NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7066 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 29 JUNI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.2C Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers3 0.02? 2 Geuiustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 29 JUNI. 11' o n g e 1b o u w: Haarlemsch Mu- ekkorps: Abonnements-concert, 8 u. Jaarverg'a d e rd n g van de ereeniigiing tot bestrijding der Tu- irculose. Zandvoord: Vergadering van in geme enteraad. OM ONS HEEN cccxxxm. St. JOHANNES DE DEO. Wie kent ze niet, die eenvoudige lenschen in hun zwart kleed, den genaardig gevoranden hoed op tiet oofd, langs de straten gaande met e ibleeke kleur op het gezicht, die preekt van lange nadhtwaiken en den tillen trek op het gelaat, eigen aan en, die zich gewijd hebben aan de slangen van anderen! Het zijn de roeders van Johannes de Deo. zooals e genoemd worden, die naar hun aak gaan of ervandaan komen. Hun ruis in de Maarten van Heemskerk- ftraat is ziekenhuis, maar waar te- 'ens verplegers te verkrijgen zijn bij lart'ieulieren in hun woning. Loon ►egeeren zij daarvoor niet. De cliën ten, die door hen aan patiënten foui- enshujis worden bewezen, geschieden m Gods wil en in den haam van de ïarmhartlgtoeid' en de Dienende Lief- Ie. Er zou op dit oogenblik geen aanlei ding. bestaan, nog eens op het liefde werk van deze mannen te wijzen, wanneer niet de stichting 'n jubileum vierde. Morgen, Vrijdag, herdenkt de Congregatie van den H Johannes de Deo den dag, waarop zij vijftig jaar geleden in Duitsöhland werd opge richt. Weliswaar was dit niet de eerste vestiging. Voordat in Duitsahland de stichting vasten voet kreeg, bestond zij ai gedurende vier eeuwen in Span. Italië en Frankrijk. Den 29sten JJuni 1856 evenwel vestigden zij zich ook in Duitscthland, op zeer beschei den voet-en in beperkten kring. Het kon wel niet anders, of het doel van hun arbeid, ziekenverpleging van al len, zonder onderscheid van geloof, moest mm de algemeen e sympathie doen verwerven. Dit was dan ook in derdaad het geval. De Broeders ver heugden zich weldra in een 'bloeienden werkkring, te Frankfort, Wiesbaden en Montabaur in welke laatste plaats 'zij hun Mtoeidletfhjuds hebben gevestigd -en .zelfs nam hun ledental zoodanig toe, dat zij. dn staat waren, ook nog .in andere gemeenten van Duitschiiand een stichting te openen. Hoe zij nu deze mannen van lief dadigheid naar Holland gekomen? Door den strijd der politiek. 't Is vreemd genoeg, dat zulk een strijd de deur der ziekenverpleging niet voorbij kon gaan, maar de feiten zijn daar, om het te bewijzen. Toen na. den Fransch-DuifscJien oorlog de Cul- t u r k a m p f in DuitscMand ont stond, moesten de Broeders van Jo hannes de Deo daarvan de gevolgen ondervinden. Juist in een tijd. waarin grooter waardeering van hun arbeid had mogen worden verwacht, want zij hadden door verpleging op het slagveld van zieken en gekwetsten, hun taak vervuld. Eenigen kwamen nu de grenzen over naar ons land. 2ij kenden, zegt een inzender in D e Tijd, nodh de taal, noch de zeden en gewóonifen van het land. Ook was men niet aan mannelijke verpleging ge woon ja had .daarvan nog nooit ver nomen „Spoedig bloeide hun eerste huis te 's Hertogehbosch. Hoilandscihe jonge lingen vereenigden zich met de Duit sellers, namen, hun gewaad aan en wijden zich met evenveel ijiver aan de verpleging der mannelijke zieken en an alle oorden des lands. En nu, na die halve eeuw, sedert de oprichting Öer Congregatie telt men in Holland niet minder dan zes huizen: 's Her- 'togenhosoh. Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Utrecht en Nijmegen, ter wijl in Duitsöhland huizen der Con gregatie zijn behalve het Moederhuis te Montabaur. te Frankfort, Wiesba den, Höehst, Hadarnar, Limburg a d. Lahn, Mannheim, Karlsruhe, Baden Baden, Keulen. Düsseldorf. Oberhau. sen, Essen, Dorsten en Fulda. Steeds hielden en houden de Broeders reke ning met ide eischen des tijds en naarmate de kunst op chirurgisch en medisch 'gebied zich ontwikkelde, trachtte ook de Congregatie hare bij komende leden steeds meer in hun verhieven roeping de noodige ontwik keling te doen 'toekomen. Geregeld worden hun door de H.H. Doctoren lessen gegeven, in -alles wat een goed verpleger moet weten. Maar ervan bewust, dat. 0111 een lijdende bij te staan, het niet genoeg is toegerust te zijn met de noodige kennis en be kwaamiheid, met een woord om ,,ver pleger' ie zijn, maar men ook moet bezitten de hoedanigheden, welke een Barmh. Broeder moeten sieren is de geestelijke vorming ook vooral in den laatsten tijd zeer verbeterd. Evenals in het Moederhuis in Mon tabaur is in Holland sedert ruim een jaar een iKWioiaal huis opgericht,waar de Hollandsöhe Novicen, hunne gees telijke opleiding, hunne geestelijke vorming -tot hechte deugd genieten •van een priester en tevens een dege- lijiken cursus volgen van een ervaren geneedheer. Reeds vijf jongelingen ontvingen aldaar het kleed van den H. Johannes de Deo. Moge dit getal spoeidig aangroeien, want de huizen der Congregatie, vooral L11 Holland, zijn te weinig bevolkt en zoodoende moeten vele zidken, welke de hulp der Broeders inroepen, van die 'hulp ver stoken blijven, 't Is waar, de taak der Broeders is 'zwaar, vermoeiend, maar,., zij is ook troostvol, want za lig zijn de barmJb antigen, want zij zul len barmhartigheid verwerven, en in het laatste oordeel kan het niet an ders of zij zullen het troostrijke' woord des Zaligmakers hooren toe roepen: .,Ik was ziek, en gij hebt Mij bezocht, naakt, en gij hebt Mij ge kleed; dorstig, en gij hebt Mij gelaafd. Zwaar is hunne ta.ak, maar ook hoe kort is het mensohelijk leven om dit goed voor de eeuwigheid te besteden Aldus schrijft de inzender in ..De Tijd". Uit dit kort overzicht van de ge schiedenis der stichting blijkt tevens, dat het huis te Haarlem van veel jonger dagteekening is. Het werd na melijk in 1887 onder den naam van St. Nacolaasgestacht in de Jansstraat op gericht, maar rbeds vijf jaar lat er had de werkkring der Broeders zulk een vlucht genomen, dat men liet kon en durfde wagen, het tegenwoordige ge bouw in de Maarten van Heemskerk- straat te stddhten. Niet algemeen be kend is het, dat het Huis drieërlei mensehen opneemt: oude, ziekelijke en zieke. Het is dus, behalve voor patiënten 'm den gewonen zin van (liet w:oord. o:ok een toevlucht voor per sonen, die oud en ziekelijk geworden in hun huiselijke omgeving geen ge schikte verpleging meer kunnen vin den en daan nu, tegen betaling van een kleine vergoeding den avond van hun laven slijten. En eigenaardig en te eken end is de algemeene deelneming geweest, die deze Broeders van Barmhartigheid ondervonden, toen zij van plan waren hun nieuwe gebouw te stichten. Na tuurlijk was er veel geld voor noodig maar, zooals in Haarlem's Dagblad van 19 Mei 1892 staat te lezen, ..waar zij ook aanklopten, vonden zij een gewillig oor; wie ook zou zijn sympa thie onthouden hebben aan de zoo schoone roeping, die deze broeders zich tot levenstaak hebben gekozen, de zorg voor de lijdende mensöhheid? In datzelfde nummer van onze cou r-aai komt een uitvoerige beschrijving van het gebouw voor, dat door den toenmaligen Broeder-Overste zelf ont worpen werd. In den linkervleugel is het verblijf voor de oude mannen iu- giericht; op de eerste verdieping zijn de kamers voor patiënten der eerste en tweede klasse. Het verschil ligt Ihiierin, dat de patiënten der eerste klasse over twee in elkander uitkomen de kamers beschikken, die der tweede klasse over een kamer, die dier derde klasse hebben een gezamenlijke zit kamer en eetkamer. Die kamera zijn al naar de klasse verschillend gemeu bileerd, maar geen enkel van de ver trekken heeft den bijna harren een- i voud, die de verblijfplaatsen der broe ders kenmerkt. Hun cellen zijn op de tweede ver dieping van het gebouw. Elk draagt op de deur den naam van den bewo ner. Het eeniige meubilair is een ijze ren ledikant, een tafel, een stoel en een wasdhtafel. De vloer is kaai, aan de wand hangt een Christusbeeld. een paar gebedenboeken liggen op de tafel. Dat is alles. Wel is deze verblijf- plaats het teeken der ontzegging van wereldsche genoegens! En wil men nu nog wat cijfers, dan ontleen ik die aan het gemeentever slag over 1904. Er werden in dat jaar, •evenals viroieger door de broeders zie ken, zoowel in het gestidht als daar buiten verpleegd, ongeacht tot wel ken godsdienst zij behooren. Op 1 Januari 1904 bevonden zich in het gesticht 122 personen; 25 zijn over leden, 56 werden ontslagen, of zijn •vertrokken en 83 personen werden op genomen. Op 31 Dec. 1904 beliep het aantal personen 124. Er zijn 22 broeders en 1 broeder overste aan de instelling verbonden- Van de broeders fungeert er een als onder-overste. De stiahtingsdag van het Duitsette huis zal morgen ook hier te Haarlem worden herdacht. Niet met feestge- 'druisah, want dat past niet bij het 'doel der vereeniging, maar in den kleinen kring van het gesticht zelf en op bescheiden, godsdienstige wijs. als het feest van den triomf der Baamhariigheid tegenover alle men sehen. J. C. P. Buitenlandse!) Overzicht UIT DE RUSSISCHE DOEMA. Het verloop van de Do erna-ver gade- ring op Dinsdag is uiterst onstuimü ja sensationeel geweest int de hoogste mate. Trouwens de behandelde onder werpen leenden zich daar dan ookwèl toe. Nadat de Do erna die behandeling eener interpellatie over gepleeede brandstichtingen in het district Tsjer- nigof urgent had verklaard, werd een daarop betrekking hebbend rapport voorgelezen, waaruit blijkt, dat inliet genoemde district brandstichtingen zijn gepleegd op bevel \an het hoofd der plaatselijke gendarmerie, gene raal Roodof. Deze verklaring bracht groote ont- roering teweeg onder de Doema-Ie- den. Op dit incident volgde de eigenlijke strijd van den dag DE BEHANDELING EENER INTER PELLATIE OVER DE KOZAKKEN. Deze interpellatie lokte redevoerin gen uit van de afgevaardigden, diexle kozakken vertegenwoordigen. Uit die redevoeringen bleek, dat in 1905 veer tig regimenten en 50 sotnien opgeroe pen zijn, en dat men in 1906 gebruik heeft gemaakt van de manschappen, die behoorden tot dte tweede en derde categorie •der reserve, hoewel die man schappen slechts ondier de wapens ge roepen mochten worden op grond van eene bijzondere oekase, aan den Se naat gericht en ook dan slechts ter verdediging van het Land tegen een. bu/itenJandechen vijand. Die voor waarden bestonden geen van beide. In een belang we lekende redevoering gaf de afgevaardigde Arakantsef een overzicht van de geheel© kozakken- kwestie. De kozakken, zoo zei de hij. zijn evenzeer de slachtoffers van 'de bu reaucratie als de overige Russische onderdanen. Zij zijn van hun instel lingen beroofd, en verlaagd tot de rol van slaven der moordenaars. Maar de vrijheidszin, waardoor zij zich sedert eeuwen onderscheiden, vertoont zich opnieuw bij hen. Zij beginnen zich te schamen over de rol, die hun opge legd is. zij klagen dat mén hen ont rukt aan hun gezin, dat zij hun be trekkingen in den steek moeten laten en laten verhongeren, terwijl zij zelf die roenrlooze taak moeten volbren gen, welke bestaat in liet bestrijden van de nationale vrijheid. De kozakken, zoo zeide Arakantsef ten slotte, zijn even goed onze broe ders als de soldaten, die gediend heb ben onder de generaals Min, Siewers en Sollohoeb. Laten wij geen schuld op hen werpen. Zij zijn ook ongeluk kig. Laat ons hand aan hand optrek ken tegen den gemeensch appel ij ken vijand. De Doerna barstte bij deze laatste woorden iit toejuichingen los. Andere kozakken-afgevaardigden lazen brie ven voor, afkomstig van verscheiden soitniën kozakken, die verlangen be vrijd te wordiest van hun gehaten dienst. Verder werden in deze zitting nog besproken en aangenomen interpella ties, betreffende onwettige inbeslag neming van bladenmoord op een koetsier te Petersburg door een ko zakken-officier, onwettige gevangen houding van een groot aantel perso nen, enz. De ministerieel© banken waren le dig. De sprekers legden er nadruk op, dai de wetten door liet minister: werden verkrachi. In een artikel, twee kolommen lang, bespreekt de ,-Nowoje Wremja" DE ONTEVREDENHEID EN ONT STEMMING ONDER HET LEGER, en stelt in het licht, dat er radicale hervormingen noodig zijn en dat voor al slechts officieren benoemd moeten worden, die den eerbtód, die zij van hunne onderh ebbenden moeten eischen, ook werkelijk waardig zijn. I11 verschillende garnizoenen komt meer of minder ernstig verzet voor. Een bataljon van de Samanawsky- garde, in garnizoen te Petersburg, weigerde den groet van den dienst- doenden officier te beantwoorden en op de vraag, waarom ze aan het voor schrift, weigerden te voldoen, ant woordden ze met den eisch, dat 18 van hunne kameraden, die zich in hechtenis bevonden, in vrijheid zou den worden gesteld. Dergelijke vergrijpen tegen de sub- ordonnatie worden uit verschillende plaatsen gemeld. Te Koersk zijn monster-meetings van arbeiders en soldaten gehouden. Te Soedaja weigerden de dragonders op de boeren te schieten en bedreig den ze de veldwachters zoo deze de boeren mochten aanvallen. Volgens een. nog niet bevestigde, rnededeeling hebben artilleristen te Wladikaukas de of fi ei er ssoci etei twaar een bal ge houden werd, gebombardeerd en werd bij deze gelegenheid een dame ge wond. Twee soldaten van hetzelfde garni zoen overvielen generaal Rzewoesky, den clistricts-connmandamit. Op een ver gadering aldaar, buitengewoon druk bezocht door burgei's en soldaten, wercl besloten bloedige wraak te ne men op hen, die de sl achtingen op touw hebben gezet. Zelfs onder den rook van hetpaleis laat de revolutionnaire geest zich gel den. Een aantal hofbeambten en offi cieren hebben, nadlat ze eerst door een stevigen dronk den noodiigen moed hadideu gekregen, voor de vensters van generaal Trepof een betooging ge houden. Het gevolg was natuurlijk ontslag uit hun beirekkingen. EEN OPZIENBAREND GERUCHT. Verschillende correspondenten te Pe tersburg seinen het opzienweklcenae gerucht, dat vandaag op Peterhofeen bijeenkomst gehouden zal worden, om te overwegen of aan Moeromtsef, den voorzitter van de Doema, opdracht ge geven zal worden lot samenstelling van een kabinet, dat hoofdzakelijk uit leden van de Doema bestaan zou. De portefeuilles van oorlog, marine en buitenlandsche zaken zouden niet over HULDE AAN DE DOEMA. In de Iialiaansche Kamer heeft de afgevaardigde Turati, onder luide toe juichingen. de jodenmoorden in Rus land gelaakt en hulde gebracht aan die Doema. Te Berlijn is Dinsdagavond eene proitestvergadiering gehouden tegen de moorden van Bjelostok. EEN AANVAL OP BRITSCHE OFFICIEREN. De rec'hitbank te Caïro veroordeelde de inlanders, beschuklicrd va.11 een aanval op Bi-iisc'he officieren in het dorp Donshawi, tot. die'volgende straf fen vier tot de doodstraf, vier tot levenslangen dwangarbeid, drie tot vijftien jaren gevangenisstraf, zes tot zeven jaren en drie toi -één jaar vangenisstraf, vijf toi vijftig zweep slagen31 beschuldigden werden vrij- ge sproke 11. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ongevraagd, eervol ontslag en pen sioen. B. en W. werden bij besluit van 1 Mei j.l. door den Raad uitgenoo- digd, om een voorstel te doen tot aanvulling van de Pensioenverorde ning, met het oog op een onge vraagd eervol ontslag aan ambtena ren en werklieden, die een zeker aantal jaren in dienst der gemeente zijn geweest. Na advies" ingewonnen te hebben van de Commissie van Bijstand in zake het verleenen van pensioen en onderstand, stellen B. en W. thans eenige wijzigingen in de verordening voor. Worden deze aangenomen, dan zullen ambtenaren en werklieden, die. na ten minste vijf jaxen in dienst der gemeente te zijn geweest, daaruit eervol zijn ontslagen zonder ontslag te hebben verzocht ook pen sioen genieten, hetwelk evenwel eenrst op 65-jarigen ieeftijd zal ingaan. B. en W. stellen voor, deze i vulling te doen ingaan op 1 April 1906, zoodat zij ook van kracht zou zijn voor het ontslag van den ge meente-werkman Gerritsen, hetwelk op 15 April is verleend. Sociëteit Eendracht. B. en W. stellen voor. van het voormalig bestuur der opgeheven Sociëteit „Eendracht" ten geschenke te aanvaarden een notulenboek, een ledenboek, alsmede een beker met inschrift. St. Elisabeth's Gasthuis. B. en W. stellen voor. de begroo- ling voor 1907 van 'het St.. Elisabeth's Gasthuis, in ontvangst en uitgaaf f85,600, goed te keuren en het sub sidie uit d,o gemeentekas te bepalen op f 52.000. Her-aanbesteding. Zooals is medegedeeld, waren de heeren L. M. Kalfsvel en A. Ha ge te Amsterdam voor de som va.n f273.000 de laagste inschrijvers bij de op 11 dezer door de directie der Holl. IJz. Spoorweg-Mij. gehouden aanbeste ding voor het uitvoeren van grond en spoorwerken, het maken van on derdoorgangen en bruggen ten be hoeve deu- uitbreiding van het sta tionsemplacement alhier (Oostzijde?. Ofschoon deze inschrijvingssom be neden de raming (274.800) was, is dit belangrijk werk niet gegund, maar heeft de directie besloten, een her- aanbesteding te houden. Militaire Zaken. Heden zijn weder 3 lotelingen der lichting 1906 door den provincialen adjudant wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen, zoodat thans 515 lotelingen van genoemde lichting om gezegde reden den dienst hebben verlaten. Stadsnieuws BISSCHOPSBENOEMING. Woensdagmiddag is tot Bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke Clerezy benoemd Prof. J. J. van Thiel, president van het Semina rium te Amersfoort. Mgr. Van Thiel. een oud-Haarlem mer, treedt in de plaats van Mgr. Rinkel, die onlangs is overleden. Academie de Billard. We vernemen, dat te dezer stede pogingen in het werk worden gesteld om in een onzer grootste inriöhtin gen een Academie de Billard op te richten, evenals te Amsterdam en Zandvoort. Het is të hopen, dat de politie vóór dien tijd zal ingrijpen, opdat onze stad verschoond blijve van een 'der gelijke speelbank. Besmettelijke Ziekten. In de week van Woensdag 20 tot en met Dinsdag 26 Juni zijn te Haar lem voorgekomen 3 gevallen van diphtheritïs en 1 van roodvonk. Te Heemstede 1 geval van rood vonk. Te Bennebroek 1 geval van rood vonk. Voor drachtenavond. De Typo- en Lithografische Veree niging ..Kunst 11a Arbeid", alhier, zal, bij gelegenheid van haar 121/2- jarig bestaan twee groote nationale wedstrijden voor komische voordrach ten en duetten uitschrijven welke zullen plaats hebben op Zondag 21 October en Zondag 4 November a. s. in de Concertzaal van de ..Vereeni ging"- In het reglement is bepaald, dat kunnen deelnemen zij, die lid zijn I van een Zang- of TooneeLvereeniging in Nederland en niet het beroep van looneelspeler of komiek uitoefenen, terwijl ook uitgesloten zijn de wer kende en kunstlievende leden der feestvierende Vereeniging. De wedstrijd op 21 October bestaat uit twee afdeelingen, n.I. 1ste afd. 5 komische voordrachten voor een luier waaraan alleen zij kunnen deelne men. die in een internationale of nationale wedstrijd een lsten prijs gewonnen .hebben (prijzen le. zilve ren lauwerkrans, 2e verg. zilv. med.," 3de zilv. med.) en 2de afd. 5 komi sche duetten voor heer en dame, waaraan zij kunnen deelnemen, die nog geen le en 2de prijzen op een internationalen of nationalen wed strijd behaald hebben (prijzen le. verg. zilv. med., 2de groot zilv. med.. 3de zilv. med.) De wedstrijd op 4 November be staat eveneens uit twee afdeelingen; lste afd. 5 komische duetten, waar aan alleen zij kunnen deelnemen, die in een intern, of nation. wedstrijd een len of 2en prijs hebben behaald (prijzen le zilveren lauwerkrans, 2e. verg. zilv. medaille. 3e zilv. medail le) 2de afdeeJing 5 komische voor drachten. waaraan door een ieder kan worden deelgenomen, uitgezon derd lste prijswinners (prijzenle. verg. zilv. medaille, 2e groote zilv. medaille. 3do zilv. medaille. Secretaris van het bestuur en re- gelingscommissie is de heer II. IKwantes Romolensiraat 70. C1 assi k a 1 e vergadering. Woensdag 27 Juni werd de classi- kale vergadering van de classis Haar lem in de Groote Kerk te Haarlem ge houden. Zij werd bijgewoond door 72 leden, predikanten en ouderlingen. Met meerderheid.' va.11 stemmen wer den benoemd A. Tot lid van het Prov. Kerkbe stuur van Noord-Holland B. J. Swaan pledikant te Haarlem. B. Secundus-lid van het Prov. Kerk bestuur van Noord-Holland C. J. van Paassen, predikant te Haarlem. C. Scriba van het Classikaai Bestuur ma Haarlem J. A. Gerth van Wijk Jr., predikant te Bennebroek. D. Classikaai quaestor: C. J. van Paassen, predikant te Haarlem. E. Assessor van het Classikaai Be stuur van Haarlem L. i. Bianson Henkemans. predikant te Zaandam. F. en G. Leden van liet Classikaai Bestuur van Haarlem J. A. van Leeu wen en J. Rookmaaker. predikant en ouderling te Bloemendaal. H. Secundus van den scriba C. J. vu.n Paassen, predikant te Haarlem. I. Sceum^ van den classikalen quaestor: J. A. Gerth van Wijk Jr., predikant te Bennebroek. J. enK. Secundi-leden van liet Clas sikaai Bestuur van Haarlem A. Suetk- iage, predikant te Heemskerk, en H. van Bijkerk, ouderling te IJmuiden. De vergadering adviseerde tegen het voorstel an de Synode, om de gel den van de verschillende fondsen te beleggen in effecten, voorkomende op de lijst van de Rijksverzekeringsbank. Zij achtte de belegging op liet Groot boek beter, al was t misschien min der voorde edig. De meerderheid van de vergade ring oordeelde dat een predikant geen lid van de 2e of le Kamer der Staten-Generaal mocht worden zon der toestemming van den Kerkeraad, onder goedkeuring van het Classikaai Bestuur. Eene vrij groote minderheid wilde met de Synode het absoluut verbieden. De vergadering oordeelde unaniem dat het verkeerd was een Hoog leeraar in de Godgeleerdheid, zonder dat hij predikant was geweest, de bevoegdheid te verleenen den H. Doop en het H. Avondmaal te be dienen. De vergadering verzocht aan de Synode het voorioopig aangenomen Reglement op de Synodale Weduwen- beurs terug te nemen, omdat de tijd nog niet rijp was voor een ander reglement dan het bestaande. Nadat eenige besprekingen waren gehouden, dankte de Praeses den aftredenden Scriba, Ds- J. J. van Ilille te Zaandam, die tegen 1 No vember a. s. emeritaat, heeft verkre gen, voor alles wat deze 25 jarenlang als Scriba gedaan had, en bood hem, namens de tegenwoordige en vroege re leden van de Classis een souve nir aam. Schilder w'& r k. De. vergadering van de Coöpcra^ tievc Bouwvereenïging ..De Toe komst" heeft met algemeene stem men het schilderwerk voor 100 huizen gegund aan J. Kloezeman Jac. de Klerk, te Haarlem. een G e v. Voorwerpe n. Een schaaltje met keteltje; sportwagen een defect horloge een schoentje. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Een brutaal stukje. Toen de veldwachter De Vries op surveillance was, ontdekte hij dat eenige personen bezig waren met het afvisschen der Brouwerskolk door middel van schakels. Daar dit vischwater eigendom is van den heer Van der Vliet, was dit een brutaal stukje. Aangezien bedoelde personen niet waren voorzien van een visch- acte en geen vergunning van den eigenaar hadden, werden zij. daar zij onwillig waren eenige inlichting omtrent hun persoon te geven, door De Vries mede genomen naar het bu reau van politie. Daar bleek het, dat zij genaamd waren J A. W. Jensen en W. J. Vis ser, beiden schildersknechts, die voor hun patroon werkzaam waren op het buiten van den heer Van der Vliet. Na in beslag neming der schakels is proces-verbaal tegen hen opge maakt. Die liep in de val. De veldwachter Smits ontmoette Woensdagmorgen, op surveillance zijnde, onder Oosterduin nabij de Munterslaan een persoon, die door zijn zonderlinge manier van doen, zijn bijzondere aandacht trok. Deze persoon, genaamd W. B., oud 26 jaar, bleek, na voorgeleid te zijn voor den inspecteur van politie, gesigna leerd te staan in hei Politieblad. Des- vege werd hij aangehouden en over gebracht naar Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1