Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt. 20 September. Hoogste barometerstand 776.6 m.M. te Hernosand (Oostkust van Zweden) laagste 761.1 m.M. te Nice (Zuidkunst Frankrijk). Verwachting tol den avond van Cl September" Winxlzwakke tot matigen N.O. tot N.W. wind. Gesteldheid van de lucht: meest be trokken, weinig regen. Temperatuurweinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 764 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thcrmometerstand te Haarlem. Donderdag 20 September Hoogste gisteren .F. 57° Laagste heden nacht F. 52 5° Hoogste heden tot 2 uur F. 58c Van 't Kantongerecht EN TEVREDEN WAS HU NIET....! E. van Dam, diamantklover, te Amsterdam, had met zijn „vierwie lig motorrijtuig" G 551, gezegd auto, op 19 Juni 1906, des avonds om kwart over negenen op den Zandvoortschen weg bij den tol gereden zonder dé beide vereischte wit licht-uitstralen- de lantaarns. Evenmin had hij een transparaiïtverlichtmg voor zijn num mer. Deswege werd hij verbaliseerd ddor den veldkvachter Smits en 'n collega en stond voor het Haarlem- sche Kantongerecht te recht. De ambtenaar van net O. M. vroeg twee boeten van f 10 elk. De Kantonrech ter deed er nog wat bfj en maakte er 2 maal ƒ25 van. Wat de derde persoon, de automo bilist, aangaat.... tevreden was hij niet, de straf achtte hij veel te zwaar voor zulk een onbeteekenend ver grijp je. Des toekende hij verzet aan en Woensdagmorgen hield hij met de G551 stil voor het-Paleis van Justitie tn de Jansstraat. De ambtenaar haalde de zaak nog eens op, de veldwachters legden we derom hun verklaringen af, volhar dend bij het oorspronkelijk gemaak te verbaal.. Ze wezen er op, dat om 8.24 de zon was ondergegaan en dat "t ter plaatse der bekeuring donker was geweest. De auto-man, gevraagd of hij aan deze getuigen iets te vragen had, vond 't gek, dat juist hij verbaliseerd was, terwijl toch ook anderen zonder licht gereden 'hadden. De Kantonrechter sneed deze vraag af als niet ter zake dienende. Mr. Wolfson, de ambtenaar van het O. M., vroeg nu bevestiging van 't (Vonnis. Daar om 8.25 het uiterste tij d- stip is, dat de zon ooit in Nederland wordt geacht „op" te zijn, had be klaagde reeds 20 minuten zijn auto moeten verlichten. Mr. Thors. advocaat te Amsterdam, betoogde, dat de straf te zwaar was voor zoo'n liclite overtreding. De ambtenaar van het O. M-, de verte genwoordiger van den Staat, die uit den aard der zaak, meende mr. Thors, een zware straf in zulk een geval vraagt, hacT maar 2 maal 10 boete geëischt. 't Bevreemde pleiter dan ook, dat de Kantonrechter de boeten nog verhoogd had. Als ver zachtende omstandigheid voerde mr. Thors voorts aan, dat beklaagdenog niet op de hoogte was van de Motor en Rij wiel wet. De ambtenaar van het O. M. repli- ceerende. vond, dat 't dan toch wel hoog tijd werd voOr den heer Van Darü om de bepalingen dier wet eens na te gaan, "baar de wet reeds in No vember is afgekondigd. Mr. Wolfson vestigde er de aandacht op hoe goed 't is, dat op dezen weg streng de hand aan de wetsartikelen wordt gehou den spreker herinnerde hierbij aan 't ontzettende automobiel-ongeluk op Zondag 2 September op denzelfden weg. De taak voor de drie of vier po litiemannen is bijna bovenmensche- lijk zwaar. Na dupliek van mr. Thora, bepaalde de Kantonrechter de uitspraak op Woensdag 26 dezer. EEN ONWILLIGE OOM. Zekere J. J. B., apotheker te Am sterdam, was bij deurwaardersexploit opgeroepen om te worden geraad pleegd over de benoeming van een toezienden voogd over zijn minderja rig neefje. Oom wilde van de familie mets we ten en bleef afwezig, maar moest nu kennis maken met den Kantonrech ter, die hem tot f 10 boete, subs. 3 da gen hechtenis veroordeelde. Arr. Rechtbank Verzet tegen de Politie. Het O. iM. vorderde heden 2 maan den gevangenisstraf tegen Gerrit Hofstee en Anna Kees te Haarlem, wegens verzet tegen de politie. Hij vroeg clementie, vooral voor haar, die niet aanwezig was. Och (hoeren, eene kleine geldboete voor haar als 't u blieft. Aanslag op oen jachtopziener. De rechtbank veroordeelde lieden den strooper Joöi. Gertenbacüi, die in den nacht van 15 op 16 Juli in de dui nen nabij Wijk aan Zee een tweetal schoten heeft gelost op den jachtop ziener Beaming, tot een jaar gevan genisstraf, onder aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. De rechtbank quialificeerde heit mis- drijif als .zware mishandeling", dus achtte, gelijk het O. M., niet bewe zen, dat Gertenbach het doel heeft gelhad, om (Bemning van het leven te berooven. De eisch van het O. M. was drie jaar, ook onder aftrek van den tijd der preventieve hechtenis. UITSPRAKEN. J. Lasschuit, loopknecht te Haar lem, verduistering, 6 weken, gevange nisstraf. J. Scheffer, smidsknecht te Haar lem, verduistering, 2 maanden gevan genisstraf. J. Kramer, fabrieksarbeider te Wormterveer, diefstal, f 20 boete of 12 dagen hechtenis. W. M. Oxener, los werkman te Haarlem, openbare dronkenschap. TOONEELWEDSTRIJD CREMER. Wij ontvangen het programma van den door de Koninklijke Letter lievende Vereenigïng J. J. Cremer al hier dezen winter te houden interna tionalen tooneelwedstrijd, hij gele genheid van liet 25-jarig bestaan der Vereen'ging. 't Boekje ziet er goed uit en is in een keurig en kleurig om slag gestoken, waarop de wapens van Haarlem en van de zes steden, waaruit de mededingende vereeni- gingen afkomstig zijn. Cremer zelf opent Dinsdag 25 dezer de rij met de Candidatuur-Van Bommeldan volgt 16 October Nieuwland uit den Haag met de Kiesvereeniging van Stellendijk4 November de Deylezonen te Mechelen met De gevolgen eener Ontvluchting27 November M u t u a Am i c i t i a van Rotterdam met Broeders Vrijmetselaars18 Decem ber de vereenigïng A. D. O. met het blijspel Groothandelaar; 2 Januari de Rederijkerskamer Zwolle met Groote Stadslucht; 29 Januari Ken- neme r 1 a n d uit Beverwijk melt de Roof der Sabijnsche Maagden, 26 Fe bruari Oefening Baart Kunst uit den Haag met Mijnheer de Sena tor, 19 Maart de club Willem van Zuylen van Amsterdam met de Bibliothecaris, en Cremer zelf op 2 April met Chemisch Geprepareerd. Al de stukken zijn blijspelen. De le den van Cremer zullen dus dezen winter kunnen lachen. Minder lach wekkend is het, dat van deze negen stukken maar drie oorspronkelijk Nederlandsch zijn, waarvan de Can- didatuur Van Bommel nog wel bui ten mededinging. De jury zal dus 'geen zware taak hebben bij het toe kennen van den eere-prijs, voor het beste oorspronkelijke Nederlandsche blijspel. Overigens zijn de navolgende me dailies en prijzen voor den wedstrijd uitgeloofd Eere-prijzen. Voor de beste Neder- landsche uitspraakGroote Zilveren Medaille. Voor het beste vertaalde BlijspelZilveTen medaille. Prijzen voor _de beste opvoeringle prijs Gouden Medaille en f 250 (Frs. 500) 2e. prijs Verguld Zilveren Medaille en f125 (Frs. 250)3e. prijs Verguld Zilveren Medaille en f 50 (Frs. 100); 4e. prijsVerguld Zilveren Medaille. Bijzondere prijzen voor de veestko mende Nederlandsche Vereeniging; Zilveren Plaque. Voor de verstkomen- de Belgische Vereeniging Zilveren Plaque. Voor de fraaiste Banierle. prijs: Groote Zilveren Medaille; 2e. prijs Groote Zilveren Medaille. Per son eel e prijzen. Voor den besten too- neelspeler le. prijs Gouden Medail le 2e. prijsVerguld Zilveren Me daille 3e. prijs Verguld Zilveren Medaille4e. prijsZilveren Me daille. Voor de beste tooneelspeel- sterle. prijs Gouden Medaille2e. prijs Verguld Zilveren Medaille 3e. prijs Verguld Zilveren Medaille 4e. prijs: Zilveren Medaille. Voor de bes te regie le. prijs Zilveren Medaille; 2e. prijs Zilveren Medaille; 3e. prijs: Bronzen Medaille. Het boekje is verder versierd met portretten en een paar 'groepen en ontsierd door advertentiën tusschen den tekst. Van het bestuur ontvangen wij het verzoek geen critiscTT verslag van de uitvoeringen te geven, om de jury niet voorbij te gaan. Aan dat ver zoek zullen wij voldoen en dat te eer der, daar onze medewerker voorToo- neel, de heer Frans Netscher, zelf lid van de jury is. Wij herinneren er aan, dat deze bestaat uit de heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, F. W. J. de Witt Huberts, A. van der Voort Az., J. H. Róssing, Frans Netscher, J. R. Prent en J. H. Koolhoven. NATUURKUNDIG GEZELSCHAP. Indertijd vermeldden wij de op- ricöiting van een Natuurkundig Ge zelschap alhier en drukten den wensoh uit, dat deze nieuwe vereeni ging zicöx tot vermijding van kracüi- tenversnippering, bij het hier be staande departement der Maats, van Nijverheid aansluiten zou. Tot ons genoegen is dit thans ge schied. het Gezelschap vormt niet be houd zijner zelfstandigheid een af- deeling van dit departement." Voorzit ter dezer afdeeling is Dr. H. Bron- geirsma, ondervoorzitter Dr. P. M. Heringa, penningmeester de heer P. H. van der Leij, terwijl de heer H. A. Waller uit de Mij. van Nijverheid als Secretaris zal optreden. üt de Omstreken OVER VEEN. Daar den laatsten tijd herhaalde malen klachten in kwamen over den slechten toestand, waarin de straat weg verkeerde, die loopt langs Els- wout en 'Oosterduin, kan nu zeker tot veler genoegen bericht worden, dat binnenkort met het verleggen der straatweg zal begonnen worden. Ook zal de Aerdeuhoutsweg, die thans een grintweg is. worden her schapen in een flinken straatweg, zeer zeker ten gerieve van het ver keer. HEEMSTEDE. Men ver zo ede t ons te melden, dat het rijwiel, dat te Heetmstede Maan dag ontvreemd werd, niet is van den heer Th. Smit, maar van den lieer Jac. Smit alhier. BENNEBROEK. B. en W. der gemeente Bennebroek, brengen ter algemeene kennis, dat ouders of verzorgers, die hunne kin deren den cursus 19061907 van het herhalings onder wij s wensdhen te la ten volgen, daarvan vóór 1 October a.s. aangifte moeten doen bij 't hoofd der O. L. school, den heer H. Parle- vliet. Aan het Harmonie-geteelschap Eens gezindheid te Heemstede, is door den burgemeester dezer gemeente vergun ning verleend Zondag .a.s. op hunnen tocht door de gemeente muziek te ma ken. EEN STOUT STUKJE. Aanstaanden Woensdag 26 Septem ber zal voor het kantongerecht te Haarlem behandeld worden de zaak tegen J. R. K. baron Van I., automo bilist, wonende 'te Bennebroek, die zLcth in den nadbt van dertig op een en dertig Augustus j.l. op den Rijks straatweg onder Bennebroek mét zijn auto bevond en in plaats van gebruik te maken van een hoorn of trompet, een fluit gebruikte in strijd met het motor- en rijwielreglement van 24 Nov. 1905. Juist op het oogenblik wa ren de veldwachters Smits en Loker- se aldaar op surveillance. Daar zij den automobilist met zijn overtreding bekend wenschten te maken, plaat sten zij hun rijwielen, die voorzien waren van flink lichtgevende lan taarns midden op den straatweg, om alzoo door middel van verlichting «en door het maken van gebaren met ar men en banden, alsmede het luid- keiels roepen van: Stop, politie! de aandacht van den bestuurder op te wekken en hem fce doen stoppen. In plaats dat hieraan weird Vol daan, reed de auto in vliegende vaart op de veldwachters aan, waardoor zij genoodzaakt waren op ongeveer een kalven meter afstands op zijde te springen, wilden zij geen gevaar loo- pen omver gereden te worden. VELSEN. Zondagavond is te Velseroord, ge meente Velsen, een arbeider aan de tuchtschool gestruikeld. Een mes, dat 'hij geopend1 in den zak droeg, is hem daarbij zoodanig in de borst ge drongen, dat hij sedert aan de gevol gen is overleden. Rechtszaken ViALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Bij vannis der rechtbank te Maas tricht van 30 Mei j.l. werd de heer A. J. Smeet-s, oud 83 jaar, gemeente-se cretaris 'te Valkenburg, schuldig ver klaard aan vaisch/heid in geschrifte en het gebruik maken daarvan en veroordeeld tot eeu maand' gevange nisstraf, met ontzetting voor den tijd van vijf jaren van heit recht om thet ambt van geoneente-sacrefcaris te be- Meecüeaa. Woensdag deed. het gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak in deze appèizaak, waarin het O. M. hij ge noemd Hof had geëischt vernietiging van het vonnis der rechtbank t& Maastricht, schuldig verklaring van beklaagde aan de hierboven genoem de misdrijven en veroordeeling tot •een dag gevangenisstraf en ontzet ting uit zijn ambt voor den tijd van vijf jaren. Het Hof heeft beklaagde vrijgespro ken. POGING TOT DIEFSTAL. Onlangs is melding gemaakt van een jongmensch, die in een kamer van een boerenwoning te Water graafsmeer werd aangetroffen met een sleutel in de hand, die hij nit strekte naar het sloti eener in de ka mer staande kast. Wegens poging tot diefstal, gepleegd bij herhaling, werd hij door de Amsterdamsche Recht bank veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf. BEVESTIGD. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde het vonnis der Amsterdam sche Rechtbank, waarbij een reeds vroeger veroordeelde jonge man 6 maanden gevangenisstraf werden op gelegd, ter zake van valschheid in ge schrifte en opzettelijke gebruikma king daarvan, twee malen gepleegd. Beklaagde huurde op naam van twee andere personen twee gemeubileerde kamers en maakte daarvan een huur contract op, dat hij met de namen dier personen onderteekende. VRIJSPRAAK. De man, d'e aan een aantal perso nen te Amsterdam aanbood portret ten te maken tegen een lagen (recla- me-)prijs, een bedrag van 50 centen als vooruitbetaling vorderend, doch de vergroote portretten niet afleve rend, werd door de Amsterdamsche Rechtbank vrijgesproken, omdat het wettig en overtuigend bewijs niet was geleverd. Het M. had 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Mr. dr. Vaillant was als verdediger van be klaagde opgetreden. Btoea'feiiïd HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft reeds Woensdagvoormiddag te 10 uur ten Paleize ontvangen de Commissie der Tweede Kamer belast met de aanbie ding der aanbevelingslijst voor bet voorzitterschap. H. M. heeft nog dienzelfden dag het Kon. besluit ge- teekend, waarbij jhr. mr. Röell tot voorzitter in dit zittingjaar wordt be noemd. EEN GESCHENK VAN DE KONINGIN. De zusters der R.-K. Ziekenverple ging te Hilversum, die voor eenigen tijd op Het Loo ontboden werden ter verpleging van den adjudant graaf Dumonceau, ontvingen als blijk van waardeering van de Koningin twee etsen in lijst, voorstellende „Het Laatste Avondmaal" en „Christus voor Pilatus". EERSTE KAMER. De Senaat vergaderde gisteren twee malen gedurende eenige 'minuten. In de ochtendvergadering bleek, dat de commissie vam redactie voor liet Adres van Antwoord', bestaande uit de heeren Van Velsen, 'T Hooft, Reugers, Vermeulen en Van Water schoot van der Gracht een concept had ingezonden. 's Middags bleek, dat concept reeds in de afdeelingen te zijn afgehan deld, en kwam 't definitief concept in, dat aldus luidt Mevrouw De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal verheugt zich dat Uwe Majes teit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, de gewone zitting dier Staten- Generaal^ in persoon heeft mogen openen. 2. Hebben de hevige watervloeden '"n de provinciën Zeeland en Fries land veel schade veroorzaakt, wij danken Uwe Majesteit, voor de wij ze, waarop Zij bij het betoon van hulpvaardigheid Haar volk is voor gegaan. 3. Erkentelijk zijn wij Uwe Majes teit voor de mededeel in gen, omtrent den toestand van het land en van de koloniën, die, behoudens het onver mijdelijk gewapend optreden op Bali, waarvan wij den goeden uitslag met vertrouwen tegemoet zien, in menig opzicht tot tevredenheid stemmen. 4. Met belangstelling namen wij kennis van de vermelding der vele en gewichtige voorstellen van wet, door Uwe Majesteit aangekondigd en in het vooruitzicht gesteld. 5. Van 'hairte beamen wij den Wensch, van Uwe Majesteit, dal onze arbeid onder Gods zegen bevorderlijk moge zijn aan d'e belangen des volks. De behandeling daarvan is op he den te 11 uur 30 bepaald. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer werd mede- deeling gedaan van_de benoeming van den heer Röell tot voorzitter. Hij ontving een hartelijken gelukwensch van den nestor, waarnemend voor zitter, en nam zijn plaats in, waarna hij de gebruikelijke korte rede uit sprak tot aanvaarding van zijn ambt. De heer Röell sprak allereerst zijn dank uit aan Vorstin en Kamer voor het in hem gesteld vertrouwen. Hij deed andermaal een beroep op de hem onmisbare medewerking en Steun. Eu de woorden van den nes tor en de wijze waarop de Kamer hem voordroeg, zouden hem prikke len om op den ingeslagen weg voort te gaan. De vele belangrijke zaken, d:e de Kamer zullen bezig houden, vereischen groote bondigheid bij den arbeid, die degelijkheid niet uit sluit. Daartoe had de Kamer langjarige gebruiken gewijzigd. Hij hoopte dat de arbeid der Kamer onder Godes ze gen tot heil des vaderlands moge strekken. (Toejuichingen). Ingekomen was een schrijven van prof. mr. W. van' der Vlugt, waarbij hij om gezondheidsredenen zijn ont slag neemt als lid der Kamer, met dank voor de ondervonden welwil lendheid. Heden te 11 uur vergadert de Ka mer weder om een paar commissies te benoemen en tevens om de uitoefe ning van het nieuwe vragen-recht der leden te regelen. ONGEVALLENWET. Door de Regeerinig is overleg ge pleegd!, ten einde te komen tot een heid van handelen door die verschil lende Departementen in zake de Onge vallenwet. Dit heeft er toe geleid, dat te beginnen met 1 Januari 1907 alle departementen het ongevallenrisico zuilen overdragen op de Rijksverzeke ringsbank, behalve de twee militaire Departementen, die op grond van de ia vorige jaren opgegeven redenen, den aldaar bestaanden toestand wen- schen te bestendigen. CELEBES. In ons vorig nummer maakten wij. melding van een telegram uit Batavia aan de „N. R. Grit.", inhoudende, dat een bivakpatrouilile te Belawa in Wadjo door ge/wapenden overvallen's, waarbij twee inlandsche minderen sneuvelden' en vier gewond werden'. De redactie schrijft naar aanleiding van dit bericht het volgende Zooals men zich zal herinneren, werd indertijd aan Wadjo een oor logsschatting opgelegd, nadat het zich had onderworpen. Ging dit betalen daarvan in geheel Wadjo al erg lang zaam, Belawa (een aan Wadjo onder- hoorig staatje) wierp de „exceptie" op, niet tot Wadjo te behooren en wilde derhalve ook het rechtmatig aandeel In die oorlogsschatting niet betalen. Belawa zoo werd aan dear assistent- resident van Boni gemeld in Februari j.l. bereidt zich op verzet voor en heeft beoosten Salo Tokadlek een borstr wering opgeworpen. Tevens was ge bleken, dat die ro overhemden, die af en toe Sidenreng onveilig maakten, thuis behoorden in Belawa Loewoe. Eenig machtsvertoon werd dus nood zakelijk geachteen detachement ver trok naar Belawa, maar deze excur sie liep met een sisser af. Betalen deed Belawa echter nog niet, zoodat op 5 Mei een officier met 30 man van Pampanoea naar Belawa werd gezonden, om de inning der oor logsschatting met meer nadruk te eischen. Dit detachement is te Belawa gebleven en hooft daar een bivak be trokken. Ook voor Belawa schijnt de geldbuidel een zeero plek te zijn, die men daar gaarne gespaard ziet. Waarschijnlijk werd achter de in ning der achterstallige oorlogsschat ting in dien laatsten tijd' wat spoed gezet en zullen daarmede patrouilles belast zijn geweest. Een dier uit het bivak te Belawa uitgezonden patrouil les is nu overvallen, en kroeg daarbij twee gesneuvelden en vier gewonden. Belawa ligt op de grens vanMario- ri-Wawo, N.W. van den berg Tjitta. OPENBARE LEESZALEN. Maandag had in Utrecht eene ver gadering plaats van besturen van en belangstellenden 'n openbare leesza len in Nederland. Dordt, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Utrecht en Den Hang waren vertegenwoordigd. De heer Scholten, lid der Eerste Ka mer, presideerde. Besloten werd tot stichting vaneen centraal bureau voor leeszalen, dat aLle inlichtingen op dit gebied zal ver zamelen en overigens een vrij man daat heeft om te doen, wat het in het belang der zaak noodig acht. Dor drecht, als oudste leeszaal en als het voorbeeld, waarnaar de andere ste den zich in dezen 'hebben gespiegeld, wdrd met de zorg voor dat bureau be last en aanvaardde die taak. (D. Ct.)' SPOORYV EGDIEF'ST AL. Van een Stal manden met duiven, die maar Rozeudaal moesten worden doorgezonden, is te Amsterdam een geheele mand met duiven gekaapt. 't Klinkt thaast ongelooflijk, maar we hoorden het uit betrouwbare bron (Tel.) WEDEROM EEN SPEELHOL ONT DEKT. Vooir de derde maal 'binnen zeer korten tijd heeft cle Amsterdamsche ipolitLe door middel van een onver- wachten inval1 een berucht speeihol aan den dag gebraciht. Met tien agen ten in uniform en vijf in burgerklee- ding werdWoensdagavond omstreeks half zeven, onder leiding van den in specteur I. J. 'Hulseboom, de Prin senhof steeg, een nauw verbindings straat je (naast het Stadhuis) tus schen Oudezij-ds Voorburgwal en O. Z. Achterburgwal, plotseling voor het publiek afgesloten. Nagenoeg terzelf! 'der tijd wierdi perceel no. 2 in deze steeg binnengedrongen, waar het café gevestigd is vian A. Brink, meer bekend onder den naam van Alber- tje Brink, wiens inrichting werd ge ëxploiteerd door izekeren Vogelaar. Dat de bovenverdieping speciaal voor „speelhol" was ingericht, was der politie reeds langen tijd bekend; men wachtte evenwel met een inval, tot daartoe het oogenblik het gunstigst werd1 geacht. Het uur van den dag bleek goed te zijn gekozen, schrijft 't „HbldL" Toen inspecteur Hulsebooin, op dm voet gevolgd door zijn collega L. Hoo- geirilboom, thet eafétje binnentrad, wierd zelfs niet alleen boven, maar ook beneden gespeeld. Natuurlijk was hdt eerste werk der poflitie-ambtena- nein den spelers in liet café te belet ten eenig sein naar de bovenverdie ping te geven, zoodat men ook daar werd overvallen. Beneden was men druk aan het kaarten, het z.g. „mijn- en-dijn"-spel; hoven was het gezel schap vereenigd rondom een roulette van klein formaat, waarhij de bekers roet dobbelsteenen van hand tot hand gingen. De spelers zagen zich iedere gelegenheid tot ontvluchten afgesne den. zoo dat niets anders overbleef dam zich te laten ai-resteer en. Tien personen werden onder behoorlijk ge leide naar het bureau St. Pietershal gebracht. Behalve de zoo juist ge noemde voorwerpen werden nog twee speelbanken in beslag genomen, wel ke speciaal voor deze inrichting wa ren vervaardigd; tevens w erd de hand gelegd op al het aanwezige geld, een niet kmaanzienlij'ka som. De tien gearresteerde spelers on dergingen .gisteravond een langdurig verhoor, dat hun door den inspecteur Hulseboom werd afgenomen. Te mid dernacht was dit afgcloopen, waarna allen weder in vrijheid werden ge steld. Voor .dien 'kantonrechter zal1 eer lang wel het vervolg deizer .geschiede nis worden afgespeeld. OPZICHTERS- EN TEEKENAARS- AKTEN. De Algemeen© Nederlandsche Op zichters- en Teekenaarsbond verzond in den aanvang des jaars een schrij ven, waarin medewerking werd ver zocht voor het vormen eener commis sie, die de invoering van bekwaam- heidsakten voor opziohters en teeke naars zal hebben voor te bereiden. Een vergadering, waarin de quaes- tie aan de orde iis, zal worden gehou den te Utrecht, in liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Zater dag 29 September en aanvangen des voormididiags te 11 uur. De Vereemigimgen welke voorwaar delijk en onvoorwaardelijk hare mede werking hebben toegezegd, zijn„Ar- chitectura et Amictia", ,,Art.i et In dustrial', „Bouwkunst en Vriend schap", „Maatschappij tot bevorde ringder Bouwkunst", „Nederlandscho Aannemersbond", „Sociaal-technische Vereeniging van Democratische Inge nieurs en Architecten", „Vereeniging van Delftsche Ingenieurs", terwijl van bet „Koninklijk Instituut van Inge nieurs" en zijn vakafdeeQing „Scheeps bouw en Werktuigkunde" en de Maat schappij van Nijverheid nog geen ant woord was ingekomen. BRANDEN. Te Wedde (Belg. grens) is de wind- graammolen van C. V. door onbeken de oorzaak geheel afgebrand. Het aanwezige graan, ter waarde van f2000, dat niet verzekerd is, ging mede verloren. De molen is slechts verze kerd voor f3500. Door vonken, die van den branden den molen vlogen, zijn nog een twee tal woningen in de nabijheid afge- brand. Deze zijn verzekerd. Te Dongen ontstond brand in de wo ningen, toebehoorende aan Adr. Broe ders en G. Michiedscn. Het huis werd bewoond door AcLr. Ansöniis en Corn. Candro. De brand is ontstaan bij den eerstgenoemde, vermoedelijk in den stal. Door het spoedig optreden der buren is het te danken, dat er geen menschenlevens te betreuren zijn, want nauwelijks was het laatste kii'md buiten gebracht, of het dlak stortte in. Oorzaak onbekend. Woensdagmorgen ontdekten de be woners van het café-restaurant „Berg- en Boschlust" aan denAmers- foortschen straatweg te Apeldoorn, brand in de tegenover dit café gele gen villa, mede toebehoorende aan den eigenaar van het café den heer De Haan. De villa ts *s zomers bewoond door logeergasten, d;e reeds allen vertrokken waren. De inboedel is ge'heel verbrand. Men verkeert over de oorzaak in het onze kere. Alles was verzekerd. Dinsdagnacht is te Ambt-Almelo 'het woon- en winkelhuis vian F. Scheppert totaal afgebrand. Niets werd gered, alles was verzekerd. ONGELUKKEN. Aan boord van het stoomschip „Castor" te Amsterdam is bij het los sen van marmeren platen een dezer zware stukken u't het hijschitouw ge schoten en in het ruim terechtgeko men op de daar werkzaam zijnde bootwerkers, van wie drie zwaar en één licht gewond werden. De gewon den heeten A. van Gennep, Jan Beit jes, Dirk Brinkman en J. Vekke. Een drietal is naar het gasthuis ver- voerd. Te Breda is gisteren, Woensdag- nvddag, een driejarig dochtertje van den heer v. P., aan de Catharina- straat, uit het raam der bovenste ver dieping een hoogte van ongeveer 9 M. op straat gevallen Heit kind je kwam er wonder goed af. Er vie len geen uitwendige kwetsuren te constateeren, heit was bij kennis en sprak goed. Uit Osch wordt gemeld Woensdagavond gebeurde op den Litherweg een treurig ongeluk. Toen de koetsier van den rijtuigverhuur der van II. uit Lith eene Lithsche fa milie naar huis reed, kwam hij in aanraking met eene hondenkar, waardoor het rijtuig kantelde en ©en der inzittenden, de 16-jarige van der A., er onder geraakte met het treurig gevolg, dat hij eenige oogeoibl'kken later overleed. De hondenkar was totaal verbrijzeld. DE MOORD TE GLADBACH. Het in de gevangens geboren lrnd van vrouw Bloemers, die dezer da gen door den Duitschen Keizer bege nadigd werd van de doodstraf, is thans kosteloos ter verpleging opge nomen door de vereeniging „Sera- phische Liebeswerke" te Dusseldorf. 1 Het kind zou anders als Neder- Laaidseh ondierdaan naar ons land uitgewezen zijn. (Nws.) DE VERGIFTIGINGSZAAK TE GRAUWEDIJK. Omtrent de vergiftigingszaak te Grauwedijk (gemeente Ten Boer) meldt het N. v. h. N., dat de dienst bode van den overleden heer H. haar bekentenis ten deele weer heeft in getrokken. EEN ONEERLIJKE KNECHT. Woensdag is bij de politie 1e Bre da aangifte gedaan, dat de knecht van den slager K„ uff de Maurits- straat, aldaar, spoorloos verdwenen was met ruim f 200, voor welk be drag hij een koe moest gaan halen, benevens een rijwiel, waarop hij naar: Moerdijk zou rijden. Vermoedelijk heeft hij de wijk naar Antwerpen genomen. De heer K. is met e:en rechercheur naar Antwerpen vertrokken in de hoop aldaar den on eerlijken knecht aan te treffen. PERS-OVERZICHT De Pers over de Troonrede. DE STANDAARD (anü-r©v.) vangt aan met het afbreken van de vorige troonrede (van „het Kabinet met vraagteekens") en schrijft, na de samensmelting van vermogens- ,eui be drijfsbelasting te hebben aangekon digd „Doch dan vollgt nog toiekomlst-mu- ziekveriiooging van het successie recht, het heffen van een debietrecht op tabak ende beroemde techni sche herzieoxinig van hét tarief van in voerrechten. Tabaksbelasting derhalve, een denk- 1 beöld, waarvoor van vrijzinnig-demo cratische zijde reedö vroeger propa ganda werd gemaakt, doch dat verle den jaar bij de stembus nu juist niet door de heeren Drucker c.s. op den voorgrond werd geschoven. En eindelijk zal men, wat reeds on der liet vorige Kabinet werd toege zegd, mogeai verwachten een verla ging van den accijns op suiker1; maar daarbij zeker als equivalent een yerhooging van dien accijns op het ge distilleerd. Wat zullen de socialisten en zoo vele anderen van links van het laat ste zeggen? Een gelijksoortig voorstel van Minister Harte werd immers met 'hoon en smaad overladen Het komt ons voor, dat hier al te veel wordt toegezegd. Het program, dat zoo laat verschijnt, mist de sober- heid en het beknopte, noodig om er heel veel van te verwachten. De Twee de Kamer, die toch al niet vlug werkt, kan bij geen mogelijkheid in drie ja- am tïjds zulk een reeks van financi eel© wetten goed eai wel naar de Eer ste Kamer zenden en zóó tijdig, dat ze nog vóór 1909 in het Staatsblad ver schijnen. Soberheid en beknoptheid zijn, dunkt ons, die inleest primitieve eischen, die aan een financieel pro gram moeten worden gesteld. Dit klemt te meer, nu een groot deel van de sociale hervormingen, die im mers van Minister Veegens verwacht worden, niet kan slagen zoo lang het program van Minister De Meester niet is uitgevoerd. Geen ouderdoms- en invaliditeits- pensionneering, althans zoolang de

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2