Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. J. VAN DER MOOLEN B. C. VAN DIJK Binnenland DIS ¥L,OEM 24e Jaargang. No. 7117 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PBR EIR'E MAANDEN' Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent oer reaei Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 6 Bfj Abonnement aanzienlijk rabat. a"„J Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco nu pott door Nederland 1-® Wg: «Ml tflHT Jp|§k 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant. 6 Afzonderlijke nummers0.02K V Wpjl 1»IIBfi»Irin r - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. - de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de,- Vennootschap tourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de. Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Monlmartre. TWEEDE BLAD. Aan ouders baande a/diressen worden Abonnementen en Adveritiemfliën .voor dit blad 'aangenomen zonder verb.oo- gdmig tod kosten. Sigarenwinkel, Cronjéstraat 5 KruidenierswinkeL WestergracM 45, hoek Or&nj eb oomstraat HET KONINKLIJK BEZOEK AAN LEEUWARDEN. Omtrent bet vorstelijk bezoek aan Leeuwarden doen verschillende ge ruchten de ronde, waarvan er eenige zich preciseeren, schrijft de Lw. Ct. Het heet dan, dat H. M. de Koningin ongeveer te 12 uur te Leeuwarden zal komen, vergezeld van H. M. de Konin gin-Moeder en den Prins-Geanaall. H. M. de Koningin en Z. K. H. ver trekken ongieveier drïe uur; H. M. de Koningin-Moeder moet echter voorne mens zijn tot 'savonids 7 uur te Mij- ven en een paar instellingen in onze stad te zien, men zegt bet St. Antho- ny-Gasltihuis en het Diaconessenihuis. Maar, zooais we zeilden, voorloopig vermetdCn we dit een en ander als geruchten, voor de positieve waarheid waarvan we niet instaan. In eene vergadering van de voorzit ters uit de 31 AugU'Stus-corojynssle ris besloten, voor den 15deri September niet tot versiering der stad of tot andere festiviteiten over te gaan. Eien- parig was men van oordeel, dat de tijd te kort was en dat d'e beste ver siering >zal zijn de nationale en oran- je-küeuftien der breed uitwaaiende vlag gen. Onwaarschijnlijk schijnt bet niet te zijn, -dat van gemeentewege door een concert en een vuurwerk uiting zal worden gegeven aan de feestvreugde. BALI. Van den gouverneur-generaal van N«d.-In)daë is telietgnafisdh beridbt 'ont vangen, idait tot dö ©xpelditi'e naar Baüli is besloten en diait 'dietse 10 Sep tember a.s. vian Tandjong ftrïtoik ver- treüst. LIJSTERJACHTEN. Mén schrijft uit Friesland aan de „N. Grt." In Gaa.s tea-land is men thans weer druk bezig zich voor te bereiden tot de lij'sbenv angst in den aanstaanden herfst, een bedrijf dat met name en voorall in die gemeente doorgaans met zooveel succes wordt uitgeoefend, en dat veelal belangrijke 'vo.órideetón af werpt. Heel wat werkzaamheden zijn er noodig voor deze voorbereiding, waar mee men dan ook reeds vroegtijdig begint. De beugells, waarmee de lijs ters worden gevangen, moeten wor den gesneden. Het zijn tweeledige wiügienitaJkken, die ©enig© centimeters onder de geleding schuins toeloopend worden afgesneden en daarna tot op de noodige lengte moeten worden be snoeid en gedraaid tot een g&lijkbee- nigen driehoek. Ook moetön deze beugels worden geMopt, dat is het eindje hout onder de geleding, moet van een inkerving wordïen voorzien, opdat de beugpl daarop kan rusten in de spleet, welke do vogelaar maakt in den tak, waar aan hij haar wil bevestigen. Ten slot te moeten nog in de beide opstaande zijden, de beide been en van den drie hoek spleten worden gemaakt, waar achter miet een knoop do paardeharen strikken rusten, waarin de lijsters zich moeten verhangen. Het draaien van de-ze strikken yereischt miede veel werk, wat men begrijpen kan ais men weet, dat er duizenden van deze strik ken door lederen vogelaar moeten worden gezet. Ook moeten thans de lijsterbessen worden verzameld en op een droge, donkere plaats bewaard, opdat ze niet uitdroogem en hun helder roodie kleur behouden, waardoor ze juist zoo bij uitnemendheid1 geschikt zijn om de vogels naar die beugets te lokken. Ze zijn thans niet duur en kosten pl.m. 60 cents per halve H.L. Deze bessen worden later, ais de beugels ih de bosschen zijn gehangen aan de takken van het akkermaalshout, aan trosjes van een stuk of tien bessen-be vestigd met het steeltje omlaag, mid den op de basis van dien driehoek. De vogel vliegt aan op de bessen, neemt daarnaast plaats op de basis van 'den beugel en verhlangt zich in een der twee sterke strikken van 2- of 3-dubbel paardehaar, welke uit de beide bee- neu van den driehoek boven de bes sen hangen. Duizenden beugels worden ea- dezer dagen zoo in gereedheid gebracht en do oude, die nog dienst kunnen doen, nagezien, opdat men vroegtijdig ge- reéd zij voor die vangst. En als nu straks de noordmianne- tjes en andere, soorten van lijst'ers (deze vogel toch doet zich hier. voorin verscheidene soorten;) zich in de bos schen weer vertoonen, dan zijn de vo gelaars gered en zoeken zij fluks hun ouide bosch-paadj<e<s ®n -gangen weer op (iedetne vogelaar heeft doorgaans zijn vast terrein) om hun zoozeer ge liefd en veelal vrij winstgevend be drijf weer aan te vangen, dat duurt tot laat, soms zeer laat, in den herfst. OUDE STERNEN POTTEN. Men mieldt aan de „Leeuw. Crt." uit Blija Bij hielt overwerken van een reeds afgegraven gedeelte vian de terp op Vaardeburen onder Blija werden voor eenige dagen in een zoogenaamden put 13 steenen potten gevonden, allen van het zoogenaamde bolvormige ty pe. Teirwijl men bezig wias een twee den put uit te graven1, vond men op nieuw een pot van geheel and-er model dan de vorigen en van bo ven met eene ruwe verfstof beschilderd. Voorzichtig werd de ontgraving nu onider toezicht van dien heer J. P. Wiersma te Ferwerd. die geregeld contröle houdt voor het Friesch Mu seum te Leeuw-arden, voortgezet, eci wea'den nog 19 bolvormige potten waaav-an één met voet, en bovendien 1 van hetzelfde type als de eerstge- vondene uit dien put gehaald. Ook werden nog een bewerkt stukje hout, een schedel van een hond en eetaige beenderen van een varken ge vonden. Om de potten zat ©en meestal .ge deeltelijk vergaan- touw, uit planten- vezels of stroo samengesteld. De put, die eien peervormige gedaante had. begon met een 1 Meter wijden mond op pl.m. 31/2 Meter onder die vroege re kruin van de terp en ging tot pl.m.. 7 Meter onder de kruin. Zoowel boven in den put alls op den bodem werden de potten gevonden. De geheele vondst gaat naar het Museum te Leeuwarden. Daar werd, aldus meldt de ,,Midd. Crt.", een baas uit de koolteerfabriek te Selzaete, door een tweetal onder zijn bevelen staande werklui, na eerst te zijn gemolesteerd en uitgedaagd, aangerand. De tw.ee kerels sloegen den man, die uit visschen ging, eerst met steenen tegen den grond en be werkten 's mans gelaat toen met mes sen. Een spoedig toegestroomde massa volk was echter oorzaak, dat deze snij- partij ni-et van langen duur was. Bedekt met wonden aan hoofd en handen1, gelukkig alle van niet ern- stigen aard, begaf de man zich! naar zijn woning te Selzaete, waar een ge neesheer hem verbond'. Persoonlijke veeten zijn van een en ander de oorzaak. KERMIS TE HOOGE'VEBN. De wianordedijSMiedlen- te Hoogeveen wiegents afschaffing van de kermis, houden aan. Woensdag zijn aldaar o-p drie verschillende plaatsen de rui ten ingeworpen, ook bij1 raadsleden Bij- andere, personen, o. a. bij een predikant is 'het touts met 'teer be smeerd'. EEN RIDDER GEHULDIGD. Men meldt- uit Ti-el Bij de tuchtiging van Lamkrah"stie ten onze troepen den 9den Juni 1896 o-p aetne sterke vijandelijke stelling, waar de fuselier J. Blamkeustein met een kameraad het eerst binnen drong. Daarvoor ontving hij de Mili taire Willemsorde. Woensdagavond kwam hij in Tiel aan. Op het perron weid hij toege sproken door den heer A. Groenen- daal C.J'zai., majoor-commandant van TiefL's Vrijwilligerscorps', die hem een lauwerkrans aanbood. Blankensitein', zijne ouders en ver dere familie en leden der schutterij- kadenvereemgiog Generaal Chassée namen in' een vijftal landauers plaats, voorafgegaan door het Tielsch stede lijk muziekcorps, en onder fakkel licht werden de hoofdstraten doorge trokken. Op die Beurs werd hij ontvangen door dien gepensïormeerden adjudant van het Indische leger, den heer B. van Weenen, eveneens ridder der Mi litaire Willemsorde, die hem onder eenige toepasselijke woorden dien eere wijn aanbood. Na een samenzijn van een uurtje werd namens Blankenstedn een woord van dank gesproken voor de treffen de ontvangst door den le-luitetoant N.-I. leger G. Peters. DE ARRESTATIES. Onlangs meldden1 wij de arrestatie van een viertal beruchte lieden, die verdacht w-erden de inbraak bij de firma Delius op de Geldlerschekade te Amsterdam te hebben gepleegd. Wegenis gebrek aan voldoend be wijs zijn uit hun voorarrest ontsla gen Luka© Kroes, ,,roo-ie Luuk" ge naamd', en J. C. Ferrée. De twee anderen, J. Stubbe en J. Boekenstein, de stiefzoon van den waard der „Stad Hamburg", blijven ih bewaring. Tegen hen moetien be zwarende bewijzen bijeengebracht zijn. Zelf blijven ze met beslistheid ontken nen dé hand te hebban gehad in ge noemde braak. („Tel.' LAAGHARTIGE MISHANDELING. Een laaghartige mishandeling heeft Maandag plaats gehad tüsschen Sas van Gent en Selzaete, nabij de spie gelfabriek. bad- KINDERMOND. Op het strand van plaats Wat is de zee stil vandaag, het is net olie. Toto- (vier jaar oud) Heerlijk voor de sardines, moeder. („N. R. Ct.") Tubercuiose-Conferentie De vijfde internationale Tubercuio se-Conferentie werd Donderdagoch tend 10 uu-r. in tegenwoordigheid van Z. K, H. den Prins der Nederlanden in de vergaderzaal der Staten-Gens- raal te. 's-Gravenhage plechtig ge opend» Bij het binnentreden van den Prins stonden alle aanwezigen op. De Prins nam plaats tegenover den voor zitter, terwijl de voorzitter Groot meester de Ranitz verzocht aan zijn Zijde plaats te nemen. De voorzitter, prof. dr. B. Fr&nkel, herdacht in enkele woorden hef. zwaar verlies dat de conferentie ge leden' heeft door den dood van haar h.oogvetreerden voorzitter, prof. Brou- a-rdel. Tijdelijk heeft het Bureau spre ker in zijn plaats als voorzitter aan gewezen. Hij verzocht vervolgens Grootmeester de Ranitz de Conferen tie te openen. Als Commissaris van H. M. de Ko ningin-Moeder en als voorzitter van het Ned. Centraal Comité hield jhr. De Ran-itz daarop een rede, waarin hij na geschetst te hebben de plaats, welke ons land inneemt fn den strijd tegen de tuberculose o. a. zeide H. M. de Koningin, ons geëerbie digd Staatshoofd, Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden (die het toont door zijn tegenwoordig heid in deze zaal) gevoelen voor ,n- zen arbeid alle sympathie welke hij verdient. Mij- valt de zeer groote eer te beurt mij te kwijten van een hooge cp- diacht, wanneer ik u 'de verzekering geef, dat Hare Majesteit de Koiiingm. Moeder, die zich aan het ho>fd' heeft gesteld van de antituberculose bewe ging, in Nederland, zich celukwenscht met de wetenschap, dat gij hier bij een zijtdat Hare Majesre'.t met bij zondere belangstelling- dvn loop van uwe beraadslagingen zal volgen en dat Zij de meest oprechte werschen uit yoor het welslagen van uwen arbeid. Deze rede, die door een laid ap plaus begroet werd, beantwoordde prof. Frankel. Hij eindigde na dank en hulde .gebracht te hebben aan de Vorstelijke personen voor hun belang stelling Wij weten dat er een tijd was, dat de medici van de geheele wereld ge krield lagen voor Hollandse he ge neeskundigen en nooit zullen de na men van Camper en Boerhave in de vergetelheid raken. Wij zullen het echter als het schoonste resultaat van deze conferentie beschouwen, als onze bescheiden arbeid er toe kan bijdragen de pogingen, welke In Ne derland worden ondernomen, in den strijd tegen de tuberculose, te bevor deren en te versterken. Uit den grond van ons hart danken wij uwe Excel lentie en het Nederlandsch Centraal Comité voor de bijzonder gastvrije ontvangst, welke wij hier genoten hebben. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetel als teeken van instemming met deze hartelijke woorden. Dr. Calmetti deelde vervolgens mede, dat -prof. Landouzy verhinderd was de gedachtenisrede voor prof. Brouandel te houden, waarom spr. deze rede voorlas. De voorzitter deelde vervolgens me de, dat het Bureau van het Congres besloten heeft als opvolger van Brouardel voor te dragen Leon Bour geois, Minister van Buitenlandsch© Zaken in Frankrijk, zulks met. het oog op diens uitstekende hoedan-ighe^ den en zijn verdiensten voor het werk der conferentie. Bij acclamatie vereenigde zich de conferentie met deze keuze, waarna de conferentie met haar werkzaam heden een aanvang maakte. De vice-president die bij afwezig heid van den nieuwen voorzitter thans het presidium waarnam, stelde allereerst voor den heer Bourgeois een begroetingstelegram te zenden. Dr. M. W. Pijnappel, hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, voor de noordelijke provincies, algemeen secretaris voor Nederland van het congres, voerde daarna het woord, en deelde o. a. mede. dat het aantal aanwezige leden 115 bedraagt uit 16 verschillende landen, t. w. uit Duitschland 28, uit de Vereenig de Staten van Noord-Amerlka 4uit Oostenrijk 3uit Engeland 8uit België 8 uit Frankrijk 15 uit Span je 5uit Denemarken 3uit Honga rije 3 uit Nederland 14uit Italië 5 uit Rumenië 1uit Rusland 5uit Zweden 5 en uit Zwitserland 5. Vervolgens hield prof. dr. A. Cal metti uit Rijssel, directeur van het insti/tuut-Pasteur aldaar, een voor dracht over de wegen waarlangs DE TUBERCULOSEBESMETTING het lichaam binnendringt en de ver dediging van het lichaam daartegen. Spa*, kwam tot de conclusie, dat het tuberculosegif meestal in het orga nisme van mensc'h en dier doordringt langs de spijsverteringswegen en vooral door de ingewanden, dat de tuberculosebacillen het ingewand- slijmvlies kunnen doordringen zon der er sporen achter te latendat zcodra zij in de ohylvaten gekomen zijn, zij worden opgenomen door de leucocyten (witte bloedlichamen) met andere kemen en dat zij deze vervol gens in al hun omzwervingen door de lymphklieren en de aderen verge zellen dat de localisatles (in de lon gen, klieren, slijmvliezen, aderen, ge wrichten of beenderen) van de tuber culose voortvloeien uit den stilstand in de haarvaten van deze verschil lende organen van gestorven leuco cytes die de bacillen hadden opgeno men. Deze worden hierop de prooi van de endothediale cellen der vaten en vormen de aanvankelijke tubercu lose laesie ,reuzencel en grijze gra nulatie). Bijna alle inwendige loealisaties der tuberculosebesmetting zijn op deze wij-ze langs den weg van inge wandsinfectie ontstaan. Droge of vochtige stof door tuberculose kan in het algemeen niet directe longinfec tie veroorzaken. Dit blijkt uit proeven met dieren genomen. In de groote meerderheid der ge vallen komt de besmetting van den rnenseh voort uit het doordringen 'n zijn spijsverteringsorganen van ver- sche en giftige bacillen van men- schalij ken oorsprong (sputa) ©n zoo verklaart zich het vaak voorkomen en de ernst wan familie-besmetting en van besmetting in verzamelingen van menschen in werkplaatsen bureaus. De tuberculose-bacillen van het rund kunnen dJen mensch besmetten, vooral in de jeugd maar de frequentie en del ernst dezer besmetting is blijk baar veel geringer dan die veroor zaakt door tuberculose-bacillen van mensohelijken oorsprong. Wij moeten derhalve voortaan on ze krachten vooral richten op de ver nietiging zoo -spoedig mogelijk van de giftige producten van den tuber culoselijder. De strijd tegen hét spu wen eenerzij da, de opvoeding in hy giëne der aangetaste personen en van de personen verplicht in hun omgeving to leven, zijn de voor naamste grondslagen ter voorkoming vaai tuberculose. Spr. wees er óp dat de tuberculose- bacillen eenmaal in de leucocyten op genomen. daar "maanden en jaren kunnen verblijven. Wanneer men van een eersten aanval van tubercu lose geneest, heeft men gewoonlijk meer weerstand tegen andere aanval len. Men is als het ware gevacci neerd. Maar de kwaal treft onherstel baar hen, die doordat hun eerste lae sies niet genezen zijn, voortdurend aan reïnfectle met nieuwe bacillen' zijn blootgesteld. Voorts stelde spr. in het lichjt dat apen, leeuwen en andere dierefi slechts tuberculeus worden in mena gerieën, dat honden vooral in her- hergen waar zij de sputa van deö grond oplikken, tuberculeus worden, dat varkens de ziekte vooral krijgen in stallen naast tuberculeuse koeien. Het zou zeer interessant zijn na fo gaan of de mensch door Het rund of het rund door den mensch tubercu leus is geworden. Z. i. was de menscK het' eerste getubercullseende dier en heeft hij de ziekte op de huisdieren" overgebracht. Het is onwaar dat som mige menschen niet tuberculisablö zijn. Allen kunnen de ziekte krijgen door een serie van Infectie kort op elkander. Ten slotte sprak spr. den wenseH uit, dat het congres vierkant de rech ten van den mensch zou proclamee- ren om tegen de tuberculose be schermd te worden. Prof. dr. H. Spronck, (Utrecht) zei- te hierop in het koirt zijn standpunt uiteen in deze quaestie Z. i. kan de Iongtuberculoee ont staan door inspiratie of inhalatie, doch ook langs haematogenen weg uit vroeger bestaande haarden of langs intestinalen weg, dan wel lange lym-ph-atischen weg. De vraag is langs welken weg de tuberculose het meeet ontstaat en dan staat vast dat inha latie en aspiratie longtuberculoaé kan veroorzaken. Haematogene tu berculose dient aangenomen te wor den als de sectie van den gestorven lijder er op wijst, doch als de tuber culose alleen in de longtoppen isgé- localiseerd lijkt het heel vreemd aan te nemen, dat de bacillen daar zijn gaan zitten als zij langs Iympbatf- sohen of haematogenen weg In hel lichaam waren gekomen. Slechts doof bacteriologische onderzoekingen uit te maken of tuberculose al "dan niet ln de longen is ontstaan doof primaire inhalatie-infectie. Spr. meent dat zeer zeker stof door den darmmond kan binnendringen, doch dat longtuberculose welke aan stof-inhal atie wo rdttoegeschreven, hierdoor kan ontstaan, acht spr. zeer onwaarschijnlijk.: Prof. dr. C. Flüggè (uit Bresiau) was van oordeel, dat zeer zeker ook de uitgehoeste druppeltjes in de luchi verspreid door directe inhalatie eefl bron van tuberculose kunnen zijm Toch behoeft nfeTTelke pbtisiker als een pestlijder geschuwd te worden. Kort verblijf in de nabijheid zelfs van een hoestenden teringlijder is bijna ongevaarlijk. Doch bij langdu rig verblijf is het gevaar zeer groot (moeder en kind, man en vrou-w). Uit talrijke dier proeven besluit spr. dat de inhalatie-infectie zeer gevaarlijk is en zeer v-aak voorkomt. De aanraking van den mond met vingers die tuberkelbacillen' bevatten de voeding met tuberkelbacillenhou- Feuilleton, Uit het EngéLsch van HaM Caine. 111 De bewerking ging voert-. Lang zaam, heel langzaam, met een! kalm te, die iets tergends begon te krijgen, ging dJe magnetiseur met de beneden- waantschie bewegalnig voort. Lucy's on rust scheen bij iedere beweging wat minder te worden. Na een poosje kwam er op haar gelaat, dat bleek geworden was van vrees, een Mos als van genoegen, haar oogen werden hel derder én vochtig, hiaar pupillen wer: den grooter en baar blik vaster. Zij boog -hét hoofd, bedekte het gelaat en zuchtte hoorbaar. Ik had lust er een ednd aani te maken, maar toch was daar geen reden Voor. De bewerking ging voort. Lucy3 oogen werden doffer, het vizioen scheen verduisterd te worden, haar ademhaling werd kort en moeilijk, als verbeeldde zij zich' te zullen stikken, De kamer draalt maar rond, al maar rond, zed op suffen-, langza mer toon, en later ih half gearticu leerd! fluisteren, het gaat sneller en- snehér. Heel goed, zei La Moth-e, zich even tot mij wendend', en mijn op welling om tussoherbeiden te komen, verdween. Toen begon haar lichaam bij korte tu-sschenpoozen telkens zenuwachtig te schokken. Daarop volgde lusteloos heid en gevoelloosheid'. Eindelijk, teen de man.' weer tot haar voorover boog, viel zij in zijn armen, draaide nog wat heen en weer, liet haar hoofd met gesloten oogen en uitgerekten hals over zijn schouders vallen en ver loor met een zucht haar bewustzijn'. Heel goedl, zei' La Mothe, maar zijn too-n van tevredenheid ergerde mij. Ik had lust hem bij de keel te grij pen en het huis uit te gooien. Ik wist toen, wat dat gevóél van afschuw was, dat tot op dat oogenMik maar heiefl vaag was geweest. Het was af schuw van de macht die het eene menschedijke wezen door geheimzinni ge aanwending van de wetten der nas tuur kan uttoefenen o-p het, andere, dicor eén tijd lang ondier alle omstan digheden de ziel in slaa.p te maken. Ik zal haar naar haar kamer brengen, zei La Mothe. Uit den weg daar 1 riep Ik uit, en mijn lieveling uit zijn armen ne mende, droeg ik haat naar haar slaapkamer. ien legde haar op het bed. Ik boog mij over haar heen, kuste baar maa*mea,Meék voorhoofd, dat nat van mijn tranen was; toen ï\f. gewaar werd, dat Godwin en Mc. Pherson achter mij stonden. De groote opwinding heeft eene beroerte ten- gevolge géhiad', zeide de dokter en even later voegde hij er bijZij is alleen bewusteloos. Ik herhaald© dié woorden in het Fransch en La Mothe glimlachte, hij schudde het hoofd en antwoordde Neen! Ziet u dian niet, d!at zij eenvou dig bewusteloos is? vroeg de dokter. Ik herhaalde ook déze woorden, eu de hypnotiseur zei Spreken- menschen als zij bewus teloos zijn? Natuurlijk niet, zei de dokter. Zeg wat tot haar, zei de hypno tiseur tot mij. Ik boog mij over het bed heen, en met mijn blik gericht op de gesloten oogleden, riep ik op luiden toon: Lucy Niet zoo luid, zed de hypnotiseur. Haar gehoor is niet minder, het is juist scherper. Zij hoort alles wat wij zeggen, zoowél liet tikken van- onze horloges als het kloppen van onze harten. Met bevende stem zei ik nu fluis terend Lucy 1 De lieve lippen openden zich en, zacht als iemand die' op 'tpunt Is in slaap te vallen, zei ze Jia. Heb je pijn? O neen. Weet je, wie ik ben Ja. Wil je, d>at ik je hand vasthoud Ja. Ik nam haar dhnne, beweginglooze vingers in mijn warme hand Ben je nu gelukkig, lieveling? Volkomen gelukkig. De dokter en dé predikant luister den en keken op. Zij iis uitgeput, dat is alles, zei Godwin, ditmaal in 't Fransch. Bedoelt u, dat zij niet slaapt? vroieg dé hypnotiseur. Juist. We-k haar dan op. Til haar in dé hoogte en spreek op gewone wijze tot haar. De dokter giing er op in. Hij hief Lucy -in zijn lannen op en sprak 'tot haar, maar zij viel achterover, als iemand1, die dé lichamelijke kracht niet heeft te blijven zitten. Til dé oogleden op. Bekijk de pu pillen, zei de hypnotiseur. De dokter deed: het. Zij slaapt, mompeldte hij. Maar slechts den somnambule- slaap, zei de hypnotiseur. Toen drukte hij op haar oogleden én slapenhaar ademhaling werd langzamer en minder hoorbaar, haar gelaat kreeg een kalme uitdrukking, .en er kwam een lich-trose kleur op haar wangen. Nu is zij in een diepere phase nu is zij in trance, zeid'e de Hypno tiseur. U meelnt, dat zij bewusteloos is vroeg de dokter. - Volkomen bewusteloos. i - Lucy riep ik weer over het kal me gelaat, maar er kwam geen ant woord. Lucy Lucy Er kwam geen beweging, noch in haar oogleden, noch in haar lippen. Zij was heengegaan naar de groote wereld-, waar de zielen buiten het lichaam wonen. Maar nu voelde ik geen- vrees, geen zelfverwijt-, geen argwaan meer. Het was onmogelijk naar dat stille gelaat te kijken en dan nog vrees te voelen. Nooit nog had mijn lieveling mij zoo feeder mo oi toegeschenen', zoo als een gelukkig, slapend kind, zoo als een engel op aarde, dia mets met de ver dorvenheid. des levens heeft uit te staan. Haar boezem ging heel zacht op en neer. Ik kon nauwelijks het geluid' van haar ademhaling hooren. Haar hart klopte regelmatig. Zij was tot kalmte gekomen. Zou dit experiment gelukken? Als mijn lieveling wakker werd uit dezen slaap, zou dan die brandende dorst uit het lichaam geweken zijn? Hoe lang duurt zoo'n aanval ge woonlijk? vroeg de hypnotiseur. Drié dagen, antwoordde Mrs. Hill (door mijn bemiddeling), terwijl zij op den achtergrond opstond' van een stoel, waarop zij gezeten had, mét de handen voor het gelaat. Drie. Dat is Woensdag, Donder dag, Vrijdag, Zaterdag dan zullen wij haar Zondagmorgen wakker ma ken. Intussclien zal ik hier in huis blijven, en als zij, wat mogelijk is, tegen den morgen zou ontwaken, dan zal ik haar op nieuw onder hypnose brengen. HOOFDSTUK VII. Ik liet den hypnotiseur op Clouse- dale Hall en ging zelf naar Hótel Wheat-sheaf terug. Toen pas merkte ik, hoe groot de spanning voor mij geweest was, en w at mij" nog te wachten stond. Hoe ik de vier daaropvolgende dagen en nachten ben doorgekomen, weet ik niet. Eén afschuwelijke gedachte liet mij dag noch nacht los als Lucy eens nooit wakker werd uit dé trans, waarin onze geheimzinnige krachten haar gebracht hadden. Telkens weer bracht ik een bezoek o-p Clousedale Hall en Lederen keer keek ik al van verre zenuwachtig uit, om te zien of de gordijnen niet waren neergelaten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5