kan geven daai dazedat aan de scha delijkheid, de vergifiagheid, toch wel getwijfeld wordt niet aan de waar deloosheid als voedsel, noch aan het gevaarlijk karakter als vervalschings- middel. EEN ELECTRISC HE TRAM HOEK VAN HOLLAND—DEN HELDER? Uit KaJtwijk aan Zee schrijft men aan de „N. Rott. Crt," Ons werd een blik gegund op ette lijke kaarten, die gereed liggen ter verzending aan enkele bankiers en ge meentebesturen. Ze waren ontworpen op last van een commissie, welke grootsche plannen koestert. Deze com missie lieeft. redds een belangrijk stuk grond aangevraagd aan den Wasse- naarscben weg, met het doel aldaar een nieuwe badplaats te doen verrij zen. Wassenaar zou dan door een electrischiO tram inet Katwijk, Noord- wijk en Scheveningen worden verbon den. Deze tramlijn zou door de duinen worden gelegd en de combinatie stelt zich voor. in de toekomst de lijn van den Hoetli van Holland naar Den Hel der te leggen. Noordwijk en Katwijk zouden over Rijnsburg door een elec- trisch.e tram. met Leiden worden ver bonden. DILETTANTEN TOONEELVEREE- NIGINGEN. De Provinciale Bond van Dilettan- ten-Tooneelvereenigingen in Noord- Holland heeft zijn zevende jaarverga dering in het Tolhuis te Amsterdam gehouden. De heer C. A. Pijl, voorzitter van de commissie, gekozen uit de ontvangen de af deelingen Apollo", ,,Da Cos ta", Oefening zij ons Doel", en „Ta- venu". wees in zijn openingswoord op het groote nut van een Ixmd als deze. De voorzitter van den Bond, de heer J. D. Scheffener van Middelde, prees de verdiensten van den eere-voorzitter den heer W. van Engelenburg, en van eenige leden van het hoofdbestuur. Uit het jaarverslag, dat daarna uit gebracht werd, blijkt, dat thans 47 ver een i gingen bij den Bond zijn aange sloten, welk getal echter nog maar de kleinste helft uitmaakt van het aantal Noord-Hollandsche vereenigingen. Aan het verslag van den bibliothe caris zij ontleend, dat het aantal boe ken thans ruim 400 bedraagt, dankzij de schenking van die rederijkerskamer te Warder en Zwaag. Twee manuscripten en 50 voordrach ten zijn thans in het bezit van den bond. Het verslag van den penningmees ter maakt melding van een bedrag, groot 192, aan contributiën ontvan gen: Er is een nadeelig saldo van f16. Besloten werd, diat de Bond zal trachten een Bondslied te verkrijgen. Iedere aangesloten afdeeling, die een daarvoor geschikt lied heeft, zal dit aan het hoofdbestuur zenden. Dit be stuur doet dan een keuze. Bij de1 bestuursverkiezing werd de heer W. Doots herkozen. In de plaats van de hoeren I. D. Scheffener en V. Compas koos men de toeren W. van Twisk en E. Semeyns. De volgende ailgeaneieto vergadering zal te Beverwijk wonden gehouden. Na afloop dér bijeenkomst bleef men nog ge-ruimen tijd in hief, Tolhuis bij een. spelende en in een onbewaakt oogen- blik daarin geraakt is. (U. D.) DE ARCHITECT BERLAGE HOOGLEERAAR? ,,De Bouwwereld" meldt: Zijn wij welingelicht, dan is bin nenkort de instelling van een nieuw Professoraat in de Schoone Bouw kunst- aan de Technische hoogeschool ie Delft en de benoeming van den heer H. P.- Berlage Nzu. tot hooglee raar te verwachtn. MISHANDELING. De kapitein van een te 'Delfzijl lig gend Duitscih schip heeft bij een twist zijn kok zoodanig mishandeld, dat deze zioh onder behandeling van een geneesheer heeft moeten stellen en te Delfzijl moet achterblijven. De politie onderzocht de zaak, ter wijl (bij iclen Duiitscton consul een 'Macht is ingediend. dat zij met liet bezoek der Japansche oorlogsschepen niets te maken had den. Deze ontvangst zullen de Japanners vermoedelijk niet licht vergeten. Rechtszaken REMBRANDTFEESTEN. De maatschappij Arti et Amicitiae zal, maar men weet, op Zondag 15 die- zer een tentoonstelling openen van kunstwerken van moderne Holland- sche meiesters, te weten vain lien, die op het eere-tableau in de traphaivan Arti staan vermeldJozef Israels, Ja cob Maris, Mauve, Roöhussen, Bos boom, Mesdag, Weissenbruch, Alma Tadema, Poggenbeek. Een groot deel hunner wea-lcen moge reeds lang naai den vreemde zijn gegaan, gelukkig hebben bekende kunstliefhebbers en verzamelaars nog veel belangrijks voor ons land weten te behouden. In hare pogingen om met defce expo sitie hulde te brengen aan den grooten voorganger, heeft de maatschappij Arti et Amicitiae veelzijdige medewer king ondervonden bij de gelukkige eigenaars. Hare Majesteit de Konin gin en H. M. de Koningin-Moeder, bei den bescherm/vrouwen der maatschap pij, zijn voorgegaan miet enkele be langrijke werken. Onder de bezittere die medewerkten, enkelen zelfs met geheele reeksen schilderijen of aquarellen, behoonen de hoeren Jhr. Teixeira de Mattos, Neervoort van do Poll, Bingham, mi-. Zimmerman, Hïödc Nijland, Bilder- beek, Van Mesdag, E. van Essen, Reich, Langerhuizen, Van der Schil den, Hart, Van Delden, nar. Deutzvan Schaick, Carp en mevrouw Rooden- iurg. In liet geheel zal de tentoonstelling ongeveer 200 nummers omvatten. In zonderheid zullen Jozef Israels en Ja cob Maris rijlt zijn vertegenwoordigd, 's Avonds zal „Arti et Amicitiae" een gecostumeerdien fakkeloptocht houden waaraan behalve de kunstenaars, le den der maatschappij, ook tal van an dere vereenigingen op kunstgebied uit veile plaatsen dies lands zullen deelnemen. De stoet trekt over liet Rokin langs den Binnleai-AmsteL tot de Blauwbrug de Am stielstraat dooiy naar het Rern- brandipïeitn, waai- mametas de kunst huilde wordt gebracht aan Rembrandt. „Arti's" voorzitter, prof. Bart van Ho ve, houdt een korte toelspraak, om daarna elan krans te leggen bij hiet standbeeld1. Dit vooibeeld wordt door d'e deputa ties gevolgd, zonder dat daarbij echter gesproken wordt. Het zangerskoor van ongeveer 300 personen, onder leiding van Fred. J. Roeske, brengt d'aarop de hvmne tón gehoore, gecomponeerd door'Bernard Zweors, op woordenvan Jac. van Looy. De optocht neemt den terugweg door de Reguiliersbreestraat naar het ge bouw van Arti, waar de zangers, vóór dat de stoet zal worden ontbonden, een feestzang zullen aanheffen. In Arti volgt dan een huiselijk sa menzijn van de leden der maatschap pij met hunne gasten. Mevrouw Van Leeuwen-W aller, de echtgenoot© van den Amsterdamschen burgemeester, heeft zich bereid ver klaard als presidente der jury voor het bloemencorso in het Vondelpark op 17 Juii op te treden. ONGELUKKEN. Uit een sloot, gelegen achter de wo ning der ouders, aan den Vleuten- schen weg ie Uiredht, is Woensdag middag opgehaald het lijkje van een tweejarig kind', dat vermoedelijk al VERNIELING VAN GLASRUITEN. W. de Haan eai Roelf Maring, boe renknechts tó Uithuizen, werden Don derdag wegens vernieling van glas ruiten veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft aan het ver- haai der beklaagden, dat zij'door mis handeling der marechaussees waren geprest tot bekentenis, geen geloof gebiecht. AANRANDING. Voor het Gerechtshof re Arnhem werd Donderdag behandeld de zaak van den handelsreiziger E. Jacobs te Zutpton, die wegens aanranding, ge pleegd in Februari in een trein tus- schen Amsterdam en Uitgeest, door de Rechtbank aldaar werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De advocaat-generaal eischte ander half jaar. BEROOVING. Donderdag stonden voor het Hof te Arnhem terecht C. Blankensteyn koop man, en G. Woudenberg, rietdekker te Nijkerk, die in den avond van 27 Ja nuari den landbouwer Landman van •zijne portefeuille met f1170 beroof den. Beide beklaagden waren door de Rechtbank te Zwolle tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal eischte, met vernietiging van het vonnis, 5 jaar. Gemengd Nieuws DE RAMP TE HAMBURG. Het is thans een feit, dat de toren wachter Bouerle van d© Miehaelis- kerk te Hamburg in de vlammen is omgekomen. Te 2 uur 22 minuten meldde hij der brandweer, dat er brand in den toren ontstaan was. Toen daalde hij van zijn hoogenpost af, 16 verdiepingen. Nadat hij' bij de derde gekomen was, kon hij door -dien gloed niet verder. Men heeft hem uit de vensters nog zien staren naar zij ne woning in de buurt. De schade, door den brand veroor zaakt, is nog met te berekenen. Het orgel en altaar in de kerk alleen wa ren verzekerd voor 100.000 mark. Er zijn tijdens den brand v;ele inen- schen gearresteerd. Zelfs trachtten enkele dieven gesmolten lood van den kerktoren te stelen 1 De oorzaak is thans vastgesteld. Bij het soldeeren van koperen platerï in den toren werd een der platen gloeiend, waardoor een planken vloer in brand geraakte. VEREENIG ING VOOR POOLONDERZOEK. Het voorloopig comité voor interna tionaal poolonderzoek, dat eerst in Mei een vergadering 'had willen hou den, heeft deze uitgesteld lot Septem ber. Van 7 tot 11 September zullen deelnemers aan vroegere poolreizen, gedelegeerden van verschillende lan den en geleerde genootschappen en belangstellenden, bijeenkomen, om een vereeniging te slichten, die de leiding zal 'hebben bij het poolonder zoek. ONWELKOME GASTEN. Te Sydney (Australië) kwam 21 Juni een Japamsch oorlogseskader, bestaan de uit een drietal kruisers, aan. Zij werden tamelijk koeltjes ont vangen. Ook van d'e zijde der overheid was die hartelijkheid niet bijster groot.. De senator Dawson, door den Japan- schen admiraal Shdmamoera uitgenoo- digd om aan een feest op bet vlagge- schip „Haschidate" deel te nemen, be dankte daarvoor in onderstaand schrijven „Ik moet er van afzien, om aan „uwe uitnioodliging gevolg tó ge- „•ven, daar ik mij anders aan „huichelarij schuldig zou maken. „Hoe zou'ik vriendelijk uw hand „kunnen drukken, of aan uw „gastmaal deelnemen, terwijl ik, „hoewel voor de energie en de „dapperheid van uw volk eerbied „hebbend het niet verder vertrouw „dan mijn oog en het zien. ,,Ik ben er van overtuigd., dat „Australië den dag eenmaal zou „verwenschem, waarop luet u zijn „vertrouwen geschonken had. „Dit oordeel is openhartig, het „is evenwel niet tegen u persoon lijk. maar tegen uw nationaliteit „gericht. Of ik juist oordeel zal de „geschiedenis leeren." Deze brief werd door de bladen te Sydney opgenomen. DC Japansche ad miraal en zijn officieren legden te midden van die hun niet bijster sym pathieke omgeving veel tact aan dén dag. De regeering verzocht aan de agen ten der te Sydney gevestigde stoom vaart-maatschappijen er voor te zor gen, dat de in de haven liggende sdie pen hunner maatschappijen aan de officieele pavoiseering en illuminatie zouden deelnemen. De Norddeutsche Lloyd-stoomer „Darmstadt" gaf aan de uitnood!ging gehoor. De kapiteins van de Franschc- mailbooten echter niet. Zij beweerden. ONWEER IN AMERIKA. Tijdens een hevig onweer, verge zeld van een zwaren storm, woei in Aurora' (Eliuois) de reusachtige tent om van den Ringlin Brothers Circus. Onider de 5000 toeschouwers, die voorstelling bijwoonden, ontstond i verschrikkelijke paniek. Twee perso nen werden dadelijk gedood, en velen werden door de in angst vluchtende menigte vertrapt. Met groote moeite honden die menschen wegkomen on- idea* den zwaren last van de zeildoe ken tent. De storm, die de kracht had van een tornado, heeft veel schade aange richt in Aurora en omstreken. VLOEIBAAR SOLDEER. Klippers MetaJlwerke, g. m. b. H. te. Bonn a/Rhein, brengt iets nieuws in den handel, dat weldra ook hier tó lande verkrijgbaar zal zijn. Hel is namelijk een soort vloeibaar soldeer, dat een ieder in staat stelt zelf tó soldeeren. Men behoeft slechts een weinig van die vloeistof op het te re- pareeren voorwerp te brengen en dit daarna door middel van een bout of vlam tó verwarmen. Kleinere voorwerpen kan men zelfs met behulp van een lucifer soldeeren. VREEMD VOLKJE. Te Odessa hebben 75 communisti sche anarchisten een sterk stukje uit gehaald. Ten getale van 75 kwamen ze te één uur na middernacht in een der voornaamste restaurants van de voorstad Arkadia, op een afstand van ongeveer 6 K.M. van de stad. Daar zaten nog ongeveer 40 personen te soupeeren. De anarchisten gingen buiten aan tafels zitten, bestelden een uitstekend souper en wijnen van de beste merken en deden zich daaraan behoorlijk te goed. Nadat ze fliun weelderig maal ten einde hadden gebracht, stonden allen tegelijk op; vier-hunner begaven zich naar de plaats, waar de kellners stonden en bedreigden hun met hun revolvers, zoo zij het waagden zich te verwijderen; vier anderen drongen op dezelfde wijze de overige gasten op hunne plaatsen te blijven en vijf an deren, ook met geladen revolvers, be gaven zich naar den kassier, dwongen hem de slentels af en stalen 7500 frcs. Daarna reden ze weg in de gereed staande rijtuigen. Sport en Wedstrijden ZWEMMEN. Het programma van den Neder- landschen Zwembond vermeldt voor Zondag slechts den waterpolo-compe- titie-wedstrijd tusschen de L. Z. C. en II. V. G. B., te Leiden, voör de eerste klasse afdeeling. CRICKET. Het programma van den Neder- landsclien Cricketbond vermeldt voor Zondag de volgende competitiewed strijden Eerste klasse afdeeling: A. C. C.— Volharding, in Amsterdam's-Grav. C. C.—Victoria, in Den Haag en AjaxRood en Wit, te Leiden. GYMNASTIEK- EN WATERFEEST. Zaandam zal Zaterdag 7 en Zondag 8 Juli een feest vieren, zóó schitterend a'ls daar in jaren niet is geweest, ten minste als weer en wind eene zóóda nige feestviering zullen gedoogen. Zaandam, zóó bekoorlijk gelegen aan de Zaan, is een stad, uitermate geschikt om daar een waterfeest ie houden, dat, juist omdat het 's avonds plaats heeft, een sprookjesachtig effect zal geven. In samenwerking met de V. V. V. afdeeling Zaandam, heeft de rege- lings-commissie voor de 10 de Gewes telijke Uitvoering van liet Nederl. Turn verbond hei. waterfeest georgani seerd, waartoe eene groote schare van particulieren hare zeer gewaardeerde medewerking zal verleenen. De tuinen aan de Achter-Zaan ge- _gen, zullen fantastisch worden ver licht en prijzen zijn uitgeloofd voor de mooist versierde tuinen. De beoor- deëling daarvan is overgelaten aan liet bestuur van de V. V. V. Verlichte en eigenaardig versierde gondels zullen, in. combinatie met die schuiten, of tjalken, in gebruik geno men voor den reclame-wiedsti'ijd van 9 uur tot half elf een ommegang hou den op de Achterzaan, en daarna wor- 'dlen geschut naar d'e Vooa-zaan. Schatten worden aan deze beide ru brieken besteed; in allerlei vormen, in Chimeesche tempels, torens, ijswo- ningen, zal de reclame hoogtij vieren fabrieken, zullen baden in een zee van licht, een betooverende weerkaatsing in het watervlak te voorschijn roe- pern Een jury, bestaande uit de heeren A. BereudS, J. C. Francken, Dr. F. M. Jaeger, C. Joh. Kieviet, G. v. d. Koogh en J. A. A. Oclvtman, zal in iden re- cl anuewedlstrijd en in den wedstrijd van verlichte gondlels uitspraak doen. Gymnastische' en symbolische fan tastisch verlichte groepen, nader in 't feest-programma omschreven, worden op verschillende plekken aan die Ach terzaan, naderhand ook in de Voor- zaan opgesteld. ZangkoTen zullen oud- Hollandsch© liederen ten beste geven, dés avonds half tien, tien uur, half elf en elf uur, als d'e muziek zwijgt. Van onder tot boven verlichte boo ten met muziek zullen rondvaren en honderden in de gelegenheid stellen, dit zeldzame schouwspel te zien. Boeien met lichten zullen in deAch- terza-an de afscheiding van links en rechts aanduiden, maatregelen van orde worden uitgevaardigd, opdat boo ten en schuiten zich aan bepaalde richting links en rechts zullen moeten houden. Extra booten zullen varen en extra treinen rijden, om de groote massa vreemdelingen, die naar Zaandam zal komen, weer haar buis terug te voe ren. Het waterfeest vangt Zaterdag avond 9 uur aan en eindigt 's avonds omstreeks 12 uur. Op den middag daaraan vooraf gaande, heeft op de Burcht, eene gym- nastiekuitvoering plaats van jongens en meisjes, leden van adspirant-afdes- lingen van vereenigingen, aangeslo ten bij het N. G. V., te 4 uur gevolgd door een vereenigingswedstrijd en een volkswedstrijd in vèr-springen, hoog springen, touwtrekken en duwkamp. Zondags van 2—5 uur heeft de groo te uitvoering plaats van alle deelne men! de vereenigingen, een schare van circa 1000 turners en turnsters, des avonds gevolgd door bal-ohampêtrein den schitterend verlichten tuin van Café „Prins Hendrik". Zaandam maakt zich gereed turners en vreemdelingen naar behooren te ontvangeneen uitstapje naar Zaan dam zal op die dagen tot een van de merkwaardige tochtjes kunnen gere kend wordien. Letteren en Kunst EEN NIEUW 'SCHILDERIJ. Over een niieuw schilderij, blootge legd' in de Groote' of Lieve Vr. Kerk te Bredia, (schrijft men aan het „Dag blad van NoorfL-B rabant", dat het ontdekte sahilderstuk is een op hout geschilderd paneel van kolossale af metingen, een zoogenaamd drieluik of triptiek. (Dit 'Stuk toeft dienst gedaan als al taarstuk ioip het hoofdaltaar in de Princefcapel, de bijzondere kapel' van hiet Grafelijk Huis en staat of hangt- nog terzelfder plaatse. Een van de (drie panden van dit triptiek, van twee zijden beschilderd, is thans scthoon gemaakt en gerestau reerd en zo oals ons overtuigend werd aangetoond, is dit met zooveel zorg en nauwgezetheid geschied, dat geen penseelstreek zelfs noodig was, om het vroegere effect opnieuw te verkrijgen. Men -vermoedt dat niemand minder dan de Vlaaimsche schilder Scorel de maker is van dit schilderstuk. BOUWMEESTER TERUG. Ons wordt meegedeeld, dat Louis Bouwmeester met zijn gezelschap den 30sten Augustus per stoomschip Oran je van Bataivia naar Amsterdam ver trekt. (Hbld.) CONSERVATORIUM VAN TOONKUNST. Aan het einde van het studiejaar 1905—06 van het Conservatorium der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Amsterdam, werd aan de volgende leerlingen een eindgetuigschrift uitgereikt, t. w. aan de damesAmalia van Deun Ester Henriques en Julia van Len- nep (voor zang), Margareta van Beaumont, Mietje Cohen, Fenny Gel bart, Dorothea de Haas, Margot Jung, Sophia Kleijkamp, en de hoe ren Willem Andriessen en J. M. van Gooi (voor piano), de heeren F. Moo- lenaar en Jan Slot (voor orgel), Mej. Betsie de Haas en de heeren Dirk Balfoort. Jan Fekkes en David Har- togs (voor viool). BILDERDIJK GEDENKBOEK. In overleg met die Bilidierdijk-com- anissie zal bij Hövebea- Worms er be gin Augustus ©ën Bdldlerdijk-Gedehk- boek verschijnen, met illustraties van J. F. M. Sterck, typographisobe ver zorging van J. W. Enschedé, boek- en bandversiering van Jac. Ph. Worm- !T. Onder de bijdragen, die aan tot Le vensbericht zullen voorafgaan', komen voor: Bilderdijk's familie'door mr. M. W. L. S. Büderdijk, „Büderdijk als geschiedkundige" dioor dr. Joh. C. Breen, Bilderdij'k's critici" door A. T. A. Heyting (Van Elring), „Bilder- dijk's brieven" door dr. A. S. Kok, „Büderdijk als dichter" döor dr. H. C. Muller, „Büderdijk en hét romeinsohe recht" door prof. Naber, „Büderdijk en het Tooneel", door J. II. Róssing, ..Büderdijk en zijn portretten" door J. F. M. Stea-ck, „Büderdijk en de prent kunst" door R. W. P. de Vries Jr., „Büderdijk en de beeldende kunsten" doorA. W. Weissman, „Büderdijk als taalgeleerde1" door prof. Te Winkel, enz. VIVIAN CHARTRES. Een kleine viool-rirtuose, die tegen woordig in Londen met buitengewoon veel succès optreedt, is Vivian Char- tres. Ongeveer een week geleden trad zij op niet Adeldna Patti in de reus achtige „Albert Hall" voor een audi torium van circa 10.000 menschen en begeleidde zij de kunstenares meteen obligaat op een serenade van Gounod. Even vóór het optreden maakte de kleine virtuose kennis miet Patti, die haar vroeg, of zij wel meer zangnum mers begedeid' had En toeu die kleine deze vraag ontkennend beantwoordde, vroeg Patti of tot haar om 'teven was als zij de serenadle in F zou zingen. Vivian Cbartres zedde dapper„All right", ofschoon zij het obligaat in G bestudeerd bad. Het succès was echter overweldi gend. Madame Patti kuste tot kind, ontroerd door het schoone spel, en liet haar beloven, diit stuk noodt met iemand andeais dan met haar te spe len. DE REMBRANDT-CANTATE. In het Rembrandt-nummer van de XX© Eeuw is opgenomen het gedicht van Jac. van Looy, „Voor Rem brandt's standbeeld" dat, zooals be kend, gezongen zal worden door het koor dat in Arti's optocht niedegaat, op 15 Juli a. s., om Rembrandt voor zijn standbeeld te huldigen. Het gedicht luidt aldus In huldigende stoete Wij komen aangetreden Door Uwe oude stede, Rembrandt, tot Uw voeten. Stil-, uit tijd en duister Ziet Uw gelaat ons aan, Ziet onze ziel U staan In wondervollen luister. O geest, hoog opgericht, Die 's menschen pracht en strijden, Die 's menschen last en lijden Voor eeuwig hief in 't licht. Wij. kunstenaars, al te gader In huldigende stoete Wij buigen voor Uw voeten Rembrandt, ons aller vader. Leger en Vloot EXAMENS HOOFDCURSUS TE KAMPEN. Aan den hoofdcursus te Kampen zijn na voldaan overgangs-exaoien bevorderd van het le naar het 2e studiejaar de volgende leerlingen Infanterie hier te landeH. W. L. van Alphen, A. M. M. Baak, C. W. Beekman, F. N. M. Buiman Eijck tot Zuilinchem, L. C. van Duuren, J. Dwars, J. H. C. van Eijck vanVoort- huijzen, N. Feensfcra, R. C. van der Haagen, H. J. Heurard, H. P. J. de Jongli, L. A. M. Koppert, J. K. Lam- merts, G. Land, K. R. Lankenau. W. A. Laverman, H. Ludwig, H. Mijs- berg, A. Poll, H. J. A. Reimers, J. H. Sar, A. M. G. Schmidhamer, W. Schmontzigner, G. W. Schouten, A. H. N. Schregardus, C. A. F. W. Si- eherer, H. A. A. Sitzen, P. N. Spruijt, H. L. Warnier, H. M. Weeda, J. W. Wolters, L. v.an der Woude, H. Weij- ers en J. van der Zee. Admin. hier te lande J. A. van Beek, G. Berghuijs, C. J. Entrop, G. F. Hengeveld, J. H. van Hoorn, H. J. Londo, II. J. Luger en W. Weisfelt. Infanterie O.-I. legerJ. van Ar- denne, L. F. van der Benden, A. H. Clerkx, A. de Dreu Stierling, H. M. C. van Dijk, W. G. Froyen, J. Hen driks, K. M. H. Karsen, A. F. Mole naar, W. G. PluimMentz, C. C. F. M. le Roux, C. H. van Schreven, H. van der Wal en L. W. van der Heide. Admin. O.-I. legeü-A. J. de Haan, E. J. Kools, H. M. de Maas, W. A. Luijmes, J. C. Pafoir en J. C. Paul. Kerk en School OUD GER. GEMEENTEN. Bedankt voor het beroep te Opheus- den door ds. H. Roelofsen te Goes. EXAMEN APOTHEKERSBEDIENDE. Arnhem, 2 en 3 Juli. Geëxamineerd 5 vrouwel. canid. Geslaagd: mej. M. A. Redemayni, geb. te 's-Hertogenboseh en mej. C. A. Verwey. geb. te Gelder- ma lsurn. Afgewezen drie. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het le natuurkundig ex. door den heer G. J. H. Hempenius; tot candidaaits-ex. in de geneeskunde door den heer J. L. AL Jansen; het tweede natuurk. ex. door den heer H. P. Kortebos en mej. H. J. G. v. d. Berg. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. De eerste promotie tot doctor inde technische wetenschappen zal a. s. Vrijdag plaats vinden. Alsdan zal de heer N. L. Söhngen, technoloog, te genover eene commissie uit denAca- demischen Senaat een proefschrift verdedigen, getiteld„Het ontstaan en verdwijnen van waterstof en me thaan onder den invloed van het or ganische leven". Dit proefschrift is evenals de tó verdedigen stellingen dooir den pro motor, prof. dr. M. W. Beyerinck, goedgekeurd. ONDERWIJS-CONGRES. Het landelijk oniderwij s-comilé beeft besloten in November a.s. een nieuw onlderwijis-congres bij'eetn te roepen, waarop o.a. behandeld zullen worden de twee volgende punten a. de wenschelijkhedid der algemee ns volksschool en hare noodzakelijke inrichting. Hieronder wordt niet ver staan de verplichte neutrale staats school, maar in het bij zo nden- de op heffing van de zoogenaamde standen school. b. Het vraagpunt der algeheel© kos teloosheid van het onderwijs, mede in verband met de kwestie, of de alge meen© volkssohoo! en algerneene kos teloosheid van 't onderwijs noodzake lijk moeten samengaan. NIEUWE HUISHOUDSCHOOL. Aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam is na afgelegd examen het diploma van huishoudster uitgereikt aan de dames: A. Ansoul van Amster dam, E Brandsma van Breda, A. van den Brul van Amsterdam. D. Bijleveld van Haarlem, J. Dannemberg van Zwolle. LEGATEN. Door wijlen den heer W. Blokhuis, onlangs te Nijkerk overleden, is het volgende vermaakt: Aan de Ned. Herv. kerk f4000; aan de diaconie dier kerk 10.000aan het oude mannen- en vrouwenhuis f 4000aan de christelijke school te Nijkerkerveen f 4000aan de Christ, school te Appel f 1000 aan de Schras- sert en van Deelenstichting te Nij kerk f2000, en voor een te bouwen kerkje te Nijkerkerveen f2000, alles vrij van successie. Koloniën NIET RECHTVAARDIG. Barbertje moet hangen Men seint uit-Bangkalan aan tot „Bat. Nieuws blad" „In verband met 'het gescharrel met ziektecijfers, is die assistent-wedono van Tandjoeng Boemi overgeplaatst naar Sampang. Den wedono van Tandjoeng Boemi is aangezegd ont slag uit 's lands dienst te vragen. De assistent-wedono beweertals ik schuld heb, heeft de wedono ook schuld. En de wedono zegt: als i£c schuld heb, dam ook de controleur". Er zijn reeds méér Barbertjes ge hangen, ginds op Madoera. De wedono, die nu wordt wegge zonden, is dezelfde, die op 20 en 21 April op zijn staten de hooge ziekte cijfers bleef behouden, die door con troleur Blanken, in overleg met. „de" geneeskundigen, d. w. z. de dokters djawa, met duizend verminderd wer den. En de assistent-wedono, die nu overgeplaatst is, had een schrijver in dienst, die de tiendaagsche staten over Januari aanhield en op wiens staat van 20—30 Januari 230 dooden méér voorkwamen, dan officieel aan den resident gerapporteerd w;as. En dat wegmoffelen van 230 dooden was verkregen door een rekenkunstige en evenredige verlaging der cijfers, zoo als men zeker niet van een inland sehen schrijver zou verwachten... De dokter djawa. Soekirmo, be kend uit het „conflict" met contro leur Blanken, omdat hij voor dezen ntet wilde hurken, maakte deze cij fervermindering aan den civiel ge neesheer bekenden de inlandsche schrijver verklaarde daarbij, dat hij de juiste cijfers, zooals ze hem door de desahoofden gebracht waren, had ingevuld, maar nu bang was te wor den ontslagen omdat de controleur terugschrikte voor zulke hooge cij fers. Eta dat was in desa's bekend geraakt, wat de desahoofden angst vallig heeft gemaakt. De zaak is druk besproken onder de lagere in landsche ambtenaren, vooral omdat de inlandsche schrijver werkelijk ontslagen is. Zóó maakt men ziekte-rapporten op Madoera en zóó hangt men mannen, die Barbertje niet vermoord hebben. DE EXPEDITIE NAAR BALI. Naar aanleiding van hetgeen wij gisteren schreven over de troepenin- scheping voor Bali, waarbij wij op wat meeir spoed bij de zending van versterking naar Bali aandrongen, schrijft ons een onzer militaire me dewerkers Men schijnt in het Indische leger te denken, dat het nooit meer tot een plotselinge botsing met vreemde po tentaten zal komen, daar iedere ex peditie. al is zij nog zoo klein, tel kens volgens een nieuw uit te vaar digen recept van meet af aan in el kaar moet worden gezet. Tn het on derhavig geval wi-st men b. v. enkele weken geleden nog niet eens hoe de transportdienst op Bali was geregeld of men dragers, ossen, paarden of iets anders noodig had en wat deze konden presteeren. Bepaalde, te vo ren ingedeelde tactische eenheden van infanterie, in verband met de andere wapens, blijven da.n ook nog steeds tot de vrome wenschen be hooren. Men gaat liever telkens van voren af aan, aan het peuteren, totdat wij eens tegen een energiek en voortva rend volk aanloopen, dat al dat ge peuter niet afwacht, doch met een flinken aanval begint. Wat hadden wij in dit opzicht niet reeds op Macassar kunnen beleven en wie weet wat ons op Bali nog bo ven het hoofd hangt, als de ver- sc'hülende vorstjes eens de handen eendrachtelijk in elkander sloegen. En ondertusschen vat men het denkbeeld „training" van onze troe pen zoodanig op, dat véle valieden het vóór den tijd aflegsen. (Tel.) EXPEDITIE NAAR BALI. 6 Juni vertrok een compagnie per sioomboot,,Baud" van TandjongPriok naar Boeleleng onder commando van kapitein 3. Willemsverder gingen mede de luitenants C. B. van Gent en P. W. Ockerse. ERNSTIG NIEUWS VAN BALI. Den 2den Juni seinde de resident van Bali aan de Regeering dat de radja van Badoeng gedreigd zou heb ben in vereeniging met volk van an dere rijkjes de hoofdplaats Baloeleng af te loopen. De regeering heeft onmiddelijk ge last troepen te zenden naar Baloeleng. Het legerbestuur bekwam de opdracht ten spoedigste een compagnie infan terie derwaarts te dirigeeren. Ver moedelijk zal dit een compagnie van het eerste Depötbataljon te Bui tenzorg zijn. OPSTOOTJES IN DJEMBER. Het „Soerab. Handelsblad'' meldt dat een opstootje heeft plaats gehad van hadjies in de desa Tjoeraweloot in Djember. De prangsabil werd ver kondigd. Een hadji die niet wilde meedoen werd doodgeknuppeld. De wedono van Rambipoedji, het eerst ter plaatse, moest voor de over macht terugtrekken. De adsistent-re- sident van Djember trok onmiddellijk met een inlandsche politiemacht de opstandelingen te gemoet. gevolgd door den patih met nog meer politie. Door ferm optreden waren des middags de hoofdaanleggers en 65 samenzweerders gearresteerd. Nog steeds worden meer schuldigen opgevat. DE BESCHULDIGDE ATJEH-OFFICIEREN. Het Hoog Militair Gerechtshof be krachtigde bij arrest het vonnis van den krijgsraad te Kota Radja, waarbij de luitenants Schneider en Sloos werden vrijgesproken. VAN ZUID-SUMATRA. De adsistent-resident van Djambi bericht dat Pangaran Ratoe middels geweld ontvlucht is van Mocara Tebo, met achterlating zijner medegevange nen en raden Mattahir Ketjil. De ver moedelijke oorzaak der vlucht is zor geloosheid van de wacht. De Gouver neur van Sumatra's Westkust seint, dat de adsistent-resident van Korintji van Soengei Manan is teruggekeerd en dat de inlijving bij^Djambi bespro ken werd. Op 29 Mei was er voeling met een bende benoorden Kotarenah. De verwonding van Pangaran Hadji Oemar wordt bevestigd. ZUID-CELEBES. Uit Zuid-Celebes komen stellige be richten dat de Radja van Gowa nog in Sawietto verblijf houdt. Een na genoeg voltallige compagnie mare chaussee vertrok derwaarts, om met de Timoreezen daar de vervolging scherp door te zetten. In Mairva wordt onrust gestookt. Daar patrouüleert een peloton van het zesde bataljon. De berichten uit Doeri en Letta blijven gunstig. Stoomvaartberichten Het st. Malang, van Java naar Rot terdam, vertrok 5 Juli van Padang. Het st. Madiua arriveerde 5 Juli van Java te Amsterdam. Het st. Bali, van Amsterdam naar Bataria, arriveerde 5 Juli te Pa* dang. Het st. Koning Willem III, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 5 Juli te Singapore. Het st. Prins Willem TV, van W.- Indië naar Amsterdam, arriveerde 5 Juli v. m. ie Havre.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6