NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang No. 7065 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 28 JUNI 1906 DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ftP» Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regei. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JJfAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.to 50 Cts" voor 3 P,aatsingen contant. U^&w'lW.' '.wt jFjUÊÊÊStJL «*«e e« Administratie: Groot* Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AiiËNDA DONDERDAG 28 JUNI. Groote Ker'kOrgelbespeling, 2—3 uur. M uzi ©ik ,,Troiu moet Blij eken". OM ONS HEEN CCCXXXII. KIJKJE IN ARTIS. Hoe het anderen gaat, weet i'kniet, maar als ik in onzen Amsterdam- schen dierentuin koon, krijg ik altijd de gewaarwording, dat het toch dom Is om er niet vaker Iieen te gaan. Vooreerst om den tuin zelf, die zoo mooi is aangelegd, en zoo keurig wordit onderhouden en dan om zijn inhoud, die meer wetenswaardigs op- ievert, dan wij ooit tijd' en lust heb ben om in boeken na te gaan. Dieren- beschermers, die niet graag dieren achter tralies, in kleine hokken zien hunkeren naar de vrijilieid, beweren, wei, dat deze kwellling niet noodig is, omdat je immers in dierkundige wer ken, al het gedierte van de wereld kunt beschouwen en afgebeeld vin den, maar dat lijkt me toch minder juist, om de eenvoudige reden, dat beesten op prentjes niet bewegen. Hoe töouideu we een indruk kunnen krijgen wan de duizend manieren, waarop een beest gaart en staat, kijkt en slaapt, tjilpt, gilt, schreeuwt en bruit, wan neer we het met in levenden lijve voor ons zagen? 't Is waar, de gevan genschap is daarbij een schaduwzijde. Maar zouden dan leeuwen en tijgers vrij in den tuin moeten rondloopen an bijgeval een vechtpartij op touw aertten met bisons en olifanten^ om van de mehscheh nog maar niet eens te spreken? De vraag is maar, wat men zwaarder wil laten wegen: öf een enkel exemplaar van een talrijke dier soort achter de tralies zit, dan wel of de menschen gelegenheid zullen hebben, de dieren gade te slaan, in hun ïeiven? Wat is, om maar dadelijk met het begin te beginnen, wat is een pape gaai of een. kaketoe op een prentje. Vergeleken bij' de tentoonstelling van .die dieren in de toegangslaan van lAiitds? Geen lithograaf ter wereld rs in staat, die felle kleuren weer te ge ven zooals ze werkelijk zijn. Hier is al dadelijk de naam van het genoot schap Natura A r t i s M a g i s- tra, de natuur is de meesteres der kunst, van toepassing. En dan hun bewegingen! Met een soort van verwaandheid schommelt een groot© kakatoe, de Cacatua. Triton, heen en Weer. maar zorgt er wel voor, dat 'hij >de ,paad niet raakt waaraan zijn zweef rek opge hangen is. Zijn buurman zit op een Mlerdiwaaste manier op en neer te Wippen, alsof hij voor zijn gezond heid, diepe kniebuigingen moet doen. Spottend vraagt een kleurige pape gaai met een kraakstem: kopje krauwen?" en houdt daarbij den kop op zij, alsof hij den voorbijganger voor dein gek wil houden. Dan opeens steekt er een krijschende stormwind op. De een tracht den ander te over treffen. 't Is een gillen en schreeu wen, dat hooren en zien je vergaat, samensmeltend tot een klank, die ik niet beter weet te vergelijken, dan bij Wkkergekwaak van tenorgeluiden. Maar de papegaaien en hunne ras- genooten de kakatoes zijn vandaag mijn doel niet, ik ga ze dus voorbij «n breng tevens in stilte de schatting van mijn bewondering aan de dame. die midden imi ail dat rumoer, tus- schen twee papegaaien in, rustig op ©en bankje snit te peinzen, zonder te «ten, dat een van de beesten zoo hoog als hij kan op zijn schommel geklau terd is en daar aan zijn ketting zit te rukken als probeerde hij om zijn slavernij te ontvluchten. Tien pas verder wandelt voor zijn hok 'deftig de casuaris, bij eiken stap hals en kop vooruitstekende zooals vroeger onze jongel ui deden. De veel soortige bevolking in den vijver is rustig en stil. Publiek is er niet meer 't 'is al over zessen, er valt dus voor de dieren geen brood meer te snap pen dat hun den geheelen dag door kinderhanden van de brug af toege worpen wordit. Even verder nog, lanas de logge bisons met hun ruige vachtlappen op het lijf er. ik ruik de roofdieren al. wier scherpe geur door de deur van de galerij in den tuin komt waaien. De lange galerij is leeg en stil. Geen enkele bezoeker en geen enkel geluid. De dieren rusten uit na hun middag maal, dat ze te iballf vier hebben ge kregen. Die oppasser loopt langs de kooien tusschen de "tralies ien de hek ken in, wel oppassende, dat hij geen veeg krijgt van een poot, die toeval lig onder een tralie wordt doorgesto ken. In het eerste hok de leeuw, de ko ning der dieren, bezongen in fabels en 'in gedichten als een soort van edlelimoedagen vvoudlheerscher. De vraag is, of men hem niet wat ai te vaak door den bril der verbeelding heeft bekeken. Natuurkundigen al thans beweren, dat die zoogenaamde edelmoedigheid feitelijk niet anders dan" lafhartigheid wezen moet. Deze grootste kattensoort werd vroeger veel in het Noorden van Afrika gevonden. De praetor Sulla liet er honderd tegelijk in den circus te Rome verschijnen, Pompejus bracht later 315 leeuwinnen en Caesar 400 leeuwen. Maar in 'Noord-Afrika zijn ze niet talrijk meer, wel in het madden van dat werelddeel en verder in verschillende tropische landen. Aan die Kaap de Goede Hoop heeft men den gelen Leeuw, in Zuid-Afrika dien bruinen, die veel gevaarlijker is, den isahedlaMieurigen in Perzïë en Arabn'ë en iden roodbruinen Barbarij- schien l'eeuw. De oppasser is bezig met zijn dieren drinken te geiven, melk in een bak, die op .een stofMik gelijkt en onder de tralies wordt doorgeschoven, zoo idat de opstaande rand buiten het hok blijft. De groote leeuw gaat er voor liggen en slurpt met drukke bewe gingen van zijn groote tong. Ik maak praatje met den oppasser, die mij vertelt, dat hij nu al bijna 2T£jfer in den tuin in dienst is en nog notJÜftjk maar één dag voor ziekte heeft' lÉf* hoeven te verzuimen. Zonder bezwaar kan ik dat gelooven, want a© blos der gezondheid ligt (hem op de wan gen. En op het gulzig drinken van den leeuw wijzende, zegt hij: „Zou u denken, dat hij nog veel dorst heeft?" Het schijnt mij to>e van wel. Maar de oppasser vult den nu leeggeslobber. den drinkbak met water en zet die hert. dier voor. De leeuw buigt den kop er over, maar maakt dan een kwaad aardig geluid en draait het hoofd af. Water is hem te gewoon. Zelfs de leeuw wordt kieskeurig in de bescha ving. De leeuwin, in het naaste hok kent kunstjes. Op bevel springt het dier op de halfronde iigplanken in denhoek en er weer af. Wanneer het niet dade lijk bereid is, blijkt een beweging van den oppasser voldoende te zijn om haar tot haar pQAcht te brengen. Dan gaat zij op dien grond liggen en draait naar rechts en links, precies ais een getemde leeuw in den circus. Maar zoo familiaar als een dieren temmer gaat de oppasser met de die ren niet om. „Soms worden mij al lerlei domme vragen gedaan," vertelt hij, onder anderen, of ik wel in het hok ga. Nu dat doe ik, maar alleen als de dieren er uit zijn en het hok schoongemaakt worden moet." Op gevaar af van zelf ook een dom me vraag te doen, informeerde ik, hoe de dieren in het nachthok worden gedreven, wanmieer het voorste hok wordt schoongemaakt„In 't begin, als ze er pas zijn, heb ik daar wel moeite mee, dan hebben ze nog wel eens een por noodig en krijgen zoo een hekel aan mij maar later leeren ze het en gaan in het nachthok, als ze mijn stem maar Kóoren." „En welke zijn die gevaarlijkste beesten, in de galerij?" „Och," zedde hij gemoedelijk, „ge vaarlijk zijn ze allemaal. Het ergst zijn wel de koningstijgers." Ik kon mij dat wel begrijpen. De prachtig geteekende dieren lagen op hun bank em keken recht voor zich uit. Wan neer ze iemand in 't oog kregen, be woog even .'hum staart, maar zeker niet van vriendelijikihead, want als je dan bleef kijken, sperde zich de groo te bek open en begon het dier nijdig te blazen. In zijn heele voorkomen was te lezen: „als die dikke tralies er noiet waren, vriend, dan zou ik je wel, gauw om koud hebben gebracht." Deze tijgers maken dan ook veel gTOOter indruk dan de veel goediger leeuwen en de kleinere tijgersoorten van de galerij. De eene jaguar kluift nog aan een been, dat todh al totaal afgekloven is, de andere ligt in den hoek van het hok te dutten, de zwar te panter, die. an de verte aan een beentje dienken doet, ligt evenals de luipaard, met het overschot van zijn maal op ide ronde ligplaats te soezen. Dan komen de poema's in hun hokken en ten slotte is er een leeg hok, om dat die maedei'-poema met haar jongen in 't nachthok is. Evenals katten doen zou zij de jongen ver scheuren, wanneer er menschen bij haar gebroed' kwamen. Maar 't is tijd om de galerij te slui ten. I'k ben er niet rouwig om, dat ik de eigenaardige scherpe lucht van de wilde beesten kan verruilen met de frissche geur van de bloemen. die voor de galerij zijn geplant. Het is heerlijk rustig in den tuin, die een oase vormt in de woestijn van de grauwe Amsterdamsoihe straten. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. In de Daily Telegraph komt artikel van meer dan twee kolom over den toestand in Rusland voor, dat afkomstig is van een lid der te genwoordige Russische regeering. Na een breedvoerige historische uiteenzetting over hetgeen voorafging aan den toestand van nu, bespreekt de schrijver de Doeuiahij: noemt dit eerste Russische parlement een „misgeboorte", en acht de ontbinding er -van slechts een quaestie van tijd. De ontbinding is zoo noodzakelijk, omdat de Doema niet den geest van Rusland bezit, omdat zij niet instaat is te werken, omdat de daar gehou den redevoeringen de revolutie in het land: bevorderen, en de grond slagen der volksvertegenwoordiging in discrediet brengen. Een terugkeer tot het bureaucra tische absolutisme acht de schrijver echter onmogelijk, maar wel meent hij, dat in de plaats van de Doema moet komen eene nationale verte genwoordiging. En dan moet de Regeering doen, wat zij verleden jaar reeds had moe- ton doenzich ernstige bezadigde mannen toevoegen, desnoods uit de leden der Doema. Als eenige voor waarde moet daarbij gesteld wor den, dat die mannen geen onna tuurlijk bondgenootschap wenschen met de partij der omwenteling, en geen fantastische ideeën en niet-te- verwezenlijken plannen najagen. En intusschen moet de strijd tegen anar chie, terrorisme, moord en plunde ring krachtig en onophoudelijk wor den voortgezet. EEN ALARMEEREND BERICHT. De correspondent te Petersburg van de.„Frank. Ztg." meldt aanzijn blad' Zaterdagavond ontving het Preo brashenski-regiment van de lijfgarde het bevell naar Peterhof af te mar- cheeren. om de bewaking van het pa leis te versterken. Toen na de tap toe het oogenblik van vertrek geko men was. weigerde het geheele regi ment. De commandant en de officie ren waren radeloos. Grootvorst Nico- lai Nicolajewitsj werd onmiddellijk gewaarschuwd en arriveerde ,kort daarop. Hij ondervroeg de soldaten omtrent de oorzaak hunner onge hoorzaamheid en kreeg onverdeeld ten antwoord, dat het regiment be sloten hadL niet naar Peterhof te gaan. daar"het heel goed wist. dat het bestemd was om de Doema uit een te jagen. Zondagmiddag marcheerde het re giment ten slotte toch naar Peterhof doch op voorwaarde, dat dit slechts voor de veiligheid van den Tsaax ge beurde. Op Peterhof en in het ministerie van Oorlog heeft deze gebeurtenis een groote ontsteltenis te weeg ge bracht. Alle mogelijke maatregelen worden genomen oern het 'geval geheim te houden. Verscheidene telegrafische berich ten deelen tal van MOORDAANSLAGEN EN ROOVERIJEN mede. Uit Moskou wordt gemald dat gewapende benden een filiaal van de Zuid-Russische Industrie-bank en een buiten de stad gelegen hotel, waar 60 gasten aanwezig waren, plunderden. De Now. Vrem. bericht, dat in Krasnoje-Selo een vergadering plaats had. waar vele soldaten van alle wa penen aan deelnamen. De gendarmen joegen de vergade- ring uiteen eu namen onderscheide ne soldaten gevangen. Maandag zou den de kozakken geweigerd hebben bet bevel tot vuren op te volgen, toen hun bevolen werd op een ver gadering van 2000 arbeiders, even bulten Petersburg, te schieten. De bakkerswerkstaking in Peters- burg duurt voort, en Maandag rijn de beambten voor het goederenver- oer, aan het Nikolai-station in sta king gegaan; Dinsdag eveneens de stuurlieden en machinisten der Newa-Stoombootmaatschappij. FRANKRIJK EN RUSLAND. Merkwaardig is wat Jaurès in de „Humanité" 6chrijft „Frankrijk is voor het grootste ge deelte verantwoordelijk voor de moorden in Bjelostok. De joodsche financieele wereld heeft te zamen met de christelijke het Tsarendom de mid delen geleverd, verder te leven en de Russische joden het mes in het hart gestoken. Wanneer zal er een einde komen aan deze afschuwelijke mede werking van Frankrijk? Het zou te veel gevergd zijn. wanneer wij twii- den dat de republiek aan de eerste Russische volksvertegenwoordiging officieel hare sympathie te kennen gaf. Wat vele Europeesohe parlemen ten gedaan hebben, heeft het onze nog niet gewaagd te doen. Doch Iaat ons in elk geval niet imet Fransch geld den strijd tegen houden van hert. vïijheid-zoekende Russische volk tegen de autocratie en de bureau cratie". ENGELAND EN RUSLAND. In antwoord op een vraag betref fende 'het bezoek van de Britsche vloot aan de Oostzee en het gedane voorstel om geen Russische havens aan te doen, wijl zulk een bezoek zou kunnen worden uitgelegd als een vij andige betooging tegen de constitu tioneel e beweging, deelde Sir Ed ward Grey, minister van! buitenliand- scho zaken, mede, dat overeenkom stig de gemaakte schikkingen. de vloot op haar kruistocht door de Oostzee vier Russische havens zal be zoeken het juiste tijdstip daarvoor is nog niet vastgesteld, maar het zal waarschijnlijk op het einde van Juli ©f begin Augustus zijn. ,,Het komt mij voor", zoo zeide de minister, ..dat er geen sprake van kan zijn, dat het reeds voor eenigen tijd vastgestelde vloot bezoek zou kun nen worden beschouwd als in eenig verband te staan met de binnenland- ■sche gebeurtenissen in Rusland of daarop van eenigen invloed te zijn. De bezoeken gedurende den zomer- kruistocht der vloot zijn tot dusver re altijd beschouwd als een geiwone hoffelijkheid jegens een staat of een volk, gelegen of wonende aan de zee, 'dcor de vloot bezocht". DE ZAAK-DREYFUS. De procureur-generaal concludeer de Dinsdag, dat het deskundig on derzoek -van het borderel, dat op last van het Hof van Cassatie ondernomen, het meest beslissende nieuwe feit aan hert licht had bracht ten gunste van Dreyfus. De procureur-generaal eischt met die verdedigers, dat deze expertise amb telijk zal worden onderzocht, daar hij overtuigd is, dat het Hof dit zal maken tot een der voornaamste grondslagen van zijn arrest. Stadsnieuws De Snelvlieger. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht met oude dui ven van Oriéans (Frankrijk), afstand 532 K.M. De durtven werden met gunstig weer om 6 uur in vrijheid gesteld door den convoy er van den Ned. Alg. Bond van Postduiven. De prijzen wei-ddn behaald als volgt le prijs P. J. v. Daalen 23051 2e prijs id. 251—49. 3e prijs J. P. Wiemer 25557. 4e prijs A. W. C. v. Nied $—9—1. 5e prijs P. J. v. Daalen 3928 6e prijs id. 32732. 7e prijs Ld. 3—3724. 8 e prijs R. Slot 344—47. 9e prijs id. 35441. 10e prijs J. P. Wiemer 3568. Zilveren medaille, méést behaalde punten, won P. J. van Daalen. Provinciaal werd de 4e en 39e nevens 2 oere-prijzen door P. J. van Daalen behaald en de 53e door J. P. Wiemer. Tevens behaalde P. J. van Daalen in den specialen Derby den tweeden en 9den prijs, en de Derby op klasse den 2on en 21sten prijs. B e n o e md. Tot tijdelijk veldwachter der ge meente Schoten is uit een aantal sol licitanten benoemd J. Kramer, agent van politie 4e kl. alhier. EEN NIEUW WEESHUIS. In ons nummer van gisteren gaven we de algemeen e voorwaarden voor de mededinging in de prijsvraag voor een nieuw Gereformeerd Weeshuis aan de Olieslagerslaanthans iets over het gfebouw en zijni indeeling. Zooals gezegd komt het gebouw te staan op een terrein aan de Oliesla ger slaan. Dit beeft een oppervlakte van ongeveer 3000 vierk. M. Het terrein heeft aan den voorkant - de Olieslagerslaan een lengte van 70.10 M. bij een diepte van onge veer 41 M. en is nagenoeg rechthoe kig, Aan d'e Oostzijde van het terrein is een lapje grond van ongeveer 125 vlerk. M. bestemd voor het woonhuis van den Weesvader, waarvoor zoo noodig ook nog een klein gedeelte van het Weeshuis-terrein kan gebruikt worden. Met dit woonhuis mede heeft het terrein aan de Olieslagerslaan eene lengte van 82.85 M. De Olieslagerslaan wordt over deze geheele lengte verbreed tot op 10 M. Zooals men weet, heeft de Gemeente- d aar toe een strook gronds van 140 vierk. Meter aangekocht. Het gesticht, hoewel één geheel vor mende, zal bestaan uit twee geheel afgescheiden hoof daf deelingenname lijk een jongensafdeeling voor 30 jon gens, en een meisjes- en kinder-af- deeling voor 10 meisjes en 20 kinde ren. Elke afdeeling moet een afzonderlij ke, niert overdekte speelplaats heb ben. Voor elke afdeeling komt aan de Olieslagerslaan een afzonderlijke hoofd/ingang. Tusschen die beide in gangen moet een portierswoning ont worpen worden met een dagverblijf voor den portier en een spreekkamer voor de bezoekers. Waa.r het noodig is moet het ter rein aan deze zijde wonden afgezet door een ijzereln hek op steenen voet. De j onigens-afdeeliLng wordt als volgt ingericht Op dien' beganen grond o. m. een werkkamer voor den Weesvader, een eetkamer, een zaaJ voor verpooziaig. groot ongerveer 60 vierk. M„ een stu deerkamer voor de oudste jongens, die tevens als bibliotheek dienstdoet, een werkplaats, teWens gymnastiek-en schermzaal, ongeveer 90 vierk. Meter groot. Op de verdieping: drie slaapkamers elk ten hoogste voor 10 bedden, .en een slaapkamer voor den suppoost- Voorts waschkamers met wasch- standen en douchebaden, een badka mer met kuipbaden en eén rieken- kamertje. De meisjes- en kinder-afdeeling moet bevatten Op den beganen grond o. m. twee ineenloopende zitkamers voor de di- rectrioe. een eetkamer, een zaal voor verpoozmg ongeveör 40 vierk. M. groot en twee speelkamers, ongeveer veer tig vierk. M. en 30 vierk. M. groot. Deze kamers worden geschiedden door een kamertje voor de ldnidermoeder. Verder een bijkeukentje, een poets kamertje, een broodkamer tj# en oen eetkaimertje voor de suppoosten. Op de verdieping komen een slaap- en een logeerkamer voor de directri ce, vier slaapkamers voor de wees en, en een slaapkamer voor de kinder- moedervoorts een ziekenkamer en wasch- em badkamers, ingericht a.ls die in de jongens-afdeeling. De meisjes- en kin der-af deeldng om vat bovendien nog het huishoudelijk departement, waartoe behooren een keuken, groot ongeveer 60 vierk. M. mert bij keuken, linnen- en strijkkamer, goederenmagazijnen, provisiekamer, kelder, enz. Boven het geheele gebouw wordt een behoorlijk afgeschoten zolderruimte vrijgehouden. In een der beide afdeelingen wordt een bestuurskamer gebouwd. De grootste zaalruimte wordt ver kregen. wanneer men de wegschuif- bare afscheidingen tusschen do beide eertzalen, die aan elkander grenzen, wegschuift. Dan krijgt men een zaal van 120 vierk. M. Wat de algemeene eiscüien betreft, vermelden we, dat het gebouw bij voldoende soliditeit aan strenge hy giënische eischen moet voldoen. Alle luxe, ook in het gebruik van bouwmaterialen, behoort vermeden te worden. Uitvoering van Ge w ij de Mu ziek. Op het concert in de Groote Kerk op Zaterdagmiddag a.s„ waai- zich doen hooren de heeren Carl Flesch, violist, Gerard Zalsman, zang, mejuf frouw Joh. v. Linden v. d. Heuvel 1, zang, en de heer W. Ezerman, orgel, zal onderstaand programma worden uitgevoerd Toccata en Fuga van Bach (orgel), Sonate No. 3 in f-dur van Handel, (viool), Cantate van Mozart (sopraan), Der Engel van Wagner en Quando cadran' le foglie van Soumier (bari ton). Sonate G ld. t. van Tartini (vi ool), Zwei Cantaten van Hummel en Aus dem Hohenlied van Mendelssohn (sopraan), twee liederen uit Valerius' Gedenckclouck (bariton), Adagio inE gr. t. en Aria, beide van Bach ('riool), Marche Solemnelle van Mailly (orgel). Een opwekking tot bezoek van" dit buitengewone concert zal wel niet- nooddg blijken te zijn. Aan 't veehten. Dinsdagavond om half elf had op den Burgwal bij de Ossenhoofdsteeg een vechtpartij plaats tusschen vijf personen 2 er van moesten het ge ducht ontgelden, men trok hun let terlijk de kleeren van het lijf. De ruziemakers maakten, dat ze wegkwamen, toen de politie op kwam dagen. Sportkar aangereden. Dinsdagmiddag om een uur of vijf werd op de Papetoa-enivest een sport kar door een stêenwagen aangereden, doordat het meisje, dat de sportkar reed1, verkeerd uitweek. Het wagentje tuimelde om, waar door het inzittend tweejarig kindje met het hoofdje op de steenen vit* en zich nogal bezeerde. Van de sportkar was een boom ge broken. Boottocht. Het kinderkoor Hosanna maakte heden met ongeveer 200 kinderen een boottocht naar Amsterdam en Pur- merend. in welke plaatsen eenigen tijd vertoefd werd. Een onwillige. Dinsdag is de bierhuisliouder l. Witlam, wonende Esschilderstraat. uit zijne woning gevankelijk door twee agenten van politie naar het Palei3 van Justitie overgebracht, tot het on dergaan van eene week gevangenis straf. waartoe hij door de arrondisse- meiïts Rechtbank alhier was veroor deeld ter zake van het plegen van ver zet tegen den agent van politie re chercheur Fenger, bij zijne arrestatie ter zake van politieovertreding. Thans was hij ook door den heer officier van justitie opgeroepen, om genoemde week gevan genisstra f te on dergaan, maar had geweigerd zich daartoe aan te melden. ST. JOHANNES DE DEO. Vrijdag a.s. viert de congregatie der Eervv. Broeders St. Johannes de 'Deo haar gouden stichtingsfeest. Dan zal hert nh 50 jaar geleden rijn, dat deze instelling in Dudtschiand werd gesticht. Sdnds 1887 hebben de Broeders ook te Haarlem een verpl'egingsinrichting gesticht. Heit opofferende liefdewerk van de Broeders van St. Johannes de Deo Is reeds velen ten steun geweest, 't Lijdt daarom geen twijfel of op dezen feestdag, die in huiselijlken kring zal (herdacht worden, zullen talrijke blij ken gegeven worden van hulde aan en waardeering van den moeitevollen arbeid van de Broeders dezer orde. A an besteding. Op Donderdag 19 Juli 1906, des voor middags te 11 uur, zal aan het ge bouw van hert Provinciaal Bestuur te Haarlem, worden aanbesteed het herstellen van stormschade aan de hoofden open aan dien buitendudn- regel langs het Noordecrsrtrand van' het eiland Vlieland, provincie Noord-Hol land). (Raming: f29.650). Gov alien. Dinsdag was een dienstbode op den Wagenweg bij mevr. D. aan het gla- zenlappen. toetn zij haar evenwicht verloor en terecht kwam op een gla zen lantaarn, waardoor zij zich ern stig bezeerde. Jubilea. Hedenmorgen herdachten de hee ren H. de Vries, wagenmaker, en J. J. v. Dokkum, bankwerker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S., M. den dag. waarop zij vóór 25 jaar bij de Maatschappij in dienst tra den. De Vries ontving .als bewijs van waardeering van zijn kameraden een regulateurklok, en van de Maat schappij een enveloppe met inhoud en een diploma. Daar v. Dokkum April 1903 op nieuw in dienst getreden ts. hadden zijn kameraden gezorgd voor een stoffelijk bewijs en een vrijen dag hem anders door de Maatschappij toegekend. Poging tot moord. De zaak tegen J. J. van Loenen (poging tot moord gepleegd op A. A. Swanenberg) is door de Rechtbank alhier verwezen naar de openbare te rechtzitting de dag voor de behan deling is nog niet vastgesteld. Ambtshalve is Mr. J H. Thiel afci raadsman aan den beklaagde toege voegd.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1