Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 29 Juni. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Horta (Azoren)laagste 744.8 te Haparanda (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 30 Juni Gesteldheid van de luchtmatige N. wind, opklarend, waarschijnlijk morgen droog weer. Temperatuurdalend in het Zui den. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 755.5 m.M. Neiging tot vooruitgang. VoWge stand te 2 uur 761.9 m.M. Barometers en Thermometers 3*uime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Vrijdag 29 Juni Hoogste gisteren F. 65" Laagste heden nacht F. 57o Hoogste heden tot 2 uur F. 63 St. Johannes de Deo. Heden viert de congregatie der Eer waarde Broeders St. Johannes de Deo het 50-jarig staëhtin-gsfeest harer orde. Zooato gemeld is, werd dit feest in eigen kring herdacht. He: voorportaal was met een keur van bloemen getooid. Ook de kapel was versierd. Het hoofdaltaar prijkte met een bloemstuk terwijl de beide zijaltaren onder een bloemctischat schier bedolven waren. Ter zijde van het hoofdaltaar was een troon opgeslagen voor Mgr. Cai- lier, bisschop van Haarlem die des middags een pontificale mis opdroeg, daarin bijgestaan door de Hooge Haarlemsche Geestelijkheid. Deze troon was met de bisschoppe lijke kleuren gesierdop het boven stuk was' het wapen van Z. D. H. aangebracht. Van verschillende zijden ontvingen de broeders blijken van belangstel ling. Van het gebouw wapperd»e de Nede-r- landsche driekleur met den pauselij ken wimpel. Eöne gasontploffing. Eene gasontploffing heeft heden morgen omstreeks kwart voor zeven plaats gehad ten huize van den heer Reymeringen. villa „Alida", aan den Wagenweg. Het dienstmeisje kwam, na haar nachtrust genoten te hebben, naar beneden en bemerkte, dat er in de vestibule een heiige gaslucht Mug, waarschijnlijk veroorzaakt doordat de lantaarn (een dag- en nachtbrainder) was uitgewaaid, zoodat het gas ge- ruimen tijd door de geopende kraan kon ontsnappen. Het meisje heeft toen de onvoor zichtigheid gehad oon op een stoel te gaan staan, om de lantaarn weder aam te steken. Dadelijk toen zij een lucifer aanstak had een hevige ontploffing plaats, waardoor het meisje ernstige brand wonden bekwam. Het gaf zoo'n vreeseli ken knal, dat de bewoners der villa, alsook die dei- naastbij gelegen huizen hevig ver schrikt kwamen toeloopen, en eene vreesdijke verwoesting constateerden. Verschillende ruiten, zoowel van de bovenkamers ais van de sea're waren •vernield, terwijl eendge voorwerpen, o.a. een vogelkooi met lijster, van zolder en wand op den grond werden geworpen. Gev. Voorw. Een baret, een streng sajet, een duimstok. HERHALINGS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend dat van af Maandag 3 September a.s. tot en met April 1907, van ge meentewege gelegenheid wordt gege ven tot het ontvangen van nerhalings- onderwijs in iiet gebouw a. der kostelooze school Lett A(Seho- tearstraat), b. der kostelooze school lelt. C (Wij de Geldeloozepadj, c. der Hulpschool {Tuchthuisstraat) en wel voor jongens en meisjes gezamenlijk op Maandag-, Dinsdag-, Donderdag en Vrijdagavond van 6 tot 8 uur en uitsluitend voor meisjes op Woesdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur; dat de aangifte tot deelneming moet geschieden vóór 15 Juli a.s„ bij de hoofden diea- herhalingsscholen, d>e daartoe in genoemde gehouwen zit ting zullen hebben, vanaf 1 Juli a.s., op eiken werkdag, des namiddags van 12 tot 1 uur; dat bij die aangifte moeten worden overgelegdeen geboortebewijs, een bewijs van koepokinenting, en, zoo mogelijk, een getuigschrift, bij het veria ten der lagere school afgegeven door de Comissie van-toezicht op het lager onderwijs. Het schoolgeld bedraagt f2,— voor het goheele cursusjaar, terwijl on- of minvermogenden van de betaling daarvan geheel of voor de helft wor den vrijgesteld. A n t i-m i 1 i t a r i s m e. Naar het Volksdagblad meldt, heb ben zich reeds een aantal organisa ties opgegeven, om deel te nemen aan d« protestvergadering tegen het mtlitarisn e en de herhalingsoefenin gen. op 8 Juli alhier te houden. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Een opliclitster. Dezer dagen werd te Amsterdam eene vrouw aangehouden, die zich in verschillende gezinnon als dienst bode verhuurde, dodh-niet weder te rug kwam, wanneer zij eenmaal den godspenning ontvangen had. Het is nu gebleken, dat deze vrouw dergelijke oplichterijen ook bij eenige dames in het Bloemendaalsche Park heeft in praotijk gebracht. PLOTSELINGE DOOD. Woensdag is op den Yeiddag van het ..Leger 'des Heils gehouden te Rooswijk, onder Beverwijk, een heil soldate uit Zeeland plotseling dood gebleven ten gevolge van een hart verlamming. HA ARLEM MER ME E R Te Vijfhuizen (Haarlemmermeer; zal na het bouwen ee-nor nieuwe pas torie voor rekening der Gereformeerde Gemeente op 't terrein dier gemeente eene Christelijke school gebouwd w oir den. Men heeft dan in deze kleine omge ving 2 kerken* en 2 scholen. SCHOTEN. Donderdagavond jl. Meld de „Ver- eeniging tot Viering van den Ko ninginnedag" in het Schoterkwartier eene openbare vergadering in het café van den heer De Wijs aan de Reitzstraat. Het doel dezer vergadering was, de bespreking der viering van den aan staanden Koninginnedag en het vor men van een plan om daartoe te ge raken. De opkomst was niet talrijk. Ruim 20 personen waren aanwezig. De voorzitter, de heer Hooij, opende de vergadering, schetste in korte trek ken het beslotene in de vorige ver gadering en legde zijn plan tot vie ring van den Koninginnedag der ver gadering voor. Over het algemeen was men daarmede ingenomen. Na eenige discussie we rel besloten het feest op den Zondag ha 31 Augus tus te doen plaats hebben, omdat op dan Koninginnedag vele kinderen uit deze gemeente een feest in Haarlem zal worden aangeboden, waardoor zij dan niet bij de hier te houden feestelijkheden zouden kunnen te genwoordig zijn. Op een lijst, waarmede eenige da mes bij de ingezetenen waren rond gegaan, Ier bestrijding van de kos ten. die gemaakt zullen worden, was voor een bedrag van f 30 ingeteekend terwijl de Vereeniging zelf in kas had f 100. Dit bedrag zal besteed, worden aan het uitloven van prijzen hij kin derspelen een optocht, illuminatie, versiering, enz. Besloten werd. dat alleen kinderen van leden aan het feest zouden mo gen deelnemen, die een leeftijd heb ben van 613 jaar. Des avonds zal op het Pretoria- plein een concert worden gegeven. Het muziekkorps, dat zich daartoe vrijwillig zal leenen, stelt zich be schikbaar om bij den optocht enz. door het geven van eenige muziek stukken de feestelijke stemming t9 verhoogen en den dag tot een aange name te maken. Aan het einde der vergadering werd besloten het bestuur een tien tal door het bestuur aan te wijzen leden toe te voegen, die het op den feestdag en bij de regeling daarvan zullen behulpzaam zijn. Hierop sloot de voorzitter de verga dering. VELSEN Te Velsen heeft een milde gever de commissie, welke zi-cilt aansprakelijk had gesteld voor de afbetaling van een nieuw orgel in de Ned. Herv. kerk, in staat gesteld de laatste schuld, ten bedrage van 1250, af te doen. In het begin der voigende week zul len te Velsen proeftochten gedaan worden mc-t de tweede stoompont. Z ANDVOORT. Onder vele blijken van belangstel ling werd heden het stoffelijk over schat ter aarde besteld van den al hier overleden heer W. van dei- Werf f, wethouder van deze gemeente. Twee kransen dekten de baar, waar van één van den Gemeenteraad. Aan de groeve sprak Ds. Posthumes Mey- jes, predikant alhier, woorden van troost tot de familie, terwijl de heer Beeckman, de Burgemeester, den overledene herdacht als wethouder dezer Gemeentedat hij steeds mede gewerkt had aan den bloei vaatf Zandvoort. zoodat zijn naam steeds in dankbare herinnering zal blijven. Alhier is komen aanvliegen een blauwe postduif, hebbende om den linkerpoot een ringetje, waarop D. 264. Aangekomen badgasten S. v. d. Bijl, Amsterdam, Villa Schoonoord, 10 p. D. Meyer, Amsterdam, Hoogeweg no. 36, 5 p. M. Mathiasion, Hamburg. Villa Mon Plaisir, 2 p. Familie Fuldauer, Amsterdam, Ro- zenobelstraat no. 21, 4 p. Familie Nanninga, Utrecht. Hotel Driehuizen. 4 p. Familie Glatter. Amsterdam, Hotel Driehuizen, o p. Familie Wijnbergen, Arnhem. Ho- tol Driehuizen, 2 p. Familie Reitzel, Hanau, Hotel Driehuizen, 2 p. Familie Hooseman, Amsterdam. Ho tel Driehuizen, 3 p. Familie Van Orde, Zaandam, Hotel Driehuizen, 4 p. Familie De Goeden, Giimeken, Ho tel Driehuizen, 2 p. Mej. Ellifit, Londen, Hotel Driehui zen. Mej. Schroder, Hilversum, Hotel Driehuizen. J. Luckhurst, Londen, Hotel Driehui zen. (Zie vervolg Laatste Berichten). Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin is afgeweken van haar gewoonte, geen geschenken aan te ne men de heer A. Favier heeft een aantal keurige photo-opnamen van het inwendige van liet paleis op den Dam in eenvoudige, doch artistieke omlijs ting, aan H. M. aangeboden, Deze zijn niet in den handel. Namons die Koningin ontving de heer Faviea- een dankbetuiging. TWEEDE KAMER Als de Kamer vac antieplannen heeft., schiet zij altijd goed op met haar werk en doet liefst niet meer dan strikt noodig is. Morgen na de pauze heeft de tweede lezing plaats van het Arbeidscontract en zal de Kamer vermoedelijk huiswaarts gaan. De lust om Zaterdag nog het ontwerp betreffende de spoorwegen van de Haarlemmermeer te behande len,, bleek niet voldoende. De heeren Lobman. Treub, Duymaer van Twist en Van Doorn hadden tenminste al lerlei argumenten: de belangen der defensie,, de kwestie van de naasting der spoorwegen, de quaes tie van de spoorwegverbintenissen met Gou da, enz., om uitstel te bepleiten, waar tegenover de 'heeren Ferf. Van Wi chelt en Heemskerk, het belang der betrokken streek plaatsten. Dit mocht niet baten Het voorstel des voorzit ters, om liet ontwerp te behandelen, werd verworpen met 32 tegen 26 stem men. De Kamer wilde het er blijk baar op zetten, heden gereed te ko men. Doch inmiddels is vastgehouden aan het denkbeeld om ook Zaterdag te vergaderen. Overigens werd vlug gewerkt; de herziening van het reglement van orde (vragenrecht) ging er als gesne den koek in. Over de beste wijze van irrigatie in Curagao discussieerde de heer Van Kol met minister Fock, bij een suppletoire begroot!ng en beide heeren geraakten ook nog even slaags bij 'n suppletoire Indische begrootmg voor 1905 (kosten voor de 'handhaving onzer neutraliteit in den Japansah Russisohen oorlog). De heer Van Kol bestreed nl. het brengen var. deze kosten ten laste van Indië, d. i. van den Javaan, terwijl het een zuiver Nederlandscli belang gold (wat deheer Jansen. Den Haag, voor een deel toe gaf. nil voor zooveel het de zeemacht betrof; hij drong op herziening der betrekkelijke bepalingen aan). Ook de heer Van Dei-enter steunde het betoog van den heer Jansen. De Minister, die de benoeming eener Staatscom missie tot herziening van de regeling van 1896 -aankondigde, achtte hot bil. 'lijk, dat de kosten gelijk verdeeld werden, want de neutraliteit was ook een Indisch belang. Toen kwam de heer Van Ivol, boos geworden, opzijn manier vertellen, dat de bedrogen en bestoien Javaan geen belang had bij de handhaving der neutraliteit, ivant dat zijn belang even goed of even slecht kon behartigd worden door een andere mogendheid dan wij. Deze uitdrukking lokte scherpe pro testen uit van den heer Heemskerk en minister Fock, die de volle verant woordelijkheid daarvan naar den heer Van Kol terugwezen. Het "Wetsontwerp werd aangeno men, evenals dat omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. De heeren Plate en Pi;ci*on en de minister De (Meester waren het eens over het succes van de wet van '95 voor de schatkist, dank zij een goede uitvoering door de ambtena ren, doel! terwijl eerstgenoemde de factuur als bewijsmiddel wilde zien vervallen, verdedigde de beide ande ren de factuur als ..aanwijzing", als hulpmiddel, niet als bewijs. Later kwam de minister eendgermate aan het bezwaar van den heer Plate tege moet. Een suppletoire begrooting voor Wa terstaat werd aangenomen, na een debatje over de billijkheid van het uitkeeren van rente wegens te late uitbetaling eener subsidie. Een voor stel van den heer Roeissingih om daarvoor f 100 uit te trekken-, werd echter verworpen met 34 tegen 26 stemmen. Vervogens kwam (als conclusie op inlichtingen !n zake een adres) de vraag ier sprake of aan de aanne mers van Rijkswerken restitutie moest worden verleend wegens de verzekering hunner werklieden krach, tens de Ongevallenwet vaai 1901. De {meerderheid der commissie ad hoe aahtte dU billijk; de minderheid stelde eenvoudig voor den minister dank te zeggen voor zijn inlichtingen Min. Veegens wees er op, dat zoo de werken werden aangeno men, de invoering der Ongevallenwet was te verwachten. De aannemers hadden daarop dus moeten rekenen; en er was z. i. geen reden voor res- tdtut'e. De heer Borgesius zag er wel een, nl. de billijkheid. Aan zijn zijde stonden de heeren Schaper, Smeenge en Van der Velde, tegenover hem de heeren Blooker en Loeff. De conclusie der meerderheid (restitutie) werd met 29 tegen 22 stemmen verworpen.. Hedn 11 uur: interpellatie-Verhey (onzeewaardighei d van visscherssche. pen). DE PAUS EN DE VREPES CONFERENTIE. Naar „De Tijd" uit goede bron ver neemt, komt op de lijst var» de ter tweede Vredesconferentie uitgeuoodig- de mogendheden, de H. Stoel niet voor. EEN MEEVALLER. Bij de vertimm'ering eener zeer oude srtelphuizinge in de Friesche gemeente Tietjerksteradeöl iverd achter het uilo- bord boven op het dak f 1500 aan zil vergeld gevonden. De Receptie bij den Imperator! (Van onzen bijzonderen verslaggever:. Utrecht, 28 Juni. Dezen middag ben ik, twintigste eeuwer, naar Rome geweest, en heb mij begeven naar d'e feestzaal in Ger rnanicus Paleis. Honderden, diames en heeren, de eersten in de schitterendste toiletten, vulden de ruime zaal van Tivoli, thans niet te herkennen in haar marmeren uiterlijk De vlakke marmeren wanden zijn op twee plaatsen onderbroken door met wapens en scMlden versierde breede portalen, waarover zich guir landes van groen en bloemen slinge ren. Hooge marmerbanken langs de wan den nooden tot rusten, en daartus- scheai heffen zich de bronzen en kope ren ivierookstanders, waarop het geu rig reukwerk brandt., een sterk aroom d'ooiivolkt de toch al warme zaal, wier vensters zijn afgedekt, zoo dat de z-aal, zonder het electrisch licht, dat in zon-vormige lampen hoog omhoog stil te glanzen hangt, donker zou ivezen. De galerij draagt een aantal vaan dels en doeken met de beeltenis o. a. van den Imperator German-icus, en wordt gesteund door zivare vierkante kolommen in twee kleurig-marmer. Daartegenover is de tribune, met liet uitzicht naar buiten, op Rome, welks paleizen glanzen m het zonnelicht. Een breede wit manneren trap, met roode loopers, voeri naar den zetel van Gerrnanicus, die van marmer is, m:et goud versierd. Ter zij van de trap staan leeuwenbeelden, en op elke tre de staat een der keizerlijke lictoren, dragende de fasces Daar boven staan de edelen en grooten dies Rijks, om den zetel van den Imperator geschaard, en langs hem, den Keizerlijken overwinnaar, gaat steeds de stroom van m annen en vrouwen, die bij Gerrnanicus hun op wachting komen maken. Een d er lijfwachten ro-ept die namen der gen en, die voor den zetel van Ger manic ns naden-en en daar eene plech tige buiging maken, de dames diep neigende Gremandcus dankt met een hoofl- knik, mei, een dieper buiging als o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. F. Graaf Schimmel- penninck van der Oye, of de burge meester van Utrecht, dr. B. Reiger, hem hun compliment komen maken. Met eenige meerdere statie worden ook de Senia.ten der verschillende Stu denten-corpsen ontvangen, en enkele toespraken worden door Gerrnanicus beantwoord. Zoo spreekt Dr. N. J. Singels, de rector van het Gymnasium, hem in 't Latijn toe. en de Imperator antwoordt in diezelfde taal. Rechts do tribune opkomend, gaat de stroom der huld'e-brangers do lin ker tra.p af, dlooh alvorens dit te doen, wordt aan de dames een bouquetje ivitte rozen, aan de heeren een ge denkpenning van brons, in étui. aan geboden. De penning vertoont aan de voor zijde de beeltenis van Gerrnanicus met het randschriftTrajecta ad Rhenum A. D. IV kalendas Julius MCMVI en aan de tegenzijde een voorstelling van Gerrnanicus in zijn zegewagen, met het opschriftGerrnanicus Caesar, en bijna onleesbaar onderschriftSignis Devisis Germanis. De penning ziet er bedriegelijk an- tiek uit. met zijn uitslag van koper groen. Zij is ontworpen en geslagen door den heer C. L. J. Begeer te Utrecht. Dan kregen de bezoekers gelegen heid1 om hun naam te zetten en werd •hen dë eerewijn geboden. Van achter uit de zaal bood de ver hevenheid waarop Gerrnanicus zat een prachtigen aanblik, -het was als een levend schilderij zoo schoon een groep waardig het penseel van een Alma Tadema. Tegen 4 uur eindigde de receptie, en Gerrnanicus maakte, vergezeld van zijn lictoren. lijfivacMen van Germa- nici, en een groot aantal van de an dere gecostnmeerden een orngangdoor den Tivoli-tuin, waarbij men hem herhaaldelijk c-n levendig toejuichte. Vooral nu was er gelegenheid de pracht van de costumes te bewonde ren. Eigenaardiglijk werden die ge- costumeerden voorgesteld met de Ro- meimsche namen van de belden, die zij voorstelden. Tijdens en na de receptie voerde de muziek van d'e schutterij te 's-Herto- genbosch eeaïige muzieknummers uit. Vanavond1 iveer concert enbal-cham- pèt-re, dat al even druk bezocht iv-as als het bal, gisteren in de feestzaal gegeven. Vermeld moet nog de naam van den ontwerper van de Romeins che zaal, de' heer Frans Bakker te Rotterdam. Het avondfeest in Tivoli werd iet wat verstoord door een onweersbui met hert gen stortregen, die binnen eenige oogenblikken de honderden da mes in haar lichte toiletjes naar de groote feestzaal joeg. Aan de feestvreugde deed dit echter geen schade, want in plaats van bat ch ampêtre iverd nu binnen gedanst en liet de Imperator het bal een halfuur vervroegen. Vooraf hield hij nog eenige oogen blikken receptie, waarbij tal van jon ge dames aan hom werden voorge steld. Mdvrouw Went nam zijn geleide aan voor de promenade, die door den tuin werd gehouden. Toen het bal aanving noodigde de Imperator de meeste dames bij zich, onderhield zich met haar, en bood haar groote bouquetten van witte en roode rozen aan. De eerste dans maakte' de Impera tor niet mee. Daarentegen opende hij de Quadrille voor de gecostumeerden. die een schitterenden aanblik ople verde. Honderden zagen uit de zaal en van de gaanderijen het buitengewoon bekorende tooneel aan, dat vooral schoon was door de omgeving. De Romeinsche zaal en de achter grond1, de paleishof met zijn colonna des, en het uitzicht op Rome deed hef bij vol avondlicht uitstekend. Eei-st laat in den nacht eindigde het feest. Utrecht, 29 Juni. Vanmiddag zijn de Rocmeinsche wa genrennen herhaald. Ik mag me thans ontslagen rekenen van de taak om op nieuw mijn indrukken van dit schouw spel weer te geven. We'ltoht geilt het verloop er van aanleiding -m er mor gén nog even op lerug ie komen. KAMER EN PERS. De journalisten, die liet genoegen hebben de zittingen der Tweede Ka mer bij te wonen, zijn alleronbehoor- lijkst gehuisvest. Ze zitten in een loopgraaf, die zoo breed is, dat een dikke journalist 't vak telt er ge lukkig geen enkelen en in zou va si- raken, terwijl de magere er zijn geen andere den heelen dag hun puntige knieën boren in het schotje, waarboven hun hoofden te voorschijn komen. En willen ze eens achterover leunen in hun stoel, dan stooten zij steevast in de scherpe lendenen of de schamele buik van een collega, die. bij gebrek aan zitplaatsen, gedoemd is, staande de wijsheid te slikken, die uit de zaal van tijd tot tijd naar hem toewaait. Er is zelfs zoo n overbevolking, dial aan den overkant der zaal, hoog in de lucht, in een soort duiventil, nog drie of vier collega's vastgekeerd zit ten. Het gedrang Ls daar soms zóó erg, dat de Kamerbewaarders de hee ren na afloop der vergadering uil el kaar moeten rafelen. Er is al jaren achtereen1 over dien toestand geklaagd., maar die Kamer doet er niets aan en onze journalis ten, goedig ais altijd, pruttelen een beetje en kruipen elk iaar opnieuw in hun hol, waar steeds gebrek is aan lucht en op vele dagen 's morgens om 11 uur al aan licht. Het heette, dat er thans ernstige plannen waren om verbetering aan te brengen en wondere verhalen deden onder de journalisten de ronde over nieuwe perstribunes, ivaar men in zoo veel ruimte zou baden, dat men er zijn neus kon snuiten, zonder zijn buurman een oog uit te stooten, en ivaar „Het Volk", dat uiterst rechts zit, een op den grond gevallen pot lood zou kunnen oprapen, zonder dat het uiterst links in dë knel zittende „Land en Volk" iveixl platgedrukt. Die ernstige plannen schijnen wer kelijk bestaan te hebben, maar de Ka- nier heeft er niet van willen weten, en weer zulile-n onze journalisten, goe dig ais altijd', eien voor ©en op han den en voeten naai' binnen kruipen, en zich langs die pooten van hun stoel naar boven kronkelen. Zou het nu echter niet tijd worden dat men de Kamer aan het verstand brengt, dat Itet nu welletjes is en dat de pers eenvoudig geen nota zal ne men van de redevoeringen dier heeren voor en al eer er gezorgd is voor be hoorlijke zitplaatsen voor de journa listen Vriendelijke verzoeken en dringen de adressen hebben niets uitgewerkt waarom het niet eens oveo* een an dere boeg gegooid en de Kamer m haar gevoeligste deel getroffen Pre cies drie dagen zullen de heeren het zonder verslagen in de krant uithou den1. Dan wordt met algemeen© stem men en onder grooten geestdrift een motie-Duymaer van Twist aangeno men, waarbij de regeering uitgenoo- digd wordt, mdt den meest mogelijken spoed voor ellcen Kamer-verslaggever en overzichtschrijver een-zit- en slaap kamer in de zaal der Kamer in te richten. Waarom het langs dien weg niet eens beproefd C,TeJ.") MINISTERIE VAN WATERSTAAT. Met 1 Juli a. s. wordt de naam van het Ministerie van Waterstaat. Han del en Nijverheid veranderd, in „Mi nisterie van Waterstaat" alleen. De Minister'Kraus wordt tegen 15 Juli aan zijn departement terugver wacht. HOOGE WATERSTAND. Men schrijft aan het N. v. d. D. De waterstand op het IJ en't Noord- zeekanaal ivas Woensdag buitenge woon hoog, hetgeen veroorzaakt werd door eene zeer bijzondere omstandig heid. Wijl dien middag van de werf der firma Goedkoop liet stoomschip Rem brandt te water gelaten werd, achtte men, wegens den grooten diepgang van dit vaartuig den toegang naar het IJ niet diep genoeg, zoodat de wa terstand kunstmatig opgevoerd werd tot 22 c.M. benedien A. P. (de gewone stand is pl.m. 50 c.M. beneden A. P.. Door de Oranjesluizen liet men daar om reeds sedert Dinsdag water uit de Zuiderzee binnen stroom en. Die over tollige hoeveelheid werd Woensdag avond bij eb door de NoordzeeSludzen bij IJmuiden op de Noordzee geloosd, om liet gewone peil te herstellen. BEHOEFTE AAN DRINKWATER. Uit Hardingen meldt men Ten einde eenigszins te voorzien 'n de groote behoefte, die alhier bestaat aan drinkwater, ivordt voor rekening der gemeente thans per spoor water van de Leeuwarder waterleiding aan gevoerd. Het water voor het publiek verkrijgbaar voor een cent per em mer, ivordt met graagte gekocht. EEN DIEF GESNAPT. Woensdagavond werd een handels reiziger, die op het plankier van het Staatsspoorstation te 's-Gravenibage liep, op heeterdaad betrapt, door een stationsbeambte op het ontvreemden van een pakje van een met colli's be laden handwagen, st-aandq bij d'e vraohtgo ederenloods Het is een toeval, dat juist op da-t oogenblik de beambte, tusschen eeni- spoorwagons uit, op het perron wipte en de vlugge handbeweging van den dader zag, anders hau er geen haan naar deze brutalen diefstal gekraaid, daar een andere stationsbeambte, be last met het toezicht op den wagen, aan de overzijde van de kar zijn brood zat te eten, en, door de opge stapelde goederen, niet kon zien wat aan de achterzijde gebeurde. De beambte die den dief betrapte, zag dat deze met het pakje in de le klasse-wachtkamer ging en het daar op z'n gemak ging openen. Hij waar schuwde den op het perron steeds aanwezigen rechercheur, die den han. delsreiziger arresteerde en overbracht naar 'het- politiecommissariaat aan de Nieuwe Haven. De aangehoudene deed het aanvan. kelijk voorkomen alsof hij het pakje op het perron gevonden had. VREEMDELINGEN Men schrijft aan de ..N. Cl. uit lendam Ons typisch dorp trekt steeds m< de aandacht van landgenoot en vree deling. Dagelijks mogen we ons eten druk bezoek verheugen van h< die hier even een kijkje komen nem en liet aantal artiste», dat hiea- wek achtereen verblijf houdt, ivordt e jaar grooter. Op het oogenblik bevinden zich lii ongeveer een 50-tal schilders en sch deressen uit andere landlen. Versch lende nationaliteiten zijn daarbij v< tegenwoordigd. Dag in dag uit zi allen van 's morgens vroeg tot d avonds bezig om onze vissóbers, hi vrouwen en kinderen, hun huizen vaartuigen op het doek te brenge Menig kunstwerk ivordt hier in d zomer vervaardigd. GOED AFGELOOPEN. Met veel geraas kwam Donderda middag een der klepels van den Gro te Kerktoren te Gouda naar bened; vallen. Hij kwam op een der afd a jes, uitkomende Achter-de-Kerk, t recht en drong -door de me: lood b lcleede zoldering heen. Juist had jonge dame, die diaar eenige bezigh den had verricht, dit vertrek verlate anidiers had dit Oitigev-al nog wei eei ernstige ge volgen kunnen hebbe-n-. E< half uurtje later waren gemeent werklieden reeds bezig het gevormi gat te herstellen. („Dagbl. v. G.") LIJK OPGEHAALD. Woensdag is in de Haarlernme vaart drijvende gevonden het lijk va een tot dusverre onbekend man. sij na.lement 35 a 40 jaar, lang 1.75 M voorhoofd hoog. kort geknipt donke blond haar. kale schedel, wenkbrai iven donkerblond, oogen blauw, net gewoon, mond gewoon, kin ron< korte blonde knevel, aangezicht rom postuur flink, gekleed met donkt grijze colbertjas, donker geruit ves zivart kamgaren broek met rood e blauw gestreept boezeroen, zwart trui met roo.de en groene stroper grijs geruit flanellen onderhemcj blauwe katoenen onderbroek, zwart sokken, zwartlederen pantoffels alle ongemerkt. Op 'het lijk zijn bevonden een paal blauwe sokken, een roode zakdoek een houten tabakspijp, stalen tabaks doos en een zwartlederen portemon «alemei beugelsluiting, inhoudend! Hun, die omtrent het lijk inlich tingen kunnen verstrekken, wordj verzocht hiervan ton spoedigste me dedeeling aan het bureau van poll tie Spaarndammerstraat no. 70 t| Amsterdam te doen. ERFGOOIERSKWESTIE. In de Donderdag te Bussiun gehou den raadsvergadering werd1 door den lieer C. D. Na-gtgüas Verstaegh aei voorstel ingediend, strekkende, he; initiatief te nemen voor het rich-teal van een acl-res aan dë regeering, mei de andere gemeenten gezamenlijk waarin wordt aangedrongen op een< regeling van d-e e r f go o i e r skives tie. Besloten werd dit voorstel in de eerstvolgende vergadering in comité- generaal te behandelen. CONFERENTIE SPOORWEG- TARIEVEN. Donderdag kwamen in een der lo kalen van het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage bijeen de vertegenivoor digers van Duitsche en Nederlan-dsche spoorwegmaatschappijen tot het hou den eener conferentie betrekkelijk de tarieven. VERSCHOLEN. Donderdagochtend zijn te Vlissin- geai aan wal gezet 6 personen, die zich op eon van Antwerpen vertrok ken stoomschip hadden verscholen. POKKEN TE GRONINGEN. Do Iraisgenooten van mejuffrouw v. Veënd zijn gisteren uit de observatie- inrichting op het Munnekeholm ont slagen. De patiënte zelve gaat vooruit. („Pr. Gr. Crt.") DE LAATSTE POKLIIDERS. Woensdag zijn de beide laatste pok- ïijders, die te Rotterdam nog onder geneeskundige behandeling waren, uit liet hulpziekenhuis Hoogenoovd als hersteld ontslagen, en overgebracht naar het hotel van de Holland-Arneri- ka-lijn aan de WMielminakade. Het zijn twee Russische kinderen, wier moeder zoolang aldaar achter bleef, om thans met de eerstvolgende gelegenheid met ha-re kinderen naar Amerika te vertrekken. GEDERAILLEERD. Men schrijft uit Numansdorp Woensdagavond derailleerde de stoomtram tusschen onze gemeenteen Zuid-Beierland. De machine liëp te gen den dijk aan c-n viel onderste bo ven. de postwagen en een passagiers wagen volgden. Gelukkig bleef een passagierswagen, waarin 5 memschen zaten, staan. De conducteur werd aan de hand gewond ©n de melkagent Vos bekwam een paar schrammen. Behal ve de materieele schade liep dit onge val dus vrij goed af. EEN WONDERVOGEL. Bij dien heer P. Rijppaert Jr., teUl- venih'out, is geboren een boschfazantje met vier pootjes. Het diertje had reëds veel bekijk. (,/s Hert. Ct.") NIET EERVOL ONTSLAGEN. Men meldt uit Leidien Het schijnt met de zaak van den niet eervol ontslagen adjunct-inspec teur van politie, dm heer C. C. Weij- e-rs. nog niet uit te zijn. De heer W. komt in een ingezonden stuk in het Leddscii Dagblad modedeelen, dat eerstdaags deze zaak in een brochure door hem zal worden behandeld, ter wijl hij zich voorts tot lioogere auto riteiten zal wenden om eerherstel. DE GERUCHTMAKENDE ZAAK VAN UITHUIZERMEEDEN. In zake de lieden uit Uithuizermoe- den, waarover het Kamerlid Schaper een interpellatie hield, eisc'hte het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Groningen, nadat dë vijf mare chaussees beslist ontkend hadden, de beklaagden door mishandeling tot be kentenis te hebben gebracht, bevesti ging van zijn vroeger requisitoir.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2