Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN RET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biildl, 14 Juüti. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Horta (Azoren)laagste 756.5 te Stomoway (Noprdkust Schotland1). Veawachtihg tot dien avond van 15 Juli: Gesteldheid van de luchtmatige Z.W. vind tot Westel. wind, zwaar bewolkt, nu en dian regen. TemperatuurWeinig verandering dan* de temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 7G4 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Ihermometerstand. te Haarlem. Zaterdag 14 Juli Hoogste gisteren F. 62« Laagste heden nacht F. 54« Hoogste heden tot 2 uur F. 62 REMBRANDTIANA. De Vereemging Algemeen Belang buuirt Y Y ite Amsterdam heeft zich met een adres tot den Gemeenteraad gericht, verzoekende den naam Cein tuurbaan te veranderen in Reambranld.fr laan. Adressante is van meaning, dat in de buurt, gewoonlijk lieit schildecrs- kwartier genoemd, waar bijna alle straten en eene kade, landgenoot en vreemdeling herinneren aan onze be roemde schilders van weleer, denaam van den allergrootsten meester niiet langer in hun midden mag ontbre ken, dat geen straat meer geschikt is 'dien naam te dragen dan de Ceintuur baan. 514 bewoners dier straat hebben hun instemming met dat verzoek betuigd. De gedenksteen in Rembrandt's sterfhuis, aan de Rozengracht No. 184 te Amsterdam, zal nog tijdig genoeg kunnen worden aangebracht, dat hij Maandag a.s. in den gevel zal prijken boven het middenraam dei' eerste étage. De steen werd door den heer Ed. Jacobs, beeldhouwer te Lanen, uit witte steen gehouwen in cartouche- vorm. Op hqt mq^idenvak bevindt zich en relief het volgende opschrift „Hier stond Rembrandt's laatste wo ning 4/10 1669". Donderdag is in het prentenkabinet van het Koninklijk Museum te Berlijn eene tentoonstelling geopend van on geveer een honderdtal teekeningen en etsen van Rembrandt uit de collectie van het museum. Men heeft de ver schillende teekeningen zoo gerang schikt, dat zij een duidelijk beeld ge ven van de geleidelijke ontwikkeling v.an den grooten .schilder. Ook doem zij öuikMijk uitkomen, aan welke motie ven Rembrandt de onderwerpen van zijne schilderijen ontleende. Want men vindt daar portretten, voorstellin gen, ontleend aan de Bijbelsche ge schiedenis, landschappen en genre stukken. Onder de teekeningen zijn zoowel nauwkeurig afgewerkte stukken uit zijn jongsten tijd, als zoogenaamde „krabbels", die met enkele lijnen een karakteristieken ,,ko.p" of een toestand weêrgeven. De tentoonstelling mocht zich op den openingsdag reeds in een bijzon der druk bezoek verheugen. In den gevel van het perceel, dat staat op die plaats waar Rembrandt's geboortewoning te Ledden zich bevond, is een gedenksteen geplaatst. Het is in den muur van een der staLLen van de firma A. J. Zwaan (nu de heer H Dieben), aan het eind van de Wed.de- eteeg. Mian' leest er „Hier werd geboren, op diön 15dlen JuM 1609. Rembrandt van Rijn". De steen, lang 1.5 Meter, en breed 0.36 Meter, is vervaardigd in de werk plaats van de firma G. de Vink. De plaatsing geschiedde door toe doen van de vereemging „Oud-Lei den". EEN REMBRANDT GEVRAAGD. In een .der Amsterdiamsche bladen lezen we een Emgelsche advertentie, waarin een echte Rembrandt wordt gevraagd. De steller van de advertentie heeft „for a real Rembrandt-picture'20.000 dollar of 50.000 over. Wei Amerikaamsch MINISTERIE VAN WATERSTAAT. De Minister van Waterstaat, het be heer van zijn Departement weder aan vaard hebbend e, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij voortaan ett- keni Zaterdag, te beginnen met 21 Julii aanstaande, des namiddags te 2 uur, aan het 'lokaal van bef Departe ment van Waterstaat op het Binnen hof allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn Departement wen- schen te spreken. („St.-Crt.") GEWOND. Een telegrafisch bericht van het mi nisterie van Koloniën meldde Donder dag aan dien heer burgemeester van Enkhuizen, met verzoek om zulks aan de familie I-Iolman mee te deeien, dat de fuselier Siébe Holman op 27 Juni bij de krijgsverrichtingen in Ned.-lndië (vermeestering van een bergbentmg nabij Baaopoe in dé To- radjalanden op Celebes) levensgevaar lijk was gewond. Verdere bij zon denh er- den ontbraken. WET. De „St.-Ct." no. 162 bevat een wet van den 7den Juli, houdende naturali satie van H. Christoffel. PRESIDENT KRUGER. Heden is het twee jaar geledén, dat president S. J. P. Kruger te Clarams in Zwitserland is gestorven. ZIEKENHUIS TE ROTTERDAM. V/an d;e commissie van administra tie voor het ziekenhuis te Rotterdam kwam bij den Raad bericht in, dat die adj.-directrice, nuej. Blommendafl, niettegenstaande het verzoek van 150 personen om alsnog op haar besluit om eervol ontslag aan te vragen, te rug te komen, bij dat besluit blijft volharden Mitsdien stelde de commis sie voor, dat ontslag te verleenen, hert- geen op de meest eervolle wijze ver leend werd. GEPAKT. Dank zij der oplettendheid van den paiair politiebeambten zijn Donderdag avond te 's-Gravenhage twee beruch te personen, oude hekenden van de justitie, achter 9lot en grendel geslo ten. Toen de rechercheurs van 't hoofd bureel van politie De Boes en Brouwer op surveillance waren, bemerkten zij omstreeks 10 uur op dien Stationsweg bed'oeld1 tweetal. De wijze van doen van de beide per sonen voorspelde niét veel goedls. Van daar dat de rechercheurs zich verdekt opstelden. Van uit hun schuilplaats zagen zij een der mannen de straat deur van een der huizen aar dien Sta tionsweg opensteken en even daarna met een" fiets weder naar buiten ko men. waar zijn kameraad op den' uit kijk had gestaan. De rechercheurs sprongen toer op de twete mannen toe, die op de vlucht gingen. In de Van Limburg Stirum- straat loste een der politiebeambten een revolverschot, hetgeen ten gevolge haid, dat een der vluchtelingen blieief staan en zich liet arresrteeren. De and'eire, die in eene andere rich ting was verdwenen, voegde zich later onder de omstanders, die naar de ar restatie van zijn kameraad stonden ie kijken. Hierdoor liep ook hij in de val, want de rechercheurs hadden hem spoedig in de gaten en slaagden er m ook hem naar het politiebureeO. over te brengen. EEN OUDJE. Te Renningbroiek (N.-H.) werd Zon dag een kind ten do.op gehouden door dezelfde vrouw, die ook den vader en de grootmoeder van deze kleine ten doop hield. ERNSTIG ONGELUK. Men meldt uit Koewacht aan de „N. R. Ct": De 24-jarige P. F:r. v. A., geboren te Koewacht, is op een noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij was meesterknecht in de fabriek van den lieer Dieuma te Lokeren (B>eilgië) en wilde een idem op de machine leggen. Eensklaps werd hij mecLegesienrd en Verschillende keeram achtereen tegen dén zolder geslagen. Toen de ongeluk kige uit zijn netelige positie gered was, b'eek het, dat zijn armen en bee- nen gebroken waren. Kort daarop gaf hij den geest. Hij zou Zaterdag in het huwelijk getreden zijn. OVERREDEN. Op den overweg bij de DeJftsobe •laan te 's-Gravenlhage wend Vrijidag een jongen door een stoomtram van die H. IJ. S. M. overreden. Beide bee- nen werden hem zoo goed als afgere den. Met de tram meegevoerd tot aan de Rednkenstraait, werd hij van daar per raderbaar naar het Diaconessen- buis „Bronovo" aan de Laan van ■Meendervoort overgebracht. Nader meldt men ons, dat- het jon gentje aldaar reeds is overleden. EEN DRENTS OHE SPIJSLIJST. Bij dien maaltijd, die voor leden van 't Geneeskundig Congres werd aangeridhrt. is een aardig menu ge voegd. Onder de afbeelding van Drent sohe hunnebedden stond nl. het vol gende rijmpje: Wat mussen de kerrels ontzettend best eten, Die disse dik steenen bij 'n kaander zoo smeten 1 (Daar dus eten gezond is, rao'k elk en een an, Dat ie niet waadht op neugen, maor et wat ie kan. Daarna volgde het menu: Assen 9 Juli 1903. 57e aJgemeene vergaodering van Dokters. Hier kun'j zien wat op taofel komp: Numer 1 Keumeginnésoep (da's van beste wat er bekend is). 2. Mood korfies met wat slaachterij. 3. Hollaande vti's; tarbot hef dat, neie érappéls. 4. Nieren/Vleis van 'n os, met stip urn 't nat te maoken, met slaoe- boontjes. 5. Koertong (van 'n kalf) op fraanse meneer kiaor maokt met smol- >ten botter. 6. Broan hoendevleis. dat op zien Brussels bereid is, met abrie- kozen. 7. Dan wat plaWkie® puddenlt, op •zien Beiers ch klaor maokt. Erbei'n, karsten en zoo wat Zuete flikkert j. (Zw. ct.) EEN BRUTALE OPLICHTER. Een brutale oplichter, een Duit- scher, heeft Wo&nsdagawond te Win schoten zijn slag geslagen. Met een fiets, die later bleek te Zuldhrook te zijn gestolen, vervoegde de Dudtsahar zich in het Fongers' rij- wiiélenmagazijm van dien heer R- A. ten Have, aan de Gedempte Venne. Al spoedig werd men den koop blaar. De Duitsdher zou een gebruik te fiets ontvangen voor zijn eigen „Faibrrad" en 100 Mark bijbetalen. Kili>n(kienJdle munt had de kooper niet. De portefeuille werd daarom aange sproken en een bankbiljet van 100 mk. voor den gesloten ruillkoop gepresen teerd. Terwij] de kooper nog in het maga zijn aanwezig was, ging de heer Ten Have 't bankbiljet inspecteer en, doclh bemerkte, toen hij terugkwam, dat de kooper. die de fiets even wilde „pro- biren", reeidls was ven-trokken en 't Buiitscibe bankbiljet geen penning ■waarde had. '.t Was een reclamebiljet voor een of ander merk sigaren. De politie, die met duet geval in ken nis werd gesteld', deed haar best don wegpedd'elenden Duitscher te snap pen, helaas! tot heden zonder sucoes. We vernemen, dat de Duitsché po litie van dit zaakje op de hoogte is gebracht. (N. W. Ot.) SUBSIDIE AAN WERKLOOZEN. In de zitting van den Rott.erdam- schen gemeenteraad van Donderdag kwam o. a.. in een adres van den Rot- terdamschen Bestuurdersbond en an dere vereemigingen om op de begroo ting voor 1907 een bedrag aan te wij zen om aan vereenigingen, welke werkloosieidkassen hebben, een sub sidie te verleenen. DE LANDBOÜW-ONGEVALLENWET. J.l. Maandag is op aanstichting van biet hoofdbestuur der HoRandisChe Maaitschappij van Lamldb. te Uitrecht eene vergadering gehouden van verte genwoordigers van verschillende land- bouwimaatsoliappijen, welke werd bij gewoond door de heer en Breebaart, die de lei ding der veagaderimg op Z'ch nam, Korteweg en Loopuyt voor de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, Van Weel voor de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland, Kneppetlhout van Sterkenburg en Doude van Troost wijk voor het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde in Utrecht, Da niels voor die Noord-Brabants dheMaat- söhappij van Landbouw, Van Rappard en Van Doorndnck voor de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Land bouw, Bavink ten Cat© voor die Over- ijsélsche Landbouw Maatschappij, Eb- bens voor de Gromdngsehe Maatschap pij van Landbouw en Nijverheid, en Wiiersma voor de Friesc-be Maatschap pij van Landbouw. Op verzoek van voornoemd hoofdbe stuur werd de vergadering tevens bij gewoond d'oor mx. II. P. L. C. de Kruyff Jr., directeur, en mr. J. C. L. Vlaanderen, secretaris dér Gentr.ale Werkgevers-Risico-Bank. In dieze vergadering was aan de or de de behandeling van een voorstel van een daartoe in een vorige verga dering benoemde commissie, strekken de om, bij in werking treding van. die! Landbouw-Ongevallenwet, onderling deze verzekering ter hand te nemen, en daartoe uit elke Maatschappij van Landbouw een risico-vereeni'ging te vormen, welke zich dan zullen aan sluiten bij dé Centrale Werkgevers- R.isico-Bank te Amsterdam. Met algemeen© stemmen werd de wenschélijkheid van oplichting dezer vereendging erkend. Besloten, werd aan de hoofdbesturen der verschillende Landbouw-organisa- ties van den uitslag dezer vergadering kennis te geven en ondter toezending van liet ontwerp -regeling en statuten er bij bedoelde besturen op aan te dringen deze zaak in hun eerstvolgen de vergadering aanhangig te maliën. WIJZIGING REGLEMENT I. De „St.-Crt." nr. 161 bevat een Kon. besluit van den 30stón Juni (St.bi. nr. 158) tof. wijziging van artikel 63 van het bij Kon. besluit van. 14 September 1838 (Staatsblad nr. 36) vastgestelde en laatstelijk bij Kon. besluit van S Augustus 1905 (Staatsblad' nr. 252) ge wijzigde Reglement I. Deze wijziging luidt Aan artikel 63 van het Reglement I wordt een nieuw dorde lid toegevoegd luidlend De ambtenaar van het Open baar Ministerie bij een kantongerecht is bevoegd, onder dé goedkeuring van onzen Minister van Justitie en met in achtneming der vooi-schriften, door hem te geven, de minuten der vonnis sen, door den kantonrechter in straf zaken gewezen, te zijnen parkette te ontvangen. KAMER-STENOGRAFEN. De gemengde commissie voor de ste nographic uit de beide Kamers der Staten-Generaal heeft besloten aan dien heer J. Boudewijnse eervol ont slag te verteenen uit zijne betrekking van directeur der stenograpMsche in richting, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan de inrichting bewezen, err te benoemen tot directeur der inrichting den heer D. W. P. Keuskamp, thans onder-di recteur tot onder-directeur de heer G. J. D. C. Goedhart, thans steno graaf tot stenograaf dé heer H. J. van dén Berg te 's-Gravenhage, alles met ingang van den dag, volgende op 'dien, waarop de zitting dier Staten- Generaal vaai 19051906 zal wordén gesloten. DE STRIJD IN GUATAMALA. Bij het consulaat van Guatemala is het volgende regeeringstel egram ont vangen: Op 12 Juli werd een volkomen over winning behaald op hert binnengeval len leger van San Salvador. De opperbevelhebber der troepen van San Salvador is gewond en ster- vendé. EEN ONVERMOEIDE. Men schrijft uit Twello Als een zeldzaam voorbeeld van een nog gezond en krachtig lichaam op hoogen leeftijd, kan worden medege deeld, dat men dézer dagen, dag in, dag uit, alhier een 88-jarige onver moeid kon zien maaien en de zeis han- rteeren, op een wijze, dat menige jonge map hert hem niet verbeteren zou. Sport en Wedstrijden WORSTELEN. De uirtslag der Vrijdagavond gehou den worstelweds trijden in het Rern- brandt-Thearter was: RanJdolfi légt Jadkson in 23 sec.; Pierard Legt Krook in 6 min.; Dumas legt Saaier in 16 min. CRICKET. Het reeds aan de meeste crioketters weflbeken'de Frog's C. C.-elftal k(jm de volgende week ons land weer be- zoiéken. Een 3-tal wedstrijden worden gespeélid en wel: Woensdag en Dondeaidag tegen Fedtlh s elftal en Vrijidiag en Zateaidag tegen een studenten-combinatie. Deze eerste 2 ontmoetingen vinden bedde in Den Haag plaats, terwijl wat be treft hét studenten-elftalook eenige oud-studenten hun medewerking waarschijnlijk zuilen verleenen. Maandag en Dinsdag 23 en 24 Jurr Wiordt tegen e.en Posithuma's-elftal te Heemstede gespééld. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD OP OCRENRURGH. Het weder was Donderdag middag niet gunstig voor de schutters De deelneming was dan ook eerst niet groort, maar na den middag heeft men de schade ingehaald. Toen liep de schiethal vol en op alle banen was 'rt druk, bij sommige werd queue ge maakt, In afd. II werd voortdurend veel geschoten. De beliangstélling in het tiraiideursvuur neemt voortdurend toe. Er zijn hier tot nu toe 54 zilveren en 97 bronzen medailles gewonnen. Dat er goed geschoten werd, blijkt wel uit de volgende resultaten. Het max. 40 punten in wedstrijd „Vaderland", behaalde J. v. Velden, Groningen, terwijl L. H. Koolhoven. Overveen, en L. v. Lommei Jr., Den Haag, elk 39 punten schoten. Het meesterschap in dézen wed strijd verwierven M. Ravenswaaij Pz., Rioffiecndiam met 82, L. A. Prins Noord- wijk met 75 en J. A. Geers Delft met 82 cartons. De eerste twee fci.agen daardoor de bronzen, de tweede cie zilverteu e erepalm. In den hoofdkorps- wedstrijd afd. vereenigingen behaal den „Oefening en Uitspanning", Den Hoog, 161 punten, schietvel-. ..Hol land" te Rotterdam, 156 p., id. ,,Bloe- mendaal Commando" 140 p., weer- baarheadsver. „Fred'erik Hendrik" Delft 136 p. De Eerepalm voor hoogstens 13 pun ten in 2 seriën verwierf W. Thelssing, te B'loemendaal en L. v. Lommei Jr., Den Heeg, voor 3 maal 10 punten in 1 serie. Meester revolversehufter weid. nog J. v. d. Kop, met 56 en D. Boest Gips met 45 cartons, beiden te Rotter dam. Leger en Vloot DE TROMP. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangenabericht is Hr. Me. pan teers chip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee R. O. J. Ver schoor, 13 deze van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter aanvaarding van den oefemngstocht in den Aïlanti- sdhen Oceaan. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dé kopie den inzender niet jberug'gegeven Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspra kelijk. Mijnheel- de Redacteur Zoudt U onderstaande regelen, ge schreven naar aanleiding van het Maandag te vieren Reuxb randtfeies t in uw geëerd blad op willen nemen? Eindelijk zal dan toch de dag aan breken, waaraan reeds maanden lang verten onzer .in verheuging gedacht hebben, wetende dat het de dag zal zijn, waarop gansch het Nederland- sche volk hulde zal brengen aan den groosten ooit geüeefd hebbenden Ne- döriandscheai burger Reftnbrandt. Veel, heel veel is reeds geschreven en gesproken over de groote kunst waarde van 's méestei-s wea*k, veel ook zijn de ïeproducties, die in alle grootten én in alle voirnén, van de on- oogelijk.e groen en blauw gekleurde inenitbriëfkaarten tot die pracQit-repa.vo- ducties in Veth's werk toe. aan ons voflk 'een denkbeeld zouden moeten geven, waarin nu eigenlijk de schoon heid van het Licht, het door Jan-en- alte-man te pas of te onpas bijgehaal de beroemde Rembrandtieke licht, in bestaat. Nu wilde ik hiér even hulde bren gen aan o.nze twee, zegge twee, Rem- brandt-comité's, die met fijn begrip dadelijk inzagen, dat ze een domheid zouden hebben begaan, wannéér ze ge tracht hadden- de Haarltrniscbe bur gers hieixmidiea- begrépen allen, die geen artistiek gevoeligen zijn hét inzicht in en het begrip van het meest essentiëelé van Rembrandt's kunst, 't zij door middel van meer of minder geslaagde reproducties, 't zij door be schrijvende verhandelingen, in te gie ten, omdat dit evenzoo goed onmoge lijk is als dart men trachtte een zui geling de beginselen der Algebra te doen instudeeren. De twee comïté's hebben dan ook geen tijd1 en. geld verspild aan toch nuttélooze doeleinden, maar begrepen hebbende, dart het Rembranidt-feest niet zoo zéér een feest zou zijn, wijl Rembrandt zuilke schoone werken heeft gemaakt arts wel, dat wij, Hol land's burgers, er een eer in stellen, dat in ons kleine land een genie opgestaan, die duizenden bij duizen den voor zich heetft doen knielen, zoo hebben zij gezorgd, dat al onze stad- genooten zullen weten1, dat zij. stand en partij-verschdllen afschuivend, met elkaar verbonden.zijn dloor hun Neder landerschap, dat. zij zich menseden zullen gevoelen, die ons land, ons ka rakter, onzen volksaard) liefhebben en trotsch zijn op den grooten menseh, die binnen Hollands grenzen geleefd heeft Daarom hebben onze twee conuté's moeite noch kosten gespaard om onze sltadgenooten feest te dloen vieren. Heel dén dlag zal feestmuziek door Haarlem's straten klinken, 's avonds zal heel die stad feestelijk verdicht zijn en hét geMapper der wapperende Vlaggen zal met het gejuich en gejoel en gelach der zich in drommen dooi de straten heen bewegende rnénschen menigte, de lucht vervullen en men zal slechts blijde eezichten zien. Wij zien nu reeds hoe, dank zij de krachtige hulp van overheidswege, muziektenten in de stad1 verrézen: zij eni hoe werklieden reeds dagen Lang bezig zijn aan het versieren van oe straten. Daarom, hulde aan die tw.ee Rem- brandit-comité's, die, in eendrachtedijke samenwerking, elkander tot steun 2 ij n geweest om hun taak zoo ruim moge lijk op te vatten en die zóó hun best hebben gedaan om ons, Haarlemmers, Maandag feest. 1e dóen vieren. Hoewel ik vermoed, dat de Reon- brandt-comité's de volgende vraag reeds tot Haarlems burgerij zal ge richt hébben, zoo achit ik hert, daar zij mij tot nog toe nii'ert ter oord ge komen is, niet overbodig haar nog maals te herhalen. Ik zou dian wiillien: vragen of niét a.lle Haarlemmers, d'i'e nu niet aan partijen behoeven te denken, onze stad tenminste nog eenigsains een feestelijk uiterlijk willen geven, door te Vlag gen. Haarlemmers, het is Maandag „een nationale feestdag Mijn dank. mijnheer de Redacteur, voor de mij verleende plaatsruimte. Gemengd Nieuws NIEUWE BELGISCHE SCHOOL- SCHEPEN. De ..Association Maritime Beige" heeft besloten, twee nieuwe sclrool- sohepen aan te koopen. Het zeilschip „Marguerie", dal ver schillende reizen met cadetten aan boord van Australië naar Engeland deed, zal worden aangekocht en als schoolschip te Burcht gestationneerd worden. Eéln a.nider schip zal wordén gekocht voor het doen va.n zeereizen. De be heerraad der Association Maritime zal daarover met den minister conferee- ren. OPSTOOTJES TE BRüNN. In Brünn is het in den nacht van Maandag op Dinsdag tot een ernstig treffen gekomen tusschen Tsjechen en de politie. Na. een vergadering, door de Tsjechen gehouden, trokken de deelnemers, betoogend tegen het ge- meemrtieibestuur, door de oude stad. Zij sloegen vensters in, vernielden Lan taarns, wierpen mei steenen naar de politie. Bij een daai-opvolgende vecht partij weiden twee politieagenten ern stig gewond. Een Tsjechische bank- beambte vuurde in het gedrang een revolverschot af. DIE SLAAN ER 'N SLAATJE UIT. De Hamburgsche Senaat laat het gesmolten metaal, da.t in den puin hoop van de Michiaeliiskerk gevonden wordt, verwerken tot medaJjes, die ter herinnering aan de ramp ver kocht zullen worden. Men berekent, dat de opbrengst een goede bijdrage kan vormen tot de kosten van den wederopbouw der kerk. ROCKEFELLER... STEENBAKKER. Het openbaar ministerie te Find!au, Ohio, heeft een vervolging ingesteld tegen de Standard Oil Company en te gen den petroleum-koning, den heer Johar D. Rockefeller persoonlijk, on der de beschuldiging van samenzwe ring tegen, d'en' handel. De „Herald'" publiceert een telegram waarin gemeld wordt, dat als do héér Rockefeller wordt Veroordeeld, de maximum-straf zal zijn één jaar op sluiting in een werkhuis, waar hij steenen zal moeten bakken. Bij hetzelfde vonnis zou de heer Rockefeller bovendien nog 5000 dollars boete hébben t-e betalen. DWARSDRIJVERIJ. De dwarsdrijverij in de commissie voor de kdiesrechifhieinvorming in Oos tenrijk is goed aan den gang. Toen Dinsdag Bartoli weer een uur gesp ra ken had en de meeste leden de Kamer uitgeloopen waren, brak de spreker plotseling zijn rede af, en de Italia nen en Al-Duiitscliers, die op 't oogen- blik in de meerderheid waren, slo ten wegens oiwoltall igheid de verga dering. Te Triëst hebben de socialisten met de algemeene staking gedreigd., als .de Italianen hun dwarsdrijverij niet opgeven. DE SCHRIK DER AMBTENAREN. De Fransche minister Clémenceau is aardig op weg de schrik zijner ambtenaren te worden. Hij bepaalde namelijk, dat deze, die tot dusverre kwamen en' gingen wanneer zij verko zen, en werkten als zij liet goedvon den, zeven uur pen- dag op hunne bu reaux moestien doorbrengen, namelijk 's.ochtends van 9 tot 12 en 's namid dags van 3 tot 7 uur oen dart -ze bij hert komen en heengaan een presentielijst moesten teekenen. Het bleek echter, dart het onmogeliik zou zijn aan déze bepaling de hand te houden, daar de meeste ambtenaren nog een of ander bijbaantje hebben, dat ze dan niet meer zonden kunnen waarnemen, waardóór dus hunne in komsten zeer zouden verminderen. En de minister, die een goed hart. heeft, stelde als tijd van den namiddag- diénst vast van twee tot zes "uur, zoo dat de ambtenaren dan hunne bij baantjes nog kunnen waarnemen en zoodoende niet getroffen worden ;n hun beurs. Maai- de minister schijnt er ook op toe te zién, dat er wordt gewerkt. Zoo heeft hij een ambtenaar, die zich al leen op zijn departement liet zien. als hij txactement moest halen, en die den vrijen tijd, dien. hij zichzelf toe stond, besteedde om aan den totalisa- tor bij wedrennen nog wat te verdié nen, aangezegd-, dat hij ontslagen, zou worden, -zoo hij zijn betrekking niet wat ernstiger opvatte en een onder prefect uit de zuidelijke provincies, die meer tijd in Parijs was dan in zijn onder-prefectuur doorbracht, voor straf naar Havre overgeplaatst, in- plaats van hem tot piefect te bevorde ren. EEN LIEFHEBBER. Er is sedert lang te Parijs geen plaats aangewezen voor dé guillotine. Niemand wil liet schavot voor de (leur hebben en de oveaihoid eerbiedigt den afkeer van dé Barijzenaars en laat opzettelijk na een plaats aan te wijzen. Toch worden er nog steeds misdadi gers ter dood vcaOordeeld dooi' den Parijschen rechter. Men heeft daarop gevonden altijd gratie te verleenen als een door den Parijschen rechter ter dood veroordeelde het vraagt. Misdadi gers en overheid bevonden zich wèl bij deze oplossing. Maar sedert eenigen tijd zit er in de Santé een gevang'eaie, die ter dood veroordeeld is, een zekere Adam, en die ds volstrekt niet van, plan gratie te vragen. Hij verkiest den clood boven levenslangen dwangarbeid. „Ik ben ter dood veroordeeld", zegt Adam, „ik heb recht op dé guillotine en ik wensch van dat recht geen af stand te doen." Hij vindrt liet heel naar voor de ge- vóieOrtige ParijzetniaarS, die geen schavot voior de deur willen hebben, maar recht iS tracht. De boeren van 't gerechrt zitten na- tuuirilijk vertegen mert iemand, die zoo halsstarrig zijn hals ondter de valbijl steken wil en zoo koppig zijn kop wil laten kappen. Zij zullen wel dagelijks bij hem in de cel komen om litem den levenslangen dwangarbeid als ecu he mel op aarde voor te steillen, maar het is boter aan de galg gesmeerd". EEN VRIENDSCHAPSUITING. I-Iet plan is in 't volgende jaar te Londen, op Eart's Court, een Fransch- Engelsche tentoonstel ting te hou dien. In hét Mansion House van die Cirty is in een aanzienlijke vergadtering en op voorstel van den hertog van Ar gyll, 'sKonings zwager, besloten, het plan te steunen, „omdat het stellig de vriendschapsbandten tusschen de twee volken zal versterken, hen nader tot elkaar brengen en hun handels- en nijverhieadsbciiireklving'en ontwikke len." De eerste minister lvad zijn instem ming betuigd. NAAR HUIS TERUG. Volgens den correspondent, te Liver pool van de „.Shipping Gazette" wor dén er moeilijkheden ondervonden door eigenaars van stoombooten, wier schepen door Continentale huizen ge charterd werden voor het vervoer van Russische soldarten van Japan ofWla- diwostok naar Odessa, wart de betaling dei' vrachten betreft. Ongehikkigerwij- ze voor de eigenaars kunnen zij geen enkel recht laten gelden, en zooals van zélf spreekt, hebben zij er geen voor- dieel bij de. troepen niet te doen lan den. DE DOLLE GRAAF. Maan dagavond1 zou in Berlijn weer een der 1 angzainertiand berucht ge worden Pückler-vergaderingen gehou den worden. De zaai was stampvol. De grafelijke spreker kwam echter niet, zoodJart de wieuwisgiierigem ru moerig werdén en ten slotte hun en- trée-gelden terugwenschten wat echter niet geschiedde. Toen hef La waai te erg werd, joeg die politie de vergad erin g uiteen De reden, waarom, de graaf niet ver scheen, was de volgende. Hij was even te voren op last van den officier van justitie, uit zijn hotel gehaald, om terug gebracht te worden naar Weichselmünde, waar hij zijn vesting straf moest, uitdienen. Graaf Ptickler gebruikte een hem, dooi- den vestmg-commandant, toege staan verlof, om agitatie-verga derin gen op touw te zetten in Berlijn. En hieraan, vond het parket, diende een einde, gemaakt te worden. EEN PALEIS VERBRAND. Het paleis van den civielen gouver neur van Sóvilla is d'oor brand ver woest. Het archief en dé kasafdéertmg zijn geheel en al verbrand. Slechts met dé grootste moeite gelukte het de gezinnen van den secnertaris-gemeraal en den rentmeester uit de vlammen te lédden. De brand1 sloeg over naar de omliggende gebouwen en legde er drie in de asch, waaronder de kazerne van dei burgerwacht, Oolc het dak van die St. Paulskeak vatte v.uur en stortte in, waarhij een aantal personen licht werdén ge kwetst. PRESIDENT CASTRO heeft met grooten luister zijn-intocht gedaan in de hoofdstad van Venezue la. Hij verleende amnestie aan allen, die wegens staatkundige misdrijven veroordeeld waren en stelde generaal Ma,to weder in het bezit van al diens verbeurd vertelaarde goederen. HET ENGELSCHE LEGER. In inert Engelse be Hoogeirhuds werd een langdurig' débat gevoerd naar aanleiding van een rede van Lordl Ro berts, waarin deze uiteenzette, dat liet land niet voldoende voorbereid was voor een oorlog en dat het moodig was de militaire opleiding zoodanig te ver beteren, dat ieder burger deel kon ne men aan de verdediging van het land. De oiKHea-minaster Eart of Ports mouth deelde mede, dat de minister van oorlog Haldiane op 12 Juli eene beiangrijke mededeeling zou doen uit welke zou blijken., dat de quaestié van het territoriale leger niet uit het oog was vertonen. De spreker ver klaarde zich beslist tegen algemeenen dienstplicht, vooral ook wegens de hooge kosten. Verschillende sprekers, waaronder Lord Milner, haalden Duitsehland als voorbeeld aan ten bewijze hoe gun stig algemeene dienstplicht werkt. Markies Ripon (bestreed de opvattin gen dezer sprekers én stelde in het licht, dat door dé eigenaardige lig ging van Enigeland de eiischen voor de verdediging van dit land geheel an ders zijn dan diie voor andere lan den. Daarmede was hert dehat over ddt onderwerp afgeloopen. HET BRITSCHE LEGER. De kwestie van het Engelsche leger is in het Hoogenhuis weer eens ter siprake gebracht. Lord Roberta wensch ite eiken burger tot een lands verdediger te maken. De staatssecre taris kondigde tegen den 12en Julibe- langijike medeideelingen. van den mi nister aan, maan hij zeilf is tegen al-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2