NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7060 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- an Feestdagen. WOENSDAG 11 JULI 1806 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: "IrËliÉf*Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) „1.30 M'fi Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GöHustreerd6 Zondagsblad, voor Haarlem (X37K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Aan onderstaande adr-etsen worden Abonnementen en Advertentiën voor 'fiït blad aangenomen xonder verhoo- SËtrg van kosten J. VAN DER MOOLEN Sigarenwinkel, Cronjéstraat 5 8. C. VAN DIJK Kruidenierswinkel. Westergracht 45, hoek Oranj eb oomstraat. Stadsnieuws M u z dek w e d s t r ij d. De wedstrijd voor Harmoniekorpsen Zondag op de Bakkerij-tentoonstel ling gehouden, werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Er werd fraai gespeeld. Den eersten prijs, diploma met verg. zilveren medaille, betaalde Exc/cMor, Wormeiweer, dir. M. Lürsen, pres. K. .Veldkamp, den tweeden, dilploma met zilveren med., Harmonie, Haarlem, dir. H. W. Hofmeester, pres. A. A. Moser. De beide andere gezelschap pen, Zaamlandsdhé Kapel, Koog a/dl Zaan, dir. H. Harttimlan, pres. J. Steijn en De Adelaar, Weesip, dir. P. J. Ki- veron, pres. J. Prins, ontviinigten een rólv. herinneringsméd.De heer Fred'. C. Stable, onder-voorzitter van bet uitvoerend comité, reikte met een kort en hartelijk woord de diploma's en medailles uit. De Harmonie scheelde slechts 3 pun ten met den eersten prijswinner. In zee. Gistermorgen omstreeks 9 uur viel er een man va.n de Noordpdor te Umuidem in zee. Nadat bij eenige minuten in 't water bad gesparteld, mocht bet e enige Visschers gelukken, hém melt e'en scbepnielt op bet droge te brengen. Hij bad eenliige wonden aan zijn voorhoofd bekomen door een baak. Schietwedstrijd te Ocken- burg. In den wedstrijd Loosduinen, max. 60 punten, staat bovenaan L. A. Prins te Noordwijk met 58 p., verder 'A. W. de Gee te Rotterdam en L. H. Koolhoven te Bloemendaal elk 56 punten. In de korpswedstrijd-tirailleurs- vuur op de acht borstschijven be haalde het 10e reg. inf. te Haarlem de zilveren med. met 30 p., bet 3e meg. vesting-artillerie te Gorincbem de bronzen med. met 26 p. bet 7e reg. inf. te Amsterdam de bronzen med1. met 56 p. H. M. Instructieschip Bel- lona te Willemsoord de bronzen med. met 37 p.. de schietver. Sanboo te 'Amsterdam de zilv. med. met 24 p. en bei reg. inf. te Breda de bronzen Eed. met 36 p. Verlof Drankwet. Bij' B. en W. is ingekomen een ver zoekschrift van P. Geuzebroek, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot bet verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop. in bet perceel aan bet Kenne- merplein no. 14. Bestrijding der Tuberculose, Maandagavond hield de hier geves tigde Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose baar jaarvergadering in De Kroon. De Voorzitter, de beer Dr. L. C. Kersbergen, opende deze bijeenkomst met den aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepan, waarna de se cretaris, de heer Mr. O'breen, de no tulen en vervolgens ook het JAARVERSLAG voorlas. Gelijk een vorigen keer, had ook thans de veirslaggever een aangena me taak en kon zicih met vreugde van zijn taak kwijten, want wat is aan genamer, dan te kunnen belichten, dat, de Vereeniging zich in het twee de jaar van haar bestaan voordeelig heeft ontwikkeld, ja, van krachtigen groei en forschen bloei blijken heeft gegeven? Wat kan duidelijker en meer welsprekend van vooruitgang getuigen dan het feit, dat de wen- scben, in het vorig jaarverslag ge uit, tot verwezenlijking zijn geko men Kreeg men bij het hooren van het vorige jaarverslag den indruk, dat het plan van een dagsauatorium in Haar lem's omstreken welhaast niet verwe zenlijkt zou kunnen worden, even na de publicatie van het verslag werd dit geloocheustraft door de oprichting der lighal in den tuin van het gebouw vian den Protestantenbond aan de Nieuwe Gracht. Dit is wel nioit een id'eaal-toestand geweest maar bij gebrek aan een boscbachtig terrein, werd toch besloten zich er voorloopig mede te behelpen, gedach tig aan den bekenden spreuk: „beter iets, dan niets". Dit belette evenwel niet; dat het bestuur steeds ontevre den bleef en het resultaat is, dat de lighal verplaatst zal worden naar een terrein onder Schoten, ten westen van den Schoterweg. Dit weiland van de Binnenlandsche Exploitatie- Maatschappij gekocht voor f6500 zal volgens het plan van den heer Springer beboscht worden, (waarme de een som van f 32ÖÖ gemoeid is) en voorzien van een eenvoudig gebouw tje, waarin een eetzaal voor die pa tiënten, een verblijf voor de zuster, een kamer voor een nachtwaker, een keuken en een bergplaats, zal worden gebouwd, en wel zóó ingericht, dat, wil men later van systeem verande ren en van het dagsanatorium een gewoon sanatorium maken, men er een tweede verdieping voor nachtver blijven der verpleegden kan optrek ken. De kosten van dit DAGSANATORIUM TE SCHOTEN zijn geraamd op f 17.000, van welk be langrijk bedrag reeds f 5300 gedekt is door vrijwillige giften, terwijl een corporatie f 10,000 als renteloos voor schot aanbood. Het CONSULTATIE-BUREAU werd op de gewone wijze voortgezet, tweemaal per week werd er zitting gehouden, uitgezonderd echter in de maand Augustus. Dit jaar vervoeg den zich aan het bureau 175 patiën ten, tegen 132 in het vorige vereeni- gingsjaar, dat evenwel slechts over 7 maanden liep. Daarvan bleken er 95 tuberculeus te zijn, 44 mannen, 45 vrouwen en 6 kinderen beneden de 12 jaar, 61 der mannen, 331/2 der vrouwen en 10 der kinderen verbeterden veel (genezen wordt hier door den verslaggever gebruikt, wijl het eerst na jaren blijkt of de ziekte inderdaad geheel genezen is), 5 der mannen, 151/2 der vrouwen en 0 der kinderen bleef onveranderd, 111/2 der mannen, 29 der vrou wen en 0 der kinderen ging ach teruit, 2 "der mannen, 41/2 der vtrouwen en 0 der kinderen stierf, terwijl van 201/2 der mannen, 171/2 der vrouwen en 0 der kin deren de toestand onbekend is. Waarlijk, een leerrijke tabel 1" zoo zegt het verslag. Of leest men hier niet uit. dat op den kinderlijken leeftijd de tubercu lose, mits zij spoedig wordt ontdekt-, het gemakkelijkst voor vérbetering, ja, voor genezing vatbaar is? Maar bovendien blijkt, dat het vooruit zicht op genezing voor de vrouw min der groot is, dan voor dén man, het geen de steller van het verslag ver klaard door het feit, dat de vrouw bij de pogingen tot haar genezing steeds gehinderd wordt en geschaad door haar huishoudelijke beslomme ringen, zoodat een ligkuur thuis, ja, zelfs in de lighal (als bij haar thuis komst haar dan nog huiswerk wacht) nooit zoo goed als wensche- lijk is kan worden doorgevoerd, ten zij er hulp in de huishouding worde verstrekt. In die richting moet dus gewerkt worden, opdat ook de tuber- culeuse huisvrouw in betere omstan digheden gerake. Buiten de lighal werden er 18 lig stoelen uitgegeven, terwijl er nog 19 van een vorig jaar in d'e stad ge plaatst zijn, zo o dat er in het geheel 37 in gebruik zijn. Bovendien wer den 62 thermometers en 82 sputum- fleschjes verstrekt. Aan het verstrek ken van versterkende middelen, werd ook een belangrijke rol in een gunstigen afloop der ziekte gegeven» en terecht, ,want de ondervinding is hier als leermeesteres opgetreden. Ook werden eenige patiënten fi nancieel gesteund ter voorziening in de huishuur en de kosten van de wascb. In de LIGHAL dedien 31 patiënten (12 mannén, 32 vrouwen en 7 kinderen) een kuur, waaronder er 18 waren, die deze ge heel voleindden of nog verpleegd wor den. Zeven werdeln ontslagen, welke allen aanmerkelijk verbeterd waren en weer tot werken in staat, bij vier hunner werden zelfs geheel geen af wijkingen meer gevonden. De resulta ten, in dé lighal verkregen, beloven dus nu reeds veel voor dte toekomst. Den verpleegden in de lighal werd bij het brood, dat door hen zelf werd medegebracht, twee liter melk ge_ ven, een ei en een warme schotel meelkost op soep, zoodat zij thuis het middagmaal moesten gebruiken. Wordt de inrichting op Schoten evenwel in gebruik genomen, dan noo dzaakt de afstand om ook dit den verpleegden te verstrekken, jwat eigecu- lijlc ook weniséheiijker is, want nu, kan men geen comtrölé -houden op dit voedsel. Den 1 sten December werd aangevan gen met 3 patdëntefn', welk aantal in den loop van 61/2 maand tot hoog stens 17 steeg, maar gemiddeld niet meer dan 12- tot 14 bedroeg. Het aantal verpleegidiagen voor de 31 patiënten bedroeg 2077, gemiddeld 67 pe-ir patiënt. De 7 verpleegden, d'e veel verbeterd waren, hadden respectieve lijk 55, 62, 66, 103, 140 en 147 verpleeg- dagen. Kortelings wordt nog nagegaan de patiënten, die een vorig jaar onder behandeling van het Consultatie-Bu reau zijn geweest, waama uitgere kend wordC dat er in deze twee jaren 307 patiënten zijn geweest, waarvan er 205 tuberculeus bleken 92 (of 45 pet.) zijn zeer veel vooruitgegaan. 27 (oflS pet.) hetzelfde gebleven, 25 (of 12pet.) achteruitgegaan, 19 (of 9 pet.) gestor ven, terwijl van 42 (of 21 pet-) geen bericht is mgekomen. „Uit deze: gegeven mogen wij zoo gt het verslag toch waarlijk wel afleiden-, dat de bestrijding dér tu berculose niet sléchts recht van be staan heeft, maar terecht in deze ba nen geleid is. Ons inziens kan het dan ook niet anders, of deze bemoedigende resultaten moeten voor ons een aan sporing zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan, ons arbeidsveld steeds te vergrooten, en ons werk v-an de fouten en de gebreken, welke het aankleven, te zuiveren." Aan de verschillende geneeskundi gen, die de vereeniging met hunne krachten steunen, wordt hulde ge bracht, inzonderheid aan den heer L. W. Havelaar, voor het zoo tijdrooven- de sputum-onderzoek. Mede worden herdacht de afgetreden bestuursleden de heeren II. W. Westerveld en Dr. J. van Walt van Praag, a-lsook de admi nistratrice mejuffrouw A. C. Van Har- revefld. Om in onze stad eén registratie der gevallen van tuberculose te bekomen, is nog niets gekomen, wijl de proef met vrije aangiften hier zoowel als el ders is mislukt. Ook wat betreft de desinfeotde van woningen, waarin lij- d'ers aan open tuberculose stierven of waaruit zij verhuisden, is men nog niets verdöi gelromen. De gemeente lijke on-tsmeftlngsdienst wordt eoihtev uag- breid <m verbeterd, zood.it het te wemschen is, dat ook de'.e anuo.ettiug door haar ter hand genomen zal wor- iev Er werd behoefte gevoeld aan een Centrale Organisatie, zoowel door de ze vereeniging als door die te Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Deventer, Arnhem, Nijmegen en Mid delburg, zoodat deze waarschijnlijk ook wel binnenkort tot stand zal ko men. Het aantal leden bedroeg op 15 Juni 1906 305, dat der donateurs 67 en be gunstigers 74, te zarnen vertegenwoor digende f 2026 aan jaarlijksehe contri butie. De FINANCIEELE TOESTAND is ook gunstig. De Raad verleende f 1000 subsidié, het Rijk f 500 (hoewel men hoopt nog f 500 te krijgen bij een suppletoire begrooting), terwijl ook bij de Provincie om een subsidie is aan geklopt. Aan extra giften werd ontvangen (behalve -de f 5300 voor de inrichting te Schoten) f 4201.66. Met een oproep tot blij venden steun eindigt het verslag Wij zullen dan ook op dezen weg zoo krachtig mogelijk blijven voort gaan en er naar streven, onzen werk kring in den dienst der prophylaxie zoowel als in dien der therapie gesta dig uit te breiden. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoor ding van dén penningmeester. Als leden van den Raad van Be stuur worden herkozen de heeren: Jhr. F. Tediing van Berkhout, M. H. Bin- ger, J. Bierens de Haan, Prof. J. Bos scha. H. van den Berg, Mr. J. de Qercq van Weel, Mr. P. Dozy, P. Dy- serinck, Mr. 'Ch. Enschedé, P. B. J. Fsrf, P. Goedkoop, J. A. Fontein, Dr. J. P. J. Goedkoop en gekozen in d-e vacature van den heer Goedhart-, die naar Den Haag is verhuisd, de heer W. Badon Ghijben. De Voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat het bestuur hoopt, dat het dag-sanatorium te Schoten tegen half September gereed is, althans wanneer geien niéuwe hinderpalen in den weg komen. In Augustus zal met debebos- sehing een aanvang gemaakt worden. Hierna werd de bijeenkomst, die be halve door een zestal bestuursleden, door één lid werd bijgewoond, door den voorzitter gesloten. KAMER VAN KOOPHANDEL. In aansluiting met het Zaterdag meegedeelde uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel ontleenen we nog (het volgende aan dit verslag: De samenstelling der Kamer is als volgt: Mr. Joh. Enschedé, voorz.; A. de Clercq, plaalsverv. voorz.; E. J. Wes terveld, P. Goedkoop Dz.; E. H. Kre- l'agé, P. G. ïleems; G. v. d. Most van Spijk; W. G. II. Jacobs; H. J. Geijk Jcz en G. Petri1, secretaris. De vaste commissies waren aldus samenge steld: Commissie voor verkeer en vervoer (post-, -telegraaf- en telefoonwezen, verkeerswegen en vervoermiddelen): de heeren mr. Joh. Enschedé, A. de Clercq en II. J. Geyl Jcz. Commissie voor marktwezen en win kelnering: de iheeren E. J. Westerveld, P. G. Heems en G. v. d. Most van Spijk. Commissie voor nijivedheid en bui- tenlandschie handel: die "heeren P. Goedkoop iDz.E H. Kr.elage en W. G. H. Jacobs. Er werden in -1905 9 gewone verga deringen géhouden en 1 buitengewo ne. De rekening over 1904 sloot met een eindcijfer van 500, waaronder f als batig, saldo. Aan het 'hoofdstuk over d© nijver heid ontleenen wij nog, dat de melk- verordening drukkend op het bedrijf is, daar in den zomer het vetgehalte 2.75 moeilijk bereikt kan worden, vooral voor de melk uit de Haarlem mermeer. Onvervalsclite melk heeft soms igeen Ihooger vetgehalte van 2.4% zoo,dat de melk dan ook va-n elders betrokken moet wonden. 'Omtrent de verschillende andere be drijven wordt medegedeeld, dat de toestand in '1905 bevredigend was, al leen die der houtbewerking, houthan del en izeepfabrioatie was minder gun stig, De bloembollenuitvoer vermeerder de dit jaar niet mét 3 mtillioen K.G., zooals wij Zaterdag méldden, doch met twee milldoen. Ten slotte wordt in het verslag ge wezen op de noodzakelijkheid van een huippostkantoor in het noordelijk ge deelte der s/tad, PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Commissiën, in wier handen de verschillende voorstellen van Ged. Staten zijn gesteld om advies, geven in overweging goed te keuren de daarbij gevraagde subsidiën voor de School van Kunstnijverheid, den aanleg voor een pon tv eer aan de Kooij te Anna Paulowna, de verbete ring van de haven aan de Van Ewycksluis, de ambachtswerktuigen- tentoonstelling te Amsterdam van de Maats. v. Nijverheid, de afd. Weesp van den Nederl. R.-K. Volksbond, de Maats. v. d. Werkenden Stand, de Ambachtsschool te Alkmaar, de Tee- kenschool voor Kunstambachten, de Vereen. Handelsonderwijs, Concordia inter Nos, de St. Jozephs-gezellen- vereenïging, het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium afd. Amsterdam, de Vereeniging Quellinus, alle te Am sterdam. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten adviseeren de Comm. tot afwijzing van het verzoek van den Raad van Huizen om subsidie in de kosten van verbetering der haven, de vraag van 4 ingezetenen van Castri- cum, of de Provincie hun te eenige* tijd een perceel bouwgrond zou wil len verkoopen en het verzoek der St. Alagsius vereeniging te Ouder Amstel om subsidie voor haar teekenschool. De verschillende stukken aangaan de den dienst op Meerenberg vonden wel de instemming der Commissie, maar lokten toch enkele opmerkingen uit. De wensch wérd uitgesproken, dat het nieuwe gesticht te Castricum op tijd zal worden opgeleverd zoodat de kostbare verpleging te Amsterdam spoedig zal ophouden. Het- wekte be vreemding, dat bij den ongunstigen toestand der financiën voorgesteld werd, drie woningen te bouwen voor geneesheeren voor 42.200. De Comm. vertrouwt, dat eerst dan tot dezen bouw zal worden overgegaan, wan neer met zekerheid bekend is, dat de thans inwonende doctoren voorne mens zijn, die woningen te beirek^ën. Omtrent het tekort op de rekening van 1905, ten bedrage van /15.674.40jr, deelt de Comm. mede, dat die hoofd zakelijk haar grond vindt in de aan merkelijke aanvulling van 't maga zijn der kleeding- en liggingstukken en het huishoudelijk linnen-"en tafel goed. De Comm. verzocht verder voortaan de' voordrachten aangaande Meerenberg wat vroeger in te zen den. De Comm. stelt verder nog voor aan te nemen, meteen kleine wijzi ging, de voorstellen van Ged. Staten aangaande het Amstel-Drechtka- naal en verschillende waterschaps reglementen. Omtrent een \oorstel tot het ver- .leenen eener subsidie aan een op te richten Visscherijschool te IJmuïden wenscht de Comm. meerdere toelich ting. Gevonden voorwerpen: 1 Paikje sponzen, enz.. 1 bril in etui, 1 flacon met dop. 1 theelepel, 1 nota boekje, 1 boemelaar en doeken, 1 schoentje, 1 portemonnaie met geld, 1 hondenzweep. 1 armband. Uit de Omstreken O VERVEEN. Door den veldwachter J. de Vries is alhier aangehouden LamberrtuS Everts, die gesignaleerd stond in het Politieblad. Door den veldwachter Jansen is procesverbaal opgemaakt tegen F. W. W. B. tie- Haarlem wiegens oivertirecUiing van art. 5 van hef motor- en rijwiel- reglement. HAARLEMMERLIEDE EN SP AARNW OUDE. In de Zaterdag gehouden voltallige Raadsvergadering waren o. m. inge komen 5 reclames Hoofdelijken Om slag, drie door Ged. Staten goedge keurde besluiten der vorige vergade ring en het proces-verbaal der ge houden kasopname bij den Gemeen te-ontvanger. Ook waren ingekomen twee schen kingen voor de Raadzaal, nl. een kan van Jhr. Repelaer van Spijkenisse te Haarlem, en een pendule met cande- Feuilleton Een Verborgen Erfenis (Naar het E n g e 1 s c h). Vergeef mij zei Mr. Wickham, dlie juist achter haar stond. Daar u van plan schijnt eeai langdurig bezoek te maken, zal ik zoo vrij zijn MiissEger- ton hier vandaan te halen. De bevel>n van den dokter waarschuwen streng tegen elke opwinding. Na binnengekomen te zijn hoielphij Chris tal in 'den stoel op wielen, dié buiten stond te wachten, met een ver pleegster, om haar voort te duwen. Het volgend oogeriblik was zij verdwenen. Ik moet zeggen I riep Mrs. Eger- ton uit, zich woedend naar Mr. Wick ham wendenddat ik nog nooit meer getuige ben geweest van zoo'n bru tale wijze van optredenWelk recht heeft u om tusschen mij en mijn kin deren te komen, dat zou ik wel eens Willen weten? U heeft hen al lang genoeg in hun ongehoorzaamheid ge stijfd, en ik ben niet van plan, dat nog langer te verdragenHoe durft u Miss Egerton dwingen hier van daan ta gaan? Als u maar begrijpt, dat ik haar nog zien wil, vóoirdat ik heen ga en dat ilc van plan ben tegen haar te zeggen, wat mij behaagt Hier in huis niet, mevrouw, ant woordde Mr. Wickham bedaard. De wenschen van wijlen uw broeder zijn daarmee in strijd. Bedoelt u daarmee, dat u het zal verhinderen, als ik mijn dochter verkies te zien. Ik ben hier om mijn plichten goed uit te voeren, mevrouw. Wij zullen ons niét verwaardi gen dit huis binnen te gaanzei Laura. U en de man, die n uwe in structies gaf, waren aan elkaar ge waagd. Hij toonde zijn slechten •smaak, toen hij zijn familie in den steek liét voor de uwe. Ga mee, mama; wij hebben nu genoeg van Mr. Wick ham en zijn protégées! De avon turiersters die hij' herbergt zoowel vrouw als dochter zullen wel weer smeekend bij ons komen als de auto riteit van dezen man ophoudt, en hij weer onder zijn standgehooten terug keert. Maar dan zullen zij te vergeefs bij ons aankloppen Zij zweeg en keek Violet met een blik vol haat aan. Noch wij, nocli de echtgenoot, wiens leven je verwoest hebt, zullen eenige genade met je toonen. Jij hebt je weg gekozen behoud hem. Wij boden je tevergeefs vriendschap aan: nu zul je ondervinden hoe wij kun nen haten Ik denk, dat zij daar al onder vinding van heeftzei Mr. Wickham droogjes. En nu gij beiden uiting ge geven bebt aan uwe gevoelens, nu staat u mij zeker wel toe u goeden dag to zeggen. HOOFDSTUK XXIX. Een paar dagen later reed op een avond een rijtuig het landgoed Rye- lands op tot vóór den particulieren ingang van Mir. Wickham. Er stapte een dichtgesluierde dame uit, die da delijk naar binnen ging. Blijkbaar werd zij vernacht, want, ofschoon zij niet belde of ldopte, werd de deur dadelijk voor haar geopend. De koetsier reed naar het voorplein, ging in een afgelegen hoek staan en scheen er niet over te denken de paar den uit te spannen, waaruit men kon opmaken, dat hij verwachtte spoedig zijn reis verder voort te zet ten. Hij wachtte blijkbaar op een or der weer voor te komen. Daar kwam een wielrijder op het plein, een man van vijf en dertig jaar ongeveer, die van zijn rijwiel sprong en"om zich heen lceek kennelijk met het doel naar don weg te vragen. Hij zette zijn machine tegen den muur en naderde den koetsier. Kan n mij den naasten weg naar het station wijzen? \roeg hij. Ik moet den trein nog halen van kwart voor negen en omdat ik totaal den weg niet meer weet, ben ik bierheen gekomen om hem te weten te komen. Kan ik den trein nog halen Ja, mijnheer, antwoordde de man bedaard. U is maar vier mijlen on geveer van het station af, en het is een rechte weg. Neem het pad langs de ingangspoort en ga dan rechtuit. Dank u. Denkt u dat ik dan nog op tijd zal komen? StelligIk moet zelf den trein nog halen en ga vooreerst nog niet weg. De vreemdeling bedankte hem en vertrok. Terwijl hij dat deed, kwam er een gestalte uit de duisternis te voor schijn, die hem behoedzaam volgde. Zijn weg liep langs het boogvenster van de studeerkamer van Mr. Wick ham. Het venster stond open en het ge luid van stemmen drong tot zijn ooren door. Plotseling bleef hij staan en zijn rijwiel tegen den muur plaat send, ging hij vlak naast het ven ster staan luisteren.- Ik hen er niet op gesteld, dat je zoo laat nog alleen reist, Gillian, hoorde hij Mr. Wickham zeggen, en toen begreep hij uit het antwoord, dat zijn dochter trachtte zijn vrees weg te praten. Mr. Wickham ging voort Het zal nu nog maar heel kort duren, dan is al dit geheimzinnige voorbij, en dat zal mij bijzonder veel genoegen doen. Toch is het wel de moeite waard' geweest, wat wij er voor hebben moeten verdragen. Wij hebben ons beiden goed gehouden en de belooning zal niet uitblijven. Spoedig zal alles in onze handen zijn. Jij zult bij je komst in Londen Lam bert gaan opzoeken en je overtuigen dat alles daar veilig is. De ooren van den luisteraar waren nu aan de stemmen gewend en kon den het antwoord van" Miss Wickham opvangen. Ja, dat is het eenige zwakke punt in onze plannen. Maar nu hij zoo lang zijn woord gehouden heeft, hébben wij reden te gelooven, dat al les tot het einde toe goed1 zal gaan. Maar om op het pakje terug te ko men, waarover u schreef. Het wordt nu tijd hel- Mr. Bentley in handen te geven. Geef 't mij en tegelijk uw instructies. Over 'n paar minuten ga ik heen ik kan het meenemen en alles doen wat noodig is. Wij kunnen dat heusch niet langer uitstellen. Terwijl zij sprak, stond Miss Wick ham op en ging bij dé tafel naast haar vader staan. Zij hadden den rug naar den luis teraar toegekeerd en omdat zij nu zachter spraken, kon hii geen woord opvangen van hetgeen zij zeiden. Na nog een poosjé vergeefs onder het venster gestaan te hebben ging hij met de uiterste behoedzaamheid naar het plein terug. De koetsier had de paarden alleen gelaten, die nog voor het rijtuig gespannen stonden, en was nergens te zien. De man naderde voorzichtig het rijtuig, was daar eenigen tijd aan iets bezig, en sloop toen even zacht weg als hij gekomen was, steeg op zijn rijwiel en verdween in de duis ternis. Toen hij dat deed, kwam de per soon, die hem had gadegeslagen snel uit zijn schuilplaats' te voorschijn en wandelde langzaam naar het huis, alsof hij van plan was daar binnen te gaan. Hiji liep de achterdeur voorbij en ging naar dén voorkant, waar hij lang bleef dralen. Toen het licht uit de hal op hem viel, werd de armoedige gestalte en het gelaat van Payne zichtbaar, de man, die do rechterhand van Ivan Malincourt heette. Hij scheen niet op zijn gemak en besluiteloos wat te doen, want na even die deur genaderd te zijn, blijk baar met de bedoeling om te bellen, trok hij zich weer in de duisternis terug. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5