Koloniën Uit de Omstreken Weerbericht. MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De B'illidt, 23 Juli. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Horta (Azorem)laagste 756.8 te Bodö (Westkust Noorwégen). Verwachting tot den avond van 84 Juli: Gesteldheid van de lucht: zwakke W. tot Z.-W. wind, licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 762.5 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang Vorige stand te 2 uur 762.5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermomeierstand. te Haarlem. Zondag 22 Juli Hoogste gisteren .F. 64» Laagste heden nacht F. 54» Hoogste heden tot 2 uur F. 67° Maandag 23 Juli Hoogste gisteren .F. 67° Laagste heden nacht F. 61° Hoogste heden tot 2 uur F. 71° Alg. Ned'. Geheel Ontliou- dersbond. Deze bond hield Zondag zijn negen de algeméén» jaarvei'gaderirg in het gaheelonthouderslokaal ,,de toekomst" alhier. De vergadering, waar 27 van de 33 afdeelingen door 36 afgevaardigden vertegenwoordigd waren, werd geo pend door den voorzitter Prof. Van Rees. Deze heette- de afgevaardigden en een tiental aigemeene leden, onder de laatsten eenige dames, hartelijk wel kom. Uit de verslagen bleek, dat de finan ciën van den Bond in vrij goeden staat verkeeren. Wel wijzen deze reke ningen geen reuzensaldo's aan, maar die fondsen waren toch voldoende, om alle uitgaven te dekken. De totale in komsten waren 4909, de uitgaven 4712.50, zoodat er een saldo is va.n 186.50. De aigemeene kas, welke hieronder begrepen is, had 'de volgende eindcij fers salclio vorig jaar 25.79, inkom sten 356.17, te zarnén alzoo ƒ381.96; de uitgaven waren daarentegen ƒ223.41. zoodat het saldo ƒ158.55 be droeg. De rekening van het orgaan beliep ongeveer 3500, en wees een tekort van 27 aan. Dit komt omdat enkele vereenigin- gen nalatig zijn geweest in betalen. Dit gaat volgens den administrateur methet orgaan kan tegen den lagen prijs van lieden geleverd worden, maar dan moet alles betaald wor den. De brochure-handel heeft eenage honderden sruldens schuld bij den drukker, waar echter tegenover staat, dat de geschriften', die nog onver kocht zijn, veel meer waarde hebben, dan deze schuld is. Door den secretaris, den heer J. van den Berg, werd een zeer uitvoerig jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek dat de Bond zich in een gestadigen vooruitgang en bloei mag verheugen. Zoo telde hij in het vereemdgingsjaar 19031904 24 afdeelingen met 1224 le den, in 1904r—1905 34 afdeelingen met- 1661 leden en thans 33 afdeelingen met ruim 1700 leden. In het afgeloopen jaar vielen vier afdeelingen af, - namelijk Borcuio, Leeuwarden, Rotterdam en Kampen. Drie nieuwe werden echter opgericht, Alkmaar, Akruni en Haastrecht. De afdeeling Haarlem tölt circa 40 Leden en draagt tot devies„Door overtuiging sterk". Ook Santpoort telt een afdeeling, die flink werkt. Tot plaats der volgende aigemeene vergadering werd gekozen Arnhem, doch eerst na veel discussie. Als hoofdbestuurders werden herko zen de aftredende heeren J. van den Berg en C. J. Polak. Na deze officieele werkzaamheden werddn (verschillende voorstellen van huii sh oudelij ken aard behandeld. DE POLITIE-QUAESTIE. Hier ter stede bestaat een vereeni- ging van politieagenten, welke dien naam „Verbetering zij ons Streven" draagt. Eeou vam de artikelen van haar koninklijk goedgekeurde statuten geeft 'dien leden het recht, om bij het be stuur, mondeling of schriftelijk klach ten in te brengen over dien dienst, en de behandeling, welke het bestuur dan onderzoekt, en zoo mogelijk maat regelen tegen herhaling neemt. Herhaalde malen is door de agenten daarvan gebruik gemaakt. Onlangs nu is van den commissaris van politie, den lieer H. J. F. A. A. M. van Goor, een schrijven gericht tot het bestuur dezer vereeniging, om hem eene schriftelijke verklaring te verstrekken, dat door de leden nooit over politiezaken was geklaagd. In de nu gehouden spoedeisohende ledenvergadering is besloten, dat zulk eene verklaring niet aan den com missaris van politie kon worden afge geven, daar dit zou zijn „in strijd met de waarheid en de werkelijk heid". De veronderstelling is niet te ge waagd, dJat dit wagen van een ge tuigschrift ten gunste van den com missaris, verband houdt met de inden Raad aanhangige politie-quaestie. Aanranding en straatroof. In den afgdoopen nacht omstreeks kwart vóór ééuen liep de machinist bij de H. IJ. S. M., E. Metzelaar, op de Leiid'schevaart, op weg naar zijne woning aan het Leidschepleim, toen hij werd aangesproken door twee hem onbekende personen, waarvan een helm vroeg hoe laait het was. Hij haalde daarop zijn gouden horloge te voor schijn. om aan dit verzoek te voldoen; de vrager gal hem daarop onver wachts een slag in het aangezicht en greep tegelijkertijd het bewuste hor loge, dat hij aan Metzelaar ontrukte en daarmede aan den haal ging. Metzelaar heeft den dief achter volgd onder het geroep„houdt den dief', waarop deze is gegrepen op den hoek van de Keizerstraat, alwaar in middels ook de politie was versche nen, die hem heeft aangehouden, ter wijl hij in de hand had een vlijm scherp geslepen mes. in den vorm van een dolk. Hij is met den bestolene naar het politiebureau medegenomen, alwaar is gebleken, dat hij is genaamd J. A. C. B., reeds sedert 4 maanden deserteur va'n het korps mariniers te Den Hel der en sedert alhier woonachtig bij zijne oudei's in de Rollandstraat. Hij had hel, geroofde horloge nog :n zijn bezit. B ,r O n g e b o u w. Voor de leden van hiet Brongebouw trad Zondagavond op de Stafmuzietk van het 10e regiment infanterie, on der leiding van den kapelmeester, den heer Eug. H. Rap het eerste optre den in Haarlem, zooals het program ma vemueM'de met een zeer afwis selend programma, uit 18 nummers bestaande: Marsch generalissimus van P. Lincke, de ouverture Les jours de soleii, van Kling, Berlin, wie es weint und laci'at, van Conradi, de Grands Faniaisies sur l'opéras: Faust v. Gounod. Les Srltirnbanques van Ganne, en Guillaumie Teil van Rossini, plus les pafiheurs, valse de concert van Wal'dteufel. En ofschoon wij niet alle deze nummers hoorden, mogen wij miefc genoegen const atee- ren, dat 't muizieMvorps naast eenige onivofltrnaaMIhedJen, waarvan zijn nog zeer jeugdig bestaan dte schuld dient xe dingen, veel goeds levendie. veel wat' gemoifirveieaxte beloften voor de toekomst inhoudt. •Het mannenkoor Ga» cilia, onder Leiding van den heer Henri P.ielage, verleende zijne medewerking door in de pauze op hoogst verdienstelijke wijze ten gehoore te brengen „Psalm VIH" van Rich. Hol en „Zigeunerle ven van Fred. Roesike, resp. vrij en verplicht koor van dein onlangs te Alkmaar gehouden wëdétrijd, en het bekende lieve nummer .,In 't Bosch" van Joh. Verhuist. Daverend applaus ook van de hon denden luisteraars buiten den tuin, viel de vereeniging ten deel vooral na .het nummer van Roeske, wat dan ook met veel vuur gezongen werd. Caeci- ha heeft haar goeden naam gehand haafd, en de voorname plaats welke •zij onder de zartgwereenigingen te dezer s'teldie wist te veroveren, schit terend verdiödigd. TOELATINGSEXAMEN S HOOGERE BURGERSCHOOL. Na gehouden, examen werden toe gelaten: Tot de eerste klasse: J. G. Bakker, D. L. Bartelink, Elsje v. d. Ban, Johanna Beers. W. H. E. Beuningih, II. v. Beekum, Cornelia Boekman, \Y. Boissevain, K. B. do Bont, Eva v. Brederode, Wil'helmina L. M. v. Breen, Anni Been, W. F. Breiteaistein ,J. W. v. d. Burgi, J. C. Busé. E. H. de Clercq, F. C. Cor nells, F. V. Conrad, J. Daudey, J. A. DaMlbaus, D. A. A. Dezentje, Marie DeutseMiein, Hillegonda J. Dinger, G. -A. Draayer, P. H. Eldermans, L. B/van Esso, E. W. Eiltoraoht, F. Fun- ke, Alida M. Gerritsen, L. Gerver- diinck, Elisa S. M. de Groot, J. C. die Groot, E. H. die Haan, J, H. v. d. Ha ve, .1. Hooigciarsipiel, I'da Jonker, J, Jolles, E. E. de Kanter, JeannJeitte A. Këiuiefbijm, Johanna Kimlmijizer, D. G. A. Kieeman, W. H- Kramer, A. M. Kroon, A. A. Kuipers, J. Kwast, K. H. de Lagth, A. J. H. v. Lijnden, F. J. Lamfers. N. Max, Aaitje H- Modoo, H. J. Moojen, J. F. C. Muller, Th. Muys, A. P. J. H. v. Nieuwstadlt, A. H. Noorduin, Johanna M. Peereboom, P. W. Peerefooom, J. J. v. Pellecom, B. F. Peyra, J. J. Petri, J. T. Rade maker, Alida Riemks, P. van R'hijn, J. Reijnvaan, W. J. Reiningh, J. B. v. d. Heuveil Rijndert,, G. W. Schie- ving, Anna Schooleman, Henrietta iSchram, Laahbetina. H. v. d. Sleen, J. Smit, J. P. A. Stibbe. Debora G. Stuffers, G. H. Kaars Sy- pesteyn, Johanna v. d. Staay, Hen- riiette N. Trimpe, W. J. Utermark, Ann Veen, G. P. Veikerk. C .Vis, J. ÖVI. H. Vixseboxse, Anna C. M. v. Wa- veren, T. J. Wijnberg!!!, J. H, A. Wel- senaar, F. J. Zeilinga, en- N. Zwaan. Voorwaardelijk; A. A. G. S'Cfaieferdieciker, J. W. Fran sen, P. Groot, en Minnie Woltenbeek. Tot de tweedie klasse: Margaretlha C. v. Duyn, Fredërikia A. Tauney, en Johanna Vette winkel Vo onwaarde! i jk Maria G. Rïitsema. Tot de vierde klasse: A. W. Westpalm van Hoorn. Ongeval met een motor- fiets. Gisternamiddag is een persoon, die voor de eerste maal op een motor rijwiel reed, doordat hij vreesde een sportkar om te rijden tegen 'n perceel in de Romoleaistraat opgereden, teuge volge waarvan hij over he stuur heen tegen die ruiten viel, zich danig be zeerde en drie ruiten brak. In het gasthuis heeft hij zich laten verbin den en hij mag gedurende twee we ken niet werken. DAMES-ZWEMFEEST. Onder de oogen van eene vrij groote schare familieleden en vrien dinnen gaven de AmsterdamsChe en Haarlemsc-he zwemsters gisteren in de inrichting aan de Houtvaart het beste te zien, wat zij op 'het gebied van de ziwemsport vermogen en reeds onmiddellijk moet hier gezegd wor den, dat hare verrichtingen bij me nigeen de stoutste verwachtingen hebben overtroffen. Bij alle num mers, zonder onderscheid, vielen de vlugheid en kracht, de volkomen vertrouwdheid met het water en de sierlijke lichaamsbeliouding van de meeste deelneemsters te bewonderen en zonder op de andere omstandighe den, waaronder het feest plaats had, ook maar iets af te dingen kan ge tuigd worden, dat het vooral de uit stekende bewijzen van bekwaamheid in het zwemmen waren, welke dezen wedstrijd zoo uitstekend deden sla gen. Waar dus hier zoo bij uitnemend heid te zien was, dat ook de vrouw volstrekt niet minder dan de man ge schikt is om zich in het water te loe ren redden, was het ongetwijfeld een goede gedachte een vijftigtal meisjes leerlingen van die kostelooze volk's- zwemscbool uit te noodigen het feest bii te wonen. Met veel geestdrift sloe gen zij het zoo ongewone schouwspel ga.de, en zeker zal 'het haar een prik kel zijn geweest, ook zelf zich flink in te spannen, om spoedig de zwem kunst machtig te worden. Niets zal het bestuur van H. V. G. B. aange namer zijn, dan een volgend jaar ook voor haar een wedstrijd te kunnen uitschrijven. Van Burgemeester en Wethouders, die met hunne dames waren uitge- uood'igd, verscheen slechts de heer De Breuk, die, vergezeld van zijne echtgenoote, met veel belangstelling het grootste deel van den wedstrijd bijwoonde. De uitslag was als volgt Sn el zwemmen voor jongeren. 25 51. 13 deelneemsters. Ie prijs A. Meuser (Amsterdam) 2e prijs W. Oolgaardt (Haarlem) 3e prijs J. Evelein (Am sterdam). Snelzwemmen. Vrije deelneming. 50 M. 8 deelneemsters. Ie prijs J. van Bork2e prijs Annie Zijm 3e prijs B. Vis. (Alle drie leden van H. V. G. B.). Geblinddoekt zwemmen, waarbij getracht moest worden over eene lengte van pl. min. 20 M. zuiver recht uit te zwemmen, 20 deelneemsters. Ie prijs H. Appel (Amsterdam), die slechts 25 c.M. van de richting afr week; 2e. prijs W. Oolgaardt (Haar lem), die 50 c.M. uit haar baan week; 3e en 4e prijs D. Thon en G. Peiser (beiden Amsterdam), -die ieder onge veer 21/2 M. van het rechte pad af dwaalden. Bijna alle andere zwem sters bleken in blinden toestand zoo weinig rechtuit te kunnen zwemmen, dat zij tot groote vroolijkheid van 't publiek in wijde bogen de zijkanten van het bassin bereikten, en soms zelfs onbewust weder den terugweg aanvaardden. De partij waterpolo, welke volgde, stelde de Haarlemsche meisjes in staat haren 32 nederlaag te Am sterdam op 1 Juli 11. te wreken, want na spannenden strijd bleef H. V. G. B. thans die baas van de Hollandsche Dames-Zwemclub. De gecostumeerde tobben wedstrijd gaf veel te bewonderen inde keurige costuumpjes en de groote vaardig heid, waarmede enkele (en vooral de Amsterdamsche) meisjes haar ranke vaartuig wisten voort te bewegen, maar.... ook veel te lachen, wanneer het schip kantelde en de zooeven nog 'zoo smaakvolle varensgast als een natten poedel weer boven kwam. Van de le vroolijke pagaaisters wisten B. Spraakman en A. Meuser (beide van Amsterdam) het snelst de reis te volbrengen, terwijl L. Barend- sen (Haarlem) en L. Denig (Amster dam) de prijzen voor de aardigste pakjes bemachtigden. Bij het duiken naar- en aanbrengen van een zwaar voorwerp (8 deelneem sters) werd de le prijs behaald door J. van Bork (Haarlem), de 2e door 51. Veerhoff (Amsterdam), die beide de drenkeling met werkelijk verras sende zekerheid boven water en aan den veiligen wal brachten. Voor het! nummer vrije oefeningen, verschillende sprongen naar keuze, der 8 deelneemsters, waren geen prij zen uitgeloofd, doch alleen was voor elk een zoetsmakend souvenir ter beschikking gesteld. Vooral de dames W. Appel en M. Veerhoff (Amster dam) en Annie Zijm en J. van Bork (Haarlem) gaven thans veel schoons te genieten, terwijl in het bijzonder de vermakelijke z. g. „rolladesprrong" grooten bijval verwierf. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door Dr. W. E. Merens, voorzit ter van H. V. G. B. Naast dezen had den in de jury zitting, de dames Bouman. presidente van de Holl. Dames Zwemclub, C. Vis, commissa- resse van H. V. G. B., A. Söhnlein en M. Hubregtse. Gevaarlijke schutters. •Zondag werd op die Amsterdamsche vaart een hanidboogschtetwödstrijd gehouden, Een der afgeschoten pijlen 'kwam terecht in die woning van den heen- Smit in de 2idle Zuid Polderstraat en bleef daar in de leuning van den Stoel abelken. Gelukkig werd niemand getroffen. Men mag bij dergelijke ge vaarlijke wedstrijden er wel eens op letten, dJat de pijlen niet buiten 'net sdhietteerréin kotaen. Coster-tentoonstel Ling. HefdenmMldag omi vier uur Ls de Gostea-tehtoonstelling in de Warmoes straat gesloten. Ophol geslagen Zaterdagavond omstreeks half tien uur sloeg in de Zijlstraat een paard gespannen voor een wagen, op hol. De koetsier, hierop niet verdacht, viel van den bok en kneusde zich aan den arm. Het dier holde de Zijlbrug over, den Zijlweg op. Bij de Rilderdijkstraat werd een melkwagen aangereden, wat echter geen schadelijke gevolgen had. Bij de viaduct werd. het dlier, zon der persoonlijke ongelukken veroor zaakt te hebben, gegrepen. Benoemd. B. en W. hebben benoemd tot tijde lijk architect bij den dienst der open bare werken alhier den heer J. J. van Noppen te Amsterdam. G e v. V O' o r w. Een portemonnade met geld. een cein tuur, een mesje. Omver ge rdd) en. 5!aandagmorgen is een schilder, staande op een ladder aan de Jans straat hoek Groote Markt, door de electrische tram omver gereden. O n d e r w ij z e r s - salari s- sen. Namens de afdeeling „Haarlem'' van den Bond van Ned. Onderwijzers is aan den Raad der gemeente Haar lem een adres gericht om de salaris- regeling van het onderwijzend perso neel aan de apenbare lagere scholen te Haarlem zoodanig te willen rege len, dat a. aan allen negen tweejaarlijksche venhoogingen van 100 worden toe gekend; b. aan het bezit der hoofdacte een 'vanhoogfing van 100 worde verbon den. In een memorie van toelichting van 15 blz. druks wondien besproken: Het aiatngeuisifaellse!:, het anoienniteitsstelsel, maximum Salaris en periodieke ver hoogingen, bijaotan, beperkende be palingen. Naast afschaffing van het rangenstelsel betoogt het advies aan vaarding van het anciënniteitsstelsel, hoewel adiiessante dit niet als een ideaailstalsel beschouwt. Voorts is in de toelichting een bere kening gemaakt van de noodzakelijk ste uiitgdvein van een onderwij zersgezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, terwijl bijgevoegd is een overzicht van de onderwijzers salarissen in eenige groote sieden van Europa. J ubileum Zaterdag a.s. zal de lieer J. J. Jon ker depothouder der Maatschappij de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, den idag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren voor bovengenoemde Maat schappij zijn werkzaamheden begon. On der de tram. Zondagmiddag omstreeks half vier werd een persoon door de electrische tram op de I-Ieerenvest overreden. Aan de armen vrij ernstig gewond werd hij per brancard, naar het gasthuis over gebracht. Sport en Wedstrijden WORSTELEN. De worstelwedstrijden in het Rem- brandMbeater hadden Zaterdagavond het volgend resultaat: Anglo legt Randolfi in 6 min. Piarard legt Jackson in een op ver zoek van. P. verlengden strijd na-34 minuten. Van don Berg legt Dumas in de derde rond.. PAARDEN. De Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging zal voortaan geen of ficieel© opgaven meer verstrekken van de uitbetalingen bij de verschillende totalisators. De reden, die tot dit besluit geleid heeft, is, dat in verschillende plaat sen zoogenaamde totalisator-bureaux gevestigd zijn, welke aan personen, die geheel buiten de renbaan staan, gelegenheid geven paris af te sluiten en de vereeniging wenscht deze paris ie beperken tot de bezoekers der ren baan. CRICKET Rood en Wit speelde Zondag te Heemstede tegen het Beerschot elftal, en. won van dit met 117 runs op de eerste innings- De Haarlemmers waren het eerst aam bat, en maakten een totaal van 203 runs (Kool 56, Van Waveren 47. Van Gogh 19. Swens 16, Holdert 29, Koolhoven 43). De Bellgen beantwoordden d'it met 91. Ook in d'e tweede innings waren zij niet gelukkiger, want zij staakten maar toen 8 wickets voor 38 runs neer waren. CELEBES U'iJt 5Iokaissar werd dato 19 Juni aan de „Javaböde" geseind: Het gevecht bij Bontoeasoe, op d'e grens van het Poeang Tikoe-gebied, had plaats op den len Juni. Gesneuveld is d'e InlamcLsdhe fuse lier Toerono, alg. st. 66689; niet le vensgevaarlijk gewond werden de in- landsche fuseliers Soep ar, alg. st. 64813, Sowikromo, alg. st. 26632; licht gewond werden die sergeant majoor Engelbert van Bevervoorde, alg, st. 43388, d'e Europeeschie fuseliers Schnei dea\ alg. st. 58003, De Jong ,ajg. si. 58947, d'e inland'sohe sergeant Laimi- d'in, alg. st. no. 38914, d'e korporaal Prouokroimo, alg. st. no. 42112, de in lands die fuseliers PaMdjo, alg. st. ulo. 43973, Topain, alg. st. no. 70236, Kromoidtwedjo, rig. st. no. 62330, Ka- isliitfï), alg. St. no. 55233, Sariman, alg. st. no. 67638. Kemis; alg. st. no. 59188, 'Dimlim, alg. st. no. 61886, Soeromedjo, alg. st. no. 55576, Kimdjani, alg. st. no. 68314, Kalidjo, rig. st. no. 12526. Kerbodiwongso, attg. st. no. 53546, Geanplb, alg. st. no. 44089, die dienst blijven doen. De Europeesohe fuselier Bewamis(?) alg. st. no. 59732.6095. kreeg een schampscöiot, terwijl de sergeant Ok- ihiuyzen, rig. st. no. 54700, en de fuse lier Loef, aflig .at. no. 59534, randjo- steken bekwamen. Een amider telegram uit Makassar aan hetzelfde blad, eveneens geda teerd 19 Juini, meldt: Door een patrouille, die dien 18en Juinii uit Rappang vertrok ter opspo ring van geweren in kampong Batjoeë werdien vier vijiartdien neergelegd, on der wie Lapakanna, een neef van Da- toe Sawietto. Onzerzijds werd bij deze ontmoe ting ni'et levensgevaarlijk door een lanssteek im de Limlkeitborst gewond de Europeesahie fuselier Vaai Vossen, alg. St. no. 592986085. NA HET GEVECHT BIJ BON'10- BATOE. Uit Garoetoe wordt van den 28sten Méi aan de „Locomotief" o. m. het volgende geschreven „Van de Letta- en Doeri-colonne worden goede berichten ontvangen en de bevolking is ons zeer vriendschap pelijk gezind. De naderende colonnes worden met vruchten, eieren en ande re zaken tegemoet gekomen. O. i. is de laatst toegebrachte ne derlaag van meer uitwerking dan die bij Kantoe. 'tls ook niet te verwonde ren wat een vondst hebben we in de verschillende grotten gedaan gevan genen, vuur en blanke wapenen en munitie. Alleen door de 2e compagnie werden te zarnen een kleine 100U beau- moiit-patroneii op de verschillende verdiepingen gevonden en ook munitie van ons geweea- M. '95. Ja, dat de vijand geen patronen meer voor deze repeteergeweren had, blijkt wel uit het feit, dat de oude hul zen voorzien waren van een looden kogel, en als het waar is wat de ge vangenen vertellen., namieHijk, dat zich 7 repeteergeweren in d'e bentang be vonden dan zullen zij op die manier wel spoedig deugdelooze wapens wor den. In liet algemeen hebben de kam pongs nogal geleden, maar gelukkig zijn slechts weinig huizen een prooi der vlammen geworden. De voorraad schuren zijn nog goed gewild, hoewel even vóór liet gevecht, met het oog- op de insluiting, veel djagoeng en vo geltjeszaad \s vdrbrand. De padi op de velden' van de noordelijk van den Boentoe Batoe gelegen kampongs Boentoepakendje, Tjolok en Awahila, staat zeer goed. Groote kudden paar den. geiten en karbouwen doorkrui sen de streek. Alles geeft, het aanzien, dat de bevolking cLeteer streken niet tot de armoedigste behoorde. Komen de bewoners nu spoedig te rug en laten zij hun vrees voor dë Compenie varen, dan kan alles nog in het reine komen en is die geleden scha de spoedig hersteld. Zoo nu en clan lean, men 's avonds op de beneden-borstwering va.n die rots-sterkte een flambouw zien, slechts lieell kort. brandend1 en het schijnt dan alsof de meusohjen nog iets zoeken, wellicht munitie, nuaar dii'e is read's weggenomen. De minder aangename atmosfeer ;n de onma'dldéiijike nabijheid van de borstweringen en de rots blijft tot nu toe dezelfde en die zal nog wel een poosje aanhouden. Koorts- en buiklijders komen - ook hier vrij veel voor, hoewel tempera.- tuur en omgeving luier aangenamer zijn dan op Enrekang. De warmte over dag wordt m den namiddag door een zochten regen vervangen en 's avonds is het weer droog. Toch. kan men uit alles opmerken, dat de droge tijd ;n aantocht is. DC correspondent., die zich 5Iadjoe teekent, doet ten slotte een beroep op de goedgeefschheid van het Indiisch publiek om lectuur voor de troepen op Gëleibes.uitgelezen couranten of tijdschriften, oud'e boeken, alles is welkom. De cantine te Enrekang is gaarne bereid', -dergelijke zendingen in ont vangst te nemen. Rechtszaken GEMOEDSBEZWAREN. De Krijgsraad te Leeuwardsen heef-x dien niilioien S.. van het 9e reg. inf. aldiaar, die op Zondag dien 1-en Juli j.l. wegens gemoedsbezwaren weigex*- de aardappelen te schillen, wegens di-ensffiweigering veroordeeld tot 1 maand 'militaire gevangenisstraf. BLOEMENDAAL. Da.t was mis Omstreeks een uur of één in den nacht van Zaterdag op Zondag be merkte -die nachtwaker Ruig-r-ok te Aer- diemhout, .dat zich in die onbewoonde villa van den he-ër Van Edglueii aan dien Bentvel dweg volle bevondde nachtwaker, die juist stond na te denken, hoe hij liet beste de zaak zou aanpakken, zag de veldwachters Smits van Aerde-nihout en Lokerse van Vogelen-zang per rijwiel naderm, aan wie Ruigrok het geval mededeelde. Gezamenlijk toog men er nu op uit, de nachtwaker werd geposteerd bij den uitgang der villa, waarop de bei de veldwachters zich door de keuken deur, welke wel dicht maar niet op s/lot was, naar binnen begaven, de keuken deur goed gesloten achter zich laten de. Na onder de beschijning van een flinke acetyleen-lantaarn eenige ka mers, kasten en kelders doorzocht te hebben, bleef de trouwe spéurhond Piet voor een zaal staan snuffelen. Hier zagen de veldwachters onder de .beschijning van hun Jicht twee bleeke gedaanten, met verwilderde zwarte ha ren en knevel. De veldwachters, overtuigd zijnde, dat diit inbrekers waren, gelastten hun met d'e revolvers in de hamd, zich o-ver te geven en de handen in d'e hoogte te steken. Hieraan werd spoteldlig voldaan, en wat bleek nu, dat deze gewaande in brekers niets anders dan twee Belgi sche werklieden waren, diie daags re voren werkzaam waren geweest met het leggen van parketvloeren, en nu den nacht in de villa waren overge bleven. Nadat de veldwachters zich van de juistheid dezer bewering hadden over tuigd, togen zij af. Zaterdagmiddag is de loodgieter Fortgens uit Haarlem gevallen van liet 40 voet hooge dak van het nieuwe gestioht „Meerenberg". Zwaar gewond is hij naar het gast huis te Haarlem gebracht. HILLEGOM. De heer Veldhuizen van Zanten ont moette Zaterdag op de Veenemburger- laan een zijner werklieden, zekeren P., die een gevulde boterhammenzak met zich droeg. Op 'de vraag van den patroon, wat dë zak bevatte, antwoorddie de werk man, da,t deze gevuld was met gras. Den lieer Van Zanten kwaad, het ech ter verdacht voor en liet de zak uit pakken. Toen bleek, dat er tulpenbol len in. waren. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Mej. M. 11. Hagen, commies-titulair der posterijen en teUegratie te Zaan dam, wordt tegen 1 Augustus e. k. naar hier overgeplaatst. De lieer A. Topper heeft zijne be noeming tot lid der gascomimissie aan genomen. HAAR LEMMERLIEDE c. a. De heer C. Klok zal 3 September 25 jaar hoofd dier openbare lagere school in de afdeeling Houtrakpolder zijn. BBVERNYTJKSCHE LANDBOUW TENTOONSTELLING. Bij het bestuur der afd. Velsen van de Holl. Maatschappij van Landbouw is bericht ingekomen van H. M. de KomngimMoedler, dat zij voor de ver- eerencle udit/nioodiging, om de Bever- wijiksdhe LanldbouwitentoonsteïLing te komen bezodken, tot 'haar leedwezen moet belan/leen. VELSEN. De stoornpont „Kennemerland" heeft niet tot Dinsdag kunnen wachten met uit -de vaart gaan. Zaterdagavond raakte het dung de fect en 'snachts om half één moest moest daarom de „Vdlsen" insprin gen. ZAND VOORT. Jubileum-Dr. Gerke. Vrijdag a.s. zal Dr. C. A. Gerke, badarts te Zandvoord, den dag her denken, dat hij voor 25 jaar zijn dok terspraktijk begon. In het Kinderhuis zal een feestje ge geven worden Aangekomen Badgasten Eschelbadlar. Berlijn, Hotel ï'Oceau Jongeh. Schoenmakers, Utrecht, Villa Gr. Kijkduin, 2 pers. Jongeh. Van de Water. Haarlem, idem, 2 pers. H. en D. Abbe, Amsterdam, ""dom, 2 pers. Mej. Van Eclc, idem, idem. Boissevain, Hilversum, idem, 2 p., A. Dijkstra, Leeuwarden, idem. Konijnenburg, Roermond, idem. Mevr. Neïpperg, Schwaigren, Hotel Kurilo.us, 6 perk: V. Splettitoesser, Charlottenburg, idem, 3 pers. Mej. Wh ad ev a tj R od i a ip, idem. E. Engels, Keulen, idem, 2 pers. J. A. G. Gockinga, Groningen, id. M-sj. Mees, idem, idem. Dames Avelingh, Velp. Hotel Groo te Badhuis, 2 pers. Fam. Groning, Bremen, idem, 6 p. Fam. Ceuvel, Naarden, idem, 5 p. Fam. Guning, Amsterdam, idem.-? 3 pers. Fam. Proost, idem, idem, 4 pere. W. C. L. 5Iock, Den Haag, idem., 2 pers. H. A. J. Lütze, Amsterdam, idem. J. D. Smedley, Shanghai, idem. Mevr.' Reitzel, Hanau, Hotel Drto huizen, 2 pers. Fam. 5-Ieulman, idem, idem, 9 p.. Fam. Daalderop, idem, idem, 2 p.. B. Muller, idem, idem. Fam. Schrikker, idem, idem, 6 p. Mevr. van Baaien, Noordwij'k, ixL Jongej. Veenman, Amsterdam, Ho tel Belvédère. F. Rech, Hamburg, idem, 3 pers. Binnenland GRAAF DU 5IONCEAU. De „Tijd" bericht, dat vanwege H. 51. de Koningin twae liefdezusters der Congregatie van den H. Caroius Bor- rooneus uit Hilversum ten paleiize Hei) Loo zijn verzocht., ter verpleging van 'kapitein graaf Du Monceau, adjudant van dienst der Koningin, die, gelijk gemeld wend, ernstig ongesteld is.- Donderflag zijn de liefdezusters op. Het Loo aangekomen. DL BONDSFEESTEN TE DORDRECHT. Het a vondfeest in Kunstmin is Vrij dag uitstekend geslaagd. Er was een concert van de stafniu- ziek iv.an liet 6e regiment infanterie van Bredla en een concërit-varié onder directie van StrenghOlt. In die pauze werd heit Booidsbestuur en de leden wëlkoim gelheeten bij mon de van den voorzitter, den heer A. C. van den Kieboom, waarna de voorzit ter van den Bond, d'e heer Edo Bergsma, een luid toegejuichte redie hteld ter verheerlijking van Dor drecht. Na afloop van het concert \vas er een kermesse d' été ën baJ ehampêtre. Zaterdagmorgen verzamelden de deelnemers aan den bondstocht zich. op het Stationsplein, waar omstreeks half tien ..Les Amateurs CycKstes Bruxellois", die die reis naar Beter land zouden opvroolijken, aankwa men. 5fet dat muziekkorps te fiets aan het hoofd werd omstreeks 10 uur (Le tocht aangevangen. Eerst werd' een toertje door de stad gemaakt om langs die 's-Gravend'eelschen dijk langs dJe Dorditsche Kil naar ^Gravendeel të peddelen. Op verschillende dorpen wenden die fietsers geestdriftig ontvangen, en, hartelijk toegejuicht. Zelfs waren liiër en daar eiere-poorten opgericht. In OudLBeijëiüand werd de lunch ge bruikt, en haddien eenige feestelijkhe den plaats. Hét muziekkorps „De: Har monie" deed ziCh daarbij hooren. Te Oud-B ei jerland keerde een groot deel der wielrijders per boot naar Dordrecht terug, maar het grootste deel wilde van geën vermoeienis we ten en reed weer stadwaarts over de prov. brug naar Barend recht via Rijs oort, waar gepoosd' werd tot Zwijn- d-recht waar allen per pont overgingen. Die overtocht van duizenden men- sch en en een duizend rijwielen duurde een vol uur. Tot de onvermoeid en. be hoorde een Leidscbe dam© van 74 jaar, die ook van Leiden naar Den Haag had gefietst om deze bondsfeesten me de te maken. Het wachten bij den pont werd in- tussohen bekort doo-r een concert in het Witte Paard door hiet weërbaar- heiid'scorpsi Pro Patria. Een woord' van hulde mag zeker niët

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2