BEN SLECHT GENEESMIDDEL. Wij lezen in het „Maandblad, tegen dc Kwakzalverij" Op een onzer lagere scholen, zit een knaapje, dat eiken -dag opnieuw het medelijden wekt van wie hem gade slaan. 't Ventje heeft in erge mate last van z'n oogen, of eigenlijk oogleden, 'dik en gezwollen, rood en niet kleine zweertjes bezet, die het arme kind be letten flink in liet volle licht den on derwijzer aan te zien of naar het bord te kijken. Bij elke poging daar toe en het- manneke wil graag lee- ren en laat hét dus niet bij een enke le poging om te zien blijven loopen de tranen hem van pijn en inspan ning over de bieeke wangen. Juist toen in overleg met het hoofd besloten was, dat eens met de ouders zou worden gesproken, over de moge lijkheid, dat een oogarts verlichting en misschien wel algelieele genezing zou kunnen bevorderen (iets wat hoog noodig is, omdat het gewillige k'nd in. het speeluur liefst in een donker hoekje wegkruipt en alleen in z'n hum is ials schriftelijk werk hom veroor looft voorover in_.de bank te zitten), bracht de behandeling van een lees lesje het volgende aan het licht. De ouders geven het kind eiken morgen op de nuchtere maag een kop je vol stroop met jenever, half om half, en het is waar, dat dit middel tegen zeere oogen nóg niet helpt; maar het zal op den duur wèl doen want een oud-oom van liet knaapje, een man van 64 jaren, is er heelmaalmee in orde gebracht. Toen hij eenige maanden later aan een beroerte stierf, waren z'n oogleden in de kist zóó mooi, dat een zuster van den overlede ne er verbaasd van gestaan had. Ja, ja, liet boertje" wist het wel De kleine jongen vindt nu ook bij dien raad van 't ,boertje' baat en ,zei daarom, toen het woord jenever 'in de leesles genoemd werd: „dat :s een heilzaam geneesmiddel, en ik lust het graag". Dit is de nawerking van hetgeen een „boertje" bij zijn leven durfde aanbevelen als probaat voor zeere oo gen, aan een bejaard mensch, van wien 't nu heet, dat hij daardoor ge nas. En zoo zal immers ook zijn ach terneefje er door genezen? Inmiddels wordt geen doctorale hulp gevraagd en liet arme kind is nu en zal zeer waarschijnlijk blijven de du pe der historie. Arme kleine vent ZICH VERGIST. Dezer dagen deelden wij mede, dat bij de visitatie te Oldenzaal een bloed koralen ketting was vermist. Thans wordt gemeld, dat de bloed koralen ketting door den eigenaar bij zijn thuiskomst in zijn koffer is terug gevonden, zoodat van diefstal geen sprake is. EEN SLAAPWANDELAAR. Men schrijft uit Hilversum aan de „N. Crt." Woensdagavond te ongeveer 10 uur bemerkten eenige voorbijgangers, cliat op het dak der woning van den heer H. van Dijk, bakker, injie Kontngs- straat alhier, een jongen liep. Het bleek de 15-jarige knecht van den heer Van Dijk te zijn, die onhe wust uit zijn bed was gestapt, uit het zolderraam gekropen en al slapende tegen het dak opgeklauterd was. Toen hij den nok bereikte, begon hij aan dien andéren kant weer van het dak af te dalen en bleef op de dak goot zitten. De voorbijgangers, die hem daar zagen, waarschuwden den heer Van Dijk. Met behulp van een ladder werd zoo voorzichtig mogelijk, om den jongen niet te doen schrikken, tegen liet dak opgeikiauterd. Men slaargde er in, den jongen, die nog steeds sliep, behouden naar be neden te brengen en in zijn bod te leggen. Toen de knaap wakker werd, wist hij zich niets van het voorgeval lene te herinneren. EEN DOLLE KOE. Zekere E. R. te Rhoden had op de Doesburgsche nrarkt een koe gekocht voor hij zijn woning bereikte, kreeg bij trek in nog een drupske, bond de koe vast en stapte een herberg bin nen. Wat nu de beweegredenen van de koe zijn geweest, is raieit mét zeker heid te zeggen, maar plotseling ruitte zij zich los en holde weg in de rich ting Doesburg. In hek dorp ontmoet te zij den ouden G. B., die juist zijn SOsten verjaardag vierde, do man werd omgestooten, kreeg een open wonde aan het hoofd en kneusde arm en schouder, zoodat hij op zijn feestdag naar bed moest worden gebracht. In den Rhedenschen Enk werd het beest opgemerkt door den bakker R. J., die daar met zijn liittekar stond, hij poog de de vluchtelinge te grijpen, hetgeen mislukte, maar door het ongekende misbaar sloeg zijn hit op hol, verloor bij liet station een broodkist van de kar en viel op de helling bij het Ge meentehuis op zijn kmeën en kon zoo gegrepen worden. De koe vervolgde haar weg door Steeg, waar een man weer moeite deed haar te pakken. Een flinke hoornstoot, die zijn kleeren open scheurde, deed hem er echter van afzien. Door een steeds aangroeiende fiet sende menigte achtervolgd, kwam het dier te Ellecom, waar het zich plotse ling scheen te bezinnen, over het hek van een weide sprong 'en te midden van haar rasgenooten tot kalmte EEN AANRANDING. Iemand, wonende te Oldenzaal, keerde een dezer avonden laat per rijwiel van Denekamp naar zijn woonplaats terug, toen hij, een half uur buiten het dorp, op den rijks- straaiweg werd tegengehouden door een tweetal mannen, die uit de strui ken op hem toeschoten en zijn geld en rijwiel opeischten. De aangevalle ne, die een revolver bij zich droeg, loste daaruit eenige schoten, waarop de aanvallers, de eene onder hevig gekerm, verdwenen in de struiken, zonder dat ze herkend werden. ,SIGAREN"-WINKELS. Do Nederlandscke Vereeniging van Sigarenwinkeliers heeft zich tot den Aimsterdamsch'en Gemeenteraad ge wend met een adres, waarin zij fo. dat in de gemeente Amsterdam zich verscheidene winkels bevinden, die van buiten het aanzien vau siga renwinkels hebben, maar die inder daad zijn huizen van ontucht en roof 2o. dat den werkelijken sigaren winkeliers daarmee moreele en ma terieel© schade berokkend wordt, doordien vreemdelingen en anderen, die onbewust in deze. psuedo-winkels komen en schade lijden, in het Ver volg andere werkelijke en solide win kels van mindere bekendheid uit vrees mijden. Adressante verzoekt het daarheen te willen leiden, dat aan huizen van ontucht en andere min oorbare be drijven liet cachet van sigarenwinkel ontnomen en in 'het vervolg verboden worde. LASTIGE BOEREN! Donderdagavond /te ongeveer half tien passeerde dé familie N. in de automobiel G283 Na arden. Even bui ten de gemeente tusschen de zooge naamde „buitenbarrières" zag de auto, die flink vooruitstralend licht ophad en volgens den chauffeur niet 'hard reed en luid signalen gaf, zich plotseling gesteld tegenover een boe renwagen, die geert licht op had. De auto stond dadelijk stil cn wal de achteruit rij dén, doch daartoe gaf de boer geen tijd. Hij rende met zijn paard en wagen op de auto in, waar door het paard de spatborden stuk- trapte, de as verzet werd enz., zoo- dat verder doorrijden onmogelijk was. De boerenwagen, waarachter nog twee ook zonder licht volgden, reed, misschien uit schuldbesef, zon der dat de voerlieden zich bekend maakten, op een draf door naar La ren. "Van het gebeurde is proces-ver baal opgemaakt. De familie N., 2 da mes en 2 heeren, vervolgden per spoor de reis naar Amsterdam. VAN EEN SMOKKELAAR EN TWEE COMMIEZEN. Het volgende deed zich deze week op het grenskantoor te Kotten bij Winterswijk voor. Een koopman met een pak op den rug moest het kan toor passeeren. Aan het bevel van den ontvanger om te blijven staan, werd geen gehoor gegeven. De koop man zet het op een loopje. Een in de nabijheid wonende commies wordt gewaarschuwd. Met de revolver in de hand maakte deze nu jacht op den ver moed el ij ken belastingontdui-1 kor. Beiden' loopen flink, doch ko men plotseling voor eene beek te staan. De koopman iwerpt zijn pak j ovér de beek en springt zelf ;n liet Watejr, gevolgd' door den commies. Eerstgenoemde is er echter het eerst uit en gaat er met het pak van door. De commies geeft hiet niet op en zet dé jaclit voort, geholpen door eenen collega. Weer vertoont zicli een beek. Koopman en commiezen ploffen alle drie in het water. Maar eerstgenoem de is ze te vlug af en is er in een oogwenk van door. De commiezen ko men op hét droge, schuddén zich eerst als elen poedelhondje het water van de kleeren en toen den m'an achter na. Van hem is echter niets meer te bespeuren. Ze verbergen zich nog wel gewapend in een bosclije, misschien is For tuna hen goed gezind; een niiets kwaad vermoedend fietser- wordt nog wel een schrik om liet hart ge jaagd als ze daar mét het pistool in d;e hand op hem komen aanvliegen, in de meening, dat 'hij dé man is, maar de man met het pak is en blijft weg en de belastingplannen kunnen onverrichterzake huiswaarts keeren. (Arnh. Ct.) SCHEEPSDIEFSTAL. Donderdagmiddag, tijdiens het los sen van het Rijn schip „Barendina", liggende in de Rijnhaven,, te Rotter dam, hebben brutale scheepsdieven weten binnen te duin gen in het voor onder. Ze hebben uit een kist mede genomen éen lessenaartje, toebehoo- rende aan den schippersknecht Z. H. Hazewinde, bevattende o. m. een spaarbankboekje, waarop ƒ900, een Russisch effect van 500 roebel een Hall. pandbrief van ƒ500, 75 aan bankpapier, een 20 markstuk, een zilveren horloge, alsmede een aantal scheepspapieren. Van de daders geen spoor. DIEFSTAL OP DE GROOTE RIVIEREN. Heden, Zaterdag, zou, naar de „N. Crt." mededeelt, aan het departe ment van Justitie een conference plaats hebben tusschen vertegen woordigers van de Kamers van Koop handel te Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem, die parketten in eerstge noemd© steden, den burgemeester van Rotterdam en andere autoriteiten met den Minister van Justitie, tot bespre king van middelen, om een einde te maken aan de op onze groote rivieren veel voorkomende en laatstelijk ge signaleerde scheepsdjiefstallen. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE DEN BOER. Naar de N. Gr. Ct. verneemt, heeft de dienstbode, die in verband met de bekende vergiftigingszaak te Den Boer in hechtenis is genomen. een gedeeltelijke bekentenis afgelegd en bekend den landbouwer H. met ar senicum te hebben vergiftigd. DOOR EEN STIER DOODGESTO KEN. Donderdagnamiddag heeft te Kerk rad© (L.) een ernstig ongeluk plaats gehad. Zekere W. Dortu, wonende te P aio mig, gemeente Heerlen, moest den vetten stier, toebéhoorendé aan den pachter van goed „Meizemich" naar een slager ie Rolduc overbrengen. Het dier toonde zich echter allesbe halve handelbaar en D. had alle moeite het Jn bedwang te houden. In Kerkrad© aangekomen, werd de stier zoo mogelijk nog wilder en stiet den begeleider zoo ongelukkig in de zijde, dat hij naar het hospitaal te Heerlen moest overgebracht worden, alwaar liij nog denzelfden avond overleed. D. was gehuwd en vader van zes kinderen. EEN REDDING. Aan den Zuidsangel te Leiden ge raakto Vrijdagmiddag een kind te water. Een vrouw zag het, daclit dat het haai' kind was, sprong te \fater, redde het reeds zinkende kind en zag toen dat het haar kind niet was. Ze was natuurlijk toch even geluk kig eeu leven gered te hebben. TENTZENDING. De Koningin bezocht Vrijdagmiddag voor de tweede maal de tentzending met klein gevolg. Ds. Couvée, uit Schiedam, leidde de bijeenkomst. De Koningin gaf bij dé schaaicolLecte haar gift persoonlijk. „DRIE PRENTJES". Men schrijft aan de „Tel." Een kleuter van zes jaren ging langs den eenzamen landweg van pol der Eierland op Texel naar school en vond er drie mooie prentjes, die hij in zijn broodzakjo verborg. Een uurtje later kwam een bode aan de schooi hooren of een van dé kinderen mis schien geld had gevonden, daar hij dri© „briefjes" van ƒ10 had verloren. Toen dé meester er naar vroeg, dacht de vinder aan de drie prentjes, en haalde 30 uit het zakje te voor schijn. De bode kreeg ze terug en gaf hét kleintje een rijksdaalder, waarbij veel meer van hield, dan van de prentjes DE BURGEMEESTER VAN GROESBEEK. Naai' wij onlangs medegedeeld heb ben, heeft bij den burgemeester van Groesbeek, den heer Ottenhoff, het plan bestaan als burgemeester af t e treden. Dit voornemen werd in zijne ge meente met groot leedwezen verno men en dit is zeker niet zonder invloed gebleven op dein burgemeester. Naar ons toch gisteren werd mede gedeeld, zou de heer Ottenhoff beslo ten hebben nog aan te blijven als bur gemeester van Groesbeek. („P. G. en N. Crt.") GENERAAL BERGANSIUS. Generaal Bergansius, dé oud-minis ter, bracht Donderdag een vrij rusti- gen nacht door. Da toestand blijft nog steeds hóógst ernstig. MISBAAR OP STRAAT TE AMSTERDAM. Wij namen gisteren de klacht op van een EngeLsch reiziger, die door het misbaar en rumoer tusschen 121 en 2 uur in de Kalverstraat te Arnster dam belet wordt te slapen, schrijft het. „Hbld." Als iemand, die e-an paai- nachten dus in een hotel gehinderd wordt, reeds gerechte reden heeft zijn beklag uit te brengen, wat mogen dan die honderden, zwaar belaste inwoners van dé straat in hun dure huizen dan niet zeggen Het is werkelijk noodig op dat mis baar nog eens d'e aandacht, te vesti gen. En wij dOiein dit niet om de politie hard te vallen. Zij is in zoo vele opzichten onmachtig in déze. Maar om nog eens voor de 1001ste maal te vragen om die maatregelen, welke den invoer van politie-recht- banken mogelijk maken. Deze hebben aan dat nachtelijk mi s baar een .einde gemaakt in Engeland. De schreeuwer, die burengerucht maakte, werd opgepakt, dadelijk den volgenden ochtend' voor den politie rechter gebracht en veroordeeld tot boete en bij herhaling to.t een paar dagen celstraf. En zijn naam werd bekend gemaakt in idlé dagbladen. Dit wilden .de schreeuwers niet. En de plaag nam eön ©indé. Wij krijgen geen rust en orde in onze stad, eer wij snellé recht spraak of publiciteit te hulpe roe pen. LAAG WATER. Men meldt uit Och'tén del. 13 Sep tember In de Waal bij Ochten zijn heden eenige schiepen aan dén grond geva ren, waardo or dé scheepvaart zeer belemmerd' wordt. De diepte) "van de vaargeul bedraagt nog ruim 2 meter. Uit Leeuwen schreef men Vrijdag ochtend halfnegen Alhier zitten nu 7 schepen vast. Het verkeer is geheel gestremd. Op de droogte staat van 2.10 tot 2.28 me ter water. ROTTERDAM SLIKT ALLES. Men schrijft uit Zeeland In dezen tijd, waarin in dieze pro vincie de besmettelijke vlekziekte on der de varkens hand over hand toe neemt, worden tal van zieke dieren opgekocht en per bóót of andere ge legenheid Verzonden naar Rotter dam. „Rotterdam slikt alles", wordt er gezegd. Hoe het mogelijk is, dat zulke die ren op het abattoir worden goedge keurd, is onSj plattelandsbewoners, een raadsel. Of zouden de geleiders met hun dieren~den weg naar de sla gerijen regelrecht ongehinderd kun nen afleggen ONGELUKKEN. Te Bergeijk (N.-B.) is de 16-jarige zoon van den 'heer Lammers, terwijl hij eenige werkzaamheden op het dak verrichtte, gevallen en op een bak te rechtgekomen, waardoor hij binnen eenige minuten een lijk was. Donderdagavond is op het stations terrein te Boxtel de voerman J. W. Markus door een trein oven-eden en gedood. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) is een droevig ongeluk gebeurd. Het paard van den heer Mol, gespannen voor een wipkar, sloeg op-hol en overreed net eenige kind van den heer Baas, dat kort daarop overleed. De voier- man brak eenige ribben. Een 16-jarige jongen reed op de Stadhouderskade te Amsterdam, per ongeluk met zijn rijwiel tegen den trottoirband, waardoor hij kwam te vallen en zoodanig terecht kwam. dat hij kort daarop is overleden. "WEDER EEN AUTOMOBIEL ONGELUK. Vrijdagavond had een automobiel- ongeval plaats op den Rijksstraatweg bij dé Duivendrechtsche brug onder Diemen. Uit dé richting van Amsterdam kwa men 2 automobielen, welke om liet hardst schenen te rijdén. De eene raakte in de bocht van dén weg op den berm, reed 3 telephoonpalen stuk en bleef bij den 4dèn staan. Van de 4 inzittenden werden er drie uitgeslingerd, van wie maar één ©enigszins ernstig gewond werd aan bet hoofd en een ander eettuigen tijd bewusteloos bleef liggen, dooli later! weer bijkwam. Dokter Derkinderen verleende heel kundige hulp, waarna de gewonde met de andere auto naar de stad te ruggevoerd werd. De eerste auto was zoo beschadigd1, dat zij onbruikbaar was geworden eu later met een wa gen werd weggebracht. Het nummer 'dezer machine was G 32 en van de andere G S14. Eigenaar van de beschadigde autoi is, naar wij vernemen, de lieer Wol- ter, tabakshandelaar te Amsterdam. („Hbld.") INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 30 -Gent per Regel. AiMSTERUAM EN HAARLEM. Waar onze buren te Amsterdam be lang in stellen, intei'rosseerfc ook ons; wat meer is, liét heeft waarde voor ons, wanneer het een bericht is gelijk het volgende, diat ons nieuws geeft, d'at heilzaam voor menigeen hier ter stede zaïl zijn. De hear H. J. Frijliink, wonende Laagte Kadijik te Amsterdam, deelt ons méde: „Reeds lange jaren ben ik niet wel geweest en (liet was mij bekend dat dit een nierkwaal wias. ik gevoelde me steeds erg vermoeid bij de minste be weging, liet schemerde mij veil voorde oogen en dan had ik dikwijls erge be nauwdheden. ilk had steeds hevige pijn in de linkerzij. De urine kwam steeds langzaam met klein© hoeveel- hedén en gepaaid met een pijnlijk •gevoel, ze was eig beslagen en hét ge neeskundig adivüés dial men mij gaf, was, dat er voorloopig niet veel' aan j te doen was. 'Ik was zeer vermoeid en terneergeslagen, want wat uïoiest ik beginnen? Toen ik zooveel goeds ver nam omtrent Poster's Rugpijn Nie ren Pillen, ontbood' fik dadelijk een doosje en dit was mijn geluk. Ik nam ze zorgvuldig in en na twee dagen bemerkte ik reeds een groote verlich ting en na verloop van veertien 'dagen, was ik geheel hersteld. Ik was weer opgewekt, de pijn was verdwenen en de urine was weer normaal geregeld en helder. Ik ben .u zeer dankbaar voor dit uitmuntend1 middel en zal het met vertwu'vven aan andere lijders kunnen aanbevelen. Ik ondergeteekeii'de verklaar,dat (heit bovenstaande waar is en miaddlig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug, gij denkt .dat liét een lichte onge steldheid is, maar in werkelij küieid zijn liét uw nieren. De ma/tuur waar schuwt u op deze wijize, dat uw nie ren de belangrijkste uwer organen zwak zijn, era hulp vragen. Zij zijn overladen gewonden en kunnen hun werk niet méér voieinigen. Daar dei nieren de verzamelplaatsen van het lichaam zijn, is Ihet 'hun werk het bloed te filitieerien en scheiden zij 30 gram onzuivealhöden af per 24 uur. Indien ziji hiertoe niét in staat zijn, hoopen zich deze onreinheden op in Ihiet gestel, 'doordringen hét geheele li chaam en veroorzaken oiheumatiek, neuralgie, (heuppijn, jicht, lendenpijn, hartzwakte, schele hoofdpijn, flauw ten enz. Verzeker in, dat men u de ècihte Foster's 'Rugpijn Nieren Pillen geeft, diezelfde die ide heler Frijliink gehad heeft. Wij waarschuwen tegen na maak' ien maken koopers er op attent, dat op iedere dloos de handteekening van James Foster Voorkomt Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij' dé heeren K van Eeden, Spaarne 38, J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a, en J. van Guliik, Zijlstraat 98 Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of 10 voor zes doozen. Sporipraatje. De sterkte van die Weste lijke eerste klassers. De tweede roncle om dén Zilve ren Bal. Na dé wedstrijden van Zondag jl. hebben wij zoo ongeveer de stérkte van de eerste klassers waargenomen. Om te beginnen met de kampioenen. H. B. S. is nogal verzwakt. Captain de Neve vertrok maar Lndië, Leens komt dit jaar niet uit, evenmin als Sdhiérbeek. Kees Bekker zal misschien met voetballen ophouden. Gélukkig voor H. B. S. blijven v. Reuterghem en dé Bruyn Kops de wings vormen. Zondag al heel zwak. In plaats van 30 tegen Wil'hielmima had het mot wat beter schieten gemakkelijk 6 of 70 kunnen staan. Enfin, misschien verbetert 'dat. Onderiussdhen geven we H. B. S. weinig kans op het kam pioenschap voor dit seizoen. H. V. V.'s elftal was op paptei" enorm sterk; in het veld zat er niet het min ste samenspel in, 't leek Sparta wel als 't z'n Zondag niet heeft. Todh zal Sliet o. p". aan 't eind van het sei zoen wel weer onder de eersten behoo ren. H. F. C. is 'diit jaar weer goéd; in de vooilhoede zat, ondanks ongeoefend- heid, Zondag veel samenspel, de half backs zijn goed, vooral captain v. d. Woude, en Gheriex bleek wederom een uitstekende back te zijn. Schalk wijk presteerde nog niet veel, maar dat zal' wél beter worden. Keeper Kxüseman was, zooals wij reeds meld den, nogal onzeker, daar hij echter niet veel te doen kreeg, valt er nog weinig over hem te zeggen. Alles bij elkaar genomen, hebben de blauwwit, ten wel kans op de eerste plaats. Vol houden, H. F, C.'ers, zorgt er voor, dat Ihet kampioenschap, inplaats van altijd in Den Haag, eindelijk weer eens dn Haarlem terecht komt. D. F. C. 'is zoowat hetzelfde geble ven, alleen over Goedhart's medespe len is men in Dord't nog niet zeker. Het zal wol e.en middelmatige plaats, b.v. de 5e of 6e, innamen. •Over Haarlem durven wij niets te voorspéllen. De mididenlinie is hot sterkste punt, Healy en Leijnkamp vooral spelen uitstékend. Ook de backs zijn goecl. IStol is en blijft altijd •een sollide en betrouwbare speler, De Kook doet niet- voor hem ondier. An ders is het. met de voorhoede. Bos zal waarschijnlijk niet meer spelen. V. d. Dussen is 'dus hier we'l de beste, maar hij 'bedérft te voel dooi' zijn soms veel te onbesuisd spél. Wolf is tamelijk goed. Zijn schieten is edhter lang niet goed genoeg, aan welke kiwaal trouwens de geheele voorhoede laboreert. Cremer speelt Keurig netjes miaar is te kalm. Veen kan soms aar dig spelen, maar hij schiet slecht, terwijl v. Hasselt Zondag erbarmelijk knoeide, zoodat hij vóór do competi tie nog wél eens flink mag oefenen. Over keeper Utermarik behoeven wij niets meer te zeggen, hij is stellig een der beste oerste klas keepers. Daar Haarlem nog een Engelschman in hare gelederen krijgt., kan er nog wel wat veranderen, maar coch mogen de Roodbroeken wel oppassen, dat het niet misloopt, en 'de tweede klasse hun deel wordt. Sparfca is weinig 'veranderd. Brands ma in plaats van Verduin in de goal is stellig een verbetering, Cijfer is een tamel'ijik goéde rechtsbuiten. Waar schijnlijk zal 't met Sparta wel weer als van ouds worden: een goed begin en een sleéiit eind van het seizoen. Het -:s eohter voor de Rotterdammers te hopen, idat hunne oudere spelers trouw blijven opkomen, anders ziet het er sleoht voor hen uit. Velocitas is als altijd, verbazend snelle wings en eene solide achterhot- dé, waarin vooral Stom en (keeper Noorduyn uitblinken. Aangewen de cadetten echter nog wel eens een keertje „buiten vorm" plegen te zijn, zullen zij wel geen gevaarlijke con currenten voor de eerste -plaats blij ken. Ajax speelde Zondag na halftime uitstekend tegen Haarlem, het schie ten en combineeren der vooihoeide vooral was prachtig, maar de 'half- bacikliüie was 'het zwakke punt. Het voéden der vooriioedé was. goed, maar in) 'afnemen van den bal en opdrijven Iheibben da Leidisdlie halfs het nog niet ver gebracht. De back waren haast niet te passeeren, terwijl Van Braam Hoékgeest weer op de hoogte van zijn keper,svak bleek te zijn. Over het al gemeien is Ajax naar onze aineening wel sterker geworden. Quick speelde heel goed tegen de Woigemingers, dlie echter nogal onvol ledig waren. Daar Muller dit jaar niet voor hen 'Uitkomt, '.zullen de blauwwitte Hagenaars er wel niét op verbeterd zijn, zoodat zij met Haar lem ieaii Hercules dit seizoen' misschien weer om 'ft ontkomen aan do laatste plaats o ecu vinnigen jfcrijd zullen voe- rwn. 'Deze strijd kon wel c-ens in 't na doel van Hercules afloop en, dat dit jaar al heel zwakjes is. Ah eleven b.v. verleiden jaar een dier boste voor waarts, legt er het bijltje bij neer, terwijl nog een paar andere lui uii:t idle voorhoede waarschijnlijk, niiet meer zuilen spelen. En dei reserves uit 'het tweede elftal presteerden Zon dag al heel weinig. •De tweede klasse is dit jaar ooit sterk, izoddat 'in eventueel© oiegaiada- tiéwedistrijden de Utrechtenaars wél niet véél kans zouden hebben.-We zullen er voor hen maar hot beste van hopen. Zondag a.s. staan voor de tweede ronde van den Zilveren Bal een paar spannende matches op het program ma. iBovandian zullen de voetbaivef- h'bbers er in de gelegenheid zijn eene vergelijking te maken tusschen het Belgische -eerste 'klasse spel en het onlze dito. Ajax zal nl. tegen de Ant werp F. C. uit Antwerpen spelen. Ook H. B. S'Sparta en H. F. C.Gon- cordra beloven mooie matches te wor den. Wij 'kommen d'an ook iéder die van mooi spel wil genieten, aanraden om Zondag eens in Rotterdam een kijkje te gaan nemen. Rechtszaken OPRUIING. BELEEDIGING. Er was op 11 Augustus staking bij den heer Sterf) a, te/Amsterdam'Eenige werklieden nu kwamen dien avond van het kantoor des heeren Sterba, terwijl een troep anderen buiten stond te wachten. „Blijf je doorwerken?" werd er ge vraagd. Een antwoordde van ja. Joelend werd hij daarop door den troep achtervolgd over het Rusland tot op den KloveniersburgwalDaar sprak een der achtervolgers, met de gebalde vuist dreigend, het volgende: „Nu jongens, nu zullen we hém af tuigen". Onmiddellijk daarop kreeg hij een klap en een trap, van wien is echter niet bekend. Thans stond de man die dreigde wegens opruiing voor de Amsterdiam- sche rechtbank terecht. Bekl. zei- dte heelemaal niet bij "het voorgeval lene tegenwoordig te zijn geweest- Drie getuigen verklaarden dat het te gendeel het geval was. Het O. M. wees er in zijn requisi toir op, dat men zelfs niet heeft op gezien om met eene nieuwe staking te dreigen als de strafvervolging voortgang had. Spr. heeft echter aan den man, die namens den heer Ster- ba bij hem kwam. geantwoord, dat er nog een macht was, 'die niet behoefde te bukken voor de edschen van staken de werklieden: de justitie, en dat hij de zaak met kracht zou voortzetten. Personen, die wen&chen door te wer ken, kunnen steeds rekenen op den steun van het O. M. S-pr. eischte 6 maanden gevangenis straf. Vervolgens stond een werkman te- nëdht, die, béhoorende tot een groe/p. postenide werklieden, méde in verband' mei de Staking (bij .den heer Sterba en door een agent vianpolitie aange maand om zich te verwijderen, dien politiebeambte zou hebben toegevoegd „slampamper -en ellendeling". Deze woorden waren niet tégen dén agent ge'rioht, maar tot zijn mdéposters, veer klaarde de beklaagde, evenals twee getuigen a décharge. De agent ver klaarde echter, dat ze wel degelijk tot 'hem waren gesproken. Het O. M. eischte 2-1 dagen gevan genisstraf. 27 September a.s. uitspraak. OVERTREDING. DER MOTORWET. Voor het Kantongerecht te Rotter dam had zich een schoenmaker te verantwoorden wegens het des avonds rijden met een fiets, zonder dat die voorzien was van een lan taarn, /waarvan een hélder witlicht uitstraalde. Bekl. ontkende het ten laste gelegde, hij had wel degelijk een goed brandende lantaarn aan zijn fiets. De verbalisant gaf. toe dat het- licht aan was. maar liet was geen licht zooals de wet dat voorschrijft. De lantaarn, als overtuigingsstuk aanwezig, werd aangestoken, en nu J was de meening van het O. M., dat I de agent gelijk had, want dat de kaars tegen den zwarten achterwand j van de lantaarn geen helder wit I licht gaf. Daarom_d'iende bekl. ver oordeeld te worden tot 50 cent boete- i Uitspraak volgende week. INBRAAK IN DE MADURASTRAAT TE AMSTERDAM. Vrijdagmorgen stonden voor de Amstérdanisché Rechtbank de vier personen terecht, die indertijd zijn gearresteerd, verdacht van diefstal van lijfgoederen in het perceel Ma- ciuiastraat 44 te Amsterdam, in den nacht van 20 op 21 Juni. De derde is reed's tot 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De vierde is mode recidi vist. De beklaagdep ontken/den alle schuld en beweea'diön, dat zij hét ont vreemde, clat in hun bezit is gevon den, hadden zien liggen op Ti onbe woond' terrein achter clen Zeeburger- dijk en hét vaai daar hadden med'egé- nomen, om het naar een politiebureau te dloén brengen. Zij wilden doen gelooven, dat zij geen part of d'eel hadden in hét mis- 1 drijf, clat is gepleegd, nadat in den bewusten nacht het raam van'het door dieven bezochte huis is opengescho ven. De bedrijvers der ontvreemding i zijn dus door inklimming de woning i bi ninengedr ongen. De vier menschen hadden onder elkander veel pMzieir en over hunne bieeke tronies trok herhaaldelijk een glimlach, terwijl ze soms blikken wierpen naar de publieke tribune, waar vele hunner vrienden en vrien dinnen waren gezeteld, die trouw de verschillende dialogen volgden. Zoo nu en dan knipten de kennissen I boven elkander mét dé Oogen' toe, i terwijl er een leepe trek verscheen op hun goedkeurende gezichten, die moest zeggen„hoe vin je 'm?" Nadat de beklaagden zich danig haddein geweerd, en dé' getuigen wa ren gehoord, was het woord aan het O. M., Mi". Bol. Het O. M. achtte cle schuld der vier beklaagden, wat betreft „diefstal bij nacht door middel van imklinirnfiiig", wettig en overtuigend bewezen1, en .eischte tegen de twee eersten amider- half, tegen den derde vier jaar, tegen dén vierde twéé jaar en zes maanden gev angenisstraf Als verdedigers traden op mrs. Pa ré, Roeper Bosch, Stibbe én Kuin- ders. HOLL. HYPOTHEEKBANK. Naar verluidt, mo.et in de laatste da- gen ten opzichte dér strafzaak van de beieren Lefèvre de Montigny en jhr. De Geer bij de rechtbank, door sbeake argumenten en overwegingen geleid, het denkbeeld zijn gerezen met de behandeling dezer strafzaak te wachten tot alle civiele procedures'n deze aangelegenheid zijn, beslist, ten minste van de rollé zijn genomen. („Tel.") Kerk en School R.-KATH. KERK. Aan het kerkbestuur der R.-Kath. gemeente te Nes (N.-H.) is vermaakt 10.000 door wijlen den h^er A. de Wit, onlangs aldaalr overleden. In de Donderdag gehouden verga dering der classis Amsterdam deer Geref. Kerken is, na gehouden prepa- j ratoir examen, de heer J. van der "V'een, van Watergraafsmeer, tot het predikambt in de Geref. Kerken toe- gelaten. STAKING TE ENSCHEDE. De Verzoeningsraad, die zijne taak voor het oogenblik als afgeloopen b&- schouwt, nu beidé partijen op het be middelingsvoorstel tweemaal geheel of bijna geheel afwijzend beschikten, zal zijn mandaat niet nederleggen, ten einde bij mogelijke gelegenheid zijn diensten in zake de staking weer te kunnen aanbieden. Stoomvaartberïchtea Het st. Bogor, van Java naar Rot terdam, arriveerde 13 Sept. te Havre. Het st. Prins Maurits vertrok 13 Sept. van Paramaribo naar Amster dam. Hét st. Prins Willem III arriveerde 12 Sept. van Amsterdam te Parama ribo. Het st. Tantalus arriveerde 14 Sep tember van Java te Amsterdam. Hét st. Soestdijk, van Newport' News naar Amsterdam en Rotterdam passeerde 14 Sept. voorm. 6 uur Dover. Het st. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Sept. van Perim. Het st. Ambon, van Amsterdam n.- Java, passeerde 14 Sept. Ouessant. Uit de kïbeiderswereld

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6