Siij vertelde van zijn vaardigheid iu 'het wied rijden en diet uitvoeren van kunstjes op een rijwiel, waarmede hij reeds veel medailles gewonnen had. Hij zou zijn kunsten nu eens vertoo- nen op de fietsen vaai de jongens. Eerst zat 'iiij niet gemakkelijk, doch op de aaiidlere fiets, een nieuwe ma- eihiue ging 'het beteer, zoo goed zelfs, dat onij riineer wélidra uit iliet gezicht verdween en tot heiden niet trugkwam DE VERDUISTERDE SLEEPBOOT, üooir den deurwaarder li. W. Dries- sen te Rotterdam is naméns zijn prin cipaal gedagvaard de deurwaarder J. van Noord, tot betaling van ƒ3000, zijnde liet bedrag waarvoor de ver duisterde sleepboot „Theodor Auton" was in beslag genomen, en zulks met rente en kosten zoowel van déze pro cedure als van die, gevallen in de zaak waarvoor liet beslag is gelegd. In de dagvaarding is als grond der vordering gesteld, dat, gedaagde uiet toe voorzorgen had genomen, waartoe hij verplicht was. MAILDIENST NAAR NED.-INDle. De directie der „Rottórdainsche Lloyd" meldt Teneinde in den geregelden mail dienst te voorzien, zal. op verzoek dei- Stoomvaart Maatschappij Nederland, ons inailstoomschdp „Ardjoeno" in; plaats van 4 Augustus reeds 28 Juli a.s. van Rotterdam vertrekken en wel via. Southampton, Genua, Sabang en Singapore; een en ander is bét gevolg van hei ongeval, overkomen aan het stoomschip Koning Willem li" dei- Maatschappij Nederland', waardoor genoemil stoomschip onmogelijk op 28 dezer van Amsterdam vertrekken kan. Het handelt zich dus om eeaie om wisseling der vaartbeurt en zal dien tengevolge o/p 4 Augustus door de Maatschappij Nederland" van af Ain- sterdam geëxpedieelrd woiden het mailstooanscbip ..Prinses Sophie", en wel in tot geval via Southampton, Marseille en Padiang, terwijl h elan ai l- stoo in sc hip ..Goeuitoer" der „Rotter- damsche Lloyd", zooals geannonceerd, 18 Augustus van Rotterdam vertrekt." STANDBEELD TE LEEUWARDEN. Het te Leeuwarden op te richten standbeeld van graaf Willem Lodewijk van Nassau zal worden geplaatst op het Hofplein, met den rug naar het vroeger door heen bewoond Paleis, thans de woning van den Commissar's der Koningin. Ei- is reeds een begin gemaakt mei het maken der fundee ring. De onthulling van liet stand beeld zal half September geschieden. Eenige feestelijkheden zullen daarbij plaats hebben. ONGEWENSCHT BEZOEK. Bij den rijwielhandelaar G. E. te De B'lt is in een der afgeloopen nach ten ingebroken. Door opschuiving van een der ramen in de voorkamer hebben dief of dieven zich toegang weten te verschaffen. Met een kaars is toen het gaheede benedenhuis doorzocht. Uit een kabi net in de voorkamer is ontvreemd een aanmerkelijk bedrag aan geld, benevens een ijzeren geldkistjeuit de achterkamer een kinderspaarpot je met eenige centen. Een paar horloges in het kabinet, waarbij een gouden, hebben de die ven laten liggen. Het spaarpotje be nevens een houten bakje, waarin het geld la.g, hetwelk ontvreemd is ge worden. werd des morgens dicht na bij de woning teruggevonden. De bewoner ging des avonds te elf uur naar bed op de boven-slaapka mer. Des morgens 5 uur opstaande, bemerkte hij de inbraak, doch heeft to nachts niets verdachts gehoord. Zijne vrouw meende echter iets ge hoord te hebben. Denzelfden nacht schijnen op nog 2 plaatsen personen op een erf te zijn bespeurd te 12.10 en 12,30. Eerst genoemd tijdstip was 't bij eene 84- jarige juffrouw. Deze bemerkte licht, voor het raam harer slaapkamer. Zij ging het bed uit en riep „wat moet je". Eeoi groot licht als van een carbidlantaarn werd voor haar raam gehouden. Zij kreeg toen wel licht in haar slaapkamer, maai- kon daardoor niet naar buiten zien en kon den persoon, die zich verwijderde, niet onderschei den. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld, deed onderzoek, tot dusverre zonder resultaat. INTERNATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTELLING. Het comité voor de internationale bakkeri j-tentoonstel ling, beeft ge meend de tweede zilveren medaille, uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hen drik (jer Nederlanden, welke medaille niet door de jury is toegewezen, te moeten toekennen aan de directie der Nederlandsche Gist- en Spiritusfa briek, te Delft, ter herinnering aan de medewerking, welke de tentoonstel ling op velerlei gebied van die zijde is te beurt gevallen. De prijs van ƒ100, door het comité beschikbaar gesteld voor den mooi- sten stand, werd op voorstel der be treffende jury door het comité toe gekend aan de kiosk van de Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek, té Delft. Sport eo Wedstrijden ONGEOORLOOFDE WEDSTRIJDEN. In het officieel orgaan van den „Nederlandschen Wielerbond", het weekblad „De Fiets", wordt gemeld, dat de wielerbaan „De Raayberg", te Bergen op Zoom, nog steeds is ge- •disqualificeerd, ter zake van het niet nakomen van financieele verplichtin gen tegenover den renner Kobus Vrouwes, zoodat, zoolang dieze dis- qualificatie niet is opgeheven en dus de directie haar schuld niet heeft vol daan. de renners, voorzien van een N. W. B. rijbewijs erkend door de Internationale Unie op 29 Juli niet mogen deelnemen aan de door deze baan uitgeschreven wedstrijden. Ook do Groningsche wielerbaan is blijkbaar „en faute". De directie schijnt aan haar verplichtingen je gens den N. W. B. niet te hebben voldaan, zoodat de eerst op 22 Juïi, later op 29 Juli aangekondigde wed strijden niet door den N. W. B. rijn geautoriseerd, zoodat ook hieraan houders van rijbewijzen niet mogen deelnemen. De tegenwoordige bestuurderen van den rem)ond laten dus niet met zich sollen, hetgeen zeer gewaardeerd moet worden. WIELERBAAN TE SCHEiVENINGEN. Naar de Tel. uit zeer vertrouwbare bron v opneemt, zal einde Januari, be gin Februari 1907, op het terrein der vroegere Scheveningsche wielerbaan, een aanvang worden gemaakt met den bouw van een naar de laatste eischen des tijds in te richten wieler baan welke 3331/3 M. lang zal zijn en 7 M. breed. De combinatie, die dit plan op touw heeft gezet, laat binnen en om de baan, op het aan haar toebehooren- de terrein, eenige velden voor het voetbal- en tennisspel in gereedheid brengen. Deze voetbalvelden kunnen reed's met 1 Januari 1907 in gebruik genomen worden. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Renesse c. a. ds. F. Sin- nighe Damsté te Poortugaal (Z.-H.) GEREF. KERKEN. Beroepen te Emlichheim (Pruisen) ds. W. B. Renkema. te Rijnsburg. ALG. SYNODE. (Vervolg). In de voortgezette vergadering was tegenwoordig de qu aes tor-gene r aal Een belangrijke zaak, die niet ge- publiceieird miag worden, houdt die ver gadering langen tijd bezig. Door den lieer C. van Dis c. s. worclt voorgesteld oan in art. 27 van hét reglement, op liet exaanen, achter de woorden „hel. Evangelie van J. C." op te nemen „overeenkomstig de schrift eh des Ouden en Nieuwen Testaments". Dit voorstel komt later in behande ling. De vicc-pi'esident rapporteert om trent zijn onderzoek van de registers dat in het jaar 1905/1906 ingekomen zijn 1602 stukken en uitgegeven 1824 stukken. De bouwkundige der Synode bericht dat de' herstellingswerken der pastorie te St. Anthcniepolder overeenkomstig het bestek zijn afgewerkt dit. wordt ook verklaard omtrent den bouw dei- pastorie le Hoek van Holland. Een l>egin wordt gemaakt met de be handeling der aangelegenheden van het Fonds voor noodlijdende kerken en personen. De vergadering vereenigt zich met de voordrachten dei- Algemeene Syno de Commissie om een subsidie toe to kennen uit het Fonds voor noodlijden de kerken en- personen aan de ge meente Zevenhoven groot ƒ650, voor herstelling der kerkaan de gemeente Egmond a. d. Hoef groot ƒ5000, voor pastoriebouwaan de gemeente Groot Schermer groot 1400, vow herstelling van kerk en pastorieaan de gemeen te Ga,pinge groot ƒ200, voor herstel ling van kerk en pastorieaan de ge meente Wier groot ƒ2000, voor her stelling der pastorie1aan de gemeente Den Boer, groot 4350, voor herstel ling der kerkaan de gemeente Eijs- dlen groot 1000, voor kerkbouw, zo.o- dlat aan groote toelagen toegekend is een bedrag van ƒ14.600. HET ONTSLAG TE MELISSANT. 14 Mei j.l. werd door den Gemeen teraad van Melis sant (de onderwij zer J. A. v. d. Sluys niet-eervo! ont slagen. omdat hij bij herhaling li chamelijke straf als tuchtmiddel had aangewend. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap wendde zich met een adres, voorzien van een uitvoerige memorie van toe lichting, tot Ged. Staten van Zuid- Holland, om bovengenoemd raadsbe sluit niet goed te keuren. Ged. Sta ten renvoyeerden het aan B. en W. met de vraag, of de Gemeenteraad, gelezen dit adres, mogélijk zijn be sluit wenschte te wijzigen. Donderdag kwam het verzoek van Ged. Staten in de Raadsvergadering ter sprake. Het voorstel van een dei- raadsleden, orn het besluit in te trek ken, werd met 5 tegen 2 stemmen nagenoeg zonder discussie verwor pen, nadat B. en W. zich unaniem te gen die intrekking hadden verklaard. Het laatste woord moet nu gespro ken worden door Ged1. Staten van Zuid-Holland. Koloniën GENTANG VERMOORD. Volgens een telegram aan die „Java- bode" uit Laboiean Hadji, (Lombok) van 20 Juni is de beruchte Gamtang 29 Mei te Menaiuike vermoord. PERSDELICT. De raad van Justitie te Soerabaja. heeft in het peisdielict tegen mr. Schimmel, redacteur der „Nieuwe Soerab. Courant", uitspraak gedaan en dezen journalist veroordeeld tot een boete van 200 en in de kosten van het geding. (Javabocle.) DE VEELBESPROKEN BRANDKAST. Dinsdagmorgen (12 Juni) is de brandkast van de Chöneesche vereen i- ging „Tjhfen Thik Kong Soe", te Soe- ra.ba.ja, waarin juweelen waren opge borgen tot een waarde van ƒ25.000, wederom overgebracht, uit de kamer van den rechtercommissaris van straf zaken in het paleis va.n justitie aldaar, naar het huis Aan genoemde vereeni- ginig, schrijft de „Nwe. Soeaab. Cl." Do brandkast is aan de vereomging teruggegeven, zoo ook de juweelen, on der de belofte, dlat, wanneer de zaak voor het hof mocht worden verloren, zij onmiddellijk de brandkast en den inhoud1 er van ter beschikking zal stel len van die tegenpartij. Ook ds bedongen, dat de vereeniging de juweelen niet mag te geldie maken, zonder dlat in hoogste instantie in deze zaak is besOiist- Advocaten van de Cbineesche veree niging zijn dheeren mr. J. K. van Houten en mi-. J. J. van TrooSteuburg de Bruyn, terwijl voor de <-isobers, met name Kwee Kee Soe, Kwee Keo Bing en Kwee Khe. Lam, alias Tan Rhe Lam, thans zijn opgetreden de heeren mr. A. van Gennep en mr. II. van der Goes, deze laatste vervangen de opr. C. L. van Deldem. IS BONTO BATOE TE DUUR GEKOCHT Van Makasser worden ons eenige beschouwingen toegezonden omtrent de gevechtswijze van den inland- schen vijand in Zuid-Celebes, bevat tende eenige interessante bijzonder heden omtrent land en volk. Onze be richtgever geeft voorts uiting aan de 'meening, dat Bonto Batoe te duur gekocht is. „Op het oogenblik", zegt hij, „zijn de oogen van hen, die de expeditie volgen, het meest gericht op het zui delijk deel van den romp van het krabvormige eiland Celebes. welks bewoners, nieuwelingen als ze zijn in het strijden tegen een georganiseerde troepenmacht, zich ontegenzeggelijk kranig gedragen. De Bambapoeang, de Ivauto (of Kotoe) en de Bontoba- toestellïngen 'liggen op de grenzen van het Enrekangsche en het Doeri- sche, in de Masenrempoeloe. Wat zoo bijzonder opmerkelijk is hier op Cele bes, dat is het locale karakter van het verzet. Men zal tot een paar hon derd meters een kampong kunnen na deren voordat men verzet ontmoet. De vialschheid, wraakzucht en on buigzaamheid van den Atjeher treft 'men op het operatieterrein hier niet aan. De beste gezindheid, zin voor orde en rust, treft men ïïler aan n2asf een onverzoenlijkheid, die tot het uiterste in staat is. Het expediti'eveld in het Enrekan- sche kenmerkt zich door rotsencorn- plexen, waarin de vijand hij voor keur nestelt. Vlakten, die bezaa'd zijn met groote, hoogst eigenaardig gevormde rotsklompen, worden vaak aangetroffende .steenachtigheid (van den bodem, is de reden, dat op dit eiland ontelbare bentings zijn opgezet van rotsgesteentenin het hJgemeen gesproken is het dus de bodemgesteldheid, welke den bouw trant der versterkingen en dervecht- wijze bepaald heeft. Het gebruik maken van randjoes, springlansen, rolsteenen wordt over al aangetroffen, maar lang niet zoo vaak als hier. Doch is het zich neste len in rotsvestingen met steenen wal len op den duur wel doenlijk, wan neer wij daartegenover bergartille- rie opstellen? De officieren hier meenen van niet. Zelfs zij, die aan artillerievuur geen aJ te groote waarde hechten, omdat het de bewegingen der infanterie zeer hindert, die het per slot van rekening toch moet doen, en omdat zijn uit werking gebleken is hoogst twijfel achtig te wezen op leemen en aarden borstweringen, zijn van meening, dat de vernielende uitwerking van het geschut in deze streken tot haar recht moet komen. Ganschte stukken muur zijn vaak met een enkelen bijl slag en door het doorsnijden vaneen rotan omver te .werpen. Een regen van blokken valt de steile hellingen af en verspreidt ontsteltenis in de gelederen der aanvallers, want zij zijn daartegenover onmachtigwen- taeer de kwaadwilligen echter een maal inzien, dat die rotsvestingen voor ons granaatvuur, dat ze nog niet kennen, een peulschilletje zijn, dan zullen ze het wel laten om er zich te nestelen. Het nemen van die bentengs heeft oiisTonduit gezegd, veel te veel slachtoffers gekostal leen aan dooden kostten de Bonto- bato ©stellingen ons meer dan een vijf-en-twintig man. Maar daarmee is dan ook de rust in het Enrekangsche gekocht, voert •men aan. Naar hetgeen officieren, die daar geweest zijn, zeggen, is dat niet zoo en men is hier en daar van meening. "dat Bonto-Batoe te duur is gekocht. Men kan nu wel aannemen, dat er pessimistisch gesproken wordt uit onvoldoende bekendheid met den geest van het verzet, dus m. a. w., dat de vijand overschat wordt, tot mijn leedwezen moet ik echter op merken, dat er geen grond is voor bptimisme wat betreft, de Masenrem poeloe en Sawieto. Het zou niet doen lijk zijn eiken bezetten top te be klimmen. Dit is de reden, dat man nen, wier oordeel gehoord mag wor den, meenen, dat 'het beter ware zul ke rotsbentengs onopgemerkt voorbij te trekken, of ze bewaken, tot de he den er zelfs uitgaan. Lang kunnen ze het er niet uithouden, vooral niet in den drogen tijdzij zouden eeniger- mate handelen naar het, gezegde van Moltke: „er moet gevochten worden achter de Vestingen en niet er te gen." Hier wordt verteld, dat. de aanval op Bontobafoe (Steonheuvel) van hooger hand werd gelastals dia last gegeven is alleen om het, ver schoonbaar echec van 24 April uitte wisschen, dan kan men ér vrede mee hebben, doch als rnet zoo'n lastgeving bedoeld is alle stellingen en borst weringen te nemen, dan zullen we van nog menige gevaarlijke klimpar tij hooren. Is de siand van zaken in do om streken van Bontobatoe nog vaag be kend, niettegenstaande de gunstige rapporten van de Letta- en de Doeri- colonnes,'met groote zekerheid kan gezegd worden, dat Sawieto vooreen langen staart der expeditie "fcal zor gen. Mij wordt door iemand uit Pa ree Paree verzekerd, dat de radja van Goa zich daar ophoudt, onder de hoede van Lasinrang en zijn ben den. Sawieto is een tamelijk uitgestrekt gebied, bestaande uit velden van gla- gah hooger dan manslengte en mod- dermoerassen, waarin men tot ide heupen inzinkt, modder, die onhoud baar stinkt, een land, waar de mus kieten welig tieren. In deze streken is zelfs het lichtste geschut niet aan te wenden. En men meent, dat als Sawieto niet systematisch verbrand wordt, we nog lang plezier van Lasin rang zullen beleven. (B. N.) BALI. De Java-Bode schrijft Weder staat een Bali-expeditie voor de deur. Vermoedelijk zullen er drie bataljons infanterie, elk bestaande uit 2 Europeesche en 2 inlandsche compagniën. aan deelnemen. Verder nog een paar peletons cavalerie, een peleton genietroepen en aan artille rie de noodige bediening voor enkele snelvuurkononnetjes van 3.7 c.M. en eenig zwaar geschut, vermoedelijk 12 c.M. houwitser. Aan combattanten zal de macht derhalve ruim 2000 man tellen, waarvan meer dan de helft Europeanen. Amboineezen zuilen aan dezen strijd niet deelnemen, ternau wernood kan men de elders in act'e zijnde troepen van dien landaard nog aanvullen. Het aantal strijders, waarop de vorsten van Badoeng, Tabanan en Bangli kunnen rekenen, is niet te schatten. De genoemde rijkjes zijn voor een goed deel dicht bevolkt en het aantal weerbare mannen looptin de duizenden. Ook al gelukt het den volrsten niet bij allen de strijdlust op te wekken, toch zullen onze troe pen groote drommen tegenover zich krijgen. VooraJ de eerste dagen, als het snelvuurgeweer der onzen nog niet gevreesd wordt, zal de slachting groot zijn. Des te spoediger echter zal het verzet gebroken zijn. Hoe fel ler de slagen, des te korter de weer stand. Het is nu eenmaal niet an ders. Het aantal vuurwapenen ivan den vijand is betrekkelijk gering zoo dat hij, als vroeger, wel zijn heH zal zoeken in onverhoedsche en krachtig doorgezette lansaanvalleu. Bij vroegere expeditiën bleek de Baldër een dapper strijder, zoowel in den aanval als bij de verdediging. Hoewel in groote drommen optreden de, ontbrak het deze niet aan eenige organisatie, terwijl ook de tucht er- de gehoorzaamheid aan hunne el ders geroemd werden. Vervolgens geeft de Java-Bo-de ecu overzicht van de strijdkrachten, die bij de verschillende oorlogen, d -or ons op Bali gevoerd, tegenover el kander stondé®. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per Regel. De couranten pnblic8eren gaarne dacumenteu aie zooals het vol- geude van het grootste nut kun° nea zijn voor de gezondheid van hanne ieasrs. Kortelings bekomen genezing te Delft, Mejuffrouw G. Oosterioo, geb. Kaïn, 23 jaar oud, Buitenwa.tersiooi 238, Delft. 5s :de persoon waarvan wij hier heit iporiret geven. Zij heeft, dank de Pink Pillen, eene volkomene genezing bekomen der maagziekte en bloedar moede, waaraan zij sedert haar jeugd lijdende was. Mejuff. Oosterioo. (Portret van Doome.) „Van af mijne kindse!ie jaren, zoo schrijft zij, heb ik erg aan de maag en aan bloedarmoede geleden. Ik ben stefeds zeer awaik geWt-est, en heb wei nig eetlust en een slechte spijsverte- j'ing gehad. -Ik heb dikwijls den dok ier g-eraadipfeegd, iik heb eene groote hoeveelheid geneesmiddelen genomen ana ar ik -heb nooit eenige verlichting bekomen tot ic*p iden dag dat ik -de Pink 'P'il'iieuii genomen heb, die mij uiet alleen verlichting gegeven heb ben, maar icllie mij leene vokoimene ge nezing bezorgd hebben, welke toellmn- diei'img beitreOdiclijk kart was, dlaar ik gedurende zoo (langen tij id geleden heb." Al® gij iziek zijlt en -als (die beSnanide- ling, die u volgt u voldoening geeft, wacht u wel Ihl-erin geen verandering 'te brengen. iMiaar tail's gij ge-ene ver betering waarneemt d-oor ide behan deling dato u volgt, lijdt niet langer -en zet detzedive niet voort, neemt de Pink Pillen. De- Pink Pillen zijn een goeld geneesmiddel dat zijne bewijzen geleverd heetflt-, lederen dag hebt gij de verbalen van generingen. Luistert naai- deze 1-'leden, die op eervolle, wijze bekend staan ion profiteert van de ondervinding die zij hebben opgedaan -en die. bij 'hen gelukt, is. Zij spreken naai- ondervinding. Hot is steeds ver kieselijk en vooral op 't gebied van ziekte van d'e ondervinding te profi- teeren -van anderen dan 'de proefne mingen op -zichzelf toe te passen. De Pink Pallen zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neu- rasthéme, algemeene zwakte, anaag- kwaien, rireumatiek. Prijs 1.75 -de Idioos 9.-— per 6 doo- aen, verkrijgbaar bij Snalbdlié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepótibou dei- voor Nederlaind emi arpothietan, Franco toezending (tegen postwissel. Ook eoht verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen. Jansstraat 28. Haarlem. Leger en Vloot EEN NIEUWE TORPEDOBOOT. Zaterdagmiddag te 2 uur werd van die werf der Koninklijke Maatschappij de Schel'de te Vlissingen met goed ge volg te water gelaten d!e torpédoboot Draak, in aanbouw voor rekening van het departement van Koloniën. Het vaartuig heeft de volgenido af- metingen: Lengte tussch'en loodlijnen 39.623 •meter; grootste breedte buitenkant h did 4.124 meter; bolle onderkant kielplaat tot rechte lijn dek 2.495 M. De bewapening zal bestaan uit: '1 boeglaneeerbuis, een tonpadoikan-on op aniddJensp'R en 2 smel'vuuika.rior)- nen van 3.7 cM. De equipage kan bestaan uit '18 man, die in verdbillende gedeelten van bat schip ihiun logies hebben. Na deze torpedoboot moeten door de Scbeilde nog- twee van hetzelfde •type wonden geleverd, waarvan één reeds zoover gevorderd is, dat zij ver moedelijk a.s. Zaterdag te water gela ten kan worden. Gemengd Nieuws ZONDERLINGE STEELMANIE. In Berlijnsche bladen leest men, dat verschillende diefstallen van paard en wagen, die in den laatst en tijd in de rijkshoofdstad waren voorgekomen, be dreven zijn door een schoolmeisje, dal ten aanzien van paarden aan steel zucht lijdt. Opzet om te stelen on hei ges tol ene te gelde te maken, heeft liet kind niet. Zij is al lang onder dokters handen, en, volgens de verklaring van baren geneesheer, is een strafbaar feit dan ook uitgesloten. De liefhebberij in paarden heeft Frieda Drescber (zoo heet zij) reeds vroeger tot ongewone daden verleid. Zoo heeft zij eens op een boerderij een paard van stal ge haald en beklommen en er een tijd lang op bet ert op rondgedraafd. Uit vrees voor straf klom zij daarna op een duiventil, waar mem haar slechts met groote moeite vandaan kon ba len. HET SPAANSCHE KONINGSPAAR. De Koning blijft moedig of over moedig doen. Van La. Granja is hij per auto naar San Sebastiaan gegaan, eerst, vea-gezeld door vier auto's met gevolg, welke 'hij echter weldra aehtetr zich liet,"80 K.M. in hef uur afleggend. In verschrikkelijke hitte reed hij al maar door en bleek ten slotte ver dwaald. Dcor Carlistische streken ging bet verder eif eindelijk over ne genen "s avonds kwamen de jongge huwden op Miramar aan. De Konin gin-Moeder had doodsangsten uitge staan en de jonge Koningin was dood moe na een rit in de warmte van veer tien uren. SANATORIUM BEHANDELING IN DUITSCHLAND. In de laatste vergadering van de Duitsche vereen!ging tot oprichting van sanatoria werd door den voorzit ter van de zi ekteverzek eringsb ank me degedeeld, dat in het vorige jaar 26.621 personen im geregelde behandeling waren, 19.000 mannen en 7000 vrou wen .en dat de kosten in de laatste 5 jaren 38 rnilMoen mark hebben bedra gen. Het resultaat, was met deze groo te kosten geheel in overeenstemming, want van de in 1901 ontslagen patiën ten waren aan hiet eind van 1905 nlog 34 percent in staat tot arbeiden. „De kern van d'e beweging tegen de tuberculose", zoo besloot hij, „is nog steeds de sanatorium-behandeling, en dat zal zoo blijven, totdat, een speci fiek geneesmiddel tegen cle ziekte ge vonden is." GEVAREN VAN DE SPORT. In een Amerikaansche statistiek over 1905 wordt vermeld, dat in dlat jaar 128 sterfgevallen ten gevolge van de sport voorkwamen50 door ziekte en 78 door ongelukken. Van dezelaat- sten werden 28 veroorzaakt door het voetballen en de overige door wed rennen, wielrijden, gymnastiek, enz. enz. Bij het eerste spel werd de dood te weeggebracht door inwendige kneu zingen, hersénschu deling, schedel breuk, fractuur van de wervelkolom, enz. Twee doctoren, speciaal aan eene voetbalclub verbonden, verklaren, dat bij dit spel veel meer ongelukken voorkomen dan bij andere, en veel meer ernstige ongelukken, dan mem gemeenlijk 'denkt. Ze zijn buitendien onvermijdelijk, en' de voord eden van goede lichaams-ontwikkeling wegen er geenszins tegen op. Wij moeten hierbij echter herinne ren, aan het feit, dat in Amerika het zeer wilidfe vechtspel Rugby-vdetbaJ wiordt gespeeld'. Dezelfde bezwaren géiden niet tegen ons BolJamdsoh As- sociation>-vio etba Jsp ett. VEILIGHEID VAN REIZIGERS IN TREINEN. In het PruLsischie ministerie van openbare werken zijn, in verband met de jongste rooverijen in treinen, maat regelen overwogen om de veiligheid van de passagiers beter te waarbor gen. Deze maatregelen de minister van spoorwegen heeft goed gevonden, dat de proeven genomen worden komen op het volgende neer lo. De verschillende afdwalingen moeten of met elkaar in verbinding staan, of totaal van elkaar gescheiden zijn. In de wamden moeten vensters of openingen gemaakt worden. 2o. Behalve de noodrem dienen er alarmseinen aanwezig te zijn bij elke zitplaats. Bij bet openen van deuren moet er een geluid gehoord, of de noodrdm automatisch in werking ge bracht worden. 3o. De deuren moeten van binnen gesloten worden, en van buiten alleen te openen zijn met bijzondere sleu tels. 4o. Grepen aan de buitenzijde der wagens dienen verwijderd te worden. De loopplanken, die thans lamgs de geheel e lengte van den wagen loopem, zullen voortaan uit losse, van elkaar geschiea'dien stukken best .aan. In eftken trein moeten zoeklichten aanwezig zijn. EEN SOUVENIR! De Duitschie kroonprins miste sinds eemigen tijd 'het verjovingsgeschemk van de kroonprinses, een rijzweep met gomden 'handvat en opschrift. Door een toeval werd het voorwerp de zer dagen teruggevond'en in d'e kast van een soldaat van de garde. De man verklaarde, dat hij alleen maar een herinnering aan zijn diensttijd had willen medJememen naar huis. De zwedp was hein daarvoor zeer geschikt voorgekomen. Rechtszaken GRATIE. De verleenirg van gratie aan den heer H. A., notaris te Groinchdm, van de liem Ier zake van vaJschhedd in ge schrifte opgelegde gevangenisstraf vam 7 dagen, ging, naar men verneemt, gepaard met een verandering van ge- voieondé straf in 500 boete. OVERTREDING DER BOTERWET Voor hef eerste kantongerecht te Rotterdam had zich te verantwoor den Marten Raadsveld te Amsterdam beklaagd van in eene door hem te Rotterdam gehouden winkel marga rine ter verkoop in voorraad te heb ben geliach die niet volgens wettelijk voorschrift was gemerkt. De marga rine was verpakt in stukjes van 1/2 K.G. Elk stukje was gewikkeld in een stuk onbedrukt geheel blanco vetvrij papier. Daaromheen was gewikkeld oen strook wit 'papier bedrukt met het opschrift „Aan de huisvrouwen Daar het merk Cream is samenge steld rnet de allerfijnste natuurboter en room. kan ik voor de houdbaar heid van den zoeten roomboiersmaak niet langer instaan dan tot uiterst 12 Mei. Men zorge dus vooral, immer versche qualiteit te bekomen. M. J. Raadsveld". Een en ander was verpakt in een cartonnen omhulsel, zoodat een rechthoekig langwerpig pakketje was gevormd. Op het bovenvlak en bene denvlak van dat pakketje stonden ge drukt d,e woorden „Raadsvelds Cream Margarine". Op de twee tegenover elkander gestelde lange zijden de woorden Cream Margarine", terwijl op de twee tegenover gestelde smal lere zijden de woorden „prijs 221/2 cent per 1/2 K.G." waren aangebracht zijnde op laatst bedoelde zijden te vens aangebracht een étiket voorzien van de woorden „De echtheid van Cream wordt alleen gewaarborgd door het sluitétiket". De botervisiteur had beklaagde er herhaaldelijk op gewezen, dat die aanduiding in strijd met de wet was en dat het woord „Cream" er af moest. Beklaagde weigerde dit, om dat volgens 'hem „Cream" een fa brieksmerk is evenals Vitelo-Solo enz. en dat het publiek nooit bedrogen kan worden, omdat het woord mar garine er meermalen in duidelijke letters op te lezen staat, terwijl bo vendien ieder weet, dat hij voor 221/2 cent geen zuivere boter kan koopen. De ambtenaar van het O. M. was, het met den botervisiteur eens en requireerde veroordeeling tot ƒ10 boete subs. 2 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zctferdagavoaid 7 uur Rozenhoedje in die Mariakapel. PAROCHIEKERK VAN DEN H. AN TONI US VAN PADUA. Dinsdag, te S uur gezongen H. Mis ter ©ere van dien I-I. Antomi us van Paidua. 'sAvonds te 7 uur Lof en Vergade ring der Broederschap van den H. Antoniius. Donderdag te 7, half S en 8 uur de H.H. Missen voor mej. Maria Oort- huijsen geb. Demison. als Lid der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevelaer', ie iliaüf 9 voor mej. Van Maanen, geb. Van Aanstel, als lid der Broederschap van den II. Antonius. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis voor de Leden der 3e Orde van den II. Franoiscus. 's Avonds te 7 uur Lof en oefening van den H. Kruisweg. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART. KLEVERPARKW EG. Dinsdag, feestdag van den Fran- ciscus Sol anus, Belijder van onze H. Orde, te verdienen volle aflaat onder de gewone voonvaaiden. He half 8 gezongen II. Mis ter eere van den II. Antonius. 's Avonds t-e 7 uur Lof. Vrijdag te half 8 gezongen H. Mis tér eere van het H. Ha.rt.. to Avonds te 7 uurJLof. Zaterdag van af 5 uur gelegenheid, om te biechten. Zondag .a.s. de II.H. Missen te 9uur en half 11 Hoogmis. Half 1 Catechismus. PAROCHIEKERK VAN DEN II. JOSEPH. Woensdag feest van den H. Apostel Jacobus, dag vam devotiie, te 8 uur gezongen H. Mis. Donderdag feest van die II. Modder Anna, te 7 uur Lof ter eere" van de H.H. Martelaren van Gorcum. Zaterdag te 81/4 uur de H. Mis voor debekeiering der zondaars in de Kapel van het Miraculeuse Mariabeeld. Te; 6 uur Lof vaat O. L. Vr. Van 5 tot 10 uur gelegenheid oan te biechten. In deze wc-ek de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. PAROCHIEKERK VAN DE II. ELISA BETH EN* BARBARA. Dinsdag om half 8 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag oint 9 uur de H. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand. 's Avonds half 8 Lof ter eere van1 het AlleiTi. Sacrament, PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond 7 uur Lof. Woensdag, feest van dien H. Apostel Jacobus, dag van devotie, om 8 uur gezongen H. Mis. Dinsdag geen II. Mis om half 8. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTER DAMSTRAAT. Dinsdagavond half 8 bét Lof ter eere van den H. Antonius. Dondex-dagavond half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament, Zaïterdagnarn. gelegenheid om te biechten van 4 tot 9 uur. In deze week ieder en dag 12 uur de Catechismus. De H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. („N. H. Crt.")

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6