Weerbericht. MEDBDEEIHNGEN VAN HET KONINKL. N'ED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 18 Juli. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Breslaü (midden Duitsdhland); laagste 744.9 te Haparanda (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 19 'Juli: v; Gesteldheid, van .de luahit: zwakke tof -matigen meest Z. wind; toenemem de bewolking; waarschijnlijk onweer. Temperatuur: Lager. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 763 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765.8 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand. t® Haarlem. Woensdag 17 Juli Hoogste gisteren F. 64 Laagste heden nacht F. 58° Moogste heden tot 2 uur. F. 73o VELSER PONT. De werkzaamlheden aan de tweede stoompom, de „Velzen". sl-jn nu zoo ver gevorderd, dat men tegen as. Maandag of Dinsdag de indianststetl- ling verwacht. De „Kenmemeitland" lean dan buiten dienst voor reparatie gesteld worden. Z ANDVOORT. Aangekomen badgasten D. Wéers, Amsterdam, Villa M-ii- dridit, 5 p. Familie Belgraiven, Amsterdam, Vil la Mildridt, 6 p. Baron Ivettelaar, Westphalen, Villa Ruimzicht, 8 p. Mevr. Versteegh. Hilversum, Pension Paula. 2 p. Den Tex. Amsterdam, Pension Pau la, 1 p. Bierens de Haan, Amsterdam, Pen eion Paula. Heldring, .Amsterdam, Pension Pau la. 1 p. Van der Werk, Amsterdam, Penision Panda. O. Vieck'Amsterdam, Pension Adiri- ana Clasima, 4 p. Mevr. E. Z. van Praag, Amsterdam, PahveJ-dstraat no. 19, 2 p, S. Kooh. Scbveningen. Pension Ben- venuta. L. Heertje. Amsterdam, Hoogeweg no. 11, 4 p. Th. R. van Epen, Amsterdam, Villa Mon Plaisir, 4 p. Dr. S. Buringli Boekhoudt. Velp, Villa Mon Plaösir, 4 p. Norden, Groningen, Pension Ger- zon. E. Heymans, Amsterdam, Schelpen- plein no". 17, 4 p. D. van Spanje. Amsterdam, Villa Agatha Jacoba, 9 p. Familie Melzelaar. Amsterdam, Ko ningstraat no. 45, 7 p. E. Prins, Amsterdam, SpoorsLraat no. 30, 2 p. In het geheel zijn er nu 3677 bad gasten. Door Gedeputeerde Staten is aan het Burgerlijk Armbestuur alhier machti ging verleend tot den verkoop van 2 perceelen, gelegen aan de Sin ede straat nos. I en 3, kadastraal bekend onder Sectie C nos. 188 en 187, respec tievelijk groot 46 c.A. en 32 c.A., zul lende de opbrengst worden bestemd voor eene inschrijving op hot Groot boek dier Nationale Werkelijke Schuld. HALFWEG. Op 25 Juli zal alhier met de kinde ren der laagste klasse van de open bare lagere school leest worden ge vierd, terwijl den volgenden dag met de vier hoogere klassen een uitstapje zal worden gemaakt naar Wijk aan Zee. HAARLEMMERMEER. Het percentage van den Hoofdelij- ken omslag is alhier teruggebracht van 1.75 op 1.64%. De Rembrandtfeesten hebben voor Haarlemmerméér dit voordeel, dat tal van vreemdelingen per rijtuigen de Gemeente bezoeken. De Haarlemmermeer is thans op zijn fraaist, en voor den vreemdeling die haar slechts bij naam kent, thans wel de moeite waard die eens te be zoeken. HEEMSTEDE. ■Men sdhrijft ons: Gisteravond maakten zich e enige mannen in de Achterbuurt alhier, schuldig aan ergerlijke wreedheid te genover nuttige dieren. In een paar oude boomen te dier plaatse hebben eenige vleermuizen hunne nesten, Om deze dieren te verdrijven, wisten die mai'nen geen beter middel, dan de hollen in den boom met petroleum te begieten en die petroleum met een kaars aan te steken. Dit mislukte ech ter. Daarom besloot men de diertjes aan den hongerdood prijs te geven eai sloot de uitgangen der nesten met ijzerdraad af. Het is te hopen, dat de diertjes spoedig uit nun lijden zijn. BLOEMEND AAL. Oen len October zal het 25 jaar geleden 2ijn, dat de heer J. W. A. Inrmink, werd benoemd tot burge meester dezer gemeente. Binnenland HOFBERICHTEN. Da Prins vertrok Dinsdagmorgen om 9 uur weder uit Amsterdam naar het Loode Koningin-Moeder om 11 uur naar Soestdijk. -„Hare Majesteit bezocht in'de och tenduren de tentoonstelling bij Fre- derik Muller. Z. K. H. Prins Hendrik kwam om halfelf te Apeldoorn aan. H. M. de Koningin begroette Hem op het per ron. Lu een open rijtuig werd naar Het Loo gereden. Maandag is door H. M. in audiën tie ontvangen jhr. Vegelin van Claer- bergen, directeur van het Kabinet. KON. BEZOEK TE ZEIST. De Koningin-Moeder bracht heden middag een bezoek aan de rozenten- toonstelling te Zeist. PEESTEN OP 2 ©n 31 AUGUSTUS TE 's-GRAVENHAGE. Ter gelegenheid van den verjaardag van (H.iM. 'de Koningin-Mo e der zal 2 Augustus weider liet gebruiikelij ke vuurwerk in de Maliebaan worden ontstoken. Op Koningin -Wilhelmina's- verjaar dag zal wederom een verlichting van het. Haagsche "Bosch plaats «hebben. Het grootte stuk op den tweedien vij ver zal voorst-ellen een imitatie van het met den eersten prijs bekroonde ontwerp voor het Vredespaleis, naar de perspectief-teekening van Cordon- nier. TYPHUS EPIDEMIE. De geneeskundige inspecteur heeft de febris typhaicle-a te Soh oouh-oveu epidemisch heerschenid verklaard. CHR. VOLKSONDERWIJS. De Vereen iigiaag voor Christelijk Volksonderwijs in Nederland heeft, naar aan „Ned." wordt gemeld, 12 pro vinciale inspecteurs aangesteld voor de bij haar aangesloten scholen. GEVAARLIJK. Het schieten op de schietterreinen van het garnizoen te Gorinchem, is sedert Zaterdag gestaakt, omdat een geweerkogel in een woonhuis in de Keizerstraat i>s terecht gekomen. VREDESPALEIS. Het bestuur der Carnegiesticht-ina heeft te Duinkerken het stadhuis/ gebouwd door Cordonnier, in oogen- schouw genomen. Omtrent de uitvoering van een der ontwerpen is nog niets beslist. Bij het onderzoek der ontwerpen is door het bestuur aan enkele buiten de be kroonde ontwerpen nog zeer de aan dacht geschonken. RE MBRANDTIANA In de Dinsdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Dor drecht verzocht de voorzitter door heit opstaan der leden een stille hulde te brengen aan Rembrandt. Zaterdagmiddag 1 uur is in per ceel Rozengracht- 184 te Amsterdam, Rembrandt's sterfhuis, een gedenk steen ingemetseld. Om halftwee had de juffrouw van één hoog vóór, haar zwarten onderrok over den steen te drogen gehangen. Een practisch volk. (Vad.) SPOORWEGVERBINDINGEN OM UTRECHT. Het rapport der Staatscommissie in zake de spoorwegverbindingen om Utrecht strekt tot verplaatsing der stationsinrichtingen Utrecht in wies- telijke richting naar een terrein bij de Kroeselaan. De kosten worden ge raamd op ruim 16 millioen gulden. EEN GESUBSIDIëERD BURGEMEESTER. De „Avondpost" heeft in een pro vinciaal blad het volgende vermake lijk verhaal gevonden, dat gebeurd moet zijn met een nieuw benoemd burgemeester, in een groote Zuid- Hoilandsche gemeente (als onze le zers nu maar niet aan Dordrecht gaan denken). Het verhaal luidt als volgt „Van elders aangekomen, had hij een makelaar opgedragen een be hoorlijke woning voor hem te zoeken. Nu, dat lukte; voor ƒ3500 had.dema kelaar een pracht van een woning te zijner beschikking. De nieuwe burge meester vond dat echter wat prijzig, Hvaarop de makelaar beloofde een po- ping te doen om er wat af te krijgen. En werkelijk dat lukte; acht dagen later kwam de makelaar met de me- dedeeling Voor den dag, dat het hem gelukt was er f 1000 af te krijgen. Nu. ƒ2500 was nog wat veel, maar het ging, en dus teekende de nieuwe bur gemeester het huurcontract voor 5 jaren. Wat is hem echter achteraf geble ken Dat de makelaar de nering- leenden in de omgeving der nieuwe noning had afgeloopen en aan bak ker. confiseur, boekhandelaar, sla ger, enz. had gevraagd of ze er ook wat voor over hadden, indien zij den burgemeester tot. buur kregen. Dat bleek inderdaad het geval te zijn ieder hunner verklaarde er jaar- dijkscli een zeker bedrag voor over te hebben, teekende daarvoor en toen de makelaar op die wijze een bedrag van ongeveer f 1000 bijeen had, deed hij eerst den eigenaar opening van zaken, die er niets op tegen had, dat hij een deel van de door hem ge- wenschte 3500 van anderen zou krij gen, en daarop ging hij naar den bur gemeester, die te goeder trouw het contract teekende. De toedracht is dezen laatste thans ter oore gekomen.; of hij het prettig vindt, dat hij aldus „gesubsidieerd" wordt door den handeldrij venden Vniddenstand uit zijn omgeving, be twijfel ik echter hard". Als het niet waar is, is het tóch wel aardig gevonden. EEN ERNSTIG ONGELUK. Men seint uit Nieuwediep: Bij de oefeningen der marine aan ae Texelsche Hors had Dinsdagmid dag een ernstig ongeluk plaats. Een sloep van bat instruotiesohip „Bello- ua" is uit de davids gevallen op een vlet van de kanonneerboot „Lef ring", die er juist onder lag. De vlet weid. verbrijzeld en van de zes inzittenden werden twee matrozen ernstig ge- kwet-si. iEen••dézer, de matroos Ie fcl. Resseler, van Amstéixtam, is kort daarop aan de gevolgen bezweken. Zijn lijk..is door die „Lefring" te Nieu- wediiep aangebracht. De zwaar ge kwetste matroos Leemans is in het hospitaal opgenomen. VERDRONKEN. Zondagnacht is kapitein A. Beate* man, van de stoomboot Vooruitgang der Binnenl. Schroeifbootreederij, va rende vin Dordrecht op Amsterdam, tusschen Loenen en Vreeland, over boord gevallen, en verdronken. De omgekomene, aan de Hoogeniéuw- straat te Dordrecht woonachtig, laat een weduwe met 3 kinderen achter. BRUTALE VECHTERSBAZEN. Omstreseks middernacht werden gis* ternadbt te Tilburg L. met vrouw en •kinderen uit hun diepe rust plotseling opgeschrikt door een bombardement op de deur en de ruiten, gepaard met vreeselijk getier en dreigementen. De deur werd opengesmeten en nu kwamen een vijftal individuen, zeke re S. v. G„ De K„ De V., en S„ in dat huis. L. vloog op de indringers af, maar hij moest die stoutheid met veel bloed bekoopen. Hij werd vastgegrepen, op d&ïï/jfrond gesmeten en zoo erg mis handeld en verwond, dat binnen wei nig tij-dis heel zijn lichaam met bloed bedekt was. De politie was spoedig op de plaats van ihet bloedig tooneeü, legde bloed stelpende verbanden aan en stelde een onderzoek in. De daders bevinden zich in arrest. L., die trouwens als een berucht en gevreesd man bekend Staat, is gister morgen per brancard door de politie naar het gasthuis vervoerd. (Dagbl. v. N. B.) EEN GOEDE VANGST. Zondag j.l. zou een Rotterdamsche hengelaarsclub een vischwedstrijd houden in het Voornsche Kanaal bij de Vlotbrug te Me^wenhoorn. Ne gentien personen namen er aan deel. De wedstrijd is echter totaal mislukt, doordat de gezamenlijke vangst slechts vier vischjes bedroeg. INBRAAK. Maandagnacht werd ingebroken in de pastorie van de R. K. kerk aan den Utnechtsehen weg, te Zeist. Door hei stukslaan van een ruit in de deur wisten de dieven zich toegang te ver schaffen, waarna zij zich in de keu ken van enkele etenswaren meester maakten. Daarna forceerden zij de •in een kamer aanwezige: brandkast, echter zonder resultaat. Eenig voor de hand liggend tafel zilver bleef ongemoeid. SYMPHONIEëN EN HET CIRCUS. Uit de Residentie. Op straat gehoord: A.Vrijdagavond drie symphonieën. Beethoven, Hay dn en Mozart. B.: Dan ga ik liever naar Schu mann. (Vad.) UIT HET WRAK. Uit het wralk der stoomboot „Ser bia" schijnt nog gedurig lading weg te drijven. Langs heit Marsdiep wer den helden drijvende kistjes en bussen met visdbotie opgemerkt, welke ver moedelijk afkomstig zijn uil een der ruimen van de „Seibia". ONWILLIGE SCHIPPERS. Men meldt uit Scheveningen De logger SCH 76, reoder H. den Duik, die, na ruim drie weken reis. zonder gevischt te hebben, wegens wei gering van de bemanning, op grond vaai beweerde lekkage, zonder vangst de vorige week hier in die haven terug keerde, is door drie experts van Sohe- veningeai goedgekeurd en zal nn in te genwoordigheid' ivan den rijks-inspec teur van scheepsbouw dó or vier ex perts van Vlaardiugen, één van Maas sluis en J. v. d. Ende van hier heden nogmaals gekeurd worden. VLEESCHVERGIFTIG1NG. Naar wordt medegedeeld, zijn thans ook in de gemeente Tor Aar gevallen van vleeschvergiftïgLng voorgekomen. Door den inspecteur, met het toezicht op de levensmiddelen belast, is een on derzoek ingesteld. EEN SOUVENIR AAN PROF. NARRAT. Men schrijft aan de „Geld." De bekende chirurg deer Utrecht- sohe hoogescbool heeft voor zijn ver trek naar Hedide'l-berg een knap stuk werk geleverd. Te' Veruray werd voor drie weken te rug het zoontje van den hi'eier J. D. de •neus en een stuk dór hovenlip afge beten door een paard. Goede raad was duur 1 Door de medioi ad hoe werd de wond gezuiverd en verbonden, doch het ventje was in dien toestand zijn geheele teven aan bespotting prijs ge geven en mismaakt. Hij werd naar Utrecht vervoerd en opgenomen in het St. Andreasgesticlitdaar ondernam prof. Narrat het kunststuk om den ar men jongen terug te geven, wait het paard vernield had. Nu, na 31/2 week, is de kleine Jean terug en met behulp van bestaande fo to's is het dien geleerden kranigen pro fessor gelukt zijn patiënt een nieus te rug te geven, die volmaakt gelijkt op den vroegeren zoo ongelukkig verlo ren schal Het vleesoh van een der armen hééft de bouwstof geleverd en prof. Narrat is de knappe architect van liezen mooien gevel AANRANDING De vorige week werd bij de rijks politie te Neuzen aangifte gedaan, dat onder de gemeente Hoek een 16- jarig meisje door een onbekend ge bleven manspersoon, die haar eerst den weg vroeg, zou zijn aangerand. Zaterdagavond is daarop als ver dacht de dader te zijn, te Neuzen ge^ arresteerd J. H.. een gehuwd per soon, die echter, van zijn vrouw ge- scheidén,'ten huize zlïiaer moeder woont. Hij is naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht. (VI. Ct.) VAN 'N KIPPENDIEF. K. K-, in de Oranjeboomstraat te Rotterdam werd Maandagnacht ge wekt door het aanslaan van zijn hond. Hij stond op, begaf zteh naar buiten en zag in zijn tuin iemand over de schutting aan de zijde van den Spardijk verdwijnen. De onbe kend gebleven man liet een aantal gekookte aardappelen achter, die vermoedelijk dienst hebben moeten doen om de vele kippen en konijnen in den tuin van K. K. te lokken. Er was nog niets gestolen. RIJ KSVEEARTSENIJ SCHOOL. Aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht zijn, voor het tijdvak van '1 September 1906 tot en met 31 Augus tus 1907, te vervullen de betrekkingen van: adsistent bij de natuurlijke'his torische, het physiologisch laborato rium, het pathologisch instituut, de kliniek en de geneeskundige leervak ken, de kliniek en de heelkundige leervakken, de kliniek en de verlos kunde. Voor de laatstgenoemde 5 adsis- tent-plaatsen komen uitsluitend vee artsen in aanmerking. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot ad sistent, op eene bezoldiging van 1000 'sjaars, gelieven daarvan vóór 5 Augustus, met opgaaf van leeftijd en eventueel met overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk te doen blijken in een aan den'Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht en bij den directeur van 's Rijks veeartsenijschool port vrij in te zenden gezegeld verzoek schrift. (St.-Ct.) ONGELUKKEN. Te Almkerk is de stoker-machinist van het stoomgemaal, M. Bos, bij het werken aan den schoorsteen, van een hoogte van 14 meter naar beneden gestort. Het kan ais een wonder wor den beschouwd, dat de man behalve enkele onbeduidende ontvellingen aan zijn handen, er "overigens geen na deel van schijnt ondervonden te' heb ben. Tijdens afwezigheid van de moeder is E. D„ een meisje van 9 maanden, in de ouderlijke woning aan de Lust hofstraat te Rotterdam in een emmer water gevallen en verdronken. Te Klatering, gein. Bellen, is de vrouw van den arbeider E. Gerdiing, die eenig werk op zolder wilde ver richten, van die ladder gevallen. Ze brak den nek en was onmiidideüilijk doio'cl. Te Assen is Maandagavond de ar beider Kokeir, werkzaam bij den braimdst offerhand eU'aar Göbal, aan de Vaart, waar hij van dén wagen sprang, daaronder geraakt. Deze reed over de géheele lengte van het li chaam oven* hem heen. Hij was onmid dellijk een lijk. Maandagnacht omstreeks half- twaalf, is in het Ziekenhuis te Rot terdam aan zijne bekomen kwetsuren overleden de 4-jarige J. H. B., ge woond hebbende Meidoornstraat, die Zondagavond spelende van de wa rande der 2de verdieping op straat was gevallen en daarbij een schedel breuk, benevens een gebroken armen been had bekomen. Op den Waaldijk nabij hel fort Vuren te Gorinchem schrok Maandag een pony, gespannen voor een dogcar. In een oogwenk tuimelde het gerij van dón hoogen dijk. Een der daarop zittenden. mej. V. S.. uit Herwijnen, kwam met haar hoofd oip de basal t- glooiiiing terecht en bekwam ernstige wonden. Geruimiem tijd bleef het meis je bewusteloos. Geneeskundige hulp werd terstond dóór hospitaalsolidiaten aangewend. Haar toestand is thans bevredigend'. VREES VOOR VERANT WOORDELIJKHEID. Vele ambtenaren houden zich steeds krampachtig aan de leuning van routine vast als vreesden ze te zullen vallen Zoo verleden Zondag te IJmuiden. De Willem II kwam enkele uren na uitgezeild te zijn te IJmuiden terug, zonder een buitenlandsche haven te hebben aangedaan, maar door aan varing daartoe genoodzaakt. Dit wisten de douane-ambtena ren Er was juist tijd voor de passa giers om den trein naar Amsterdam te halen en dus nog 's avonds in stad te zijn en hun betrekkingen ge rust te stellen. Maar de douane-ambtenaren dus deelt men ons mede eischten dat de koffers en valiezen eerst nog ge visiteerd zouden worden 1 Hoe onzinnig schijnt ons ditHet is een ongelukkig iets dat vaak amb tenaren zoo dood bang zijn eenige verantwoordelijkheid op zich te ne men. en liever Nederlanders, pas uit een Hollandsche haven vertrokken, in deze zelfde haven gaan visitee ren alsof er Engélsche wfojfels in zee ronddreven dan dat ze hun ge zond verstand gebruiken. (Hbld.) TOLLEN. In de Dinsdag gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Groningen is na langdurige discus sie overeenkomstig het voorstel van Ged.- Staten, besloten tot afschaffing van tollen op de provinciale wegen. De Rembrandtfeesten te Amsterdam. (Particuliere correspondentie.) in. T Is in deze Rembrandt-dagen hier in Amsterdam alsof het gewone leven van hard werken, van bedrijvig ge doe, dat onze handelsstad kenmerkt, /heeft plaats gemaakt voor louter één groot, uitbundig feest, 't Schijnt wel of de groote Amsterdamsche raen- schengemeenschap in eenstemmig heid besloten heeft nu eens te denken aan feestvieren en daaraan aliéén. De derde en laatste dag van de Rembrandtberdenking brak wel aan met weer dreigend naar regen, maar tegen den middag trokken de donkere wolken weg en stond alles in 't gulden zonlicht. In het Vondelpark werd het bloe mencorso gehouden, een feest, laat ik dat maai- dadelijk constateeren, van bloemenweelde en elegance, een feest van fijne distinctie, van ver rukkelijke kleuren-harmonie, van groote schoonheid. Door de politie was het Vondelpark en waren de toegangswegen daartoe Jang voor 't uur van den aanvang bepaald, op doelmatige wijze afge zet, zoodat deze vorm van Rem- brandt-herdenking geregelden voort gang kon hebben. Wat hebben zich ook hier weer de rhenschen verdrongen 't Was in 't Vondelpark een aardig gezicht de dichte drommen langs den vijver zich compact opeengehoopt te zien verdringen om, al was 't ook op nog zulk een verren afstand, toch maar 'n zweempje, 'n snippertje des noods te zien te krijgen. Wat het bloemencorso zelf aan- gaat, dit is, ik zei het reeds, een oo'genlust geweest, een weelde van schoonheid in kleur en lijn, een rijk dom van teere en fijne kleurharmo- nieëm. 'n Inderdaad fraai versierd' mail- coach opende den stoet en trok al reeds de aandacht door den eigen- aardigen vorm van zulk een rijtuig. En dan volgden brik's. victoria's, paniers. allen uitbundig met bloemen versierd. 'n Panier in 'n bureau herschapen rijtuigjes, licht en elegant onder een frissche, kleurrijke bloem-oveTkap- ping. Elegant en frisch als de be koorlijke jonge dames in zomertoi- letten, die naast de heeren-bestuur ders' gezeten waren. Men zou van dit bloemencorco kun nen zeggen Wordt eikenschors bij 't pond gewogen, men weegt kaneel bij 't lood", want waar het aantal deelnemende rijtuigen zeer gering was, de kwaliteit was, over 't alge>- meen superbe. Achter de versierde rijtuigen volg de een boeren-bruilofsstoet, heel ty pisch Hollandsc-h, die be-hooggehoed- de boeren met de glundere boe/rmne- kes in de sjees. Ze hadden veel suc ces. Een corso voor versierde rijwielen volgde. Hieraan werd in ruime mate deelgenomen, en 't moet gezegd, er waren zeer fraai versierde rijwielen bij. Nu Leemt uit den aard der zaak een slank rijtuig tot versiering zich beter- dam een rijwiel, diat bij ietwat overmatigheid er al spoedig plomp gaat uitzien, 'n Rembrandt op een fiets en hoe mocht natuurlijk niet ontbrekem, terwijl 't ook onder nomen was een stukje Nachtwacht wielerend te vertoonen. Enkele deelnemers en deelneem sters hadden inderdaad zeer veel werk gemaakt van de versiering en hadden een aardige bloern-oveVkap- ping op de rijwielen aangebracht. Gisteravond was er feestvoorstelling irn helt Grand Theatre, waarvan 'k al léén dit wiili [Opmerken„Wie hiervan 'tmeeste zwijgt, heeft 't allermeest ge- zeid De projecties op den Dam webben- herhaald', idle veaisieridle rijwiieJoiptocht, die 's middags in de dlcihtersbunrt ge houden was, wend nu bij verlichting herhaald en overigens, ja overigens heeft de menigte zich vermaakt, zoo- als een volksmenigte dit pleegt te doen. 'tls, gisteravond, ik zou haast zeg gen Hartjesdag en Koninginnedag vergeef me de combinatie tegelijker tijd geweest en dat nog eens in het vierkant, zou een Hoogere Burger zeg gen, 'tWas in één woord verbijsterend, geweldig. Terwijl ilk dit schrijf dringen van verre de rumoerige chaotisch^ klanken van draaiorgels, toeters, schreleuwem- die en zingendie menschem tot in,e door, en 'tis nu toch al ver, heel vór over biet middernachtelijk uur. In dichte drommen, in lange slierten hosten de feestgangers door dé straten en op dé pleinen. Ze hosten mét roobe gezichten van opwinding, met en nu bedoel ik de laagste lagen der Rem- brandt-vereerders papieren mutsen, met wanluidige toeters arm in ami. Waar een draaiorgel was, was het bal. Daar dansten meiden en jufjes, samem of met kerels en meneeren, zoo echt met die handen om eikaars schou ders, onder de armen door, irn rhyt- misch beweeg. Venters met allerlei, vreemde kun stenmakers, 'draaiorgelmenscllien en heel© bedélaar.sfamd'lieis haddien die' stad overstroomd'. In confetti voorall werd goede zaken gedaan'. SMerige confetti-papieren krinkelden over de dichte rniensdhenimassia, maak ten de stratein vuil. lagen vertrapt en smerig op be~ café-vloeren. Hossen en dansen, dringen en zin gen, joelen, toeteren, 'twas een kakel bonte warreling van menschénstroo- men en een woeste geluiden-cbaos. Vele café's waren genoodzaakt te sluiten als er geen plaatsje meer onbe zet was, als die mensehen elkaar ver dringen en hossende rijen tegen elkaar in dansten, 'k Bern gelen kniesoor, maar ik moest toch onwillekeurig bij ad dat gehos' en gedans denken aan de opmerking van een colléga, wijzend op het Rern- brandt-stanldbeeldl„Kijk eénis, hóe Rembrandt diep minachtend staat te lachen om al die herrie Al.s Rembrandt eens kon zien hoe 't nageslacht na drié eeuwen méént zijn nagedachtenis te moeten eeren Wat zou hij dan zeggen van al de reclame, die feestcommissie!eden voor zichzelf hebben gemaakt, en van de scharen, die sdhJier waanzinnig zon- „Lang zal ie leven!" Maar, laat ons daarin ons niet ver- diapen. „Es lebe das Leben" en „das Leben" wil zijn festijnen, wil z'n vroolijke kleuren blijde klanken. BRUTALE INBRAAK. Tijdens .de afwezigheid van de be woners is inbraak gepleegd in her. perceel Laan van Nieuw Oost-Iadië no. 84 te 's-Gravenhage, bij mevr. do wed. C. Alle meubelen en kasten zijn door de inbrekers open gemaakt en ge deeltelijk opengebroken en al wat van waarde was als goud, zilverwerk en kostbaarheden is medegenomen. Gelukkig was mevr. wed. C. tegen inbraak verzekerd bij de „Neder- landsche Lloyd" te Amsterdam. DE NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE PETERSBURG. Reuter seint uit Petersburg: Het Russische telegraafagentschap meldt, dat de Keizer baron Sweerts de Landas, den nieuwen gevolmach tigd minister en buiten gewoon ge zant der Nederlanden, in gehoor heeft ontvangen. HR. MS. TROMP. Reuter seint- uit San Sebastian De officieren van het Nederland- sche pantserschip Tromp hebben een bezoek gebracht bij H. M. Maria Christina, in het paleis Villa Mira- mar. TYPHUS OP URK. Wegens het heerschen van typhue op het eiland Urk en gebrek aan hulp aldaar £s de officier van gezondheid dr. J. A. Smits uit Amersfoort m^b spoed ter adsistentie daarheen ver trokken. BRANDEN. De dextrinelabriek van de gebroe ders F.rencken, te Weert, is afge brand. Et werd niets gered. MANDHAR. (CELEBES). De coiwespondént der „N. R. ürt." te Batavia, seinde Dinsdag „Majoor Lanzing heeft, bij zijn op treden in hert. bergachtige binnenland van Pambaoeang tegenstand ontmoet van een bende, die zich achter een steenen borstwering verschanst had. De vijand verloor bij het daa.rop ge volgde gevecht 13 doodeaiL onder welke, de raddraaiers in Mandlhar Het blad teekent daarbij aan „In ons Twelede Biladi B. van 12 Juni 'hébben wij helt aiegeermgstelegraira op- j genomen, waarin gemeld werd1, dat f eienl aanval op die hoofdplaats Mladjene én verdiere vijandelijkheden liét zenden van troepen naar Mandlhar noodig maakten. Den 18den Juni seinde onze correspondent te Batavia (zie ons Eer ste Blad D van 19 Juni) o. m., dat majoor Lanzing met troepen derwaarts was gegaan, terwijl wij van onzen ge noemden correspondent den 25eai -Juni (zie ons Eerste Blad D van 26 Juni) te legrafisch de mededeeling ontvingen, idat majoor Lanzing dén 22sten die? /maand! den tocht inaar het binnen land niét een afdeetting van 150 maru hadi aangevangen, na eerst een aa'nval op heit strandbiviak te hebben, afgesla- geim' Tevens-werd toien geimelid, dJat dd hoofden van Madjema eu Pambaoieang, gevlucht waren. Thans kunnen wij' hieraan toevoe gen, dat aanvankelijk kapitein Lens hoek met dó leiding van het gewapend: optréden tegen Mandlhar was belast. Deze officier rukte dien 13en Juni uit Madjene op tegen ATloe (een vazal staatje van Mardihar), alwaar de hoof den zidh verzameld hadden. Bij Paro- go, op een afstand van vijf uur gaans van Bala Xipa, stootte de troep op een bende van 600 maai en zag" zich genoodzaakt terug te trekken. „De colonne', zoo lezen wij- in dSfc bericht, „werd mét geweervuur thuis gebracht". Cfider dit thuisbrengen" verstaat men, dat dé vijand ons-voort- 'durend op eierbdédigen afstand blijft volgen- en -dan dloor steéd's' vuren om® nog afbrenk tracht té doen. Na dezen terugtocht van- de colonnie»- Lenshoek heeft majoor Lanzdn-g dé lei ding overgenomen. Tevens werd nog eendge versterking gezonden, zoodat, volgens 'dit bericht, genoemde hoofd officier over 190 bajonetten beschikte- Ten slotte de med-ed'eéling, dat Pam baoeang een dér Mandiiarsche rijkjes is, aan de westkust van de golf van Mandhar gelegen. Het binnenland moet uit niét zeier hoog, maar woest bergDand bestaan. Pambaoeang wordt bestuurd dóioir eene vorstin, J. Latta genaaniid." Rechtszaken STRAATROOF. Hét gerecMshof te Amsterdam, léclhiidoenlde in hooger beroep, beves-* iigde Dinsdag heit vonnis 'der Amster dams ctae .rechtbank, waarbij dé Ame rikaan W. L„ tot 4 j'aar gevangenis straf werd veroordeeld, wegens dea bekenden straatroof in de Damstraat teen een bejaard man een bedag van f 4000 ontstol-en werd'. Uit de Arbeiderswereid DE STAKING TE CASTRICUM. Omtrent -de «taking van den bouw aani het krankzinnigengesticht te Castri'cum meldt men Vian ide gelegenheid om zich te ver klaren voor aanvaarding van den ar beid o:p dé oude voorwaarden, heeft géén der stakers gebruik gemaakt. Ruim 100 werklieden staken nog. Sport en Wedstrijden DE WORSTELWEDSTRIJDEN IN HET REMBRANDTTHELATER. De Dinsdag gehouden beslissings wedstrijden hadden tot resultaat, dat Anglio won van Fiérari lie C-o3'osse in 54 min. en dat K-rook gelegd wend door Saiuer in 1 uur 7 min, Stoomvaartberichten Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Juli Kaap déL Arrni. Het stoomschip Ixión, van Jaiva naar Amsterdam, passeerde 17 Juli v.m. 9 uur, Wight.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2