Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland Weerbericht. MEDEDEELIN'GEN VAN HET KONTNEL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Biltirt, 16 Augustus. Hoogste barometerstand 770 m.M. te Horta i.Azoren); laagste 751.5 te Wioh N. O. Schotland). Verwachting tot den avond van 17 Augustus. Wind: zwakken tot matigen Z.W. tot westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: bewolkt; •waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 759,8 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 758.8 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. ïbermometerstasd. te Haarlem. Donderdag 16 Augustus Hoogste gisteren F. 67» Laagste heden nacht F. 66c Hoogste heden tot 2 uur F. 63« MINNENIJD. 't Is zeker moeilijk om over een •immoreele, onfatsoenlijke zaak dui delijk te schrijven met fatsoenlijke, niet kwetsende woorden. Maar waarom is het ook eigenlijk noodig, dat wij alles met de letter aangeven, iedereen weet hst, hoe er met de liefde gespot wordt, op wree ds, afschuwwekkende wijze. Denk anaar aan „donker Amsterdam" en gij weet wat ik bedoel. Doch nu niet iets uit „donker Am sterdam". maar wel uit „donker Haarlem". Uit donker Haarlem roept gij ver baasd en misschien ook ongelgovig nit. Ja, ook in onze stad gebeurt veel. dat het daglicht moet schuwen, ook al blijft het m§er dtan in Amster dam ondier den dekmantel. Thans is ons weer eens een tipje opgelicht van den sluier, die deze donkerte bedekt, en... ér is heel wat aan het licht gekomen.- In de Noorder Schoolsteeg een zijstraatje, dat de Jansstraat met de Smedestraat verbindt zajn ©enige bierhuizen of logementen, idie in zeer Biechten reuk bij de politie staan. In een daarvan woont die 36-jarige An na Bottu. een vrouw van slechte zeden, die leefde met een zekeren A. 'A. Swanenberg. Maar de 28-jarige J. J. van Loenen had voor Anna zoo- Veel liefde opgevat, dat hij met haar in het huwelijk wilde treden. Anna was niet afkeerig van deze liefde, •maar... trouwen stond haar toch niet aan. Welke redenen zij daarvoor had Een er van is ongetwijfeld de angst voor Swanenberg. Deze minnenijd is niet jong, inte gendeel van zeer ouden datum. Eeni- ge j air en leefden de beide mannen den ook op gespannen voet. Steeds is bet evenwel bij scheld- of kleine vechtpartijen gebleven tot op Maan dag 28 Mei. Toen is het tot een uit barsting gekomen. Vari Loenen heeft in den laten avond van dien dag, omstreeks twaalf uur. in de Noorder School steeg, Swanenberg mishandeld. Met een mes heeft hij hem toegetakeld en wel zeven steken toegebracht, waarvan éen van zeven centimeter. Voor deze mishandeling moest Ja cobus Julius van Loenen hedenmid dag terecht staan. Hem waren door het Openbaar Ministerie waarge nomen door den Officier Van Justitie Mr. A. A. Pélérin verschillende feiten ten la ste gelegd, ter keuze van öe rechtbank, le. poging tot moorti, te. poging tot. doodslag, 3e. zware mishandeling, 4e. mishandeling. Een zeer voorzichtig gestelde dag vaarding dus. Altijd pasklaar voor een veroordeeling, want past 't een niet, dian toch wel het ander. De eerste en zwaarste beschuldi ging is ..poging tot moord", dat fa, dat Van Loenen het döel had, om Swanenberg te do oden, na Van tevo ren het plan daartoe beraamd 'te hebben. Quaestiieus is de voorbedachte rade; mocht deze niet bewezen wordm, dam bleef de „poging tot doodslag" dat is ook dat Van Doemen bij het toebrengen der messteken het doel had Swanenberg te do oden. Mocht ook deze beschuldiging n^et toepasselijk zijn zoodat niet bewe zen werd. da.t Van Loenen het doel had Swanenberg van het leven te benooven dan blijft nog de mis handeling, en de vraag of deze is te rangschikken onder „zware mishan deling" of onder gewone mishande ling. Tegen twee uur word met de be handeling der zaak aangevangen. Er waren niet minder dan 14 getuigen gedagvaard, waaronder de mishan delde Swanenberg, Anna Bottu, ver schillende bewoners der Noorder Schoolsteeg, de geneesheer Van Maas en de inspecteur van politie VaiiTTen Broeke. Ais ambtshalve toegevoegde verde diger trad op Mr. J. H. ThieL Over de behandeling dér zaak zelve doelen wij in ons volgend nummer ©en en ander mede. Rijwieldiefstal. Dat er een boeventaal bestaat, we ten onze iezers, daarvoor heeft onze ,.Om ons heen "-sdhrija-er gezorgd. Hei bestaan ervan werd nu weer bewezen in de rechtzaal, toen de zaak van den 19-jarigen Mar. Hermus werd bdhandeTd. Drie „jongens van de vlakte" (waar van beklaagde er één was) wandelden op 10 Juli langs den Kampersmgel, waai* zij een rijwiel zagen staan. Daar staat een „zwijntje" zei de een tegen den ander, wat tengevolge had, dat Henmus het rijwiel wegnam. De een wilde het „kapen" (wegne men) aan den ander overlaten, omdat ieder voor zich overtuigd was, dat zij al genoeg „bdknijsd" (slecht bekend) stonden Ter zitting wierp Hermus alle schuld' op zijn kameraads W. C. S. Schollen en W. C. Wage maker, die op hun beunt beweenden, zoo onschul dig te zijn als lammetjes. Wagemaker en Schollen hebben ech ter toch (hert rijwiel' vaar Hermus da delijk na «dien diefstal overgenomen, en verkocht aan een «pkooper in die Lakenstraat De behandeling (dezer eenvoudige zaak nam zeer veel tijld in beslag, om aan het lacht te brengen, wie de eigen lijke id&ef is. Toch achtte het Openbaar Minis terie bewezen, «dat Hermus d© heeler van het rijwiel is en eisahte met het oog op de zeer vele veroordeelingen, die hij needs achter den rug heeft, tegen dezen beklaagde een zware straf, nl. 1 jaar. De verdediger, mr. Renier, vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs en verlangde dadelijke in vrijheid sieUing. Dit werd door de rechtbank gewei gerd. WEDSTRIJD VAN FANFARE- EN HARMONIEKORPSEN. Voor de in het Brongebouw te hou den wedstrijd van Harmonie-en Fan farekorpsen hebben zich tot heden reeds 15 vereenigingen aangegeven. De gelegenheid tot inschrijving is nog opengesteld tot en met 19 dezer. FIETSONGEVAL. Woensdagavond slipte op den Scho- terweg een fietsrijdster. Juist kwam een melkwagen aanrijden, die niet bijtijds kon wijken, en dwars over de fiets reed. De juffrouw kwam er goed af, maar de fiets werd aan stukken opgenomen. U itstapj e. De kinderen uit het Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente te Schiedam brachten Donderdag een bezoek aan Haarlem en Omstreken. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van het amo- veeren van een woonhuis, KI. Hout straat 46rood en het bouwen van een winkelhuis met woning, daar ter plaatse, was minste inschrijfster de Wed. A. F. Captein, alhier voor f9050. Morgengeven wedengeheelen uitslag GEVONDEN VOORWERPEN. Een medaille. Een portemonnaie met geld. Eeu insigne. Twee olie bussen. Twee parapluies. Een hond. •Besmettel ij k e ziekten. Volgens opgaven in d!e „Stct" van heden 'kwamen to de week van Woens dag 8 tot Dinsdag 14 Aug. 1.1. te Haar lem 2 gevallen van diphteritis voor. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier, did. 16 Augustus 1906 is in staat van faillissement verklaard: Gers. Jofhs. van1 Schalk, brood- en banketbakker, wonende te Santpoort. Rechter-commtsaaris: mr. C. G. van Reeken. Gratificatie. Gisteren, Woensdag, zijn de agen ten van politie-rechercheurs M. L. van Halst en J. Jansen bij den Bur gemeester ontboden, die hun de toe zegging heeft gedaan, dat zij de hen over het eerste halfjaar 1906 onthou den gratificatie van f 37.50 voor ieder, toch nog zullen ontvangen. De Commissaris van politie had namelijk geadviseerd, dat hij thans weder zeer over hen tevreden was en zij met de kermis goed hun best had-, den gedaanI Sociëteit „Trou moet Bly- cken". Concert op Vrijdag 17 Augustus 1906, 's avonds 8 uur, door de Mu- ziekvereeniging „Harmonie", onder directie van den heer H. W. Hofmees ter Rz. Programma 1. „Ein Sangersfart in die Sachsi- sche Schweiz", Marsch, Peusehel. 2. Ouverture Marie Henrietta", L. Montague. 3. „Soirée d'été", valse, E. Wald- 4. a. .Schmeichelkatzchen", Salon- stück, Eilenberg. b. „Le Harlequin", polka met zang, F. Zikoff. 5. „Reisebilder", Divertissement, J. Resch'. 6. „Mfidchen von der Spule", Ouverture, Fr. v. Suppé. 7. „Les Sarrasins", fantaisie man che, G. Tack. 8. „Nellv", valse de concert, A. Ruilana.- 9. „Le Conquérant", grande ouver ture, A. Govam. OVERVEEN. Woensdag woei ter eere van den Zeer eerwaarden heer Ten Bririke, pastoor alhier, die zijn veertigjarig jnbilé vierde, het nationale dundoek van verschillende gebouwen. Al had ook Z. B. verzocht geen buitengewo ne drukte van dezen dag te maken, de kerk was toch onder de late Hei lige Mis overvol. Hoofd- en zij-alta ren waren prachtig mei bloemen ver sierd en bet koor, gesteund door een paar flinke krachten van buiten, zong op zeer verdienstelijke wijze. Na afloop der H. Mis begaven tal van parochianen zich naar de pasto rie om den Jubilaris, hun beminden herder, de hand te drukken. Deze stond daar omgeven van zijne fam'- lieleden te midden van een bloemen- tooi en de vele andere cadeaus, wel ke de gemeentenaren hem haften vereerd. Onder die geschenken vermelden we het keurig en zeer gelijkend ge schilderd portret van den jubilaris, een sierlijk schrijfbureau en misge waden. BLOEMENDAAL. Met onbepaald verlof. De reserve 2de Luitenant G. W. de Jong van het 21ste bataljon Landweer Infanterie wordt met ingang van 28 Augustus a. s. op onbepaald verlof ge steld. Niet te vinden. De Landweerplichtige G. W. v. d. Sluis, welke dit jaar voor herhalings oefeningen onder de wapens had moe ten komen, is zonder zijn adres achter te laten spoorloos verdwenen, terwijl hij het laatBt is werkzaam geweest op de boerderij van Mevrouw van der Vliet-BorBki onder Elswout te Over- veen. HEEMSTEDE. Heden-, Donderdagmorgen, om streeks half zeven had alhier een on geval plaats.- Een jongen leidde een los paard aan de hand, hetwelk schrikte voor de traan. Het dier ging er van dooi en kwam toen in hollende vaart in aanraking met het meikwagentje van Mietje v. d. Velden, waardoor de bus sen, inhoudende omstreeks rijt en t'adhtig liter melk, verloren gingen. Het paard echter werdi spoedig gegre pen. HAARLEMMERMEER Het bestuur der IJsclub Haarlem mermeer te Hoofddorp heeft het plan opgevat om ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier vereeniging in den a. s. winter een Tentoonstelling te houden van IJs- en Wintersport verdeeld in 5 groepen als1. Werk tuigen ten dienste van verrichtingen op het ijs of bij sneeuw. 2. Schaat sen, Prik-, Hand- en Arresleden, Scherpbeslag, IJsschniten enz. 3. Reddings- en Verbandmiddelen. 4. Winterkleeding en Voeding op sport gebied. 5. Opluistering. Ter bereiking van dit doel is een algemeene vergadering der leden op geroepen tegen Zaterdag a. s„ ten einde de plannen te bespreken en een commissie van voorbereiding saam te stellen. SLOTEN. De heer W. T. C. Dvuyvesteyn te Amsterdam, is ge/kozen tot bestuurs lid van idie Slotenbinjnien: en Mtddel- veMsche gecombineerde polders en zulks to pl'aalts van wijlen den heer G. Veldhuizen. LEIMUIDEN. Deze gemeente zal op 30 Augustus a. s. ter herdenking der verjaring van Koningin Wilhelmina feestvie ren. Op een terrein midden in het dorp gelegen en voor die gelegenheid af gehuurd. wordt een muziektent ge plaatst, waarin de welbekende Beier- sche kapel concert zal geven. De noodige kramen, enz. zullen aldaar niet ontbreken. Volksspelen, ringrijderij en wieler wedstrijden zullen worden gehouden, en het slotnummer zal een optocht met verlichte fietsen zijn. ZANBVOORT. De toestand van den jongen, die zich onlangs, door in een paal der electrische geleiding te klimmen, zoo danig bezeerde, dat men voor zijn leven vreesde, is op het oogenblik bo ven -alle verwachting gunstig te noe men. Behalve het verlies van een hand, hoopt men, dat zijn onvoorzichtige daad geen verdere gevolgen zal heli- ben. (Tel.) Een windhoos. Woensdagmiddag woedde te Zand- voort een windhoos aan het strand. Komende nut het Zuiden ging zij langs de strandstoelen van het Groot Badhuis, wierp aldaar eenige stoelen omver, nam een «meisje op, dat pl. m. 10 «nieter verder op het strand' terecht kwam en ging toen over zee tot aan de badinrichting Neptunus. Daar wer den een paiar badkoetsen omver ge worpen en kwam een er van met de wielen uiaar boven gekeerd' op den grond terecht. Bij de badinrichting voor het Kurhaus werd een fruittent deerlijk gehavend, het dak werdi er afgesltogierd en kwam op den Boule vard te1 lande. Een en ander gescbied- ide in een ©ogenblik. Jubiüé. Den 25 Augustus a.s. hoopt Trijntje Paap idlen dag te herdenken, dat zij voor 25 jiaren in «dienst trad bij de badinrichting voor het «Hotel Kurhaus Naar vernomen wordt heeft zich eene commissie van diames en heeren ge vormd om ddzen dag voor de jubila- resse niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Aangekomen badgasten: Kattenburg, Rotterdam, Hotel de l'Océan. Jacques Roeper, Amsterdam, Hotel de TOcéan, 5 pers. Kattenburg, Amsterdam, Hotel de l'Océan, 4 pers. Mevr. Klein, Rheinbrohl, Hotel Kur- haus, 5 pers. M. Lezer, Amsterdam, Hotel Kur- haus. Van Setten, (Doorn, Hotel Belvédère, 2 pens. H. vtiliimmen, Dusseldorf, Hotel Bel védère. M. 'Meter, Antwerpen, Pension Hol landais. Faan. Dubuse. Andernach, Villa Ale&dh, 11 pers. N. Paré, Nijmegen, Hotel Kurilaus, 4 pers. W. Eggeait, Berlijn, Hotel Kurhaus. Mevr. Rust Bachstein, Hamburg, Groot Badhuis. Baron Van Heuvel tot Westerflier, Gleef, Groot Badhuis, 2 pers. Mevr. Versteegh Hilversum, Groot Badhuis, 3 pers. E. Lehndertz, Crefeld, Groot Bad huis, 2 pers. Mevr. H-ollerman. Amsterdam, Gr. Badhuis. André «de la Porie, Amsterdam, Gr. Badhuis, 2 pers. M>ej. Pelze, Crefeld, Groot Badhuis. Mej. Kahbe, Crefeld, Groot Badhuis. Jb. Panman, Haarlem2de Spoor straat no. 17, 2 pers. R. Esch, Duisburg, Pension Sein post, 2 pers. Jongejuf. 'Middelbeek, Amsterdam, AJdan. De Winter. Jiongejuf. «Balfbidie, Utrecht, Ad'm de Winter. Jongejuf. Daners, Amsterdam, Adm. de Winter. Mevr. Frassinet, Dieren, Pension de 'Roos. Mej. van Praag, Amsterdam, Pen sion Üe Roos. P. Arons, Berlijn, Pension Piet Hein, 3 pers. Dr. J. W. van Lennep, Amsterdam, Villa Jacoba, 7 pers. HOFBERICHTEN. H.M. de Koningin-Moeder is voor nemens as. Zaterdag tegen 3 uur van het Leo te Soestdijk terug te keeren. Volgens de Duitsche bladen, heeft de iprins der Nederlanden eenige da gen «te Schünhagen, in den kreits Framzburg (Pruisen) vertoefd en daar in de koninklijke bosschén op herten gejaagd. Maandag heeft prins Hendrik zich naar Ivendorf bij Doberan, in Meck lenburg «begeven, om ook daar te jagen. In liet (najaar zouden de Koningin en haar gemaal te Rabensteinfeld en te Dobbin verwacht worden. CONSULAIRE VERTEGENWOORDI GING IN ZUID-AFRIKA. In afwachting van een definitieve •regeling van den consulairen dienst in Zu-M-Afrika, had1 die minister ran Buiteniamdsdhe Zaken een aanvul- •ltogsfoegro©t/tog van hoofdstuk 3 inge diend tot bekostiging van 'de vesti ging van e«en beroepsconsulaat te Jo hannesburg eu voor 'de bezoldiging van ©en vice-consul te Singapore. Thans heeft de minister aan de Twee de Kamer .meegedeeld 'dat deze aan- viritingsbegiooting wordt ingetrok ken. DE BEDIJKING VAN DEN BATHPOLDER. Bij de bedijking aan den Eersten Bathpolder, als gevolg van den wa tervloed van 12 Maart, zijn, naar de Midd. Crt. meldt, een 1400 man werkzaam. Aan den spoordijk wordt druk grond vervoerd rnet houten bakken. Niet minder dan 24 dier bakken, aan twee machines bevestigd, doen daar dienst. Elke volle bak bevat ongeveer 4 kub. meter grond, zoodat de gehee- Ie trein bij eiken rit ongeveer 96 kub. meter grond vervoert. Het aantal kub. meters grond, dat op die wijze dagelijks uit de schorren wordt aan gevoeld, blijft dan ook niet ver van de 2000.' Aan den Bersten Bathpolder ts men van af wachtpost 19 tot aan de grens van den Reijgerbergschen dijk, dus tot aan het zoogenaamde „pavil joen", begonnen dien dijk aan den buitenkant te verzwarenaan de binnenzijde, het dichten der gaten natuurlijk uitgezonderd; schijnt niets te moeten gebeuren. Ook is men ijverig in de weer om te trachten het gedeelte van dien polder, waar de huizen staan en welk deel nog elk tij onder loopt, droog te krijgen door het leggen van voskaaien, enz. Te verwachten is, dat dit op het laatst dezer Week of het begin der volgende gelukt. Aan den Tweeden Bathpolder gaat alles ongestoord zijn gewonen gang. Op het oogenblik is men druk be zig om met een heimachine palen In den grond te heien daar waar in hef vervolg een sluis komt. N'ED. BARBIERS EN KAPPERSBOND. Aan hef ons toegezonden jaarver slag van den Nederlandsühen Bar biers- en Kappersbond ontüeenen wij (het volgende: De strijd voor de invoering van het Bond9wapen, wordt aangestipt als een der belangrijkste zaken uit het 15-jarig bestaan van den Bond. In den hreede wordt gewezen op Ide te genwerking welke 'de vereeuiging in dit opzicht heeft ondervonden. Over de gemaakte propaganda wordt gezegd, dat „in en door bijna alle afd:. propaganda is gemaakt. Bij de een met meer, bij een ander met minder succes, maar toöh is overal gewerkt. Haarlem verdient voor haar onver moeide propaganda een bijzonder woord van waardeering.- Opgerioht werden 10 nieuwe aid. n.3. te Alfen aan den Rijn. Weesp. Oude en «Nieuwe Pekela, Schiedam, Gouda, Broek o<p Langendijk, Koog aan de .Zaan, Hoorn -m Putten, Rot terdamFeijenoord en Deventer SI. In *t geheel telt de Rond thans 41 af- deeltogeo mei 1035 ieden, tegen 19 afdeelingen met 667 leden in 1901. 250 vaflevereenigingen namen motle's van steun aan, in zake de actie voor dse invoering van ihet Bondsw.apen. In zaike de (hygiëne bij den bar biers- en kappersajibeid ontwierp bet hoofdbestuur een 15tal bepalingen, gebaseerd op de raadgevingen van de Amsierdauisohe Gczondheidsommis- sie. Deze bepaltogan werden alle aan vaard. Betreffende ;de vak-actie der afdeelingen wordt o. an. Haarlem ge noemd, wegens haar actie voor de sluit/ing op de 2de dhristelijke feest dagen. Het (hoofdstuk secretariaat vermeldt o. a. dat de bondssecretaris een conferentie had.' met den Wel Eerw. Pater Van dien (Berg, alhier, welke samiensprefcing liep over een te stichten «R. K. Bahbiem- en Kappers- vereendging. De conferentie, aldus het -verslag, had een goeden uitslag. Ingesteld werd ©en enquête omtrent die wensdbefllijkheiid van een te stich ten fonds voor bedrijfsschade en ult- keering bij besmettelijke ziekte. On geveer 80% 'der 'led-en verklaarden zich voor -de stichting van een dergelijk fonds. •Dit jaar werd een plan ingediend •tot reorganisatie «van het Cent raai Plaatstogs-Butreau, waardoor deze in stelling uitgebreid zal worden.- Het Algemeen Bureau van Inlichting be handelde 62 gevallen. In hef. sotvvoord van het verslag van den secretaris wordtgezegd, dat de toekomst niet rooskleurig is. „De onimaoht waartoe wij gedoemd zijn door onwil van enkelen, die on macht welke wij ten bate van allen zooveel mogelijk wilden opheffen, die onmacht kon wel eens de oorzaak zijn, dat wij nooit tot radicale verbe teringen zullen kunnen komen. Wij met ons peuterig klein-winkelbedrijf, -wij staan zoo volslagen afhankelijk van 't publiek, -zoo volslagen afhan kelijk van de eerste de beste egoïst, •die niet naar anderen, maai- alleen naar zich zeiven kijkt. Wij staan in den strijd onzer dagen er zoo geheel anders voor, dan welke organisatie ook. In onze rijen heersdht de concurren tiegeest oppermachtig." Het bijgevoegde financieel verslag over het boekjaar 1905— 06 deelt mede dat -ontvangen werd f 4.950.87, terwijl de rekening met een voordeelig saldo van I 2089.20£ sluit. Het fonds voor uilkeerimg bij ziekte deed uitkeerin- gen tot een bedrag van f 998.25. De in komsten bedroegen f 1743.14. Het voordeelig saldo was groot f 744.89. Het fonds voor uitkeering bij over lijden sloot niet een overschot va-n 2948.85. Er werden vijf uifkeeringen gedaan tot een gezamenlijk bedrag van f 600. De inkomsten van dit fonds bedroegen 3548.85. Het' Bondsorgaan 'kostte 1249.11. Het winstsaldo was 358.79. In die negen laatste jdren werd' bij na 15.000 uitgekeerd aan zieken en w ed.iuwe«n en weezem. ONWEDER. Bij Nieuwe Schans is Dinsdag de bliksem geslagen in de behuizing, waarvan eigenaar en bewoner de heer J. IJzer, diens echtgenoote en een dienstmeisje. Het hemelvuur sloeg van boven achter in de behui zing, waarin het voor eenigen tijd gewonnen hooi was geborgen en ver oorzaakte brand. Het huis van IJzer staat op ongeveer 20 min. van N.- Schans. vlak tegenover de Bone schans, te Bunder Neuland; op on geveer 50 meter over de grens tus- schen Duitschland en Nederland. Van af de Boneschans, als ook van Bunder Neuland, werd dan ook zeer spoedig hulp verstrekt, wat ook wel noodig was, daar IJzer, die eerst on langs van een ziekte herstelde en zijne vrouw beiden ruim 80 jaren zijn. De oude vrouw die zeer zwak op den gang is, moest uit de behui zing worden gedragen. Men heeft echter nog vrij wat van den inboedel kunnen redden. Te ongeveer 7 uur lag alles aan den grond. IJzer en echtgenoote werden voorloopig bij familieleden te Boneschans onder dak gebracht. Brandweer die van Bunde moest komen, alsook de Duit sche politie, waren afwezig. Toen dus de redders ni«et meer noodig wa ren, werd het een echte roofboel. De tuinvruchten werden vertreden, om de vruchten van de hoornen te pluk ken, die in vrij groot aantal om het huis sta.au. Alles was tegen brand schade verzekerd. (Prov. Gr. Ct.) BRUTALE INBRAAK. «De «inbrekers izijn te -Amsterdam weer geducht in 'de weer. Eergister- naoht 'zijn «ze aan het werk geweest to bet pand van de firma J. «B. Dedius en Co., gliadh'andeü'aren, Gelctersehe- kaJde 29—24.- Nadat de straatl antaarn was uitga- draaiiid, Sneeft «men een zijdeur, waar van eerst (het slot was «'bewerkt, inge drukt. Eenmaal binnen zij«ud«e «hebben "de inbrekers ihun krachten op de brand1- kast beproefd. Verschillende gaten werden gehoord, maar te vergeefs. Het pantser en de sloten hielden stand, want uit het feit, dat zelfs niet 'het geringste voorwerp is achtergela ten, mag worden geconcludeerd, dat 'het dien „heeren" niet aan den noo- «digen tijld' «heeft -ontbroken. Hadden zij geweten, welk een schat 'Mer voor hen -verloren ging, wie weet, of dan niet (het onmogelijke ware be proefd. In de brandkast lag namelijk voor f 150.000, dus anderfhalvs. ton aan effecten geborgen, naast een paar duizend gulden aan geld Een buit, voor inbrekers,- om van te wa tertanden. Toen de pogingen, om de brand kast te forceeren, geen resultaat had den, zijn alle lokaliteiten doorsnuffeld (Niets weid medegenomen, wijl daar niets van hun gading te vinden waa. Van de daders tot nu toe geen spoor. De politie heefi de overtuiging, dat deze brutale inbraak het werk is ge weest v«an minstens twee personen. E-n, afgaande op ttte deskundige wijze van bonen, moeten het „vaklui" zijn geweest. Het perceel is 's nachts geheel on bewoond. De inbraak moet na midder nacht zijn gepleegd', en werd eerst 's morgens door het personeel gecon stateerd. (Tel,) BRANDEN. Dinsdagavond is onder Oudeborne een ider gebouwen van de P. W. Jans- sens Friesdie stichting en bewoond ddor Oebel'e van der "Wal in de ascb gelegd'. Wel werden pogingen aan gewend om de vooiihuiizing-en te be houden, d'och zonieter gunstig resul taat. De inboedel1 werd'' gereid, Als oor zaak wordt hboibroei' genoemd. Alles was verzekerd. ONGELUK. Dinsdagavond tusschen zes en ze ven uur had een ernstig ongeluk plaats aan de Oosterhaven te Gro ningen. Een paard, gespannen voor een korenwagen, toebehoorende aan «den stalhouder Heikens aan den Oud'eweg, en waarop reeds een twin tig zakken waren geladen, werd door een vlieg aan den 'kop gestoken. Het dier schrikte dientengevolge zooda nig, dat het achteruit week, waar door d'e wagen van den wal op het schip, waai-uit het graan werd ge lost, terecht kwam het paard bleef op den wal, doch geraakte van de been. In het schip was de meter-weger Arend Lameijefr bezig met zijn werk zaamheden en deze geraakte onder den vallenden wagen. Toen hij uit zijn benauwde positie was verlost, klaagde hij over pijn in de borst, wat den inmiddels verschenen genees- neer, dr. Van Calcar, aanleiding gaf hem per rijtuig naar zijne woning te laten vervoeren vanwaar Lameijer, na verbonden te zijn, is overge bracht naar het R.-Kath. Ziekenhuis. De toestand van den patiënt, die drie ribben heeft gebroken en wiens borstvlies is gescheurd, was niet zondier zore. (Prov. Gr. Ct.) DE TENTOONSTELLING TE LEEUWARDEN. Naai' ij vernemen, heeft de Nijver heids tentoousted 1 ing -te Leeuwarden, die Zondag -j.l. gesloten werd«, een gunstig «financiëel' resultaat gehad. Hoewel «de rekening thans nog niet is opgemaakt, laat ihet zich toch aan zien, dat liet waarborgfonds van 33.000 'slechts .voor een klein g«edeel- t«e 'behoeft te worden aangesproken. Het bezoek aan de teoitoonsteMto-g heeft de verwachtingen verre overtrof fen. Behalve door de houders van iruilm 1600 dloorloopenide kaarten, wend de tentoonstelling dn 4 weiken door ongeveer 55.000 beltlaJlienlden bezocht, of gemiddeld per dag 1900 betalenden.- Deze tentoonstelling is dierhalve een groot «succes geweest en rniag «zeker «weHgelsldagd «ge-noednld worldem. Aan Leeuwarden zelve zal zij onge twijfeld vele voordeden hebben be zorgd, indien men slechts aannee«mt, dat volgens schatting gedurende de tentoonstel]] ingsrnaand aldaar ruina 40.000 vreemdelingen zijn geweest. STOOMSCHIP GEZONKEN. Het te Rotterdam thuiisbehoorende stoomschip De Ruyter, van Sint Pe teraburg naar Rotterdam bestemd, ia volgens een telegram -v«an den kapi tein uit 'Helsingfors, 12 dezer op een wrak geloopen en gezonken, Allen zijn gered en bevinden zich wel. De bemanning is eerst doorgezonden naar Kopenhagen en later is ook de •kapitein met de officieren derwaarts vertnofkken. Het stoomschip is «ter beurze te Rot terdam verzekerd. Sport en Wedstrijden COURSES TE DUINDIGT. Het ergste haast, dat tijdens wed strijden geschieden kan. geschiedde Dinsdag: het regende. De week van Dui-ndlgt, waarvoor nog wel prijzen zijn uitgeloofd van 3000, 2000, ■f 1500, f 1200 en 1ÖÖ0, ds dus onder niet zeer gunstige omstandigheden geopend. De modderige grindwegen waren to taal onbegaanbaar. De «koetsiers maak ten 'dus goddie zaken, hoewel het pu bliek «natuurlijk «schaars wias opgeko men. I. 'Sophiaprijis, harddraverij voor Ned, paarden. Hamidiicap. Als mini mum snelheid w«e«nd 1.47 aange«nO'men.- Min. afstahdl 2500 M, le prijs f 400, 2de 75, 3e 25. Deeüniettwers: Jonge Wi'lkes stal La Com'argo, 2650; Don Quichotte, eig.- Joh. de Mol, 2625; Don Juan, eig. J,-. Blakker 2675 M.: Bertha Elm.il, eag.. W .A. P. T. L. die Lelve 2575 M.; Glen Abdullah, stal Avamti 2550; D. D., eig. A. Bottelier, 2585 iM.; Tjibbe, eig. C.- J. Harmeyer, 2525 M„ «en David, edg.- J. A. Geersen, 2500 M. Eerste D.D., 4.27 1/5, 2e Tjibbe, ,4.28 (gedisquaMficeerd wegens te vroeg wegloopen). Tweede David 4.282/5, derde Don Quichotte 4.28 3/5. D. D. is veifcoaht. n. Weekprijs. Wedren olp de vlaikke baan voer inlandsdhe paarden van 1 jaar en ouder. Gewicht volgens de schaal Kg. overwicht voor iedere in 1906 gewonnen f 500. Maiden© 2 Kg. ontheffing. Afstand 1600 M. le prijs f 800, 2e 200, 3e f 100. Deelnemers Helena (stel Bultman), Flonkel (idem), Freule (stal Creutz),- Ardent «(stal' Jochems) Bon Espoir (idem), Gelukster (Stad Creutz).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2