NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7068 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen; VRIJDAG 13 JULI 1806 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland«1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÉN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. recht tot plaatsing van Advertentiën Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31M* FaubourgMontmartre. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 13 JULI. T e ij 1 e r's Museum: Rem- hnanditetento onsitel linig. D e K t o o li. Concert! Hongaa,rscih Quartiett. Van 46 en van 8'11 uur. Buitenso c i t e i t. Geneert 8 uur. OM ONS HEEN CCCXLIV. DE STOFSTRIJD Het leven van den manisch, heeft een wijsgeer geaegd, is een voortdu rende strijd. Een strijd tegen die meest verschillende dingen. Vooreerst tegen eichzelf, vervolgens tegen anderen en ten laatste tegein allerlei hindierlijk- ihedian om hem heienhou in dien win ter en muggen Ln deal zomer bijvoor beeld. Dirt kunnen we dan algemeenen strijd noemen, waarin ieder mensch min of meer verplicht is deel te ne men. Velschillende mlènsdhien houden ei' dan nog een bij zondleren strijd op na, de een tegen den alcohol, een tweede tegen de onzedelijkheid, een derde tegen het vleeschgebruik, een vierde tegen weer wat anders, en het merkwaardige is, dat deze menschen. bij wie de strijdlust derhalve groo ter is, dan bij anderen, juist demeest vredelievende lieden ter wereld zijn. Maar deze bijzondere strijders laat ■ik op dit o ogenblik rusten. Over den strijd tegein het stof wil ik 't dezen keer hebben, wel te ondersciteiden vaar dein strijd tegen DE stof, die heel wat .anders bel toekent. Deze kamp te gen het stof voteren wie clag aan dag persoonlijk on in massa. De dienst bode of de huisvrouw, die 's morgens het stof van tapijt of zeil opveegt, Bonder zich te storen aan de smadelij ke bejegening van manspersonen, die vinden da.t zij 'tstof alleen maai- ver plaatst, is een even verdienstelijk strijdster in de gelederen als de man van de gemeentereiniging, die er met kameraden en groote bezems op uit trekt, om het stof van de straten wieg te nemen. Het is zeker, dat zij mei hun allen zóó vlug niet kunnen vegen, of onze aardbol brengt, nog sneller nieuw stof voort. De taaiheid van 't verpoei eïimgsproces is inderdaad' merk waardig en dat onze aarde op die ma nier al niet lang verkruimeld geraaid is, een nieuw bewijs van bet feit, dat we van de dingen, die dagelijks om ons heen gebeuren, toch maar een heel onvolledig begrip hebben. Hoewel er, o wonder, nog geen wet op gemaakt is, bestaat er onder ons, menschen, een soort van stilzwijgende afspraak, om elkaar zoo weinig moge lijk door opjagen van stof te hinderen. Met uitzondering van dames met sle pen en .automobielen, die zooveel mo gelijk stof opjagen, hoewel ze doen, alsof ze het niet merken. Wanneer, iemand op een drogen zomerschlen .dag op den Dreef zoodanig mot zijn voeten liep te schoffoLein, dat hij bij eiken stap wolkjes stof opjoeg, zou hij zeker de algemeen© verontwaardi ging opwekken, ja, de kans loop en van een flink pak slaag. Niet alzoo de dame met de sleep. Haar wordt het vergeven, omdat zij nu eenmaal de mode dient en de Mode, nietwaar, is een Koningin, aan wie niemand ge hoorzaamheid durft weigeren. W a.t de automobilisten betreft, zij zouden heel dikwijls een pak slaag niet ontloopen, wanneer we hun maar aan hun kleecl konden lcomen. Maar voordat je de vuist hebt gebald, zijn ze weer een kilometer verder. Nu zijn het juist deze snéhvageais (om eens wat .anders te zeggen, dlan dat eeuwige, vreemde woord), die ons uit ons evenwicht hebben gebracht. Stof is tot zekere hoogte zoo erg niet, wanneer je het miaiar rustig laat, waar het is. Precies als-honden, die ook niet lastig zijn, wanneer je ze maar niet opjaagt, maar je in de bee- nen bijten, zoodra je ze tergt. Nog er ger is het stof. Dat bevat volgens de geleerden zooveel milliard©]! bacilten, gevaarlijke en ongevaarlijke broeder lijk bijeen, dat hel welbeschouwd van een brutale onwetenschappelijkheid blijk geeft, om, nadat je vijf minuten door een opgejaagde stofwolk hebt ge>- loopen, nog langer ruistig door te blij ven leven. Volgens die theorie moest je immers de kiemen van minsteais een h.adf dozijn ziekten hebben opgedaan, waarvan longtering en stijfkramp nog de geringste' zijn. De praktijk helipt je daar dikwijls .doorheen, maai' 't is in elk geval niieit genoegeiijik .en niet ver kwikkelijk, om in een nevel van straatstof te moeten ademen. Derhalve hebben de gemeeoiitebestu- ren, zelfs in kleine plaatsen, eten strijd! tegen het ©tof aangebonden. Tot dusver meenden ze, dat er geen betere manier was, dan den vijand tot pap te maken. Ik wil zeggen, dat ze zijn gaan sproeien. Vliet, volkomen waar deering van de goede bedoeling heeft liet me toch altijd toegeschenen, alsof we hiermee van Scylla in Charybdis, of wel van 't een© kwaad in. het aai den© waren v er v allien. Welke redelijke grond! 'kan eir bestaan om liever een hem odder dien schoen t© hebben of eien vuile japonrand, dan wat kriebelend stof in je keel Te meer, omdat de verpappiing maar heell kort duurde. Zoodra die zon zich daar ©enige .moeite voor gaf, scheidden zich waiter en stof, het eerste trok de lucht in en. het tweede bleef liggen als te voren. Er werd dus op wat nieuws gezon nen. En niet zojnidJer ©uccès. Een Ne derlander, de heer Schade van Wes- trum, vond een vloeistof uit, die het stof op de wegen zou binden, zou vastleggen. De vijand wea-d dus niet weggevoerd, maar om zoo .te zeggen 'bij d)e keel gegrepen .en tot werkeloos heid gedoemd1. Maar aangezien een uitvinding in ons land alleen dit ver- mieeiienidle, miaar omvootrdeteilige resul taat heeft dat iedereen 't den volgenden dag namaken mag, zonldler dat een haan of de uitvinder zelf er naar kraaien kan, tank .die heer Schade van Westrum over de grens, nam in Duitschland patent eav stichtte daar een fabriek van Westrumiet, waar mee hij desgewenscht en betaald, ook het vaderlandsChe stof wel temmen wou. Ik weeft niet precies met welk ge volg. Af en toe hebben we wei eens gelezen van proeven, die hier en daar genomen zijn en dan ook wel succes h adden. Toch is het stof de wereld nog ndeit uit, zooidat het waarschijnlijk is, dat de kosten van h.et preparaat bij voortgezet gebruik ni'et zijn meegeval len. Nu neemt onze Haarlemsöhe ge- meentereiniging een proief met iets dergelijks. Niet met bet Duitsche Westrumsiet, maai' met liet Nederland- sclie antistof en het Engelsche stop- dust. Natuurlijk is op dit oogenblik nog niet te zeggen, welk van de twee het beste is. Het pleit, voor die edel aardigheid der gemeente-reiniging, dat zij met zooveel beslistheid den strijd tegen het stof heeft aanvaard. Waait gesteld eens, dat zij de over winning behaalt en het stof de neer laag lijdt, dan is juist daardoor die onmisbaarheid v.an den reinigings dienst, die' haar grond vindt in de aanwezigheid van stof, zeiea' vermin derd. Maar laat ons over ernstige zaken geen gekheid maken. Ik heb een ern stiger grief tegen de reiniging. Wan neer op 't stuk van weldaden onze lin kerhand niet mag weten wat onze rechter doet, hoe is liet dan te verdedi gen, dat de1 gemeentereiniging haar weldaden laat stinken door d e geheel e stad? Niemand geurt zóó met haar goede bedoelingenEn het is maar geluk, dat wouwen en meisjes over 't algemeen niet laat op straat plegen te zijn, want moesten zij een straat d'oor, die pas gdanitdetofd of ge- stopdiust was, dlan zouden in de .stil staande geelbruine plassen de randen van haar rokken vóór den tijd komen te sneven. Niet later dan gistermorgen ben ik wakker geworden met een vage gewaarwording, dat het gaskraantjo in de slaapkamer openstond. Geluk kig ten onrechte. Het waren de dam pen van de stof werende middélen, die door 't openstaande raam naar binnen kwamen. Het edel pogen, van ons gemeentebe stuur heeft nog andere schaduwzij den. Onze straten, anders al niet 'blank, zien er in haar geelbruine kleur uit als een bedelaar, die ;n maanden geen bad genoten heeft. On ze stoepen, die bij die milde besproei ing allicht een lik uit die pan mee krijgen, zijn alleen met een warm sodasopje (ik heb het vian technisch betrouwbare bron) schoon t© krijgen, eau d'e stathouders beiwemen, dat de paarden er op uiitgilijeu. Maar moge lijk zulten zij en wij aan een en an der nog well gewennen. Ik heb de re genbuien vaai Woensdag al uitbundig hooren prijzen, omdat zij „die vuile boel .er nu wel af zouden spoelen." Of hun dat gelukt is, durf ik niet zeggen, 't Is te hopen van niet, want ern bindmiddel, dat zich door eeai re genbui laat vei'jagen, is het ware toeii ook niet. Overigens zullen we den uitslag van de proefneming rustig dienen af te wachten. Ook in geldelij- keni zin. Want ails het middel behalve de vuile kleur en de leieHijke geur, óók nog veel gelet kost, dan zou ik haast zeggen, dat het remedie erger is dan de kwaal en dat we maai' liever moe ten voortgaan met stof te slikken, zoo- als vanouds J. C. P. Stadsnieuws REMBRANDTTENTOONSTELLING. In Teyler's Sticht'ng. Hierover schrijven, ik kan 't niet. Het is mij te machtig, te overweldi gend Ik zou niets dan bewonde- rmgsuiting, niets dan extaze, niets dan eerbied en devotie moeten schrij ven, en dat kolommen vol, eer ik ©enigszins zou kunnen doen voelen al het grootsche, al liet b oven men schel! jke, al het geheel groot-schoo- ne, dat het werk is van dien groot sten mensch, dien hoogen, die Rem brandt is. Rembrandt, die niet alleen is de grootste schilder die ooit werk te, grooter en vollediger dan Velas- guez omdat hii méér heeft van diepe nienschlijkheid, meer van levenstra gedie en meer van licht en donker grooter dan de grootste Italianen, dan Rafaël, dan Vinci, Michel Angelo, omdat hij méér heeft het mysterie en méér het licht-wonder en meer het algemeen menschelijke bij hun gods gestalten, Rembrandt, die niet al leen is het aller verstverre van wat ljereikt is met kleur en gegeven in toon, en gebouwd niet lijn, hij, di'e reus-mensch, met z'n breeden toets en z'n groote streek, hij was ook de fijnste teekenaar, hij was de groot ste etser, hij was de wonderaar met de etsnaald1, als geen Dürer, geen Thijs Maris, geen Van Eyck en geen Whistier of wie ook uit de tusschen hen zijnde eeuwen vermocht te zijn. En van die sublieme etskunst nu geeft het rijke Teyler uit z'n veel te onbekende, z'n heerlijke schatten, de mooiste stukken. Het is al wonder al bovengewone schoonheid, al groot heid en macht, al pracht en heerlijk heid... en ook al teere fijnheid, al ijle broosheid, dat de kleine praebtten- toonstelling van Teyler geeft. Ik waag mij niet ©enigszins deze tentoonstelling te karakteriseeren, het- is ver boven m'n woordenmacht om dat na te vertellen, het is ook niet noodig, velen weten veel van Rembrandt en die weinig weten, moe ten eerst veel zien, bovendien, er wordt waarlijk genoeg over hem ge schreven... maar wat ik wel doe, dat is te roepen, met luide stem, dat van den grootsten grootmeester is van het allerhoogst schoone te zien dat is, te bewegen zeer velen, wie maar even kan en wie maar even iets voelt voor schoonheid, om "van deze kostelooze gelegenheid gebruik te ma ken zoo hoog kunstgelukkig te zijn. CONRAD KIKKERT. Aanbesteding. Op Donderdag 2 Augustus zal dooi den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland aan het ge bouw v.an. het Provinciaal Bestuur al - hier worden aanbesteed Het veiïhooigieto' dier TMdersche zee wering, tusscheai de hectomieterp alen nos. 12 en 17, bewesteai de Oostbatterij mét bijkomende werken, behoorende tot de Rijkszeewerken in de provincie Noord-HoMand. (Raming: f 28.000). Besmett. Ziekten. In de week van Woensdag 4 tot en met Dinsdag 10 Juli zijn te Haarlem voorgekomen 4 gevallen van dyphthe- ritis en 3 gevallen van Roodvonk. Te Haarlemmermeer 3 gevallen van Roodvonk. Te Bennebroek 1 geval van Rood vonk. REMBRANDT VAN RHIJN. PiEMBRAN DTIAN A. Den 18en dezer zal ten paleize Het Loo eene matinée plaats hebben, waarop genoodigd zijn geworden eenige autoriteiten, commissiën, be sturen en particulieren, die hunne medewerking hebben verleend om den 300en geboortedag van Rem brandt te herdenken. Air. J. C. van Overvoordie, voorzit ter van de Leidsche Rembraoidt-Com- missie, ontving een schrijven van den opper-hofmaarschalk van H. M. de Koningin, houdende een uitnoo- diging voor ©erevoorzitter, voorzitter en leden van het uitvoerend comité tob bijwoning van de matinée ten pa leize Het Loo, op Woensdag 18 dezer, H. AI. de Koningin en Z. K. IT. de Prins hebben den gasten een specia- len trein aangeboden. H. M. de Koning in- Aioeder heeft het verlangen te kennen gegeven, den optocht op 16 dezer, uitgaande van buurt YY te Amsterdam, te zien. De stoet zal daarom zijn weg ook over den Dam nemen, waar H. AI. den optocht van bet Paleis-balcon aanschouwen zal. Alaandag a. s. za.l door de H. IJ. S. AI. een extra-trein worden ingelegd, die te 10.40 's avonds (Greeoiwichtijd) van Amsterdam (C. S.) zal vertrek ken. en zal aankomen te Haarlem 10.59te Leiden 11.25 in Den Haag 11.41; te Delft 11.52; te Schiedam 12.04, en te Rotterdam (D. P.) 12.10, ten einde den genoodigden tot de ga lavoorstelling in den Stadsschouw burg uit die plaatsen gelegenheid te geven na afloop der voorstelling nog denzelfden dag huiswaarts te kee- ren. Van dezen trein kan ook door andereu dan de genoodigden voor noemd worden gebruik gemaakt. Het comité voor de Rembrandtfees- ten in de dichtersbuurt vult het pro gramma der feestelijkheden nog als volgt aan Maandag 16 Juli, 'snam. 21/2 41/2 uur Atuziekuit voering op het- Kwakersplein. 'sAvonds 61/271/2 uur: Zanguit voering op een terrein in de dichters buurt dioor een koor van 800 kinde ren, onder leiding 'van den heer .T. S. v. d. Bilt, met medewerking van de „Amsterd'amsche Postbairmonie". 's Avonds 81/2101/2 uur Muziek uitvoering op het Kwakersplein. Dinsdag 17 Juli. 'snam. 3 uur: Op tocht meL versierde rijwielen en bloe mencorso door de voornaamste stra ten der dichtersbuurt, met medewer king van de vereeniging „Olympia". 's Avonds 78 uur Muziekuitvoe ring op een terrein in de dichters buurt. 's Avonds 911 uur Herhaling van den optocht, thans met verlichting. Verder avondfeest, illuminatie, enz. De optocht wordt ontbonden op Schinkelhaven, waar voorls een avondfeest wordt gegeven. In het Amsterdamsche bloemen corso rijdt ook een echte boerenbrui loft mee En nu vraagt ..Nelis" uit de Pur- mer in het Hbld. zijn lezers komt eens naar ons zien. Wij zullen er ko men met onze 12 tilbury's de paar den, tuigen en zweepen versierd, en onze vrouwen dragen dan de echte Noord-Hollandsche kap. Ter opluiste ring zal misschien ook een Oud-Hol- landsche sjees tegenwoordig zijn. Ge schiedt dit, dan zal het paard een zilveren hoofdstel dragen, de zweep zal van goud zijn, en de inzittenden zullen in een prachtig oud kostuum zijn gekleed, 't Zal werkelijk de moei te waard wezen. Zie, gewoonlijk gaan wij, boeren, naar Amsterdam om daar veel schoons te zien Amster dammers, ziet gij allen nu eens haar 't geen wij u te aanschouwen gev6n Sinds weken is het talrijk Rem- brandt-comité te Leiden, dat zich be ijvert om ons Rembrandtfeest zoo schitterend mogelijk te doen slagen, ■in volle actie, maar vooral in de laat ste dagen, aan de onthulling en de opening der tentoonstelling vooraf gaande, heeft men het ontzettend druk. Gelukkig heeft het talrijk comité zijne rollen verdeeld en door deze alrbeidsverdeeling kan er heel wat afgedaan worden. Eenige heeren zor gen voor de feestelijkheden, waarvan iedereen kan profiteeren concerten, oud-Holl. kermis en gondeltocht. Dank zij der welwillende medewer king van de Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering- der Toonkunst en vele andere zangveree- nigingen. en der uitnemende leiding van den dirigent Dan. de Lange, kan men zich van het succes van de Rembrandt-cantate bij de onthulling te zingen, verzekerd houden. Ook hel concert in de Hooglandsche Kerk belooft een stukje echte kunst te zijn, waartoe de bekende Arnhemsche Or- keslvereeniging zeker het hare zal bijdragen. Het organiseereai van de zeventien- de-eeuwsche kermis op de Oude Burcht heeft ook heel wat moeite ge kost. Eerst moesten de kokeiers wor den gevonden en daarna zorg gedra gen dat zij in een passend gewaad komen te verschijnen. Alen is daarin eindelijk ook ge slaagd en nu mag venvacht worden dat deze kermis een der aantrekke lijkste nummers van het feestpro gramma zullen vermen. De gondelvaart op het breede Gal- gewaier belooft ook heel wak De deelneming is groot en er zullen heel mooie vaartuigen bij uitkomen. De meeste zorg baarde echter de tentoonstelling. De kostbare stukken uit de verschillende doelen des lands en uit het buitenland zijn nu bijna alle aangekomen en vooral de heeren dr. Overvoerde en da\ Martin zijn gehieel© diagen bezig met het arran geer en er van. Alen zal versteld staan over de uit gebreidheid en kostbaarheid der doe ken, die de oude Lakenhal nu her bergt en daar worden ten toon ge steld. Deze tentoonstelling zal naast de onthulling het glanspunt van de fees telijkheden zijn en in hooge mate de belangstelling van stadgenoot en vreemdelingen trekken. Hoe het borstbeeld er zal uitzien, is voor oningewijden nog een geheim dat eerst Zaterdagnamiddag zal wor den ontsluierd. Woensdag is het officieel program ma van d'e Rembrandtfeesten te Lei den op 13 en 14 Juli a. s., versohe nen. Vrijdag des voormiddags te 10 uur zal de 17e eeuwsche kermis op de Burcht, geheel in costuum uit den tijd van Rembrandt, reeds worden geopend, waar toovenaars, worste laars, somnambule, Oud-Hollandsche en Italiaansche muziek, bloemen- kraam, schiettent, werptent. wafel kraam, glasblazerij, Oud-Holl. draai molen, Oud.-Holl. poppenkast enz., enz., zullen aanwezig zijn, benevens een Oud-Holl. zilversmederij en pot tenbakkerij en de Oud-Holl. Taveer ne, „In den Oolijken Rembrandt". 's Avonds te 8 uur concert in de Hooglandsche kea*k, waar de zang- vereeniging van de afdeeling Leiden der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zal uitvoeren Hymne no. 6 en Hymne no. 3 van Mozart en Halleluja (koor uit de Messias van Handel), terwijl leden van Toon kunst, Arion, Leiden's Alaunenkoor, Kunst na Arbeid, en andere zangers zulten zingen Holland's Glorie van Richard Hol en Rembra.ndtsfeestza.ng van Joh. J. H. Verhulst. Orkestde Arnhemsche Otkestver- eeniging en directeur Dan. de Lange. Zaterdag, 's namiddags 2 uur, za! de plechtige onthulling van het Rem brandt-monument plaats hebben. Na een welkomstwoord van den voorzit ter van het Rembrandt-Comité, den heer rar. dr. J. C. Ovérvoorde, zal de onthulling door H. AI. de Koningiu- Aloeder plaats hebben, daarna zal Holland's Glorie" worden gezongen, vervolgens de feestrede uitgesproken worden door den heer H. W. Mes dag. Na het uitspreken dezer rede zal het monument aan de gemeente Lei den worden overgedragen en namens de gemeente door den burgemeester, rar, N. de Ridder, worden aan vaard. Dan volgt het tweede zangnummer, Rembrandtfeestzang, terwijl door een 13-tal vertegenwoordigers van Nederlandsche kunstverèenigingen een bloemenhulde aan Rembrandt zal worden gebracht. H. AI. de Koningin-AIo.eder en Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver laten daarna het feestterrein, om een bezoek te brengen aan de Rem- brandt-hulde-tentoonstelling, afdee ling schilderijen, in het Gemeente- Museum de Lakenhal". Deze ten toonstelling wordt na hét bezoek van H. AI. en Z. K. H. geopend. De ten toonstelling in het Academiegebouw, afdeeling origineele teekeningen en reproducties, wordt te 2 uur geopend. Te 4 uur matinée in de Buiten- Sociietei't. Amicitia van die Arnhem sche Orkestvereeniging en in 'het Van der Werff-Park door het muziekkorps der d.d. schutterij. Des avonds te 81/2 uur heeft de verlichte gondelvaart plaats op het G alge water, waaraan 29 versierde en geïllumineerde jachten, motor-vaar tuigen, roeibooten, stoombooten en andere vaartuigen Zullen deelnemen.- Na afloop van de gondelvaart fak keloptocht met muziek naar het ver lichte Van der Werff-Park, alwaar een avondconcert zal worden gege ven en tot slot een giroot avondfeest op de Oud-Holl. kermis, waar de eere-voorzitter, mr. N. de Ridder, de prijzen zal uitreiken. Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. De kabiaie.tswiissdldng in Rusland, houdt thans veter aandacht bezag. Aaai die „Standard" wordt, uit Pe tersburg geseand Van alle zijden wordt titans beweerd dat de tsaar ea' eindelijk van over tuigd is, dat, wanneer liet huidige kabinet zal aftreden, een ministerie, samengesteld uit constitutioneel-de- mocraten liet eenige mogelijke zal zijn. Persoonlijk zou de tsaar een voor keur hebben voor professor Mïlioukoff als president van den ministerraad, en de plaats innemend van Goremykine. Aan heit hof staan de partij gangers vaar professor Mülioukoff in gelijken getale tegenover die van Mouromt- tff. Het „Nowoje Wrem.ja" heeft een hoofdartikel over die vermoedelijke wijziging in bet Russische ministerie. Het .denkbeeld alleen, dat een consti- tutioneel-djemocratisch ministerie liet heft in handen zou kunnen krijgen, vervult het blad met afschuw. De ,.Retsj" zegt in een artikel over de crisis, dat een der eerste voor waarden, waarop de constitutioneel- dleanocraten het bewind zouden aan vaarden, een ALGEMEENE AMNESTIE zou zijn. Het blad maakt de opmer king, dat generaal Trepof, in zijn uit latingen tegenover Russische en vreemde journalisten, de mogelijkheid van het optreden van zulk een minis terie erkent, maar tegelijk de woorden van, Goawnykatni bevestigt, dat liet be ginsel der onteiigening onaannemelijk en ©en aJgemeene amnestie zelfs niet om ever te deaiken is. Uit deze ver klaringen volgt, dat de grondslagen, waarop een constitutioneel-democra- tisch bewind zou moeten werlcen, niet gelegd zullen worden. De „Retsj" is van oordeel, dat de meeningen door Goremykin uitgespro ken, tot de voornaamste oorzaken van de agrarische troebelen in Rusland behooren. Het blad heeft uit goede bron vernomen, dat in verscheiden districten, waar de boeren (vernomen hadden, dat de landbouw-commissie uit de Do'eana het beginsél der ont-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1