Uit de Arbeiderswereld ^erk en School Marktnieuws Gemengd Nieuws Stoomvaartberichten Burgerlijke Stand DE AANVARING VAN DE PIET HEIN. M. Klundert, walkapitein van de reederij, gistermorgen uit Nieuwe- diep teruggekeerd, brengt het ver slag meê van den matroos Jorgen Oi.1een <ler geredden van de ramp aan li-; Belgische stoomboot Meuse overkomen Het verslag zegl, dat de Meuse uit Bavonne vertrokken was meteen lading stukgoederen, waaronder een partij vaten terpentijngeest, en eene aanzienlijke hoeveelheid erts. De reis was betrekkelijk goed tot in iiet Kanaal ,met opvolgingen van goed en slecht weer. Woensdagavond te 10 uur vaarde men .voorbij Texel-vuurschipalle reglementaire vuren waren aan boord van het stoomschip uitgezet. Er woei toen een hevige N. N. W. wind :de zee stond redelijk hol en spoelde onophoudelijk over het schip heen. zoodanig, dat de matroos o)i den uitkijk op den bak (voor schip; die plaais moest verlaten en op den uitkijk ging staan op de be- nedenbrug. Olsen bevend- zich op de comman dobrug nevens den bootsman Karei Rose, iie aan het stuurrad stond. De kapitein was van wacht. Men was het Haaksvuurschip voor bijgevaren en zette koers naar het eerstvolgende licht, toen kapitein Van Slembroerk de commandobrug ver liet. om in het kaartenhuis den koers na te gaan. Op dit oogenblik was de zee vol lichten van allerhande kleine stoom- vaartuigen en visscherssloepen, die in den omtrek rondvaarden. De Meuse liep. wegens de hooge zee en de aanwezigheid van talrijke vaartuigen, 6 knoopen in steê van ■de gebruikelijke 8. Eensklaps, achter zich omziende, ontwaarde Ólsen langs stuurboord 't rood licht, bakboord, van een groot stoomschip, dat. zooals later bleek, het Hollandsche pantserschip Piet Hein was. De Piet Hein was veel meer ach terwaarts te bespeuren dan dwars. Oogenblikkelijk ging men kapitein Van Slembroeck halen, die onmid dellijk boven kwam, maar met de snelle vaart van de Piet Hein, 12 knoopen. zat deze op hetzelfde oogen blik reedis boven op de Meuse. schuins, stuurboordzij. Olsen was mede over boord ge sprongen. Op te merken valt dat, toen men den kapitein ging roepen, de boots man onophoudelijk deed fluiten om de aandacht van de Piet Hein te trekken, welk gefluit door het oor logsschip werd beantwoord. Op het oogenblik van de botsing maalde Piet Hein achteruit, waar door de Meuse losraakte en binnen een paar minuten zonk. De stokers van de Meuse, die op dek stonden een luchtje te scheppen, sprongen onmiddellijk over boorden werden zwemmend opgepikt. Toen Olsen in het water tot zijne bezinning kwam, zag hij de Meuse nog met het achterschip boven wa ter steken, doch onmiddellijk daar op verdwijnen, alleman door de zui- ging in den draaikolk meesleepend, naar omlaag. De overlevenden weiden spoedig opgepikt en heel goed verzorgd aan boord. Dit verslag- werd voorgelezen voor bootsman Rose, die te ziek was o«m het zelf op te maliën, doch die het goedgekeurd heeft. Wij hebben ons tot hiertoe moeten bepalen bij de Hollandsche lezing over de ramp, en waarin de geheele sdhuld op de Meuse wordt gescho ven. Het verslag van Olsen. .werpt een ander Licht ever het gebeurde. We gens de snelle vaart der Piet Hein kon de Meuse onmogelijk, van haren kant. de botsing ontloopen. vermits de Piet Hein achter haar aankwam, met dubbele snelheid van de Meuse. Het is diep te betreuren, dat de beide officieren van het Belgische stoomschip zijn omgekomen, daar hun rapport meer van tel zou ge weest zijn, dan dit 'van den matroos dat evenwel zeer vakkundig is opge" HUZAREN DESERTIE. In zake de herhaalde huzarendeser- ties te Ven!o, schrijft de Akener Volks- freund het volgende Eenigen tijd geleden deserteerde een heele troep huzaren over de gren zen van Duit sc.hland en spoedig wa ren zij onder dak wegens liet gebrek aan arbeidskrachten in de Duitsche industriesteden. Alle pogingen van de Hollandsche militaire overheid, om de vluchtelingen -weder hij hun regiment terug te krijgen, mislukten totaal. In de afgeloopen week is weder ruun een dozijn huzaren gedeser teerd. Men schrijft, deze talrijke de serties toe aan liet optreden van eeni- ge nieuwe hoofdofficieren van liet re giment. die met de daar heerschende gemoedelijke sleur hebben gebroken en een stramme discipline hebben in gesteld. BLOEDVERGIFTIGING. Te Dreumel bij Tiel is eene vrouw, die een puistje in haar gezicht open krabde, tengevolge van bloedvergifti ging overleden. Zij laat vier jonge kinderen na. EEN VERZOEK. De gemeenteraad van Schiermon nikoog heeft besloten zich tot den Commissaris der Koningin to wenden met het verzoek, dat geen bewoner van dat eiland fot burgemeester be noemd worul, en indien liet mogelijk is een titularis op jaren aan te stel len. Wordt een jonge burgemeester be noemd, dan bestaat weer het gevaar, dat hij na een kort verblijf het eiland weer verlaat. HET GESCHIL OVER HET LOSSEN DER GRAANBOOTEN. Een vergadering van cargadoors en stuwadoors, Maandagnamiddag in het Notarishuis te Rotterdam gehouden, heeft geformuleerd en goedgekeurd een voorstel, waardoor ondervangen wordt het voorkomen van verletten tijd op Kraanbooten met wettelijken lostijd (15 werkdagen). Een commis sie is benoemd om over dit voorstel met vertegenwoordigers uit de ha- venarbeidersvereenigiaigen te conferee- ren. Van de ,,Beierlandsche krieken" zal dit jaar weinig terecht komen. De nachtvorsten in de lentedagen, toen de boomen in vollen bloei stonden, en het koude weder in de volgende we ken hebben hiertoe veel bijgedragen. Van de beste boomgaarden verwacht men hoogstens een middelmatige» oogst. Ook de tuinvruchten hebben veel ge leden. Vele zijn te laat rijp, om voor den tuinman genoegzaam voordeel op te leveren. ZENDINGSFEEST. Het 43ste ChristeJ ijk-Nationaal Zeu- dingsfeest zal dit jaar den 4den Juli gehouden worden in de bossdhen van de Koninklijke domeinen te Soestdijk. Als sprekers zullen optreden, met ach ter hun naam vermelde onderwerpen: Dr. H. M. van Nes, rector der Zen dingsschool te Rotterdam. Openings rede. P. Biesierveld, hoogl. te Am sterdam. Het ware imperialisme. D. P. Brans, pred. te Soest. Eere zaak of eere-verzaking. S. H. Buyten- dijh, ean. pred. te IJselstein. Troost, troost mijn volk. Je6. 40la. I. D. J. Idemburg, pred., te Amsterdam. Op hope tegen hope. W. L. Jens, verte genwoordiger der Utrechtsere Zen- dingsvereenigiog. Bezoek bij Papoea en Alfoer. D. J. Karnes, pred. te 's-Gravenhage. Van buiten strijd, van binnen vrees, maar van Boven ver troosting. W. Klijnstra, zendeling der Rijnsehe Zending. Tien jaren onder de Bataks op Sumatra. Dr. P. J. Kromsdgt, pred. te Rotterdam. De ze gen der zending voor de zendende kei'k. Aib. C. Kruyt, zendeling van ihet Xederlandsoh Zendeling Genoot schap te Posso. Het geloof, dat bij de Possoërs gevonden wordt. G. Maan zendeling van de Utrechts cüxe Zen- dtogsvereenigtog te Taneteija. Zuid- Celehes en de zending. Dr. H. H. Meulenbedt. pred. te Baarn. Zomer weelde en zendingszegen. C. L. v. Paajr sen, pred. te Haarlem. Geloof als een mosterdzaad. Dr. Joh. W. Pont, pred. en hoogl. te Amsterdam. Uw rijk koine. Dr. J. Riem ens Jr., pred. te Hoogland. De moeilijkheid van een begin. Dr. J. R. Slotenmaker de Brui ne, pred. te Nijlmegen. Medicijnmees ter, genees u zei ven. L. J. van Wijk, secretaris van het Ned. Bijbelgenoot schap te Amsterdam. Van onuitspre- kelijlke en onuitspreekbare dingen. H. Pierson, direqtieur dier Heldring-Ge stichten te Zetten. Slotrede. In dien voaraivomd aai te half acht uur op het feestterrein een bidstond plaats hebben, wiaarin zullenvo orgaan de heeren: dir. A. W. Bronsveld, pre dikant te Uitrecht en P. van Wijk, predikant te Amsterdam. -ELECTRICITEIT IN HET WEST- LAND. Naar mien meidteidieelt, heeft de Eer ste Nederlandsehe Electrioiteits-Maat- sctbappij', diie aan e enige gemeenteen in het Westllanid krachtens concessie electriciteit levert voor verlichting en beweegkracht, Vrijdag aan die ge meenten', Noordiwij'k, 's-Gnavezande, Monster en Wateringen, bij deur- waardensexpltoilt die concessie opge zegd, en Zaterdagnacht de stroomie- veaung gestaakt. De Maatschappij, merkt het „Hbld." op, is dus blijkbaar van oordeel, dat de concessie, die tot 1929 verleend, is, voor haar slechts een een recht en geen verplichting schept, van welk recht zij thans ver klaard heeft niet langer gebruik te willen maken. OPLICHTING. Bij den horlogemaker F. P. Haan. te Alphen a. d. Rijn, vervoegde zich en militair oan eien horloge met ket ting. Vier zilveren dameshorloges en dirie 'Zilveren kettingen werden meege geven voor het adres van ,,Van Beie ren", bruggeman aan 's Molenaars, gemeente Oudshoarn. Er werd evenwel niets terugge bracht en de politie werd met de zaak in kennis gesteld. De brigade-com mandant J. van Raad, te Alphen, wist den dader reeds na twee dagen in handen te krijgen. Het bleek, te zijn de militair V- in het hospitaal te Leiden liggend met een verstuikten voet. Drie horloges en twee kettingen werden in beslag) genomen; een hor loge en ketting had hij zijn meisje cadeau gedaan. REMBR AXDT-FEESTEN Naar de „Tel." verneemt, bestaat het plan, de kindercantate, voorko mende op het feestprogram van liet comité voor de Renibrandtfeesten, te Amsterdam, te doen uitvoeren op het terrein voor het oude Buitengasthuis aan de Constantijn Huijgenstraat. BEWUSTELOOS DOOR GAS. Zaterdagnacht zijn in een woning op de Lauriergracht ie Amsterdam, 2 kinderen door ontsnapt gas bewus teloos geraakt, doch spoedig weder bijgebracht. Het gas scheen ontsnapt te zijn, doordien zicih niet genoeg wa ter in de opsdhuifkroon bevond. DE WINKELSLUITING Woensdag 20 Juni zal des avonds te 8 uur in „de Pool", te Amsterdam een protestvergadering worden gehouden van sigarenwinkeliers, tegen de ver ordening op de gedwongen sluiting hunner winkels. Behandeld zal wor den: Het zenden va.n een adres aan den gemeeteraad tegen de gedwongen sluiting. UIT DE ROTTERDAM SC HE HAVEN. Zaterdagmorgen heeft het bestuur do*- algemeene ha vena rbeidersveree- «wging gehoor verzocht bij de firma Ruys Co., cargadoor van het aWom- schip „Llanthoney Abbey" en daar hei verzoek voorgedragen dat de ge zamenlijke werklieden, die op dit stoomschip een paar dagen hadden verloren door het niet-ontvangon der lading, daarvoor alsnog zouden scha deloos gesteld worde». De firma Ruys Co. heeft de billijkheid erkend dice schadeloosstelling voor het personeel namens haar door den stuwadoor Swarttouw in dienst genomen, maar nadrukkelijk geweigerd om ook per sonen te betalen, waarmede zij niets te maken had. omdat die niet in haar dienst, maar in die dei' lading-ont vangers waren. Indien de bootwer kers in dat voorstel wilden treden, was de firma geneigd de vaste ploegen der firma Swarttouw, die reeds aan boord gekomen waren, weer terug te nemen en het werk meer te gunnen aan de oorspronkelijke arbeiders. Het bestuur zou dit aanbod overbrengen. Het ,,Hbld." verneemt tevens, dat door cargadoors en stuwadoors alge meen de billijkheid wordt erkend om een andere regeling in de loonbeta- ling te treffen op de La Plata-sdhe- pen, de zoogenaamde Balenbooten, opdat het oponthoud minder ten na- deele komt van de bootwerkers De vorm "hiervoor wordt nog overwogen. Men wil de betaling in lastengeïd be houden, maar dit verrekenen naar een vast weekloon van f 18, zoodat dus oponthoud of niet, die 18 wor den betaald, terwijl het genotene la ter van het totaal aan lastengeïd wordt afgetrokken; of men wil het lastengeïd afschaffen en daarvoor in de plaats stellen een dagloon van 3, zoodat dus in elk geval deze vergoe ding wordt verstrekt of er gewerkt wordt of niet. ONDERSCHEIDINGEN. Naar aanleiding van de verleden jaar te Mündhen. gehouden interna tionale tentoonstelling van Sdhoone Kunsten, zijn door den Prins-Regent van Beieren benoemd: le. in de orde van verdienste van den Heiligen Michael van Beieren, a. tot commandeur met die Ster de heer Jozef Israels; b.lot commandeur de heer J. A. Roy er, referendaris chef dei' afdeel'ing Kunsten en Weten schappen bij het Departement van Binnenl. Zaken; c. tot officier, de heer G. H. Breiitner; d. tot ridder de heeren A. Briët en prof. P. Dupont. 2e. in de Orde van Verdienste van de Bedersohe Kroon tot ridder de heer B. J. Blommers. Aan onzen regeertngscommissaris, den heer J. H. L. 'de Haas, werd de Prins Regent EeremedaiMe geschon ken. HET VREDESPALEIS. De ontevredenheid over de hande lingen der jury uit zich vrijwel over al. Bet „Bouwk. Weekblad" het orgaan vaai de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, schrijft „Dé jury is natuurlijk niet onvoor bereid, niet zonder voorstudie va») t onderwerp aan het werk getogen. Zij kon klaarblijkelijk bij schifting spoe dig een groot aantal ontwerpen ter zijde leggen, omdat de geprojecteerde indeeling of de architectonische op vatting daartoe aanleiding gaf. „Wat echter verwondering .wekt, is hare kortheid in appreciatie van werk van Hooge kwaliteit. Gaarne wordt aangenomen, dat zij mot den meesten ernst 'haar oordeel heeft uitgesproken, maar 'i zal menigeen' toch van het hart moeten, dat die weinige woorden over het werk van collega's bevreemding wékken. 'tls waar, dat voorbeelden van zulke korte schatting in den laatsten tijd maar al te vaak zijn be vinden, dat het gewoonte is geworden niet woordenrijk te zijn, maar even waards het. dat telkens naar é'eu meer uitgebreide bespreking wordt verlangd, en dat een zoo groote be knoptheid in het uitspreken van een oordeel den schijn heeft, dat veler werk te weinig van belang is, om er één woord aan te offeren.' Over de inzendingen schrijft het „Boviwk. Weekblad" Er is voel goed en verdienstelijk werk geleverd een Vredespaleis in den vollen zin des woords is er onder do ingekomen plannen echter niet te vinden. „Ware een kerk gevraagd, er zou den daarvoor ontwerpen zijn inge zonden van af voldoende lot uitmun tend. Nu gold het een Vredespaleis. Machtige kunstenaars hebben ge tracht aan de nuchtere eisc-hen van het programma te voldoen maar in het vertolken hunner bezieling bij de beantwoording der vraag wat het uiterlijk van het gebouw eisclït, zijn zij in veler oogen te kort geschoten. „Zulk een uitslag behoeft niemand tverwonderen. De geschiedenis leert voldoende, dat meer dan één ge slacht. dat/ eeuwen noodig zijn ge weest om ten slotte een monument te doen ontstaan, dat in hechte materie een ideale gedachte belichaamt. „Het moei erkend worden dat velen getracht hebben zioh los te werken uit den invloed van het conventionalisjjie, en hun geest vrij te laten werken. Hun hart heeft gesproken'. Velen ook drukken de bestemming van liet ge bouw uil door een toren, met een bekronende figuur, den vrede symbo- lise'erenxle, of plaatse» zulk een ver klarend beeld, of een wereldbol op een koepelenkelen zoeken uitkomst in beeldhouwwerk, dat voor sommige ge vallen te beschouwen is als een hulp middel om een bestaand gebouw van andere bestemming te wijden tot Vre despaleis. „Als een Nederlander de tentoon gestelde ontwerpen beschouwt, komt het gevoel van teleurstelling bij hem op, dat geen landgenoot tot de be kroonden behoort, 'tls niet moeilijk, het werk van eèn paar Nederlasulische architecten te ontdekken, werk dat er mag zijn, maar geen genade heeft ge vonden werk waaruit blijkt, dat ge tracht is, in verhouding meer dian door buitenlandscho collega's, zich zoo veel mogelijk te ontwringen aan stereotype uitingen. Dit juist is waar schijnlijk mede een ooi-zaak geweest, dat het onvoldoende door de jury werd verklaard. Daar dit te voorzien was. moet hulde gebracht worden; aan hen die liun beginsel niet verloochend hebben om der jury welgevallig ie zijn, maar het aan zich zelf verplicht meenden te zijn, op te komen, voor wat zij voorstaan, en hun krachten te toonen. Van hen wordt verwacht, d!at zij pal zullen blijven staan, om hun ideaal te verwezenlijken." „Architecture" heeft een zeer uitvoe rig opstel, onderteekend A. van Baa ien. Hij vindt het onrechtvaardig, dat een aantal ontwerpen op tafels lig gen „waarom juist die'? er zijn er wel mindere" hij klaagt over de kort heid van het jury-rapportz. i. zit in geen dei- zes bekroonde ontwerpen dat grootsche, dat dit Vredespaleis moest hebben. Ook Wagner heeft hem teleurgesteld, ook Wagner heeft con cessies gedaan, hij, „de eenigste mo derne onder de prijswinners." Ten hoogste keurt „Architecture" de ..vooropgezette keuze van bijna, speci aal ontwerpen in verouderde vormen af." „Men zegt, dat ons pogen om weer een stijl te krijgen vruchteloos is, omdat Stijl niet wordt gemaakt, maar groeit. Dit laatste is zeker on weerlegbaar, maar men negeere daar om niet het jeugdig opbloeien, het zich ontworstelen met jonge kracht aan verouderde vormen van receptio- neelen inhoud." In het bouwkundig weekblad ,.De Opmerker" schrijft de» heer A. W. Wedssman „Me® zoekt te vergeefs naar het beginsel, waarvan de beoordeelaars zijn uitgegaan. Als Cordonnier's werk aan hun ideaal heeft beantwoord, be grijpt men niet. hoe zij bovendien 4 Palladdanen en een nieuwlichter, zoo als Otto Wagner, konden bekronen... ..Uit dit alles blijkt, dat met zeer verschillende maatstaven gemeten werd. De een krijgt een prijs om zijn oorspronkelijkheid, de Under ofschoon hij alle oorspronkelijkheid misteen derde wordt bekroond om den een voud en de soberheid van zij» ont werp. een vierde ofschoon beide hoe danigheden in zijn werk niet zijn te vinden een vijfde dankt zijn succes aan zijn volgen van dan Nederlamd- sohen stijl der zestiende eeuw, een zesde kan de weinige belangwek kendheid van zijn arbeid toch een prijs niet doen ontgaan. „De jury was uit zeer verschillend a elementen samengesteld. De bartd, welke de leden verbond, kan slechts een zeker conservatisme geweest zijn, dat zich ondërtussehen niet bij allen op dezelfde wijze kan hebben, geuit. Iemand als dr. Cuypers, die zijn heel e lange leven tegen Palladio heeft ge stoelde®zal zich vreemd te moede hebben gevoeld', toen hij het jury rapport moest teekenen, waarbij hij verklaarde ontwerpen te bekronen, die hij eigenlijk in zijn hart veroordeel de De heer J. H. W. Lehman schrijft ooik over de prijsvraag voor het Vre despaleis in de groene „Amsterdam mer" „De „lceurraad", die blijkens het rapport medrdere barer uitspraken met slechts één© stem meerderheid nam, heeft een conclusie opgesteld, wier onbeduidendheid en slapheid het duidelijkst beiwijs is van de moeilijk heid om alle leden tot eene gemeen schappelijke verklaring te brengen. Thomas Edward Collcutt, het En- gelsche jurylid, heeft het niet onder stoelen en banken' gestoken, dat hij allerminst met de meerderheid in stemt en het is zeker geen te stoute onderstelling, dat ook dr. Cuyper's sympathie niet voor de bekroonde ont werpen was." ONGELUKKEN. Eien stier, die per wagen van het Maasstation te Rotterdam naar de vee markt vervoerd werd, sprong op de Veemarkt van dien wagen en sloeg op hol, den Boeizemstogel over en de Boezemstraat in. In de elerste plaats stiet hij zijn begeleider, den veedrij ver K. B., uit. de Vredenhofstraat, om ver, waardoor deze aan de borst ge kneusd werd; dan holde hij den 8-ja- rigen J. P. B., uit de Willemstraat, omver, die pijn aan het hoofd' kreeg-, om ten Slotte in de Boezemstraat met zoo'n vaart tegen den: melkverkooper A. v. <L D„ van den Nieuw Terbreg- schën weg, op te loopen, dat deze te gen het trottoir geslingerd werd en bewusteloos bleef liggen. Van der D. werd werd in een wo ning daar in de buurt binnengedra gen, waar bleek, dat hij uit een oor bloedde, ernstig aan liet hoofd ver wond en inwendig gekneusd was. Men bracht hem per rijtuig naar het ziekenhuis. De woest hollende stier liep de open staande poort van liet abattoir bin nen, waar men hem greep en stride. VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Gedurende de zomermaanden Mei Augustus zullen de arbeiders der fir ma Gehr. Stork Co. ie Hengelo, een vrijen Zaterdagmiddag hebben. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Leerbroek en Middel koop die lieer J. Kraaij, cand. te Xieuw-Lekkerlaudte Zeerijp (toez.) ds. B. J. Audi er te Weiwerd gem. Delfzijl.) Aangenomen het beroep te Harder wijk door ds. C. J. Veenhuysen te Minnertsga. GEREFORM. KERKEN. De Provinciale Synode der Gere formeerde Kerken - te Utrecht heeft benoemd tot curator der theologische school te Kampen ds. A. M. Donner, te Amersfoort. Aangenomen het beroep te Stad aan 't Haringvliet door ds. G. W. H. Esselink, rust. pred. te Watergraafs meer. Bedankt voor het beroep te Oud- Loosdrecht en te Hoogvliet door ds. J. Bosch te Neede. De classis Amsterdam der Geref. Kerken heeft na gehouden prapara- toir-evamen, tot het predikambt in de Geref. Kerken toegelaten de heeren P. Jukkeneikike en J. Ozinga, candi dal en aan de Vrije Universiteit. EXAMEN APOTHEKERSBEDIENDE Arnhem, 14 en 15 Juni. Geëxami neerd 5 candidate»; teruggetrokken geene. Geslaagd: Mej. W. R. Kerling, gob. te 's-Gravenhage, en mej. D. E. Coer- man, geb. te Utredht. Afgewezen: drie. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht op 18 Juni ^^Aardappelen, aangevoerd 62 H L. verkocht 40 H.L. ƒ2—6 per H. L. Bloemkool, aangevoerd 3000 stuks, verkocht 2000 stuks, /5—ƒ15. Spinazie, aangevoerd en verkocht 270 mnd.. ƒ0.300.60 per mnd. Slade, aangevoerd en verkocht 600 mnd., ƒ0.202.40 per mnd. Wortelen, aangevoerd 4000 bos, verkocht 3000 bos. ƒ6—ƒ12. INGEZONDEN MEDEDEELINGfcN k 30 Cent per Regel. Als deze advertentie onder de oogen kon vallen van lieden die aan zenuwstoringen lijden zonzy de oorzaak kannen zjjn ?an vele genezingen. Qngelukkigerwyze veronachtzamen heel wat per sonen de advertenties te lezen. Men vindt er evenwel zaken van groot belang. Er is niets wat U meer belang in boezemt dan Uwen gezondheidstoestand: wat volgt stemt 6r misschien mede overeen. Zenuwstoringen, Hartkloppingen, Slapeloosheid. Een heer te Scriiedam, de heer J. G. Stoppelman,WiliheJminjaplein 4, schrijft: ik deel u mede, da.t ik door het gebruik uwer Pink Pillen van de zenuwziekte ben genezen, waaraan Ik sedert langen tijd leed. Mijne dochter neemt thans ook de Pink Pillen en wij hebben kunnen bemerken dat haar toestand zioh veel verbeterd heeft. Zij slaapt veel beter e» zij klaagt niet meer over hartkloppingen. De zenuwstoringen Worden veroor zaakt door eene te groote spanning, eene te groote prikkeling van het zemuiwgestieil. Deze spanning, deze prikkeling worden veroorzaakt door de lichamelijke of geestelijke overspanning, hetzij door te he vige gemoedsbewegingen, zedelijke schokken, groot verdriet. De zenuw storingen doen zioh bijna gelijktijdig voor met eene verarming van het bloed. Het bloed', het voedsel zijnde van het zenuwgestel, voedt het bloed aks het arm is die zenuwen niet, diië prikkelbaar worde® door dë vermoeie nis .De behandeling met de Pink Pil len is de beste die gij kunt aanwen den. Zij bevatten geen verdooivendie middeflen om uw zenuwen te doe» inslapen, wat een .slecht midldel js om zi te verzorgen, zij werken door de hernieuwing van hot bloed, de ver sterking dor zenuwen, dat wil zeggen, door de gelijktijdige herstelling van al de organen, van al de Werkingen. De zieke d:e Pink Pillen neemt, voelt van at do eerste dosis, een rijker, ede- Her bloed to zijn aderen stro omen, zijn zenuwen bedaren zich, zijn eetlust wordt opgewekt, zijne spijtevertering is beter, de pijnen verdwijnen eai hij slaapt dos nachts rustig. De Pink Pillen zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neu- •rasthenie, algemeene zwakte, maag kwalen, schele hoofdpijnen, iTheurna- tieke pijnen. Trijs f 1 75 de doos 9.per zes drozen; verkrijgbaar bij Snabilié, ■Stedger 27, Rotterdam hoofddepot- houd'er voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegsn postwissel Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. ANARCHISTEN IN ENGELAND. De unionist Evans-Gaf don, de groo- 4e man van de vreemdelingenwet, vroeg dezer dagen den minister van Binnenlandsche Zaken of immigran ten, van wie 't bekend is. dat zij anar chist zijn, toegelaten zuUein.worden, wanneer zij er zadli op' beroepen, dat zij een politieke vluchteling zijn. Minister Gladstone antwoordde, dat de vreemdelingenwet niets bepaalt om anarchisten als zoodanig te weren. De kwestie of de immigrant een poli tieke vluchteling is, komt ook eerst aan de orde, wanneer hij niet de ver- eischte geldmiddelen heeft. Komt die kwestie aan de orde, dan moet elk geval op zichzelf beschouwd worden. Hier vroeg de arbeidersafgevaardig- de Thorne, of de minister kon zeggen wat een anarchist is, Neen, antwoord de Gladstone. Zijn, vroeg Herbert Paul, de mensdhen van wie men niet weet dat zij anarchist zijn juist de gevaarlijkste! Evans-Gordon vroeg verder of de minister wel wist hoe ver de anar chistische propaganda in Londen gaat, waar zij door kranten en ande re geschriften openlijk tot moord aan zet en moordenaars hoog verheven en den monschen ten voorbeeld gesteld worden. Zal de regeering die verant woordelijke personen niet voor het ge recht brengen? Gladstone antwoordde: De anar- ah'stische propaganda in Londen is niet erg. De politie houdt zidh zorg vuldig op de hoogte van de geschrif te®, "die de vrager bedoelt, en zal, ge lijk zij altijd doet. vervolgen, wan neer die geschriften er aanleiding toe geven. FAILLISSEMENTEN. Lltge^pixken: 's-IIertogenbosch, 12 Juni. A. van der Haarst, smid. en koffiehuiöh'ouder te 's-Greveldavto-Capelle. Rechter-com- niissaris: mr. A. van Baar; curator: mr. G. Kolfschoten. Amsterdam, 14 Juni. M. Draak, bouwer en timmerman, te Hilversum. Rechter-commissaris: mr. C. v. d. Zweep; curator: mr. R. van Woel de ren. 13 Juni. C. A. F. Heeneman rei ziger en winkelier in huishoudelijke artikelen, te Amsterdam, en B. Berg, weduwe van S. R. van Tijn, zonder beroep, te Amsterdam. Rechter-com- missaris: mr. C. van der Zweep; cura tor: mr. W. P. Vis. Opgeheven: J. Grootehaar, winkelier, te Stad- Delden. Geëindigd: B. H. Kerkhoff, bouwondernemer, te 's-Grave»hage. G. van Zetten, koopman en winke lier, eerder wonende te Nijmegen; thans wonende te Amsterdam. J. de Roode, caféhouder te Enschedé J. de Jonge, firma de Jonge en Co., koopman in landbouw- en zuivel werk tuigen, te Dordrecht. H. B. H. Mathezing. Mr. H. A. Spandaw. vroeger nota ris te Lopersum. J. H. Th. van Kervel, te Amster dam. (Stct.) Hot stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, vertrok 17 Juni van Perim. Het stoomschip Lawoe, van Rot terdam naar Java. arriveerde 17 Juni te Padang. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Bataria, arriveerde 17 Juni te Southampton. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naai- Bataria, pas seerde 17 Juni Point de Ga 11e. Het stoomschip Koning Willem II, van Bataria. naar Amsterdam, arri veerde 18 Juni te Genua. Het stoomschip Prins Willem V ar riveerde 17 Juni van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem IV vertrok 18 Juni van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, pas seerde 17 Juni des mam. 4 uur 40 min. Scilly. Het stoomschip Solo. va» Java naar Rotterdam, passeerde 18 Juni Sagres. Het stoomschip Sal-ak arriveerde 18 Juni n.m. van Batavia te Rotter dam. Het stoomschip Wilis, van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Juni van Port Said. Het stoomschip Java, van Rangoon naar Zaandam, passeerde 18 Juni Kaap Ftoistrerre. Het stoomschip Tantalus, van Am sterdam en Liverpool naar Java, ver trok 3 Juni van Suez. Het stoomsdhip Floras, van Amster dam naar Batavia, passeerde 18 Juni Ouessamt. VELSEN. GETROUWD: F. W. Carst en R. v. Weest. H. v. üDuijm en G. W. J. Goes. P. A. v. Buggenum en S. C. Rings. J. Gra- pandaa! en D. Room. J. Koorn en A. Boot. BEVALLEN: A. M. Jak, geb. De Vries, z. J. de Boen*, geb. Bakker, z. Oh. J. Handgraaf, geb. Blauwere, z. C. C Bo'hm, geb. De Wit, d. L. J. v. Breugel, geb. Overdorp, z. A. de Feber, geb, Wotterrman, d. H. de Groot, geb. Smit, z. A. Arisz, geb. Heeremans, z. A. van Schinkel, geb. Bont, z. J. Komin, gel). Vel- trop. d. E. M. v. d. Kolk, geb. Van der Kaaij, d. A.- Zeilmaker, geb. De Vries, z. B. Meijer, geb. Aar- d!ema, d. C. Boot, geb. .Beets, z. M. C. Kok, geb. De Zwarte, z. OVERLEDEN II. Koeunie®', 67 j. P. Keizer, 60 j. J. van Duijn, 17 j. Oh. L. L. Oostveen, 11 m. Onbestelbaar. Lijst der onbestelbare brieven over de lste helft Juni. Binnenland. Brieven: Van Somere, J. Blom, J. Boogaard, M. J. Klaassen, J. Cietor, J. Sarniak, J. Blom, Mevr. v. d. Cool wijk, allen AmsterdamD. Blokker, Arnhem Dr. Sanatorium Egmond aan Zee P. J. Stakman, P. Notting, Meerteveld, al len Haarlem J. G. Vermeer, Leiden J. C. L. v. d. Weyden, Heemstede ;T. Kalff, NunspeetKaris. OverveeniDe Haas, RijpA. A. van Broekhoven, J. Hardesmeots, beiden Rotterdam; Joh. J. Akkerman, Terwispel; Bestuur Ath- letiek Unie „De Volharding" E. C. Wier ma, beiden Utrecht? Briefkaarten: Jo Pels, R. Mandiemaker. Jac. de Boei-, E. Brouwerstein, mejuffr. M. Veens, mejuffr. M. Donker, E. J. Scho terman. allen AmsterdamPeijzer, T. Rutgrink. mejuffr. M. de Beer. C. Snoek, allen Den HaagW. A. T. Wonge, HaarlemRoest Has sink. Hees. wed. Milatz, HengeloJ. de Groot. Rotterdam, mejuffr. Gr. Roes, L. Dekker, beiden ZaandamJ. Meb- bers, Ratelband, Den Haag. Buitenland. B r i e f k aar ten: Joh. Penning, B. Rijbroek, beiden AnversR. P. C. D. Wijnmalen, Ban doeng; Pension Oppen, Berlin; Alfv. Duffelen, Chicagomej. Ramsay, Edinburgh Oberintenda® Friedrich, HannoverHoofdingenieur Fransche Spoorwegen Marcel, A. Nierop, allen Paris Bodel Bienfait, Toentoengan F. Cromer, Tour de Poilz. B ri even: Werner, E. Schmidt, bolden Ham burg Joan Schuiten, St. John's wood, Joseph Veerman, TvrefeldMme. Krie- seman. Milano.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6