar tijen plaaits gehad, hebben de broers elkander met een flesch en een vaar boom om de ooren geslagen, zoodat een hunner een 25 gulden moest ver dokteren .om weer opgekalefaterd te worden. 't Mooiste, of eigenlijk het leel.ijkste is nog, dat de vechtenden heele „hoe ren" zijn of willen zijn, en dat hot gebeurde plaats had in tegenwoordig heid van hun knechts. Niet orn hun prestige te bewaren Het Openbaar Ministerie was zeer verontwaardigd en eischie dientenge volge zware straffen. Tegen Huibert 3 weken, tegen Jacobus eveneens 3 weken, tegen Gerardus 3 maanden en tegen Cornells 5 maanden. De verscheidenlhedd in deze cisehen is overeenkomstig de verscheidenheid van do toegebrachte verwondingen. De 'verdedigers, Air. F. A. Bijvoet voor Huibert en .Tacobus. en Mr. C. Thors, uit Amsterdam, voor Gerardus en Cornells, hadden veel te vertellen. Mij lust het evenwel niet om nog meer woorden over deze onverkwikke lijke zaak te schrijven. Alleen wil ik nog zeggen, dat beide verdedigers op vrijspraak aandrongen of op zeer lichte geldboeten. Op welke gronden is mij niet zeer duidelijk geworden, vooral niet van Mr. Thors GROOTE DIEFSTAL. Men meldt uit Haarlem aan de „N. Ct." De firma Ernrik en Binger alhier drukt van ziaco's platen voor tal van. firma's. Telkens werden bij nabestel ling platen gemist en eindelijk ont dekt, dat een 17-jarige jongen, voor eeni waarde van meer dian 10.000 voor een appel en een ei zou verkocht hébben aan den opkoopor Wallach, die, Donderdag voor de rechtbank als getuige gehoord, onwetendheid voor wendde omtrent de waarde. Eisch tegen den jongen 7 maanden tuchtschool. Benoeming van D r. Elhorst tot. hoogleeraar. Dr. H. J. Elhorst, predikant te Haar lem. is benoemd tot hoogleeraar inde Hebreeuwsche taal en letterkunde, Is- raëlietische oudheidkunde en uitleg ging van het Oude Testament, aan de universiteit van Amsterdam, als op volger van prof. dr. J. C. Matthes. Dj-. ELhorst, in 1861 geboren, werd in 1880 student aan de universiteit te Amsterdam en het Doopsgezinde Semi narie aldaar. Na in 1886 te zijn bevor derd tot proponent werd hij beroepen te Irnsum en Poppingavvier. Vervol gens vertrok hij in 1888 naar ;Vrnhem in 1898 naar 's-Gravenhage en in 1900 naar Haarlem. Ondertusechen promoveerde hij tot doctor in de theologie cum laude op een proefschriftDe profetie van Mi- oba. in het jaar 1891. In dat proef schrift ontwikkelde hij de hypothese dat de duisterheid dezer profetie ver klaard wordt door aan to nemen, dat oudtijds bij het kopieeren van het handschrift de volgorde der kolommen in de war gebracht was, en gaf hij met e<en andere volgorde een verras sende verklaring. Na dien tijd gaf dr. ELhorst een aan tal bijdragen in het Theologisch Tijd schrift, werd hij een dei* directeuren van Teyler's Godgeleerd Genootschap te Haarlem en bij de oprichting van Teyler's Theologisch Tijdschrift een der redacteuren. In 1900 gaf liij uit de Profetie van Amos. N. V. Maatschappij tot voort zetting van de D rijf riem enfabriek voorheen onder de firma. A. Drost Zoon, enz. In de Woensdag gehouden algemee ne vergadering van aandeelhouders werd de door een accountant gecon troleerde balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd en liet divi dend na voldoende afschrijving be paald op 3 v/„. Naast de he ©ren N. Dorsman en N. Levenikamp werd de heer II. J. A. Bron, die aan do beurt van aftreden was, als commissaris herbenoemd. J u b i 1 20 Juni a. s. zal het vijftig jaarg». leden zijn, dat Mr. Johannes da Clercq van Weel te Utrecht promo veerde tot Doctor in de rechtsweten schap. De heer De Clercq van Weel werd achtereenvolgens benoemdIn 1856 tot gr'ffier bij het Kantonge recht te Zierikzee; in 1865 tot Kan tonrechter aldaarin 1871 tot idem te Schiedamin 1874 tot idem te Haarlemin 1886 tot rechter en in 1901 tot vice-president der Recht bank alhier. Sedert een paar jaarü de heer Van Weel rustend. 22 Juni a. s. Is het 40 jaar geleden dat Mr. N. G. Cnoop Koopmans te Lelden promoveerde op een proef schrift Macleods Kredlettheorie. MILITAIRE ZAKEN. De le luif--kwartiermeester J. Vee- niewclaal van het 11e reg.inf. te Nij megen wordit den 16en Juni a.s. over geplaatst hij het 10e reg. inf. te Haar lem. Standbeeld Christiaan Huy gens. Di*. L. Bleekrode, in leven leeraar aand e H. B. S. mei 3-jarigen cursus te Den Haag heeft, naar men zich herinneren zal, aan de Holl. Mij. der Wetenschappen te Haarlem een som van f40.000 vermaakt, om daarvoor te 's-Gravenhage een standbeeld op te richten voor Christiaan Huygens. Directeuren der Maatschappij, aan wie dr. Bleékrode de uitvoering van het denkbeeld opdroeg, stéllen als punt voor de plaatsing van liet stand beeld voor het Tournooiveld, en wel in het midden van de beide woonhuizen, die den hoek vormen van den Langen Vijverberg m de Hooge Nieuwstraat. De voorzijde van het standbeeld zou naar den ingang van het Bosch moe ten gekeerd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1