NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7082 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 6 JULI 1906 A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: .,r PE!* drie maanden.* H. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor naariem - - L-^u Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der s Bjt Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.5o KL jES iMT 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Afzonderlijke nummers0.02H V n a .j - -- Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H "cdact,e en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 6 JULI. M u z i e k in den Hout, 8 uur. Café d a K r o o n. Concert van 'het Honigaarsch Quartétit, '1\ uur. S ch ooi v. o o c K Ti' n s t n ij V >e r- h i d. Tentoonstelling van 'het werk der leerlingen. OM ONS HEEN CCCXXXIX. NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD. De Raadsvergadering van gisteren leverde niet heel veel belangrijks op. Het gewichtigste punt was wel de be antwoording door B. en W. van dè interpellatie van den heer Van de Kamp over het ontslag van den werk man bij de gemeentereinigiing Hers man. In d'e vorige vergadering had de heer Van de Kamp hierover om in lichtingen gevraagd en de 'heer De Breuk, de wethouder 'van publieke Werken, diende nu van antwoord. De wethouder was op dreef. Bijna een halfuur lang diende hij een acte van beschuldiging tegen Hersman in, die met overtuiging werd voorgedra gen. Uitvoerig werden de feiten nage gaan hoe Hersman zijn paard had laten wegloopen, hoe hij verzuimd had tonnen om te wisselen aan de kazerne en het militair hospitaal en niettemin met zijn kameraad zicli daarvoor de vergoeding had laten uitbetalen, hoe 'hij een lastig man was en zich schuldig maalde aan misbruik van sterken drank, al was hij dan ook niet bepaald dronken. Ter illustratie van die laatste aantij ging diende, dat hij uit de R. K. kerk had moeten worden verwijderd, om dat hij daar onrust veroorzaakte. Die twee laatste beschuldigingen waren nieuw. De eeirste is tamelijk vaag. Wat is een lastig man Dat kan een pruttelaar*, een mopperaar, een .kankeraar'' wezen, zooals het in den volksmond heet, die toch zijn werk uitstekend verricht. En wat de cLrankquaestie betreft, acht ik het niet zonder bedenking, diat er door den wethouder aldus een nieuw feit werd aangebracht, waarvan niet bleek, dat de man er op gehoord was, waarover hij zich derhalve niet heeft kunnen verdedigen. De heer Van de Kamp behandelde verschillende onderdeelen van het betoog van den wethouder, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat de man wel straf verdiende, maar niet de uiterste van wegzending uit den dienst. Dit is dan ook de zaak, waar het op aan komt. De wethouder had de gebeurtenissen niet zoo uit voerig behoeven toe te lichten, wan neer hij maar wat beter had uiteen gezet, waarom op die feiten nu juist de scherpste straf moest worden ge steld. Dit heeft de 'heer De Breuk niet aangetoond. Integendeel. De waardeering van het voorgevallene bracht hem zelfs tot de verklaring, dat wanneer er, toen Hersmans paard wegliep ongelukje en door waren ont staan, dat op zichzelf al voldoende zou zijn geweest om hem weg te zenden. Ik betwijfel, of één rechter lijk ambtenaar ter wereld d i e theo rie onderschrijven zou. Mr. Thiel bekeek de zaak van een anderen kant. Hij vond de contróle op de reiniging, ook met het oog op den pas gepleegden diefstal, niet zeer te roemen. Het had niet mogen kun nen gebeuren, dat langen tijd achter een, werk dat aan Hersman was op gedragen, maar niet werd uitgevoerd, En dit gaf de heer De Breuk toe. 't Zal nu niet meer gebeuren. Waarom de hoofdopzichter van de reiniging gedurende deze discussie zich verdekt had opgesteld achter de publieke tribune en maar niet liever in een van de banken ging zitten, is mij niet duidelijk geworden. In elk geval, Hersman is er uiten blijft er uit. Een motie van den heer Van de Kamp, waairbij aan B. enW. werd gevraagd te overwegen of niet •oen andere straf op hem kon worden toegepast, werd met 20 tegen 9 stem men afgewezen. Alleen de uiterste linkerzijde bleek daan-oor iets te ge voelen. Gelukkig kan ik deze stemming niet vinden. In de courant van 13 April, toen de zaak pas in 'haar aan vang was, heb ik uitvoerig uiteenge zet, dat en waarom Hersman straf, maar niet de zwaarste straf ver diende. Het betoog van den heer De Breuk heeft mij van de onjuistheid an die stelling niet overtuigd. Niet dan in de uiterste noodzaak mag de gemeente een arbeider uit haar dienst ontslaan. Die noodzakelijk heid was nog niet gebleken. Een an dere, zij het dian nok een gevoelige, straf zou den schuldige wel verbe terd hebben. En in 't algemeen mag men wel voorzichtig zijn, dat door het wegzenden van zoogenaamde lastige menschen, de gemeente dienst niet in miscrediet wordt ge bracht. Gelukkig bracht de heer Modoo ons weer aan 't lachen. Hij wou 'het notulenboek en ledenboek van de vroegere Sociëteit Eendracht niet aanvaarden. „Dergelijke corpora ties', zoo zeide hij, „weten wel raad met wat waarde heeft, maar de rest krijgt de gemeente." De waarnemendevoorzitter ver klaarde, dat B. en W. het advies van den archivaris hadden gevraagd. De heea* Gonnet scheen wel iets belang rijks in deze folianten gezien te heb ben. Dus was 't van B. en W. af. 't Was de waarnemende voorzitter, die aldus de boeken en de beker op de schouders van den archivaris schoof. Eind en slot was natuurlijk, dat 'de Raad het zoodje maar weer goedig aannam. Alleen de heer Mo doo stemde tegen. Vereenigingen we ten dus, dat ze nog altijd met hun af leggers bij de stad terecht kunnen. Toen volgde een discussie over de vraag van den heer Modoo, waarom het salaris van de werklieden van 't Slachthuis niet evengoed als dat van de ambtenaren, bij verordening werd geregeld. „Wel", zei Dr. H. D. Kruseman, „omdat de werklieden onder het werkliedenreglement behooren en hun salarissen bij -d'e begrooting wor den aangevraagd." Hier slaakte de heer Hugehholtz een Latijnsche verzuchting quod est demonstrandum*) en ver taalde dat eenigszins vrij metdaar zijn we nog niet aan toe. Handig als altijd wees Dr. Nieuwenhuijzen Kru seman er op, dat de Raad zelf de ge maakte verdeeling heeft gemaakt en B. en W. dus niets anders doen, dan de eens aangewezen lijn door te trek ken. Hoewel èn de heer Modoo èn de heer Thiel dat toegaven, belette hun dit volstrekt niet om elk een motie in te dienen, de heer Modoo een, waar bij bepaald wordt, dat de bezoldiging van de werklieden aan het Slacht huis bij verordening zal worden ge regeld en de heer Thiel een tweede, om de loonen van de werklieden in alle bedrijven bij verordening te re gelen. De heer Rinkema vreesde, dat nu met een kleine meerderheid de Raad de motie-Modoo aannemen en een latere Raad er anders over denken zou. Glimlachend schudde Dr. Nieu wenhuijzen Kruseman het hoofd, blijkbaar maakte hij zich over die aanneming niet heel ongerust. En de uitkomst gaf hem gelijk, want motie-Modoo werd met zes stemmen verworpen en de motie-Thiel terugge nomen,om morgen weer te worden ie gedien d. Wanneer de lezer niet mocht begrijpen wat dat beduidt, dan wijs ik hem op den VORM, die dit eischte. Allerlei ijselijke gebeur tenissen zouden zijn voorgevallen, wanneer de motie Woensdag was in gediend. Ik waag me niet aan eer beschrijving, ik weet zeker, dat de pen me van ontzetting uit de verstijf de vingeren zou vallen. Slechts één tipje van den sluier wil ik oplich- Wat moet worden aangetoond. ten "de motie was vreemd aan de or de van den dag Kwartier voor vieren kwam er nog een zittinkje met gesloten deuren. Waarom die niet na afloop van de agenda gehouden werd, zoodat pers en publiek onbezorgd konden vertrek ken, is een van die raadselen, waar op we het antwoord wel nooit zullen vinden, 't Duurde gelukkig maar een halfuurtje. Toen gingen de deuren weer open. Wat de Raad in besloten zitting te doen had gehad, kregen we niet te hooren, maar wel een klacht van den heer Rinkema over 't verleg gen van de halte der E. N. E. T. naar "t wachthuisje. Hij noemde die ver legging hinderlijk voor 't verkeer en gevaarlijk voor de menschen, omdat bij dat wachthuisje zooveel trams samenkomen. De waarde van die opmerking is niet tot mij doorgedrongen. Vroeger, toen de halte van de E. N. E. T. meer oostelijk was, op de Turfmarkt, stonden 'haar rijtuigen zeer iin den weg aan wagens en karren, die de hoogte van de brug op moesten of afkwamen. De verlegging naar den Kamp er singel is dus in dat opzicht een voordeel, en een ander voordeel ligt- hierin, dat de passagiers van dè E. N. E. T. nu direct in de wagens der Et S. M. kunnen stappen en om gekeerd. En wat liet gevaar betreft, ja aJs de voorbijgangers aan den Kamper singel hun voeten onder de wielen steken,dan zal hun dat pijn doen, Maar op de Turfmarkt moeten ze zulke grapjes ook maar liever niet probeeren Ik wil maar zeggen, dat ik van die gevaarlijkheid nog nooit iets of gehoord heb. J. C. P. Naai- 'theet, is net uitstapje, dat de Tsaar langs de Finsche kust zou on dernemen, weer uitgesteld. Er komen ook weer allerlei berich- n over ontevredenheid en tuchte loosheid vam die troepen. De berichten uit Alsjdbad', bij de Perzische grens, zijn onrustbarend. Een bataljon ja gers heeft daar eigen officieren geko zen!, en den volgenden dag is een an der bataljon in opstand gekomen. Nog een derde bataljon voegde zich bij de ontevredenen en veel. werklui deden mee. De overheid was machte loos, en moest naar Merf seinen om versterkingen. De regeering heeft lui tenant-generaal Kaïrtaetf tot gouver neur van bet .district benoemd. De boeren-onlusten hebben zich uit gebreid over Pofliajwa, Het rapport, van de Doeana-leden over heit pogrom te Bjelostok komt na op somming dér bekende feiten tot de slotsom, dat het pogrom volgens een VOORUIT BERAAMD PLAN is uitgevoerd. De dag Wias nauwkeu rig te voren bepaald, de gouverneur van Grodinio was öf verwittigd van het pogrom, en liet hief den vrijen loop, èf stond! er machteloos tegenoverde politie bleef in gebreke- maatregelen tot onderdrukking van het oproer te mennen en liet door hare lagere be ambten de wilde hartstochten der me nigte nog opwekken, ze voerde de va gebonden aan, toen deze plunderden en d'e Joden vermoordden. Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. Inlichtingen van verschillende ge loofwaardig e personen bevestigen mij ne opvatting zegt de „TimeB"-cor- respondent te St. Petersburg dat binnen enkele dagen 'n belangrijke be slissing vóór of tegen het parlementai re stelsel genomen zal wordfen. Goremykin zelf moet Zondagavond', op eene langdurige audiëntie te Peter- bof, een onmiddellijke wijziging van systeem aanbevolen hebbenander zijds echter worden machtiger invloe den aangewend, zoodat de Tsaar niet in staat zal zijn, de beslissing lang uit >te stellen. Misschien is het gerucht dat men nauwelijks op een vierde ge deelte van de troepen meer rekenen kan, niet ongegrond, en de garde-offi cieren dreigen in grooten getale met hun ontslag. Dat is wellicht de reden dat de crisis opeens zoo hevig gewor den is. Ik kan niet zeggen, of al deze geruchten juist zijn of niet, maar op gezag van een wei-ingelicht man kan ik verzekeren, dat BESLISSENDE GEBEURTE- NISSEN voor de deur staan .Een strootje kan die schaal ten gunste van de vrijheid of van d'e reactie laten overslaan. Mem geeft er zich te Peterhof wel rekenschap van, dat het stelsel van halfheid, van geven en nemen, niet langer gevolgd kan worden-, en dat het ook ruiet mogelijk is, den tegen- woordigen toestand te handhaven. Of de Do erna krijgt het ministerie dat zij verlangt, óf zij moet ontbonden wor dfen. Aldus een grondwettige regeer in gs- vorm of een staatsgreep. Men zegt, dat Jermolof de opdracht zal krijgen tot vorming van een mi nisterie. Jermolof is een bureaucraat met zeer liberale neigingen; hij was de hoofdopsteller van het manifest van 1 Maart 1905, maar juist wegens zijne verlichte denkbeelden kom hij niet in- het ministerie Boeligin blij ven, waarin hij de portefeuille van landbouw had. In deru Rijksraad heeft hij meer dan eens gemiatigd-ldb er ale redevoeringen gehouden. Maar zoo hij al een meer derheid; zou krijgen in de Eerste Ka mer, de Doema zgl hem niet willen volgen in de agrarische kwestie, en alles zal verder afhangen van de sa menstelling van zijn kabinet, indien ■het hem gelukt, er een saani te stel len. Te Berlijn zegt mem dat graaf v. d. Ostem-Sacken, Russisch gezant aldaar van den Tsaar bevel heeft ontvangen, dadelijk naar Petersburg te komen! Men brengt dat natuurlijk in verband met de geruchten over dei geheime in menging van Duitschland in de Rus sische aangelegenheden. UIT JAPAN. De Japansche militaire autoriteiten hebben de controle over Moekdien Zon dag overgedragen aan het Japansche burgerlijk bestuurdie Japansche bur gerlijke ambtenaren deden mede, dat bet plan bestaat in Juli en Augustus de steden in het binnenland van Man- tsjoerije aan d'e militaire contróle te onttrekken. DE ZAAK DREYFUS. Aan bet requisitoir van den procu reur-generaal mr. Baudtouin ontleenen we luet volgende over de nieuwe fei ten, die aanleiding geven tot herzie ning van het proces. Het eerste' nieuwe feit is bet vinden van de minuut-Bayle. In nummer 84 van liet geheime dossier staat ver meld, dat de minuut Bayle, betreffen de de zware artillerie, die geschreven moet zijn door majoor Bayle of door Dreyfus, verdwenen is uit het dossier waar het behoort. Bij de enquête van 1899 is het missen van dat stuk Bayle een belangrijk argument geweest voor de schuld van Dreyfus voor den krijgsraad van Rennes hebben gene raal Bofedieffre en generaal Gonse er de aandacht op gevestigd. Nu staat het met dit bewijs als met alle bewijzen aldus het requisitoir van Baudouin het beweerde feit is onjuist. De minuut Bayle is nooit uit bet ministerie van oorlog weg geweest. Bij de eerste ernstige nasporingen heeft men het stuk gevonden, 12 Maart 1904. Het hectoalde stuk is een afschrift waarop majoor Bayle gezet heeftmi nuut". Wat was het geval Majoor Bayle placht tegen den regel zijn stukken ;n hét klad te schrijven en het leesbaar afschrift tot minuut te maken. Majoor Hallcuin beeft dit onweerlegbaar aangetoond. Generaal Mercier maakt zich er ge makkelijk af met nu le zeggen, duf er met het terugvinden van de minuut Bayle louter een vermoeden vervalt, dat op die veroordealing van Dreyfus geen invloed heeft geh-ad. Maar de procureur-generaal hecht aan dit nieuwe feit groot gewicht. Het ontbreken van dat stuk werd met al len klem door de beschuldigers van Dreyfus op den voorgrond gesteld. Had de krijgsraad van Rennes ge weten, dat het bewuste stuk nooit uit liet ministerie was weg geweest, dan zou hij de beschuldigers op heeter- daad op een leugen hebben betrapt of op een- lichtzinnige aantijging. Spreken wij bier van lichtzinnig heid aldus de procureur-generaal bij een volgend stuk komen wij op eene misdadige vervaiscbing. De procureur-generaal gaat dan over op stuk 371. Dit is het nummer van eon brief met potlood van B. aan A.waarbij B. aan A. vroeg, hem té komen helpen, „want Dbeieft mij veel belang rijke dingen gebracht". Do beschuldiging beweerde, dlat die DDreyfus was. (Met A. en B. zijn dia militaire attachés van Italië en Duitschland' bedoeld1). Nu zijn er twee processen-verbaal opgemaakt, 30 Juli 1903 en 6 October 1903, het eerste door generaal Zirnmer en kapitein Targe, het andere door kapitein Targe en de officieren van administratie Gribclin en Dautridhe, waaruit blijkt, dat men in een karton f'avonden heeft een copie van dat si.uk 71. Op het karton stond „1894. Bor derel van het kabinet des ministers, nas. 1 tot 48". In dat karton kwam een stuk voor nummer 38 gedagteekend 1 Maart 1894, geteekend door kolonel Sandherr, en dat stuk 38 was een af schrift met de schrijfmachine van het boven omschreven stuk 371, ge sel gelijkluidend niet het origineél, maar met dit verschil, dat er niet stond Dmaar „Pheeft mij veel", etnz. En men heeft bet oorpsromkeiijke stuk maar goed te bekijken, dan. ziet men aanstonds, dat daar met gom elastiek op gewerkt is of mee. een mes je, en dat er later .over heen is ge schreven. Dat is zoo duidelijk, dat ko lonel Du P-aty de Cl am bet al in 1899 heeft opgemerkt, en dat majoor Cuig- net het stuk, 6 Januari 1899, al onder de verdachte stukken heeft gerang schikt. Het origineel is kennelijk ver- valscht. Maar het afschrift biedt alle waarborgen van echtheid. Gribelin er kent het als werk van hemzelf aan het ministerie van Oorlog. Oorspron kelijk heeft er dus P. gestaan, niet D. Dat blijkt ook -nog uit iets anders. Had er oorspronkelijk D. op het stuk gestaan, dan zou het toch zonder twij fel al zijn ingeroepen in 1894, bij het eerste proces-Dreyfus, tegelijk met het stuk „Ce canaille de D.", dat van den zelfden tijd is. In 1894 heeft men het stuk echter niet gebruiktnatuurlijk niet, het was iu 1894 nog niet ver val scht. Wederom betoogt nu de procureur- generaal, dat men er zich niet kan af maken met aan het stuk allen invloed te ontzeggen. Het valsche stuk kan wal degelijk op de beslissing van den krijgsraad van Rennes van invloed zijn geweest. Ja, er was toen reeds twijfel geopperd aan de echtheid maar toen is er een onderzoek ingesteld door den schriftkundige Bertillon, en die kwam tot de uitkomst, dat er oor spronkelijk geen andere letter had kunnen staan dan een D., omdat de plek, waarover melt gom-elastiek ge wreven is, treffend samenvalt met de nieuwe letter, die er gezet is. Het valsche stuk heeft dus te Rennes zijn volle lcraoht gehad. Het was een ar gument van onschuld, dat in een be wijsstuk tegen Dreyfus was ver vals cht. Mr. BaudofuM komt dian op nummer 26, brief van B. aan. A. Dit stuk draagt met de hand van Henry geschreven, diagteekening 1894. Er is echter in 1903 een afschrift van dit stuk gevonden, waaruit blijkt, dat het stuk van Maart 1905 was. Het is dus uit den tijd, dat Dreyfus al op het Duivelseiland zat. Later heeft men er een bewijsstuk te gen Dreyfus van gemaakt door het anti dateeren. Was het stuk 26 inderdaad van Maart 1894, dan is bovendien volstrekt onverklaarbaar, dat het niet bij het eerste proces Dreyfus als bewijs is ge bruikt. (Nummer 26 is de brief van den Ita- liiaanisch'eini militairen attaché Paniz- zardi aan den Duits chJen attaché Schwarzkoppen, met de mededleeJing, dat hij d)e organisatie van de Fran- schie spoorwegen in handen- hoopt te hebben). UIT ITALIë Na een lange beraadslaging over het rapport van de enquête-commissie voor de oorlogs-marine, verzocht d'e presi dent Gioliüti de Italiaansche Kamer een motie aan te nemen, waarin ver klaard wordt, dat de Kamer na de verklaring van de regeering te hebben gehoord, haar vertrouwen in de ma rine uitspreekt. Deze motie, door regeering en com missie aanvaard; wordt met bijna al- gemeene stemmen aangenomen. De heer Chiesa, republikein, ver zoekt. te stemmen over de motie der republikeinen, betreffende de marine. De president vraagt de Kamer, of ze een nieuwe motie mogelijk acht. De Kamer verwerpt het voorstel om tot eene nieuwe -stemming over te gaan, te midden van groot tumult on der de republikeinsche afgevaardig den'. De président sluit daarop d'e zitting. Stadsnieuws BRIEF VERMIST. Te 's-Gravenhage wordt vermist een brief, voorzien van 5 roode lakken, met de letters A. G„ geadresseerd aan de heeren Mees en Riitsama te Haar lem, afgezonden uit 's-Gravenhage, waarin zich bevonden 1 coupon obi. Missouri Kansas Texas, 1 coupon 4 pet. Hongarije, 3 coupons State of Para, 2 coupons di vidend Portugal, 1 coupon Obl. ge meente crediet Amsterdam 21/2 pet., 1 coupon railroad oomp Vera Cruz, 1 coupon 3 pet. leening stad' Amsterdam, 1 coupon 3 pot. Rusland, Riasoh Wiasma, 2 coupons stad Antwerpen. 1 coupon div. Warschau Weenen, één coupon 5 pet. Gouvernement Imperial de Russie 1884. De commissaris der 4de af deeding te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, in beslagneming en bericht. Haarlemscha N i j v e r h e a d Naar wij vernemen is aan de Steen drukkerij M. A. Jacobson, alhier, na vergelijk met een aantal andere ont werpen, de levering der diploma's der Internal: on al e Bakkerij -Teutoons! él- Hng te Amsterdam opgedragen. Rembrandt - Commissie te Haarlem. Qp den 28aten Juni. jl. vergaderde (hier ter stede de Haariemsche Sub- issie der R emb ran d U Commissie onder voorzitterschap -van jllir. Gil. F. van de 'Poll en werd in deze vergade ring door den secretaris, mr.. P. G., Tienhoven, verslag der werk zaamheden en der verkregen resulta ten uitgebracht, waaraan het volgen de is ontleend: In 't einde wan het jaar 1905 werd de circulaire der Rembrandt-Commis- sie, vergezeld van de door de Haar iemsche suh-commissie opgestelde cir culaire in ruime mate in Haarlem en omgeving verspreid en het resultaat van de inschrijvingen is volgens den penningmeester, J. L. Taderna, dez« geweest, dat, na aftrek van alle on kosten, een bedrag, van ongeveer ƒ1100 aan de Hoofd-commiissie te Amster dam kon overgemaakt worden. Aan Burgemeester en Wethouders ten (behoeve van openbare scholen, zoomede aan de besturen van bijzon dere inrichtingen van onderwijs al hier, werd de gelegenheid geboden om voor een ge-ringen prijs aan te schaf fen een album, bestaande uit 6 photo- gaivuree, reproducties in zwart, van soholderijen van Rembrandt, om als prijzen voor leerlingen te diienen. Een aantal exemplaren werd hiervan aan gevraagd. Een oproeping aan bibliotheken, ge plaatst in gemeentelijke bladen, had tengevolge, dat zich 26 bibliotheken in verschillenide>plaatseiï van Noord-Hol land aanmeldden, om ter gelegenheid van den feestdag op 16 Juli e.k. in de termen te vallen een exemplaar van Rembrandt's biografie door Jan Veth te ontvangen en hoogstwaarschijnlijk aal door de commissie aan al deze aanvragen worden voldaan. De Rem- brandlt-Bijbel echter, uitgegeven on der toezicht van dr. C. Hofstede de Groot, blijkt een zoo kostbaar weric te worden, dat elke sub-commissie slechts de vrije besdlükking kan krij gen over 2 exemplaren. In de boven genoemde vergadering werd besloten één exemplaar van dezen Bijbel ten geschenke aan te bieden aan de Stads bibliotheek te Haarlem en één aan de bibliotheek van het Stedelijk Museum te Allernaar. Volgens bericht der Hoofd-coxnmiis- sie kan de taak der sub-commissie hiermede 'als afgedaan beschouwd worden. Bij het sluiten der vergade ring werd door den voorzitter met een woord van dank. herdacht allen, die bijgedragen hebben tof het welslagen dier taak, die >de sub-commdssie op zich had genomen. Een veel beloo vend jong mens c h. Gistermiddag is door de politie aan gehouden de veelbeioovende, 12-jariga knaap, P. M„ die een paar da gen geleden, des nachts, de woning zijner moeder, die weduwe is, in stilte, had verlaten, dbor zich uil het dak venster op straat te laten zakken met medeneming van hare geheele bezit ting, f 4 aan gedid, welk bedrag hij versnoept heeft. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer C. Kroon, ambtenaar Hollandsche Spoor, ver wierf diploma stationsdienst. Boottocht. Zondag aanstaande zullen de leden van „Door Inspanning Uitspanning", een boottocht maken. Besmettelijke Ziekten. In de week van Woensdag 27 Junï tot en met Dinsdag 3 Juli zijn te Haarlem voorgekomen 2 gevallen van diphtheritis en 1 geval van rood vonk. Te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk. Te Sloten 1 geval van typhus en febris typhoïd'ea. Te Hillegom 1 geval van diphtheri tis. Ongevallenwet. Bij besluit van Gedeputeerde Stalen -van Noord- Holland-, zijn benoemd tot lid-werkge ver van den Raad van beroep (Onge vallenverzekering) te Haarlem, A. H.- Verkade, te Zaandam, en tot plaats- vervangend-Md-werkgever H. Endtt-, te Zaandam, zulks in de plaats respec tievelijk van 'E. G. Verkade te Delft, en E. C. C. Dekker, ie Zaandam, bei den op hun verzoek eervol optslagen. (St.-Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1