Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Blldt, 25 Augustus. Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Hort a (Azoren)laagste 747.7 te Shields (Oostkust Schotland). Verwachting tot den avond, van 86 Augustus Wind Heden krachtigen, daarnd afnemende westelijke tot zuidelijken wind. Tijdelijk opklarend. TemperatuurIets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 754.1 m.M. Geen neiging tot voor-of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 763 m-M. Barometers en Thermometers Ruim» keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Tberaiometerstaad. te Haarlem. Zaterdag 25 Augustus Hoogste gisteren F. 66° Laagste heden nacht F. 51c Hoogste heden tot 2 uur F. 66o O VERVEEN. Ongenoode diertjes. Gistermiddag 'bailf vijf liepen eenige sdhoolligaande kinlderen op die Rampe- laan, toen opeens een zwerm Wespen nléerdaalde op het hoofd van den vijf jarigen A. H. en hem zoodanig toe takelden, dat hij voor een oogenblik onkenbaar was. Hoe gevaarlijk het is wespen te plagen, bleek hieruit, dat een jongen zijn kameraadje voorover in een wespennest gooide, waarbij deze hevig werd .gestoken. BLOEMENDAAL. Perziken en appelenlief hebbers opgespoord. Drie jongens van achttien en zeven tien jaar. die het vak van boon en- pluiüken uitoefenen, genaamd C. M., M. M. en A. S., en die zidh. schuldig hadden gemaakt, door middel van in- kfl&mmiing aan 'diefstal van een vijftigtal perziken en een appelboom met Prinsessennobdls geheel hadden leeggeplukt, staande in dan moestuin van den heer Van den Arend te Aer- derihout, zijn hedenochtend door den veldwachter S-mlIts opgespoord, ter- wijl nog een groot gedeelte van het gestolene in hun bezit werd ge vodden Daarop "is beslag gelegd en proces verbaal tegen hen op'ömaakt. Directeur 'Post en Telegraaf. Bij Kon. besluit van 21 dezer is tot directeur van het post- en telegraaf kantoor ie Bloemlenidaal benoemd de heer C. W. C. van Rie'tsdhcrten. HEEMSTEDE. Een ingrijpende maatregel. Tn verband met den hooibrand, weQke bij den spoorwegovergang aan de ZamdvoortscUile laan heeft plaats geffrad in die onmiddellijke nabijheid der spoorlijn, is door de Rijkspolitie onverwijld last gegeven het nog daar aanwezige boot, ongeveer 3000 pond, op te .ruimen, wat zeer zeker een flin ke maatregel mag genoemd worden, daar dagelijks zeer veel treinen de zen weg passeeren.- BEVERWIJK. In de Raadsvergadering van Vrij dag werd1 de wenschelijiMieM1 uitge sproken, dat in liet vervolg meer pu Wioiteit aan het verslag over den toe stand van het onderwijs werd gege ven, dJoor het voor belanigsteltenden ter inzage leggen. Afwijzend werd be schikt op het verzoek tot het heffen van haven geld bij abonnement, met het oog op de aanhangige bdvenplan- nen, en die noodzakelijke wijziging der heffing die 'daaruit zal voort ■vloeien. Toegestaan werd die afkoop van een erfpachltr-ecbt tegen 20 maal de opbrengst van die pacht. Goedge keurd werdén die ingediende rekenin gen dier gemeente der schutterij en van' het Burg. Armbestuur over 1906. Behoudens een kleine wijziging, werd biet voorste»! tot wijziging -der conces sievoorwaarden van de Zaaniaridsdhe iwa'terlieaJding goedgekeurd. Dienten gevolge zal het bestaande meenings verschil tusschen gemeenten -en maat schappij komen te Vervallen en zal het winstcijfer na-ar vaste gegevens, aan de consumptie ontleend, wiorden .vastgesteld1. De uibkeering zal bedra gen 20 van het saldo der winst -en .verliesrekening. De gemeente Bever wijk zal heft volgend jaar reeds aan spraak op uitkeering kunnen maken. Op advies der gezondhaidiscommiis- sie werden een edfta-1 woningen onbe woonbaar verklaard. N-a zeer breedvoerige gedaohten- wissellng Werden de eisdben vastge steld voor den aanleg van een straat op het terrein. „Kinhieim". Deze kwes tie, die reeds herhaaldelijk was wijge etel'di, kwam tilnans ten einde en zal nu moeten worden opgelost overeen komstig de eöischen van B. en W„ ge heel tegen de plannen van de bouw- terr.mij. „Ktah/eim".Naastaanzienlijk grootere kosten worden de exploitan ten nu verplicht liet door hen ontwor pen stratenplan prijs te geven, ten minste als zij zidh onderwerpen, aan deze -eiséhén. Met 6 .tegen 5 stemmen -werden de adviezen van den gemeen te-lardhitec-t, den heer J. Kerkhof, door den Raad 'opgevolgd. IJMUIDEN. Verlaten schip. Hedennacht is door de sleepboot „VLedhptéeg" en den stoomtrawler „Erida" alhier binnengesleept de ver laten Deenscüien schoener ,,Skirn-er" van Svemslboig. Het schip is geladen met teer. De bemanning is behouden te Middlesbro aangebracht. 'N SCHADEPOSTJE. Men schrijft uit IJmuiden d.d. 24 Aug. Toen hedenmiddag de heer S. uit oen boot stapte aan een der steigers voor de sluizen, ontv-iel heah, door dien hij struikelde, een gouden hor loge met gouden ketting, die beide in de diepte verdwenen. Ofschoon spoedig daarop een dui ker onder water ging, die den gebee- len steiger omliep, mocht 't tot be den niet gelukken de kostbare voor werpen terug te vinden. Het verlies is diaarom zoo kostbaar, omdalfc 't souvenirs waren aan een jubilé en zij van 'hoogen prijs zijn. Binnenland HOFBERICHTEN. Men meldt uit Apeldoorn: Het is vrij zeker, dat H. M. de Ko ningin, die zich nog steedis zeer in •acht moeit nemen, de StaJtemGeueraal dit jaar niet opmen aal. Vi-''XI OM HET LOO. Naar aanleiding van het bericht in de „N. Zutph. Ct.", waarin betoogd werd, dat de bewaking van H. M. de Koningin op Het Loo onvoldoende is, schrijft de correspondent te Apel doorn van het. „N. v. d. D." het vol- dende „Niet -dan met groote bev-reemding en schouderophalen heeft men te Apeldoorn dit zonderlinge nieuws gelezen, en zeker zou ik er het zwij gen toe hebben bewaard, ware het niet, dat bedoelde correspondentie aanleiding -heeft gegeven tot allerlei verkeerde gevolgtrekkingen en plan nen, welke laatste zeker op een te leurstelling zullen uittoepen. Tot aller geruststelling kan wor den medegedeeld, dat de bewakings dienst. zoo buiten als binnen het pa leis Het Loo, en in het Koninklijk Park, sedert de laatste jaren bijzon der verscherpt is. Waar deuren of hekken met het oog op de gewone werkzaamheden korte-n tijd. openslaan; ontbreekt ook het vereischte toezicht niet, en wie wel eens een bezoek bracht ten Pa- Leizie, of ongemerkt het Kon. Park wilde binnengaan, zal zeker ervaren hebben, dat de beambten op bun post waren. Zonderling is 't, dat. de schrijver in de „N. Z. Gt." niets schijnt te weten van den recherche-dienst op Het Loo wiens surveillance-systeem we, voorzichtigheidshalve, niet zul len uiteenzetten, maar van welks be ambten (allen uitgezonden door de hoofdbureaus in de groote steden) 't bekend is, dat zij niet alleen toe zicht houden op Het Loo, maar ook op alle wegen in den naasten en ver ren omtrek, op de internationale treinen, welke Apeldoorn aandoen, etc. Menige aanhouding van vreem delingen zonder middel van be slaan of van verdachte individuen is reeds te danken aan die waakzaam heid dezer rechercheurs. Weet de schrijver in die „N. Z. Ct." ook niets van den bewakings dienst der Kon. marechaussees te Apeldoorn en is U hem onbekend dat gedurende d-e aanwezigheid van 't Hof op Het Loo, te Hoog-Soetren een brigade der marechaussees is geves tigd, zooals van zelf spreekt ter sur veillance in de Soerensche en Loo- sch-e bossch-en, de omgeving van 'het Kon. Park en het Kon. Achterpark, waar H. M. en Z. K. H. zich veel op houden... Wel geschiedt het toezicht zoo on opgemerkt mogelijk, z-nder dat 't ooit de aandacht trekt, zelfs niet van II. M.. maar dit belet niet, dat ieder die in Apeldoorn een weinig mee leeft, weet wat in de omgeving van Paleis en Kon. Park voorvalt, weet, dat, ook des nachts, de „bewaker met zijn duffelsche jas" daar niet alleen staat. Zoolang het toezicht op Het Loo geregeld is als heden ten dage, mag zelfs de minste bezorgdheid mis plaatst heeten en is bewaking in an deren vorm zéker onnoodig. Onder de surveillanten zijn ook de oud-gedienden flink vertegenwoor digd, getuige bet korps Parkwach ters van wie nog niet werd ge sproken vóór het Paleis, allen mannen naar het ideaal van zekeren inzender in het „Koloniaal Week blad" veteranen met forsche kne vels en snorrebaarden, de breede borsten behangen met blinkend eere metaal, houding steeds onberispelijk militair. Het vaderland kan dus voorloopig rustig zijn/' Het woord is nu weer aan de „N. Zutph, Gt." FINANCIEEL GESTEUND. H. M. de Koningin heeft aan een gebrekkig, arm meisje te Zaandam f 30 geschonken -als bijdrage in de kosten van aankoop eener naaima chine en van het volgen van een knipcursus. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 40 geschonken als bijdrage voor bet aanschaffen van eene breimachine voor een gebrekkig meisje te Arne- muiden. menging in het eten van de familie aldaar, ten gevolge waarvan de fa milie en gasten ongesteld zijn gewor den, welke ongesteldheid nu echter is geweken. EEN VERVAARLIJKE SPRONG. Men leest in „De Vrije Hollander", verschijnende te City, Iowa, N.-A. Marie H., oud 65 jaar, van Fries land (Nederland), sprong nabij Detroit Mich., uit dien trein, d&e over eene hooge brug ging en viel 30 wet naar beneden op straat. Zij was op weg van Holland naar Chicago orn 'baai- broeder te bezoeken en was zoo geheel van streek door die uitgestrektheid van Amerika, dat zij dacht, dat dé con ducteur haar naar China of eenig an der groot land' bracht. Dat zij miiet dadelijk dood was, bad zij meerenideéls te danken aan de zes rokken, die zij aan -had. Met. eenige kleine kwetsuren kwam zij ei- af en binnen enkele dagen zal zij het Roode Kruis Hospitaal kunnen verlaten, waar zij ingebracht was. DE „NIEUW AMSTERDAM" AAN DEN GROND. Vrijdagavond half zeven uur is het stoomschip „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika-Lijn, komende van New-Vork, even boven Maassim; aan den grond geraakt. Ofschoon de vloed juist geëindigd was, hoopte men nog naar Rotterdam te kunnen op- stoom en, waarmede men echter be- drogen is uitgekomen. Onmiddellijk werd d-e assistentie in geroepen van. den tender „Columbus" en ander booten, om de passagiers van boord te hailen. De sleiepboobén van L. Smit Co.'s sleep- en bergingdienst, zijn naar de „Nieuw Amsterdam" vertrokken, om met tiet ochitendigetij te trachten het schfp vlot t-e maken. Voor liet schap bestaat evenwél geen gevaar. De 'oorzaak moet hierin worden ge zocht, dat heit schip te diep geladen was. DE MISTHOORN. Tijdens het concert in den Haag- schen Dierentuin liet Vrijdagavond zich ook weder de misthoorn hoo- ren. De Koninklijke Militaire Kapel zette inmiddels hare uitvoering voort onder leiding van den heer Bouw man, wien na elk nummer luide ova ties vanwege -het publiek werden ge bracht. Bij afwezigheid van de politie, achtte het Dierentuin-bestuur, gelet op de stemming onder de aanwezige leden, het echter gewenscht, bet ter rein langs de Koningskade, waarde Kinderspeeltuin gelegen is, geheel te doen afzetten door suppoosten, ter voorkoming van baldadigheden. OP VRIJE VOETEN. Het SOjai'ig meisje H. A. de V., wier ouders in' d-e Sdhermlaan te Rotter dam wonen, is op vrije voeten gesteld, na een paar diagen op het politiebu reau in die Witte de Wi'tihstraat ver toefd te hebben. Zij werd verdacht van poging tot inbraak, doch dit kon niiet geconstateerd1 worden. Meai ver moedt, dat zij in een overspannen toe stand 'heeft gehandeld. VERNIELING. Een paar opvarenden van het stoomschip „Bid" te Delfzijl hebben Wo-enisdagavond aldaar den boel op geschept in een herberg, van welker eigenaar zij sterken drank verlang d/en. Toen dleze hun niet verstrekt wierdl, werd alles verbied. Van stoe len, 'tafels, glazen, kortom, van den gehee-len invenitar-is bleef weinig over. Natuurlijk verwelkte een en ander een grooten vöksoploop. POGING TOT VERGIFTIGING. Te Groningen is gisteren (Donder dag) gevankelijk binnengebracht en ter beschikking dér justitie gesteld die 20-jarige dienstbode v. d. V„ ver dacht te Ten Boer poging tot vergifti- DE TYPHUS TE ZWAMMERDAM. Men schrijft uit Zwammerdam aan de Tel. In het meerendeel der gezinnen, waarin typhus (febris typhoïdeaj heerschte. is deze gevaarlijke ziekte gelukkig geweken. Nog een drietal woningen zijn besmet verklaard. In den loop dezer week zijn echter we derom 2 nieuwe gevallen geconsta teerd. Met het verstrekken van lei dingwater is men echter opgehouden door gemis aan voldoende belang stelling, vooral ook, omdat in geen der pompen met uitzondering van die op het plein der openbare school no. 1 ondeugdelijk water werd aangetroffen. Bovendien wordt nog altijd veel gebruik gemaakt van Rijn- of slootwater en te weinig acht ge slagen op_ die noodzakelijkheid van het koken' van water of melk. De lessen op de school voornoemd zijn wederom aangevangen, met uit zondering voor de béide hoogste klas sen, wegens het heerschen van ty phus in de wotüug van het hoofd der school., AANGEHOUDEN. Men deelt ons mede, dat Donder dag blijkens een te Winschoten ont vangen telegrafisch bericht, te Bor ger (Dr.) moet zijn aangehouden de 30-jarige Bernard Suer, die zich als deurwaarder te Meppen (Duitsch- land) aan veduistering heeft schul dig gemaakt. Beklaagde vertoefde verloden week in verschillende hot5eils te Winschoten, maakte verteringen, l-ogearde goed, doch betaalde ner gens. (P. D. C.) ONGELUKKEN. De landbouwer G. v. D., te Bra- kel, die zoo vreeselijk door zijn paard werd geslagen, is aan de ge volgen bezweken. Een 15-jari'ge jongen is in een per ceel op de Keizersgracht te' Amster dam, waar hij een boodschap ver richtte, met den -rechtervoet tusis'chem- de lift en den vloer bëkneüd geraakt, waardoor een der teemen nagepoeg weid afgeteneild. De' knaap is na door een -agent voorloopig tie zijn verbon den in het Binnengasthuis -opgieaio- men. EEN KOOPJE Een -vlijtig ambachtsman en oppas send huisvader, die met zijn tweede vrouw en kinderen een bovenwoning in de Gerard Dousitraat te Amster dam bewoont, werkt sedert eeniigen tijid in een gemeente- -in de provincie Utrecht, waar hij -des Maandags heen gaat en des Zaterdags terugkeert. Toen hij 1.1. Zaterdag weder thuis kwam, vond hij zijn kinderen uit zijn eerste huwelijk schreiend thuis, ter wijl zijn beste meubels verdwenen waren en mét déze ooik zijn vrouw. Verkregen inlich-tiingen brachten hem tot die wetenschap, dat zijne vrouw met 'n vroegere beminde- er vandoor was gegaan, terwijl dé meubels door een opkooper waren wieggeha-alid'. (Tel.) ceerd, aan do achterzijde grenst aan het beruchte café. De in beslag genomen beitedis en bo ren passen pre-cies in dé gaten en moe ten, die in de brandkast, dér firma De'lius weiden aangebracht. Bij deze twee bezwarende omstandigheden komt nog het feit, d'at liet drietal per sonen, in verband mei -dé huiszoeikin- gen in hechtenis genomen, in dien nacht, waarin bij die firma Délius werd ingebroken, zw-erveaide zijn 'ge zien rondom hét bewuste perceel aan de Gelderschekade. Verder is gebleken, dat ook bij de inbraak in liet kantoor der Amster- damsche Handels vereenigtog op de P. H. Kade 131 (in denzelfden nacht, van 13 op 14 Augustus gepleegd) de zelfde in beslag genomen werktuigen hebben dli-enst gedaan. De justitie tracht meerdere bewij zen bijéén te brengen. De invallen blij ken clus wél een goed' -resultaat te heb ben gehaddie justitie heeft termen gevonden de gearresteerden in be-vv ai ring te houden." GENEESKUNDIGE HULP OP UR/K. De gemeenteraad- van Urk heeft tot gemaenteige-maedhiear benoemd dr. Smits van Wijmj'eterp (Friesland). Tevens stéidle de Ra-ad vast dé ünStructe voor den gemeente-geaaees heer, in wélke instructie is opgeno men, dat die dokter bij tijdelijke af- wezigTuoidi een plaatsvervanger nïoet stellen. In dé oude instructie stonid die- Verplichting ook, doch mét dé bij voeging, dat -die verplichting alfe-er gol'd, wannéér die afwez-igthéid langer dlu-uiiidé clan 2 etmalen. EEN INTERPELLATIE. De heer Spiekman hield in den Rotterdamschen gemeenteraad een interpellatie over de oproeping van sollicitanten voor verpleegster hij het burgerlijk armbestuur. Hij achtte heft niet billijk, dat het burgerlijk armbestuur v-oor het nieu we armhuis ëen oproeping deed naar sollicitanten voor gediplomeerde ver pleegsters waardoor een deel van het tegenwoordig meerendeels niet gediplomeerde personeel eenvoudig ontslagen zal worden. Hij vroeg daar omtrent inlichtingen en uitte de hoop, dat het gemeentebestuur het burgerlijk armbestuur alsnog zou kunnen bewegen op dit besluit te rug te komen. De voorzitter beloofde bij hetBur- geirlijk Armbestuur inlichtingen te zullen inwinnen en deze aan den Raad mede te deelen. De wethouder Muller achtte deze heele zaak buiten de competentie van den Raad en mitsdien deze toezeg ging niet noodig. De voorzitter antwoordde echter, dat 'het Burgerlijk Armbestuur ver antwoording schuldig is aan den Raad en dus de Raad ook bevoegd is inlichtingen te vragen. Op dien grond heeft hij dan ook de toezegging VERDUISTERING. Omstreeks 7 uur Vrijdagavond kwam. C. K., wonende in de Verzijidén straat e-en winkel be diénlde bij de hee- ren göbroiéders van Huet, siganenihan. del a-ars aan de Gél'dierscihekade no. 4, hoek Wijnstraat, te Ro'ttercliam in den winkel van déze -zelfde firma in de So-etensteeg no. 2, hoek Sdhleidamscht dijk, alwaar bij de winkeljuffrouw verzocht hem het geldkist jé méde te geven, omldat er wiissöls1 bétaalid moes ten woi-den; hij zeddé te bandelen op Easit van dén patroon. De winkeljuf frouw, die dliit i-n verband bnacihft met dén nieuwen winkel, door de firma te Arnhem geopend-, en die C. K. kende als winkieiibediiendé cler firma, gaf het getdjkist.j-'e-, dat gesloten w'as, in een courant gewikkeld1 medie. Ruiten een uur* later werd baar door de winkeljuffrouw van 'den winkel aan de Gélderscbeknde gevraagd, of zij ook wist, waar de- winkëlbediiendé C. K. was. Nu kreeg zij argwaan en déeldte wiat er gebeurd was mede aan dii-e winkeljuffrouw en aan den heer Van Huet, wiens broéder, die den winkel in dJe Soëtenstéeg beheert, -afwezig is. Deze bad.vofllstrékt geen opdracht gegeven om bet geldkistje weg te halen -en spoedde zidh naar dé politie in de Fauwemisteég, om aan gifte van Ihët gebeurde te doen, diaar de winkelbediende C. K. wegbleef en -pogingen om hem te vinden vruchte loos blieven. Hét geldkistje moet vol gens den beer Van Huét ruiten f 1000 bevatten. De politie tracht dén win kelbediende, van wdén zij signalemen ten verspreidde, oip te sporen. DRIE INBREKERS GEARRES TEERD. In bet beriebt, waarvan gisteren on der voornoemden titel sprake is, ko men eenige namen voor, wèlbekend aan 'n ieder, die de recbtsversl agen in die bladen geregeld volgt. Smit, d-e kastél-ein van café ,,Stad Hamburg", in welk dans'hol de inval dér justitie beeft plaats gevonden, beeft met zijn beide schoonzoons den Fransebem matroos Leboeuf mishan deld; di-t feit kwam den officier van justitie ter oo-re, toen Van Gogh, de vooimalige vriend van Smit, dezen aanklaagde, dat hij hem zou hebben geslagen. De namen Smit en Van Goigh zeer oudé bekenden dér justitie, hoor den we weer in -de strafzaak -dier Wa genaars, toen deze Van Gogh van de verschillende door hen bedreven diéf- stalten betichtten. 'nFeit is het, dat dé twéé misdadi gers Smit hebben aanigezpcht tot het. leveren van- valscbe sleutels, omdat ze ,'n va-Tietje" hadden. Ook kan -als vast staande wérden aangenomen, dia-t de „Stad Hamburg" behoort tot een der gevaarlijke -spelonken, waar 'bet boe ven-type gaarne zijn toevlucht zoekt. ,,Ko de Kippenboer" -en dergelijke fi guren zij-n met dén waard van het 'café „Stad Hamburg" steeds goede vriendlen- geweest. Misschien doo.r cbe overmacht is hij de razzia niet dé minste tegenstand geboden. Natuurllijk ontstond bij bet L,o-ngewone feit 'n zeer groote volksop loop, en werd de kwestie diruk bespro ken. Zelfs hield1 'n deed van het pu bliek, dat wellicht langzamerhand on der spiritistiscben invloed is gekomen', staande, dat nu eindelijk dJe wrekende gerechtigheid dé moordenaars van de „weduwe Cerlijn" bad ontdekt. Ech ter gold die inval dier justitie in dit geval eenige gevaarlijke inbrekers, die in den laatsten tijd. Amsterdam door hun nachtelijke uitstapjes onveilig hebben gemaakt. („Tel.") Het „Hbld." schrijft nog „De huiszoekingen op den Zeéd-ijk. in de Pieter Jacobstraat en op den O. Z. Achterburgwal hebben tot resul taat gébad, dat die politi e in het bezit -'s gekomen van voor baar waardevol le gegevenswat men zocht, inbre kerswerktuigen, waarmede de jongste inbraken werden- gepleegd, heeft men gevonden en. wel in een der vertrek ken van het café „De Stad Hamburg". In geen dér beidé andere perceelen waren werktuigen van dezen aard Da-t men ze vond in „De Stad Ham burg" i's des te meer te begrijpen, om dat bet pand van de firma Delius en Co. aan de Gelderschekade, waar 13 Anrustus de brandkast wérd gefor ONGEWENSCHTE BELANGSTELLING. Men schrijft uit Winschoten Vrijdagochtend 9 uur werd het hu welijk voltrokken tusschen den 56- jarigen landbouwer U., eén weduw naar, en de 19-jarige T. B. Daar was in de laatste dagen zeer veel belangstelling voor dit huwelijk, want avond, aan avond werd den hruidegom op zijne boerderij een se renade gebracht met ketelmuziek. Zoo ook weer Donderdagavond. Ruim driehonderd personen waren voor de landbouwerswoning, omdat men meende, dat het huwelijk toen zou worden voltrokken. Dit geschiedde echter niet, zoodat men tegen een uur of tien afdroop. Vrij dagochtend even na achten was er weder veel publiek in het anders zoo stille Sint-Vitusholt. Toen dan ook het trouwrijtuig kwam aanrollen waren er wederom wel een 300 per sonen tegenwoordig, die vele „hoe- ra's" en „lang leve het jonge paar lieten hoóren. Ook bij den Engelsweg, waar eene vroegere geliefde van den bruigom woont, en bij het stadhuis stonden tal van nieuwsgierigen. Oo'k hier werden de jonggehuwden verwel komd met hoerageroep en muziek der potdeksels, en ook toen ze huis waarts keerden bleef de belangstel ling niet achterwege. beid, welke vooral van de Holland se be arbeiders verlangd wordt, ter wijl het loon niet hooger dan het dagloon is. De Hollandscbe arbeider neemt hier genoegen mee, want elke gulden is er één. Geen wonder dus, dat van Duitsche zijde de komst van Hollandsche arbeiders met leedwezen en met zekeren tegenzin begroet wofidt. Letteren en Kunst TENTOONSTELLING VAN PHOTOGRAPHHiE., Prins Hendlrik heeft een groote zil veren rnediaiille beschikbaar gestéld veor de NaMloniaile TenltaomlsteiMiin'g van 'Photographieën te DeQcft. Hét boofidibedtiuur van de Maatschap pij tot bevordering der Bouwkunst gaf de zilveren medialil'le -dier Maatschappij om te worden uitgeloofd voor de af- déeüdnig Architectonische Fbotogra* phlie. Bijizon'dierii-edlen omtrent genoemde ténlfcaonsteilinlg geven de reglementen die op aahvrage worden toegezomJden dOor den secretaris L. G. Lan-gguiflli Stouteitwiaüd te Rijswijk. ALFRED STEVENS. U-it Brussel! wordt geméld, dlait voi- -gens aldaar ontvangen telegrapMsdhe berichten -uit Parijs, de Belgische schliQIder Alfred- Stevens overleden la.- Hij weird 78 jaar oud. Gemengd Nieuws NIEUWE' BESTUURBARE LUCHTBALLON. Te Verdun wordt ijverig gewerkt aan den bouw van de groote ballon, voor bet nieuwe bestuurbare lucht schip van Lebaudy, dat te Parijs voor het Fransche leger vervaardigd wordt. Ingenieua* Henri Juillo, dé make® van den eersten Lebaudy-baJlon, leidt ook den bouw van 't tweede lucht schip, dat 60 meter lang en 10.80 meter hoog wordt. De ballon zal 3000 kub. Meter gas bevatten en gen dreven worden door een motor van 70 paardelcracht.enDe mand wordt pit staal vervaardigd' .in den vorm van ©en schip. Begin October zal met de proef tochten worden begonnen. Laatste Berichten DRUKTE AAN DE ZEBUWSCH'E GRENS. Men schrijft aan de „Tel.": In dé grensplaatsen van Zb-cuwsdh- Vlaaaadenen heersdbt in de laatste daga'n een groote 'drukte. De Belgen hebben namelijk ontzaggelijke hoe veelheden balver -in ons land- opge- koidht en deze wonden n-u mét Stro-o en al' van 't 1-and weggevoerd. Voor haver in 't stroo worden geien 'invoerrechten betaJa'ld', terlwij'l soot ge'dorscibte haver een invoerrecht van 3 francs per 100 kile gehelven wordt. Dagelijks rijidien lange rijen volge laden wagens naar de grens. Deze wagens wofden aan bet gremskantoor onderzocht er zou smokkelwaar ondier hét stroo verborgen kunnen zijn terwijl de hoeveelheid van léderen wagen wordt vastgesteld. Alléén aan het grenskantoor Koe wacht, werdén Woensdag 120 wagens haver onderzocht. Uit de Arbeiderswereld STAKING GEËINDIGD. -Een -deed der stakende opperlieden en metselaars van de karweien aan 'die Burg. Vanemastraat, tie1 Winscho ten, hébben den arbeid lier vat; dé mébseibars tegen het oudé loon, de opperkleden zullen nu 16 cent per uur verdienen. Ook de uitvoerder Korte 'blééf van bat werk buitengesloten, daar dé heer Jëlsma, aannemer te 'Groningen, het weitk dat eerst was uitbesteed nu in eigen beheer heeft genomen. DE STAKING TB LEIDEN. Vrijdagavond was het op dé Ha ven en aangrenzende straten vriji rustig. Vermoedelijk zullen de relle>- tjes nu wel ophouden. 1 UUR-SLUITING. De Amsterdamsche Vakvereeniging -voor hótel-, café-, restaurant- en sociëteit-geëmployeerden Onze Be langen, heeft zich met adressen ge wend tot den burgemeester en tot de wethouders en de gemeenteraadsle den, om te verzoeken, dat de café's, restaurants, bar's enz, om 1 uur wor den gesloten. DE STAKING TE EMMERIK. Men schrijft uit den ^Gelderschen Achterhoek aan de Arnfi. Ct. De staking der ijzerwerkers te Em merik wordt in deze streek met be langstelling gevolgd. De leiders dier Duitsche arbeidersbeweging houden met angstvallige nauwgezetheid het oog aanhoudend gericht op onze Hol landscbe arbeiders, want al is in Pruisen de arbeidersorganisatie nog zoo sterk, een groep Hollandscbe ar beiders kan ze doen mislukken. De loonen in Pruisen blijven voor onze landarbeiders altijd zeer aanlokke lijk en de werkgever kan, omdat hij zulk een hoog loon betaalt, van hen meer gedaan krijgen dan van de gewone Pruisische arbeiders. In dén laatsten tijd beeft men meermalen vernomen van langdurigen nachtar- H'ET FAILLISSEMENT ED. DE LANOY. De volgende circulaire is verzonden aan de crediteuren in bet f-aillisse^ inent Westerkapp-él en Hoofd (Ed. de Lanoy). „Ter verificatievergadering in het faillissement van Ed. de Lanoy, voor heen bankier en kassier te Haarlem, zoo in privé lals in Ixoédan'igfhdiid- van eenig i'ifd ider fi'rma Westehkappel en Hoofd in liilkwi'daitie, weid uwe vorde ring tear be'draige van fvoor waardelijk op -de 'lijst dér erkenidla sdhuldeiscbers overgebracht. De voorwaarde werd als volgt- om schreven: ,,'dat roquirant ten slotte niet bij rechterlijk géwijsldte zoude werden erkend in bét faillissement -der Noord en Zuid-Hollan'dbc'he B-ank." Op 'de eerste voorloopige üttdeelings ■l'ijlsit in bét failMssement van Ed. de Lanoy wérd Voor u uitgetrokken een bedrag van zijnde 9 uwer voorwaardelijk erkende vorde ring, welik bödraig eefhte-r niet kon worden uitgekeerd, -zoolang omtrent ide al of niét vervulling der voorwaar de onzekerheid bestond. 'Op 'de tweedie voorloopige turtidee- Jiinigslijst is voor u uitgetrokken een bedrag van f -zijnde 6%' uwer vordering. Nu de redhtbank 'alhier in de zaak •van den heer Berkem,&ij-er hééft bé- riliislfc, Idat diiens vordering ih het fatl- liissean-enlt -der Noord -en Zuid-Holl-amd- sdhé ©ank niét kan worden toegela ten, tn wieüke beslissing, zoo ik wel ben ingelicht, aal worden berust, zui len veirmoie'dellijk -verscheidene, zoo niét alle in ibët faillissement De Lanoy, ■voorwiaard'élijk toegelaten crediteuren béalluliten van hiu-nne vermeenide aan- ispr.aak op toieJ-aittng -in bet faiil'liisse- imënt -der Noord- en 'Zuild-Hollandls'chte Bank af te zién. In verband daamnade héb ik de eier u iiniéde te déel'en, dat ik bereid -ben u als onvoorwaardelijk eikend crëdii- 'teuir in bét fdilliigsément De Lanoy ta besdbouwen en tolt uisükéering van da voor u u'itgetrakkeh bedragen op de zelfde wijze als aan dé -andere ore- -diltéuren over te gaan, onder de voor waarde,. dat u uitdrukkelijk ve® kliaart af te zien van alle rechten te gen dé Noord- en Zuid .HollandscJhia Baulk, en dat H.H. curatoren van di« instelling aUs gevalig daarvanide rechts vordering tot erkenning intrekken, wélke zij; op grond van de doo,r u mét andere staande gebonden aanspraken -tegen -dan ondeiigdfeekendé als cura tor in het fafiillisisement De Lanoy hléb ben -aangevangen-. Zoodra mij van vervulling dezer vOOrwaaTden zal gebleken zijn, zal ik Overgaan tot uiükëertog van hét op die eerste voorloopige uitdeelin-gslij-Sfc voorwaardelijk voor u uiitgetroklkeini bedrag, en zal uwe vordering in het vervolg 'op idezelfide wijée als -dlie der onvoorwaardelijk erkende crediteuren in liet faillissement De Lanoy behan deld wérden. De curator in het faillisse ment De Lanoy, Mr. F. A. BIJVOET. Hét Steekspel. Het algemeen idéé van Steekspel of KTdderbofspel, is: steken met de lans. Dit is slechts een onderdeel. Bij deze ridderspelen werd in de zooge naamde „tjoste" of „jo-este" met de lans gestoken te paard. Ook met het toumooizwaard werd te paard ge-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2