NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 24e Jaargang. No. 7073 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- sn Fesstdagendondbrdaq 19 juli i906 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B1i Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GiSMusfreerd Zondagsblad, voor Haarlem I of W RwlacUe en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. '©-S-o—Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Gemeenteverslag 1905. II. Aan het „Verslag van den toe stand der Gemeente Haarlem over het jaar 1905" ontleenen wij nog het volgende De BEVOLKING bedroeg op 31 December 1905 68997 Bielen, 36182 vrouwen en 32815 man- oen, terwijl deze getallen op 31 De cember 1904 waren68255 ziel 85806 vrouwen en 32449 mannen. Het aantal inwoners vermeerderde diis met 742 375 vrouwen en 366 man na^ Er werden in dat jaar 1836 kinderen geboren, 967 van het mannelijk- en 869 van hei vrouwelijk geslacht. Er stidrven 891 mensehen, 452 vrouwen en 439 mannen. Deze verschillen tus- Bchan sterften en geboorten geven een vermeerdering van 945 zielen, 528 mannen en 417 vrouwen. In de gemeente hebben zicli geves tigd 3068 mannen en 3050 vrouwen, maar er vertrokken 3230 mannen en 8891 vrouwen, zoodat deze wisseling het aantal inwoners verminderde met 161 mannen en 41 vrouwen, totaal 203 stelen. Eigenaardig is, dat er in dit jaar sooveel jongens werden geboren. Het totaal geborenen was 2 meer dJan in 1904, maar toch werden er 49 jongens meer geboren dan in het vorige jaar. Ook is het opmerkelijk, dat er 84 personen minder overleden dan in 1904 31 mannen en 53 vrouwen. Er werden 541 huwelijken gesloten, dat is 7 meer dan het vorige jaar. Deze kunnen als volgt wolrden onder scheiden 468 tusschen jonkmans en jonge- dochters, 14 tusschen jonkmans en weduwen. 4 tusschen jonkmans en ge scheiden vrouwen, 32 tusschen we duwnaars en jonge dochters, 14 tus schen weduwnaars en weduwen, 2 tusschen weduwnaars en gescheiden- vrouwen, 4 tusschen gescheiden mannen en jonge dochters, 2 tus schen mannen en weduwen en 1 tus schen man en gescheiden vrouw. Onder de inwoners waren er 29916 van de Ned. Hervormde geloofsbelij denis, 25355 van de Roomsch Katho lieke, 3273 van de Doopsgezinde, 2683 van de Evang. Luthersche', 1921 van de Christelijk-Gereformeerden, 856 van de Ned. Israëlitische, 627 van de Remonstrantsche, 296 van de Fran- sohe- of Waalsche Hervormde, 392 van de Hersteld Apostolische, 156 van •de Oud-Roomsche, 56 van de Mora vische broeders, 54 van 'de gemeente van zevende-dags Baptisten, 22 van 'de Portuge'eseh Israëlitische, terwijl 8779 inwoners zijn behoorendë tot een 'ander of onbekend kerkgenootschap. De op 15 Mei 1905 vastgestelde KIEZERSLIJST wees aan 8665 voor de Tweede Ka mfer, 8605 voor de Prov. Staten en 8290 namen voor den Gemeenteraad. GEMEENTEFINANCIëN. De schuldenlast dier gemeente be droeg op 1 Januari 1905 ƒ9.548.869.80, waarvan de rente bedraagt 21/2, 3, 81/2, 3 3/4 en 4 en het bedrag der verplichte jaarlijksche aflossing 224.000. De oppervlakte der GEMEENTEGRONDEN bedraagt 653.08.04 H.A. I De GEZONDHEIDSTOESTAND was in 1905 in het algemeen gunstig Het was onnoodig eenige besmettelij ke ziekte epidemisch te verklaren. Aan diphtheritis stierven 7 personen en aan roodvonk 8. Et werden 1336 kinderen. GEVACCINEERD, 70 onder het jaar, 522 van 1—3 jaar, 671 van 36 en 73 van 612 jaar. TOEZICHT OP DE LEVENS MIDDELEN. Het keuren der levensmiddelen be paalt zich tot vleesch. Gekeurd wer den 4333 runderen, 2789 vette en 1731 nuchtere kalveren, 448 schapen, 9566 varkens, 741 paarden en 138961/2 KG. vleesch. Afgekeurd werden 3 runderen, 4 ;n, 7 kalveren, 5 vairkens en KG. vleesch. Het aantal VERGUNNINGEN ingevolge de Drankwet bedroeg op 31 Decern. 1905 182; 153 voor ongesplit- sten verkoop, 6 tappers, 3 slijters, c sociëteiten, 11 logementen en 6 slij ters van 2 tot 10 Liter. Het maximum aantal vergunnin gen was 137, weshalve dat maximum nog met 34 werd overschreden (loge- ments-vergunningen tellen niet mede). Aan vergunningsrecht werd ƒ14.628.13 ontvangen tegen 14.225 in 1904. De LANDBOUW werd' in deze gemeente op kleine schaal uitgeoefendde weilanden binnen de gemeente gelegen, weTdieu hoe langer hoe meer voor bouwter rein beschikbaar gesteld. Voor den landbouwer bleef de alge meen e toestand onveranderd, voor dien veehouder was deze gunstiger dan in het vorige jaar.. De tuinbouw bepaalt zich hoofdza kelijk tot de bloembollenteelt. De ver zending van de bloembollen was over het algemeen goed, de handel vlug. en de prijzen redelijk. De voorraad werd voldoende opgeruimd. De handel in vee was vrij gunstig, die in paarden levendig, in runderen en varkens tamelijk en in schapen slecht. Het lager onderwijs in 1905, ontleend aan het jaarverslag, uitgebracht door de Plaatselijke Commissie van Toezicht op» het Lager Onder wijs. III. Aan het SCHOOLEXAMEN werd deelgenomen door 459 kinderen, 293 jongens en 166 meisjes. Uit deze getallen blijkt, dat veel meer jongens dan meisjes aan dit examen deelne men, wat begrijpelijk is, wanneer mem in aanmerking neemt, d'at onder de 1120 leerlingen, die de school be zochten na, hun 12-jarigen leeftijd 693 jongens en slechts 427 meisjes zijn. Voor de hand licht dUs de gevolg trekking, d'at de jongens over liet al gemeen langer de school bezoeken, dan de meisjes.- Over de inrichting der schoolloka len schreven wij reeds een en ander in onze vorige artikelen. Daarbij werd evenwel nog de klacht der com missie verzwegen, betreffende de VERLICHTING, die in sommige schoollokalen in zeer I slechte conditie is. Met name wordt genoemd de Eerste Burgerschool, waar in de benedenlokalen veel te weinig daglicht valt wegens de hoo- •ge omringende buitenmuren. Het zelfde geldt ook voor de Opleiding en de Tweede Burgerschool. REINHEID IN SCHOOLLOKALEN. De hoofden van scholen ontzien geen moeite om te zorgen, dat de ge- wenschte reinheid worde betracht, maair in enkele scholen laat de schoonmaak te weaisch'en over. Hier aan schijnt de eigenaardige verhou ding tusschen schoolhoofd en con cierge niet bevorderlijk te zijn. Ter wijl de eerste verantwoordelijk is voor de inrichting der school in haar geheel, is hij niet de onmiddellijke chef van den concierge. Dit komt het sterkst uit, wanneer door de Commis sie aanmerkingen gemaakt moeten Iworden betreffende de reiniging der lokalen. Het hoofd der school wijst er dan op, dat zijn concierge niet aan hem ondergeschikt is. Naar het oor deel der Commissie is dit een toe stand, die verbetering eischt. Het ihoofd der school moet de onmiddel lijke chef zijn der school, dus ook van den concierge. Hij kan dan verant woordelijk gesteld worden voor de reinheid der lokalen en tevens zou hij niet belemmerd wonden in zijn streven, om de lokalen, wat zindelijk heid betreft, te doen beantwoorcTM aan de eischen der gezondheidsleer? Door de leerlingen der Tweede- en Derde Tussohenschool ©n van de Kos- itelooze School C. wordt gebruik ge maakt van het douche-badhuis aan het Leidsche Plein. SCHOOLBADEN. vermeldt het verslag niet; wel wordt gezegd, hoe het toezicht geregeld is. De hoofden van scholen zijn door oen missievte van den Burgemeester uitgenoadigd, hun mededeelinigen om trent het verrichten van airbeid door schoolgaande kinderen niet meer aan de Commissie te zenden, die ze mededeelde aan den Inspecteur van den Arbeid, maar rechtstreeks aan den Burgemeester als hoofd der poli tie in te zenden. Daardoor kan de politie in de zaak sneller ingrijpen, en de Commissie vertrouwt dat op deze wijze voor het vervolg aan het euvel van KINDERARBEID nog beter en vlugger paal en perk ge steld zal worden,- ONDERWIJS AAN ACHTERLIJKE KINDEREN. Het is opnieuw gebleken, dat het aantal achterlijke kindereu op de la gere scholen hier ter stede vrij groot is. Volgens opgave van hoofden van openbare scholen, moest van 270 schoolgaande leerlingen geconsta teerd worden, dat zij tot de zwakbe- gaafden moeten gerekend worden, m. a. w., dat zij leerlingen zijn, die het onderwijs moeilijk kunnen volgen en in enkele vakken geheel terug blij ven. 38 leerlingen meenden bedoelde hoofden te moeten rangschikken on der de zwakzinnigen, dat zijn zulke leerlingen, die het onderwijs op de gewone scholen niet kunnen volgen, terwijl zij 7 van de schoolgaande leerlingen stompzinnig noemen, d. w. z. voor geestelijke ontwikkeling on vatbaar, De kinderen der laatste groep moe ten opgenomen worden in idiot- stichten,''maar voor de twee eerst aangewezen groepen van kind 9pen moet hulp gezocht worden. Nu zijn zi] den onderwijzers en medeleerlin gen tot last. Zjj schaden het onder wijs, zonder er zelf van te profitee red en worden bovendien op school somwijlen nog ongelukkiger, dan ze reeds zijn terwijl gebleken is in Rot terdam, Den Haag en Amsterdam, dat ze toch vatbaar zijn voor ontwik keling, zelfs zoodanig, dat ze later min of meer in eigen levensonder houd zullen kunnen voorzien, indien ze maar een leiding ontvangen, die voor hen geschikt is. De Commissie hoopt, dat spoedig maatregelen genomen worden, om een SCHOOL VOOR ACHTERLIJKEN in onze gemeente te stichten, hetgeen te gereder kan, omdat aan een goe de regeling ook de Staat zijn finan- cieelen steun niet zal onthouden. VOEDING EN KLEEDING. Een groot aantal kinderen van kas- telooze scholen heeft gebruik ge maakt van de gelegenheid om des winters vier maal in de week warm voedsel te ontvangen, door bemidde ling der Commissie tot verschaffing van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen. Vanwege deze Com missie werden ook aan de klompen- dragende leerlingen pantoffels ver strekt, om deze in de school te dlr.a- gen; zoo noodig, werden ook klee- dingstukken gegeven. De heer L. Gerdessen gaf weder blijken van zijn belangstelling zoo wel in het schoolkind als in het on derwijs, door bons (ruim 1800) voor klompen en kousen ter beschikking der schoolhoofden te stellen om c gratis aan de behoeftige leerlingen 'uit te deelen.- Het dames-comité was over het al gemeen zeer voldaan over h'et on derwijs in NUTTIGE HANDWERKEN aan meisjes gegeven. Het maakt even wel de opmerking, dat het gewenscht zou zijn, wat mee.r aandacht te wij den aan het_ stoppen, hetgéen thans •te weinig tot zijn recht komt. In den arbeidsstand toch kan dit bij het her stellen van kleedingstukken goede diensten bewijzen, en op het leerplan wordt het slechts genoemd voor de leerlingen, die het zesde leerjaar over maken, en dan nog maar „verschil lende stoppen leer en aan een stop lapje", zoodat de vrees bestaat, dat de nuttige stop in de sok van den werk man er niet zoo heel goed zal afko men. De Commissie wijst ook op de on- practische inrichting van de school gebouwen der BURGERSCHOLEN met het oog op de klasse-ïndealing. Deze scholen zijn zeven-klassig, het geen! 7 of 14 lokalen eischt. Nu bevat 'de Eerste Burgerschool 10 en de Tweede-Burgerschool 11 lokalen. Ves tigt men in zulk een gebouw een school met 7 klassen, dan zal men,- om alle lokalen te vullen, soms klas sen moeten splitsen, die niet behoe ven gesplitst te worden om hun aan tal, en vestigt men er ,in een school met 14 klassen, dan komt men loka len te kort Ook acht de Commissie het ge wenscht, om h*t SCHOOLGELD DER BURGER SCHOLEN gelijk te maken. Is dat gelijk^ dan kan men ouders, die voor hun kinde ren geen plaats kunnen krijgen, op een Burgerschool, met meer gerust heid verwijzen naar de andere. (Wordt vervolgd.) Naar wij vernemen is 'de toestand van den jachtopziener Benntng Vrij wel. Gev. Voorwerpen. Een doek in étui, een hondje. Alhier is aangespoeld een door de strandvonderij geborgen witte boot, genaamd Liverpool Isle of Caldy, waar-in 2 witte reddingsboeien, ge merkt als de boot, 5 riemen, 1 haak, 1 stuk touw en één roer, allies onge merkt. OVERVEEN. Men schrijft ons Bij het bezoek van Z. K.- H. den Prins der Nederlanden aan de Bak kerij tentoonstelling te Amsterdam, werd! aan Z. K. H., die overal zeei veel belangstelling in toonde, een Bloemendaalsch kruidnootje aange boden door het zesjarig zoontje van den fabrikant, den heer F. Snel uit Overveen. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: P. Melsbadh, Duisburg, Grand Hotel. Z. Sdhaller, Stuttgart, Grand Hotel. L. Heertje, Amsterdam, Hoogeweg no. 11, 4 pers. J. C. Uhlenbroeck, Krefeld. Pen sion Piet Hein, 7 pers. Fam. Low in, Hamburg, Pension Gompeaiz, 3 pers. E. L. Mok, Amsterdam, Pension Frank Gemzen. Paan. Ten Date, Amsterdam, Heere straat no. 3, 7 pers. Wed. .Buys, Amsterdam, Heerestr. no. 3, 2 pers. J. Buys, Amsterdam. Heerestraat no. 3, 3 pers. W. Vinke, Rotterdam, Villa Pauline 9 pers. W; Vroom, Amsterdam, Villa. Corne lia, 9 pers.. H. Helme-ring, Bremen, Pension Quisisana. Fam. Oetsinger, Raikwilz, Pension Quisisana. 2 pers. A. Kulenlkampf, Bremen, Pension Quisisana. P. Lensing. Bremen, Pension Qui sisana. O. de Nobel, Amsterdam, Pension Quisisana. H. Klatte. Amsterdam. Pension VaJ- lo, 5 pers. J. van Loenen, Hilversum, Pension Vafllo, 2 pers. N. Kuiper, Dordrecht, Pension Val- lo, 2 pens. p. van Lankeren Mattbes, Amster dam, Pension Vallo, 7 pers. A. Werlhallm, Neuss, Grand Hotel, 2 pers. IM. Tettiweis, Neuss, Grand Hotel. G. Atem, Nijmegen, Hotel Belvédè re, 2 pers. Heer en- Gr uteri nig, Berlijn, Hotel •Belvédère, 2 pers. A. MeQtzer, Amsterdam, Hotel Bel védère, 2 pers. P. MoosbacJh, Maagdenburg, Hotel -Beau Si-te.4 -pers. C. ICayser, Amsterdam, Hotel Bea,u Site. J. T. den Ouden, Breda, Hotel Beau Site. E. J. Pateer. Amsterdam, Hotel Beau Site. Fam. Voogd. Amsterdam, Villa Cas- sa Sana. 10 pers. K. van Buren, Amsterdam, Villa Mfildridt. 7 pers. Thans zijn alhier aanwezig 3314 badgasten. HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Zon dag omstreeks den middag een be zoek bij den minister van Financiën, mr. De Meester. NEDERLANDSCIIE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Dinsdag 10 Juli werd in de houtves terswoning op het landgoed „De Utrecht" te Hilvarenbeek, van de Le vensverzekering Maalsoh. ..Utrecht", de zomervergadering gehouden van den raad van commissarissen der Ne- derlandsche Heidemaatschappij, wel ke vergadering ook werd bijgewoond door den eer©-voorzitter der Maat schappij, den Prins der Nederlanden. De winst- en verliesrekening over 1905, en de balans op 1 Januari 1906 werden voovloopig vasigêsuêld. De jaarrekening sluit met een batig saldo vanv ƒ858, terwijl deze loopt over een bedrag van ƒ250.594. Voorts werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, terwijl wijzigingen in de be- grooting van 1906 werden gebracht met het oog op de benoeming van enkele ambtenaren. Tot lèorflar Werd benoemd de lieer W. H. \\;'is9e0jtnk, lamdbouwonderwij- zer te Winterswijk, tot ambtenaar bij d'e afd-eeling Boschwezen de heer P. II. Burgers te .Utrecht en tot boschbaas de leerling-boschbazen G. Prummel en H. -T; Vottmnjk Besloten werd die algemeen© verga dering dit jaar ie houden te Haarlem op 14 September, terwijl op 15 Sep tember een excursie zal werden ge maakt naar duïnbebosschingen. enz., in de omgeving van Haarlem. De al- gomcene vergadering zal worden voor afgegaan door een algemeen© verga dering van de hoofdafdeeling Zoet- watervisscherij. ten einde heroepsvis- schers in de gelegenheid te stellen een geheelen dag te wijden aan de bespre king van de belangen der zoetwater- visscherij en van hei ingediende wets ontwerp, regelende de. visscherijen. Deze vergadering wordt gehouden op den 13den September. Ten slotte werd nog eene commissie benoemd tot. het -doen van voorstellen voor eventueel© wijzigingen der statu ten in verband met do krachtige ont wikkeling der hoofd a.fdeeling Zeetwa- teryisschêrij. Na de vergadering werd eene excur sie gemaakt naar de ontginningen op het Landgoed ,,De Utrecht". BROEDERSCHAP VAN CANDIDAAT- NOTARISSEN. Zondag en Maandag werd in „do Harmonie" (te Groningen, d)e alge meen© vergadlering der Broeder schap van candidaat-notarissen ge houden. Zondagavond werden het hoofdbe stuur, het bestuur der afdeeling en de feestcommissie, door de directie van „de Harmonie" bij monde van mr. H. Schaap, verwelkomd, waarna de afdeeling Friesland—Groningen de overige bezoekers in een der zalen van „de Harmonie" ontving. Na afloop der recepties werd een concert bijgewoond in de groote zaal van ,,de Harmonie". Daarna volgde een reünie in de Feuilleton, Eeo Verborgen Erfenis (Naar het Eagelsch). 89) Ik zag Mr. Eigerton, toen ik zoo- even d© bibliotheek voorbij ging. Hij keek uit het venster. U is onrechtvaardig tegenover Anthony. Uw toon van spreken, zegt ti'et mij nu weidr en ik heb het dik wijls gevoeld. Hij mag blij zijn zoo'n goéden ad vocaat in n gevonden te hebben, Hij zal altijd1 een advocaat ilni mij hebbeor. Zelf s toen ik op Elmwoodwas ©Ui die verhouding tusschen helm1 en Violet zoo slecht wais, geloofde ik aan Anthony's goedheid'. Hij heeft ver keerd' gedaan dn maakte vemgisslin- gen, maar wie onzer •dlo'et dat zoo nu en dan niet Bet hart van Anthony is zoo trouw, zelfs zijn gedachten zijn vriendelijk en onzelfzuchtig. Het hin dert mij, dat u hean verkeerd beoor deelt. Mr. Wickhiam zweeg, maar er kwam een vreemde glimlach om. zijn© lip pen. Nancy ging voort met hem te ver tellen van den verkoop van Elmwood en hoc Anthony met het verkregen' geld dacht t© doen. Ik heb achting voor Anthony ik geloof .in hem. zei ze. Ongetwijfeld deelt uw zuster uw gevoelenzij kent h'em beter dan u. Toch schijnt zij niet van plan naar dien besten man terug te keeren. U is afschuwelijk hard riep zij Wat heeft'volgens uw opinie Anthony 'tooh gedaan?" Er is zcoveel, dat hij niet had moeten doen; eerstens had hij het hart van zijn vrouw niet moeten bre ken. Dat lis alles voorbij Hij erkent, dat hij: verkeerd deied'; maar fouten kunnen toch vergeven wordenHoe ZO'U hij beter hebben kunnen hande len dan hij nu gedaan heeft, nadat Violet hem verlaten had Het tweetal vfls-s Mijven staan', en Nancy keek Mr. Wickhiam voiL verlan gen! aain, Dat miste zijne uitwerking aiiied, toen hij op haar neerkeek. De harde blik smolt weg en veranderd© in een zachten. Hij gat niet direct antwoord, maar hij glimlachte even en zij gingen weer verder. En Elmwood' is dus Verkocht vroeg hij peinzend. - Ja. Het spijt mij heel erg en ik weet zeker, dat Anthony er bijzonder op gesteld was. Maair net verheugt mij, dlat hij aan Chrisial gedacht heeft. - Schrijft u dikwijls aan hem Bijna iederen dag. Hij bemint Violet zóó zeer, dat hij zoo gaarne tel kens wat van haar wil booren. Maar ik doe- nooit poging, mij er in te men gen of raad te geven. Zou u iets willen doen, dat mij zeer zal verplichten iets waarvoor ik u op 't oogenblik geen reden kan opgeven? Ik weet, dat u mij niet t.en voile vertrouwt, maai- ik denk niet. dat u het mij zal weigeren, als ik u een speciale gunst verzoek. Ik zou gaarne in staat zijn alles te_ dolen, wat u ,mij vraagt, zei Nancy vrijmoedig. Als ik u eens niet ten volle vetrtrouwdie, zooafe u zegt, dan kemtu dè reden, ein ik ben tot de conclusie gekomen, dlat er een of andere ver- Mairing van gegeven moet kunnen wordte.nl "Wat zouden wij allen gedaa n hébben zonder u Nancy's groote grijze o'oge.n, waarin een zeer energieke uitdrukking, waren tot Mr. Wickbam opgeslagen met een Mille, die hem scheen té treffen. U verstaat 'de kunst om te ge- looven in menschon, die den schijn tegen zich hebben. Eerst Anthonv Egerton en nu ik. En mijn vertrouwen zal in beid© gevallen gerechtvaardigd worden. Misschien. En wat nu mijn ver zoek betreft, dat u geneigd schijnt t© zijn in t© willigen Ik had gaarne dat er nog niet gesproken werd over het plan van Mr. Egerton, om samen t© gaan wonen met zijn zustet Christal. Laat hij h'et vandaag over een week zelf zeggen. Vertel liet haar niet en niemand andere. Ik weet, d'at u niet onvriendelijk zijn zal tegenover Christall. zeide Nancy, nia even nagedacht te hebben en als u wenscht, dat het plan van Anthony voor haar verborgen blijft, dan is er een of andere goede reden voor daarom willig ik uw wensch in. Ik zal ook aan Violet zeggen, dat zij er niet over spreken' moet. Dank u En vil u dan beter over Anthonv denken? vroeg Nancy vleiend. Zij waren bij d'e ingangspoort géko- raen, die zij' den rug toekeerden, ter wijl zij Mr. Wickham in het gelaat keek. Terwijl zij. dat deed; nam zij eene groot© verandering .bij hem waar. De gewone 'strakke uitdrukking, die een oogenblik on'der baar vriendelijke woorden verdwenen wias, viel plotse ling als een gordijn weer over zijn trekken, en zonder een woord te spre ken.' stapte hij terzijde tusschien het kreupelhout, dlat het. huisje bij de poort omgaf en liet haar alleem Ten hoogste verbaasd keek Nancy om zich heen, als zocht zij een; verklaring voor zijn onbegrijpelijk gedrag én bijna op hetzelfde oogenblik reëd Bertram Curzon de poort binnen. Hij steeg af. droeg de zorg voor zijn paard "aan den portier op ©n kwam vlug naar haar toe. Mag ik vragen wie het was, die u daar juist verliet? vroeg hij, na haar begroet te hebben en terwijl zij samen den terugweg naar het huis insloegen. Nancy antwoordde, dat het Mr. "Wickham was. Hij ontmoette mij, ging zij; voort, terwijl ik hier wat wandelde, en liep met mij mee naar dien ingang. Wij waren in gesprek, toen hij mij plotse ling alleen liet. Ik vond het zoo vreemd.. Mr. Wickham herhaalde Cur zon. Hij scheen er niets van te begrijpen, maar maakt© er zijn gezelschap geen deelgenoot van. Hoe konut het toch. dat ik hem nooit te spreken kan krij gen Ik kende Item en zijn dóchter intiem, tóón ik in Amerika was, en i'k heb bijna, een jaar lang minder dan tien mijlien van hem af gewoond, en hem toch nooit gezien. Begrijpt u daar iets van? Niets, zei Nancy, het. hoofd schuddend'. Ik heb hot opgegeven om te tracht en Mr. Wickhiam te begrijpen. Ik ben blij, dat ilc niet die eenige ben. die hem een raadsel vind. Hij is vriendelijk en hard. onverschillig en oplettend: hij doet dingen, die "niet recht door zee schijnen, en toch dwingt hij mij vertrouwen af. Hij schijnt geen belang te stellen in dingen, die andere menschen betreffen en toch komen wij alien oils hii in-tinof bi? hem om hulp. Ik ben tot het besluit gekomen mijn hoofd er niet meer over te breken. Voor 't oogenblik wal ik hem ook uit mijn hoofd zetten maar ik ben toch vast besloten hem een of anderen tijd te ontmoeten. U heeft nog maar een week den tijd om dat te doen. Dan zal alles wat By elands aangaat, Mr. Wickham, de geheimzinnige toovenaar, die er het eerst van geiept heeft, zijn onzichtbare dochter, ilue de nieuwsgierigheid tot op het uiterst© gespannen heeft, het verbolgen geld, dat niemand kan vin den, maar dat toch het Leven van ieder, die er bij betrokken was, ver anderd beeft, weggaan en verdwijnen in de 'lucht. Het spijt mij, als ik er aan dienk. Verlangt u niet naar uw vroeger leven t erug Och neeni, zei Nancy beslist, iets in den toon van haar metgezel deed haar den stap verhaasten. "Het oude léven is nooit wat het was, als wij er weer in terugkomen. Leven is al tijd nieuw. Mag i'k nu op mijn beurt een© voorepeiling doen? Liever nietdat is eenmaal geen rnenschenwerk. Hoe maakt Cesar liet? Heel goed en héél druk. U moet weten, dat, ik er over denk. weer weg te gaan en hij bereidt zich voor om in staat te zijn alles alleen te behee- ró*1* (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5