NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7067 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 12 JULI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: Sfe. Van 1—5 regeIs 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement F Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag* en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.oo fgyg. |gp||ggJ 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. G^ustrcerd Zondagsblad, voor Haarlem I 0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de: Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Gezondheidscommissie voor de Omstreken. Heden is ia (Ituk venschenen liet jaarverslag over 1905 a an de Gezoa.ul- 'Leïdscomiiitesie voor die gemeenten Bloieimeiidaall, Hedniisteidle, Schoten, Santpoort, Vétoën, IJmuiclén, Za-ud- voort, Benui eb roëk, Spaanndiam, Haar lemmermeer, Haarie-m-merliede ten Spaajuiiwoudie. Aa-n dit zeer uitgebrei de verslag (een boekwerkje van 58 pa gina's) ontleenen wij liet volgende Bij dien aanvang van bet jaar 1905 was die Coinimissie ails vólgt saunemge- stelcl: J. Mullemeiister te Heeanstedl©, lid en voorzi'itterMr. P. Ti daman te Bloem'eindiaail, s-ecrobaris mevrouw de Wièdlnwê J. Damialvy Moülièr-e le Bloe- meaildlaalS. H. Broiigersana (gé-mee? kuddlige) te Bloemend-aal; L. L. graaf van RaiïdiWijck (ingenieur van den Haaui emmevmeerpolder) te Bloemen d-aal A. Kouvvenaar geneeskundige) te Bennebroek Mr. II. C. Obreen 'e Heemstede.J. H. Na-nninga (genees kundige) te Hoofddorp an F. \Y. ba ron va-n. 'l'uyl van Serooskerken i. Bloémemldaal- 1 Juli 1905 werd de lieer Konvvenaa herbenoemd, terwijl de heer F. Bok, geneeskundige te LT-muiidien, \verd -be noemd in de vacature van wijlen J'hr. J. P. Tefctö-ng van Berkhout. Dit jaar treden met 1 Juli af de heenem Mullemeister en baron Van Tuyl van Serooskerken. De Commissie werd belangeloos bij gestaan clloor den bie'er L. W. „Have' laar. dli.necteur der diuinwaterilcidSIng. en wain heit bacteriio!liogi;sch laho-rato rium deir gemeente Haarlem. Onder die algemeene beschouwingen deelt de Commissie medé, dat de ge- zondheidtStolestand in haar ressort over helt algemeen bevredigend was te noemengroote rampen of epide mieën van omvangrijken aard kwa men niet voor. De officieel bekende gevallen van BESMETTELIJKE ZIEKTEN, waren als volgt over de verschillende gemeenten verdeeld Typhus en febris typhoidea Ha: Hfaa riennnemi eer Haarleimnerl. en Spaarnw. Spaaa-nldam Schoten Benndbroek Heemstede Bloemein:d. en Vogelenzang Za-n-divoort Velsen, Santp. en IJmuMeu Piooidlvoai'k H aarte-mim eimee-r Haarl-emmerl. en Spaarnw. Spaamdam Sclioten Bennebroek Heemsteide Bloemend! en Vogelenzang Zandpoort. Vedsieu, Sanltip. en IJinuiidlen Dypliitlheritais Haariemmeimeer Haarlemmerl. en Spaarnw. Spa-ai'ndam Schoten Bennebroek Heemstede Bloemend, en Vogelenzang Zandvoord Velsen, Santp. eai IJmuiden Het werk der Commissie bepaalde zich voornamelijk tot bestrijding dezer besmettelijke ziekten. Naar aanleiding van de véle voor komende gevallen van TYPHUS-EPÏDEMIE IN DE HAARLEMMERMEER stelde de heer Mullemeister, bijge staan door den lieer Haveil-aar, een on derzoek in. Daaruit bleek, dat als voornaamste oorzaak moet worden aangemerkt de allerellendigste hygië nische toestand, want als drinkwater wórdt in de meeste gevallen het water uit de Ringvaart gébruikt en wel zonder eenige reiniging. Wel zijn de meeste woningen van r-eg-enwatertonnen voorzien, maar deze zijn niet voldoende om die mensc-ben van het noodliigë drinkwater tie -voor- 'iien en bevatten- water van zeer tvvij- felachtige-n aard. Noodzakelijk is het dus. wiil men be smettelijke ziékteu zooveel mogelijk weren, dat de bewoners van goed drinkwater voorzien worden en dat het verboden wordt het water uit de Ringvaart te gebruiken. Later 3 Mei 1906, toen de epide mie geweken wasdeelde de inspec teur der Volksgezondheid Dr. Ham burger mede, dat het verstrekken, van goed drinkwater in deze streek alleen kon geschieden door dit langs de hui- zooi ie laten rondbrengen (wat door liet gemeentebestuur in de laatste periode der epidemie ook is gedaan) en dat een d-uuraame voorziening in 'die be hoefte door het slaan, van goede ge meentelijke pompen in die buurt, zoo goed als niet u-iivoeaha-ar was. TYPHUS-EPÏDEMIE TE BENNE BROEK EN VOGELENZANG. Hiervan werd de oorzaak voorname lijk gezien in de behandeling der fae- c-aliën, waarin thans verbetering is gebracht. In April van liet vorige jaar werd edn dienst voor hot ophalen van fae- ca-liën in werking gesteld, ten doel h-ebbeaidie de besmetting te.voorkomen en -de beier (faeeailiën) o-nscihia-dedijk te maken, vooral echter om te zorgen; dat de melkhandielaar J. van G alen zich niet meer mot het ledigen d-er beerputten zou belasten. Voor diezen dienst werd aangeschaft een beerwag-entje, terwijl een werk man werd aangesteld om de beerput ten te ledigen en dien inhoud te ont smetten. Baron Van itiersuni was zoo wel willend om voor de opslagplaats van de faecaliëii het nöodji-ge terrein in de duinen gratis af te staan, zoodat de groote moeilijkheid om een geschikt; opslagplaats te krijgen op voordeelige wijze werd opgelost. Tevens werden velschillende beerputten vernieuwd of hersteld, pompen afgekeurd en de stal van den reeds genoemden meilk- han-delaar ontsmet. Deze werkzaamheden werden uitge voerd oip last eener commissie uit ;n- gezetmen dier gemeente Bieinnetoroek tot doel h-ebbende- cle typhus le be- strijdien. In deze commissie hebben zitting de h-eeren Mr. B. J. D. Zubli, burgemeester, H. v. d. Vossen, wet houder, A. J. E. baron Van Ittersum 'lid van den raad, C. Bille en A. Kou- wenaa-r, geneesheer. Van véle zijddi: mocht deze commissie gëldeil ijken steun ontvangen, o.a. van den geanelen- te-raad te B-e/mnebroeik 500 guild-em, en va.ii' dien te Hloieamenidaaü 250 voor VogeiLeinziang. Met Yolldioeining wordt er op gewe zen, dat van April 1905 tot Maait 1906 z'Ch geen nieuwe gevallen hebben voorgedaan. Na dien datum zijn weer drie ge vallen waargenomen, en wel één m de zoogenaaniicle Vijfhuizen aan dé Lcidsciie Vaart, één bij baron Van It tersum, waarvan die dienstbode onge steld te Haarlem i.s gekomen en daar als lijdende aan typhus in. het gast huis is opgenomen, en één in perceel 294 aan de Leidsche Vaart. Het voordoen van deze enkele geval len is niet bevreemdend. Dat een ziekte, die jaren lang geheerscht- heeft, niet opeens als niet een tooverslag ge weken zou zijn, was te verwachten. Opmerkelijk is hef echter, dat in de drie gevallen de melk geleverd is door méergenoeniden Van Galen en tenan- dieée, dat zich gevallen voordeden on geveer op hetzelfde tijdstip als in 1905. en wel het tijdstip waarop de landen bemest worden. Waaraan zij evenwel zijn toe te schrijven, is op liet oosen- blik nog mi et uit 1e maken. Omtrent het verzamelen, vervoeren en bewaren van dén vischafeal in de VISCHHAL TE IJMUIDEN wordt medegedeeld, daf B. en W. Velsen liet plan overwegen, om een ijzeren schuit Ln liet Noordzeekanaal voor de opname van afval te bestem men, wélke schuit d;au oji gezetie tij den in open zee zou kunnen worden geledigd. De rekening der Commissie over liet jaar 1905 sluit niet een batig saldo van 82.251/2, de inkomsten zijn jf2000.21 1/2 en de uitgaven 2082.47. VESTINGOORLOG. In het landfort van Den Helder zullen ondier leiding van den kom mand a.nt dier stelling oefeningen worden gel'.iouden in den vestiiigoor- 1-og van 19 Juli tot en met 25 Juli a.s., de dagen van heen en temgmarsoh daaronder begrepen. Aan dieze oefeningen zullen cleeine- meii: a. de staf van den leider; li. liet 10e regiment infanterie met uitzondering van den staf; c. een detachement veld-artillerie; ld-, de staf en de compagnieën van Ihlef 4e regiment vesting-artillerie te Dien Helder in garnizoen e. eieaa detachement van het regi ment genietroepen en van hef eska.- dron ordonnansen, alsmede Biet benoo- digde hospitaal personeel Binnenland MAATS CH.APP-IJ VlAN GluNEESKUNiST. Vervolg der 57e algemeene vergade ring, welke ie Groningen getiouden •wordt. Aan de orde kwam 'hét rapport der commissie tot onderzoek van de wet <ter •beteugeling van besmettel ijike ziekten. De volgende conclusies wer fden aangenomen: a. Beibalve die in de bestaande •wet genoemde 'ziekten is /'he.t 'w.ensc'helijik, dat 'in een nieoiwe wet worden opge nomen; mazelen, 'klink!hoest, epi-demi- sci'ie cerebro-spinaalane-iningiiisbe- smeütélijik-e Hiuld-, haar- en oogziekten bij schoolgaande kinderen, trichinosis amiHivuur 'lyssa en 'wormziekte. 1). A'ian vooaikomende gevallen, van in die AN'et O'Pgenomen ziekten en van tveiidadhte gevallen van enkele -er van idlient /aangifte bij een of meer bevoeg de autioriteilLen te 'gescihieden. c. Huizen of woningen, waarin fe bris tvphoïdea, Cholera, dysenterie, •roodvonk, diphtherie, pokken, typhus -exanWiematicus, pest, epidc-miscöie ce- •rebro-spnaailmeni-ngitis -voorkomen, 'dienen te. wordien- gekenmerkt. 'd. Bij 'hét voorkomen van febris ty- phioïdéa., dliolea-a e-n dysenterie worde ihat 'sdliooibezoek niet beperkt. e. lief ibezoek 'vaat lagere scholen aan lijders en 'kinderen beneden 13 jaren uit gezinnen, waarin mazelen en kinkhoest voorkomen, naar gelang der o-mstandiglieden wordt verboden of toegestaan, en een e-n ander door dé ■gemeentelijke autoriteit nader kan worden geregeld. Voor kinkhoest gel de dieze bepaling echter sledhts voor dië 'kinderen, welke de ziekte nog niet üieljben doorgemaakt, tenzij zij onvat baar gebleken zijn. Het verbod worde opgedreven, zoodra de ziekte gewe ken is. f. Onderwijzers en kinderen uit ge zinnen, waarin roodvonk, diphterie, pokken, typhus, exa.nthematicus, pest, cerebro-spinaailmoiiingitisvoorkomen- en verdere samenwonenden, mogen de school niet bezoeken, totdat de ztiekie geweken is en ontsmetting van het van besmet zijn verdachte ge deelte der woning h-eefi fdaafs geth-ad. ig Het scdiooligaan wordie verboden aan kinderen, lijdende >aian he smette- Iijké .huid-, ihiaar- en oogziekten, tenzij modht blijken, dat bun ziekte gere geld wordt béhandeld. ih. Het v-eubod van veiwoer van over ledenen iaan febris ty.phoïde, cho-lera asiatica, dysenterie, roodvonk, dipli- tliierie, pokken-, -typhus exantihemati- •cus -en pest zij niet zoo absoluut als iLn de bes taande wet wordt aangege ven. i. De ontsmetting of 't geregeld toe zicht daarop geschiede door Rijk of Gemeente, -of onder deugdelijke waar borgen en toezicht van Rijkswege door particulieren. Ter vooikoming van de versprei ding van besmettelijke ziekten door middel van de sChool is geregeld ge- meeisikunidliig- toezddht ten zeerste ge- wènscïit. j. Het >aaxiitaJ buitengewone maatre gelen, tot liiet nemen waartoe do over- Üieid bij bet heerscben van besmette lijke ziekten bevoegd is. worde uitge breid en -de bevoegdheid in een nieuwe wet duidelijk omschreven. Hierna werd lang gediscussieerd of tuberculose ook in die lijst van besmet telijke ziekten behoortopgenomen te worden: velen ontkennen dat deze ziekte 'besmettelijk is, terwijl anderen bet aannemen. Ten slotie werd aan genomen met 103 tegen 7 stemmen de volgende motie van Rotterdam: ..De vergadering overwegend e, dat omtrent, den graad der besmettelijk heid idler tuberculose en liet daarvan afhankelijk giev-aa-r voor de volksge zondheid 'geen voldoende zekeilh-eid bestaat, spreekt als haar meemmg uit, dat vooralsnog aan de tuberculose geen plaats dient gegeven te worden in de wet ter 'besirijding van besmet telijke ziekten." INTERNATIONAAL POSTVERKEER. De Deutsche Wochenzeitung' deelt het volgende mede „Op 1 November 1907 treedt de bij zondere postovereenkomst in wer king, welke Nederland met Duitsch- land, Engeland en België gesloten heeft. „De- voornaamste bepalingen zijn in het kort samengevat de volgende „Het gewicht der gewone brieven, welke uit Nederland naar een der drie andere Staten of van daar naai' Nederland verzonden worifèn wordt van 15 gram tot. 20 gram verhoogd en het porto van 25 centimes welk bedrag door het Postcongres le Ro me voor de overige Staten en natuur lijk ook voor Duitschland, Engeland en België in onderling verkeer vast gesteld werd op 20 centimes ver laagd. Ook het porto voor drukwer ken, couranten inbegrepen, zal eene verlaging ondergaan. „Het gewicht van naar Nederland te verzenden postpakketten wordt van 5 iot 10 K.G. verhoogd. Daar de postboden op het platteland niet in staat zouden zijn, meer dan twee van dergelijke pakketten te dragen, wor den hondenwagens voor het postver voer aangeschaft. Bekende hónden- fokkers hebben reeds bijzonder sterke trekhonden beschikbaar gesteld, die zeer goed voldaan hebben, zoodat ooi' de leden der Vereeniging tot be scherming van dierenzich niet onge- lust behoeven te maken. „Onze beslist g.eloofswaardige zegs man, een hooge. ambtenaar uit het buitenland, die aan het Postcongres te Rome heeft deelgenomen 'en ver volgens eenigen tijd hier te lande heeft vertoefd voor een kuur, ver klaarde, dat 't een bijzonder fijne di plomatieke zet geweest is van deNe- derlandsche Regeering, dat zij het afsluiten van een dergelijke overeen komst met. verschillende Staten en niet met Duitschland alleen tot stand heeft weten te brengen. ..Engeland heeft- zich een bijzonder voordeel weten te verschaffen nl. dat 'f zich voor gewone brieven, naar Ne derland te verzenden, een maximum gewicht van een Engelsch ons, d. i. 28 gram, heeft verzekerd zonder ver hooging van port. „Ook zal men, na de publiceering van de door het Internationale Post congres te Rome» genomen besluiten, zich verbazen over het talent. d-at Nederland heeft ontwikkeld, om zich bij de taxatie van de transito-zendin gen zeer bijzondere financieele voor- deelen te verzekeren. „De postovereenkomst kan daarom eerst zoo laat in werking treden, daal de vaststelling van enkele onderge schikte bepa lingen van Engelsch e en Belgische zijden nog moet geschie den. Met Duitschland is alles reeds in het reine." ITet blad teekent hierbij nog liet volgende aan: „Zoo zal dan eindelijk deze voor den handel zoo buitengewoon belang rijke overeenkomst, welke wij onge veer negen jaar geleden door een ar tikel uit de pen van een Duitsch des kundige aan de orde gesteld hebben, tot stand gebracht zijn. „De bekende groothandelaar Van Beuningen te Utrecht., voorzitter van de Kamer van Koophandel aldaar, heeft met zijn bekende energie dit denkbeeld een schrede verder tot verwezenlijking gebracht, doordat hij tal van Nederlandsche Kamers vaai Koophandel er voor wist te interes seeren en ten slotte eene conferentie organiseerde van afgevaardigden van .Duitsche en Nederlandsche Kamers van Koophandel te Utrecht, om het denkbeeld nader te bespreken. Adhaesie wend betuigd aan de be weging tegen de pandjeshuizen, uit gaande van den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewust zijn. afdeeling 's-Gravenhage. Het partijbestuur kon zich vereeni- gen met de opvatting van het desbe treffende comité, dat voorshands de meest afdoende maatregelen zuilen zijn a. een zoodanige Rijksregeling der gemeentelijke banken van leening, dal- deze zich aanpassen aan de be hoeften van het publiek, en b. het verbod tot het houden van particuliere leeningbanken. onder welken vorm ook, zonder wettelijke vergunning, beperkende bepalingen en behoorlijke contiróle. WEER ENGELSOHEN IN FRIESLAND. Vóór den Transva-alschen oorlog wanen todhtjes over de Friesche me ren de attractie van de Engelsche higjid-ife, die in sierlijke booten, da genlang op de Friesdhe watei's rond dobberden. Na dien oorlog was dat uit, de Friezen waren pro-Boer en een enkele Engelsohman, die overkwam, kon dit ten plattelande hooren uit den anonid van oud en jong. Overall was hét minachtend „Qhamberlain!" Dit jaar komen er weer meer Engel- sehen in Friesland watertochtjes ma ken, verschillende gezelschappen toe ven reeds op de meren en nog meer worden er verwacfot. Natuurlijk heeft ieder een camera, meegebracht om kiekjes nemen. UIT DE S. D. A. P. Het partijbestuur heeft dezer da gen vergaderd. Besloten wérd een bedrag uit te trekken voor het verzamelen van ge gevens omtrent de toestanden onder de visschers. Een schema van onderzoek werd vastgesteld voor liet verzamelen van materiaal voor de agitatie voor den 10-urendag. evenzoo voor do ziekte verzekering. In Tilburg zal een pro pagandist worden gevestigd. IN DE KLEM. Twaalf uur, de werklieden gingen heen, de schooljeugd kwam. In de straat, die opgebroken lag, werd het druk en rumoerig. Jongens zagen er verdienste in, de opgebroken straat weer te dichten, maar op aanraden van een opzichter zochten ze ander vermaak. Langs den kant. der sltraat lagen nieuwe gasbuizen, een heele rij achter elkaar gelegd. Aan elk der uiteinden gingen ze nu liggen, gooi den elkaar door de buizen kogels toe, schreeuwden er hard door, dat hun jongensstemmen klonken als on- deraardsche geluiden. Er was een, die voorstelde door zoo'n buis te krui pen en een ander, die daarvan de primeur wildé hebben. Het hoofd ver dween er gemakkelijk in, maar de schouders waren te breed. De jongen verzekerde, dat het niet kon. „Kan wei", zegt de eerste. „Jé, ik ueit." „Goa ies vot, ik duur wel." Voor de verbaasde oogen van zijn kornuiten wrong en werkte hij zich met moeite in de nauwe buis, waar uit ten slotte alleen nog maar de heen-en uitstaken. Toen kwam ei- stilstand. De kornuiten hadden re den om te lachen. Opnieuw begonnen de beenen-spartelingen, maar liet waren niet meer zooals zooeven de le venslustige branie-pogingen, om voor uit te komen, het leken stuiptrekkin gen van iemand, die in het nauw zit en niet voor- of achteruit kan. Er kwamen onverstaanbare onder- aardsche geluiden uit de buis. Het gelach bedaavde, men wist wiet wat te doen. „Trek mei an main bainen", klonk het uit de buis. Er wordt getrokken, zonder resul taatEén moeder, die de klienen van school had gehaald, en nu even bleef Feuilleton Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelsch). 83) Ivan was zoo woedend en ontsteld geweest, toen hij bemerkte, dat. Lam bert ontsta,pt wa-s dat Payne zijn eerste plan om de -schuilplaats van LaipJjert geheim te houden opgaf en dien avond naar Ryelands gereisd was met het plan Mr. Wick-ham er deelgenoot van te maken. Hij had gemerkt, dat zijn chef Miss Wickham bewaakte, en dat zijn plan was door haar de schuilplaats van Lambert te weten te komen. Daaiz'om durfde Payne, die bang was dat Ivan zou merken, dat hij een rol in deze zaak speelde, zich niet direct tot Miss Wickham \ven-den, en hij was beslo ten haar vader op te zoeken. Alvorens dat te doen, had hij het voorzichtig igeoordeeld wat op ver kenning uit te gaan om zeker te zijn, dat hij veilig was, toen hij tot zijn schrik en verbazing de stem van Ivan herkend had, toen hij tot den koetsier sprak. Dadelijk had hij zich zelf verborgen en zijn verdere han delingen gade geslagen. Nu wist hij op 't oogenblik niet recht, wat hem te doen stond. De tij-d ging verderen iiij kon niet tot een besluit, komen. Zijn groote doek was. om er zelf niet- te veel in gemengd te worden. Ivan had een overwicht over hem, waarvoor hij hang was, en niet- al leen zijn eigen behoud maar ook d'a.t van zijn zieke vrouw hing aan het aandeel dat hij had in" Lambert's ontvluchting. Zijn schuilplaats moest daarom geheim blijven. Als hij belde en naar Mr. Wickham vroeg- om hem te ver tellen wat hij zooeven van Ivan ge zien h-ad. dan zou zijn naam zoo licht bekend worden en dat beteeken- de zooveel als zijn ondei-gang. Terwijl hij daar stond- te aarzelen, kwam er een tweede wielrijder aan, die afsprong voor de deur en de stoep opliep. Payne herkende hem als den neef vay Ivan, Cesar Malincourt, en zijn besluit, was dadelijk genomen. Vergeef mij, mijnheer, zei hij, naar Cesar toegaande. Bel alstu blieft. niet voordat u naar mij ge luisterd heeft. Kent u Miss Wickham? Ja, antwoordde Cesar den ar- moedigen man tegenover zich met wantrouwen aankijk end En u kent ook Mr. Iv-a-n Malin court. uw neef. Luister -dan Zij ga-at met den volgenden trein na,ar Lon den. Zij zal alleen zijn. Hiji heeft uit een van de wielen van haar rijtuig de pen van dé as genomen, en hij heeft daarmee een kwade bedoeling. Als zij gaat, dan zal er onderweg een ongeluk gebeuren, en zij zal aan zijn genade zijn overgeleverd. Ik kan haar niet weerhouden te gaan, maar dat kan u. Het rijtuig staat te wach ten op liet plein om haar naar den trein te brengen. Ik kan u laten z'en wat er gedaan is. Ik verzoek u aReen niet te zeggen, wie het u verleid- heef t. Ik ben in betrekking bij Mr. Malincourt. U heeft mij daar r wel gezien, mijnheer, en ik dun 'h"in niet boos te maken. Zij haastten zich naar het plein. Het rijtuig was verdwenen. Dan moet het den achterweg langs'gegaan zijn riep Payne. Er to geen tijd' te verliezen. Miss W'ckham ifioet nu al h-averwege het station zijn. Mr. Malincourt ging terug nas" zijn rijwiel. U moet. haar dadelijk volgen, mijnheer, als u haar wenscht ie hel pen. Cesar liet geen tijd verloren gaan mei praatjes. Hij snelde terug, greep zijn rijwiel en ging er als een pijl U)t een hoog van door. Toen hij den waren naam van Gil lian had eeren kennen, was zijn ze nuwspanning grooter dan ooit. Den dag volgende op zijn ontdekking, h-ad hij haar vermeden, en toch, toen de tij-cl! van het diner naderde, geraakte hij in een onbedwingbaar vroolijke stemming. Maar Mrs Neville had hem ontvangen met het- nieuws, dat haar gast plotseling was weggeroepen en die schok was voor Cesar bijna niet te dragen geweest. Van aangezicht tot aangezicht tegenover het feit, dat zij hem wer kelijk verlaten had en dat nog wel zonder dat hij wist, waar zij was heengegaan, had hem de kracht van zijn liefde in al haar omvang doen voelen. Hij kon haar zoo niet laten gaan. Zij was de dochter van Air. Wickham en Air. Wickham zou zeker welen, waaf zij was. Daarom was-hij besloten naar Ryelands te gaan en hem alles te vertellen. Cesar had Gillian niets aan te bie den dan zijn liefde, en daarvan was hij zich in alle bitterheid bewust, toen hij den afstand tusschen Oak- hurst en Ryelands affietste. Maar de 'aandrang van zijn hart was te groot dan dat dit hem zou hebben weerhouden. Hij had aan haar gedacht totdat hij over niets anders meer denken kon en toen had li ij plotseling Payne ontmoet met zijn verhaal over het. gevaar, waarin zij verkeerde. Hij had Ivan altijd gewantrouwd, en hij had dadelijk geloofd, wat Pay- nhem vertelde. Gillian was alleen en in de macht van zijn neef. Dat was de gedachte die hem bezighield terwijl" hij haar achterna snelde. Intusschen was het ongeluk dat Pay ne voorspeld had, gebeurd. Het rij tuig waarin Gillian zat, was den achterweg uitgereden juist toen Pay ne het plein den rug toedraaide en lvij, in de verwachting dat liet rijtuig langs de voorzijde gaan zou had met besluiteloosheid kostbaren tijd verlo ren laten gaan. Eerst was all-es goed gegaan en toen merkte Gillian op, dat het rij tuig hevig begon le schudden. Nauwelijks was haar aandacht daarop gevallen of zij werd tegen liet raampje van hel rijtuig gegooid. Het wiel was er af. Gillian kroop e.r ongekwetst uit, zich afvragende waarom de koetsier haar niet te hulp kwam. Maar de re den was maar al te duidelijk, want de arme vent lag bewusteloos aan den kant van den weg. Gelukkig waren de paarden heel bedaarde dieren, die stil stonden op het midden van den weg. Gillian liep naar een beekje dicht bij en na haar zakdoek in het water gedoopt te hebben, trachtte zij daar mee den man weer tot bewustzijn te brengen, d-ie zijn oogen opende en trachtte te gaan zitten. Beweeg je maar niet, zei AT tos Wickham angstig. Is hier dichtbij een huis, waar ik hulp kan gaan halen Ik vrees, dat je- erg gewond bent. Ik ben duizelig, juffrouw, zei de man op zwakken toon. F.r is hier vlak bij geen buis, dat is nog wel 10 minu ten loopen. Ik zal hier maar stil blijven liggen, totdat ik weer beter werd. Neen, neen zei ze beslist. Waar is het huis? Staat, het aan dezen kant,? Ik zal er dadelijk heensnellen en hulp 'halen. Het staat aan dezen kant, maar u kan toch niet alleen gaan, juf frouw, zei de man weerstrevend. Mr. Wickham zou boos op mij zijn. Air. Wickham wenscht, dat ik gevoelig ben en de mensclien goed behandel. Er is nu niets aan te doen. Ik zal niet lang wegblijven. Verlies den mo,ed maar niet. Zij verliet hem en snelde voort, maar was nog niet ver we<r toeneen waarschuwend belletje achter- haar, haar deed stilstaan. Een man op een rijwiel reed haar achterop. Bij liet maanlicht herkende zij Ivan Malincourt. die van zijn machine af sprong, haar aan den kant van den weg neerzette en opgewonden naar haar toekwam. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5