Weerbericht. Thermometerstand Uit de Omstreken Uit de Arbeiderswereld Binnenlaat Leger es Vloot MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 19 September. Hoogste barometerstand 779.2 m.M. te Hemosamd (Oostkust van Z we dien); laagste 761.7 m.M. te Nice (Zuidkust 'Frankrijk). Verwachting tot dien avond van 20 September Wind zwakke tot matigen Ooste lijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, droog weer. Temperatuurdiezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand te 2 uur 766.2 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Woensdag 19 September Hoogste gisteren .F. 57« Laagste heden nacht F. 52 5o Hoogste heden tot 2 uur F. 67c Tena ar debestelling. Hedenmorgen om twaalf uur had op •de algemeene begraafplaats aan den Schoterweg de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Albert de Leur, in leven ge- pensionneerd kapitein van het Ned.- Indisch leger. Behalve een deputatie en vele 16- ■den van de af deeling Haarlem van den Bond van Oud-onderofficieren waarvan de overledene beschermheer was, waren aan de groeve tegenwoor dig De oud-overste van het Indische 'e- ger J!hr. Graafland, de oud-kapitein Van den Hieuvel Reynders, tal van oud-militairen van liet Indische leger, ide luitenant De Ruiter, die vroeeer onder De Leur heeft gediend, van het garnizoen (diat naar de kamp van Zeist is) alleen de plaatselijk adju dant en verder enorm veel burger vrienden. Onder die bloemstukken, die het lijk kleed dekten, was een zeer fraai van den Bond van Oud-onderofficieren. Nadat de kist in de groeve was neer- rdaald, trad' naar voren de heer A. de Koek, voorzitter van den Bond van Oud-ondieroffieieren, om te schet sen, hoe die Bond voor 12 jaren het voornemen had De Leur feestelijk te ontvangen, doch hoe daarvan niets kon komen, toen hij hulpeloos in Ne derland terugkeerde. Hij zette uiteen, hoe de medici acht jaar achtereen gepoogd had, hean weder geschikt te maken voor den dienst van het Vader land, hoe niets had gebaat, doch hoe Do Leur. niettegenstaande al dien rampspoed was gebleven de opgewek te, de vroolijke ridder, die zelfs van zijne opgewektheid meedeelde aan al len, die de vergaderingen der afdèe- ling bijwoonden. Hij bracht groote hulde aan de we duwe, die vier jaar lang zooveel had gedaan om het leven van De Leur te verhelderen. Door haar zorg waren die jaren nog vol zonneschijn ge weest. Zoolang de Koninklijke Bond van Oud-Onderofficieren bestaat, zal de naam De Leur daarbij in dankba re herinnering blijvenHij ruste in vrede 1 Daarna sprak__.de oud-kapitein kwartiermeester van het Indische leger, dé heer Verwijnen, die verze kerde, dat de doods/tij ding van De Leur bij het geheelo Indische leiger met groot leedwezen zal worden ont vangen, omdat hij was een goed mak ker, een goed officier, bemind en ge acht bij zijn meerderen en op de handen gedragen door zijn minderen. De bladen hadden zijn verdiensten uitstekend uiteen gezet, zoodat 'hij daaraan niets had toe te voegen. Al leen wilde hij nog een woord spre ken tot troost van den ouden vader, die door een groote ramp getroffen, ni'et tegenwoordig kon zijn bij het bijzetten van zijn eenigen zoon, die een glorie was geweest van het Indi sche leger en wiens naam. zoo lang dat leger bestaat, daarbij nooit zal worden vergeten. En toen sprak de oud-fuselier van het Indische leger, de heer Frank, woorden uit het hart voortgekomen, woorden die weerklank zullen vin den in de harten van alle oud-militai ren, die onder De Leur dienden, woorden van hulde en dank aan den humanen chef, die nu was heenge gaan, doch' die zelf in Nederland zijn oud-soldaten niet- vergat en ook hier met hen meeleefde. Nog geen vier weken seleden had de heer Frank den overledene bezocht en deze had toen mert heide handen zijn rechter hand gedrukt en gezegd„Frank houdt jo goed", alsof hij voelde, dat het de laatste maal zou wezen, dat zijl bij elkaar waren. Een oud-kapitein van de Maatsch. Nederland dankte namens de wedu we voor de betoonde belangstelling. OP HOL GESLAGEN. Dinsdagmiddag om half twee sloeg op den Kioppersingel een paard op ho'I, gespannen voor een wagen van Van Gend en Loo<s. Bij den Schoter weg viel 't paard over de hekjes, die aan den kant van den weg staan, waardoor het lemoen van den wagen brak. Met vereende krachten werd 't paard weer op de poolen gezet. HEEMSTEDE. Woensdag 26 September a.s., des avonds te acht uur, zad alhier in het koffiehuis „De Dorstige Kuyl", Koe- diefslaan, door de N oord-Hollandse he Vereeniging „Het Witte Kruis", afdee ling Heemstede, eene algemeene ver gadering worden gehouden. 0.a. staan op de agendo die volgen de punten 1. Benoeming ivan een© commissie van drie leden, tot het nazi en van dé rekening van dien penningmeester. 2. Beraadslaging over de agenda voor de algemeene vergadering, te houden op 2 October 1906 te Amster dam. 3. Verkiezing van eén bestuurslid; noodig geworden door het bedanken van den heer W. Adriani. DE WERKSTAKING TE ENSCHEDE. Uit Enschede schrijft men De collecte aan de fabrieken bracht op 154.861/2 (van één fabriek was het ingezamelde nog niet ingekomen). Vrijdagavond zal een groote protest vergadering worden gehouden tegen de uitsluiting ter verdediging van het goed recht der stakers. Kolthek, van Deventer, en Lansink, van Enschede zullen als sprekers optreden. In een manifest der stakers werd de houding van den Textielbond scherp veroordeeld. In plaats van steun te verleenen aan de arbeiders, staat 'hij, volgens de stakers, besl:st aan de zijde der werkgevers. DE WERKSTAKING TE LEIDEN. In een vergadering deir stakende timmerlieden is na een uitvoerige be spreking van den huldigen toestand een geheime stemming gehouden over de vraagkunnen wij aan den arbeid gaan zonder de minste kennis op wel ke- voorwaarden, of zullen wij blijven staan tot ons die voorwaarden of de basis dor loonregeling hekend zijn Aan deze stemming namen -alleen de volwassen timmerlieden deel. Met 84 stemmen tegen 14 stemmen met 2 stemmen blanco werd besloten niet aan het werk te gaan voor do basis der loonregeling bekend is. EEN STAKING IN 'T ZICHT? Men schrijft uit Groningen aan de „Tel." Sedert eendgen tijd worden door de voerlieden- en koetsiers vereeniging „Streven naar Verbetering welke on geveer 160 leden telt, pogingen in het werk gesteld, om den toestand dezer werklieden te verbeteren. Men wendde zich met het volgende verzoek tot de patroons voor voerlieden een vast weekgeld van ƒ9; voor diensten van 's avonds 710 uur 25 cent pea- uur na 10 uur 50 cent per uur; de mid- dagschaft vast te stelleln op anderhalf uur. Voor koetsierseen vast weekgeld van 8 voor diensten van 's avonds 1011 uur 10 cent, idem van 1112 uur 15 cent, idem na 12 uur 's nachts 25 cent per uureveneens de middag- schoft vast te stelten op anderhalf UUi'. De patroons lieten echter niets van zich hoorem, zooidat in eenie druk be zochte vergadering door die gezellen, eene motie van afkeuring werd' aan genomen en besloten werd1 zich nog maals tot de werkgevers te wenden., met het verzoek alsnog vóór Maan dagavond zes uur de eischen in te willigen. De overgroote meerderheid der pa troons was ook nu niet bereid de voor gestelde loonsregeldng in te voeren. Slechts een vijftal was daartoe ge neigd, de rest was voor gedeeltelijke inwilliging, men wilde wel de vaste arbeiders helpen, maar met de losse ging dat h. i. niet. Daarom werd Maandagavond op nieuw vergaderd. De bijeenkomst in het Concerthuis was zeer druk be- zeeht. Velen waren voor staken, ande ren, waaronder de vertegenwoordi gers van den Bestuurdershond, wilden echter nog eerst eene poging doen om de patroons tot andere gedachten te brengen. Mislukte ook deze poging weer, w-elnu, dan moest het laatste middel: de staking, maai- wordlen aangegrepen. Aldus werd besloten. Mokkend ver trokken degenen, die voor staking wa ren, omdat het h. i. daartoe nu die geschikte tijd wias. De losse arbeiders werden aange spoord zich krachtig te organiiiseeren. DE VEREENlIGDE 'ZITTING DER iSTATEN-GENERAAL. Duizenden en duizenden vulden Dinsdagmorgen reeds vroeg ide stra ten der residentie, om de opening der Staten-Genemaial bij le wonen. Op het Binnenhof was 't een woelige, leven dige drukte van de zeer velen, die trachtten daar een plaatsje machtig te worden. Als gewoonlijk deden ook weer de verkoopers van plaatsen voor de tri bune hun werk. In de ridderzaal vereendgden zich de leden der beide Kamers (de socialis ten warm ials gewoonlijk afwezig), ondeir voorzitterschap van baron Schimmelpenninck van der Oye. De meeste leden dlragen 'hun ambts kostuum; een aantal echter: de hee- ren De Klerk, Nolting, Roodihuyzen, Huibrecht, Ketelaar, Van Vliet, De Boer, Mees, Bos en Plate, zijn dn rok of gekleede jas, terwijl dir. Nolens is gekleed in zijn geestelijk gewaad. De zaal biedt een prachtigen .aan blik, die niet wieimdg woirdt verhoogd door de -sdMtterenide uniformen van ide vele gezanten, stralend van zilver en goud. De zaad ziet er vrijwel uit, zooals verleden jaar: elegant, maar zonder overbodige versiering. De prachtige toiletten der dames, in afwisselende kleuren, maken 't ge heel tot een schoon schouwspel, Nadiat de zitting is geopend wordt 't Koninklijk besluit voorgelezen, »ij baron Scöilmmelpecnninck tot tter der vereenigde vergadering is benoemd. Daarna komen ook de overig© mi nisters de zaad binnen en begeven zloh naar hun zetels, links van den ïroon geplaatst. Zóó wacht de schitterende vergadering op 'de komst der Lands vrouwe. Tien minuten vóór half twee uur schalt het „Wilhelmus" van de ko per instrumenten dei' jagers tot in de zaad door. (Dat is (het sein... De ce- 'remoniemeester konidligit de komst der Koningin aam. Hare Majesteit, die ge. 'kleed1 is in roomkleurig satijnen kos tuum, wordt door alle aanwezigen staande ontvangen. Zij wandelt, vriendelijk naar alle zijden groetend), tusscüien de schitte rende rijen door naar demi troon, ver gezeld van den Prins, die in admi- raalsunilbrm is. (H iM. neemt plaats op den troon en spreekt onder adem- looze stilte de troonrede uit, met dui delijke, klankvolle stem. Als Zij daarop weer opstaat van Ha len zetel, roept de heer Van der Borch: „Leve de Koningin!" „Leve de Prins!", dat door allen wordt her haalde Daarna begeeft de Koningin, die er inderdaad gezond uitzag, sidh weder om naar den uitgang, waar Zij door het volk met daverend gejubel wordt begroet. In het gebouw onderhield Ham (Ma jesteit zich met het eerste Kamerlid Knol Welt, en de 'Prins met het Twee de Kamerlid; den (heer Van Alphen. De commissie, welke (H. (M. de Ko. ningin in liet gebouw van de vereenig- 'die vergadering der Staten-Generaal in. ten uitleidde, bestond uit de hee- ren: Knol, Welt), Van Alpheni, Ree kers, Van Asch van Wijck, (Eerste KameriLeïy, Loeff, De Ridder, 'Sdhokking, Dojes, Von Fisenne, Van Wijnbergen, Treub, Van Doom, E. R. H. Regout (Tweede Kamer) en Patijn. Was het in den regel gebruikelijk dat bij de opening van de Staten-Ge- neraal (het garnizoen versterkt werd met af deelingen infanterie uit Leiden en Delft, Dinsdag kwam daartoe een sterk detachement van het 7e -regiment infanterie uit Amsterdam over, daar het 4e reg. infanterie tot het houden van oefeningen het kamp van Zeist heeft betrokken. De troepenmacht, t©T sterkte van ruim 4500 man, stond onder bevel van den kolonel baron Van Voorst tot Voorst. (Tel.). STATEN-GENERAAL. Nadbt de vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Gene- raalmet liet gebruikelijke ceremonieel h ad plaats geh ad, kwamen de Kamers elk afzonderlijk bijeen, ongeveer ge- lijktij'dig, in den laten namiddag. In de Eerste Kamer aanvaard de dé heer SchimmeJpenninck v. d. Oye 'het praesidium met een speech je, dat korter was dan in. eenig jaar te voren en dat, na h!et gebruikelijke be roep op de welwillendheid zijner me deleden, weinig meer inhield dan een verwijzing naar den arbeid', die de Ka mer wachtte en de verzekering, d'at zij zich met ij ver en toewijding daar mede zou bezig houden. Sluitendie deze rede met een beroep op hoogeren bij stand. Deze Kamer, die haar afdleeüngen hernieuwde en wier voorzitter de af tredende leden in die commissies voor de verzoekschriften en de stenografie herbenoemde, besloot die traditie te volgen en een Adres van Antwoord op de troonrede vast te stellen. Die vaststelling zal, behoudens de mogelijkheid van een adres-debat, misschien heden reeds plaats vinden, althans het concept zal lieden nog wel bij de Kamer inkomen. In de Tweede Kamer hield: de nestor, de heer Van Alphen, zijn als steeds gewaardeerd toespraakje, waar in hij uiting gaf aan den dank der Staten-Generaal voor het voorrecht, dat, vooral na de ondervonden bit- tere teleurstelling voor dynastie en volk, H. M. de Koningin de nieuwe wetgevendte periode in persoon kwam openen. Hij herinnerde, dat de Kamer on veranderd bleef sedert het vorig jaar, behoudens één uitzondering in het aftreden van dein hooggeachten heer baron Michaels van Verduynen, die tot een anderen gewichtigen werkkring werd geroepen. Met dien wenscih, dat de veelomvattende taak, die blijkens de Troonrede oip de Kamer rust, moge gedeien tot heiil des ianidis, nam hij het tijdelijk voorzitterschap op zich. Nadat dé Minister De Moester met een kort woord de Staatsbegrooting had aangeboden de mi'llioenenredo is door eene schriftelijke nota vervan gen ging de Kamer over tot het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap, die door eten commis sie aan de Koningin zal worden aan geboden. Tot eersten candidaat werd gekozen de heer Jhr. mr, J. Roëll, met 72 van de 87 stemmen, waarvan 14 in blanco. Tweede candidaat werd mr. Goe man Borgesius (met 46 van de 92 stemmen, 21 in blanco.) Derde candidaat mr. Kolkman, met 85 van de 92 stemmen. De opnieuw saamgesteidie afdeelin- gen kozen tot voorzitters de hoeren Pierson, Van Alphen, Van Bylandt, Drucker en Lobman. Heden is de Kamer in do afdeelin- gen het onderzoek der Indische be- grooting begonnen. GENERAAL BERGANSIUS. De toestand van den oud-minister generaal Bergansius blijft ernstig. DE MILLIOENEN-NOTA. Aan de nota betreffende den toe stand van 's lands financiën, Dins dag door dep Minister van Financiën overgelegd bij de aanbieding van de staatsbegrooting voor 1907 is het vol gende ontleend: De uitkomsten van het dienstjaar 1905 zullen vermoedelijk geen teleur stelling haren. Naar de thans voorhanden gege vens zullen de nitgaven over het jaar 1905 f 174,219,750,111/2 bedragen en de ontvangsten 174,952,778,021/2, zoo dat er éen vermoedelijk overschot van ƒ733,027,91 zal zijn, terwijl oorspronkelijk een tekort van 8,867,443,261/2 werd geraamd. Men vindt als einduitkomst over de jaren 1892—1905 een tekort van 8,522,230,32, dat het resultaat van een overschot op den gewonen dienst van 43,397.888,161/2 en een tekort op den zoogenaamden buitengewo nen dienst van 51,920,118,481/2. Omtrent die vermoedelijke uitkom sten van ;het dienstjaar 1906 valt uit den aard der zaak nog weinig met zekerheid te zeggen. Thans zijn bij de wet credieten toe gestaan tot een gezamenlijk bedrag van 183,307,948,36^ De loop der middelen in de eersite acht maanden van 1906 is zeer gun stig te achten. Het belangrijkste aan deel in de stijging hebben de directe belastingen met totaal ƒ1,333,631,46, waarvan niet minder dan ƒ746,586,68 voor de bedrijfsbelasting en voorts de accijnzen met totaal 2,108,532,24, van welk accres de suiker alleen 1,221,353,961/2 leverde. Ook de stij ging der invoerrechten met ƒ573,260,98 kan zeer belangrijk genoemd wor den. Door dit buitengewoon ruim vloei en der middelen, dat ten vorigen ja- re niet te voorzien was, zal de uit komst van den dienst 1906 niet onbe langrijk meevallen, tenzij de laatste maanden van 'het jaar belangrijk minder gunstig mochten blijken. De cijfers der ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1907, zijn ge raamd als volgt De uitgaven zijn geraamd op 185,971,268,911/2. De gewone middelen (A-L), meitin- begrip van 1/3 der ten vorigen jare toegestane opcenten op de vemmo- gens- en de bedrijfsbelasting, op 158,090,025,00. de overige ƒ19,650,640. Te zamen ƒ177,740,765,00. Derhalve wordt een tekort berekend van 8,230,503,911/2. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1907. De eindcijfers der verschillend^ hoofdstukken zijn als volgt: Hoofdstuk (Huis der Koningin). Dit hoofdstuk wordt wederom uitge trokken tot een bedrag van 800.000. Hoofdstuk II (Hoog© Colleges van Staat) 743.005.374. Hoofdstuk III (Buitenlandsohe za ken) 1.138.855.50. Hoofdstuk IV (Justitie) 7.298.774.15 Hoofdstuk V (Binmenlandsohe Za ken) - 28.303.775.50. Hoofdst. VI (Marine) 17.691.979.134. Hoofdstuk VII a (Nationale Schuld) 4.717.000. Hoofdstuk VUb (Financiën) 23.511.439.83J. Hoofdstuk VIII (Oorlog) ƒ26.055.831. Hoofdstuk IX (Waterstaat) 35.218.578.46. Hoofdstuk X (Landbouw;, Nijver heid en1 Handel)1 4.032.965. 'Hoofdstuk XI (Koloniën) 3.080.068.18. Hoofdstuk XII Onv. Uitgaven) 50.000. CELEBES. De correspondent van de ,,N. R. Ct.' te Batavia seinde gisteren: Niettegenstaande de uitgezette hin derlagen is die vijand uit TaA&ng ont snapt, 11 d'ooden achterlatende. Onze gesneuvelden zijn teruggevonden. Een bivakpatrouilie te 'Batawa in Jadj o (Wadjo?) is door gewapenden overvallen. Twee inlandsche minde ren zijn daarbij gesneuveld en 4 ge wond. Blijkens een door den burgemeester te Princerihage ontvangen regeerings- telegram, is hij eene omsingeling op Celebes (Ned.-Indië), zwaar gewond de soldaat W. Frijters, uit Prineen- hage. IN GEMEENTELIJKEN DIENST. Men meldt uit Amsterdam aan de N, R. Ct. Naar wij vernemen zijn of worden alle valide mannen der opgeheven fabriek van waskaarsen, aan de Ruys- daelkade, alhier, in gemeentelijken dienst overgeplaatst. MOORDAANSLAG. Een geacht Holiandsch© diamantbe werker te Antwerpen, zekere M. van Embdien, maakte 's morgens voor hij naar ide fabriek ging een kop warm drinken gereed. Plotseling kwam zijn vrouw achter hem en loste vier scho ten uit een revolver. Doodedijk viel hij neer. De vrouw plaatste toen het wa pen togen haar 'hoofd en loste een schot, d'at haar deed' ineen zakken. Zij was onmiddellijk dood Den man hoopt men in het leven te houden. De daderes was krankzinnig. (Het Volk); NEDERLANDSCHE KOZAKKEN. In „Het Volk" lezen wij: Onze marechaussee schijnt al haar best te doen, om in haar optreden te genover burgers dat der Russische kozakken zoo volledig mogelijk" te immiteeren. Wat haar, te oordeelen naar de feiten van den laatsten tijd, wonderwel gelukt. Thans schrijft ons een Friesch cor respondent het volgende ergerlijke voorval: In het stedeke Sloten (Fr.) werd te gen zekeren R. v. d'. G. proces-verbaal opgemaakt, omdat hij fietste zonder lidhit. Hij was niet nuchter en het schijnt hij die gelegenheid op een kloppartij uibgeloopen te zijn. Den volgenden dag begaf v. d. G. zich naar de marechausseeskazerne, om zich te beklagen. Toen hij een oo- genbiik daarna de kazerne verliet, was hij in een zeer opgewonden toe stand; huilende van pijn en met een bebloed, verminkt gelaat (kwam hij weer op straat. Volgens zijn mededeelingen was hem het volgende overkomen: Toen hij goed en wel bij den briga dier was gezeten, kwamen de 2 mare chaussees binnen, die den vorigen avond proces-verbaal hadden opge maakt. Een van hen was rsét aa woorden: „Zoo ben je daar weer ake lige kerel?" op hem to-egeloopen en bad hem in tegenwoordigheid van den brigadier, met >d© voile vuist in het gezicht geslagen, waarhij vooral de oogen het moesten' ontgelden. Op aandringen van v. d. G. is te gen 'den beul pro ces-verb aal opge maakt, met dit gevolg, d'at men ter men heeft gevonden, dezen onverlaat in hechtenis te nieimen. Wordt het niet hard tijd, ook in verband met hetgeen wij uit Gronin gen hoorden, dat aan dit meer dan ergerlijk optreden leen eind wordt ge maakt? MENiSGHELIJK GERAAMTE. Alen meldt uit Roermond^ In het naburige Horn -vond Dins dag ieen werkman, bezig met het uit graven van grond, ongeveer ter diep te van twee meter, een ananschedijk geraamte, nog volkomen gaaf. Te vens werden nog gevonden twee si garenpijpjes en op een paar passen afstand twee geraamten wan paar den, eveneens ongeschonden. Naa/r 't schijnt, is het eerstgenoemde geraam te het overblijfsel van een jongen man; althans de kaken toonen een krachtig gebit met het gewone g&tai tanden. Omtrent de henkoAst van het ge vondene verkeert men in het duister. RIJWIELDIEFSTAL. Uit Assen meldt men: De gemeentepolitie alhier heeft in hechtenis genomen dien DuLtschien de serteur K. L., uit Hamburg, die bij de Groote .Sociëteit een fiets van lui tenant van G. wegnam. Niet kunnen de fietsen, is hij hiermede naar Mep- pel geloopen en op idiezelfde wijze te ruggekeerd, Hij wilde het ontvreem de teruggeven, doch vóórdat hij daar toe gelegenheid (had, weid hij gevan gen genomen. EEN GASONTPLOFFING. Dinsdagmiddag bekwam bij eene gasontploffing, welke ontstond bij het zoeken naar een lek in het voorge bouw dei- fabriek van de firma S. J. Menko en Zn. aan de Molenstraat te Enschedé, de timmerman J. Waanders een sLeuteibeenbneuk, doordat hij door den schok van een trap viel. Hij weid naar het ziekenhuis vervoerd De brand, die ontstond, was weldra bedwongen. Alte ruiten der localiteit zijn verbrijzeld en muren gescheurd. De schade aan den in het gebouw aanwezigen voorraad is niet groot. De zoon van den heer Menko, die in 't vertrek was, wenden alleen dé haren geschroeid. ONGELUKKEN. Zondagmiddag hadi te Zwindersohe- veld, in dé gemeente Oosterhesselen (Dr.) een treurig Ongeluk plaats. Een jongetje van bijna 3 jaar van den schipper K. uit iHoogeiveen, die daar in een dier wijken met zijn schip lag, viel in ©en onbewaakt oogenhliik over boord. Zoodra d© afwezigheid van het kind beimieakt werd, begaf de vader zich te water, ien. het gelukt© hem het kind op te balen; allo pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven echter vruchteloos. Dinsdagvoormiddag is een 3jarig zoontje van den lahbeider de Gr., in den Zuidpias, verdronken gevonden in een sloot bij «ie woning. Te Nieuwe diep ds een zeemilicien, de 20-jarige F. Geerts, aau boord van het instructieschip „Mamix". door een luik zoo ongelukkig op het hoofd ge vallen, dat hij een paar uur later in het marinehospitaal aan de gevolgen overleed. Maandagnacht is aan de Laurier gracht hij de Prinsengracht te Amster dam te water geloopen ©n verdronken een onbekend man, oud naar gissing 40 jaar, lang 1.70 Meter, donker haar ©n knevel, lang en schraal aange zicht, oogen grijs, kin spits, postuur tenger, gekleed met witten stroohoed, waarom zwart lint, zwart kamgaren jacquetcostuum, wit front met staan- dert boord en zwart strikdasje, Engel- sche rijkschoenem, wit katoenen sok ken en hemd, witte tricot onlderbroiek en wit flanellen onderhemd, alles on gemerkt. Op het lijk bevonden een portemion- naie met eenig geld, een nikkelem hor loge met ketting, een paar vreemde munten, een retour Amsterdam-Haar lem Holl. Spoor, een meerschuimen sigarenpijp eu kleinigheden. De commissaris van politie in de 3de sectie verzoekt hun, die omtrent de identiteit van het lijk inlichtingen kunnen geven, zich te vervoegen aan het bureau Lauriergracht. GEWOND. In den nacht van Zaterdag op Zon dag jl. waren de jachtopzieners C. Moerdijk van Waarde en Nieuwen- huijze van Kruiningen in hert jacht veld onder Kruiningen op surveil lance. Bij dte gelegenheid ontdekten zij een paar stroopers, die met den licht bak aan het jagen waren. Toen de jachtopziener Moerdijk de Nimrods aanmaande om te blijven staan, kreeg 'hij een schot in het rechterbijbeen. Hoewel niet ernstig gewond, kan hij toch geen dienst doen. (M. Ct.) BRANDEN, Maandagnacht is ©en fel uitslaand© brand uitgebroken in een achter den margarineboteiwiukeil P. R. Ferwer- da te Zwolle gelegen ihuis. Bij het ont staan van den brand lag Ferwerda met zijn huisgenooten reeds te bed. Zij hebben' slechts met veel moeite hun leven kunnen redden. Een bij hen logeerend 12-jarig neefje, dat on middellijk gewekt was, kon of durfde de trap niet meer af, waarom hert kind naar boven ig gevlucht en toen de deur van het magazijn gesloten vin dendei, daar door den rook bedwelmd; is ineengezakt, van waar hij toen door zijn oom met veel moeite en le vensgevaar is weggehaald. Het jonge tje beeft door de hitte zijn oogen, de echtgeneote van den 'beer Ferwerda haar wangen ,en d© 'lieer F. zelf een. zijner polsen geschroeid. HET TE WATER LATEN VAN DE „HEEMSKERK". De Minister van Marine, kolonel Stuart, zal Zaterdag, vergezeld van. zijn adjudant, 'luitenant ter zee 1ste klasse Mierkus, met eenig© marine- autoriteiten uit Den Haag, te Amster dam hét te waiter laten van de „Heemskerk" bijwonen, bij welke ge legenheid de minister ook deelneemt aain het déjeuner, dat de commandant der marine aldaar, schout-bij-nacht baron Swoeris de Landas, Z. K. II. den Prins aanbiedt. VEEDIEFSTAL. Uit Geldeamalsen méldt men Hedenmorgen in de vroegte werd nabij liet station GeOdermalsen aan een veehandelaar alhier een koe ie koop aangeboden, welke door heru weixl gekocht \oor ƒ125. Enkele uren later vervoegde zich te Geldennulsen do landbouwer Van O., te Ravens- waaij, die een koe miste en de- boven genoemde als zijne herkende. De politie, d5e in de zaak gemengd werd, wist 'smiddags te Ophemert den vermoede! ijken dader op tespo- 1 ren, namelijk eén knecht van Van O., 1 die 'smorgens bij zijn baas niet was weergekeerd. Geboeid werd hij naar GeMermalsen gebracht, waar de knecht bekend© den diefstal gepleegd' 1 te hébben. Hij zou binnenkort in' het huwelijk rieden en getracht hebben op deze manier aan de noodlige gelden i te koimeiu. GENERAAL LANGLOIS VAN DEN B'ERGH. In den ouderdom van-80 jaren Sis te 's-Gravenhage overleden de gepens. generaal-majoor F. -J. Langloig van den. Bergth. De nu overledene was o.a. directeur der Normaal-sohieiteöhooi en plaatselijk-commamdamt, eerst te 's- Gra.venhage en daarna te Breda, PERS-OVERZICHT DE PERS OVER DE TROONREDE, In ons vorig nummer hebben wij de Troonrede, waarmede H. M. dé Koningin Dinsdag de zitting der Sta ten-Generaal opende, opgenomen. Verschillende partijbladen geven over deze Troonrede hun meening weetr. Volgens het ALGEMEEN HANDELSBLAD (liberaal, blijkt uit déze Troonrede „dat hot Ministerie vol ijver aan den arbeid is getogen en dat de Wetge vende macht volop werk zal hebben te verrichten, meer dan zij in één zit tingsjaar kan volbrengen, indien al les tegelijk werd aangeboden. De rede is een zeer prozaïsch Staatsstuk, do'r als een pas omgeploegde akker; maar .vol beloften voor een welige© oogsit." Bij de opsomming cler verschillen de wetsontwerpen en plannen der Regeering zegt het blad o. a., dat de belastingwetten, welke de Minister van Financiën reeds ten vorige jare in uitzicht heeft gesteld, al-s noodza kelijk tot versterking van 's Rijks middelen, zich niet lang meer zullen laten wachten. „Het belangrijkste van dit drietal is zeker het eerstede vecvang-'ng van de thans in twee dëelen geplitste rijksinkomstenbelasiing door een en kele. Mag uit den naam „inkomsten belasting", in de openingsrede uit drukkelijk genoemd, worden afge leid, dat- de Minister de vermogens niet als thans naar hun waarde, maar naar de inkomsten die zij af werpen, wil aanslaan Met groote belangstelling zien wij ook te gemoet op welke wijze de nieuwe regelingde inkomsten zal verdeelen en of zij re kening zal houden met het verschil lend karakter van inkomsten uit kapi taal en die uit arbeid." Volgens het Alg. Hbld. is een „de biet recht op tabak", hoewel vaak be sproken, iets nieuws. „Een pogz'ng dus om uit dit genotmiddel een harte voor de schatkist te erlangen door een heffing bij den verkoop der fa brikaten in het klein, zonder dé ta-; balcsmarkt of fabricatie te belemme ren." „Op het gebied dér landsverdedi ging wachten ons voorstellen tot wij,- ziging van de Milrriewet af schaffing van de loting? ©n van de Landweerwet en de bespoediging van de afwerk'ng der stelling van Amsterdam idoor de instelling van een fonds voor dat doel." „Een zeer gewichtige maatregel wordt op waterstaatsgebied aange kondigd, zij 't ook nog in zeer vage bewoordingende eerste daad tot landaanwinning in de Zuiderzee. Nu 30 jaar geleden verscheen het wets voorstel van den minister Heemskerk tot afsluiting van dien zeeboezem door een dijk. Thans wordt enkel de drooglegging van een enkelen poldear, als begin, zonder afsluiting, beoogd en vermoedelijk heeft dit beperkt plan meetr kans op spoedige verwe zenlijking." DE TELEGRAAF (neutraal) schrijft „Gaan wij de gewone, in hun vaag heid en algemeenheid niets zeggende volzinnen over den toestand des lands met stilzwijgen voorbij, dan moet erkend, dat de Troonrede ge wichtig is om hetgeen zij voor de naaste toekomst belooft. Allereerst valt dan dé aandacht op de reeds vroeger aangekondigde wets voorstellen tot wijziging en aanvul ling van het Wetboek van Strafrecht) en tot herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennoot schappen. Wij mogen dus verwachten, dat in het komende zittingjaar de voor waardelijke veroordeeling in onze rechtspleging zal worden opgeno men. Dat ook de naamlooze vennoot schappen „eerlang", dit is dus spoe dig, een beurt krijgen, zal niemand, na de in het laatste jaar aan hellicht gekomen zwendelarijen, te zeer ver wonderen. Het werd hoog tijd. Dat er met de langzame berechting

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2