Dl-Miifi. mr wie -p* lapte wil warden, Eaglish Breakfast Tea, Uit de Omstreken Weerbericht. MEDE DEELING EN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voonn. 10.50 uur). De Bildt, 21 September. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. te Aberdeen (Oostkust Schotland) laagste 759.0 m.M. te Breslau (mid den Duitschland). Verwachting tot den avond van 82 September: Wind zwakke tot matigen N.O. tot N.W. wind. Gesteldheid van de luchtverander lijke bewolking, mogelijk regenbuien. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 'hedenmiddag 2 uur 768 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 76i m.M. Barometers en Thermometers Ruimte -keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand te Haarlem. Vrijdag 21 September Hoogste gisteren .F. 58c Laagste heden nacht F. 52o Hoogste heden tot 2 uur F. 6lu Uit de Rechtszaal Een slachtoffer van het speculeeren. Frans Warner stond terecht we gens heleediging van den Beverwijk- schen kassier en bankier Lamme. Je mag iemand in het publiek niet voor zwendelaar" uitschelden, en dat had deze Frans gedaan. Het Openbaar Ministerie aan het woordEdelachtbare heeren, 't is mijns inziens nu eens tijd om een ein de te maken aan de schandelijke be- leedigingen, waaraan de heer Lam me blootstaat. Op alle mogelijke ma nieren wordt hij vervolgd door den beklaagde. Hier heb ik nog een brief kaart, waarop de woorden voorko men „je bent toch een schurk, een zwendelaar, je hebt me bedrogen." Dif "is echter niet vervolgd, wel de be- leediging in 't publiek ui/tgesproken. Ik eisch één week gevangenisstraf. Tot nu toe had de beklaagde zich stil gehouden. Maar nu kwam de ver dediging of contra beschuldiging Ik ben een slachtoffer van het speculee ren. In 1901 had ik een spaarduitje van ongeveer 600 gulden. De heer Lamme had dit van mij in bewaring, en ik kreeg getrouiw mijn rente. Op zekeren dag kwam de bediende van den heer Lamme naar mij toe ik kende hem nog van vroeger en zei zoo„Frans je cloet toch eigenlijk dom. Je hebt nu 600 gulden, wanneer je met dat geld gaat speculeeren kan je veel, veel meer verdienen." Specu leeren, och 'heeren, ik wist nauwe lijks wat het was. Maar de hooge winsten lokten mij aan, en ik ging speculeeren. Eigenlijk deed ik het niet, maar de heer Lamme. Hij hield het geld, kocht effecten, verkocht de ze, enfin deed wat hem goed dacht. Op zekeren -dag werd ik bij, hem geroepen en kreeg de mededeeling, dat ik 20.000 schuld had twintig duizend guldenIk begreep er niets van, maar kreeg ook geen ver dere uitlegging. Ik moest betalen en daarmee afgeloopen. Kan u veeren van een kale kip plukken Dat gaat immers niet. De heer Lamme kon ook geen geld van mij krijgen, want ik had het niet. Hij dreigde met faillissement, en nog veel meer. Herhaaldelijk vroeg ik om de nummers der effecten te mogen weten, maar dit werd mij geweigerd. Is het nu zoo'n wonder, dat ik toen het woord zwendelaar heb gebruikt?" Tot zoover de bewering van den beklaagde. Van 't Kantongerecht KERKELIJKE BELASTING. De Nederduitsche Hervormde Ge meente te Haarlem heeft dezer dagen een barer lidmaten voor den Kanton rechter doen dagvaarden, ten einde betaling te verkrijgen van een som Van ƒ4 als hoofdelijken omslag over het tijdperk van 1 Juli 1905 tot 1 Ja nuari 1906. De gedaagde, de vordering niet willende betwisten, en bereid zijnde het van hem gevorderde bedrag te voldoen, had slechts bezwaar tegen de in de dagvaarding gebezigde uit drukking, dat hij nog deel uitihaak- te van ide Gemeente Haarlem der Ne derduitsche Hervormde Kerk, aange zien hij in Aug. 1905 zijn deelgenoot schap in die Gemeente per aangetee- kenden brief aan den Kerkelijke® Ontvanger had opgezegd. De Kantonrechter, overwegende, dat de opmerking, dat de gedaagde thans niet meer deel uitmaakt van de Gemeente Haarlem aan de Nederduitsche Hervormde Kerk. voor deze procedure zonder belang is en dat de vordering alzoo feitelijk vast staande, en als overigens steunende op wettig tot stand gebrachte regle menten of veranderingen, behoort te worden toegewezen, veroordeelde den gedaagde tot betaling van voormeld bedrag en in de proceskosten. Gev. Voorwerpen. Een pakje inh. 2 portemonnales, twee coupons, een kinderzak met in houd. een 'hondje, een paar vetlaar- zen, twee portretten. HET TOONEEL. „CYRANO DÈ BERGERAC" DOOR HET „NEDERLANDSCH TOONEEL". De „Cyraino de Bergerac" is in den loop der jaren een répertoire-stuk ge worden. En een k a s-stuk óók. In tegenstelling met ,,1' Aiglon". het andere bekende stuk van Edmond Rostand, dat, niettegenstaande Sarah Bernhardt er de attractie van haar spel en persoon aan gegeven heeft, een vrij kort en niet erg roemrijk be staan heeft geleefd, trekt do „Cyra no" nog steeds volle zalen. En dat bleek gisterenavond in Haarlem ook weer uit het uitverkochte huis op den Janssweg. Ja, nog méér dan een kas-stuk is hethet is zelfs mooi op weg een „klassiek" stuk te worden. Passages er uit hebben zelfs zulk een reputatie gekregen, dat talenten van niet gerin ge® aard er zich op zijn gaan toeleg gen ze afzonderlijk voor te dragen; laten we als zoodanig noemen de bal lade, liet lied. der Gascogners, de scène onder het balcon in de derde) acte, en de tuin-scène in hot laatste bedrijf. En zelfs een artiest als Willem Kloos heeft het niet beneden zich ge acht liet stuk voor het Rotterdamsch gezelschap van den heer Van Eijsden te vertalen, ofschoon 't daar nooit ge gaan is bij gebrek aan een Cyrano. Maar Rostand, die zijn zetel in de Fransohe Académie aan dit stuk te danken heeft, schreef 't hoofdzakelijk voor één rol, namelijk voor dien van den dichter, vechter, Gascogner, ge- •voeligen langneus en verliefde ziel. voor Cyrano de Bergerac, de histo rische figuur, tot welken hij zich aan getrokken gevoelde. Aangezien dlezo rol het stuk domi neert, het draagt, er mee staat of valt, spreekt 't, dat er ook een groot talent noodig is om ze te vertolken. In Frankrijk vond men daarvoor, was daarvoor aangewezen, Coquelin, van wienwe 't eenige jaren geleden zagen. En de Amsterdammers durfden 'taan, toen zij, na liet vertrek van Bouw meester, in Hubert Laroche een ac teur hadtien gevond'en, die, al kon hij Louis niet geheel evenaren, hem toch in vele opzichten met succès kon ver vangen. En zoo is in Holland het succès van den Cyrano samengegaan met dat van Laroche, ja, laten we zeggen, dat 't het vertrouwen en de introduc tie aan zijn talent heeft gegeven, daar men heni, als onbekend en van Belgi sche afkomst, hier met eenige reserve had ontvangen. Gisterenavond zagen we Laroche dan weer in deze rolvoor de hoe veelste maal en vroegen we ons weer af, of hij geschikt is voor den Cy rano. Zijn uiterlijk De gang van Laro che is leelijkhij loopt hoog in de schouders, met een ingevallen rug, zwaaiend in de heupen en met de handen molenwiekend op zij van het 'lijf. In andere omstandigheden zou dit 'alles in zijn nadeel wezen, maar in de rol van Cyrano, van den man, die juist door de natuur misdeeld is, komt dit een en ander in zijn voor deel, want 't kan. als vallend in zijn rol, beschouwd worden als een opzet telijk onderdeel van zijn figuur uit te maken. En zijn orgaan, zijn stem? Die is hard, stug, eenigszins nasaal, doet zelfs wel eens pijnlijk aan; een mooi geluid weet hij er niet mee te voor schijn te roepen. Maar we herhalen het ook dit hinderde in deze rol niet, want hij is immers een man, die eerder veel tégen dan vóór heeft. Toch wist hij in de lyrische oogenblikken nog veel met dit orgaan te doen, zoo- als o.a. in de balcon-scène bleek. Al i)s Laroche lang geen Coquelin, toch valt er veel te roemen in zijiï spel. Als de meer beschaafde Fransch- man bleef Coquelin in zijn soldaten- pakje de ..heer", de edelman, „jusqu' nu bout des angles", terwijl men !n de uitbeelding van Laroche altijd een verkleed onderofficier voor zich meen de te hebben. Hij is mincter de Gas- cogmer-ededman, dan wel de „trou- piecr" In 't begin van den avond was hij ook minder goed op 9treekzijn op treden tegen den tooneelspeler in het eerste bedrijf was slap en niet uitda gend genoegin zijn ballade zat te weinig piteerst later kwarn er meer vuur in zijn spel, en zijn lied der Gas- cogners was ditmaal zelfs ze-er goed. Later op den avond heeft hij mooie moimenten laten zien en .sleepte hij herhaaldelijk het publiek mee. De overgangen in zijn spel van Gasconscben overmoed, tot lyrische verliefdheid, sarcasme, zelfspot en ge voeligheid waren van dictie soms voortreffelijk, zoo o.a. in het verhaal van zijn droom, wanneer hij De Gui- ches voor den gek houdt, als hij Item vertelt hoe hij gedroomd heeft door de -sterren te zijn gevallen. En na het eerste bedrijf droeg hij het stuk, waar voor -hij vele malen een enthousiast applaus had in ontvangst te nemen. En Roxane, de tweede hoofdrol van het stuk? We moeten eerlijk zeggen, ze wel eens beter te hebben zien spe len. De regie heeft een verkeerde keu ze gedaan ze aan Mevr. Wensma Klaassen toe te vertrouwen. Of heeft -deze ze zelf geambieerd, want de Roxane wekt de begeerlijkheid van vele actrices op. Voor o-ns was deze Roxane te massief, te forseh, te veel gezonde-zus. De teerheid ontbrak er aan. En dan, haar spel was geheel „school", zélfs „tooneéLschool", ja, tot den schreeuw bij het lijk van h aar man toe, was 't een ongevoelige Toonieeüsohool-sohreeuw. Haar stand op het balcon in de derde acte, in de bekende balcon-scène, was bepaald leelijkwias zij bang op dit wanke lende ding of wast zij roet zich zelf geen weg? Maar, als comble, een Roxane aan wier lichaam een ketting rammelt., dat 't tot achter in de zaal to hoonen is; een Roxane, die telkens met haar voet trappen in dén sleep van haar j apon geeft, als zij zich om draaien wil, als een diénstbode, die het kleed' van haar mevrouw heeft aangetrokken en ei' geen weg mee weetFi done Neen, het beste en het succè3 van den avond is van Laroche moeten ko men. Het stuk, dat, wat de mis-en-scène betreft, berekend is voor een groot tooneel, kon in dit opzicht in Haar lem natuurlijk niet tot zijn recht ko mende tooneelspeel-scène in 't eer ste bedrijf, ©n het kampement in het vierde waren dan ook veel te veel in eengedrongen. Maar men had er van gemaakt wat men kon, en 'twas dau ook misschien aan de moeilijkheden van. de tooneelschikking te danken, dat men op pauzes van een half uur werd onthaald, en dat er achter do coulissen zulk een leven heerschte, dat Roxane, gehinderd, meermalen om- FRANS NETSCHER. Fietsongeval. Donderdagavond ongeveer tien uur kwam de slagersknecht C. van B., werkzaam bij den héér Hölsken op de Botermarkt, zoodanig met zijn fiets op de Kleine Houtbrug te vallen, dat zijn fiets midden door brak en hij zelf zich- ernstig aan hand en arm bezeerde. Na de stukken van zijn fiets bij den heer B. in de Kleinte Houtstraat gedeponeerd te hebben, liet hij zich daar verbinden en kon loopende huiswaarts gaan. In hooger beroep. Een tweede luitenant van bet gar nizoen te Naarden, door den Krijgs raad alhier veroordeeld wegens ver duistering van f 800 van zijn kostjuf- frouw, is van dit vonnis in hooger be roep gekomen bij het Hoog Militair Gerechtshof. HET HOOG-STATION. Hoewel 't nog niet officieel bekend gemaakt is, kunnen wij mededeelen, dat zeer waarschijnlijk de spoorweg- lijnen van het station alhier in den nacht van Zondag 4 op Maandag 5 November zullen verlegd worden op het verhoogde gedeelte. Maandag 5 November zullen alle treinen dus van het verhoogde station uitgaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 Cent per Regel. Aanvang van den NIEUWEN CUR SUS OCTOBER a. s. Prospectus op aanvrage verkrijg baar. Spreekuur dagelijks van 25 en 7—9 uur. J. G. MARTIN ZONEN. Leden van bet Nederl. Dans- onderw. Genootschap en der Imperial Society of Dance Teachers, London. Schagcbelstraat 81. door buitengewone lichaamsdikte mis vormd ie ,of zich daardoor onhandig en onbeholpen gevoelt en derhalve ham is ENGLISH BREAKFAST-TEA, merk „QUEEN VICTORIA", ten zeerste aan te bevelen. Na kort ge bruik wordt zelfs de dikste ïnensch zes slank ais ten Oen en voelt zich (dientengevolge als nieuw gebaren. Daarom beproeve degene, die magerder wil worden, die volkomen onschadelijk ia Slechts echt te bekomen in pakjes 1.50 of dubbel pakket 2.50. Proefpaikketten 75 cents (porto extra) onder rem bours bij dien Alleen-fabrikant PAUL KOCH, Hygiënische Verzen dingszaak, Arnhem No. 35. BENNEBROEK. Bij de gisteren gehouden verkiezing van twee leden voor den Gemeente raad werden drie candiidatenlijsten ingeleverdDe namen der opgegeven candidaten zijn de heerenP. Bak ker, J. Heemskerk en J. Roes. Daar alzoo meer candidate® zijn ingeleverd dan er plaatsen te vervullen zijn, zal 'op 27 September a-s. een© stemming plaats hebben. Evenals het vorig jaar is door B. en W. aan de nutscommissie voor de werkverschaffing vergunning ver leend tot het houden eener verloting van kleedingstukken, door behoefti ge vrouwen vervaardigd. Het is te hopen, dat de nutscommissie niet te- vergeefsch een beroep doet op de of- dervaardighedd, doch een aanzienlijk aantal loten zal geplaatst krijgen. In het a.s. winterseizoen zullen, daartoe door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Alge meen uitgenoodigd, de heerten ds. J. W. van der Linden te Ha-riingen en A. A. Be'ekanan te 's-Graveuhage, itI» deze gemeente eene lezing houden. HAARLEMMERMEER. Het water in de vaarten te Haar lemmermeer is op heden zoo laag, dat ze op de meeste plaatsen door waadbaar zijn en-nog steeds is de Leegbwater aan het uitmalen. De scheepvaart ondervindt hierdoor veel vertraging. Binnenland HOFBERICHTEN. Men meldt uit Soestdijk Op het eind) v-an de volgende week worden ten Pale'ze Soestdijk ver wacht prinses Imma, prins Georg Ludlwig en prins Wilhelm Ernst, kin deren van den Erfprins van Erbach, gehuwd met de jongste zuster van H. M. de Koningin-Moeder, die thans in villa „Groot Kijkduin" te Zand- voort logeeren. DE EERSTE KAMER, heeft gisteren het reeds vermelde ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede zonder debat of stemming aangenomen en is tot 19 October uit eengegaan, als wanneer het Arbeids contract in de afdeelihgen zal onder zocht worden. DE TWEEDE KAMER verving de heeren Borgesius en Kolk man, die bedankten als leden der -huishoudelijke commissie, dioor de heeren Lely en Loeff. In de gemeng de commissie voor de stenografie- werden de heeren Lohman, De Beau fort en Van Vlijmen gekozen. De Kamer bepaalde vervogens dat de uitoefening van het vragenrecht zal plaats hebben eiken Vrijdag des namiddags te 31/4 uur. De Voorzitter deelde mede hoe hij zich de uitoefening van dat recht, dat geheel nieuiw is, dacht. Namelijk al dus De bepaling luidt, dat de vragen schriftelijk aan den ^voorzitter wor den medegedeeld, die ze ter kennis brengt van 'den Minister. Als de Mi nister mondeling wenscht te ant woorden, zal de voorzitter gaarne tijdig vernemen, wanneer dijt zal ge schieden. Deze tijdsbepaling zal tij dig ter kennis van dé" Ka/mer ge bracht worden. Wordt het antwoord schriftelijk gegeven, dan zal het op genomen worden in een aanhangsel van de Handelingen der vergadering, volgende op die, waarin de vraag is gesteld. Is de Kamier op reces, dan zal het antwoord in een afzonderlijk blad. worden opgenomen. Wordt het antwoord, mondeling gegeven, dan zal het in een aanhangsel van de Handelingen der vorige vergadering worden opgenomen. Het kan echter voorkomen, dat de Minister niet te genwoordig is. In dit geval zal hem in de volgende vergadering gélegen ii ei d worden gegeven te antwporden. Is het lid, dat de vraag stelde, op dien dag, dat de vraag door den Mi nister mondeling zal weiden beant woord, vetrhinderd de vergadering bij te wonen, dan zal de beantwoording voor een dag worden uitgesteld. Is bedoeld lid echter ongesteld of uit anderen "hoofde voor langen tijd af wezig, dan zal. de vraag buiten zijn tegenwoordigheid moeten worden be handeld, omdat 't anders kan gebeu ren, dat zij gedurende langen tijd onbeantwoord blijft. Daar de vragen en antwoorden te gelijkertijd moeten worden opgeno men, zou 't kunnen gebeuren, dat bij niet-dadelijke beantwoording de in houd der vraag aan de leden onbe kend blijft. Daarom is het 't voorne men om, wanneer 30 dagen zullen zijn verloopen, vooTd'at het antiwoord is ingekomen, de vraag afzonderlijk zal worden bekend gemaakt. Na deze mededeeling volgde een kort debat. Inzonderheid de heer Troelstra wilde 's Voorzitters explicar tie nog niet aanvaarden als een vast staande wet, maar een proef nemen. Hij meende dat mondeling ook een suppletoire vraag moest geoorloofd zijn, -doch 'de Voorzitter antwoordde dat dit strijdig was èn met de letter èn met den geest der nieuwe bepa ling. Ook de regeling van werkzaamhe den lokte eenig debat nit. De Voor zitter wenschte nl. het onderzoek der Staatsbegrooting in de afdeelingen a. s. Dinsdag te beginnen, doch de heer Tydeman had gaarne meer tijd voor voorbereiding en gaf 2 October in overweging. De Voorzitter wees er echter op, dat men allerlei nieuwe bepalingen had gemaakt om tijd te winnen en sneller., te werken; hij dacht de Kamer op 19 October op re- res te zenden, ten einde ibaar 2 Nov. weder bijeen te roepen. De heeren Lohman en Borgesius ondersteunden het voorstel des Voor zitters, in wiens geest besloten werd met 39 tegen 25 stemmen. Wanneer de eerstvolgende vergade ring in het openbaar plaats heeft, is niet bepaald. GENERAAL BERGANSIUS. De toestand van generaal Bergan- sius blijft zorgelijk. BALI. Blijkens een door den burgemees ter te Roermond ontvangen regee- ringstelogram, is op Bali door een randjoe zwaar gewond de mil.-serg. P. H. de Bock, uit Roermond. VROUWELIJKE AMBTENAREN BIJ DEN POST- EN TELEGRAAF DIENST. Ter zake van het den dienst verla ten van vrouwelijke ambtenaren, die in heft huwelijk treden, is de Minister van Waterstaat blijkens de Memorie van Toelichting tot de Staatsbegroo- tïng, van meening, dat de bestaande bepaling in het algemie en mioet ge handhaafd worden, omdat ter Verze kering van een goeden gang van za- kent te allen tijde over alle ambtena ren moet kunnen beschikt worden, onverschillig waar en wanneer de administratie hen noodig heeft. Aan dezen eisoh kan de gehuwde vrouw niet behoorlijk beantwoorden, omdat zij bij verplaatsing gedwongen zou worden haar man en huisgezin te ver laten, waardoor misstanden in -hlet leven zouden worden geroepen, te sterker sprekend als in aanmerking genomen wordt, dat vrouwelijke ambtenaren mét mannelijke amb tenaren van hetzelfde dienstvak huwen, waardoor het gevaar van scheiding verdubbeld zou worden. Ten behoeve van de vrouwelijke beambten, wenscht de Minister de be paling te treffen, dat, als zij den dienst in geval van huwelijk moeten verlaten, haar een gelijk bedrag zal worden, uitgekeerd als zij voor eigen pensioen hebben bijgedragen, tenzij ze minstens tien jaar mochten heb ben gediend en afzoo krachtens de Btfrgerl. Pensioenwet aanspraak op pensioen kunnen doen gelden. Uit dien hoofde is 6000 hooger ultg»frott«. EENE ONGELUKKIGE. Woensdagmiddag vroeg zekere vrouw B. uit de Schuitvlotstraat te Middelburg, die herhaaldelijk onge noegen met haar echtgenoot heeft, hem in zijn werkplaats om eenige kachelhoutjes. Terwijl de mian zulke houtjes onder de .schaafbank zocht, stak de vrouw haar met petroleum mat gemaakte kleeren in brand. Onmiddellijk stond zij in vlam. Haar echtgenoot kon met moeite de vlam men bedwingen. Daar zij deerlijke brandwonden aan haar arm, been en bovenlijf had bekomen, en bovendien heur haar was verschroeid, werd zij naar het gasthuis vervoerd. („M. Crt.") ONTROLD. Tijdens de kermis te Eerbeek werd ©en zilveren horloge ontrold aan den rijksveldwachter. DE ONEERLIJKE KNECHT. De 24-jarige slagersknecht L., die, zooals wij gisteren meldden, er van door was met ruim '200 en een rij wiel van den slager K. te Breda, is te Antwerpen door de Bnediasch© recher che miet de hulp van de Antwerpsche collega's aangehouden en aldaar ge vangen gezet. Zijn fiets was verdwe nen en van d© contanten werd in het geheel nog ƒ1.20 bij fouilleering ge vonden. Men wacht thans op uitlevering. („Dgbl. v. Nbr.") ONTVREEMD. Op Maandag 17 dezer is waar schijnlijk te Rotterdam verloren of ontvreemd een chèque, dd. 15 dezer, met 8 dagen zicht, ten bedrage van ƒ5001.56, aan de ordier van Jacob Goudappel te Vlaardingen, afgege ven door K. van! Zeventer op de ban kiersfirma J. Katan, te Vlaardingen. De commissaris van politie te Vlaar dingen vestigt hierop de aandacht van bankiers en kassiers, om moge lijke disconteering na het plaatsen van valsche handteekening te voor komen en verzoekt beleefd bij aan houding onmiddellijk mededeeling aan de plaatselijke politie. EEN OPLICHTER. Wensdagmorgen kwam in h-et ho tel Weimar op de Spaanschekadie t-e Rotterdam een vreemdeling, die ka njers bestelde, een regu afgaf v-an zijn koffers, welke aan het Beurssta- t'on stonden, en zich A. de Lima. noemde, te Para in Brazilië woonach tig. Kort na aankomst in liet hotel schreef hij een telegram, bestemd om naar Brazilië te warden verzonden. Daarna begon hij een gesprek in het Fransch met den portier van het ho tel B. A. V., gaf te kennen geen klein geld te bezitten, doch wel een btijet van honderd dollar bij zich te heb ben. Welwillend bood de portier hem een bedrag van 50 aan, opdat hij zich voorloopig zou kunnen helpen, welk bedrag werd aangenomen. Een huisknecht, die melt den 'vreemdeling werd meegezonden, wist hij1 door al lerlei praatjes kwijt te raken; het te legram verzond, hij niet en van de hem opgegeven gelegenheid om het biljet van honderd dollar (dat me- mand zag) te wisselen, maakte hij evenmin gebruik. Sedert is hij niet in hotel Weimar teruggekeerd, zoo dat de portier gelooft voor 't bedrag van 50 te zijn opgelicht. De vreemdel'ng is als heer gekleed. Hij -draagt een zeer lange donkerblau we overjas, donker jacketcostuumen zwarten fantasiehoed. Aan zijn lin- kerpink heeft hij drie ringen met in het oog loopende schitterende stee- nen. Hij, is van middelmatige lengte, donke-r van uitzicht, dlraagt een zwar ten knevel en heeft een begin van baard. EEN VREEMDE HISTORIE-. Uit Harllngen meldt men Door het Engelsche stoomschip Planudes, van Burryport alhier ge arriveerd, is Dinsdag in het Engel sche Kanaal, 15 mijlen uit den wal, een open sloep aangetroffen, waarin zich twee personen bevonden. Debe*- de mannen, waarvan de een een Mexi caan en de tweede een Portugees bleek te zijn, waren bijna omgeko men, daar de sloep door de hooge zee- en vol water stond. De geredden be kenden den kapitein van de Planu- dés, dat zij de sloep te Dover hadden gestolen en van plan waren naar Ftrankrijk over te steken. Voorloopig zijn de beidé personen aan boord van helt stoomschip in bewaring gehou den. EEN AANVARING TUSSCHEN TWEE TORPEDO'S. De torpedobooten „Goentoer" en „Ardjoeno" zijn Woensdagnacht in de Wielingen bij Hansweert in aan varing geweest, waarbij de „Ardjoe no" een gat in het middenschip be kwam. Men 'heeft een reddingkleed onder het schip doorgehaald en wordt het water door pompen zooveel mogelijk buitengesloten. Van de „Goentoer" is de voorsteven inge drukt en omgebogen en zullen de bei de lanceerbuizen zeer waarschijnlijk beschadigd! zijn. Beide torpedobooten passeerden Hansweert naar de wérf en werden goadsisteerd door de torpedoboot „Idjen".- BRANDEN. Woensdagmiddag ongeveer 12 uur brak er brand uit in de behuizing van den heter H. Woldihuiis te Wagenbor gen (Gr.) Aan blusschén viel niet te- denken; wegens de aanwezighei d van een partij koren en hooi was het ge bouw in een oogenblik een puinhoop. Een gedeelte van den inboedel werd gered en ook een koe, maar met moeite. Huis en inboedel waren verzekerd, respectievelijk voor 600 en 500 gul den. Oorzaakbet omslaan van een Vet pan. („N. W. Crt.") Te Horn, bij Roermond, was men bezig een oude woning voor den nieuw benoemden veldwachter in gereedheid te brengen. Donderdagmiddag, toen deze naar Nederweert, zijn vroegere standplaats, was gegaan, om aldaar zijne meubels te halen, brandde de woning tot den grond af. Oorzaak onbekend. Woensdagnamiddag 2 uur brak -:r brand uit in een huis te Paterswolde, de or drie gezinnen bewoond. Daar er slechts één der bewoners thuis was - en nog wél dronken viel er aan blusschén niet t© denken, zoodat het.: geheele gebouw afbrandde. De in boedels van twee gezinnen waren niet verzekerd. („A. Crt.") DOOR EEN WESP GESTOKEN. Het 4-jarig zoontje van den heer J. Quirijns te Bezooien werd dezer da gen boven in het hoofd door een wesp gestoken. Hierdoor ontstond eene verzwering der hersenen, waaraan het knaapje na een verschrikkelijk lijden van eenige dagen is overleden. (,,'s-H'ert. Ct.") ONGELUKKEN. Uit Stougjesdijk (gemeénte Mijns- heeteniand) wordt aan de Dordr. Ct. geméld Van dé gelegenheid, dat de stoom- tram langzamer moet rijden bij de halte GroupmolLe® voor het afge ven der brieven, miaakte dé vrouw van den postbode gebruik om uit te stap pen. Haar rok haakte echter aan de ttoeeplank, met het ongelukkig ge volg/ dat eeu mei over den rechter voet ging, zoodat deze zoo ernstig ge kwetst werd, dat hoogstwaarschijnlijk die teenen moeten geamputeerd wor den. In deze heeft de R. T. M. geen1 schuld1. ONGELUK IN HET KAMP TE ZEIST. Men schrijft uit Zeist aan het „Leidsche Dagbl." Woensdagavond ruim half zeven waren wij getuigen van een vreess- lijk ongeluk. De militair J. G. Sui ker, van dé 4de comp. 3de bat., in garnizoen te Gouda, viel bij het wa terputten vool'over in een 16 M. dié pen -put. Dadelijk meldde zich een korpo raal aan om hem er uit te halen. Na rich aan een touw te hebben lr.ten zakken, mocht hij ér met veel moei te in slagen hem te vatten. Naar boven gehaald zijnde, kon de geneeskundige dienst echter slechts dien d-ood constateeren. Nek en sche del waren door den val gebroken. SUIKER-ACCIJNS. In de Troonrede is naar men weet een voorstel tot verlaging van den accijns op suiker aangekondigd. Uit goede bron vernemen wij, dat die zeer belangrijk wezen zal. De ac cijns bedraagt nu 26 de 100 kilo, dé voorgestelde vermindering zal zeker ƒ13 5, ƒ14 bedragen. De ervaring leert, dat verlaging v,an den accijns in andere landen een groote toeneming- van 't gébruik heeft veroorzaakt, zoodat al heel spoedig de fiscus weer een stijgende som aan accijns ontvliig. Gemengd Nieuws BESTRIJDING VAN ZIELSZIEKTEN. Op een hoogst belangrijk onder werp van internationaal overleg heeft dr. W. P. Ruysc-h in no. 9 van het „Tijdschrift voor Soc. Hygiëne" de aandacht gevestigdde bestrij ding van zielsziekten. Tot dusver hee-ft de -sociale gezondheidsleer zich vooral bewogen op 'technisch gebied, dat wil zeggen getracht door allerlei ook internaÖonare regelingen, ziekten te voorkomen, door het zuiver houden van lucht, water, bodem, woning, voedsel en dranken. In de 40 jaren, Sedert de wetgever begon zich deze zorg aan te trekken, is -de sterfte in ons land. van 28 to.t 18 op dé 1000 in woners gedaald. Maar ter.wijl al-dus vele ziekten afnamen, zijn de zenuw ziekten en het aantal lijders aan zielsziekten allengs gestegen. Het ge tal verpleegden in krankzinnigenge stichten is van 2070 in 1860 toegeno men tot on-geveer 10,000 in 1906, het aantal gestichten van 12 tot 36. Wel is dit ten dee-le het -geviolg van ver beterde verpleging en gewijzigde in richten omtrent 'het begrip van krankzinnigheid enz., maar het blijft een feit dat zenuw- en z'elsziekten toenemen en daartegen meer dan tot dusver geschied behoort gedaan te worden. Vooral -het opsporen der oor zaken. De psychologie behoort naast de technologie op te treden. Het internationaal congres voor psychiatrie, dat eerstdaags te Mi laan geopend wordt, zal zich met dit vraagstuk bez'g houden. Dr. Frank, van Zurich, zal er het voorstel toe lichten om een internationaal insti tuut op te richten ter opsporing en bestrijding van de oorzaken van krankzinnighei d, zooals reeds voor, tuberculose, kanker, melaatschhéid, alkoholisme geschie-dt. De verslagen van -het Staatstoezicht op krankzinni gen bevatten over dit onderwerp reeds belangrijke gegevens. „Hier ligt alzoo nog een dankbaar veld ter bearbeiding slechts op den hygiënist-psycholoog te wachten", zoo schrijft dr. Ruysch. „Vooral door. dieper en meer gedetailleerd naspo- ren der oorzaken van de zielsziekten- ook op sociaal gebied en door verge lijking der in de verschillende lan den verkregen resultaten en doorbe- studeering der vraag, hoe en onder welke omstandigheden die uitkom sten verkregen wenden, kan veel worden geleerd. „Daarbij is het noodzakelijk dat zij -die zich aan deze studie wijden, ern- étige, algemeen ontwikkelde, weten schappelijke menschen zijn met breo- de opvatting, onbevooroordeeld zoe kende naar de waarheid. „Dan kan zeker zoo een arbeid vruchtdragend zijn. vooral voor ons nageslacht, maar ook reeds voor ons zeiven. „Ik had het voorrecht dezer dagen mét dr. Frank te Zurich dit onder werp nader te bespreken, en mijl daarbij te overtuigen van den hoo- gen ernst van zijn streven en de hel derheid zijner inzichten. Ik vertrouw daarom dat zijn voorstel ingang vin-, den zal. „Misschien echter zal dit niet op eens gaan, want er zal vermoedelijk nog heel wat te bespreke-n en te rege len zijn voor zijne denkbeelden, in bindende besluiten omgezet, interna tionale wijding zullen ontvangen. „Maar die snelle gang van zaken is ook hier niet noodig. „Keulen en Aken zijn niét op één dag gebouwd. „Intusschen hoop ik, dat dr.- Frank's voorstel te Milaan gunstig zal worden ontvangen en dat het on ze taak zal zijn op het in 1907 te Amsterdam te houden internationaal congres van psychiatrie en neurolo gie te conatateeren. dat hij niet te

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2