Kerk en Schooi Sport en Wedstrijden Leger en Vloot Letteren en Kunst Gemengd Nieuws Stoomvaartberichten Advertentiën der Mij. te zijn gegrepen immers het werd bij acclamatie aangenomen. Aan de aanvankelijke uitvoering van dit voor de toekomst van ons volk en ook voor de Mij. gewichtige besluit, waren de volgende maanden van dit dienstjaar meerendeels wijd. Wat betreft het „Nieuwenhuijzen- fonds", het tot 14 Juii toegezegde be drag is f 37,953,70 ineens en f 1016.10 aan jaariijksche bijdragen, waarbij niet gerekend de 10.000 uit de kas der Maatschappij. Hierbij dient op gemerkt. dat van het bedrag ineens 20.000 reeds in Januari bijeenge bracht was door het hoofdbestuur, waarvan f 5000 is toegezegd, onder de voorwaarde, dat het fonds aan het einde van 1906 ten minste f 100,000 zal bedragen. Het hoofdbestuur ontveinst zich niet, dat de tot heden verkregen uit komst het te leur stelt, ker door liet angstip hulpgeroep van ONGELUKKEN. Woensdagmorgen te 9 uur heeft op het Janskerkliof te Utrecht, tegen over het ..Hotel des Pays Bas", een ernstig ongeluk plaats gehad. Het droeg zich als volgt toe. Behalve den koetsier, zekeren A. K. uit dd Sumatrastraat, zat op den bok van een zware, door twee paarden getrokken tapissière, de 51-jarige J. E. S.. wonende in de Kuipstraat.' Deze laatste wilde de kussens van de zitbank t erecht leggen en daar de wagen slechts stapvoets vooruit ging gebeurde dit onder het rijden, waar toe hij naast den wagen voortliep. Tot zoover ging alles goed. Bij het weder opstappen echter stapte hij mis. Hij gleed van den wagen af en hoewel de koetsier dadelijk de paai den inhield, was een ongeluk met meer te voorkomen. De man kwam vlak voor den w agen te liggen en een ■der voorwielen ging over zijn borst been. Hij was binnen eeltige minuten een lijk. Door het gewicht van het zware voertuig waren eenige ribben gebro ken- terwijl de borstkas geheel was ingedrukt. De koetsier van den wagen geraak te zoozeer onder den 'ndiruk van het gebeurde, dat hij zijn bewustzijn ver loor en in dien toestand langer dan een uur in den tuin van liet Chris telijk Gymnasium heeft gelegen. Ge neeskundige hulp was zelfs noodig. Per rijtuig is hij naar zijne woning overgebracht De heer C., Oost-Indisch ambtenaar met verlof, is te Lith bij 'het baden in do Maas verdronken. een familielid bezocbt, o. a. ook nog deu 22eu J ujlii. Toen den 3Öen Juli we der iemand in het perceel kwam, werd bemerkt diait een brutale in braak was gepleegd. Zoo was op de eerste étage oen linnenkast met ge weid geforceerd, vermoedelijk met een beitel, terwijl nog andere voor werpen met ruwe hand waaien ge opend eat onderzocht. Al aanstonds werd tafelzilver ver mist, ter waarde van ongeveer hon derd gulden, doch een juiste opgaaf van het géstolene kon thans nog niet worden gedaan. Onmiddellijk werd de familie GrOeneveld van de inbraak verwittigd, terwijl de politie tracht eenig spoor van de daders te ontdek ken. Daar hoegenaamd niets werd •achtergelaten dat tot eenige aanwij zing zou kunnen strekken, is dit on derzoek lang niet gemakkelijk. Woens dagmiddag werden op het politiebu reau Reijer Anslostraat eed- aantal personen géhoord, doch verklaringen 'drie zouden kunnen leiden tot- ontdek king der daders, werden niet. afge legd. De buien meenen wel iets in de woning te hebben géhoord, dooh wan neer 'en hoe laat, wist men zich niet •meer pneöies te herinneren. De heer Groeneveld was tegen inbraak verze- ked bij de „Mercurius". (Hbld.) BRANDEN. Inzake den brand der boerenstel- ling van den polder Kijfhoek (toebe- ho oren-de aan de Vereen, tot landver- be te ring) kan nog nader worden ge meld." dat deze is ontstaan op <f zolder van een keet, vlak naast de schuur, terwijl een der knechts wa ter kookte. De inderdaad groote brand heeft toog al schade veroorzaakt, want wel waren huis, schuur en inboedel ver zekerd, maar Wet verbranden van on- geveer 60 mud pas geoogst goed kool zaad en ongeveer 150.000 kilo nieuw hooi levert eên aanzienlijken schade post. INBRAAK. Een dli'efsltal anleit bmalk, zoo als wij dien laafettén tijd te Amsterdam niet BWeer 'te vermiefliden balcMieu, is thians iw.etetr 'éehs gepleegd In die Roelof Haitt- Straalt no. iwefllk (perceel e'enigen tijd ütobewoond stond. De bewoners', 'die 'Ween J. Groeiïav'eld en familie, hadden Wet huis lontétneeks den 20en Juli ver iaten en waren1 sed'ebt dien uiitótediig; de woning, 'een benedenhuis met eer- site étage wierid edhiter iïu 'en dan door GEMEENTETRAM TE AMSTERDAM. Het aantal vervoerde pasagiei'a be droeg van 1 Januari tot en met 31 Juli 1906 23.14S.363 passagiers, onder wie 1.972.600 pasaigiiers met vroegrit- eni vroegritretourkiaarteai. Over 'hetzelfde tijdvak in 1905 wer den vervoerd 20.368.734 passagiiers, onder wie 854.625 passagiers met vroegrit- '.en vr oegritrélo n rkaart en. GEVAARLIJK GOEDJE. Aan W. F. d'Harvabt., expediteur te Lobit, is vergunning verleend tot het op 3 Auigmisuts >a.s. vervoeren van Herwen en Aerdlt langs Rijn, Waal enz. naar hét eiland Rodenburg met het zeilsdMp ,,Kehr.wied<er" twee .par tijen dynamüert., wegende bruto 35.030 en 620 KG., netto 25.425 en 500 KG., verpakt, rasp. dn 1130 en 20 kisten. De grootste partij wobdt te Rozen burg oivexlgeilad'en iiui het, zeeschip „Rebecca.", niet bestemming' naar En geland; de .andere partij wordt gelost te Ehariois-, als bestemd voor de hee- ren Van Riiiötscihloltien en Bouwens te Rotterdam. d. genie hier te lande: J. Terkuihle, A. Eckhoff; e. infanterie in Nederlandsch-Indië: A. van Pelt, G. A. Ugen, F. A. Vree- ling, K. de Jongili, J. L. Gude, A. E. E. van A a-rem, G. Tape, J. A. van Stave ren; Iv. W. F. van Langen, J. J. Ak- kei-sclijk, G. J. Tijmstra, D. K. Sdhrek, R. Posthumus, K. J. Evenwel, F. Brevet. H. K. Franken, P. H. Wijs- •hijer, S. Ketting Ol/i-vier, jhr. O. van der Wijek, J. P. H. van Aalst; f. cavalerie in Nederlandsoh-Indië: G. P. Qherieux, M. H. du Croo; g. artillerie in Nederlandsch-Indaë: B. I. Wolff, P. H. E. M. Schuhmacher E. A. Steinmetz, L. J. C. Bakker, W. L A. du Gedliée Muller,, H. J. W. Ver niers van der Loeff; •h. genie in Néderlandsdh-Indië: H. van Galen Last, C. W. Geerings. (Stct.) KAMPEEREN. Dinsdag zijn in de legerplaats bij Laren aangekomen de adspiranten voor liet reservekader en jongelieden van inrichtingen van onderwijs, die aldaar tot 25 Augustus a.s. zullen kampeeren en onder leiding van den le-luitenant J. C. Regenhardt van het 7e regiment infanterie zullen worden geoefend. OVERSTE J. B. H. VAN ROYEN. Te Nijmegen is overleden de ge pensioneerd luitenant-kolonel J. B. H. van Royen. DE ONDERZEESCHE BOOT. De onderzeesche torpe-doboot ,,Luc- tor et Emergo" heeft Dinsdag te Den- Helder de "volle krachtspro ef met gunstig gevolg afgelegd en daarmee aan alle gestelde eischen voldaan. om de bloem van Holland's cricket te beoordeelen, wat deze combinatie van de beste Nederlandsche cricket- ters presteerde en of zij in staat zou zijn om in Engeland, het land waar cricket zich boven alle sporten trots verheft, en waarheen de Hollanders zich binnenkort begeven, onze kleu ren met succes te verdedigen. De verwachtingen werden Zondag 1.1. echter teleurgesteld, daar be kende bats allen faalden. Toch moe ten wij dit niet als maatstaf aanne men, want slechts enkele weken ge leden schitterden M. S. Schroder, W. v. Waveren, Feith Sr., v. d. Pol tegen o. i. soms sterker bowlen dan dat der Belgen en behoeven deze spelers in Engeland slechts in denzelfden vorm zijn, om Holland's roem hoog te houden. den, naar men mei grond mag hopen, tot volledige opgraving van den ge- wichtigsten burcht in Thessalië tij dens de Myceensche periode. DE FRIESLAND Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdeksdhip Friesland, onder be vel van den kapitein ter zee J. B. Sn-ethlage, 31 Juli jl. te Troms aange komen. (Stct.) KON 1NKL1JKE MILITAIRE ACADEMIE. Ten gevolge van dien mtsüiag v,an het onlangs Idlo'or oaidieitten dier CadJetten- sdhool 'afgelegd vlebigettijtoeuid! examen voor toieiartdng als cadet bij d;e KontMc- lijkle Mfi-Iiltaline Aoaldletmle, komen voor eene plaatsing bij dlie inrichting op 2 October -a.s. in aanmerking bij a. infanterie hier te lande: M. R. A. Bisdboff van Heen-Mcerck, J. Mal- liiiicikradit, P. A. 'D. A. van Rees, E. C. M. C. Smith, J. P. van Pelt: b. cavalerie hier te lande: W. 'A. M. Westerouen van Mleteteiieai, H. G. van BverdKingën, R. J. HiPHopen; artillerie Mei' te lanidle: J. van Rooy, F. II. Wanninkhiof, W. F. II. legers. A. C- Brosrius. W. J- van d'er Staay, C. van Resteren, jhir. D. W. Sickinghe, K. A. li. van Haef- ten, P. M. R. Versteeglh, A. A. van Oorschot, A. I. de Stoppela-ar Blijdle- steyn; CRICKET-OVERZICHT. Zondag konden wij te Heemstede eens nagaan, dat de belangstelling voor het cricketspel steeds grond be gint te winnen, er waren ten minste uit Verschillende plaatsen des lands liefhebbers komen opdagen, schrijft 't Hbld. Het zoogenaamde kantpubliek be gint zich eveneens meer voor cricket te interesseeren en waren de in Haar lem bekende voetbal-enthousiasten der aii'beidende klasse van het begin tot het einde aanwezig. Kon men bij voetbalwedstrijden zich soms over de typische opmerkingen dezer voor standers amuseeren, de orltiek, die wij Zondag 11. te hooren krijgen, deed hiervoor zeker niet onder en bezorg den d'engenen, die den wedstrijd vaD uit het verlre veld bijwoonden, enke le kostelijke oogehblikken. Toch is het enthousiasme van deze zijde een bewijs, dat de vooroordeelen van sommige sportmenschen, die beweren dat cricket niet in den schaduw van voetbal kan staan, zeer onjuist zijn. Wanneer de arbeidende klasse zich' voor een tak v'an sport interesseert, dan kan men gerust aannemen, dat deze veel bezienswaardigs biecit, an ders zouden deze menschen, die slechts belang stellen in iets wat aan trekkelijks is. niet den geheel en dag opofferen voor een cricketwedstrijd. Om op de ontmoeting tusschen Bel gië en Holland zelf terug te komen, vele bekende oricketters hadden hun ne schreden naar Heemstede gericht KEGELEN. Uit Nijmegen meldt men: Dinsdagmiddag om vijf uur is de wedtelrijd op de vrije banen geëindigd en daaimede het elfdaagsóh concours dat wed geslaagd is. De uitslag is al dus: Vrije baan: Seniores: 1. .T. Fischer, Enschedé, 45 p.; 2. J. Beckering, Rot terdam', 45 p. Verder behaalden negen personen élk 44 punten. Juniores: 1. Van der Zwaag. Nijme gen. 45 p.; 2. J. Taps, Eindhoven, 45 p 3. J. Heijnen, Nijmegen, 45 p. er»z. TENTOON STELLING In begin Augustus zal door den heer Biesing te Den Haag geopend worden een tentoonstelling van de laatste nieuwe werken (schilderijen, pastels en aquarellen) van Isaac Israels. OPGRAVINGEN TE ARGOS. Omtrent de Nederlandsche opgra vingen te Argos wordt het. volgende medegedeeld Gedurende de twee laatste weken is er hoofdzakelijk gegraven in het binnenhof van het VenetiaanscJie kas teel op den Larissa. Dit kasteel, ten deel© gebouwd op antieke grondsla gen omstreeks den aanvang der 15de eeuw, is in de plaats gekomen van een Frankisch slot uit den 13den eeuw, waarvan nog lieden ten da;ge muren en torens ten deele bestaan. Gelijk te verwachten was, behoor en de eerste vondsten voornamelijk tot het midldteHeeuwsche tijdperk. Een merkwaardig stuk is een groo te looden vaas, waarop aan beide zijden St. Joris met den draak in re- lief is afgebeeld. Voorts zijn er vele marnieren archi tectonische fragmenten van een By- zantijnsohe kerk uit den löen of llen eeuw gevonden, ook de inscriptie, dia boven de deur der kerk geplaatst, was. Veel ouder, wellicht uit de 5de eeuw, is een in relief gehouwen marmeren kruis met het monogram van Chris tus. Van den archaïschen tempel, waar van de ligging reeds in 1903 bepaald wa,s, Ls een zuil gevondenverder nog een inscriptme uit de 3de eeuw voor onze jaartelling. Bij de werkzaamheden op de Aspis zijn nog voor den dag gekomen een belangrijk opschrift uit de twééd,o eeuw voor Christus, een Mok vaneen triglypbehfries en een stuk van rle architraaf va.n een tempel van tuf steen. ALGEMEENE' SYNODE. Zitting van 30 Juli. Door den heer Picard wordt port uitgebi'acht over de verslagen der Provinciale Kerkbesturen betref fende de examinae. Van Sept. 1905 tot Mei 1906 zijn ge- examineefrd 72 candidaten in de theo logie, waarvan 62 zijn toegelaten als candidaten tot den Heiligen Dienst. Dit rapport wordt voor kennisge ving aangenomen. Door denzelfde wordt gerappor teerd over het verslag van den staat van het hulppredikerschap. Daaruit blijkt dat in de Ned. Herv. Kerk drie hulppredikers werkzaam zijn, nl. de heeren Smits te Hekendorp, Helders te Gla.nerbrug en Niemeijer te Over- Dinkel (gem. Losser). Ook dit rapport wordt voor kennis- gering aangenomen. Door prof. dr. M. A. Gooszen wordt verslag uitgebracht over het rapport der commissie tot onderzoek va.n het vraagstuk der reorganisatie. Derap- porteerende commissie stelt voor om de conclusies van de commissie ad hoc tot grondslag der discussie te nemen. Door dr. G. A. Hulsebos wordt gerapporteerd over een missive van den Minister van Oorlog over den eeredienstin de garnizoensplaatsen, waaruit "blijkt, dat, zoo mogelijk, een wijziging in de vergoeding voor be wezen diensten zal worden gebracht. Door denzelfde wordt gerappor teerd over een missieve van den Mi nister van Marine over de aanra king van godsdienstleeraars en gees telijken met. het personeel der vloot. De commissie stelt voor bericht te geven aan de kerkenraden door middel van de Kerkelijke Courant. Door den heer C. G. Chavannes wordt gerapporteerd over een ver zoek van de classicale vergadering van Amsterdam tot het instellen van een nieuw kerkelijk onderzoek naar liet vraagstuk der theologische facul teit aan de Nederlandsche Hooge- scliolen. Dit rapport wordt ter visie gelegd. Door denzelfde wordt gerappor teerd over een verzoek van dezelfde classicale vergadering om de kerke lijke besturen aan te schrijven dat zij het christelijk en nationaal karakter der leerk handhaven. Daarna vergadert een synodus con- tracta. DE OPGRAVINGEN TE ARGOS. De heer Topalis, eigenaar van het prachtig Thessalisoh landgoed, waar op de ruïnes van het aloude Tbehe bij het tegenwoordige Aketsi liggen, heeft thans welwillend toegestaan, dat op zijn terrein voorloopiige onderzoekin gen gedaan worden. Deze zullen lei- EXAMEN APOTHEKERS BEDIENDE. Amsterdam, 30 en 31 Juli. Geëxa mineerd 4 candidaiten. Geslaagd de damesG. Woudistra, geboren te Doklcum R. Voortlhuyzen, geboren te Bandoeng OFFICIEREN VAN GEZONDHEID. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar vijf studenten in de geneeskun de aan eene der Nederlandsche uni versiteiten kunnen worden aangeno men om voor rekening van het de partement van marine te worden op geleid tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht, onder ge not van een subsidie van achtduizend gulden (f8000), overeenkomstig de be palingen van het reglement vastge steld. hij Kon. besluit van 10 Mei 1905 no. 45 en gewijzigd bij Kon. besluit van 9 Juli 1906 no. 88. Belanghebbenden kunnen zich, on- deïr overlegging der stukken, in be doeld reglement aangegeven, vóór 1 September, bij gezegeld request, wen den tot den Minister voornoemd. Het reglement voor de opleiding is kosteloos verkrijgbaar bij het depar tement van marine. (St.-Ct.) EEN GRAP UIT EEN BUITEN- LANDSCH BLAD. Twee geleerden, een Egyptoloog en een Assyriolcog, twisten met elkaar. De Egyptoloog. In Egypte heeft men de overblijfselen van telegraafdraden gevonden. Daaruit blijkt, dat de oude Egyptenaren electriciteit kenden. De Assyrioioog. O, de Aesyriërs stonden veel hooger. Bij hen heeft men geen telegraafdraden gevonden, en daaruit kan men met zekerheid besluiten, dat zij de draadilooze tele grafie kenden. EEN DU1TSCH PANAMA-SCHANDAAL.- Dezer dagen werd in hechtenis ge nomen majoor Fischer, hoofd der at- deeling voor d'e uitrusting der kolo niale Duitsche troepen. Hij wordt be schuldigd. geknoeid te 'hebben in de leverantiëninderdaad stond hij in uiterst vriendschappelijke betrekking met Tippelskirch, hoofd van de groo te firma voor militaire leverantiën van wien hij geld leende. Majoor Fischer wordt beschuldigd van valschheid in geschrifte en ver duistering gepaard met geldafper sing. Hij zat tot over de ooren in schulden. Men herinnert zich, dat de Rijks dagafgevaardigde Drzberger. den minister van Landbouw Podbielskt velrweten heeft betrokken te zijn bij de zaken der firaia Tippelskirch die zoo voordeelige contracten sloot.... voor zichzelf en zoo nadeelige voor den Staat. Intusschen is alleen me vrouw Pod. deelgenoote in die firma. Volgens de Duitsche bladen heeft genoemde firma millioenen verdiend door majoor Fischers vriendschap. Herhaaldelijk is dit «door kleine amb tenaren aangebracht, zonder dat werd' acht geslagen op hun rneded.ee- lingen. Nu schijnt mevr. v. Tippels kirch zelf, die van haar man gaat scheiden, de aanbrengster te zijn en tot de vervolging aanleiding te heb ben gegeven. Kan bewezen worden, dat de firma Tippelskirch den majoor h'eeft omge kocht dan zullen de loopende leve ringscontracten wel ongeldig worden verklaard. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam, 25 Juli. De naanilooze vennootschap Manufacturenmagazijm voorheen Eduard Schade, aldaar. Mr. L. J. A. van Lidth de Jeuderech- ter-commissariscurator mr. C. Gil- tay Veth. 's-Bertogenbosch,, 28 .Tuli. V. M. J. Hitbrant, schoenfabrikant aldaar. Mr. A. van Baar rechter-commissa- iacurator rnr. M. v, d, Heyden. II. Hartman-van Oorschot, koop man in kaas, aldaar. Mr, A. van Baar rechter-commissariscurator ut. E. van Lanscbot. Opgeheven P. van der Kooy, huisschilder te 's-Gravenha.ge. (St.-Ct.) I-Iet st: Lawoe, van Java naar Rot terdam, vertrok 1 Aug. van Suez. Het st. Ardjoeno, van Rotterdam n. Java, passeerde 1 Aug. Ouessant. Het st. Madura vertrok 1 Aug. van Amsterdam naar Hamburg. Het st. Potsdam vertrok 1 Aug. v. New-York naar Rotterdam. Het st. Prins Willem III, van Para maribo naar Amsterdam, passeerde 30 Juli Ponta Ferraria. „Uw Kleeding en Uw eigen oordeel" Cftoserieën Tan A. KREYMBOKG Co." STOFFÜRKENNIS EN HARE WAARDE. Algemeen overzicht. De geschiedenis van liet weven strekt zich uit tot in de verste oudheid en is in hoofdzaak bij alle volkeren dezelfde, 't Werd gerekend tot dien arbeid der vrouwenvan het geringst e mdisje tot de aanzienlijkste vrouw Mélden zich daannede bezig. Karei de Groote ging zelfs gekleed in stof door zijne gemalin en dochter gesponnen. Ook in de kloosters werd aan de we verij een groote uitbreiding gegeven. In het klooster Raitenbach werden zulke sclroone linnen kleederen ver vaardigd, dat zij volgens een oorkon- dé van het jaar 1070 jaarlijks eenige naar Rome moesten zenden. Van de Kloosters Maulbron en Senkend'orf wordt ons verhaald, dat zij in de twaalfde eeuw groote kudden schapen bezaten. Onder het bestuur van Karei den Groote verkreeg deze tak van nijver heid hare eerste aanzienlijke ont wikkeling. Groot was dan ook de bloei der la kenfabrieken in Friesland onder zijne regeering. Het verdient opmerking, dat de weverij, welke van ouds vooral te Utrecht zeer bloeide, daar de Utrechtsche lakens omstreeks 1150 volgens aloude hei-komst op de Elbe tolvrijheid genoten, allengs van Utrecht naar Leiden, en vandaar naar Verri ers is veriegd. De algemeen e vermaai'dheid der Friesche lakens was zoo groot, dat zij veelal ook in Engeland werden gedra gen. niettegenstaande de wol als grondstof daar te lande veel menig- vuldiger voorkwam dan in Nederland. De wol- en lakenweverijen verspreid den zich van Utrecht uit door ons ge- heéle vaderland en namen gedurig meer in bloei en uitgebreidheid toe. Tn liet jaar 1350 werd te Middelburg eene bijzondere stapelplaats aangelegd voor de menigte lakenweverijen op liet platteland van liet eiland Walche ren, nadat reöds in 1331 door hertog Jan van Brabant eene ordonnantie was uitgevaardigd, waarbij aan aflle wol wevers werd gelast, zich binnen, de steden te vestigen. Ook Amsterdam was i-eeds vroegtijdig in het bezit van wolfabrieken, die er lang stand hiel den floor de zorg, welke men droeg om die door wel overlegde verordenin gen aan te moedigen en uit te brei den. Doch voorat de zware belastin gen, waardoor de arbeidsloonen daar veel hooger dan elders stegen, déden de meeste fabrieken in den loop der achttiende eeuw zich naar elders ver plaatsen. Te Antwerpen, Brugge, Dordrecht en Meóhelen ontstonden aanzienlijke wolmarkten. Te Brugge vonden ten tijde van den hoogsten bloei 50.000 menschen hun onderhoud alleen door •hét. lakenwéven. HET SPINNEN. De grondstoffen, die rneer of min der tot het spinnen en weven geschikt zijn, woi"den slechts in het dieren- en plantenrijk gevonden. Wel vervaar digt men uit metalen draden weefsels tot zeer groote fijnheid, doch het me- taail is hier geen groote concurrent. Het gewicht blijft altijd een bezwaar. Hét glas laat zich tot- uiterst fijne en buigzame draden uitspinnen, waar van ook weefsels kunnen worden ver vaardigd, maar tot een ander gebruik ■dan tot voorwei-pen van smaak laten die glasdraden zich. bezwaarlijk be zigen, want er zijn wel zeer schoon© uit glas vervaardigde dameshoeden gezien, dóch niemand zou ze kunnen dragen .In het plantenrijk staan bo venaan het katoen, het vlas em de hennepbovendien heeft men nog een reeks van minder belangrijke tot het spinnen geschikte stoffetn uit. planten stengels, boomschors, twijgen en tak ken, bladeren, vruchten en bloe sems, waarvan enkelen eerst, onlangs bekend geworden, wellicht voor de toekomst nog waarde zullen hebben. Het dierenrijk, dat de beste grond stof levert, zullen wij hef eerst be handelen en dus beginnen met. WOL. Goede zuivere wol leveren ons de schapen. Er zijn nog wel andere soor ten wol-gevende dieren als de Laana, de Cashmire en de Angora geiten, de alpaca, de rieunia en de kameelge woonlijk spreekt- men van deze dieren echter niet van wol, doch van haar, b.v. kemelshaar; de vezel lijkt ech ter méér op dien van wol dan van haar. Het is lang niet onverschillig van welke soort schapen de wol afkom stig is, evenzoo werken klimaat, land streek. voeding, verzorging, enz., op de kwaliteit en gehalte van de wol. Het schaap, dat op de bergen leeft, is van gansch anderen aard dan dat zich in de lage lande ophoudt. Tegenwoordig wordt vooral veel wol van de beste- kwaliteit ingevoerd van Australië en Silezië, dat door klimaat en weersgesteldheid uitermate ge schikt is voor de schapenteelt. De waarde en bruikbaarheid der wol hangt vooral af van de volgende eigenschappenfijnheid, zachtheid, rekbaarheid, gelijkheid. Meur, glans, lengte, enz. Men heeft wol van niet meer dan een paar centimeters en wol van 15 a 20 centimeter lengte en meer. De wollen vezel is rond en gekruld of gegolfd en zijn oppervlakte bestaat uit schubben, waarvan de randen naar buiten en van den wortel afnaai* boven loopen. De beste wol zit langs de schouders en de zij'dén. De overige wol is korter of grover sommige gedéielten zijn afgesleten door liet wrijven en liggen, terwijl weer andere gedeelten vol klitten en vuil zittende wol op de poolen is recht en stijf. Verschillende wcflsoorten worden in de fabricatie gebruikt, dlie wij derscheid'en in geplukte wol en in vliezen. Geplukte wol is wol, die van het doodle schaap is verkregen, wol in vliezen is van het levende schaap af geschoven. Voor een goede gedachtenvorming van de bewerkingen die wól achter eenvolgens ondergaat, verzoeken wij U ons te vergezellen op eene korte wandeling door de weide en daarna door de fabriek. Daar ligt liet. schaap Ziet hoe vuil en onoogelijk, aan elkaar gekleefd, die wol er uitziet. En toch zal deze zelfde wol wellicht over eenigen tijd in den vorm van een prachtig cos- tuuni het. Veege lijf eens koniugs sie ren. Talloos zijn dan ook de chemi sche en technische wonderen, die de grondstof d'oorloopen moet om tot haar hoogsten graad van bruikbaar heid gebracht te worden. Alvorens het schaap geschoren wordt, wascht. men hetdeze was- scliihg is echter niet voldoende. De wol van het beest is bezwaard niet alleen met aardetof, gruis, mest enz., maar ook mot een vettige zelfstandig heid, wol zweet" genaamd. Een gewone merinovlok bevat 40 pCt. wolzweet, 27 pCt. vuil en slechts 33 pCt. zuivere wol. Elke vlok zit in elkaar als een klit. Bij het sortee- ren woi'den de verschillende soorten wol (gewoonlijk 7 soorten) in ver schillende bakken geworpen. Van het goedé sorteeren hangt grootendeels af of het fabrikaat al of niet goed uit vallen zal. Dat zuiveren der wol geschiedt in een groote vernuftig uitgedachte machine, welke wij zouden kunnen noemen een hydraulische opzuigings- kuip. Nadat de wol gezuiverd is, wordt ze gedroogd op een breed ijzeren rooster, waardoor een sterke volume warme lucht stroomt. Het bleeken der wol geschiedt gewoonlijk op de volgende wijze Men brandt zwavel in een klein fornuis en de rook stijgt op door een reeks kruiselings over elkander lig gende planken en bezwangert een afloopenden -stroom wat ei*, die in een vat zich ontlast. De wol is nu ontdaan van haar natuurlijk vet, doch moet. om glad te worden, van een niéuwe vetsoort wor- den voorzien. Dit noemt men vet- t e n. Gemeenlijk wordt de wol v e r- ni engd met katoen. Eerst hééft men e-en laag wol, da.n een laag katoen, hierop komt een tweede laag wol, wéér vet, dan weer katoen en zoo veiwo'lgens. De wolhoop wordt nu ge slagen met een stok en ten slotte in den vermenger gebracht, die de ve zels zorgvuldig dooreenmengi tot een massa. Hei ka ar dien dient om het nog geheel onregelmatige materiaal over té brengen in een vorm, gelijkende op garen. Bij het spinnen wordt het ge kaarde materiaal getwijnd en tevens uitgerekt. Na het spinnen wordt het garen op spoelen gewonden en is dan gereed voor het breien. Hef breien of weven geschiedt met verschillende draden of garens, waar van een groot aantal „schering" ge- heeten, naast elkander gelegd worden en met een of meer garens of draden „inslag" of ..dwarsdraden" genaamd, dié in rechte rijen op en neer tus schen de d roden der schering worden gebracht en bevestigd worden door afwisselend de scheringdraden op en néér te laten verspringen. Het bovenstaande e.eeft in beknop- ten vorm zoo ongeveer de bewerkingen die dé ruwe grondstof ondergaat, al vorens zijn kan aanspraak maken op den naam „stof". In de soorten van stoffen voor heerenMeeding alleen bestaat reeds eene groote verschei denheid. Zoo heeft men b.v. om rnaar iets t-e noemenlaken, kamganen, drapé, granit, cheviot, ratiné, duffel, eskimo, diagonaal, covercoat. bukskin, enz., enz. Deze soorten zijn alle zonder veel kennis van elkaar te onderschead'en aan het weefsel. Echter meerdere kennis wordt voor deb. fabrikant van de kleedingetuk- ken vereischt voor het kiezen il er stof fen voor de verschillende kieeding- stuikken. Daarbij moet rekening wor den gehouden niet belgeen het kiee- dingsfuk zal moeten presteeren. Zoo zal men b.v. voor goédkoope kwalitei ten beter doen geen zuivere dunne of tweede soort wollen stoffen te kiezen, dbóh Meiver half wol en half katoen, daar dit veel sterker in het dragen- is. Wannéér men onze goedkoop ste genres confectie-goederen koopt, ontvangt men geen zuiver wollen goederen, doch half wol en half ka toenen weefsels. Déze worden gekozen uit de sterkste stoffen. In hoogere prijzen wordt zuivere Australië wol geleverd, die dan echter ook ge garandeerd solide en sterk in het dra gen kan zijn. Vraagt, onze costumes van van 8.50 tot f 14.half wol en 114.tot 150.zuiver wollen stof. Winterjassen en demi-saison9 van f 5.tot f 10.half wol, en 12.tot f 45.zuiver gega randeerde wollen stoffen. Een erkend feit ïs liet, dat wij ons succes hoofdzakelijk te danken heb ben aan de groote zorg, waarmede al tijd de stoffen worden onderzocht, ge keurd en voor hunne bestemming aangewezen. Daarvoor is echter noodiig een grondige routine en veel wa-renikfen- •nis, gepaard gaande met l>ekwaam- heid in het kleeimaltersbedvijf. Elke confectioneur of stoffenhan delaar moest- eigenlijk een voorbe reidenden cursus doormaken op d'e fabriek, ivaar het product, diat liij verwerkt of verkoopt, gemaakt wordt. .Amsterdam. 13 Februari 1906. A. KREYMBRG Co., Hofl everanciers, Leiidschestroat.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6