NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7051 Verschijnt dageiijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 23 JUNI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 'XB'i Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (g,XT.W50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Gdl™staerdeZondagsblad, voor Haarlem I ".oËh Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is liet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 23 JUNI. V er ga de ring van de Maat- sdha«ppij van Nij veilheid. Onderwijze rsvergadering. B r o ngeb o u w- Openingsavond der Burgerboei et eii ..De Kroon 8&u. OM ONS HEEN cccxxvni. HAARLEM ALS INDUSTRIESTAD. Het departement Haarlem van de Maaitsohappij via/n Nijivertneid heeft bondig gebruwk gemaakt van de gele genheid diait die aligem.eenie vergade ring hier gehouden wordt, om eens reclame te gaan maken voor de Haar- lefmscbe Nijvertieid. In ©en langwer pig boekje, onder leiding van de fir ma Emrik Binger vervaardigd en waarvoor onze firma. Naaml. Ven nootschap Lourens Coster, den tekst eette uit een fonkelnieuwe letter, ko men photo's voor van 25 stichtingen of firma's hier en in den omtrek, met een beschrijvend woord. Donderdagavond ontvingen direc teuren en afgevaardigden een exem plaar van het boekje present. Vandaag Df morgen zullen al de leden van cle Maats, van Nijverheid er een thuis (krijgen, maar ik veronderstel dat er ook bui ten diezen. wel mensehen zijn, die eens een klein denkbeeld; van onze Haarlemsdh© nijverheid wallen krij gen. Natuurlijk is de rij van fabri kanten verre van voUeddg, maa r-dat kan van een dergelijke uitgave nu eenmaal niet verwacht worden, te minder, daar de samenstellers zich uit den aard van de zaak bepaald hébben tot de leden der Maatschappij en voor sommigen de kosten, die elk voor zich had te betalen, een bezwaar waren. De inrichtingen zijn in negen hoofd stukken verdeeld: de Maats, van Nij verheid zelf, dan de gemeentelijke be drijven, gemeente-lidhtf abri eken en -.waterleiding, terwijl ook abusieve lijk de Bell-Teleptooon daaronder is gerangschikt, dan het vervoerwezen, de Centrale Werkplaat-s van de Holl. Spoor, de E. S. M. en E. N. E. T. en de fabriek van die firma Beijnes, d,e Bid. Metaalbewerking, Werf Conrad, Haarl. MachinefabriekWerf Huber- fcina en Meubelfabriek Onder den St. iMaar ten: de textiel-en chemische nij verheid, Haarl. Katoenmaa.tscJia.ppij, Papierfabriek te Velsen en de Stoom- irerffabriek, de graphische industrie, firma Enschedé. Emrik Binger, Po lygraph en drukkerij Kleijnenberg. dan voedings- en genotmiddelen, Sui kerfabriek te Halfweg, bierbrouwerij Het Spaarne, D. de Clercq te Bloe- ïnendaal (dieze laatste als agent in machinerieën) vervolgens de glas- le der- en gummifabrikanten Sabelis Co., firma A. Drost en Zoon en Ge broeders Merens en ten slotte de fir ma J. H. Rrelage, als vertegenwoor digster van de bloembollencultuur. Hét departementsbest uur geeft in ai kort voorwoord een overzicht van de bebeekemis onzer Haariemsche nij verheid, ontleend aan de verslagen van de Kamer van Koophandel. We aden daaruit, dat. er 'in 1895 58 fabrie ken in Haarlem waren, met een ge zamenlijk personeel van 5735 men- schen: in 1900 was dit gestegen tot 115 fabrieken met 8108 personen en in •1904 tot 135 met 9137 personen. Terwijl (de bevolking in dien tijd toenam met 14 proeent, steeg het aantal werklie- e diat in ome (nijverheid ari»tfcrde, inet 60 procent. Voor een verdere ont- iwliikke'liug van onze nij,veiheid wordt /Verwezen naar het Noorder- en Zui- fdjer-Buitienspaarnedie wanneer zij voorzien zijn van doelmatig aangeleg de havens en spoorwegverbindingen, /tot het stichten van industriëele onder nemingen een gelegenheid bieden, die n elders in den lande ternauwer nood zal vinden. Het departementsbestuur spreekt nog een wensch uit. namelijk of de Raad. die op vrijgevige wijze in liet vorige jaar besloot de oprichting van (Rijkswege van een middelbare tech nische school te ondersteunen, thans nu dat plan vervallen is, niet zelf de Stichting van zulk een school op be scheiden schaal ter hand wil nemen. Ik denk dat de Raad zal zeggen: „heel graag, als we maar wisten, •waar w.e het geld vandaan zuilen tvaJen!" Maar nu die nijivei'hieiids-oaKlern©- mingen zelf. En we vinden vopr die nijverheid in 't algemeen een aardige les in die mededeelingen van d'e Bell- Telephoon, namelijk, dat liet aantal geabonneerden verbazend steeg, toen dn 1897 de prijs van f 60 tot op 40 werd 'verminderd. De grafische lijn vliegt, naai- boven. Wat dit ons leert is: lage prijzen, groote afzet. De Centrale Werkplaats van de Hol- landsche Spoor behoeft zich daarover' evenwel niet te bekommeren. Zij is haar eigen werkgever. En voorwaar geen kleine. Terecht mag zij zich het grootste bedrijf kTdeze gemeente noe men. In 1880 was haar personeel nog maar 368 man, nu is het 1403, dus bijna viermaal zooveel. Eigenaardig is het, diat de loon en in dit tij daver- ilo'OQ) veel meer zijn toegenomen, na melijk van 206.825.54, tot 994.758.71. Bijna een miilldoen brengt de Holland. sche Spoor dus in Haarlem, dat hier ook wed geheel -wordt verteerd. De Eileotr. Spoorweg-Maats, prijkt in 'l boekje met een merkwaardig kiekje op het kruispunt aan de Turf markt. Dephotograaf heeft het oog<en- blik afgewacht, dat er twee wagens naar Amsterdam gingen, twee van daar terugkomer en wagens van de Ceintuurbaan uit beide richtingen present waren. Het zestal wagens le vert een weAdsch gezucht op- Deze wagens heeft die firma Beijnes /niet gemaakt, maar andere des te meer, waarvan zij in haar relaas een •opsomming geeft, benevens de keuri ge afbeelding van een saJonrijtuig voor de stoomtram BreskeinsMaïde- glhem. De Werf Conrad deelt ons mee, dat haar bedrijf zich bijna uitsluitend be paalt tot werktuigen voor grondver plaatsing, zooals baggermolens, zand zuigers, elevators en dergelijke. Ze zijn over de lieele wereld van de Noord- tot -de Zuidpool verspreid. In de laatste jaren worden vooral veel goudbaggermolens gemaakt. waar mee per dag 3 a 4 midlioen K.G. grond kan worden gebaggerd. Bij de Haariemsche Machinefabriek wordt in herinnering gebracht, hoe deze zich uit een in 1840 gestichte kis tenmaker ij heeft ontwikkeld tot een -groote fabriek, die zich voornamelijk toelegt op machines voor de uitvoe ring van publieke werken en het ha venbedrijf, benevens in de laatste ja ren op door eleotriaiteit- bewogen hef werktuigen. De Werf Hubertlna, die dit jaar juist een halve eeuw oud is, legt zich in den laatsten tijd o. a. toe op het maken van stoombooten en geeft een plaatje van de post- en passagiersboot die zij onlangs afleverde voor de kust vaart op Denemarken. Van de Haariemsche Katoenmaat- sdhappij is het eigenaardig, dat zij, die vroeger bijna uitsluitend voor Ne derland sch Imidiië werkte, tegenwoor dig haar grootsten afzet in Afrika vindt. Niet al-zoo de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen in Velsen. Het papier, waarop dit blad gedrukt wordt, is uit haar uitgebreide fabrie ken afkomstig. Evenwel zou ik, op die manier voortgaande, wel een geheele pagina kunnen vullen. Ik moet mij dus er toe bepalen, bier en daar een greep te doen. Laat ik dan wijzen op een eigenaardig staatje van de firma Em rik Binger, waaruit blijkt-, dat zij levert in 22 landen, tot in Australië, Mexico, Egypte, Argentinië, Engelsch Indië en China toe, het meest in En geland. Daarna komt Nederland pas aan de beurt Na haar komt Polygraph, de cli chéfabriek aan de Schouwtje-slaan, die alle clichés voor het boekje heeft vervaardigd eiuvervolgens de drukke rij van de firma Kleijnenberg, die -een eigenaardige zetmachine bezit, welke losse letters zet en geen vast e regels, zooals de meeste zetmachines. Heel duidelijk is a© afbeelding van dit toestel niet, maar een merkwaar dige machine is het zeker. Békende industrieën zijn de glasfa briek van de firma Sabelis Co., de drijfriemenfabriek van de firma A. Drost Zoon en de gomfabriek van Gebr. Merens. Daar ik vroeger over deze inrichtingen meermalen iets mee deelde, kan ik nu met de bloote ver melding volstaan en eindigen met de mededeeling. dat de firma Krelage 1 a s t n o t 1 e a si- de heksluiter is. Zij geeft over het bedrijf enkele cijfers, die wel belangrijk zijn. De oppervlak te gronds, diie de bloembollenteelt in beélag neemt, is 3500 H.A., de prijs voor .gunstig gelegen terreinen is I 10.000 per H. A., redhtstreeks of in direct bestaan 40.000 personen van het bedrijf, het waardecijfer der uitge voerde bollen nadert waarschijnlijk f 8.000.000 en dat van de voor kweek bestemde bollen f 12.000.000. Cijfers, die nogal te beteekenen hebben. De opsomming is wat droog gewor den, ik vraag verschooning. Maar 't boekje is aardig en zal, hopen we, zijn invloed voor de Haariemsche nij verheid niet irissen. J. C. P. Euitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. Het lijkt of het Russische leger meer en meer door den geest van on tevredenheid wordt aangetast. De berichten spreken zelfs van opstand en gevechten van bataljons tegen el kander. Omtrent den jongsten militairen opstand te Sewastopol melden parti culiere berichten uit. Rusland, dat de le compagnie vestingartillerie op den Zeeboulevard een volksbijeen komst uiteen moest drijven. De ove rige compagnieën van het bataljon teekenden verzet aan en verhinder den, dat er uitgerukt werd. Daarop liet de commandant des nachts, ter wijl allen sliepen, de weerspannige ■artilleristen door het infanterieregi- nient uit Brest omsingelen en ge vangen naar de kazematten der ves ting brengen. Daar vonden de gevan genen echter hulp bij het 2e bataljon artillerie dat eveneens aan het mui ten sloeg, het kruitmagazijn open brak. verscheidene stukken geschut op de stad richtte en van de in de nabijheid voor anker liggende Zwar- tezee-vloot door middel van seinen verlangde, dat men daar ook aan 't muiten zou slaandit geschiedde echter niet. Daarop werden ook deze muiters door het regiment uit Brest overweldigd. Een ander bericht maakt melding \an een oproer der gardetroepen. Den 19en Juni is te Ridzau het re giment Bolkhofsky in opstand geko men. De soldaten omsingelden de club der officieren en vuurden hun ne geweren afverschillende officie ren werden gedood. Te Ridzau liieerscbi dientengevolge een paniek; men verwacht ©en pogrom, en de Joden vluchten reeds. Het bericht is afkomstig van den correspondent van de Times" die evenwel nog geen nadere bevestiging kan verkrijgen. De MINISTERS verlangen allen hun ontslag in te die nen, maar de Tsaar heeft hun nog niet toegestaan heen te gaan zoo dat de toestand onzeker blijft. Naar men verzekert heeft de mi nister van birmenlandsehe zaken alarmeerende berichten ontvangen over den agrarisch en toestand in de provincies van Midden- en Zuid- Rusland. De opgewondenheid onder de werklieden schijnt onvermijdelijk op een algemeene werkstaking te moeten uitloopen. Uit Stockholm bericht men aan de Engelsche bladen dat (het zenden van Russische troepen naar het eiland Aland, waar op het o ogenblik onge veer 800 man in garnizoen ligt. die in houten bivakken zijn onderge bracht, in de Zweedsche pers druk besproken woirdt. De aJgemeene opi nie is, dat men hier slechts te doen heeft met een voorloopigen maatre gel. die ten doel heeft het smokkelen van wapenen ten dienste der FINSCHE REVOLUTIONAIREN tegen te gaan. Zoolang nu die troe pen slechts daar zijn om politie dienst te doen is er geen kwaad bij, maar wanneer de militaire bezetting nu permanent bleef of een ander ka rakter en meer gewicht kreeg. dan zou volgens de Zweedsche bladen Rusland moeten worden herinnerd aan zijn belofte, bij 'het tractaatvan Parijs in 1856 gedaan en in 1871 te Londen bekrachtigd, de Aland-eilan- den niet te versterken en er geen mi litair- of vloot-station van te maken. PRESIDENT ROOSEVELT heeft geweigerd tusschenbeide te ko men inzake de Bjelostokker gruwe len. Hij deelde aan de New-Yorksche Joden mede, het te moeten betreu ren, dat een officieel optreden on mogelijk is. Interventie zou tot niets leiden, zou integendeel nieuw kwaad kun nen veroorzaken. Het Petersburgsche blad Nowoje Wremja warmt om gemakkelijk te begrijpen redenen de oude beschut diging op, dat de Russische revolu tionairen met JAPANSCH GELD ondersteund worden. Onmiddellijk na de oorlogsverklaring zou de Ja- pansche militaire attaché Akasji van Petersburg naar Stockholm getrok ken zijn en zich vandaar uit met de Russische revolutionairen in Ver binding hebben gesteld met het doel een gewapenden opstand voor reke ning van de Japansche regeering te verwekken. De Groesiër Dekanosi en de Fin Zilliakoos zouden o. a. als vertrouw den van de revolutionairen diensten hebben bewezen bij het 'voor Ja- pansch geld aangekocht geheimzinni ge jacht John Crafton. dat op deFin- söhe Scheren met een groote hoeveel heid gesmokkelde wapens aan boord verongelukte. Ook Gapon zou aan de uitrusting van dit schip deelgenomen hebben en den werklieden hebben wijsgemaakt, dat het geld door rijke Amerikanen was verstrekt. In Zwitserland zouden 25,000 ge weren en 3,500,000 patronen met Japansch geld opgekocht zijn. Heden is de KRONINGSDAG van Hakon. Koning der Naren. Zijn tocht naar de stad, waar de plech tigheid geschiedt, was een zegetocht. Van Christiansund ging de Koning met de ..Helmdal" naar Drontheim; oen groot aantal bootjes waren uit Drontheim het koninklijke jacht te gemoet gestoomd. Het weer was prachtig en de Drontheimsfjord stil en glad als een spiegel. Een dichte menschenmenigte was bijeen aandë haven, en vulde de straten, waar door de stoet gaan zou. De mindsterrs. leden van den Stor thing. leden t an (het corps diploma tique en de buitengewone gezanten waren bijeen aan de aanlegplaats onder het bulderen van liet geschut kwam de Koning, met vrouw en kind, aan wal. Na de begroetingen in het koninklijk partijoen. volgde de tocht door de stad, die feestelijk met groen en bloemen met eerepoorten en vlag gen versierd is. Koning Hakon was diep geroerd, naar hij verzeketrde. over de schitte rende ontvangst, die de Noren hem bereid hadden. Het KAPITAAL- EN ARBEIDS VRAAGSTUK is in de Fransche Kamer nog een punt van breedvoerige beraadsla- ging. Na redevoeringen van Bouveri en Dechanel. antwoordt Sarriën. dat de ministerieele verklaring de bedoe lingen van de regeering heeft doen kennen om hervormingen tii te voe ren op financieel, economisch en so ciaal gebied, ten einde verbetering te brengen in den toestand der ar beiders, om de vereeniging van ka pitaal en arbeid voor te bereiden, het onderwijs te ontwikkelen en om aan de arbeiders meer ontwikkeling en betere zedelijkheidsbegrippen te schenken. De regeering staat niet vijandig tegenover de naasting der spoorwe gen. Sarriën voegt er aan toe Wij moe ten voldoening geven aan de demo cratie, die ons dierbaar is. Wij wil len niet aLs Jaua-ès den persoonlij ken eigendom noch de maatschappij zelf opheffen, wij willen haar ver beteren. De Kamer zaJ uitspreken of zij besloten is met ons de republiek verder te handhaven en het ideaal van rechtvaardigheid en vooruit gang te scheppen. Ex* wordt besloten tot sluiting der beraadslaging. Brisson zegt dat bij hem 7 moties zijn ingediend. Sarriën verklaart, dat de regeering de motie van Guyot, Dessaigne. Cail- laux en Codet aanvaardt. Deze motie luidt aldus De Kamer, instemmende met de verklaring der regeering en ver trouwen stellende in het vaste be sluit om in den meest uitgebreiden democratisohen zin de door het land verwadhte hervormingen uit te voe ren, enz. Deze motie van vertrouwen is met 410 tegen 87 stemmen aangenomen. HET PANAMA-KANAAL. De Senaat dei- Vereenigde Staten heeft met 36 tegen 31 steiximen be sloten het Panama-kanaal met slui zen te doen bouwen. Hiermede is dus thans beslist, dat er geen niveau kanaal zal komen. Stadsnieuws A an rij ding. Donderdagmiddag reed een wagen der electrische tram op de lijn naar Bloemendaal nabij den spoorweg overgang aan de Klevei-laan een melkwagen aan. Er hadden evenwel geen ongeluk ken plaats. Maatschappij van Nijverheid. (Zie Tweëde Blad). llédeiiimorgen oxxi negen uur werd de 129ste aJgenxeene vergadering geopend xxiet een rede van den Voorzitter dei- Maatschappij van Nijverheid, jhr. Ch. F. van de Poll, van Haarlem. OPENINGSREDE. Deze achtte hei zich een aangena me taak de afgevaardigden welkom te mogen heeten in het gebouw van de Hollandsche Maatschappij der We tenschappen, wijl deze Maatschappij vroeger één .is geweest met de Maat schappij van Nijverheid, al was het ook onder een anderen naam. Van daar kaji inen thans zeggen te ver gaderen in het ouderlijk tehuis, het welk gastvrij werd opengesteld. Daarna hefrinnerde spreker er aan hoe hij in zijn openingsrede der 128ste algemeene vergadering te Arn hem inzake de toepassing der Onge vallenwet heeft gezegd, dat dikwerf medici een schandelijk misbruik ma ken van hun ongevallenpatiënten ten bate van hun eigen beurs. Naar aanleiding daarvan werd in de jaarlijkscbe algemeene vergade ring der Neder! andsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst van 4 Juli 1905. door het Bestuur dier Maatschappij eene motie voorge steld. en door de ter vergadering aanwezigen bij acclamatie aangeno men. behelzende dat. men het be treurde dat eene zóó ernstige be schuldiging lichtvaardig (d. i. op en kele losse geruchten) van eene on verantwoordelijke plaats tegen het- géheele koi'ps geneesheeren uitge sproken was door den Voorzitter eener belangrijke Maatschappij. Deze motie lieoft spreker verbaasd., zooveel woorden zij bevat, zooveel onjuistheden. Dit trachtte hij aaix te toonen door te betoogen, dat van lichtvaaidigheid zijnerzijds g sprake kon wezen, dat hij de bron nen van de gegevens duidelijk heeft aangegeven, en dat hij de plaats van uitspraak niet onverantwoorde lijk achtte. Veivolgens aantoonende uit het verslag der Rijksverzekeringsbank, en door uitspraken van Kamerleden te citeeren dat zijn klacht wel gegrond was, ging spreker ovér om de Ongevallenwet nog nader te be spreken. Dit eerste type toch van de nieuwe reeks sociale wetten, die op_ de ont wikkeling onzer nijverheid haar in vloed zullen doen- gelden, is m. i. te recht door het Bestuur der Centrale Werkgevers Risicobank gekwalifi ceerd als werkende in sommige op zichten niet alleen verkeerd, doch ook verderfelijk. Mot het oog tevens op de ervaring die geput kan worden uit een zaak kundig onderzoek naar do fouten der Ongevallenwet in de praktijk, schijnt het. vóór dat de volgende sociale wetten in de praktijk komen, ur gent dat op afdoende wijze worde nagegaan welken invloed door deze wet zoowel moreel als matelrieel wordt uitgeoefend op het groote deel van onze natie, dat in de nij- veiheid zijn bestaan -vindt. Het komt mij daarom voor, te be treuren te wezen dat, blijkens de dienaangaande door de Regeering verstrekte mededeelingen. het niet in hare bedoeling ligt. reeds dadelijk, alvorens tot eene herziening dezer wet over te gaan, door een nauw keurig en volledig onderzoek om trent hare werking in de praktijk vol ledig licht te doen schijnen. Tengevolge van de wijze, waarop deze wet georganiseerd is. ligt het voor de hand, dat eene afdoende na speuring der fonten die in de wet zelve, in de daarop betrekkelijke maatregelen van bestuur en in de praktijk der wet schuilen, enkel zou de kunnen worden bereikt door het instellen eener parlementaire en quête dien aangaande. Daardoor, maar ook dMrdcuor alléén, zoude men in het bezit kun nen komen van de noodige gegevens tot het ontzeilen in de toekomst van de klippen, waarop thans herhaal delijk is gestrand. Indien men nagaat op welke wijze in ons land eene zoodanige Wet tot stand komt en in de praktijk wordt ingevoerd, dan ligt het voor de hand dat er tal van fouten moeten zijn en nu is het wel zeer gemakkelijk te zeggen de nijverheid betaalt de kos ten en het komt er dus zoo nauw niet op aan of alles wel zoo prak tisch mogelijk geregeld is doch een zoodanige redeneer ing mag door den Wetgever niet gevolgd worden en zou de getuigen van kortzichtigheid niet alleen, doch ook van gebrek aan ernst in eene zaak die vérstrekkende gevolgen moet hebben voor de mate rieel e welvaart en de moreele ont wikkeling van allen, die in de na tionale nijverheid hun brood verdie nen. Ten slotte betoogde Jhr. Van de Poll de gewenscht'heid van het heb ben van een Directeur-Generaal voor Nijverheid en Handel, evenals er een is voor Landbouw. Diens bureau zoude dan het cen trum moeten vormen waar alle hoofddxuden samenkomen die door het industrieele en commerc'eele le ven van onze natie heen geweven zijnhet zoude in voortdurende voe ling moeten blijven met de praktijk van nijverheid en handel. Het be hoeft geen betoog, dat daarmede zou de moeten samengaan geheele of ge deeltelijke overbrenging van sommi ge takken van dienst die thans on- detr andere departementen ressoi*tee- ren dat ons consulaatwezen in ver band hiermede op praktische wijze zoude moeten worden gereorgani seerd dat ook hetzelfde het geval zoude dienen te wezen met de Ka mers van Koophandel en Fabrieken dat onze nationale Kamers van Koop handel in den vreemde met bovenge noemd bureau in nauwe aansluiting en samenwerking zouden moeten worden gebracht, dat ons tentoon stellingswezen van uit dit bureau zoude moeten worden georganiseerd en dat de niet-officieele lichamen, die zich ten taak stellen onze indus trie en commercieele belangen te be vorderen in dit bureau zouden moe ten vinden den trechter waardoor zij voor die belangen bij de Regeering zullen moeten ijveren. Op die manier zouden in Den. Haag allo ondordee- b n moeten worden samengebracht, waaruit de machine dient geconstru eerd te worden, die de drijfkracht moet leveren tot. het bekomen van het maximum nuttig effect der thans verspreid individueele pogingen van alle lichamen en vereenigingen wel ke ten bate van onze nijverheid en onzen handel werkzaam zijn. Mochten de hierop geuitte wen- schen in de toekomst bevredigd wor den, dan spreekt het wel van zelf dat alles zal afhangen van de keuze van den persoon of de personen aan wie een zoodanig directeux--generaal- schap zal worden toevertrouwd. Een allereerste vereischte zal we zen, dut zoodanige persoonlijkheid op het volle vertrouwen en daar door op de medewerking der nij- veren en handelaars zal kunnen re kenen, want zonder die medewer king zoude het zeer bezwarend we zen tot de best mogelijke resultaten te geraken. Waar nu de regeering in hare keu ze van een directeur-generaal van landbouw zoo uiterst gelukkig is ge slaagd. mag de verwachting worden uitgesproken, dat zulks dan ook even tueel van Nijverheid en Handel het geval zal mogen zijn. MEDEDEELING DER STEMLIJST. Aanwezig waren 25 van de 29 de partementen, uitbrengende een totaal van 224 stemmen. Tegenwoordig zijn do departemen ten Arnhem, Utrecht, Tiel. Sneék. Nijmegen. Woerden, Zwolle, Gronin gen, Haarlem, Hengelo. 's-Gravenhage Deventer, Dordrecht, Leiden, Pur- merend, Rotterdam, Zaanstreek, Gou da, Zierikzee, Almelo, Kampen, Bre da, Middelburg en Amsterdam. Afwezig dus de departementen Heerlen, Delft, Noordwijk, Nij kerk en Leeuwarden. FINANCIEELS COMMISSIE. De departementen Amsterdam. Nij megen en Purmerend werden aange wezen voor de samenstelling der com missie, die het volgende jaar zal heb ben na te zien de rekenincr over 1906 en de begrooting voor 190S. Hierna komt aan de orde het vast stellen van eenige verslagen. JAARVERSLAG. Uit het door het Hoofdbestuur uit gebrachte jaarverslag (opgenomen in de Juni-aflevering van het tijdschrift) blijkt, dat de toestand der Maatschap pij in het afgeloopen jaar gunstig was. Zij heeft in het afgeloopen jaax op velerlei gebied met succes ge werkt. Haar streven tot opheffing van den industrieelen middenstand en liaar opwekking om krachtiger sa men te werken met de Nederland- sche elementen in het buitenland wij zen op nieuwe velden van werkzaam heid. die veel beloven voor de toe komst. Werd in liet vorig verslag in uit zicht gesteld, dat te Nijmegen en Schiedam Departementen zouden worden opgericht, alleen het Depar tement Nijmegen kwam tot stand en werd op 1 Januari j.l. gesticht. Hier door kwam het aantal Departementen tot 29. Directeuren hebben de besluiten der 128ste algemeene vergadering uitgevoerd. BOEKERIJ. Het gebruik der Boekerij der Maatschappij 'die. geheel afgeschei-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1