NIEUWE en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Maatschappij van Nijverheid. Uit de Omstreken 23e Jaargang. No. 7053 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- sn Feestdagen. DINSDAG »6 JUNI 1908 DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: ISliCL Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem i-Ai Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd rs (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes rebels, 25 Cts. oer plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 #jL lil 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Afzonderlijke nummers0.02 H V n 7 u arr Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37h L Redactie en AdministratieGroote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de:- Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b!s Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. (Vervolg vain de Verf van Zaterdag. VOLGENDEN Ingevolge artikel 44 der Wet komt in bespreking de vraagwaar de 130ste Algemeene Vergadering in 1907 gehouden zal worden. Amsterdam, Deventer en 's-Graven- hage willen da Maatschappij een vol gend jaar ontvangen. Amsterdam evenwel niet in 'het voorjaar, doch in hét najaar, en dan gelijk met de tentoonstelling. Tot stemming (met gesloten brief jes 1) overgaande, trekt 's-Gravenhage zich terug. De uitslag der stemming is, dat Deventer gekozen is met 149 stem men. Amsterdam verkreeg 68 stem men. terwijl 8 stemmen blanco wer den uitgebracht REGLEMENTEN VOOR TENTOON STELLINGEN. Het Departement Utrecht stelt voor „De 129ste Algemeene Vergadering spreke de wenschelijkheid uit. dat de Maatschappij van Nijverheid bet initiatief neme tot internationale po gingen ter verkrijging van deugdelij ke en uniforme reglementen voor tentoonstellingen of ter vaststelling van enkele hoofdpunten, waaraan die reglementen hebben te voldoen. De Algemeene Vergadering drage het Hoofdbestuur op a. deze zaak onverwijld ter hand te nemen op de wijze., welke het 'het meest doeltreffend zal achten b. op de aanstaande Algemeene Vergadering verslag uit te brengen van het verrichte en respectievelijk voorstellen in te dienen. In de toelichting zinspeelt hetDe- partement op het adres van W. C. Olland aan den Minister van Land bouw Nijverheid en Handel, omtrent het gebeurde op de tentoonstelling te Luik" Het meent, dat zulke gebeurlijk heden niet tot de onmogelijkheden be hoor en. wanneer de tentoonstel lingsreglementen zoo vaag en onvol ledig zijn als dat der Luiksche ten toonstelling. Ten slotte betoogt het de noodzakelijkheid van betere uni forme reglementen en dat het op den weg der Maatschappij ligt om daartoe het initiatief te nemen. De afgevaardigde van het Departe ment Utrecht geeft te kennen, dat hij het wensöhelijlk aoht, dat deze zaak geheel in handen blijft van de Maat schappij Daarom geeft hij in overwe ging deze zaak nogmaals ter bestu- deering aan Utrecht te geven. Dit zal dan in 1907 met een volledig voorstel komen. Dit wordt goedgekeurd. BOEKHOUDEN VOOR AMBACHTS NIJVERHEID. Het Departement Amsterdam stelt voor Het Hoofdbestuur den crediet toe te staan van f 100 ter bevordering van het uitgeven van eenvoudige handlei dingen in het boekhouden voor de Amiba dlitsn i jveiheid De Voorzitter zegt, dat hem; is me degedeeld, dat reeds een eenvoudige handleiding in het boekhouden voor de Ambachtsnijverheid bestaat, het geen hem voorheen onbekend was. Welke waarde dit boekje heeft, weet hij evenwel niet. Daarom stelt de afgevaardigde van Amsterdam voor, dat het crediet voorloopig wordt toegestaanblijkt aan het Hoofdbestuur, dat het be doelde boekje voldoende is, dan be hoeft dit geld niet gebruikt. Dit wordt zonder stemming goed gekeurd. TENTOONSTELLING TE 'S-GRAVENHAGE. In de Vorige vergadering werd be sloten, dat 'het Depalrtemeut 's-Gra- vebhage in de eerste plaats in aan merking zal komen voor een Nijver- heidstentoonstelling. Hierop is door dit Departement een Commissie be noemd om te onderzoeken of het wel slagen van zoo'n tentoonstelling waarschijnlijk is. In haar rapport zegt deze Commissie, dat de belang stelling verre van algemeen was, en dat het niet wenschelijk is deze ten toonstelling te houden, wanneer de ..Vredetentoonstélling" tot stand komt. Komt dit laatste echteer niet tot uitvoering, dan adviseert de Com missie in het belang onzer vader- landsche nijverheid om het plan van een nationale tentoonstelling tot uit voering te brengen. Deze mededeeling wordt voor ken nisgeving aangenomen. PRACTISCHE VAKOPLEIDING. Voorstel van het departement Dor drecht Overtuigd van het groote belang van cle verbetering der practische vak opleiding, draagt de algemeene ver gadering hot hoofdbestuur op, zich te wenden tot de hooge regeering, om aan te dringen op A. Het verkrijgbaar stellen van sub sidies aan genootschappen of vereeni- gingen, dié voor of ten behoeve van de vakopleiding willen werkzaam zijn door het aangaan van leercontrjucten met patroons en ouders van leerlin gen, of het sluiten van die contracten door deze personen onderling willen bevorderen. In deze contracten moeten bepalin gen voorkomen, omtrent lo. een proeftijd 2o. den duur van den leertijd 3o. het loon van den leerling en eventueel de vergoeding aan den patroon 4o. het afleggen van proeven van bekwaamheid 5o. de verplichting van den leerling om alle aangewezen inrichtin gen van onderwijs, als daar zijn teeken-, herhalings-avond- schölen, enz., trouw te bezoeken en van den patroon om hem de uren daarvoor van het gewone werk vrij te geven 6o. het uitreiken van een diploma en het toekennen van prijzen 7o. het verbod van het gebruik van sterken drank door den leerling op of bij het werk 8o. het toezicht 9o. die strafbepalingen lOo. de beslissing van geschillen. B. het aanstellen van bekwame vak lieden tot bet controleeren der ver plichtingen van bovenstaande genoot schappen of vereenigingen en de door hen geplaatste leerlingen en tot het houden van voordrachten, tijdelijke tentoonstellingen, cursussen enz., toe gankelijk voor gevestigde patroons en werklieden. De algemeene vergadering ver trouwt, dat een en ander beter zal be antwoorden aan het doelde verbete ring der vakopleiding, dan het in het tweede hoofdstuk van het ontwerp Arbeidswet, (thans ingetrokken) voor gestelde. Ingevolge besluit der vorige verga dering is aan do verschillende depar tementen om hun oordeel omtrent dit voorstel gevraagd. Antwoorden kwamen in van Am- hem, Deventer, 's-Gravenhage, Haar lem, Hengelo en Utrecht. Deze antwoorden zijn gesteld in handen van een commissie (S. J. H. Trooster B.Hzn., P. W. J. vanHassel, Mr. J. F. Smulders, M. V. Snoek en K. A. Grondijs), die een rapport heeft ingediend, waarin wordt gezegd, dat liét voorstel Dordrecht geen aanbeve ling verdient. Directeuren betreuren het, dat slechts zes départementen antwoorden inzonden, en zien in de tegenstrijdige meeningen dezer ingediende antwoor den, dat dit onderwerp nog niet rijp is voor een conclusie. Ze hopen dan ook, dat ook andere departementen deze zaak nog eens tot een onder werp van gedacbtenwisseling zullen willen maken. Intusschen stellen directeuren voor aan het departement Amsterdam- te verzoeken de vraag der practische vak-opleiding op de agenda te plaat sen van de congressen', die tijdens onze tentoonstelling van ambachts werktuigen in 1907 te Amsterdam zul len worden gehouden. De afgevaardigde van Dordrecht neemt het woord om de zaak te be- ■spreken en eenigszins toe te lichten. Hij zegt. dat dit bijkans niet noodig is, wijl Mr. Smeenge dezen winter m bijna alle Departementen de zaak zoo duidelijk heeft uiteen gezet- Hij bespreekt daarom alleen de verschillende rapporten door de De partementen uitgebracht. Het Departement Haarlem heeft het volgende rapport uitgebracht. Het Departement Haarlem kan zich in het algemeen wel met het voorstel Dordrecht vereenigen, echter met dien verstande, dat uit het voorstel komen te vervallen I. uit sub A de opsomming der bepalingen wélke in de leercontrac- ten zullen moeten voorkomen II. uit sub B de woofrden „tijde lijke tentoonstellingen". Ad. I. Het Departement acht het niet de plaats zich in dit voorstel uit té spreken over de voorwaarden waar aan leercontra-eten zullen moeten vol doen. Zijnde dit een voorwerp van de zorg der in hoofde van het voor stel genoemde vereenigingen en ge nootschappen. Ad. II. Dat vaklieden als eenling in staat zouden zijn eene tentoonstelling te organiseeren acht het Departement niet wel mogelijk. Het komt 't Departement echter voor dat, in de allereerste plaats, zal noodig zijn «dat wordt nagegaan op welke wijze de tot stand kom'ng van vereeuigingen en genootschappen, als bedoeld in het voorstel Dordrecht kan worden bevorderd. Subsidiën te vragen voor wat niet is, acht het Departement onjuist, terwijl het van meening is. dat voor een dergelijk verzoek eerst dan een willig oor zal worden gevonideu, wanneer kan wor den aangetoond ten behoeve van wel ke vereenigingen enz. de bijdragen worden verzocht. Het is op grond van deze overwe ging. dat het Departement uw col lege 'uitnoodigt door tussohenkomst vau de departementen te onderzoe ken op welke wijze 'de tot stand ko- aning van vereenigingen, ingericht naar het model der Vereeniging tot bevoixlerimg van het Ambachtsonder wijs in Drenthe, kan worden bevor derd. De afgevaardigde van het Departe ment 's-Gravenhage betoogt ook de noodzakelijkheid van een wettelijk geregelde vakopleiding. Eerst noemt •hij een groot bezwaar, hetwelk het buitenland ons leert. De groote fa brieken weigeren daar meestal om jongelui beneden een bepaalden leef tijd (b. v. 18 jaar) in dienst te nemen, waardoor de jongens trachten bij een klein baasje in de leer te komen. Maar als de leertijd om is en het contract geëindigd, dan denkt het kleine baasje eenig voordeel te trek ken. maar dan laat de opgeleide hem vaak in den steek en gaat naar de groot industrieel, die meer kan be talen. Toch moet liet leerlingwezen z. i. geregeld worden, om daardoor de ver plichting te kunnen opleggen, dat de jongelui des avonds de technische avondscholen bezoeken. De Regeering zal wellicht niet ach terblijven, want in dé jongste Troon rede is regeling dezer zaak toegezegd met zekere beslistheid. Met het oog op den tijd sluit de voorzitter de discussie over dit onder werp. Op voorstel van het hoofdbestuur wordt bepaald, dat de zaak op het Congres, ia 1907 te Amsterdam te houden, wederom deze quaestie be sproken zal worden. Hiermede zijn aJle punten der AGENDA AFGEHANDELD. De afgevaardigde van het departe ment Arnhem brengt bij monde van den heer De Waal namens alle afge vaardigden dank aan het departement Haarlem, hetwelk de Maatschappij wederom op zulk eén loffelijke wijze heeft ontvangen, en richit ook een woord van dank aan den voorzitter, Jhr. Van de Poll, voor diens kranige leiding der vergadering, de Maat schappij felicitoerende met de herbe noeming van dezen heer als voorzit ter. Hierna wordt de vergadering geslo ten. TESSELSCHADE. Aan het 35e jaarverslag dezer ver eeniging ontleenen wij het navolgen de over de afd. Haarlem. Haarlem hield eene loterij en ver kocht veel goederen buitenaf, ecihter niet in die mate, als vroeger. Het ar- mengoed had daarentegen grooter de biet, zoodat daarvoor meer werkloon kon worden uitbetaald. Evenals vroe ger weiden 2 zieke werksters ge steund met behulp van de Fondskas, studeerden 4 candidaten der Afdee- ling, nl. voor muziek, voor arts, voor bewaarschoolhouderes en voor poste rijen. Aan een weduwe werd eene bij 'drage gegeven tot aankoop eener naaimachine, teneinde daarmede in haar onderiioud te voorzien. Het Be middelingsbureau vond volop werk en plaatste 67 candidaten, terwijl het 3 personen aan een pension hielp en 3 andere aan gratis of bijna gratis huisvesting. De gepiaatsen waren 7 dames voor gezelschap en hulp in de 'huishouding (waarvan 1 te Antwer pen), 11 vooriassistenit-hudshouding, 20 voor kinderjuffrouw, (waarvan 1 te IJperen, 1 te Mentone en 1 Hol- landsoh-Amerikaansche) 3 als ad junct-directrice eener inridhting, 1 Franse he en 1 ZwLtsersohe gouver nante, 7 als hoofd eener huishouding, 3 als depótiioudster, 2 als verpleeg ster of leerling-verpleegster, 1 als ge- zelsohap bij zwakke heer en dame, 8 als tijdelijke hulp, terwijl aan 2 naai werk en aan 1 de leverantie van ge maakte kleedingstukken aan een in richting werd bezorgd. Het Voorlich tingsbureau gaf inlichtingen omtrent de opleiding tot verloskundige, tót verpleegster, omtrent oprichting van een pension, de voogdijschap over minderjarige halfweezen., plaatsing 'n eene zaak van dames-handwerken, het oprichten van eene zaak in par fumerieën, het verkrijgen van gelden tot oprichting eener zaak; omtrent te Haarlem bestaande tehuizen en in richtingen voor onvermogende, be schaafde, bejaarde vrouwen; omtrent onderwijs in stenografie en typewri ting, omtrent het verkrijgen van be taling voor verleende lijdelijke hulp in een gezin. Voorts gaf de direc trice adressen van pensions in Parijs, van tehuizen voor kinderen uit Oost- Indië, en aan verschillende vereeni gingen inlichtingen omtrent personen, die zich bij haar hadden aangemeld. Aanbesteding. Op Donderdag 19 Juli 1906. des voormiddags te 11 uur, zal aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier, worden aanbesteed het herstellen van stormschade aan de hoofden op en aan den bui- lenduinregel langs het Noorder- strand van het eiland Vlieland, pro vincie Noord-Holland. (Raming 29.650. OVERVEEN. TENTOONSTELLING AFDEELING OVERVEEN-BLOEMENDAAL. Het bestuur der afdeeling Over- veen—Bloem endaal der Alg. Ver voor Bloembollencultuur heeft eene circulaire aan de leden dier afdee ling gezonden, waaruit blijkt, dat ingevolge de opdracht van de verga dering dezer afdeeling van den 19den Maart 1.1.. om in de maand Januari 1907 eene Tentoonstelling te organi seeren van Moeiende Bol- en Knol gewassen de heeren Jac. Bijvoet. A Blom, II. Dames, F. J. Eldering. A S. Rijnierse. L. Roozen Nz. en N. Roozen Hz. zijn uitgenoodigd tot het vormen van eehe Commissie van Bij stand. waarbij genoemde heeren zich gaarne hebben beschikbaar gesteld In de daarop gehouden Bestuurs vergadering zijn in hoofdzaak de vol gende punten vastgesteld De Tentoonstelling zal worden ge houden in de laatste week van Ja nuari 1907 in een nader aan te wij zen lokaal, uitsluitend voor leden en lid-leerlingen der afdeeling Overveen Bloemendaal. Voor deze Tentoonstelling wordt geen bepaald programma vastgesteld en de inzending geheel vrijgelaten daar het hoofddoel is om te doen zien, welke soorten Bol- en..Knolge wassen het. meest geschikt zijn om vroeg in bloei te worden getrokken. De prijzen zullen worden toegekend aan de inzenders van de meest ver dienstelijke groepen van bloeiende Bol- en Knolgewassen. De prijzen zullen bestaan uit Kunst voorwerpen. BENNEBROEK. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den Gemeentaraad waren alle leden behalve de heer A. J. E. Baron van Ittersum, aanwezig. Na lezing der notulen der vorige vergadering. die werden goedge keurd, deelde de Voorzitter mede, dat door Ged. Staten waren goedge keurd lo. het kohier der Hondenbelas ting, dienst 1906. 2o. de af- en overschrijving in ver band met de in de laatste Raadsver gadering verhoogde uitgaaf uit de post bijdrage in het weduwe- en weezenpensioen van onderwijzers dat. Ged. Staten geen bezwaar had den gemaakt tegen de nieuwe vast gestelde bepalingen der algemeene politieverordening betreffende het staan van woonwagens en het ven ten in de gemeente dat bij de laatst gehouden kasopname door B. en W. de boeken en kas van den Gemeente ontvanger in orde waren bevonden, en in kas was 2.445.12. dat van de heeren Bos Sr Co. te Rotterdam een ongezegelde brief was ingekomen waarin werd gevraagd of de Raad genegen zou zijn steun on medewerking te verleenen aan de tot stand koming eener elecürische tram Haarlem—Leiden, en B. en W. daar op eerst nadere gegevens haddenver- zocht. Vervolgens deelde de Voorzitter mede. dat de post Vergoeding aan het Rijk van 21/2 van het onzuiver bedrag der grond- en personeele be lasting met f 1.651/2 was overschre den en stelde daarom voor, afschrij ving van dit te kort uit de post on voorziene uitgaven. welk - voorstel eveneens werd goedgekeurd. Vervolgens kwam de af- en over schrijving. dienst 1905, aan de orde en werd met a.lgemeene stemmen, gelijk die door B. en W. was voorge steld, goedgekeurd. Overgaande tot de uitloting van twee aandeden der geldleening van 1877, werden getrokken de nummers 49 en 55. Ingekomen was een request van de Typhus-commissie, om dit jaar we der eene subsidie te verleenen van 500. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W zich in deze van prae-advies zul len onthouden en stelt, alvorens over hot bedrag te willen spreken, den Raad de vraag of hij genegen is een subsidie te verleenen. De lieer Reijdon geloofd, dat het noodzakelijk is op den ingeslagen weg door te gaan. De heer Van Laar zou het ook zeer betreuren als aan de Typhus-com missie geen subsidie meer werd ver leend. daar deze Commissie zoo zeer gunstig werkt. Over het al dan niet verleenen eener subsidie werd echter geen hoofdelijke stemming verlangd. De Voorzitter zegt daarna, dat het zeker aan de goede adviezen van den heer Ilavelaar te Haarlem en aan hetgeen de heer Mullemeester heeft gedaan, te danken is, dat de resulta ten der Typhus-commïssie zoo gun stig zijn en zou ook gaarne als lid der Commissie het verzoek ingewil ligd zien. zoo hij echter niet als Voorzitter van den Raad het gevou iva.ii een bedrag van f 500 moest ont raden. De post voor onvoorziene uit gave is thans geen 500 meer groot en door betaling van dit bedrag zou men dus aJ dadelijk voor do vraag komen te staan, waar dit geld van te betalen Hij acht het thans nog niet den tijd om voorspellen te doen de inkomsten dor gemeente door be lasting te verhoogen, daar zulk een maatregel eerst ernstig dient te wor den overwogen, en stelt daarom voor voorloopig eene subsidie van f 200 te verleenen. De heer Reydon vindt dit bedrag in vergelijking met hetgeen de ge- Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelseh.) 71) Begrijp als 'tu belieft dus goed, dat er geen boom meen- geveld mag worden. Natuurlijk niet, als jij er iets te gen hebtIk dacht, dat je er op ge steld was, dat het landgoed schooner w erd. en ieder is het er mee eens, dat wat ik gedaan heb, een groote verbe tering is. Maar hoe het zij, je wensch is ons een wet. Het zal niet weer ge beuren. Ben je vast besloten niet te blijvenHoe gaat het Violet Niet vermoeid, hoop ik, van haar uitstapje naar Londen vandaag Anthony's verbaasde blik bevestigde voor zijn moeder en zuster, wat zij inderdaad al wisten dat hij onbe kend was met Violet's afwezigheid van huis Dat was haar eenige troost toen hij zonder te antwoorden heen ging. Ik hei) u wel gezegd, hoe het gaan zou zei Laura somber, toen de deur zich achter haar broeder geslo ten had. Maar u vilde mij nietgeloo- ven. Ik waarschuwde u al. dat u te ver ging met Violet, maar u ging maar op dezelfde wijze voort. Zij heeft een of ander plan in haar hoofd om van hier te ontsnappen, en op een goeden morgen zal u wakker wor den en tot de ontdekking komen, dat zij weg is. Nu is Anthony woedend over die boomen. .-Us eenmaal zijne oogen geopend zijn, dan zal hij alles zien. Als het werkelijk komt tot een keuze tusschen haai- en ons, dan zal hij zich niet lang behoeven te be denken. Ik moet zeggen. Laura, dat jij je al heel ongepast uitdrukt, zeidc Mrs. Egerton op zachteren toon, toen zij zag, dat haar gasten nieuws gierig naar hen keken. Iedereen kende de verhoudin- waarin de beide families leefden, en men rneendo algemeen, dat er wel spoedig een verandering zou komen. Anthony's haastig verschijnen en weer verdwijnen wekte de levendig ste belangstelling onder de aanwezi gen. Zij waren teleurgesteld, toen Laura weer bij hen kwam, en. met een verontschuldigenden glimlach zei, dat haar broeder haar moederen haar zelf even over zaken had willen raad plegen. Noch Mrs. Egerton, noch zij zelf voelde zich op haar gemak, waardoor zij naar het vertrok van haar gasten begonnen te verlangen. Intusschen was Anthony 'naar zijn eigen zitkamer teruggekeerd. Susan had de lamp niet aangestoken, zoodat hij in 't duister naar de lucifers moest zoeken en toen zelf het licht aanstak. Toen hij om zich heenkeek, kon hij niet nalaten op te merken, hoe onuitsprekelijk sjofel alles er uit zag. De September-avonden waren kil. maar er brandde geen vuur in den haard, de meubelen stonden netjes langs den wand. want sinds het be zoek van Nancy had Violet meer zorg aan haar huishouding besteed, maar voor 't eerst viel het hem op, hoe ar moedig allies er uitzag. Een blad. waarover een kleedje, stond met een kop en schotel op een zijtafeltje. Vroeger was Violet altijd bij hem komen zitten, maar in den laatsten tijd niet meer, en hij moest zijn kof fie alleen drinken. Hij dacht er aan, hoe zij daar gezeten Lad. stil in den stoel naast het vensterhoe weinig hadden zij elkaar te zeggen gehad. Violet. Lette op zijn behoeftenzijne maaltijden waren beter klaargemaakt en voorgedierid, hij zou niet kunnen zeggerij wat er aan ^ontbrak en toch was alles zoo droevig en stil. En dat was het leven.waartoe zij sinds haar huwelijk veroordeeld was Geen wonder, dat zij het haatte Hij trok aan de bel en vroeg Suzan om koffie binnen te brengen voor twee personen, met het plan om nog - poging te doen om Violet te bewegen haar kamer te verlaten. Toen hij de deur van de spreekkamer echter open deed, ontmoette hij haar op den drem pel. Zij was nu kalm. maar haar ge laat zag doodsbleek en haar oogen waren dof, alsof zij veel tranen had geweend. Maar zij had de wanhoop, die haar had aangegrepen onderdrukt en zij had de kalmte, waaraan ze ge woon was, herkregen. Vergeef mij, Antony, zei ze. Het •pijt mij, dat ik je ongerust heb ge maakt. en ben lastig gevallen. Ik weet niet hoe ik er toe kwam zoo dwaas te zijn. Doe je best het te vergeten, als 't u belieft. Juist op dat oogenblik kwam Suzan met de koffie binnen.en hij kon geen antwoord geven. Hij bracht den stoel van Violet on der het licht, en zette er een voet bankje voor. Haar verontschuldiging ihiad zijn hart meer getroffen dan een uitbarsting had kunnen doen. Iloe ver stonden zij van elkaar afHij zag duidelijk den afgrond, die hen scheidde. Toen Susan weg was, sc-honk hij een kop koffie in en bracht het aan Violet, die het aannam met de kalm te, die haar nu kenmerkte. Zij deed eenige pogingen, om een gesprek te voeren, imaar hij kon niet antwoor den. Terwijl hij daar zat en haar aan keek. werd hem de groote verande ring. die sinds haar verblijf op Elm- wood in haar had plaats gegrepen in al haar wreedheid duidelijk. Ellende c-n geen hoop op verande ring hadden hun zegel op haar ge drukt. - Violet! zei Anthony, de pijnlijke stilte afbrekend. Ik moet met. je spre ken. Zoo rampzalig kan het hier niet langer gaan. Ik heb verkeerd gedaan heel, heel verkeerdLaten wij eens samen praten laat ons voelen, dat wij door den hechtsten aller banden aan elkaar verbonden zijn dat wij man en vrouw zijn, geen vreemdelin gen. Ja. wij zijn aan elkaar verbon den, herhaalde Viet et. Zij klemde haar handen ineen, ter wijl zij sprak, als wilde zij daarmee zichzelf bedwingen. Heb je daar geen berouw van vroeg Anthony met trillende stem. Hij ging naast haar staan en tracht te haar hand te nemen, maar de stij ve vingers ontspanden zich niet. Geloof je niet, dat. jij het. kost baarste wezen voor mij bent. dat er op de wereld bestaat degene, du ik het meest liefheb, nu en voor al tijd? Dat heb ik eens geloofd Violet, Violet, spreek zoo niet Ik deed verkeerd ik behandelde je slecht, maar de Hemel weet. datmijn liefde voor jou nooit veranderd is. be halve. dat zij nog steeds grooter h geworden Geloof mij. het is zoo Hoe kan ik dat nu gelooven vroeg zij. haar sombere oogen op slaand. Wat heb je gedaan, dat n kon doen denken, dat ik iets meer voor je was dan een last een on welkome last Als ik iets had kun nen bedenken iets dat je van dien last kon ontheffen, dan zou niij dat meer plezier gedaan hebben dan ik zeggen kan. Als ik niet hier was, zou jij immers alles hebben, wat je be hoefde je plaats als meester van de huishouding, het gezelschap van je moeder en zuster, dat je beter be valt dan het mijne, de tevredenheid en het comfort, dat je deel was vóór den rampzaligen dag, waarop ik hier in huis kwam? Van het eerste oogen blik af heeft meta mij hier als eene indringster beschouwd. .Alles heeft aan haar behoord niets aan mij. Ik had zelfs niet de vrijheid een paar bloemon uit den tuin te plukken, om dat zij ze noodig hadden'. Mijno dienstbode mocht niet doen, wat ik haar opdroeg. De kooplui werden ge waarschuwd om mij niets te leveren Hót geld dat mij zou hebben bewaard voor de vernedering om op crediet te leven, werd aan Ghristal gezonden - - die nooit haar brieven opent, terwijl ik er zoo-veel behoefte aan heb. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5