Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KON INK L NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildit, 2 Augustus. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. te Horia (Azoren)laagste 752.8 te Valentia (Zuidkust Ierland). Verwachting tot den avond van 8 Augustus Gesteldheid van de luchtZwakke tot matigen Z.W. wind, bewolkt tot Jicht bewolkt, waarschijnlijk droog ^weer. Temperatuurgeringe daling. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 704 m.M. Neiging 'tot achteruitgang. Vorige stone* te 2 .uur 765.9 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem- Donderdag 2 Augustus Hoogste gisteren F. 73" Laagste heden nacht F. 59c Hoogste heden tot 2 uur F. 79 Geweigerde Toelage. Men schrijft ons Aan elk der acht rechercheurs wordt jaarlijks volgens raadsbesluit toegekend 75 voor gemis van vrije Meeding en 75 voor betoonden dienstijver, welke gelden per halfjaar en wel na T Januari en na. 1 Juli wor den uitbetaald. Dezer dagen moesten de agenten- rechercheuTS M. L. van Hallst en J. Jansen, belast met het opsporen van misdrijven en aanhouding van ver dachten, ondervinden, dat zij niet 'voorkwamen op de mandaat voor de 37.50 voor buitengewonen dienst ver. De commissaris van politie heeft van hen gerapporteerd, dat zij gedu- cnendie het le half jaar 1906 geen gc- noegzamen< dienstijver aan dien d.'ag ihehben gelegd. Zij echter beweren het tegendeel te kunnen bewijzen. Zij houden van aJlels aamteekening en leggen per half jaar een staat over van de door hen verrichte werkzaam heden. Hieruit kon blijken, dat lo. meer aangiften zijn ingekomen 2o. meerdere zaken door hen zijn ■behandeld en tot klaarheid gebracht 3o. het aantal aanhloud'imigen in verhouding gróoter is geweest,. Bovendien kon door de Justitie ver klaard worden, dat die werlczaamlhe- iden van die twee rechercheurs steeds 'toenemen en zij zeer tevreden over ihien is. Ook dient nog vermeld te w. or den, idart d-e gemeente steedis groöter wordt, maar hun getal hetzelfde blijft en 'hunne werkzaamheden steeds druk ker worden. De agenten-recliercheurs Van Halst en Jansen hebben een zeer drukken werkkring; zij komen dies morgens omstreeks 9 uur in dienst tot des avonds 11, 12 uur-, en ook nog wel la.- ter, al naar dat dit gevorderd wordt, terwijl zij meermalen 's morgens in de vroegte reeds geroepen worden na aangifte van inbraak enz. Het middagmaal wordt door hen genuttigd des namiddags tussclien half twee en half vier, maar deze tijd wordt dikwijls ingekort en versoho- -ven, zoodat zij ook een zeer ongere geld leven leiden. Gevallen. Woensdagavond om acht uur weid een zesjarig meisje door haar ouders uitgestuurd om eenige fleschjes bier tbe halen. Zij bad het ongeluk te strui kelen. met het gevolg, dat zij met ge zicht en handen in de glasscherven terecht kwam. Hevig bloedende werd zij opgenomen en naar haar woning in de Brouwerhtraat gebracht, al waar geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Eindexamens H. B. S. met 6-jarigen cursus. Noord-Holland. Alkmaar, 1 Augustus. (Noordelijke commissie.) Geslaagd de heeren M. I. Hage, te AlkmaarF. E. Paesi, C. M. A. Stoutjesdijk, K. C. A. Valken, B. M. Tayan Vlielander Hein en Ch. A. M. Willemse, allen te Haarlem. Examen Engelsch M. O. Ak te A. 's-Gravenhage, 1 Augustus. Geëxa mineerd 6 candidaten. Geslaagd o. m. mej. H. Boland, van Bennebroek. Gewond. Woensdag waren eenige werklie den van de "firma Sabelis en Co., glas fabrikanten in'de Anthoniestraat al hier, bezig met het opladen van een grooie spiegelruit op een wagen. Door het opladen schoot de ruit een weinig uit het houten omhulsel .Een der werklieden wilde de ruit daar weer insclmdven, doch greep aan deh scherpen kant. met het gevolg, dat hij een diepe snede over zijn hand kreeg. Nadat een voorloopig verband aan de fabriek was gelegd, begaf de man zich! naar het Gasthuis, om daar de hand verder te laten verbinden. Hij zai eenigen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Jubileum „Kunst na Arbeid". Op het concert ter gelegenheid van het 121/2-jarig bestaan der Typo- en Lithografen mannonzangverecniging „Kunst na Arbeid" op Zaterdag 22 September a. s.. zal o. a. gezongen worden door den heer Jos. Orello, te 'Amsterdam. DE VERJAARDAG VAN H.-M. DE KONINGIN-MOEDER. Er was van ochtend vroeg ad wat prettig bewegen boven in de straten- lucht, gewapper van uitwaaiende drie kl'euï'-vlaggen en golvig lijnende oran jewimpels. Dat altijd-mooie schouw spel van 't uit. de hoogte neeiplooiende rood-wit-blau w-dund'o ek gaf aan de zonst raten iéts echt gezelligs, zoo iéts vin olijks, dat je ongemerkt een wijsje deed neuriën bij 't l'oopen langs den weg. Met kl eu renbl i j dsciiap en zonne schijn werd de verjaardag van Ko ningin 'Emma, de Moeder onzer Lanid^ vrouwe, ingezet. Tegen den middag kwam 'liét militaire huldebetoon, de parade, van Qi'et 3de en 4de bataljon van iiet 10de regiment Infanterie. Om eüf uur stonden de soldaten in gro ot-kl êedij aangetreden. Begeleid door het muziekkorps, dat lustige marschen speld, trek de le germacht naar het Cavalerie-terrein, onder commando van luitenant-kolo nel F. J. G. ten Raa. Nadat de tiroe- pen zich op het veld hadden opgesteld reed kolonel H. C. A. Neeteson de poort binnen en inspecteerde de troepen, nadat hij eerst den Burge meester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die de parade van uit liet middengedeelte volgde, en een aantal niet bij de bataljons ingedeel de officieren had begroet. Na de inspectie volgde het gewone défilé voor den kolonel-commandant. Een groot aantal personen was op en om het terrein aanwezig en volg de met aandacht het militaire schouw spel. Tijdens de inspectie door den kolo nel, viel een der muzikanten flauw. Nadat hij weer bijgebracht was, werd hij weggeleid. De cavalerie nam ditmaal geen deel aan de parade, wel was er de brigade militaire wielrijders der infanterie. Des middags droeg het orgelcoaicert1 in het heerlijk-koele Grooie Kerkge bouw een Vaderlandsch feestkraMer. De beer Ezeraian operide de uitvoe ring niét De Lange's variation op ,.Wien NeêrJand'sch Bloedr. Verder verieende de zangeres mej. Dénise Beauffre haar medewerking en droeg voor een driélail aria's uit Handel's „Messias" en „Jo'sua". en uit „Elias" vaai Mendelssohn. Om half drie ving in den Hout. liet concert in de buitensociëteit van „Trou" aan. Haiartemiscsh Muziekkorps speelde daar o.a,. de Volksliederen en de ,,Nie- derianidiische Schützengilden". Hedenavond zal 'de Hout den be zoeker w,eil 'een bosdh van Apollo of Orpheus toeschijnen. Dan spéélt in de „Bron" die stafomuziiek vaai het 4de neg. Inf. ulit Leidien, in de gewone muziektent bij den Hertenkamp geeft Kriens een uitvoering, terwijl in de tent van „Trou" tegel ijkeaiijid ëen concert wordt gegeven door bet mu- Eiieikkioirips van het lOdie rög. infanterie aangeboden door dm kolonel-com- mlaudianlt van dit regtmënlt. Na afloop van bet concert in het Brongehouiw wordt in het pa,ik vuur werk afgestoken. De k o u se n wa r en weg! Woeinlsdlagmd'ddag hadden eenige ki raderen in de duinen bij bet, Brou werskolk je hun kousen en schoenen uitgetrokken, om wat blootvoels in het warme zand te gaan loopen. De kleedingstuMien begroeven zij zoo lang niet een tasch en een manidijein een kuil. Toen zij genioitg op die duinen ge ravot. hadden, kwamen zij terug om hun kousen en schoenen weer terug te halen, maar o, schrik, deze waren verdwenen. Onze berichtgever meldt, dat de kleinen „barvoets" naar huis moesten torugkeerén. Dat was toch wel wat ai te bar Op hol. Woensdagvoormiddag omstreeks 12 uur is op den Schalkwijkerweg het paard, gespannen voor een 4-wieli- gen melkwagen, toebehoorende aan den melkslijter Jan Dekker, wonende onder Schalkwijk, en door hem zelf bestuurd, op hol geslagen. Dekker is nog bijtijds van den bok gesprongen terwijl het paard met den wagen is voortgehold en de wagen daarbij is terecht gekomen tegen een schutting, waardoor de wagen belangrijk is be schadigd geworden. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur alhier aanbesteed Het verhoogen der Heldersche zee wering tusschen de hectometerpalen nos. 12 en 17, bewesten de Oostbatte rij, met bijkomende werken, behoo- rende tot de Rijkszeewerken in de provincie Noord-Holland. Raming f28 000. Ingekomen waren 16 biljetten. Laagste inschrijvers bleken te zijn de heeren L. M. Kalfsvel en A. Hage- man, Amsterdam, voor 25.250. Te water! Hedenmiddag geraakte een kar, be spannen met een paard in 't Spaame, juist tegenover onze drukkerij. Na veel moeite gelukte het aan toege schoten hulp eerst het paard en daar na dén wagen weder op het droge te brengen. Paard en wagen behoorden aan Koster uit de Korte Poellaan. Een en ander veroorzaakte een groote volksoploop. G ev. Voo rw. Een portemonnaie en een bokken tuig. Bran dje. Woensdagnamiddag heeft een be gin van brand plaats gehad op den zolder van perceel Zijlstraat 16. Eeni ge kleedingstu.kken zijn verbrand. De brand is dbor de bewoners gebluschi. Kerk en Scfiool EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is be paald, dat aan de Technische! Hooge- school te Delft, tot afleggen van hét tweede gedeelte van 'het candidaats- examen voor aanstaande electro tech nisch ingenieurs, in den loop der ■maand September 1906 en tot het af leggen van het candidaats-examen voor aanstaande mijningenieurs en van het ingenieurs-examen ter ver krijging van het diploma van electro- technisch ingenieur, het diploma van scheikundig ingenieur of technoloog en hét. diploma van mijningenieur in den loop der maand December gele genheid zal worden gegeven. (St-Gfc) Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Hedenmorgen te 9 uur derailleerde ter hoogte van den Driesprong de stoomtram, die omstreeks 81/2 uur van Haarlem vertrekt. De dienst on dervond groote vertraging. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Woensdagavond omstreeks half ze ven heeft alhier een treurig ongeluk piaazs gehad. Een jongentje van J. van Rooij, omstreeks zes jaar oud, heeft hoogstwaarschijnlijk visohjc-s willen vangen iu de sloot aan de Kerklaan, zal daarbij voorover geval len zijn en is levenloos opgehaald. Al de pogingen, die werden aangewend om de levensgeesten weder optéwek- ken, waren vruchteloos. Aan hert postkantoor alihier is ge durende d!e maand Juli ingelegd 13314.89 en terugbetaald 9744.82; hét laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt, het nummer 2011. HILLEGOM. De Staatscourant- bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Hillegomsehe Tuindersbond. Het doel van dezen bond is„door eendrachtig- samen te werken, onder' Gods zegen, ten behoeve en voor re kening van de individueele lede®, het verbouwen van augurken, peul- en, zoo noodig. andere vruchten, te Hil- legom en omstreken te bevorderen en voor de tuinders meer productief te maken a. door, desverlangd, zoo voordee- lig mogelijk alle benoodigdheden tot uitoefening van dien talc van tuin bouw aan te koop enb. door toe zicht te houden op de hoedanigheid en hoeveelheid der warenc. door die auguirken. peul- en eventueele ■andere vruchten, hetzij groen of in gemaakt. tegen .zoo hoog mogelijke prijzen te verkoopend. door dlie maatregelen uit te voeren, welke den afzet van die waren kunnen bevor deren e. door zich, zoo gewenscht, in contact te stellen met honden van ge lijke strekking in het algeméén." Tegen zékeren W. VI. is proces-ver- baal opgemaakt wegens oplichting, ten uad'eeile van de Gébr. van Beek, alhier. BEVERWIJK. In de Woensdag gehouden zitting van den Raad der gemeente werd on der meer voorgelezen een verzoek van schipper Los om nu eindelijk eenis te komen tot vermindering van het ha vengeld, dat du vergelijking met ande re gemeenten bijzonder hoog is. Overgelegd aan B. en W. om prae- adtviés. De rekening -dier gemeente over 1905 sluitende met een totaal in uiiltgaaf van 211.229.36 eu ontvangst van 212,835.28, benevens de rekeningen van armbestuur en schutterij, wer den ingediend en in handen van eiene commissie gesteld. Voor 2 aftredende leden van het college van zetters werdén de dubbel tallen gemaakt J. Braun en G. Poel, B. Sluiter en L. Verhagen. Het hoofdpunt van de agenda vorm de de vaststelling van de eischen voor d'en aanleg van eene straat op hei terrein „Keaheim". Eene breedvoerige discussie ont stond hierover tusschen B. en W. aan die eene zijde en de heeren Breuke- laar, Zwager en Verhagen aan den anderen kant. B. en W. wilden eischen vaststellen voor wat betreft de rioleering en richting der straat, afwijkend van wat door de eigenaren van bedoeid bouwterrein reeds aangelegd is d e genoemde Raadsleden wilden daarop niet ingaan. Na eene bespreking van drie uur, w aarvan twee uur in eene geheime zitting, door den gemeente-architect bijgewoond, besloot men de afdoe ning der zaak aan te houden tot do volgende vergadering. Een voorstel van dein heer Zwager om de eischen in overeenstemming te brengen met hetgeen de eigenaren willen, werd overgelegd aan B. en W. om praeadvies. De Staatscourant bevat de statu ien van de naamlioze vennootschap Beverwijksche Manufacturenhandel, voorheen gebroeders Meemken. Het kapitaal is bepaald op ƒ100.000 verdeeld in twee sériën elk van 50 aandeelen van ƒ1000. 44 aandeelen zijn thans geplaatst. Ingebracht is door de aandeelhou ders een winkelhuis en erf aan de Breestraat 92 te Beverwijk, groot 2 aren 50 centiaren, en zulks voor eene» som van ƒ24.000. Voor de eerste maal zijn benoemd: tot directeur de heer R. W. Meemken, tot commissarissen de heeren H. Meemken. J. Meemken en T. Meem ken .- HAARLEMMERMEER. Woensdagavond, nog zeer laat werd op Sectie B B te Haarlemmermeer wegens zwaren hooibroei bij Onken- hout de brandweer gealarmeerd. Men vreesde, dat elk oogenblik de berg in brand zou vliegen, wat ernstige ge volgen kon hébben. Men is dadelijk begonnen met assistentie der spuit het smeulende hooi er uit te halen en op die wijze erger voorkomen. Het hooi is groOtendeéls bedor ven. i Van de 22 inschrijvers voor den bouw eener school en hulpschool aan den Bennebreokersweg te Haarlem mermeer, was de hoogste raschrijver: J. H. van Wiering, te Spaamdam, voor 15.000de laagste inschrijvers: CorneJisse en Kralang, te Haarlem. voor 11.690, terwijl de Laagste in schrijver uit HaaaTenuneitm eer was A. den Ouden, voor ƒ11.725. SLOTEN. De meergemelde ringrijiderij aal al hier géhouclen worden op 16 Augus tus a.s. SCHOTEIN. Hedennacht 1 uur, terwijl de veld wachter Heertjes op surveillance was, zag zijn hond op een afstand van on geveer 50 meter op de trambaan een voorwerp liggen. Het was het lijk van een buitengewoon grooten hond, die door 'de tram geheel wias verbrijzeld. Alleen de kop was voor een gedeelte ongeschonden. Binnenland SMOKKELAARS. Aan de Pruisische grenzen bij Net- terden hebben de Pruisische kommie- zen twee HollancLsche boerenknech ten, in dé nabijheid van Emmerik •werkzaam, wegens smokkelarij op groote schaal gevangen genomen. Komend'e uit de richting van Azewijk, gem. Bergh, hadden ze gesmokkeld een koe en een waigen, beladen met koïoniaile waren, koren, enz., die in beslag werden genomen. UIT HET BRONZEN TIJDPERK. In de venen ten noorden van heft dorp Toübért ös eenige dagen geleden op een diepte van 10 voét een bron zen beitel gevonden, 't Voorwerp is opgezonden aan den heer mr. J. A. Fe Wh te Groningen, die verklaard 'heeft, (dat de beitel afkomstig is uit het bronzen tijdperk en dus 3 a 4 duizend jaar oud is. ONTROLD. Aan een zeeman zijn, terwijl bij in een Iteldteringang aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam, heeft liggen slapen, een poriienioinnaiie met geld, een gouden ring en eenige 'papieren ontvreemd, terwijl aan een ander persoon ,die .eveneens aan genoemde kade heeft zitten slapen, een zilveren horloge melt kelting is omrold. „IN ORDE". In verband met bet bericht in „Het Volk", over die order van dien direc teur van hét postkantoor 'te 's-Graven- hagte (men zie ons vorig mumJmer) meldt deze -aan hét „VacL": „Van een comhiiando „sftilötaan" van den booMbesteller is nieits waar. „Bij mijn bininemkomen roéplt de hoofdbesteller „orde"! De bestellers verheffen zich dan even van hun zit plaatsen, waarna ik terstond door een handbeweging te kennen .geef, dat ze weer kunnen gaan zitten." (Bovendien is de toestand bij het to'innenkomen van den directeur in dJe besteld öi'Skam er nog precies dézeilfde, als de tegenwoordige directeur 'die bij zijn komst hier ter Stéde aantrof.) Ter geruststelling kan hét „Vad." miadédieielen, dat de verplichting der bes'féiliers om het .publiek beleefd te woord te staan en de bevoegdheid vragen kort te beantwoorden, niet wordt geWij'zigld door des directeurs voorschrift. Maar wat well woridlt ver boden is heit genoeglijk staan praten aam de deur oiver alles en nog. wat, terwijl de geaidreésoerden op hun p:os't zilütem te wachten, waaromtrent een zéér ernstige en gegronde klacht wais ingetoomou. .De inlichtingen" die een bestefl'l'ar overigens kan geven, kun nen sflechts van zeer eenvoudigen aard zijn en men moeit in den regel toch aan helt klantoor om uitsluitsel terécht komen. ONWEDER. Nader meldt men nog uit Westka- pelle Dinsdagavond woedde alhier een vreesélijk onweer. Aan de Noord- Westzijde boven de zee zag men voortdurend felle bliksemstralen de lucht doorklieven en het geleek één vuurzee. Weer zag men een vreeselij- ken bliksemstraal, onmiddellijk ge volgd door een ontzettenden donder slag, die alles deed schudden en men hoorde roepen een ongeluk f drie menschen gedood en 3 verwond, en al spoedig bleken die vroevige ge ruchten waarheid. De bliksem was ingeslagen in de woning van A. Hin- derhoud Lz., die zich aldaar bevond niet 9 personen, nl. zijn dochter met echtgenoote en 2 kinderen, die bij hem inwoonden, en een familielid, een neefje, die hun een bezoek bracht, de dienstbode en nog 3 personen, die in het vlas hadden gewerkt nabij zijn woning. Getroffen werden A. H., zijn 10-jarig kleindochtertje en de dienst bode en ook nog de drie personen (vlaskoopers). Spoedie snelde het neefje om den dokter, die zich onmiddellijk daar heen begaf om met behulp van nog enkele personen te trachten bij de drie zwaarst getroffenen, de ademha ling kunstmatig op te wekken, doch alle pogingen daartoe bleken te ver geefs? De grootvader met zijn klein dochtertje en de dienstbode waren dood. De overige 3 personen, waren slechts licht verwond. Vreeselijk was het om te zien in en nabij de woning waar de lijken en gewonden lagen te midden van stukken huismeubelen, die ook door den bliksem waren ver nield. ONGELUKKEN. Uit Roermond meldt men Woensdagmorgen is in de Roer drijvende gevonden het. lijk van den cx-brugwachter v. H. In de vroegte was hij door voorbijgangers aan den waterkant gezien. Mén vermoedt, dat hij per ongeluk te water is geraakt. Woensdagmorgen, omstreeks drie uur, kwam de echtgenoote van J. L. v. H. te Roermond tott de ontdekking, dat haar 76-jarige man (die de laatste 4 jar,en wegens ziekte het huis niet had verlaten) niét in huis aanwezig was, en gaf daarvan, wijl ze een on geluk vermoedde, kennis aan de po litie. Om 4 uur werd de man in dé nabij zijn huis gelagen rüvtiër de Roer 'dlo'or de pohtile opgevischt en kon de inmid dels geroepen dr. Stijns niet anders dan den dbod coustateeren. Men zegt, dat v. H. den 'laatsteen tijd niét wefl bij het hoofd was. In de Schie, ter hoogte van het Gal genveld, is met het zwemmen ver dronken de 30-jarige W. A. v. D., thuisböhoorendie te Waddingsveen. SCHIPBRUG AANGEVAREN. Gisteren werd de schipbrug te Does burg tweemaal aangevaren. Had de eerste aanvaring geen ernstige gevol gen, de tweede maal was dit Avelhet geval. Des middags om 3 urn' pas seerde het ijzeren aakschip „Eugenie" uit Werkendam de brugwaarbij het in aanraking kwam met het vaste ge deelte aan de zijde van Dieren, zoo dat dit géheél uit zijn verband werd gerukt. Bovendien geraakte het anker van het schip achter den ketting van den uitdrijver, wat veel last- veroor zaakte, daar dit niet dan met veel moeite kon worden losgemaakt. Da delijk werd met de noodige roedboo- ten voor de passage gezorgd zoodra het schip verwijderd was, werd per pont overgezet. Als steeds was het personeel van de firma De Goede on middellijk bij de hand, om te zorgen, dat die overtocht zoo min mogelijk belemmerd werd. („Arnh. Cri.") EEN FAMILIEDRAMA. Men schrijft ons onder dezen titel De smidsgezel S.,in de Zuilingstraat te 's-Gravenhaige, vond dezer dagen zijne vrouw dood aan zijne zijde liggenzijn zoon wierp zich onder de stoomtram, en werden beide beenen afgereden, texwijl hij zelf een paar dagen later levenloos uit de trekvaart, werd opgehaald. („Resid entiebode"). EEN DRAMA IN DE GEVEN GEN 1S TE ROTTERDAM. Men seint uit Rotterdam aan de „Tel." Do vergadering in zake het gevan genisdrama was Woensdagavond be zocht door ongeveer 1800 personen, die met belangstelling de mededeedim- gen van den spreker, den heer Her mans, volgden. Nog steeds is de familie onkunda'g van de doodsoorzaak, niettegenstaan de het lijk in- en uitwendig ge schouwd is, en de ingewanden door dioctoren zijn medegenomen Door tiet. personeel van liet abattoir ■alwaar liet slachtoffer werkzaam was, is reed's ƒ100 bijeengebracht voor de weduwe, terwijl er een commissie ge vormd is van vijf mannen voor steun. Bij acclamatie werd een motie aan genomen, diat do verzorging van den gevangene v. d. Driessöhe onvoldoen de is geweest, en dat aangedrongen wordt op rechterlijk onderzoek, ter eventueele' bestraffing van den betrok ken gevangenisbewaarder, alsmede volledige openbaarheid1. Het bestuur der federatie Rotter dam der 8. D. A. P. werd opgedra gen:, met alle wettige middelen tot dit doel te geraken. Bij heit verlaten der zaal werd een collecte gehouden. AANRANDING. Te Rozendaal (N.Br.) zijn een twee tal werklieden, die zich per rijw'el naar hun werk begaven, door een troep half dronken steen ovenw.erk&rs aangevallen, van hun rijwielen ge trokken, geslagen, geschopt en in een sloot geworpen. Bovendien werden hun verschillende messnéden en ste ken toegebracht. Door voorbijgangers werd direct de marechaussee gewaar schuwd, 'die er in geslaagd zijn de daders te achterhalen', van wie reeds een drietal in hechtenis zijn geno men on naar hét hui-s van bewaring te Breda overgebracht. SLECHTE VERSTANDHOUDING. Men schrijft uit Rozenburg De verstandOioudling tusschen den burgemeester dezer gemeente met heeren webhoudfers en leden van den Raad laat zoo af en toe nog al eens wat te wenschen over. Zoo weigerde wethouder Dirkzwa ger j.L Donderdag de notulen van een vorige vergadering te teekenen, omdat volgens hem, de burgemeester deze te eenzijdig had opgesteld. Ook deze notulen bevatten weder zeer scherpe uitdiukkingen, tusschen 15. en W. in den Raad gewisseld. („Roti") ONVOORZICHTIG, i Een dienstbode van den heer H. in „De Weeire" (N.-H.) bij Hoogwoud goot petroleum in een brandend stel. De vlam sloeg in hare Meeheren, en zij kreeg zulke hevige brandwon den, dat men zeer vreest voor haar leven. VREESELIJK Men schrijft ons: Bij de nachtboot te Kampen liep Maandagavond een anan die allerlei Wiartiaal sprak en meende men met een waanzinnige te doen te hebben. Een politieagent nam hem mede naar het bureau, waar hij opgaf te héét en Albert. Welters van Dedem&vaart. Op het politiebureau oordeelde men dat het beter was den man naar het sitadis ziekenhuis te brengen, waar men den volgenden morgen den ongelukkige hangende vond aan zijn 'boezeroen. De mam had door ophanging een eind aam zijai leven gemaakt. Het toezicht op de patiënten schijnt in het stadsziekenhuis te Kampen wel j wat te wemsdhen over te laten voor gevaarlijken. Zelfs voor geeeteskran- ken aoht men blijkbaar toezicht niet noodag. (Stand.) EEN MENSCHLIEVEND FIETSER. Dinsdagvoormiddag zag een voor bijganger op den Veenhuizerweg te Soest een kind in de sloot naast den weg liggen, dat bij nader beschouwen eene diepe wonde aan het hoofd had. Onmiddellijk werd het kind naar de Zusters der Wijkzieken verpleging overgebracht, die een eerste verband om de wonde legden. Vervolgens werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroe pen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het Mud, een zoontje van H. Bocrgts te Soest, door een fietsrijder omver em in de sloot gere den is. Deze is er van door gegaan zonder verder naar het kind om te zien. Deze menscMievende fietsrijder is helaas onbekend gebleven. (Gooi en Eeml.) BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandidie te Doetincöiean Dinsdagavond 'die boerde rij van den heer D. te Kiilder totaal af. Een koe, 2 geiten en 8 vaikens kwamen in de Vlammen om. De landbouwer S. te Strijp, die een kar rogge binnen haalde, legde zijn pijp, die naar zijn meening niet meer brandde, met zijn vest op de kar. Eenigen tijd later stond de kar in brand en is met de geheele loding verloren gegaan. Het paard werd nog tijdig gered- DE GEZONDE APOTHEEK. Op éen kraam in het Voorhout te 's-Gravenhage, getiteld „De Gezonde Apotheek", staat het volgende gedicht te lezen „De tappers worden dik en vet, De drinker dun en mager, De drinker gaat naar het pandjeshuis, De tanper naar den slager (Vad.) PERS-OVERZICHT AAN WIE DE SCHULD? Onder dit opschrift schrijft men van bevoegde zijde aan de ,.N. Amh. Crt" „Wederom is de blijde hoop in droefheid verkeerd, en ons Vorstelijk Echtpaar, zoowel als het Nederiand- sclie volk, een smartelijke teleurstel ling ten deel gevallen. En geheel natuurlijk rijst de vraag of, met die mogelijkheid voor oogen, werkelijk a.lles wat behoorde te ge schieden, gedaan is om dién mood- lottdgen. afloop te voorkomen? Een vraag, die helaas- niet volmon dig met ja beantwoord schijnt te kunnen worden. Waart ten zeerste 1 ïeeft het verwon dering gebaard, en niet het minst m vakkringen, dat men gemeend Weeft, in deze voor Vorstin en volk zoo ge wichtige gebeurtenis, de hulp te kun nen ontberen van den eerste der Ne- dierlandsche obstetrici, van den man, die ih het oog zijner vakgenooten op dit gebied als de eerste autoriteit be schouwd wordt. Immers, waar hoe langer des te meer in dergelijke omstandigheden men terecht meent, zich niet met d.e hulp van den huisdokter tevreden te mogen stellen, daar was het in deze te verwachten geweest, dat men zich gewend liad tot den primus infer pa res, gezien de hooge "Belangen, die hier an het spel warén. Eu niet minder bevreem dend is bet, dat, gelet op de reedis vroeger onder vonden teleurstelling, verzuimd ge worden is, dat ten allen tijde een ervaren en bekwaam ohstetricis ten paledze aanwezig was, zoo m'ede die reeclls aangewezen verpleegster. En eindelijk, wetende de groote kan® op reeid'ief in diergelijke geval len, vragen wij ten slotte, of alle ■maatregelen genomen, waren om een nieuw onheil te heeren, of werkelijk voorgeschreven was de meest vol strekte rust, zoo noodig bödrust, nood zakelijk in de allereerste plaat/S, om. een eventueel gelukkigen afloop mo gelijk te maken. Hadden, om slechts enkele feiten te noemen, het bezoek aan Amsterdam, het ontvangen dear Rembrandt-Gom- missie', met. do daaraan verbonden Garden-Party, uit een medisch oog punt gezien, niet achterwege moeten blijven Niemand zal kunnen, bewenen, dat, molts sommige dragen gedaan en an dere nagelaten waren geworden, de afloop een minder tragische zoude geweest zijn. Maar toch is deze overweging geen verontschuldiging voor het feit, dat ■niet in alile opzichten gehandeld is, zooals in deze omstandigheden had kunnen en moéten gebeuren." Uit de Arbeiderswereld DE WERKSTAKING TE LEIDEN. De stakingleiders deelden Woens- dag het volgende mede aan het „L. Dbl." Om een zuiver beeld te krijgen van den geest der stakers na het ant woord der patroons aan mr. A. J. Fokker, werd een stemming gehou den onder de stakende timmerlieden, uitsluitend onder hen, dié als „volsla gen bekwaam" konden worden be schouwd. De voorsi emmers verklaarden noch vóór noch na 13 Augustus den arbeid te hervatten, zoolang geen regeling omtrent loon en arbeidstijd was ge troffen. De uitslag was 91 vóór, 8 tegen en 2 blanco. Voor eenige bouwers, die de eischen inwilligden, werden bij stemming de gezellen aangewezen, die aan het werk gaan. De Diamantbew erkeasbond houdt een stemming onder de leden om voor de stakende timmerlieden te Leiden een crediet toe te staan van ƒ5000. Tot nu toe is een bedrag uitgekeerd van ƒ12.000. De steun bij het N. V.-V. komt goed in. Voor de stakende timmeirlieden H. Bink, voorzatter, A. P. Houps. se cretaris. Telegrammen HET OPROER TE HELSINGFORS- HELSINGFORS, 1 Aug. (7 uur 's avonds) (Reuter.) De pantsersche pen „Ces'arevitsj" en „Bogalyr" open den een krachtig vuu/r op de door de oproerlingen bezette forten. Aanvan kelijk werd dit vuur beantwoord, maar ten slotte staakten de foriefi het schieten, omdat de kanonnen niet' ver genoe- reikten. Er zijn booten opgemerkt, die dé door do opstandelingen bezette eiland forten verlieten. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD Aug. 2. Doctor G. v. d. Sleien en V. J. M. BoshouwersF. H. v. d. Mie-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2