Binnenland Weerbericht. MEDEDEELIXGEN VAN I1ET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 19 Juni. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Biarritz (Noordkust Spanje). Laag ste 757.9 te Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van 80 Juna: Gesteldheid van de lucht: zaolite wind. veranderlijke bewolking, waar schijnlijk droog weer. Temperatuur: decelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 767.9 m.M. Neiging bot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 765.1 m.M. Barometers en Thermometers Suime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Dinsdag 19 Juni Hoogste gisteren F. 65 Laagste heden nacht F. 55» Hoogste heden tot 2 uur F. 67o Zetters. Als zetters bij 's Rijks bedastingen alhier moeten dit jaar aftreden de heeren C. J. Cramer. R. J. vani Dieren Bijvoet en J. Smits. Schutter ij te Haarlem. De St.-Ct, no. 140 bevat een Kon. Besluit van 26 Mei 1906, houdende .nadere regeling van de samenstel ling en indeeling van de schutterij dier gemeente Haarlem (Staatsblad no. 113). Volgens deze nieuwe regeling zal de Haarlemsche schutterij de volgen de getalsterkte hebben 2 compagnieën, 1 eerste-luitenant- adjudant, 1 eerste luitenantjkwar- tiermeester, 1 officier van gezond heid 2de klasse, 1 adjudant-onderof ficier, 1 korporaal-tamboer, 1 kapi tein, 1 eerste-luitenant, 2 tweede-lui tenants, 1 sergeant-majoor, 6 ser geant, 1 fourier, 8 korporaals, 2 tam boers of hoornblazers. Gegund. Door het Gemeentebestuur werd he denmiddag gegund liet afbreken van het bestaande schoolgebouw met wo ning voor liet hoofd enz. aan de Spaamwouderstraat en het daar ter plaatse bouwen van een school voor Lager Onderwijs. Laagste inschrijver was M. Neder- koorn voor f39.900. Aan dezen werd het werk gegund. Gemeentewerkman ontsla- g en. Indertijd hebben wij in een ,.Oni ons Heen" uitvoerige mededeelingen gedaan over een werkman van de ge- meontereiniging Hersman, die voorge dragen was voor ontslag. Destijds is in dat artikel betoogd, dat weliswaar Hersnian straf had ver diend. maar dat die van ontslag niet in verhouding stond tot de door hem begane fouten. Thans is het ontslag een feit gewor den. Benige dagen geleden heeft Hers man het ontvangen, ingaande metlo. Juli. Zijn kameraad Smit is'voor een maand geschorst. Naar wij vernemen is daarover een Interpellatie van B. en W. bij de rond vraag te wachten. Opsporing. De commissaris van politie alhier verzoekt de opsporing en aanhouding van J. Nieuwenliuizen, oud 18 jaren, slagersknecht in dienst van den sla ger v. d. Bosch aan de Nassaulaan, die op verschillende kwitantiën gel den heeft geind bij de klanten en zich daarmede sedert Maandagmorgen uit de voeten heeft gemaakt. Zijn signa lement istamelijk lang, licht-blond snorretje, gekleed met vitten kiel, zwarte broek, lederen fietskappen. Stedelijk Museum. De heer C. F. W. Eichhoff verzoekt ons mede te deel en, dat hij niet be noemd is tot hulp-zaalwachter van het Stedelijk Museum, doch tot adsistent en opzichter. Gemeentelijk Slachthuis. Naar wij vernemen, zal het gemeen telijk slachthuis omstreeks Februari van het volgend jaar worden geopend. De eerste drie maanden zullen de slagers er naar verkiezing al dan niet gebruik van kunnen maken, daarna wordt lo. Mei het gebruik een ver plichting. Gevonden voorwerpen: 1 Zakboekje, 1 portemonnaie met geld, 1 zakboekje en 1 portemonnaie met inhoud, 1 zakmesje, 1 rozenkrans en 1 hond. Jubileum. Heden herdacht de heer I. F. J. Boukaert zijn 25-jarige werkzaamheid bij do firma De Graaff alhier. Te dezer gelegenheid was de werk bank van den jubilaris door de werk lieden met groen opgesierd en prijkte daarvoor een eorepoort. Voorts ontving de heer Boukaert eenige geschenken. Een bouwquaestie. De vischhandelaar de heer Van der Laan. 'heeft in het vorig jaar zijn huis en winkel aan de Riviervisch.- markt laten ïverbouwen en heeft daar door onaangenaamheden gekregen met den eigenaar van het aangren zende perceel, den heer Wynands. Deze beweert door den verbouw schade en last ondervonden te heb ben, o. a. door het afbreken en niet voldoendJe herstellen van twee aan zijn huis behoorende schoorsteenen (waardoor tot in het laatst van De cember niet gestookt kon worden, ook niet, omdat er puin in de rook kanalen was gekomen) door het breken van een gat in den muur, waardoor het behangsel der aan grenzende kamer werd .vernield en niet hersteld; doorliet vernielen en niet herstellen van een kelderluik door het afbreken en opbouwen vsun een muur in zijn kelder, waardoor deze kelder langen tijd niet gebruikt kon wordendoor het vernielen van een houten lambrizeeringdoor het doen leggen van een band in den voorgevel, die gedeeltelijk rust op den muur van zijn perceel, enz. Hierom stelde de heer Wijnands een actie tot schadeloosstelling tegen den heer Van der Laan in, en heden werd door de Rechtbank een enquête in deze zaak gehouden. Onder de verschillende getuigen, die gehoord werden, was ook de heer J. van den Ban, de architect van den heer Van der Laan. Deze noem de alle feiten onjuist of schromelijk overdreven. Zoo waren de schoorstee nen gedeeltelijk afgebroken omdat ze bouwvallig waren, terwijl aange boden was, om ze weder geheel op te bouwen. Niettegenstaande de af braak kon er gestookt worden en brandden de baarden en kachels goed. zoodat van puin in de rookka nalen geen sprake kon wezen. Den muur in den kelder moest de heer Wijnands op last der bouwpoli- tie doen herstellen, maar toen deze het weigerde, heeft de aannemer van den heer Van der Laan dit maar gedaan. Het gat in den rnuur was slechts gemaakt om de dikte van den muur te weten en niet groeier dan eenige vierk. centimeters. Ook was aange boden het behang te herstellen, maar dit vond de huurster van het huis niet noodig. De lambrizeering was niet door 't werk van den heer Van der Laan beschadigd, wellicht door den tim merman van den heer Wijnands zelf, toen deze er eenige ankers in heeft moeten slaan op last van de bouwpolitie. Ook verklaarde de heer Van den Ban, dat de heer Van der Laan tot deze werkzaamheden geen bevel of opdracht heeft gegeven; het waren werken buiten het bestek, die de aannemer op eigen initiatief heeft ge daan. In het bestek stond bovendien dat de aannemer aansprankelijk is voor alle schade en belemmering door het werk teweeggebracht. Z. 1. kan daarvoor de heer Van der Laan nooit aansprakelijk gesteld worden. Bij vonnis der rechtbank alhier, d.d. 19 Juni 1906, is an staat van faallissa 'ment verklaard: W, van Westen, schilder en koopman, wonende te Heemskerk. Reclhitier-commissaris mr. J. D. Pas teur. Vrouwenkiesrecht. Dat men ztcih te Haarlem niet warm maakt voor Vrouwenkiesrecht, blijkt uit het heden verschenen nummer van het Mandblad der Vereemging voor Vrouwenkiesrecht, waarin een verslag voorkomt van de laatst gehou den huishoudelijke vergadering te de zer stede. Hieruit blijkt o.m., dat ruim 100 onderwijzeressen waren uit- genoodigd, waavan er 1 aanwezig was. Mej. Schuit las een stukje o>ver vrouwenkiesrecht voor, dat echter de eenige aanwezige genoodigde niet tot toetreding kon overhalen. J ubilé. Den 9den Juli a.s. hoopt de heer Marchant, werkzaam in den schilders winkel aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag te herden ken. waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst trad. Land en Tuinbouw KERSEN. Bij de te Culemborg gehouden ker- senverkoopingen werd naar schatting 12 16 et. per kilogram op het hout besteed. De oogst valt in deze streek nogal mede. MUISJES. Ruim een week later dan het vorige jaar werden Zaterdag te Ti el uit Wa rn el en Leeuwen de eerste aardappe len (muisjes) van den kouden grond aangevoerd. In kleine hoeveelheden gingen ze voor grof geld (18 h 20 ets. per L.) van de hand. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door B. en W. is aan den gemeente geneesheer Dr. Colenbrander een ver lof verleend van 25 Juni tot 12 Juli. Dr. A. van Maanen. arts te Wissin gen, za! in de praktijk voorzien. Liéderavond. Maandagavond werd alhier in het ..Wapen van Heemstede" door den heerH. Zuelen een liederavond gege ven met welwillende medewerking van het Haarlemsch Gemengd Kwartet O. O., mannenkwartet Vriendschap, met piano-begeleiding van mejuffr. Stootse. Het was een avond vol kunstgenot, hetgeen in onze gemeente zelden voor komt. De zangnummers werden uit stekend ten gehoore gebracht en vooral mej. Stoetse toonde zich berekend voor haar moeilijke taak. Dit verslagje mag niet geëindigd worden alvorens een woord van hulde en dank aan den heer H. Zuelen, die vooral in zijn Afscheidslied ten volle liet hooren zijn frissche gevoelvolle jstem, die iedereen sympathie af dwong. Zeker zal menigeen den wensch uiten, dat zijn afscheid niet een af scheid voor goed moge wezen.1 HILLEGOM. Dat de drank het moraliteitsgevoel zeer ver naar beneden kan voeren, mag als algemeen bekend beschouwd worden. Dat vader en zoon elkander echter met messen en bierflesschen te lijf gaan in een formeele vechtpartij, onder den invloed vau sterken drank, is toch gelukkig een unicum. Toch konden we Maandagmiddag hier in de Meerstraat, in het café Donder, zoo'n walgelijk tooneel aan schouwen. In bedoeld café waren vader en zoon E. Sr. en E. Jr. aan het „bitteren" en kregen spoedig twist, waarbij het mes werd getrokken en het er echt ..Spaansch van langs ging". Weerzinwekkend was het, den zoon te zien met bloedende wonden, toege bracht door den vader en den vader eveneens met bloederig gezicht, door steken van den zoon. De komst van de politie maakte ge lukkig een einde1 aan dit afschuwelij ke tooneel. Uit het jaarverslag der Koningin- Wilhelmina Vereeniging alhier blijkt, dat zij in haar eerste levensjaar aan ontvangsten heeft geind f 429.50; aan uitgaven f488; een batig saldo dus van f 4.50. Woensdag e.k. wordt eene algetmee- ne vergadering gehouden, die ook voor niet-Ieden toegankelijk is. SLOTEN. De landbouwer G. heeft bij de po litie een aanklacht ingediend tegen een onderwijzer, die zijn schoolgaand: kind zou hebben mishandeld. HET ONGEVAL BI.J IJMÜIDEN. Maandag had in bet Paleis van Justitie aUhier een onderzoek plaats in zake het ongeval op zee. de vlet en bemanning van de sleepboot „Visch- ploeg" overkomen nabij het stoom schip „Glaremomt". Gedagvaard waren de kapitein van de sleepboot „Assistent" (van opzet, of grootte roekeloosheid beschuldigd), de kapitein en de geredde vlette rman van de „Vischplo-eg" en gezagvoerder en stuurman van het stoomschip „Claremont". ZAND VOORT. Door Burgemeester en Wethouders is aan den heer W. G. de Joode, melkslijter alhier, verlof verleend tot den verkoop van alcoholvrijen drank in den winkel, de kamer naast den winkel en de waranda van het per ceel, gelegen aan de Spoorstraat No. 24 alhier. Ook is door genoemd college aan den heer A. Th. van Rynberk, confi- seur alhier, verlof verleiemd tot den verkoop van alcohoihoudenden drank, anderen dan sterken drank, in den winkel en de waranda van het per ceel Passage No. 25. Aan den eigenaar van liet bij raads besluit van 25 November 1905 onbe woonbaar verklaarde huis, staande aan de Smedestraat 3, is bij besluit van B. en W. van 16 Juni j.l. No. 8, den last gegeven bedoelde woning on verwijld te doen ontruimen. De heer H. Volzer, benoemd onder wijzer, plaatsvervangend hoofd aan school B alhier, heeft die benoeming aangenomen en zal 1 Augustus a. s. in functie treden. Aangekomen badgasten R. Frese, Bremen, Hotel d' Orange, 5 pers. Th. Brackseick, Bremen, Hotel d' Orange, 3 p. W. A Ghurchiil, Amsterdam, Hotel, d' Orange, 6 p. Baronesse Winkeldorf, Alsac, Hotel d' Orange, 3 p. E. Amistein. New-York, Hotel d' Orange, 4 p. F. Hill, Counsel, id. Familie Van Wed-elWeen en, Hotel d' Orange. 8 p. Familie Van Bohlen Halsbach, Brunswijk. Hotel d' Orange, 2 p. •Jongeheer E. van Kleef, Rotterdam. Groot" Kijkduin. C. Schwemann, Aken. Groot Kijk duin. Familie Tim, Amsterdam, Groot Bad huis, 2 p. H. C. Mensing van Charante, Den Haag. Groot Badhuis. W. Engelberts, Arnhem, Groot Bad huis, 4 p. C. de Witt Hubert, Amsterdam, Gr.. Badhuis. S. Gorter, id. id. Mevr. H. C. Steins, Den Haag, Groot Badhuis. Mej. S. Ettema, Amsterdam, Groot Badhuis. E. Sulzbach, Frankfort a. M. Grand Hotel. Ds. Wijnen, Amsterdam, Villa Licht toren, 6 p. Familie Vreede, Amsterdam, Villa Mecklenburg Schwerin. 6 p. S. de Jong. Amsterdam. Schelpen plein 2, 9 p. Familie Edens, Groningen, Villa Rina Jacoba, 6 p. G. A. van der Steur, Haarlem, Villa Aleida. 5 p Familie G. Merckens, Geilenkirchen. Pension Adriana Clasina, 4 p. Baron d' Aulnis de Bourouille, Arn hem. Pension Adriana Clasina. J. J. Jacobs, Amsterdam, Villa Ida (Peters). 10 p. C. H. C. Bon. Amsterdam, Villa Henri (Peters), 8 p. Familie Gaarlandt. Hilversum, Bre der odestraat, 5 p. W. Vink». Hilversum, B rederode- straat. Ds. Vermeulen, Amsterdam, Villa Adm. Evertsen. 6 p. Familie Joachimsthal. Amsterdam, Huize Aurora, 7 p. Familie Van Leeuwen Boomkamp, Amsterdam, Hoogeweg no. 34, 9 p. H. R. Dallinga, Bellingwolde, Villa Jacoba Abramina, 8 p. Mevrouw Kulker, Amsterdam, Pen sion Frank Gerson, 2 p. Mej. Do Groot, id., id. Gravin Van Limburg Stirum, Arn hem, Hoogeweg 18-20, 7 p. L. Edens, Groningen. Villa Rina Ja coba, 5 p. Drontman. Amsterdam, Villa Rozi- na, 4 p. J. Zeegers, Amsterdam, Hoogeweg no. 32. DE KRONING IN NOORWEGEN. Het pantserscbip Admiraal Tromp vaart Zaterdag van Nieuwediep uit met bestemming naar Qhristiiania, ter vervulling van de opdracht met be trekking tot de feesten deir inhuldi ging van den koning van Noorwegen. NEDERLANDERS IN AMERIKA. Uit een brief van een jone Neder lander in de Ver. Staten aan „Neer- landia" „Hollanders zijn hier veel en er komen er eiken dag meer, jonge in genieurs, handelslui enz., kortom Holland legt 'n energie aan den dag die ouden van dagen hier met ver bazing slaat. Ze komen maar. èn ze komen erHet valt mij hier eiken dag op, wat een flinke ondernemings geest er tegenwoordig in Holland waait dat het een orkaan worde Ik voel, dat we veel danken aan het Algemeen Nederl. Verbond en dus ook aan u persoonlijk voor die ople ving van Holland. Overal merk ik het, op "alle gebied. Ik voel. en ande ren met mij, heel goed, dat het voor Holland in de rij der volkeren een levenskwestie gaat worden om on derling schouder aan schouder te gaan staan, want we zijn een klein volk. Een ander ding is de zooge naamde Jan-Salie-geest, maar daar geloof ik niet in. Hollanders houden veel van vreemde woorden maar, heusch, mijnheer. Yankees. Duit- scbers. Franschen en de rest zijn op dat gebied nog veel gekker" „Alles bij elkaar staat, dunkt me. de zaak van Groot-Nederland nu goed. omdat het gevaar meer en meer algemeen beseft wordt. En ver der ik ontmoet hier letterlijk alle nationaliteiten een Hollander in 't buitenland vaart onder de best denkbare vlag, dat is een feit. Hol lander te zijn is hier ten minste een eör, en ik weet het van anderen, die lang in vreemde gewesten vertoef den, dat de naam Hollander altijd met besef van ontzag genoemd wordt. Overal heeft de Hollander een streep- jo voor. Ik hoop, dat Holland op goede wijze daar in de toekomst van zal weten te profiteeren. Waar de Hollander komt. daar weet hij, dat hij zijn best moet doen om de ver wachtingen. aan den naam Hollan der verbonden, niet teleur te stellen... Nog nimmer sprak ik een Ameri kaan, of leerde hem wat nader ken nen, of hij vertelde mij vrij spoedig „I too have some Dutch blood in my veins Dan weet hij heel goed, dat het Holland beteekent. (hier doelt de schrijver op de bekende spraakver warring tusschen Dutch'en German) en zegt al gauwtmijn Rootvader of wie dan ook, was Holland- Dutch „Als er ooit een kans was voordo Hollanders, is het nu in Amerika, want men ziet ons het liefst van alle natiën en commercieel gaat 't hier op 't oogenblik schitterend UIT DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Noch op het schip „Llanitihoney Abbey", noch op de „Zora", noch op dei 7 stoomschepen, met graant d'e sinds nieuw in die haven gekomen zijn, werd Maandag nog gewerkt. Een commissie uit die cargadoors en stu wadoors heeft een regeling ontwor pen voor de La Plata-booten, die aan een Maandag te houden algemeene vergadering ter goedkeuring onder worpen zal worden. Is die goedkeu ring verkregen of althans een ont werp vastgesteld waarmede allen zich vereenigen, dan zal een bijeenkomst met de werklieden plaats hebben. DE ERFGOOIERS-QUAESTIE. In d en nacht van Zaterdag op Zon dag zijn de koeien, toebehoor end e aan dGebr. Andriessenv- orfgooiers der nieuwe partij te Bussum. die eenlgen tijd geleden van de Hilversumscbo Meent als ongebrand vee op den open baren weg zijn gejaagd en daarop door de Hilversumsche politie opge pakt en bij den landbouwer Van 't Oever" in liet Corversbosch gestald werden, door de eigenaars wéder daar vandaan gehaald. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. De Romeinsche wagenrennen zul len. Vrijdag 29 dezer herhaald wor den de toegangsprijzen zullen dan zeer matig zijn. DE AMERIKAANSCHE VLEESCH- SCH AN DALEN EN NEDERLAND. Volgens Anierikaansche bladen be droeg de totale waarde van den uit voer van producten der Anierikaan sche Packing-house"-inidusitrie in 1905 ruim 136 millioen dollar. Degroo- te meerderheid daarvan circa 100 mil lioen dollar ging naar Engeland, na tuurlijk niet om daar geheel geconsu meerd te worden, maar voor een groot deel om weer van daar naar andere landen geëxporteerd te worden. In rang volgt DuitscMam-d met 20 millioen dollar en dan Nederland met 13 millioen dollar of circa 10 van liet totaal. De vraag is hier natuur lijk ook. hoeveel van dat. bedrag hier te lande geconsumeerd wordt en of niet een groot deel waarvan gereëxpe- dieerd wordt naar bet „achterland". DE GESCHIEDENIS VAN EEN AANSLAGBILJET. De Zwolsche correspondent van de „Kamper Ct." deelt de volgende ge schiedenis mede Daar kwam op zekeren dag het voorval is allersimpelst een bode van den gemeente-ontvanger meteen aanslagbiljet wegens schoolgeld voor school A aan het huis van iemand, dien de heer Kegge tot de groote hanzen en adelijke heeren zou reke nen. Ongelukkig kwam deze quali- teit echter minder duidelijk uit op het aanslagbiljet wegens schoolgeld voor school A, zoodat de bode dit na een hartig bescheid weer mee kon nemen met de boodschap, dat geen betaling zou volgen, indien het bil jet niet behoorlijk den adellijken ti tel van mijnheer bevatte. Om dit nu in orde te krijgen, is half Zwolle in do weer geweest. Wat toch bleek het geval Het biljet was volkomen cor rect. klopte geheel met het. kohier, zooals de Raad dit had vastgesteld, zoodat de ontvanger er niets in ver anderen kon. Deze meende terecht dat, wilde men den op zijn titei ge stelden baron zijn zin geven, wijzi ging van het kohier vooraf moest gaan en daar er formeel op de aan1 merking des heeren baron niets te zoggen viel, rapporteerde hij een en ander aan B. en W. Ook deze zagen het vruchtelooze van elk verweer in. Zij ontwierpen een voorstel aan den raad tot wijziging van het primitie ve kohier waarin de oorspronkelij ke post nu verviel en tot vaststel ling van een suppletoir kohier, ver meldende uitsluitend naam, titel en aanslag van den hoofdigen baron. De raad slikte het voorstel en zond zijne besluiten aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring. Nadat deze was verleend, ging het langs den omgekeerden weg langs de verschil lende autoriteiten weer terug en ten laatste kon de bode een gewijzigd biljet presenteeren. dat alsnu wel willend werd voldaan. De klucht zelf was hiermee afgespeeld maar de handelingen van den raad bewaren ten eeuwige dage de zotte correspon dentie over dezen baronnentitel, tus schen den ontvanger, burgemeester en wethouders en den raad gewis seld, op een bladzijde, die over een paar honderd jaar voor een naarsti- gen geschiedvorscher zijn zal als een bloempje van humor in een dorre zand woestenij. UIT ZEELAND. Te St. Maartensdijk (Zeeland) heb ben de ingelanden een goed voorbeeld gegeven van samenwerking, wat toch zoo hoog noodig is, als weer duidelijk bleek bij de ramp van 12 Maart j.l. Voorloopig is beslaten over te gaan tot uitvoering van dijksverbeteringen aan de zeedijken van de polders Noord, Oudeland en Slabbecoorne. welke werken op f 19.000 zijn geraamd. Er is bovendien een plan in bewer king om geregelde samenwerking te verkrijgen, waarbij als grondslag zal aangenomen worden een maximum dijkgesohat voor eiken polder, om bij overschrijding van diif bedrag de an dere polders mede te laten betalen. Er zal nog eene vergadering van ingelanden gehouden worden om deze hoogst belangrijke zaak te bespreken. Misschien zal clan liet verzoek van een anderen polder om subsidie mede afgehandeld worden. POKKEN. Er is wederom een geval van pok ken geconstateerd bij de 67-jarige juf frouw Veend aan de Noorder.ha.ven, te Groningen. Het is nog niet uitge maakt, of men te doen beeft niet een geval van gewijzigde pokken dan wel een zeer lddht geval van gewone pok ken. .In elk gevail blijven de hiuisge- nooten van de aangetaste twee weken in het observatiegebouw op Munueke- holm, omdat zij zich niet hebben lo ten inenten. (Pr. Gr. Ot.) BRANDEN. Maandagmorgen brandde de dlek- kleedenfabriek met vetsmelterij van den heer Henri Gostelie op Siberië te 's-Hertogenbosdh geheel uit. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt deschade. In de zeilmakerij der firma Cohien Co. aam de Nieuwe Kraan te Arn hem ontstond Maandagmorgen brand door liet vlam vatten van een poit teer op een kachel. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, dóch door het spoedig optreden van het perso neel was de schade betrekkelijk ge ring. ONGELUKKEN, Op den Amstel'dijk te Amsterdamreed Zondagmiddag een dame fiets, ge steund door een heer. Toen deze haar een oogenblik losliet, zwenkte zij naar d e tramrails en reed daarbij een voorbijgaanden tramwagen aan. De dame viel zoo ongelukkig, dat zij een schedelbreuk bekwam, die den dood ten gevolge had. De „Tel." meent, dat de oorzaak van dit ongeval moet worden gezocht in te hard rijden van de tram, terwijl de nadering niet voldoende kenbaar werd gemaakt. Dit blad meldt voorts, dat de over ledene de 39-jarige mevr. de wed. Doornbosch, 4 kindertjes nalaat. Een uurtje, nadat mevrouw de we duwe Doornbosch op zoo noodlottige wijze om het leven was gekomen, '«ad op den Amsteldijk een tweede onge luk plaats met de eteetrisóhe tram. Twee jongetjes van ongeveer 12 jaar hadden de aardfigheid(!) om op de passeerende tram te springen. Een der beide knaapjes viel, toen hij er weer afspringen zou, achter over op het plaveisel. Hij werd in een melksalon binnengedragen. Een vier tal studenten slaagden er in den jon gen weer tot bewustzijn te brengen. Hij klaagde nog over pijn in bet (hoofd. Volgens te Den Helder ontvangen particuliere berichten, heeft aanboord van het pantserdeksobip „Friesland" een ongeluk plaats gehad. Op 5 Juni, terwijl het schip in de nabijheid van Piraeus schietoefenin- genjhield, is bij het laden van een kanon een patroon gesprongen, waar door de sergeant-konstabel 'Gottmer vrij ernstig gewond werd. Hij kreeg de volle lading kruit in het gezicht, benevens een schroefslëutel, die bij bet laden gebruikt werd. Volgens sommige berichten moet zijn toestand zeer ernstig zijn. Zijn eohtgenoote kreeg echter een gerust stellende tijding. De overige bedie ningsmanschappen bekwamen geen letsel. Rechtszaken AAN LAGER WAL. Het openbaar ministerie bij de Haagsohe rechtbank eischte Maandag 3 maanden gevangenisstraf, tegen een Duatsdher, H. W.. die, verleden jaar in Nederland gekomen, sedert van letterkundigen arbeid geleefd had, dodh nu aan lager wal was ge raakt en zich, door financiëele zorgen gedreven, te Lelden had schuldig ge maakt aan diefstal van drie rijwie len. Van de opbrengst zond hij een gedeelte aan zijn zieke echtgenoote te Londel (sedert overleden Het O M. vond in de omstandigheden, waaron der het feit was gepleegd, aanleiding om geen zware straf te vorderen daar ook de veroorzaakte schade door een landgenoote van bek!, was vergoed. Uitspraak 28 Juni. HINDERLIJK VOLGEN. Voor den kantonrechter te Gronin gen verscheen dezer dagen een raads lid dier gemeente, die met een col lega-timmerman beschuldigd werd van „hinderlijk volgen". In den avond van 17 Mei hadden zij met een troep werklieden die ageerden voor een 10-urigen werk dag, niet langer wenschten te wer ken dan tot 6 uur 's avonds, en dit beginsel ook anderen wilden opdrin gen. een timmerman gevolgd die het in dit opzicht niet met hen eens was en na. 6 uur 's avonds op he»t karwe* bleef. De timmerman werd door twee agenten van politie naar huis ge bracht. nadat bij hun, die hem een „ovatie" wilden brengen, te kennen had gegeven, dat. hij niet wenschte gevolgd te worden. De werklieden gingen nu in plaats van achter vóór hem loopen om zoo doende aan de wet te ontglippen. Bij een smalle straat kwam het tus schen de politie en de ovatiebrengers tot een botsing, waarbij, naar de agenten beweerden, de beide beklaag den, ook tar zijde van den werkman liepen. Beklaagden hielden vol, dat zij niet anders dan vóór den man had den geloopen en hem niet hadden gehinderd. Tegen het raadslid en zijn collega in het timmervak werd echter door het O. M. f 6 boete, subs. 4 dagen hechtenis gevorderd. Koloniën DOODSLAG DOOR ONBEDREVENHEID. De karapatan heeft den Arabischen dokter, die een landgenoot om hem van blindheid te genezen touwtjes door den hals reeg, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De quali- ficatie van het misdrijf luidde: „doodslag door onbedrevenheid". Dit vonnis zal veler rechtsgevoel bevredigen. Het onze doet het dat niet. Wij vragen ons af wie dien Arabier eischen van bedrevenheid gesteld 'heeft, {voor hij te dokteren begon. Niemand immersEn nu wordt hij om zijn onbedrevenheid ge straft. 't Is waar, de man heeft naar alle waarschijnlijkheid en dit is ais bewezen aangenomen den dood van zijn patiënt veroorzaakt. Niet door d'e eigenaardige operatie zelf, waardoor liij meende hetrtt te kun nen genezen, maar door de nabehan deling met allerlei obatjes, welker groezelige bestandd'eeden het tegen deel van antiseptisch werkten. De operatie anders mag een won der van bedrevenheid wordien ge noemd, wanneer ze ten minste niet toevallig zoo goed is veriaopen. Met een touwnaald heeft de Arabische dokter twee draden door den hals van den patiënt geregeneen achter den keelkop, een tusschen halswer vels en slokdarm. Men staat er een voudig paf van hoe dit is kunnen ge schieden zonder aderen, strotten hoofd, slokdarm of andere edele dee- len zelfs maar te raken. Later is tengevolge van de met de draden ingebrachte obatjes in de voorste opening een ontsteking ont staan. Verettering len bloedvergifti ging traden in en toen bevoegde me dische hulp werd gehaald, lag de lijder reeds in doodsstrijd. Een Europeesche rechtbank zou waarschijnlijk het wettig en overtui gend bewijs, dat de patiënt door toe doen van den Arabischen dokter is overleden niet geleverd hebben ge acht. Maar stel, men acht dit bewijs wel geleverd heeft men dan den dokter iets te verwijten Waar de dokterij onder Chineezen, inlanders enz. is vrijgelaten, kan men op de ringers narekenen, dat er bijna alle dage® menschen door onkundig geknoei om het leven worden gebracht. Deze Aio- bier is nu eens tegen de lamp ge loopen, maar het misdrijf waarvoor hij veroordeeld werd: „doodslag door onbedrevenheid" wordt herhaal delijk gepleegd zonder dat het tot vervolging aanleiding geeft. 't Is goed een voorbeeld te stellen, zal men tegenwerpen. Maar mag men om een voorbeeld te stellen onbillijk zijn? Het komt ons voor, dat er voor hoogere rechtsmachten dan de kara patan termen te over zijn de zaak van dien Arabier te herzien. Een principieel© beslissing in hoogste in stantie mag niet uitblijven. (Deli Ct.) DE BESTORMING VAN BONTO BATOE. Uit Makasser wordt geseind d.d. 21 Mei Overste J. R. Michiélsen, chef va® staf kwam 12 dezer te Garoetoe aan. Na verkenning den 12den en die® 14e® werden de toegangswegen tot de stel ling afgesloten. In den namiddag va® den 15den geschiedde de opstelling der troependen morgen van den 16n de aanval. De rotsstelling werd op verschillen de punten te gelijk bestormd. Aan den aanval namen deel vier compagnieën marechaussees, een sectie marine-ge schut, genietroepen, te zomen 450 man. De vijand hield een buitengewone sterkte bezet op een alleen staande® 300 meter hoogen ontoegankel ij ken rotstop. Etagegewijs waren verster kingen aangebracht. Na een inleiding door de artillerie drongen om half negen de marechaus sees inde hoogst gelegen benting de derde compagnie en het zesde ba taljon in een daarvan afgescheiden versterking, terwijl de tweede com pagnie zich inwerkte op de zuidelijke helling. De vijand verdween in onge naakbare holen en grotten.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2