Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uuré.. T>e Bildt. 10 Juli Hoogste barometerstand 775.1 m.M. te Horta (Azoren)laagste 762.4 te Nice Zuidkust Frankrijk). Verwachting tot den avond van 11 Juli: Gesteldheid van de luchtZwakke wind, gedeeltelijk bewolkteenige kans op onweder. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 767 m.M. Neigiimg tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 770,1 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Theraiometerstand, te Haarlem. Dinsdag 10 Juli Hoogste gisteren F. 70® Laagste heden nacht F. 56» Hoogste heden tot 2 uur F. 70 Pr ij s vraag. Overeenkomstig liet besiuit der jaar- lijksch© Raadsvergadering van 1906, looft de Commissie van het Koloniaal Museum te Haarlem uit eén gouden medaille of de waarde van 150 (één •honderd en.vijftig gulden), voor de beste bijdrage tot de kennis van den Kokospalm in Nederlandsch Oost- of West-Indië, voornamelijk wat betreft het nuttig gebruik zijner voortbreng selen, zoowel in de' inla.ndsche huis houding als voor de Europeesche nij verheid. Aan alle overige, op zich zelf ver dienstelijke beantwoordingen, zullen •zilveren of bronzen medailles worden toegekend. Zulks geldt ook voor che mische, technische en industrieele on derzoekingen, de producten van deze zoo' belangrijke' olie- en vezel plant be treffende. Toelichtingen aangaande deze prijs vraag vindt men hierachter, in I, ter wijl in II een kort algemeen overzicht van het onderwerp gegeven is. Antwoorden, in die Nederlandsöhe, Maleische of Javaansche taal, te zen den. vóór of op 31 December 1907 aan dien directeur van genoemd Museurn. Voor antwoorden in andere talen ge lieve men zich vooraf met de Commis- iSie te verstaan. Muséum voor K u n s t n ij- ■Verhedd. De tentoonstelling der beeldhouw werken, aquarellen en teekeningen van den einide 1904 overleden Brussel- sahen beeldhouwer Juli aan Dillenszal Vrijdag des.voormiddag 2 uur in het 'Museum van Kunstnijverheid te Haar lem op officdëeie wijze worden ge opend. Deze tentoonstelling is wel een eter belangrijkste op het gebied crer beeld houwkunst, die sedert de laatste ja ren in ons land gehouden werd. Door 'biet Museum werd een catalogus met een twaalftal goedgeslaagde reproduc- tïën naar de werken van den meester ter beschikking gesteld. De tentoonstelling zal van af 15 Juli voor het publiek dagelijks te bezichti gen zijn. V ac anti e. De Alg. Nederl. Opzichters- en Tee- kenaarsbond zendt een rondzendbrief aan architecten, ingenieurs, indus- trieelen en aannemers, met net ver zoek den opzichters en teekenaars een zomerveriof van 8 dagen met be houd van salaris toe te staan. Muziek in den Hout! 21ste Muziekuitvoering op Woensdag 11 Juli 1906, des avonds te 8 uur, door het Haarlemseh Muziekkorps, direc teur de heer C. P. W. Kriens. Programma 1. „Mit Schweri und Lanze".Marsch Stark. 2. Ouverture „Oberon", Wener. 3. „Nita", Valse Espagnol, War wick. 4. Grosse Fantasie aus Webers„Pre- ciosa", Coenen. 5. Ouverture „Tantailusqualen", Suppé. 6. Ballet „Coppelia", Delihes. 7. Walzer aus der Operette ,,Tau- send' unid eine Nacht", Strauss. 8. Fantasie op ItaJiaansche Volks melodieën; Perdrotti. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 12 Juli 1906, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Toccata (D moQll), J. S. Bach. No. 2. Andante (le Symphonie), Beethoven. No. 3. Sonate No. 2, J. Renner Jun. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Passaoaglia. No. 4. Andante funèbre. J. Svend- sen. No. 5. Aria uit „Edias", Mendels sohn. Dronkenschap. Maandagmiddag is door 3 agenten van politie uit den Heerensingel ge red een man, die in dronkenschap aldaar te water was geraakt. De agenten hadden juist hunne witte broekjes aan, die bij de overbren ging nogal bevuild zijn Aanrijding. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is de weduwe Busking, oud 84 jaar, wonende Frans Loenenhofje, op de Groote Markt voor het "Stadhuis van achteren aangereden door een wiel- rijdster, die moest uitwijken vooreen passeerend rijtuig. De weduwe viel met een smak voorover tegen de straat, waardoor haar gezicht op vel schillende plaatsen is ontveld en haar rechter arm werd gekwetst. Na dat zij in hei hulpbureau aan de Groote Markt wat was opgeknapt, is zij onder geleide naar hare woning gegaan. ZOMERDRUKTE. De eleciriséhe tram naar Haarlem en Zandvoort had een bijzonder goeden Zondag; bet was zelfs drukker dan met Pinksteren. J u b i 1 In ons vorig nummer meldden wij reeds iöts over het jubilé van mejuf frouw M. Fleischmann, inspeotrice der Nationale Levensverzekeringbamk die Maandag den dag herdacht, waar op zij voor 20 jaar in de verzekerings branche ging werken. 'Mej. Fleischmann, die zich in die 20 jaar zeer veel vrienden heeft ver worven, ontving van alle zijden geluk- wenschen en bloemstukken. Een zeer fraai en kostbaar bloem stuk werd gezonden door de maat schappij waaraan de jubilaresse ver bonden is. Wel een bewijs, hoe deze het werk van mej. Fl'eisdhmamn op prijs stelt en waardeert. Ook andere verzekeringsmaatschap pijen lieten zien niet onbetuigd, en zonden eveneens bloemen, evenals de hier gevestigde vereeniging van agen ten en boden van levensverzekering maatschappijen Onderling trouw". Behalve op het gebied der verzeke ring heeft mejuffrouw Fleischmann ook geruimen tijd haar krachten ge wijd aan de verbeiering van de positie der vrouw, zoadat zij ook van die zijde thans warme belangstelling mocht ondervinden. En terecht, want haar jubileum is óók van groote be- teekenis voor de vrouwenbeweging in Nederland. Mejuffrouw Fleisohmann toch was de eerste vrouw die zich in het verzekeringsvak begaf, terwijl, toen zij als pionierster de baan ge broken had, vele vrouwen haar ge vólgd zijn, die evenals zij, daarin een bestaan gevonden hébben. Hei blad „Evolutie", alsook eenige particuliere dames uü deze beweging schonken haar dan ook bloemen als 'huldebetuiging daarvoor. Het bleef echter niet bij bloemen', een zeer groote hoeveelheid kaartjes, brieven en vooral telegrammen, wa ren mede vertolkers van de hoogach ting en sympathie die velen voor de j ubilaresse koesteren Bovendien kwamen talrijke vrien den en bekenden haar persoonlijk ge- Jukvvensdhen, terwijl er 's middags ten hare huize een feestmaal gehou den werd, waaraan verschillende be kenden en vertegenwoordigers aan zaten. De dag is voor mejuffrouw Fleisoh mann terecht tot een onvergetelijke 'gemaalvt. Gevonden voorwerpen: 1 Armband, 1 ladder, 1 rijwielpomp 1 eetlepel, 1 dessertlepel, 3 portemon- naaes met inhoud. 2 broches, 1 gebit, 1 ki nders cfooentj e Provinciale State n. De desbetreffende' Commissie heeft rapport uitgebracht oyer het voorstel van Gede-puteerde Staten om, nu ge bleken is. dat de belanghebbenden van den ontworpen spoorweg Blokker— S cl i'eilli nkho u t—Wydenes—Veiïh uizen- - Grootebroek niet liet bemoedigde ka pitaal bijeen hebben kunnen brengen, da subsidie van de gemeente in 1902 toegestaan, met ƒ61.000 te ver- hoogen, orn zoodoende die totstand koming van den spoorweg te verwe zenlijken. De commissie adviseert tot aanne ming van dit voorstel, meteen echter in overweging gevende eenige onbe langrijke wijzigingen in de voorwaar den aan te brengen. P ro v. Staten. Ingekomen zijn verzoeken om sub sidie van het bestuur der tooneel- school te Amsterdam; van het bestuur van het Gesticht voor ooglijders al daar; van de Vereeniging tot bestrij ding van tuberculose te Haarlem; van het comité voor eieren veilingen te Amsterdam; van het bestuur der am bachtsschool te Den Helder; van het bestuur der vtescherij school op Mar ken en van het bestuur der landbouw school te Söhagen. Geslaagd. Mej. J. A. de Kanter,alhier, be haalde Maandag het diploma van huishoudkundige aan de Haagsche Huishoudschool. Bestrating Groote Mark t. In verhand met die verstrating van die Groote Markt, waaraan men na 'do kermis denkt te beginnen, worden thans de twee buitenste palen van 'het idtectrlsche licht wat meer naar het midden van de Markt gezet- Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door den heer Gommissaris der Ko ningin in deze provincie is aan den burgemeester dezer gemeente een ver lof verleend, om zMi voor dien tijd van een maand, ingaande 17 Juli a.s. buiten de gemeente op te houden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren is gedurende de maand1 Juni inge legd 7556 72 en terugbetaald-/7858.85 het laatste door het kantoor uitgege- ven boekje draagt hen nummer 3001. BENNEBROEK. In de Woensdag 11 Juli e.k., des avonds te half acht uur, te houden openbare Raadsvergadering zullen de volgende onderwerpen worden behan deld. 1. Mededeélingen. 2. Nadere vaststelling Brandweer- verordening. 3. Aanbieding rekening 1905. 4. Benoeming commissie tot het na zien der rekening. 5. Onderwijsverslag 1905. 6. Voordracht ter voorziening in de vacaturen in het college van zet ters. 7. Benoeming ambtenaar v. d. Bur gerlijken Stand. 8. Regeling werkzaamheden ambte naren v. d. Burg. Stand. 9. Beëediging tijdelijk se'cretaris. Burgemeester eu Wethouders zullen den Raad in de eerstkomende verga de-ring voorstellen te benoemen tot ambtenaar van den Burgerlijken stand den heer Jhr. Sandberg van Es- senburg. Tot onbezoldigd rijksveldwachter zijn in dieze gemeente benoemd J. van Grootvéld en H. Broekhof alhier. SCHOTEN. De openbare aanbesteding van den bouw eener muziektent op het Prato- riaplein zal den 11 Juli a.s. plaats hebben dies voormiddags 11 uur, ten overstaan van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente. HOU TRAKPOLDE R Aan dien Noorder weg, bij den land bouwer Komen" is gisteren een soort schuur met inlhioud verbrand, waaron der werktuigen, handmachines enz., ■zoomede drie geiten: door de spoedige .hulp van de spuit der Marine en 36 manschappen bleef huis en hooi be houden. Oorzaak onbekend, alles is verzekerd. HALFWEG. Alhier worden geiden ingezameld om de oudsten der leerlingen van de openbare school een uitstapje te doen maken en met de jongeren een plaat selijk feestje te vieren. U MUIDEN. De heer Z., van Amsterdam, was se dert Dinsdag vermist. Nadat hij in het hotel Kleine Willem Barendsz eenige brieven had geschreven, heeft men hem niet terug gezien. Gisteren werd zijn lijk gevonden 'ri de duinen tussclien IJmuiden en Zandvoort. Door een revolverschot had de -heer Z. zich van het leven be roofd. De revolver vond men naast het li chaam. De lieer Z. leed aan zwaarmoe- di gilied d. ZANDVOORT. Aan het strand alhier is een füiesch aangespoeld waarin een papiertje, waarop stond, God help ons, Wij zijn niet meer. Groet onze vrouw en kin dieren. V. M. II. I. B. H. Door de politie alhier is aangehou den de minderjarige C. H. uit Amster dam, dde alhier rondzwierf, onder po- •litiegeleide is hij naar zijn ouderlijke woniirnig overgebracht. Thans zijn ailhier 500 badgasten meer aanwezig' dan verleden jaar om dezen tijd. In het Iiaariemsdh Kinderhuis is de 2de ploeg kinderen ten getale van 66 aangekomen. ZANDVOORT. Aangekomen Badgasten Graaf R. Raczynsky, Krakau, Villa Thalatta, 2 pers. Prof. Kalikowski, idem, idem. Prof. Gorceckowsky, idem, idem. P. Steden. Amsterdam. Hotel d'Orangë. O. Gai, Bibrich, idem. L Trier, Frankfort, idem. J. Bierens de Haan, Rozendaal, Pension Vallo, 5 pers. Prof. Hartman, Frankfort a/Main, Hotel Kurhaus, 3 pers. Fam. Hoffmann, Basel, idem, 5 p. Fam. Heimann, Berlijn, idem. 5 p. Fam. Cousen. Den Haag, idem, 2 p. Casten, Dusseldorf, Groote Badhuis 2 pers. Mr. Z. v. d. Berg, Amsterdam, id. W. A. Dekker, Wormerveer, idem. 7 pers. Dames Kuipers, Leeuwarden, Hotel Driehuizen, 2 pers. Dr. Daniels, Den Bosch, idem, 4 p. B. A. H. Lips, idem, idem. Mevrouw Van Wamel, idem, 3 p. Fam. Verhoeff, Noordwijk, id. 7 p. H. Stol. Amsterdam. Swaluestraat no. 4, 4 pers. E. C. Kooy, idem, Pension Mia Casa, 3 pers. W. C. A. Eisma, idem, Gasthuis plein no. 1, 6 pers. F. Th. Korsten, idem, Villa Laura (Peters), 6 pers. Fam. Bender, Rotterdam, Spoorstk. no. 30, 5 pers. Van Calten, Amsterdam, Hoogeweg no. 70. 4 pers. G. J. van Pot, idem, idem, 2 pers. A. Otto, idem, idem, 2 pers. K. Wieringa, Groningen, Hoogeweg no. 36, 3 pers. Fam. Verleur, Amsterdam, Kost- verlorenstraat no. 2, 3 pers. L. M. Lissa.ue, idem, Villa Antonio, 6 pers. Fam. Hilterman, Amsterdam, Vil la Johanna, 8 pers. Fam, Van der Vijgh, idem. Villa Vredelust 9 pers. K. Schutte, idem, Villa Amicitiae, 4 pers. N. B. Stokvis, idem, Kerkplein 4, 4 pers. Fam. Brautigam, idem, Haltestr. no. 14, 4 pers. Fam. Van Elten, Crefeld, Villa Golf en Duin. 3 pers. Mej. Hooft, Amsterdam, idem. H. Kolstroom, Helsingfort. idem. P. Wolff, Amsterdam, Haltestraat no. 8, 7 pers. Van den Bussche, Munchen, Pen sion Quisisana. C. A. van Woel deren, Dordrecht, idem. Binnenland AUDIENTIEN. De gewone audientiën der Ministers van Justitie, Waterstaat, Landbouw, Marine en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. MAATSCH. VOOR GENEESKUNST. Te Groningen wordt de 57ste aJge- meene vergadering van de Maatschap pij voor Geneeskunst gehouden. Uit het jaaa-verslag bleek, dat het ledental van 2181 tot 2251 is gestegen en ruim 90 der Nederiandsche ge neeskundigen bedraagt. Ingeleid werden de volgende stallin gen, die evenwel werden aangehou den. lo. De drankzucht is een ziekte, die in vele getallen vatbaar is voor vol komen herstel 2o. Bij de behandeling vau dronk aards dient rekening te worden ge houden met hun bijzonderen aard. Een belangrijk deel va.n hen kan ge nezing- vinden in goed ingerichte en geleide herstellingsoorden voor drank zuchtigen. 3o. Aart. 453 der Strafwet >s medé oorzaak, dat drankzuchtigen, die de daar bedoelde overtreding begaan niet de voor hen geschikte behandeling vinden. 4o. De verzorging' der drankzuchti gen door openbare besturen en dooi de armenzorg laat zoowel quantltatief ais qualitatief op enkele gunstige uit zonderingen na, bijna alles te wen scheen. 5o. De pogingen door drankbestrij ders en enkele anmverzorgers aange wend om drankzuchtigen te genezen, lijden in de meeste gevallen schip breuk op die ziekelijke wil- en oor deelszwakte, die den drankzuchtige als zoodanig eigen zijn. 6o. Het is een zaak van philanthro- piscb, maar ook van een groot- maat schappelijk belang, dat de opneming van drankzuchtigen in herstellings oorden zooveel mogelijk worde bevor derd. De ziekte- en invaliditeitsverze kering hebben hierbij een belangrijke rol te vervullen. 7o. Het is gewensclu, dat de ver zorging der drankzuchtigen wettelijk worde geregeld. Daarbij worde naast de vrije"verpleging ook de rhvangopne- raing van drankzuchtigen in herstel lingsoorden mogelijk gemaakt en be paald wie aansprakelijk is voor de v e r plegingskost en De desbetreffende commissie stelt daarom aan de Maatschappij en aan de „Nederlandsöhe Vereeniging totaf- afschaffing van alcoholhoudende dran ken" voor a. Bij de R-egeering aan te dringen op de indiening van een ontwerp van wet op de verzorging van drankzuch tigen, in den geest van het rapport b. Bij Regeering en Volksvertegen woordiging er op aan te dringen, dat in de wetten op de ziekte en invalidi teitsverzekering geen bepalingen woor den opgenomen, die als art. 159 twee de lid van het ontwerp-ziekteverzeke- ringswet 1905 aan de ratione'ele be handeling van drankzuchtige verze kerden in den weg staan-: HET NAARDERMEER. Het. Naardermeer zal misschien eigendom worden van de Vereeniging tot behoud van Natu umnoiiumenten in Nederland. Met de tegenwoordige eigenaren, jhr. L. Rutgers van Rozenburg c. s., hééft de vereeniging onderbandet'n- gen gevoerd .en dlie zijn nu zoover geslaagd', dat ze', veertien dagen gele den, het terrein tot 1 September a.s. in handen heeft gekregen. Om 'het meer te koopen, zal een som van ƒ150.000 nooddg wezen. De 'Ver eeniging heielft ter verkrijging dezer som uitgeschreven eten 3 eerste hy pothecair© ohligatMeening, groot ƒ160.000, verdeeld in obligaties a 1000 en ƒ500. Deze leéning wil ze in 60 ja ren aflossen. Wanneer het Naardermeier geheel improductief was, dlan zou van de verwezenlijking van het denkbeeld ge©n sprake kunnen zijn. Het terrein geeft echter reeds nu aardige haten aan jacht-, vissctoerij-, landpacht enz. Er kan op een netto-opbrengst gere kend worden van pl.m. ƒ6000 en het bestuur heeft dé op goéde gegevens berustende overtuiging, dat zekere ontvangsten voor vermeerdering vat baar zijn. Zooals men weet nestelen aan de oevers van het Naardermeer lepelaars purperreigers en andere zeer zeldza me vogels. Deze plaats is zelfs de eenige in Europa, waar de eerstgenoemde vo gels nestelen. Het- terrein is 707 II.A. groot. NU VERHEIDSTENTOONSTELLING TE LEEUWARDEN. Ter gelegenheid van deze tentoon stelling enz. zullen de volgende con gressen worden gehouden 18 en 19 Juli. Nederiandsche Mid denstandsbond.. 19 Juli. Friesche Bouwkrhlg. 21 Juli Selakip for fryske tael en skriftenkennis. 22 en 23 Juli. Ned. Bond van Han delsreizigers. 24 Juli. Prov. Vereeniging „Het Groene Kruis". 25 en 26 Juli. Broederschap der no tarissen in Nederland. 31 Juli. Nederiandsche Banketbak- kersbond. 1 Aug. Algerneene Nederiandsche Bond van Industrieélén en Handlels- be dienden. 2 Augustus. Früasche Aannemers- bond. 3, 4 'en 5 Augustus. Vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs. Voorts 29 Juli. Muziékwedstrijd van fanfa rekorpsen in Nederiand (260 deelne mers). 30 Juli, Muziek wedstrijd van Har moniekorpsen in Nederland (370 deel nemers). Afgescheiden van de tentoonstelling zal op 20, 21 en 22 Juli een nationale raah oudéntentoonstelhng worden ge houden. DE INKTWERPER. In langen tijd hoorde men niets van het individu, dak een tijdlang de 9traten om het Concertgebouw te Am sterdam voor dames onveilig maak te. Hij schijnt zich nu een ander ter rein voor zijn „liefhebberij" gekozen te hebben. Een paar dames in lichte toiletjes wandelden Zondag langs de Wees- perzijde voorbij de Cacaofabriek der firma Blooker tot aan den weg, die afloopt naar de Kruislaan, dus waar vroeger een tol gevestigd was. Een jongmensch reed op een fiets heen en weer en passeerde een paar keer de dames, die eensklaps bemerkten, dat ze slachtoffers waren geworden van een ellendeling die, vermoedelijk door middel van een spuitje, haar kleeren met inkt bemorst had. Toen ze tot die ontdekking kwa men, trapte de fietsrijder een beetje hard aan en was spoedig uit het ge zicht. De politie deed nog een poging om hem op te sporen, doch vergeefs. (Hbld.) EEN GROOTE STEUR. Tussahen Ameide en Tieuliioven heeft, men dezer dagen in de rivier de Lék een steur gevangen van ruim 100 kilo. Voorzeker eene zeldzaam heid. EEN TROUWE HOND. Een 5-jarig kind van K. te Hoog- karspei dat in een sloot was gevallen (zonder dat iemand het zag) is gered door den hond van een buurman, op wiiens erf het kind had gespeeld. De hond hief een zoo luid gehuil aan en rende steeds langs dien kant, tot men onraad bespeurde en den kleine red- die. PlATROGNiS-SOLLDARITElT. Omtrent de vergadering van Gelder- sche ateenfabri-kanten te Arnhem, waar besloten werd de firma Costerus te Wageningen, bij wie staking is, finan cieel te steunen, meldt men. nog, dat aanwezig waren eigenaars van fabrie ken met een gezamelijk productiever mogen van 200 milliioen steen en. Men zag in deze staking niet zoozeer de financiëele kwestie dan wel het machtsvraagstuk: wie het hoogste ge zag in handen aal hcuden, de eige naar of de vakvereeniging. Besloten werd van iedere 1000 steenen 10 cent af te zonderen, waardoor een waar borgfonds van 20.000 verkregen wordt. Eene commissie werd benoemd die de schade zaJ taxeeren, welke voor de firma Costerus uit deze sta king voortvloeit. Nader meldt men aan het „Hbld.": Onder leiding van de heeren Bruuns en Oudegeest, voorzitter en secretaris van 'hét Vakverbond, vergaderden gis teravond te Wageningen de stakende arbeiders der firma Costerus. Na lang durige discussie werd besloten de sta king op te heffen. Hedenmorgen is het werk op het oude loon hervat. HET NOORDZEEKANAAL. In de vergadering van de vaikaMee- ling van bouw- en waterbouwkunde van het Koninklijk instituut van in genieurs Meld de heer II. Woriman een voordracht over de verbetering van het Noordzeékanaai, als inleiding tot de na de vergadering te houden excursie, eindigende in IJmuiden. De afmetingen van het Noordzeeka.- naal waren voor het jaar 1865, toen met den aanleg werd begonnen, zeer belangrijk te noemen, ingericht als -het werd voor schepen van 6.50 mieter diepgang. Intussdhen waren bij de opening van het kanaal in 1876 de af- meltingen der zeeschepen belangrijk toegenomen, zoodat reeds in de eerste jaren na de opening de Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij genoopt was hét 'kanaal te doen verdiepen tot 7.70 M. onder peil, en nadat het ka naal in 1883 door het Rijk was over genomen, werd met de verruiming van het kanaalprofiiël op bescheiden schaal voortgegaan. Wat toen echteT het eerst aan de ordë kwam, was de bouw van een nieuwe schutsluis te IJmuiden, die in 1896 voor de scheep vaart werd opengesteld en afmetingen verkreeg als volgt: 25 M. wijdte, 225 M. schutlengte en een diepte van 10.10 M. onder A.P. Inmiddels ging men ■voort met de verruiming van het ka naalprofiiël, zoodat dit in 1898 een 'diepte hald van. 8.50 M. onder peil. In hetzelfde jaar werd eobter inge diend een wetsontwerpwaarbij werd bepaald', dat voor rekening van den Staat zouden worden uitgevoerd de werken, noodig om het Noordzeeka naal geschikt te maken voor de groot ste sdhepen, die door de nieuwe sluis te IJmuiden konlden worden geschut. Deze werken omvatten: 1. de vervan ging van de beide spoorwegbruggen over het kanaal bij Meteen en de Hem door nieuwe draaibruggen met eene enkele doorvaariopening wijd 55 M.; 2. de vervanging van de draaibrug in den Rijksstraatweg te Velsen door 'n stoompontveer; 3. de verruiming van het kanaalprofiel tot een bodembreed te van 50 M. in de rechte gedeelten en 60 M. in de bochten, en tot een diepte van 10.30 M. ouder A.P., met beloopen van 3 op 1; 4 de verdieping van de vaargeul in de buitenhaven te IJmui den van 9.50 M., onder A.P. tot 10.50 M., d. i. 9.70 M. onder gewoon Laag- wdfcer en 11.25 M. onder gewóón hoog water. De kositen der gezamenlijke w^erken werden geraamd op 7| mil- iioen, waarin de gemeente Amster dam een tiende bijdraagt. In 1902 werd nog bepaald, d'ait de nieuwe spoorwegbrug aan de Hem met den onderrand 11 M. in plaats van 7 M. boven den waterspiegel zal liggen, waardoor de kosten met 1£ millioen gulden vermeerderen. ■De stand der weiücen is thans als volgt: De nieuwe spoorbrug te Velsen is voltooid en de oude spoorbrug te opgeruimd. Het stoompontveer te Vel sen is voltooid en d<e draaibrug in den straatweg is opgeruimd. De verdie ping der vaargeul in de buitenhaven te Umuiden is mede voltooid. De ver ruiming van het kanaalprofiel is voor een belangrijk deel gereed en in twee vakken, bij Buitenhuizen en tussdhen Velsen en IJmuiden, in uitvoering. De onderbouw van de nieuwe Hemibrug i9 gereed en met de opstelling van den onderbouw en het maken der toe gangshallen is men bezig. Te verrich ten blijft nog de opruiming van de oude Heinbrug, de verruiming van het •kanaal beoosten de Hembrug, en de verdieping van eenige kanaalvlakken. In den loop van 1907 zal de verbete ring van hét Noordzeekanaal voltooid kunnen zijn, waarmede het werk dan binnen den bepaalden t-ijd zal zijn af- geloopen én die kosten vermoedelijk beneden de raming zullen blijven. Dat het Nooidzeehanaal dan inder daad aan hooge eischen za! voldoen, blijkt uit eene vergelijking met de af metingen van andere voor de zeevaart bestemde kanalen; op het tijdstip der voltooiing zal het Noordzeékanaai de eerste plaats onder de kanalen inne men en zal dit blijven doen tot de vol tooiing van het Panamakanaal. De vraag rijist echter, of het Noordzeeka naal dan voor zeer langen tijd zal voldoen aan d'e eischen, die men aan een toegang tot een haven van ded eersten rang mag stellen. Met de ge schiedenis voor ooger mag daarover niet al te optimistisch w orden gedacht zegt spreker, en zulks in verband met de toenemende aftmieitiingen, der zee schepen, waarvan het- eind nog niet is te voorzien; trouwens, waai', nu de opening der sluis te IJmuiden, Meuwe zeesluizen werdén gebouwd of ont worpen, worden de afmetingen van dé eersite reeds overtroffen. Miaar in die eerste jaren zullen de jiomigsfgebouwdle reuzenstoonnschepen nog wel ni'et voor IJmuiden verschijnen; het is al heel mooi, zegt spreker, dat b.v. het stoom schip „Niieuw-Aimsterdam" van de Hoiliand-Amieriika. lijn, dat een lengte heeft van 183 Al. en een breedte van ■20.88 M. en dus de sluis te IJmuiden behoorlijk kan passeeren, desverlangd in 't laatst van 1907 te Amsterdam zou kunnen komen met een diepgang van 9 Meter. Met liet oog op clen tocht, die dioor de leden na de vergadering werd ge houden. besprak spreker nog enkele punten in het bijzonder, zooals be treffende de werken aan de nieuwe Hembrug en de grondverschuiving die zich bij 't maken van de toegangs- 'baan aan de Zuidzijde in den Grooten IJpolder heeft voorgedaan. De tweede plaats, waaihij de bezoekers vertoef den is het stoompontveer te Velsen, dat in zijn tegenwoordiigen vorm is voltooid; de oude draaibrug is geheel opgeruimd, hét kanaal ter plaatse is verdiept en de aanlegplaatsen voor de tweede pont zijn gereed, dde, nadat de laatste weakzaamiheden voor de aan sluiting der tramrails voltooid zullen zijn, eerstdaags in dienst zal kunnen worden gesteld. De derde plaats ein delijk, waar de sluizen en de vis- schershaven reeds meermalen door leden van het Instituut zijn bezocht, zoodat spreker zich hieromtrent dit maal bepaald© tot de havenhoofden ©n wel in het bijzonder wat betreft de toepassing, die van gewapend beton is gféirhaaikt. bij het plaatsen van zware blokken in de golfbrekers van de kop pen dier hoofden. REMBRANDTIANA. Uit Amsterdam schrijft men aan dé N. R. Ct. Wij waren in de gelegenheid, ©ven, haast toevallig, den grooten en kost baren Rerobrandt-bijbel te zien, die, als een statige, monumentale hulde aan dén Meester, op initiatief van het hoofdc'omité, door Sclïeltema en Holkema wordt uitgegeven. Een bijbel in de gewone beteekenis van het woord is het natuurlijk niet. Want de tekst is gekozen in verband met de door Rembrandt behandelde onderwerpen en het Boek begint dan ook niet met het Oude, maar het Nieuwe Testament, en niet met het Evangelie van Mattheus, maar met een hoofdstuk, getiteld „Geboorte en Jeugd van Jezus". Bovendien vormt ook" een vreemd element de toelich ting, waarvan dr. Hofstede de Groot elke plaat voorzag. Maar toch is het een Boek van vromen ernst. Om de gewijde stemming, welke uitgaat van de zware, geschepte bla den oud-Hollandsch papier iniet het nobele lettertypeom de wondere ga lerij van photogravures naar schil derijen en etsen, en de facsimilés van teekeningen, waarin het genie en do phantasie van Rembrandt zich op ontroerend schoone wijze uiten. In het geheel zijn in dezen Pren- tenbijbel opgenomen 67 afbeeldingen naar schilderijen; 49 naar etsen en 67 naar teekeningen. De uitgave is opgedragen aan H. M. de Koningin-Moeder. Alle ministers, behalve die heer Veegens, hebben kennis gegeven aan de uitnoodiging van het Rembrandt- comité, om de onthulling van het monument bij te wonen, te zullen voldoen. Bij de Rembrandtiana van alle ga ding is nu ook de Rembrandfc-Marschi verschenen. Met gelukkige gebruikmaking van een der zangen uit Valerius' Ge- denck-Clanck de melodie namelijk van het „Merck toch hoe sterek nu in werek sïch al steld" heeft de heer Maurits SaanetMni een marsch gecomponeerden dit muziekstuk voor piano-twee-handen is in toepas- selijken omslag uitgegeven door „De Alg. Muziekhandel"^ Spui te Amster dam. Ook te Pretoria in Zuid-Afrika zal Rembrandt's 300ste geboortedag her dacht worden. Op de laatste vergadering van het Rembrandt-Comité is de eigenlijke feestavond voorgoed vastgesteld op Dinsdag 24 Juli> er is voor dien avond het opera-gebouw besproken. De stadsraad heeft het gebruik van de groote zaal van het stadhuis voor het houden van een Rembrandt-ten- toonstelling toegestaan op 19, 20 en 21 Juli. De stadsraad weigerde de zaal be-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2