NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Binnenland Een Verborgen Erfenis 24e Jaargang. No. 7063 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 7 JULI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederlandl.oo Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en "Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlcité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. HOF BERICHTEN. Woensdag hebben op 't Loo gedi neerd: jhr. mr. H. van Weede, gezant ie Home-, en mevrouw; Baron van Na- gell ivan de Sdheffelaar, kamerheer i. b. d. en mevrouw; en mr. D. R. B. Baron van Lijnden, president van d!e arronidissements-reöhtbank te Arn hem. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. De ernstige waarschuwing van bondsbesiuur en bondsraad aan 'diamantbewerkers, die, profiteerend van het eindigen der collectieve ar beidsovereenkomst itusschen A. J. V. ©n A. N. D. B., op 1 Juli 1.1., aan stonds, zonder eenige metbode, loonsverhoogmg begonnen te vragen, beeft geholpen. „Gelukk'g", schrijft de secretaris •van den bond, de beer Jan A. van Zutphen in het Donderdag versche nen nummer van bet bondsorgaan. „Want hiermede zijn wij, naar ik fioop, in ons bondsleven op een keer punt geltomen. „De bedwelmende roes, die goud koorts, die onze mannen omvangen hield en als eene epidemie, zelfs de minder zwakke elementen bedreigde, heeft gelukkig bet kwaadaardige ka rakter verloren. „Het groote besef, dat de gemeen schap gaat boven het eigen ik, heeft weer overwonnen, want zonder uit zondering hebben alle personeelen, boven aangeduid, zich gehouden aan Hetgeen in het manifest van hen werd verlangd (intrekking der eigenmach tig gestelde looneischen), hebben zij Ingezien, dat volharden bij het kwaad een ramp zou hebben betee- kend, waarvan zij de verantwoorde lijkheid niet hebben aangedurfd „Is dat een goed teeken, méér dan 'dat is het. nog niet „Deze eerste daad van zelfbeheer- 'sehing dient gevolgd te .worden door ©en reeks van daden, die ons bet in nigste, rotsvaste vertrouwen op el kander terug zullen geven. Want dat vertrouwen is geschokt, en dèt moet herwonnen 1 „Onze éénheid was onze glorie, ons mannenwoord, onze roem „Daarvan is iets verbleekt „De duiten hebben ons verslapt, hebben het hoofd verward', het hart verhard. „Het „ieder voor zich" kwam driest omhoog, waar „één voor allen, allen voor één" vergeten wierd of naar den achtergrond gedrongen. „Dat zal weer anders wolrden HET BEGINT AL. Een jongen uit Leeuwarden-, die in de tuchtschool te (Haren was .opgeno men, is hedennacht daar uitgebroken. (Tel.) DE LEIDSCHE STAKING. De reeds vroeger aangekondigde commissie uit de Leidsche burgerij, 'die wenscht te beproeven een verzoe ning te bewerken en bet geschil tus- echen de timmerliedengezellen en pa troons en zoo mogelijk de staking te doen eindigen, bestaat uit de heeren mr. H. M. C. Kloppenburg, kanton rechter; mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede KamerW. Pera, in dustrieel en lid der Prov. StatenW. C. Mulder, architect; H. Paul, civiel- ciaalbestuur staan, is men wel ge- tngenieuq- en lid van den gemeente- dwongen met die uitvoering te warih- mr. N. I. Fokker, lid van den J. Kelder en J.- San- difort, neringdoenden. DE POKKEN TE GRONINGEN. Hibbeler, de pokkenpatiënt alhier, is Donderdag .hersteld uit het zieken huis ontslagen. Er zijn nu nog 2 ge wijzigde gevallen. DIEFSTAL. Ten nadeelë van den stuurman bleek Donderdag aan boord van het stoomschip „Amboto", liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, ont vreemd een aantal1 gouden en zilveren voorwerpen, benevens een som van 150. DE ERFGOOIERS QUAESTIE Donderdag zouden door de vergade ring van 'Stad en Lande van Gooiland in Hotel „De iRozenboom" te Bussum, ten overstaan van den notaris K. J. Perk, publiek en contant verkocht worden 50 perceelen 'grasgewas en 2 perceel en ruigtgewas, alles op de Hil- versumsche meent gelegen. Voordat de verkooping echter begon, werd door den deurwaarder Verhagen van Bus- sum namens den heer Floris Vos, voorzitter der nieuwe partij, onder de erf-gooiers, gegadigden ter verkooping •aanzegging gedaan, diat men niet ge rechtigd was tot -verkoop, idaar dë nieuwe partij genoemde peroeelen gewas lalreeds verkocht had. Dat ide animo tot koopen bij de tal rijk aanwezige boeren door deze aan zegging zoo goed' als tot Ihet -vriespunt daalde, is te begrijpen. Wanneer men hier 'contant betaalde, was men daar niet zeker het gr.as te kunnen maaien. De aanwezige vertegenwoordigers van Stad en Lande 'besloten daarop contante betaling te veranderen in betaling voor het gras (half Augustus en vo-or het ©udlgit 1 October. Toen ook de meentoieester G. Smit verklaarde voor eventueele schade te •zullen instaan, ging de verkoopin; (door en werden flinke prijzen be steed.- Behalve de beide meentmeesters der Hilversurasche meent was och. tegen woordig en (der raadslieden der oude partij, mr. Kuhn. UIT ZEELAND. Alom heeft 'de stormvloed van 12 Miaart aan de waterkeerende werken een bedrijvigheid doen ontstaan, die verbazing wekt, maar die tevens oor zaak is geworden, dat er groot gebrek heerschi aan arbeidskrachten voor den veldarbeid; menig landbouwer zit met de handen in het baar en kan, ondanks het nitlooven van hooge loo n-en, geen werkvolk krijgen. Door sommige Polderbesturen is ook ver standig gehandeld door dë verhoogin gen e-n verzwaringen alsnog uit te stellen, omdat, waarschijnlijk een vol gend jaar goedlcooper kan gewerkt worden en door minder gebrek aan dijkwerkers en .door mindere duurte vau de benoodigde materialen, die eveneens zeer gestegen zijn in prijzen door toenemende vraag. Wat betreft de uitvoering der werken aan de ca- laimiteuze polders, 'die meer recht streeks onder .toezicht van het Frovin- ten, wanneer Gedeputeerde Staten deze niet wensohen uitgevoerd te zien; o a.. werd door den Dijkraad van den geïnundeerden calamiteuzen 'Suzan- napolder besloten aan de Ged Staten voor te stellen, om den zeewerenden dijk tusschen dijkpaal 0.17 en tus- ëchen dijkpaal 22 en de bebouwde kom van het dorp te verhoogen en te verzwaren, waardoor de hoogte van de kruin zou gebracht worden op meter plus H. W. 'en de breedte der /kruin op M.,. terwijl overal een bin- nenberm zou aangebracht worden van 5 M. breedte. Met het oog op de groo te kosten (circa f 70.000) dezer afdoen de verbetering, is evenwel bezwaar gemaakt door autoriteiten en heeft men in overweging gegeven om dit jaar eene tijdelijke verhooging aan te brengen doio-r opkisting met klei en schor-grond; de Dijkraad heeft beslo ten -aan dit verzoek te voldoen en ver der de beschadigde binnenbeloopen van den zeedijk aan te vullen. Ook aan het bestuur van den cala- imiteuzen polder Bruiniss-e was dit zelfde te kennen gegeven; althans de uitvoering der voorgedragen werken werd naet goedgekeurd en het bestuur meende niet te moeten berusten en herhaalde zijn voorstel; thans zou men bij iden maniister beproeven alsnog tot de uitvoering te mogen overgaan. DE BATHPOLDER. De geheime clausule. •De minister van Waterstaat a. i. Verdedigt izijn stanldipuut in de Memo rie van Antwoord' in zake het Batli- polder-ontwerp op 'het afdeelingsver- slag van 'de 'Eerste Kamer met dezelf de -argumenten, die hij in de Tweede Kamer 'gebruikte. Betreffende de koopaote lezen wij in het mooisteriëele stuk: „Oe koopacte bevat inderdaad e bepaling, krachtens welke de verkoop som zal worden -verhoogd naar mate rijkssubsidie voor de her dijking wordt verkregen.- 'Geheim is ideze clausule niet in meerdere mate dan andere in over eenkomsten tusschen particuliere voorkomende bedingen. Zij is dan ook met de koopaote in ide openbare regis ters ten ihypothieekkaütore overge schreven. De juistheid van deze mede- deeling is den minister bevestigd. De bedoelde koopacte bevat geen ontbin dende voorwaarde voor het geval geen rijkssubsidie mocht worden ver kregen. Daaruit -Volgt, dat de nieuwe eigenaars zich voorstellen ook zonder dat subsidie althans een gedeelte van de polders te kunnen hordijken en in cultuur brengen. De onderstelling, dat in dat geval ide voorgenomen verih'oo- giiuig en verzwaring .der polderdijken niet tot uitvoering zouden komen, komt ook den minister niet onwaar schijnlijk voor. Bovendien zal dan al licht het noordelijk gedeelte van den Eersten' iBaihpolder door hen- of al thans niet dan gedwongen worden herdijkt. Van de eigendommen der liquideerende maatschappij zou dus in deze onderstelling een gedeelte, dat zij zouden wensc.hen te abandonnee- ren,voor de nieuwe eigenaars waarde loos zijn. Bet ligt du-s voor de hand; dat zij' voor die eigendommen in dat geval eene geringere koopsom over hadden, dan wanneer zij op voleldjïge exploitatie ervan konden rekenen. Ook om deze -redenen heeft dus de bedoelde clausule voor den minister niets bevreemdends. Maar wel strekt het hier medege deelde ter bevestiging in de overtui ging, dat alleen bij het toestaan van het subsidie de Iherdijking spoedig in haar gelhee/l en op zoodanige wijze zal worden uitgevoerd als voor de beveili ging van 'den spoorweg noodlg is. De minister deelt voorts nog mede, dat het voornemen bestaat, te zorgen, dat de begrooting van den Eersten Bathpolder jaarlijks onder de oogen der regeering koame, opdat zij volledig kunne nagaan, of aan de instanidhou- ding der dijken genoegzame zorg wordt SPREEUWEN. Men schrijft uit de Nedër-Betuwie Het is niet te zeggen, hoe verbazend veel last de kersenbazen dit jaar van de spreeuwen hebben en hoeveel scha de 2ij door die anders zoo nuttige die ren lijden-. De spreeuwen strijken in groote zwermen op de boomgaarden neer, zich aan het geschreeuw en geratel en geklop op ijzeren potdeksels of op oude zeisen niet storende. Aan schoten met los kruit hebben zij lakalleen scho ten met scherp maken indruk. Zij zien dan wel eenS een of meer makkers vallen en. weten geen bet-er middel-om weer van den schrik te bekomen, dian een bezoek te gaan brengen aan een anderen boomgaard. Ze zijn zoo bru taal, dat ze zelfs in boomen, waarin een plukker doende is wat des pluk kers is, hun slag slaan. Als die dieven nu de gewoonte had den om een kers geheel achter elkan der op te peuzelen, en dan een volgen de te beginnen, zou het met de scha de, die zij veroorzaken, nogal losloo- pen. Maar wat is het geval? Zij zoeken in de eerste plaats de beste kersen uit en uit zoo'u saprijk bolletje nemen ze in de tweede plaats slechts een hapje, de riest latende voor wat ze is en vervolgens vliegen krabben.zij er vele los. Dat aöes bij elkan/dér genomen-, loopt' dë schade nogal op en als men hier nu nog bij- rekent, wat er uitgegeven moet wor den aain loon voor de „keerders". waarvan er, als dë boomgaard wat uitgestrekt is, dikwijls meer dan één noodi.g is, en v-erdeo* wat er besteed moet worden aan kruit, dan komt men tot de slotsom, dat de spreeuwen liedl wat op hun geweten hebben. De geschonden kersen worden ook geplukt en bij liet sorteeren vallen die weer uit en- dienen dan om- een arm Mnldl ook eens te laten smullen-. Dat is nu weer iets goeds, dat in 't kwaad opgesloten ligt. Sommige kinderen zijn zeer verlekkerd o-p die „muusse piek", zooals de spreeuwen-kersen-res- tanten heeten in deze streek. Feuilleton, (Naar het Engelsch). Ivan haalde Lambert over hem voor te gaan en na een kleine aarzeling, .deed hij dat. Aan het eind van de gang was weer een zware deur. Lam bent deed deze deur open, op debielen gevolgd door Ivaneven werd bij een B/belenen trap gewaar, die zich naar beneden in de duisternis verloor. Toen hij bleef staan, deed Ivan Ma- lincourt de deur achter zich dlicht en zij stonden daar in volslagen duister nis. Het volgend oogenblik klonk er een' geluid als van een .slag, van een vechtpartij met vloeken en daamavan een val, alsof er iemand' holderdebol der de trappeta. af naar beneden viel. Daarop volgde stilte. De man boven aan de trap luisterde aandachtig. Toen streek hij een- luci fer af. Het verlichtte zijn bleek gedaat ecu verwarde kleeren. Hij tuurde naar beneden, waar iets roerloos teraedër- lag. Even daarna ging hij naar bene den, en boog zich over het beweging loos lichaam. Er stroomde bloed- ir't een wond aan dien- slaap. Ivan lachte toen hij zich weer op hief. Ik heb mij-a nekeniirug met je ver effend, kereltjezei hij. Levend of dood. je zult nu toch niet in staat zijn hij de voorlezing van liet tweede testament tegenwoordig te zijn. Toch is het heter het zekere maar te nemen voor het onzekere. Hij keek om zich heen als zocht hij een wapen, toen huiverde hij en- ging achteruit. Alles lean ilk verdragen, behalve het zien van bloed, mompelde hij. Hij keek weer naar den bewusteloo- ze en beefde toen het bloed langs den vlo'er stroomend tot bij zijn voeten lewaim. Hij keerde zich om en snelde dë trap op. Nauwelijks was hij verdwenen, of Laimberi bewoog zich en zuchtte. De schrik van den plotselingen aanval in de 'duisternis, on een afschuwelijke slag op zijn hoofd, waardoor hij de steenen traip afviel, hadden hem het bewustzijn doen veriiezen, maar zijn verwondingen waren niet zoo ernstig als eerst scheen. Hij ging opzitten, bracht zijn hand naar zijn hoofd en keek wild om zich heen. Toen hij dat deed hoorde hij. iets vlak bij zich rit- sn. - Wie is daar? zei hij zwak. - SstSstantwoordde een stern, en er kwam iemand naar hem toe, die een hand op zijn arm legde. Ik ben een vriend. Ik zal je helpen. Maak géén laven. Kun je staan? - Ik weet het niet, zei Lambert DRUKKENDE BELASTING. Het bestuur der 's-Gravenhaagsche Winkeliers-vereeniging heeft een adres gericht tot den Minister van Financiën waarin nogmaals gewezen wordt op den zwaren druk welke door de personeele belasting hier te lande op den winkelstand wordt ge legd. Waar toch, zeggen adressan ten, de personeele belasting naar de bedoeling van den wetgever beoogt te zijn eene belasting op de verte- r i n g, waar overeenkomstig de wet op de personeele belasting perceelen en gedeelten van perceelen, uitslui tend bestemd' tot fabriek of werk- plaats van de belasting geheel zijn vrijgesteld is het onbegrijpelijk waar om perceelen en gedeelten van percee len, diende tot winkel of lokaal tot uitstalling wel onder de belasting worden begrepen. Waar de inkom sten van den winkelier reeds ten volle in de bedrijfsbelasting worden ge troffen is het geheel onverklaarbaar waarom dat bedrijf nogmaals moet worden gedrukt door eene belasting op de voor de uitoefening van het be drijf noodzakelijke inrichtingen. Adressanten stellen ten slotte de vraag, of het met de sociale recht vaardigheid is te rijmen, dat een on rechtvaardige belasting blijft ge handhaafd op eene belangrijke klas se der maatschappij, voor welke hier te lande tot nu toe door den wetgever niets is gedaan, terwijl diezelfde klasse niet dan met de grootste moeite in staat is z'ch staan de te houden. zuchtend. Hij heeft mij moord. Wie ben je? Doet er inliet toe. Je zult ver moord worden als je niet rmaakt, dat je hier vandaan komt, vóór dat hij terug is. Ik zeg je, dat hij tot alles in staat is. Neem mijm arm probeer op te staan. Daar! Ivun je staan? Met behiulp van. Payne kwam de on gelukkige man overeind on bleef staan. Hij veegde met moeite het bloed weg, dat nog uit de snede aan zijn voorhoofd vloeide, en zuchtte weer. Maak toch niet zoo'n leven, fluis terde Payne boos. Klim de trap op zoo goed en zoo kwaad als 't gaat. Hij komt dadelijk bea*ug. Aldus aangevuurd onderdrukte Lam bert ieder luid teeken van pijn en klauterde naar boven. Toen liet zijn helper hem even alleen. Ik moet zien, waar hij is, fluis terde hij. De eenige weg naar buiten is door die vooirdJenr, eai wij moeten door twee kamers heen om daar te komen. Hij sloop voorwaarts en koek door de opening in de kamer, waar de bei de mannen zooelven had'cl'en zitten pra ten. De., kamer was leeg, en hij zei dat tot Lambert, die van zijn duize ligheid begon to bekomen en die bij het vooruitzicht van te kunnen ont snappen, zoo snol mogelijk bij zijri redder kwam. De beide miaunen liepen de kamer door, en Pa.yne opende voorzichtig de dleur van het kantoor en keek naar N'IJ VERHEIDSTENTOONSTELLING TE LEEUWARDEN. De jury voor de in Juli en Augustus te Leeuwarden te houden tentoóhsiei- ling is als volgt geconstitueerd: W. J. Ooëterthoff Jan., voorzatter; mr. J. A. Lu cardie, secretaris. Machines en werktuigen van het kleinbedrijf (in werking). Landbouw- en zuivelbereidingswerk- tuiigen (niet on werking); F. P. G. van Loenen Martinet, Uitrecht, J. D. Pe ters, Veend'am, Singels, 's-Graven- hage. Nijverheidsproducten: Bewerkte me talen: P. Atbema Dzn., en H. Berg- 'haeuser, Leeuwarden, F. W. Braat, Delft, A. -de Haas, Sneek, M. Visser, Steenwij'k. Lederartikelen: A. Brinkhorst, Maal- drink DeventerA Tulp, Leeuwarden. Meubileering en stoffeering: H. H. Kramer, Leeuwarden, E. A. von Saiher, Haarlem. Muziekinstrumenten P. C. Koer man, Leeuwarden. Voedings- en genotmiddelen: W. A C. Bijvoet, Breda, J. Das Dz... Utrecht S. W. Taconis, Heerenveen, A. H. Ver- kade, Zaandam, C. J. de Vogel, Leeu- wai'den, C. L. Zeilinga, Groningen. Nuttige handwerken: mej. J. D. Top, Arnhem, Mej. A. C.. van Velzen, Alk maar. Andere n iJv erii eidëp roductenP. At- tema, Dzn. en C. J. Vogel, Leeuwar den, E. A. von Saber, Haarlem. Kunst en nijverheid: a. smeedwerk, b. graveer- en drijfwerk: P. Attema Dz. en H. Berghaeuser, Leeuwarden. F. .W 'Braat, Delft, A. de Haas, Sneek M. Visser, Steenwijk; d'. teekeninigen en decoratie, g. fotografieën: J. Bub- 'berniaii, Leeuwarden, P. Clausing Jr., Haarlem, p. dë Jong, Harlingen, H, 'Ellens, 'Santpoort. Volk'söiuisveötiing: Ho.lenga, Zutphen W. F. J. Uffelio, Leeuwarden. Opvoeding en onderwijs: S. Baron en Th. Boersma, Leeuwarden. Vervoermiddelen, sport: jhr. H. v. Baerdt v. Sminia, Oudkerlc, D. Focke- ma, Arnhem, 'S. H. Hijlkema, Leeu warden. Verplegi ngs artikel enW. F. J. Uffe- Me en C. J. de Vogel, Leeuwarden. De opening der Nijverheidstentoon stelling te Leeuwarden zal geschieden dëor Z.Ex. dien Minister van Land bouw, Handel en Nijveitheid op Zater dag 14 Juli a.s. Tot. bijwoning dezer opening, die zal plaats vinden in de groote feesthal op het Tentoonstellingsterrein, zullen worden uitgenoodigd de autoriteiten, de leden der jury, de exposanten en de aandeelhouders van het waarborg fonds der tentoonstelling, te zamen circa 1000 personen. bijna ver- binnen. Alles was donker. Snel liepen was een uiterst eenvoudige ZIT O'mC rlhit. vp.r-f.t'ollr rllnm- .0,1 0 SACCHARINE IN HET ARMHUIS Dr. Greshoff schrijft aan het „Han delsblad" Het Raadsbesluit (te Amsterdam Red.) is genomen, maar de zaak is te belangrijk en van te ver strekkende ge volgen, om niet bij de publieke opinie in appèl te gaan. Ik heb daarmede ge wacht tot bet officieel verslag der Am- sterdamscli e G emeenter aadszitti ng van 15 Juni 1906 in mijn bezit was, omdat het mij ongelooflijk voorkwam, dat zoo als de dagbladverslagen meldden mijn adres in zoo hooge mate de hilariteit van sommige Raadsledten gewekt hadDat begrijp ik niet- y,"Jl m, dat ik ver diend had het „standje" van den voor zitter van den Raad, waarvoor ik eer biedig buig, alleen ter mijner veront schuldiging opmerkend, dat ik reeds vooraf openlijk excuses had gemaakt voor de fout in mijin adres, als zoude de gemeente de saccharin© verstrek ken. Het is zoo moeilijk voor 'n out sider, in eene dergelijke zaak volledi ge inlichtingen te krijgen. Want wat bleek ter Raadsvergadering? Dat het Armbestuur zelf eierst door mijn adres van de geheel© zaak iets had verno men, en dat zelfs mj nog in cleca Raad niemand de heer Loopuit uitgezon derd op de hoogte was hoe de sac charine dan wèl in het Armhuis komt: niet als smokkelwaar, neen, dat zij in die stedelijke instelling zelve aan de verpleegden openlijk verkocht wordt voor de centjes, die zij van de gemeen te ontvangen Dat is geen verstrekking, maar het lijkt er toch heusch een beetje op. Er is in die Raadszitting verder veel voor en tegen de leugensuiker ge sproken. Op hetgeen) men mij daar vroeg, zal ik het antwoord geenszins schuldig blijven. Mijne door velen ge deelde overtuiging, dat die stof niet in de huishouding past en in de voe ding de suiker niet kan en mag ver vangen', staat, vast genoeg om niet aan het wankelen gebracht te worden dëor de verklaring van twee medici- Raadsleden, als zouden onlangs eeni ge kunstmatige vex-teringsproeven on- oittstooteiiik bewezen hebben, dat...... saccharine niet schadelijk kan zijn voor de gezondheid 1 Hier aileèn dit. Met 16 tegen 11 stemmen is tenslot te het voorstel verworpen, om aan de verpleegden suiker te geven in sommi ge spijzen. Het meest heeft mij daar bij gegriefd, hoe het krachtig pleidooi van den heer Polak tegen onze schan delijk hooge suikërbela9ting door de»n wethouder Jitta met 'n sneer beant woord is, en hoe door den Raad voor bijgezien werd het verband tusschen suikerbehoefte en sacchaiine-verbruik. Dü verplceguén in 't Armhuis, dat leert de ervaring, kunnen een siïiaiu?-' verboterend middel bij hun spijs en drank niet geheel missen, en zoo grij pen zelfs zij naar de akelige „sagrijn" die aan dr. Heijermans zoo bitter klaagden over do uitwerking dier stof: het is dus alleen dë harde noodzake lijkheid die hen de saccharine doet eten. En nu zou het naar het oordeel van hot Armbestuur noedelooze weel de zijn, zou de Armhuis-schafting te lucullisch worden, indien de Raad der groote koopstad Amsterdam, rijk en vermaard dëor den suikerhandel, hun een klein beetje echte suiker had ge geven ter vervanging van do saccha rine, eene stof, waaraan zelfs de grootste voorstander geen hooger lof zi] ook dliit vertrek dëor en stonden in de/ hal; Het volgend oogenblik waren zi] buiten en toen liet Lambert een zware zucht van verlichting hooren. Laten wij een rijtuig aanroepen, hdt is nog niet te Iaat, zei hij. Je moet ieer9t nog een eindje loo- pen men moet ons hier niet zien wacht ear Wil je terugkeenen naar je kamers Lambert huiverde. Neen, zei hij op een toon van schrik, hij kon mij daar vinden. Wist ik maar een of ander rustig plekje, totd at ik aan Miss Wickham kon ver telden, wat er gebeurd is. Payne schreef snel een adres op een stukje papier. Roep een rijtuig aan en rijd da ar heen, zei hij. Ik kan je daar alles ge ven wat je noodig hebt. Zorg zooveel mogelijk, dat je gelaat naet te ziien kamt. Ik weelt ook nog wel wat van die chirurgie af en zal heel gauw bij je zijn, om te zorgen, dat alles in orde komt. Ga nu met mij mee, wil je niet smeekte Lambert zacht. Dat kan ik niet. Als hij er achter komt, d'at ik iets met u te maken heb gehad, dan is voor mij alles uit. Roep gauw een rijtuig aan, en het zal niet lang duren of je ziet mij daar. Hij knikte en verdween in een zij straat. Lambert deed' wat hëm gezegd was en even later reëel hij naar liet adres, dat hem was opgegeven. Het woning, maar alles zag er netjes en fatsoenlijk uit. Even daarna verscheen zijn be vrijder en Lambert keek hem eënigs- zins nieuwsgierig aan. Zijn stem ver ried den gentleman, maar zijn uiter lijk voorkomen stemde daarmede niet overeen als hij in 't licht stond. Payne begreep dien ondërzoekeaïdën blik wel, maar zei niets. Hij was gekomen voorzien van wind sel en plets ter en na Lambert's wond vérbonden te hebben, hielp hij hem in bed. En nu, zei hij, heb ik een woord je met je te spreken. Is het noodzake lijk absoluut noodzakelijk dlat Miss Wickham weet, waar je op het oogenblik bent? Mijn bedoeling is deze, is bet voldoende voor haar plan nen, als je gevonden wordt op don dag van de voorlezing van het tweede testament Lambert keek ontsteld op. Hoe kent u Miss Wickham? vroeg hij. Dat doet er niet toe. Ik ken haar en zou haar gaarne van dienst zijn. Beantwoord mij mijn vraag. Het eenige wat zij noodig heeft is, dat ik mij tot dien tijd! stil houd. Dan ra.ad: ik je, dat te doen. Schrijf geen ehkelén brief en ga niet uit dan na do-hker, en spreek tegen niemand tot dien tijd. Bericht vooral Miss Wickham niet waar je op hei oogenblik bent. Niet aan Miss Wickham berich ten? riep Lambert uit, zich uit zijn liggende houding opheffend. Waar om? Omdat de man, waarmee je té maken hebt, heel gevaarlijk is. Hij bewaakt liet doen en laten van Miss Wickham en zoodra jij je weer met haar in verbinding stelt, zal hij weer uitvindën waar je bent. De man werd doodsbleek en zonk weer op zijn kussen terug. Ik zal uw raad ter harte nemen, zei hij zwakjes. Ik zal mij stil houden en aan niemand schrijven. Ik zal wél middelen vinden, om je te laten weten, hoe de zaken staan, zei Payne. Nu moet je rust heb ben. Goede-nacht HOOFDSTUK XXVIII. De jonge Jcton Thompson stond voor de deur van dear winkel, dien hem eai zijn vader toebehoorde en keek om zich heen. Hij scheen aandachtig alles gade te slaan, wat er in liet stadje gebeurde, maar in werkelijkheid zag bij niets. Hij was in hevige onrust over Christal Egerton. Hij was nn ze ker, dat hij haar beminde, en hij was voortdurend in zenuwachtige span ning over hetgeen hem nu te doen stond tegenover haar. Zijii wanhoop tijdens haar ziekte was opgeheven, door het nieuws, dat zij langzaam herstellende was, maar toen was er eene andére bezorgdheid op gevolgd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5