Weerbericht. Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voonm. 10.50 uur). De Bildt, 5 September. Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Horta (Azoneto); laagste 752.0 m.M. te Hapaxamda (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 0 September Windtoenemende tot matigen of krachitigen W. tot Z.W. wind. Gesteldheid dier luchtbetrokken, regen. Temperatuur: weinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand te 2 uur 764.2 m.M. Baremeters en Thermometers fluim* keuze. Prima afwericing. JOB. M. SCHMIDT, Zijlstraat 65. te Haarlem. Woensdag 5 September Hoogste gisteren .F. 72° Laagste heden nacht F. 60s Hoogste heden tot 2 uur F. 63o DE ELECTRISCHE SPOOR. Enkele wagens van de Electrische Spoorweg Maatschappij Amsterdam Haarlem—Zandvoort trokken Dins dagavond de bijzondere aandacht van het publiek. Voorop was geplaatst een groote' lantaarn met een zoodanig sterk elee- 'riöch licht, dat het in dikken stra lenbundel tot op grooten afstand voor uit werd geworpen. Dertig, veertig meter voorwaarts werd zoodoende de weg als met een zoeklicht onderzocht, waardoor de veiligheid buiten de kom der gemeen te vooral zeer zeker zal zijn gebaat. DE PIERPONT MORGAN'S. Mévrouw Pierpont Morgan logeert op hét oogenbMk in hotel Functkler met tien personen. Dinsdagmiddag werd een bezoek ge- bracht aan hét museum, op het raad huis, daarna1 werd een rijtoer ge maakt door de omstreken en te 4 uur had in de St. Bavo een extra ongeltoe - speling plaats. Mevrouw Pierpont deed voor goed 500 inlkoopen aam1 'amMquiteitem Zij is heden met haar gezelschap naar Amsterdam vertrokken. K o n i n k 1 ij Ik goedgekeurd De Haaiüiemsclhle Sportvereeniginig •,De Kiampaoen" heeft de Koninklijke goedkeuring op hare statuten ver kregen. Dierenbeul. De justitie alhier heeft d'e instructie geopend1 tegen een 86-j|aadg man uit de Haarlemmermeer, die beschuldigd wordt van het hëithaalfd' trachten een hond levend te begraven: Gev. Voorwerpen. Een rijwiielsleutol, een duimstok, oen R~. K. kerkboek, éen portemon- naïe met geld, een handwagen, een zak. Haar kindje kwijt! Vanochtend kwam per trein uit de richting Rotterdam een dame met een kindje van een jaar of twee. Zij stapte even uit om haar kaartje te verwisselen, dioch dit duurde zóó- tang, dait de trein met het er in ach tergelaten kindje vertrok, vóór zij kon instappen. De moedér liep als wanhopig den trein na, natuurlijk zonder baat. Er werd naar Amsterdam geseind en daar werd dé kleine in bewaring renomen. HOOGE RAAD. Door mr. De Kanter, advocaat te s-Gravenhage, werd Dinsdag gepleit n zake het cassatieberoep van W. van de H-, 46 jaar, schippér te Haar lemmermeer, door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf wegens dieifstal van een portemonnaie met geld, ge pleegd te Hillegom ten nadeel e van een anderen schipper, met wien hij kort te voren in een herberg aldaar uad vertoefd. Van de mede ten laste gelegde ge weldpleging om den diefstal voor te oereiden of gemakkelijk te maken, werd beklaagde door de rechtbank vrijgesproken. In hooger beroep evenwel verklaax- 1© liet Hof te Amsterdam hem ook laaraan schuldig en veroordeelde heqp :ot 9 maanden gevangenisstraf. Als eerste middel van cassatie werd door mr. Do Kanter aangevoerd -chending van eonige artikelen van riet Wetboek van Strafvordering en van dat van Strafrecht, omdat het arrest van het Hof niet inhoudt eene lualificatie van het misdrijf. Het Hof :vad volgens pleiter met betrekking tot de geweldpleging geen voldoende re kening gehouden met de woorden van iiet toepasselijk wetsartikel. Een tweede middel beweerde wets- -chennis, doordien hét Hof niet had oeraadslaagd en beslist naar aanlei ding van do dagvaarding, zijnde er •ven verschil tusschen den naam van Ion bestolene, zooals die in de dag vaarding is vermeld en zooals hij werd gesteld in het arrest Conclusie O. M. 18 Sept. Ongesteld. Dé oud-kapitein van het Indische leger, dé hieer A. de Leur, wonende iin 'de Ptertér Kiesstraat, in Indië alge meen bekend' als Jan de Leur, is se dert eenigen tijd ernstig ongesteld. Reeds langen tijd liet zijn gezondheid veel te wenschen over, maar thansis hij in eenige maanden niet met zijn wagentje uitgereden en bedlegerig. De afgeloopeu nacht was zeer on gunstig, maar hedenmorgen is de pa tiënt weer tot rust gekomen en in slaap geraakt. Hij is steeds erg vermoeid en lijdt veel pijn. Postduiven vermist. Op 30 Augustus j.L zijn door A. C. W. van Nte, Saenrediamstraat 78 al hier, per spoor via Amsterdam ver- zondten naar Creil, voorstad van Pa rijs, vijf manden iedér met 30 post duiven, waarvan één tmand met 30 duiven wordt vermist. Daar deze duiven alhier niet bij de eigenaars waren teruggekeerd, is naar de oorzaak daarvan eén onderzoekin- gesteld, waarbij is gebleken, dat slechts 4 manden met duiven te Am sterdam en ook te Creil waren aan gekomen, zoodat één mand met dui ven reeds tusschen Haarlem en Am sterdam moet zijn zoek geraakt. De postduiven zijn van de postduiven vereniging „De Snel vlieger' alhier. De commissaris van politie alMer verzoekt opsporing en inbeslagneming van deze 30 vermiste postduiven. HEEMSTEDE. Aan den optocht op morgen, 6 Sep tember, te houden door de gezamen lijke schoolkinderen alhier,kan ook worden de eigenomen door jongensen meisjes beneden 16 jaar, mits mat ver sierde rijwielen; een tweetal prijzen worden beschikbaar gesteld voor hen, die 'hun rijwiel hot fraaist versierd hebben BENNEBROEK. Gisterennacht hoorde de echtge noot© van den heer J. F. Reydon een verdacht gerucht op het erf. De heer Reydon door haar gewaarschuwd, begaf zich voor het raam der slaap kamer en ontdekte bij de hollen- loods een man, die daar snuffelde, en on de leuning der brug nabij het ïnr's een jongen, een hondenkar bewaken de. De heeT R. vuurde zijn geweer in de richting van 'den kerel op het erf af, die uitriep Mijnheer, ik ben geen dief, maar een bodlenzoeker", en daarn a ge een gehoor gevende aan het bevel van den heecr Rey don om te blijven staan tot hij beneden was, over het hek springende, zich snel met zijn makker in de richting van Haarlem verwijderde. HAARLEMMERMEER. Aan net ringrïjden door paren te Hoofddorp wei-den de prijzen als volgt behaald le. Prijs gewonnen door den 'heei* R, Krabbendam, te Hoofddorp. 2e. Prijs door den heer J. de Vries, idem 3e. Prijs door den heer Zeestraten, idem. Ie. prijs gewonnen door Mej. J. Jansen, idem. 2e. Prijs door Mej. Bromine te Wijk aan Zee. De prijzen bestonden in kunstvoor werpen. Aan de harddraverij wend te Hoofd dorp deelgenomen door 7 paarden. Ie. Prijs, 70 gulden, D. Buurman, te Hoofddorp 2e. Prijs, 25 gulden, Schreuder, te Beemster 3e. Prijs, 15 gulden, v. Leeuwen, te Amsterdam. Tram door de Haarlemmermeer. De Raad' van LeimuadJen steldte in zijn zitting van gisteren (Dinsdag) dé voorwaarden vast, conform die van den Haarlemmermeerpolder, waarop aan de HoBandsche Eelectrische Spoor weg Maatschappij eene rente-garantie zal verleend worden van 10.000 voor 10 jaar, ten behoeve liarér spoorweg plannen. ZANDVOORT. Dinsdagavond werd door Kerkvoog den der Nederl. Herv. Gemeente alhier aanbesteed het buiten-schilderwerk van de Kerk en pastorie, in 2 percee- len. Ingeschreven werd door KI. van der Meye, voor de kerk ƒ161, voor de pastorie ƒ133. G. I. Lemstra, voor de kerk 149, voor de pastorie 137. J. van den Bos, voor de kerk 146.50 voor dé pastorie ƒ143.75. Zoodat het schilderen der Kerk is gegund aan J. van dén Bos, en dat der pastorie aan KI. van der Mei je. HOFBERICHTEN. In de af geloop en week waren bij H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk te gastBaron Mackay, mi nister van Staat; Baron Schirmnel- penninck van der Oye van Hoevelaken voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en mevrouw; Baron Roëll. kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland; Baron Van Ittersum, presi dent van de arrondissements-reeht- bamk te Utrecht; Graaf Schimmel- penminck, officier van justitie te Utrecht en verder hoofdofficieren en verschillende inwoners uit de provin cie Utrecht. Officieel is thans bericht ontvan gen, dat ook Prins Hendrik 15 Sep tember te Leeuwarden zal komen ter bijwoning van de onthulling van hét standbeeld van Graaf Willem Lode- wijk van Nassau. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer die het adres van antwoord op do Troonrede hand haaft, zou het arbeidscontract niet voor October 'in de afdeelingen on derzoeken. TWEEDE KAMER Het voornemen is de afdeelingen der Tweede Kamer nog in de week der opening van het nieuwe zitting jaar te_doen "bijeenkom en voor het begrootingsonderzoek, allereerait der Indische begrooting. De Staatsbegrooting voor 1907 zal in de eerste vergadering na dé ope ning ingediend warden. BALI. Het wordt tijd, dat de Balische vor sten weer eens hardhandig er van overtuigd worden, dat liet NederL- Indische gouvernémént. niet met ach laat .spelen. Dit zullen vele lezers met ons gedacht hebben bij het lezen van het regeseringstelegram, waarbij be richt werd, dat een gewapende bende uit Badioeng op 31 Augustus een in val in Gianj'ar heeft trachten te doen, doch door die grensbewoners was te ruggeslagen, schrijft de „N. R. Ct." AIS wij in herinnering brengen, dat Bangii een inval deed in Karang- Asem, dat evenals Gianjar een leen- rijk van Nederland is, terwijl de vorst van Tabanan gediredgd heeft Singa- radlja, dén zetel van dén resident, aan te vallen, dan blijkt het duidelijk, dat al 'het pogen om de hangende geschil len op Bali langs vredélaevenden weg te beslechten, een geheel verkeer dé uitwerking heeft gehad. De Balische vorsten zijn overmoedig géwordén; toegevendheid is door hen aangezien voor gebrek aan durf en gebrek aan kracht. Vandaar die aanvallen op Ka- rang Asem en Gianjar, die door ste dehouders in naam van H. M. de Ko ningin worden bestuurd. Het wordt tijd, dat dé 4de Balische espeditie Java verlaat. PROV. STATEN OVERIJSEL. Bij dé Dinsdag te Steenwij k ge- houdlen stemming voor een lid der Provinciale Staten, vacature de heer da-. H. A. Middendorp (anti-rev.) wer den uitgebracht 2794 geldige Stem men. Hiérvan verkreeg de heer J. Tromp Meesters (lib.) te Steenwijk 1862 stem men en de heer mr. H. de Bie (anti- rev.) te Zwol© 934 stemmen, zoodat eertsgenoemde gekozen is. Door dézen uitslag der verkiezingen bestaan de Staten van Overijsel uit 24 vrijzinnigen, 22 keakelijken en 1 6oc.-dem. EEN NIEUW GEVANGENIS DRAMA. De correspondent van Het Volk te Assen schrijft: „De volgende diep treurige ge schiedenis werd mij van betrouwba re zijde medegedeeld In het jongste voorjaar werd Hen- drikus Theodoras Winters, wonende te Bairger-Oosterveen, wegens het smokkelen van twee kan jenever ver oordeeld tot één maand gevangenis straf. Hij ging inmiddels, evenals vele andere arbeiders, naar Duitseh- land werken, maar moest wegens ziekte nu eenige maanden naar huis terug. Hoewel hij steeds hef bed heeft gehouden, kwamen begin Augustus de marechaussees, lichtten hem van zijn ziekbed en brachten hem naar het arrestantenhok over. waair hij dien nachlt verbleef, om den volgenden morgen te worden ver voerd naar de gevangenis te Assen. Zijn vrouw, die dé marechaussees vertelde dat haar man niet vervoerd mocht word,en en dié daarvoor om een verklaring haar den dokter ging. vond bij terugkomst haar man reeds weggesleept. Nadat het slachtoffer een 14 dagen in dé gevangenis heeft doorgebracht men vertelde mij dat hij de ty phus had, maar men wist niet of hij reeds van tevoren hieraan leeld is hi; den 28en Augustus overleden. Op den 31en Augustus, 's morgens vóór negen, had de begrafenis op de vol gende wijze plaats. Een zandwagen, waarmee juist een vracht zand was vervoerd, bespannen met een oud paard komt voor de gevangenis, twee werklieden zetten de ongeverfde kist er op en voort gaat het naar de ka tholieke begraafplaats." EINDELIJK GESNAPT. Sedlert e'enigen tijd' werd door dén koffiefhuiéhouder Bléehemolen, wonen- dé op de Groenmarkt te Pui-merend.^ herhaaldelijk geld vermist, en dat wel steeds op Dinsdag met den marktdag. In den laatsten tijd was de verden king op dé helps tea- gevallen. De poli tie werd met liet geval in kennis ge steld. Eenige guldens werden ge merkt. De politie steflide zich gister morgen verdekt op en eenige oo gen- blikken daarna werd de diefegge op heetórdaad betrapt, waarna tegen haar proces-verbaal werd opgemaakt. EEN ONVERLAAT. De 28-jarige varensgezel Lodéwijk K. heeft zich Maandagvond in de Prin senstraat te Groningen gewoon weg als een beest gedragen. Hij was daar in een kroeg geweest, waar ook de arbeider P. Vetting, wonende in de Prinsenstraat, had vertoefd. Toen déze de kroeg verliet, volgde K. hem on middellijk. haaide een groot boormes voor den dag en zonder dat iets hoe genaamd tusschen hen was voorge vallen, bracht hij Velting roet het mes een steek toe, die gelukkig niet erg aankwam. De onverlaat was echter nog niet bevredigd. De eerste de beste vrouw, die hij nu tegen kwam, moest het ook ontgelden en zoo trof vrouw v. d. Vegte het noodlot, door het mensch-beest met hetzelfde boormes zóó in dén schouder te worden gesto ken, dat de punt bij de borst tevoor schijn kwam. De vrouw werd naar het academisch ziekenhuis gebracht-, waar men des avonds liet ergste vrees de. Vandaag echter was haar toestand bevredigend. Velting kon, na op het politiebureau te zijn verbonden, naar zijn huis gaan. De dader is gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Eerst kort geleden is hij uit de gevangenis ontslagen; waar hij het laatst wegens diefstal 2 jaar had doorgebracht. Vóór dien tijd heeft hij herhaalde lijk wegens diefstal, verduistering en andere misdrijven vonnissen van 1 tot 14 maanden ondergaan. (.,Prov. Gron. Crt.") DE ELLENDIGE DRANK. Men meldt uit Geldrop, d.<L 2 Sep tember Gisteravond werd alhier op het ge hucht Klein Braakhuizen met de laat ste tram van Helmond komende, ze kere J. v. d. L. aangereden, die te veel aan Bacchus had geofferd, met het noodlottig gevolg, dat zijn eene been verbrijzeld werd. Door de op lettendheid van den machinist, die bij bet zien van liet gevaar, waarin v. d. L verkeerde, nog uit alle macht rem de, en waardoor v. d. L. slechts met het erne been onder de machine be kneld raakte, is het te danken, dat er (gieén menscbenleven te betreuren' is. Geheel bewusteloos werd v. di L. opge nomen en naar- hét R.-K. gasthuis alhier vervoerd, alwaar hij door dak ter Van Erp behandeld, nog buiten kennis ligt. Naar verluidt, zal het verbrijzelde been worden afgezet. Alweer een les voor drinkebroers. BEVOEGDHEID ONTNOMEN. De bevoegdheid tot het geven van onderwijs >s door Ged. Staten van Gelderland ontnomen aan C. Bloem, ontslagen christelijk onderwijzer te Aalten. J. VAN 'T LINDENHOUT. Dinsdag vierde de stichter en oud- diredteur der weesinrichting te Neer bosch, de heer Joh. van 't Linden- hout, zijn 70en geboortedag. Van verschillende zijden, vooral van die der oud-weezen, ontving hij gelukwenschen. Des morgens werd de jubilaris feestelijk in de kapel der inrichting te Neerbosch ontvangen en toege sproken. Voor het geheele iweezendorp was het feest, waartoe een gift van den heer v. 't Lindenhout zoowel de wee zen als 't geheele personeel in staai stelde Maar ook de oud-weezen hadden er voor gezorgd gehechtheid aan zijn persoon te doen blijken. Ruim 200 uit alle oorden van het land waren des middags in Hótel du Soledl te Nijme gen bijeengekomen om hem hun ge lukwenschen aan te bieden bij mon de van den heer Lievegoed van Utrecht. Daarna ging het groote ge zelschap per tram naar Hotel Berg en Dal waar door de muziek der Kclon. Reserve een concert gegeven werd ter eere van den jubilaris. De feestdag werd besloten meteen maaltijd in Hotel du Soleil. OVERLEDEN. De korporaal der Vesting-Artillerie uit Naarden, die de vorige week bij het lossen van het morgenschot in het kamp van Laren, door het te laat afgaan van het schot zijn beide oogen verbrandde, is thans, naar men aan „Het Volk" meldit, aan de ge volgen der verwonding overleden. EEN 100-JARIGE. In 1840 is bij de Ned. Heirv. Ge meente te Werkendam beroepen ds. J. P. Kerkhoff, toen predikant té Alt forst en Apeltern. Ds. Kerkhoff bleef tot 1883 te Werkendam en verwierf zich in dien tijd de algemeene ach ting en sympathie. Met leedwezen zag men hem in 1883 vertrekken om eene welverdiende rasit als emeritus te gaan genieten. Hij vestigde zich te Utrecht, de stad waar hij zijne opleiding aan de academie genoot. Dinsdag vierde ds. Kerkhoff daar zij,n honderdste ver jaardag. Maar ook te Werkendam is een commissie werkzaam geweest, die den jubilaris des morgens een telegram van sympathie kon zenden van circa 900 woorden en die hem na mens die burgerij dér gemeente nog een' prachtig bloemstuk en andere geschenken kon aanbieden. Een pre dikant. die na 23 jaar uit een plaats vertrokken te zijn, nog altijd -dank baar wordt herdacht, is zeker een fi guur geweest. Zelfs bij de meest gevaarlijke ziek ten, als cholera, keelziekten etc. was hij aller hulp en steungevaar 'Voor zich zeiven vreesde hij nooitonbe schroomd. betrad' hij dé meest be smette huizen en hutten en bood hulp waair hij kon. Dat heeft hem naast zijne andere verdiensten, een eere zuil opgericht in het hart zijner vroe gere gemeentenaren en zoo viert men te Werkendam nog feest op djezen dag, .al is het reeds een kwart eeuw geleden, dat de „oude dominee" ver trok. Steeds, zelfs op zijn hoogen leef tijd, heeft ds. Kerkhoff de reünies der universiteit te Utrecht bijgewoond en zelfs nog in 1905, in wieerwil vian zijn 99-jarigen leeftijd, ging Mj zijn kiezersplicht getrouw vervullen. De jubilaris is nog in het volle be zit van al zijne geestvermogens. UIT HET CONFECTIE-BEDRIJF TE AMSTERDAM. De werklieden in het confectiebe drijf kondigden reeds vroeger aan, dat zij, onafhankelijk van de actie, welke hunne patroons ttfgen de gros siers begonnen- zouden trachten loonsverhooging te verkrijgen. Op dit standpunt blijken ze nog steeds te staan. Immers, terwijl de veree- nigde confectiepatroons den strijd tegen de grossiers hebben opgegeven, houden de werklieden aan hun eisch om loonsverhooging vast. De pa troons zitten dus in de knel. Van de grossiers zullen zij, na het gebeurde, wel geen hulp ontvangen. TELEURGESTELDE LIEFDE. De Zaandamsche correspondent der Tel. meldt Maandagmiddag werd te Zaandam een oogenblik groote opschudding veroorzaakt doordat een jonge da me, die later bleek een Amsterdam- sche te zijn. plotseling over de ver schansing der Alkmaar Packet heen te water sprong. Men slaagde er in haar te redden, doch het bewustzijn was reeds gewe ken. Door te handelen naar de voor schriften werd dit evenwel opnieuw opgewekt. Als reden voor haar wanhoops daad gaf zij op, door haar verloofde bedrogen te zijn, daar deze met een andere dame kermis hield. Een Zaandamsche dame nam haar gastvrij in hare woning op. OUDE KANNEN. Tusschen Oosterbeek en Doorwerth zijn bij het vergraven van grond ach ter de boerderij „Huis teer Aa" twee blauwachtig gekleurde steen en kan nen gevonden, die nagenoeg in on geschonden staat verkeerden, en daar waarschijnlijk eeuwen in den grond hebben gelegen. Het vermoe den werd uitgesproken, dat daar ter plaatse vroeger een pottenbakkerij was gevestigd (men spreekt van hét jaar 8 a 900) waarvan deze voorwer pen afkomstig zouden zijn. Reeds vroeger zijn daar gelijksoortige over blijfselen gevonden. VERGIFTIGING. Thans is ook de echtgenoot© van den landbouwer H. te Grauwdijk, ge meente Ten Boer, aan de gevolgen van de bekende vergiftiging overle den. DOOR DE WARMTE. Te Zijdeveld is een vierjarig kind tengevolge van zonnesteek overle den. DIEP GESCHOKT. Naar de „Provinciale Groninger Courant" verneemt, heeft, professor Van Ankum, hoogleeraar in dé zoölo gie en vergelijkende anatomie, als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Deze aanvraag staat in verband met Je vernieling van het museum voor natuurlijke historie bij den acade- miebrand, aan welk museum prof. Van Ankum $Tjaren heeft gewerkt en door welks verlies hij diep geschokt is DE BRAND TE GRONINGEN. A. s. Vrijdagavond zal een verga dering van H.H. Curatoren met den president en den seoretaris van dat college warden gehouden. De drie ververs, die onmiddellijk bij den brand zijn betrokken nl. Bos van Onderdendam en Wolters en Bosman van Groningen, werden Vrij dag en Zaterdag door de politie ge hoord. Het is gebleken, dat Bos, die pas een dag bij den heer Bonman in dienst was, eigenlijk het ongeluk is overkomen. Wak bij de dakgoot be gon het te smeulen toen hij bezig was te branden. Hij riep zijn beide kame raads, van wie de eene. Wolters, naar beneden snelde om water en die toen het door ons medegedeelde verhaal deed. Toen hij weer terug was, heeft Wolters nog de hand in het gat gestoken en gevoeld of het vuur uit was en er bovendien nog een emmer water tegen aangegooid, toen Bos, die dien avond graag om vijf uur naar Onderdendam wildé, reeds was vertrokken. Het vuur 's echter nieit uit geweest. De brand brak uit met het treurig gevolg. Thans is men bezig de puinhoopen op te redderen. Heele karren ver brande goederen en houtskool, ijze ren kozijnen, gaspijpen en stukken gaskronen worden uit het gebouw gesleept, 't Is een treurig gezicht. Nog eeu paar kleinigheden Hoezeer een ieder in de eerste op winding van den brand dingen kan doen. waaraan hij zeker bij kalme tijden niet zou denken, blijkt o. a. daaruit, dat men in de kerk onder de voorwerpen, die in 'de eerste plaats uit hét brandende gebouw gered en daarna geborgen waren; gevonden heeft.... brandbluschgTanaten. (RELLETJES TE WOLVEGA. Nu het in Idle laatste avonden te WoG vega weer rumoerig isen am de pasto rie 'dér Herv. Getaeenlte weer amliten zijn ingegooid, heeft dé prediikanlli, 'dis. Vootrs, élein imianifetet tot zijn medé- togetzetenen geriidhlt. Hij aegt dlaJardu: Ik toaid gehéopt, dlat een opzettelijk vriji lang gexuoimien) lafwezaigfheiid ;di® moederen tot bedaren zou hébben ge bracht. Dat is niet (het gevail. Diit dlo.et mij leed, om uwentwil en voor mijn gezin. Om uiwentiwi! imtmers die 'stillen onder u, 'die met d'e zaak niets te maken willen hebben, lergerén zidh hier aam; mijne vrienden hebben er last van', em 'dié (hébben toch niets ge daan; en dJëgenen, die ér pïedziier in hébben... och, die weten meeretndeels niét wat ze doen, en wiaarvoor zij strijden. Het wordt hoog tijld diat er een 'etnide aan déze dingen kamt. Hoe idlit zal kunnen1? ...Gij zegt anii'ssehiem: G ij moét hier wég. Dat 'z a 1 geschieden, zoo'dna mijn Gold mij maar elders zendt. Vrij willig zou ik wéggaan, wanneer ik iets misidaan kadi Ik toen mij echter bewu&t, in ae. droevige zaak-v. d. Werf waaron der niemand1 meer geleden heeft" dan ik niét dan met barmhartigheid, Tedhltvaardlighiei'dl en waarachtigheid gehandeld te hébben. Gij gelooft dit niet? Gij gelóóft, dat ik een leugenaar ben, en meer nog, een schurk, zooaüs ïk ongeveer in hét uitgegeven pleidooi van mr. Binnerts werd afgeteekemd. Welnu! Indien er mannen onder u zijn van eer en fatsoen.', laat men mij aanklagen 'bij die kerkelijke rechtbank die ibereid is „een sdhuik" wegens on- dhriSfcedijken wandiel af te zetten. In dien ©r termen voor zijn, laat men mij zelfs aanklagen (bij Iden burger lijken rechter. Ik vrees dit niet. Verdedigen zal tk mij zelf niet. Die imij oordeelt, is de Heer. Maar één ding. Staakt uwe agita ties. Laat ik met velen gelooven, dat gij uw verstand nog hebt. Als christen heb ik ze allen alles vergeven. Zoo blijf ik hebben irust en vréde voor mijn gemoed. Maar nog eens. Ieder doe zijn plicht en beware de tucht bij zich zeiven. Dan behoeft de overheid niet (krachti ger op te treden. Laat mijn gezin met rust. >>aai inijn vrienden ongemoeid. Leert uwen ikinideren 't söhelden iaf. Klaagt mij aan! En bedenkt: God zal richten. Doch nu roept Hij allen nog toe, ook nog door mijnen monld: Laat u met God verzoenen! DE MOORD TE TILBURG. Dinsdagmorgen kwam dé 23-jarige Leyten zich in gezelschap van zijn vader ten politietoureéle aanmelden. Volgens rijn mededeeling tvas hij na het begaan zijner misdaad naar Turnhout en vandaar naar Antwer pen uitgeweken. Maar rust noch duur kunnende vinden, voélde hij zich alB door een .onlwéerstaantoare macht naar zijn woonplaats getrékkem M dézen gemoedstoestand) kiwiam 'hij van i Antwerpen gel ooipen, Maandagnacht ten huize van zijn ouldéto aan. Uit valsche schaamte om zich alleen1 aan te meidén, (had hij zijn vaider verzocht hem te vergezellen. Roerend was bet afscheid van vadér 'en zoon. Om drie uur üuald idles namiddags in /het gasthuis dé confrontatie plaats, wiaaitoij de diadler niiet d'e münste ont roering verried. Per rijtuig is hij -daarna van het politiebureau naar {hét station ge bracht, om veridér naar (Bréda te wor den getransporteerd!. HEVIGE - VECHTPARTIJEN. Men schrijft uit Siteard: Bij gelegenheid dér kertmiis in hét naburige Géi een (heeft in dén afgefloo- pen nacht op den Rijksweg naar Sit- tard een hevige veétot- en sinijpartij plaats gehad1, waarbij een mijnwer ker uit Kerk rade zoodanig werd toe getakeld, dat mén voor zijn teven vreest. Vijf personen werden spoedig door de politie uit Sitrtard in hedhte- .nis genomen, doch later weder onft- siagen. behalve M. S., ook mijnwer- ker^van Sittard, bij wien een bebloed mes Werd gevonden. INBRAKEN. Bij een bewoner van dé Daendels- straat in Den Haag, dlie met 'heel zijn gezin uit de stad was, zijn, meldt de „Reis.-bode", in dén nacht van Zon dag op Maandag onwelkome bezoe kers geweest. Een klein schrijfbureau, benevens alle kasten, stonden open, terwijl de spaarpotten der kinderen en vele étui's ledig op den "grond 1 o- gêïT. De brandkast is met geforceerd; een eindje kaars stond er bij op den grond, zoodat de dieven wél hun best bijken gédiaan te hebben. Het geval werd bemerkt door de werkvrouw, toen deze haar dage- lijksch bezoek aan de woning bracht Hoeveel er" gestolen is, kan eerst na terugikomst der bewoners worden uit gemaakt. Uit Westmolle wordit aan het Dagbfl. v. Nbr. gemeld: Een brutale inbraak is bier-gepleegd bij den eeuw. heer T., rustend' pries ter. De dieven zijn langs dén kéHder ingebroken, hebben uit een 'lessenaar een som in goud en bankpapier onlt- vreemd, 'alsook eenige sommietjes, die voor goede weaken bestemd waren. Daarna hielden ize een goeden maal tijld, besproeid met wat de kelder hét best opleverd'e, en vertrokken zonder dat iemand iets géhoord had. Er wordén ijverige nasporingen ge daan maar deze brutale hoe-ven. DE BERUCHTE ZANDSTRAAT TE ROTTERDAM. Andermaal is Maandagnacht de Zandstraat de plaats geweest waar hevig is gevochten tusschen politie én publiek, niettegenstaande de politie daar, in verband met het voorgeval lene in den voorafgeganen pacht, met drie' agenten versterkt was. Nu, had men het gemunt op het bierhuis v'an dén Griek John Jannes, Zandstraat no. 45. Ook hier begon het relletje met het inwerpen, van een spiegelruit. De po litie dreef d'e menigte met de sabels uiteen. Bij dé toen gevolgde arresta tie van A. L. K. W., die zich döor trappen en bijten hevig verzette, drong het publiek op en volgde de po litie al steeuen, gooiende, waardoor in bet Warenhuis eveneens een ruit werd ingeworpen1, en dé beer J. H., reizi ger, wonende op die Nieuwehaven, die de politie hulp verleénde, aam het hoofd werd verwond. Herhaaldelijk is daarop door de po litie met de sabels gechargeerd. A. L. K. W. is op het politiebureau to de Pauweaieteeg opgesloten, waar ook zijn in de Raamstraat wonenden broe der J. H. W. zich bevindt, als ver dacht van médieplichitigheid aan het verzet van Zondagnacht. De Roemeénsche kwartiermeester en C. L. van D. uit de Viea-winden- straat zijn weder vrijgelaten. EEN NIEUW KRANKZINNIGEN GESTICHT. Hét bestuur van de Vereenigtog tot verzorging van krankzinnigen in Ne derland heeft besloten, omteWolfheze tie vierdé stichting voor krankzinni gen te bouwen. Nog- dit jaar zal met aen bouw een begin gemaakt wor den. Voorloopig wordt de stichting voor 228 patiënten ingericht. LIJKVERBRANDING. De algemeene vergadering der Ver- eemiging voor facultieve lijkverbran ding zal Zaterdag 29 dezer te Haar lem gehouden worden. Wegens de pe riodieke aftreding der heeren dr. J. de Vrij (herkiesbaar) en mr. J. A. van Giilse (niet herkiesbaar) moeten twee leden van het hoofdbestuur gekozen worden. Op 1 Januari 1906 had de Vereem- ging 582 gewone en 12 buitengewone leden, tegen 576 gewone en 22 buiten gewone op 1 Januari 1905. CONGRES VOOR GEZONDMAKING EN GEZONDHEID VAN DE WONING. Dinsdag kwam te Genève het Con gres voor gezondmaking en gezond heid van de woning bijeen. Het zal tot 12 September vergaderen. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, burgemeester van Haarlem, ia een van de 22 eere-on dervo orritters. Het internationale beschermingsco mité van het congres bestaat uit 164 lieden .vertegenwoordigende 25 lan den (Duilschland; Engeland, Argen tina, Oostenrijk, België, Brazilië, Ca nada, Chili, Costa Rica, Denemarken, Spanje, Noord-Amerika, Frankrijk, Griekenland, Guatemala, Nederland, Hongarije, Italië, Japan, Mexico, Pe ru, Roemenië, Rusland, Zwitserland en Turkije). In de afdeelingen zullen de vol gende Nederlanders het woord voe ren M. Michielse uit Haarlem (over de beste verdeeling van arbeiderswo ningen in steden, de middelen om eer

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2