Weerbericht. Thermometerstaad Uit de Omstreken Binnenland Letteren en Kunst Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uut). De Bildt, 24 September. Hoogste barometerstand 777.6 m.M te Christiansund (Westkust van Noor- zwegen) laagste 761.2 m.M. te Nice ((Zuidkust Frankrijk). Verwachting tot den avond van 25 September Windmeest nalatige N.O. wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, 'droog weer. Temperatuurweinig verandering; mogelijk nachtvorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 773 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 769.5 m.M. Baremeters en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. te Haarlem. Zondag 23 September Hoogste gisteren F. 60° Laagste heden nacht F. 52° Hoogste heden tot 2 uur F. 60° Maandag 24 September Hoogste gisteren .F. 60° Laagste beden nacht F. 48° Hoogste heden tot 2 uur F. 54° De Gemeenteraadsverkiezing De neutrale Kiesvereeniging ..Bur gerplicht" heeft in een spoedeischen- de vergadering met algemeens stem men besloten de candidatuux-Schreu- ders zoo krachtig mogelijk te steu nen. Auto-on ge'v al. Op den Rijksstraatweg tusschen de Liede- en Vonkenbrug is Zondagna middag de beladen melkwagen van den veehouder S. P. Vink, bestuurd door zijn zoon, djoor de van tegen overgestelde richting en met onver minderde snelheid 'passeerende auto R129 (uit Hamburg) aangereden en als het ware geheel uit elkaar gewor pen. De bestuurder, door het op hol staand paard meegesleurd, en een meerijdend meisje op. den grond te recht komende, kwamen er met en kele lichte kwetsuren afde aan zienlijke hoeveelheid mielk ging ver loren. De auto was mede zwaar be schadigd en ook onbruikbaar. De «veldwachter Lokerse van Half weg stelde een onderzoek in. Een verslag van den heer Ph. Loots over die uitvoering van) Kunst na /Arbeid.", van d'e wedrennen te Woest- doen; van de raadsvergadering te Haarlemmeriilede en Spaamwouide en 'andere copy moeten toit een vol gend' numinuer blijven liggen. Bran ld! j e. Zaterdagavond ongeveer half acht had ier in de Gasthuislaan bij den winkelier C. Boon, een begin van brand plaats dloor het vlam vatten van het gordijn in 'de etalagekast. Dit werd' gelukkig spoeiftig door de bewoners geblusdht. Die isobade bepaald zich alleen tot het gordijn en wat suikerwerk, het welk niet verzekerd was. J ubil ea Zaterdag was het 50 jaar geleden, dat het hotel' 'Frunckler werd geopend. In dJe laatste 50 jaar onderging het gebouw tal van veranderingen, die «er nu het leerst© rangshotel van heb ben gemaakt. Op 1 October a.i?, zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer A. M. Ver kerk, in dienst trad bij dé politie, waarvan hij nu mog 'deal uitmaakt ■als onbezoldigd rijksveldwachter. Het zal den. oud-rechercheur dien dag zeker niet ontbreken aan.blijken van belangstelling. Aanrijding. Zondagmorgen 8 uur had een on geval in de Wilhelminastraat plaats, dat betrekkelijk nog goed is afgeloo- pen. Op het oogenblik, dat er een èlectrische tramwagen de Prins Hen drikstraat passeerde, kwam door ge noemde straat een melkwagen met 10 12 bussen melk geladen. Door het bellen van den wagenvoerder werd het paard schichtig, vloog te gen de tram op en viel zwaar ge wond, hevig bloedend neer. De wa gen werd geheel" vernield en de melk ging verloren. De bestuurder kwam er gelukkig met een lichte wonde aan zijn1 hand af. V erniel ing. Zondagnamiddag te 2 1/4 uur had op idle Gasthui'svest 'een oploop plaats, veroorzaakt idoor zekere J. Terstal, werkman, wonende te BiRegom, die In staat van dronkenschap na eenige twist opzettelijk 'de groote winkelruit bij zijne ouders aan de Gasthuisvest heeft vernield, door die met zijn vuist stuk te slaan, waarbij hij de slag- eider van zijn pols heeft 'doorgesne den. Hij is hiervoor verbonden in het St. lEliisabeths-Gasthuis. VERKOOPING gehouden in het Verkooplokaal ,,De Gouden Leeuw", te Haarlem, op Za terdag 22 September 1906. No. 1. Een dubbel Heerenhuis, er ve .en tuin aan den Raamsingel no. 40, M. v. Geelkerken, 10075. No. 2. Een huis en erve aan de la Reijstraat no. 99. No. 3. Een huis en erve naast en ten noorden van het voorgaande per- veel no. 101. No. 4. Een huis en erve naast en ten noorden van het voorgaande per ceel no. 103. No. 5. Een huis en erve aan de Let ter straat no. 1. No. 6. Een huis en erve naast en ten noorden van 't voorgaande per ceel no. 3. No. 7. Een huis en erve naast en ten noorden van het voorgaande pen ceel no. 5. De perceelen no. 2, 3 en 4 gecom bineerd, uit de hand verkocht. De perceelen no. 5, 6 en 7 gecombi neerd, J J. Guldemond qq., f 5080. No. 8. Een huis en erve mét tuin aan de Lange Vlamingstraat no. 13, C. Groot qq. f1050. No. 9. Een winkelhuis en erve aan de Gierstraat no. 21. Opgehouden, f7105. No. 10. Een huis en erve met tuin. aan ide Lange Annastraat no. 42, J. W. G. Droste qq. f 1300. No. 11. Een pakhuis met afzonder lijk opgaande bovenwoning en erve aan de Gasthuisstraat no. 10 -zwart en rood, M. C. J. Dekker, f2275. No. 12. Een winkelhuis met werk plaats, afzonderlijk opgaande boven woning en erve aan de Nieuwe Kruis straat no. 11 zwart en rood, J. J. v. Hesteren, f 3215. No. 13 en 14. Twee aaneengebouw- de huizén met afz. opgaande boven woningen en erven aan de Nieuwe Kruisstraat, naast en ten oosten van het voorgaande perceeil. En. w©l No. 13. No. 11A zwart en rood, P. Engelenberg, f~3450. No. 14. No. 11 B zwart en rood, P. Engelenberg, f3450. No. 15. Een winkelhuis met afzon derlijk opgaande bovenwoning, bene vens een achtergelegen pakhuis en erven aan de Nieuwe Kruisstraat no. 13 zwart en rood. No. 16. Een groote houten schuur en erv.e met éteeg aan de Niéuwe Kruisstraat, naast de voorgaande perceelen. De perceelen no. 12 tot en met 16 gecombineerd, J. J. Jacques, f5300. No. 17. Een huis en erve met tuin aan de Jordensstraat ho. 2. Opge houden. f8150. No. 18. Een werkplaats met zolder, kantoorgebouw, erven en open ter rein aan de Olieslagerslaan nos. 862 ged. en 861 ged, P. Hoogeveen, f3450. No. 19. Ben werkplaats met zolder erve en achtergelegen open terrein aan 'de Olieslagerslaan. No. 20. Een groote werkplaats met zolder, erve en achtergelegen open terrein aan de Olieslagerslaan, naast het voorgaande perceel, De perceelen -no. 19 en 20 gecombi neerd, A. Bijland, f 6795. No. 21. Een heerenhuis en erve met tuin aan de Parklaan, J. Blansert qq. f5600. No. 22. Een huis en erve met tuin en schuur aan de Pieter Kiesstraat no. 9, D. Sabelis, f5350. No. 23. Een fabrieksterrein alsmede het zich op' dien grond bevindende getimmerten te Haarlemmerliede en Spaarnwoude in den Waarderpolder nos. 255, 256, 257, 258 en 266, F. J. Visser qcr. f 4400. No. 24. Tot aimotie een stalling en een daaraan grenzend koetshuis, zich bevindende achter die perceelen no. 4, 6 en 8 aan de Nieulwe Gracht, B. E. C. Seiènette qq. f 300. No. 25. Een bouwterrein met achter daarop" staand gebouw aan het Don kere Spaarne no. 20. Opgehouden, f2505. No. 26. Een winkelhuis en erve met tu;n en afzonderlijk opgaande boven woning aan de Bercfcheijdestraat no. 21 zwar.T en rood. No. 27. Een huis en erve met tuin en afzonderlijk opgaande bovenwo ning grenzende aan het vorige per ceel no. 23 zwart en rood. De perceelen no. 26 en 27 gecombi neerd, C. A. Joekes qq. f6500. No. 28. Een winkelhuis met afzon derlijk, opgaande bovenwoning, erve en tuintje aan den Schoterweg no. 68. Opgehouden, f4305. No. 29. Een burgerwoonhuïs, erve en tuin aan de Voorzorgstraat no. 19, J. W. Idis, f2375. No. 30. Een winkelhuis en erve aan de Spekstraat no.''10. Opgehouden, f 8055. No. 31. Een huis en erve met gTOO- ten tuin laan de Rustenburgerlaan no. 13. Opgehouden ƒ2305. No. 32. Een huis en erve aan de Ge dempte Raamgracht no. 9. Opgehou den, ƒ2305. No. 33. Een boerenhofstede te Haar lemmerliede en Spaarnwoude aan den Zuid-Schalkwijkerweg no. 38, Fr. Erdtsieck qq. f1250. No. 34. Een perceel goed onderhou den tuingrond grenzende aan het vo rige perceel nos. 303 en 304 geheel en 444 gedeeltelijk. Generaal A. F. Lu nenburg, f2655. A f s c h e i d s r d e van D s. H. J. Elh orst. Een buitengewoon talrijk gehoor vereenigde zich gistermorgen tijdens dé godsdienstoefening in die Doopsge zinde Kerk. En die groote opkomst ■was begrijpelijk. Na hier eenige wei nige jaren als predikant werkzaam te zijn geweest en zich in velerlei op zicht bemind te hebben gemaakt, niet bet minst als kanselredenaar van meer dan gewone gaven, zou Dr. El- horst, wegens zijn benoeming tot hoog leeraar te Amsterdam, zijn afscheids rede houden. Reeds te kwart over negenen was hét kerkgebouw der Vereeni'gde Doops gezinde Gemeente meer dan gevuld, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen en nog meer deren zelfs geen staanplaats konden erlangen. In een boeiend© rede, mede naar aanleiding van het Psalmwoord „Looft, den Heer" dankte Dr. Elhorst voor de vriendschap, hem door de ge meente betoond, voor den steun en medewerking van den Kerkeraad en de beide predikanten Ds. J. de Vries en Ds. B. P. Plantenga, terwijl hij zich in de herinnering van al zijne Haailemsche vrienden aanbeval. Te ongeveer half twaalf was de een voudige, maar niettemin treffende, plechtigheid afgeüoopen. DE GROOTE KLOK IN DE WAR. Tot ongerief van veiien was (beden de klok van de (Groote Kerk tien mi nuten; achter. Gev. Voorw. Een kerkboek, een gulden, een hor loge, een reticule. HEEMSTEDE. Alhier Is verschenen het eerste nummer \-an het Heemsteder Week blad voor Ide 'gemeente Heemstede, Uitgever-drukker de heer Chr. Nies- sdmk, Voorweg B 28. De prijs is 2 cent per 'numimler. Het bouwen van een dubbel en een enkel woonhuis op een terrein naast het oude Raadhuis, onder beheer van den bouwkundige W. Korringa, is ge gund aan den op één na laagsten in schrijver. den heer Adr. Heins, te Haarlem, voor f17.400. ZiANiDVOORT. Niet gelukkig of een stroopers- avomtuurije. iZateaidiagniacht werd 'door den te iZandivoort gestaJtimeerden Rijksveld wachter De 'Bruini, terwijl hij zich op surveillance ibevoud op den Zand- voortschen! weg, bemerkt dat een per soon zich onledig hield met stroopen •dbor 'middel van een lichtbak. Naar hem (toegaande, wierp de strooper een gedeelte van de 'lichtbak den 'Rijksveldwachter voor 'de voeten en verdween mielt Irlet overgeschoten deel' In dé bosschën, waar de Rijksveld wachter hem. niet direct kon volgen, daar deze 'eerst zi$n fiets in veiligheid moest brengen. Hoewel dé .Rijksveldwachter nog Jangen tijd in de onmiddellijke om geving een onderzoek naar den stroo per instelde, gelukte het hem niét ëemdg spoor ook te ontdekken. HOFBERICHTEN. Te ongeveer half één Zaterdagna middag zijn H. M. de Koningin-Moe- der met Hare logeergasten, de Vor stin en den Vorst van Teek, in de re sidentie aangekomen tot het brengen van een bezoek aan H. M. de Koningin vóór Haar vertrek naar het buiten land. H. M. de Koningin kwam persoon lijk aan het Staatsspoorsitiation Hare Moedér en de Engeische .vorstelijke personen verwelkomen. Een allehartelijkste begroeting had tusschen hen op het plankier plaats. Ter verwelkoming waren méde aan wezig Ln dé eerste plaats dé Engelsche gezant bijtoms Hof, Sir Henry Howard met zijn gade en dochtersvoorts de gouverneur dér .residentie, generaal Van Errnel Soberer, en de waarne mende burgemeester, dr. Mouten. Bare Majesteit de Koningin stelde laatstgenoemde Nederlanidsche autori teiten aan de Vorstin en den Vorst van Teek voor. Daarna had de voorstelling plaats van de leden van het gevolg, dat H. M vergezelde, aan het hooge Britsohe echtpaar. In open rijtuigen, in het eerste van welke plaats namen de vier vorstelijke personen, werd dlaama naar het Ko ninklijk palleis in het Noor deinde ge reden. Op het plankier stond aan weers zijden een talrijke menigte geschaard, wier eerbiedige groet door het vorste lijk gezelschap minzaam wend beant woord. Daar de Koningin-Moeder mét den gewonen trein, waarin een salonrij tuig was gehaakt, medekwarn, en dit rijtuig zich ongeveer aan het einde van den trein bevond', passeerden de reizigers, die zich in den trein bevon den, het door de politie afgezette ge deelte van het perron, waarop H. M. de Koningin ter ontvangst van Hare Moeder stond. Aardig was het te zién hoe de hierop natuurlijk onvoorberei de reizigers in de wagons naar het portierraampje kwamen stormen om de Koningin te kunnen zien en te groeten. Ook in. de Rijnstraat stond heel wat publiek. H. M. de Koningin-Moeder is te vier uur per Staatsspoor alléén naar Soestdijk teruggekeerd'. De Vorst en Vorstin van Teek, die, gelijk bekend, d'e thee gebruikten bij den Engelschen gezant, keerden eerst te circa 6 uur daarheen terug. De Koningin-Moeder werd uitgelei de gedaan door H. M. de Koningin, terwijl weder medé aanwezig was de gouverneur der residentie en de wet houder, de heer Simons, die dén waar nemend burgemeester, dir. Mouten, dié verhinderd Was, verving. De Eoniimgdn onderhield! zich nog met Haar Móeder, toen deze reéds op het balcon van het salonrijtuig had plaats genomén. De Koningin-Moéder kwam te 5 uur 4ö aan d'e halte Soestdijk terug van Den Haag. De Vorst en de Vorstin van Teek kwamen eerst te 7 uur 40 m. te Soestdijk terug. Z. K. H. dé Prins hééft Zaterdag namiddag te half ze®, na terugkomst uit Amsterdam, een bezoek gebracht in de woning van den Engelschen ge zant aan den Vorst en de Vorstin van Teek. EEN DEFILé. Het 5e reg. inf. uit Amlersfoorl be gon Zaterdagochtend zijn groote re- giméntsoefeningen mét een marsch, waarbij in ide richting van Baarn werd uitgerukt eni te 10 uur werd ge- idefileérdl voor de! Koningin-Mo ader en haar gasten, die plaats haddén ge 'nomen op het bordes van het lustslot 1 „Soestdijk". AANGEHOUDEN. Twee inspecteurs van dé recherche hébben in ©en hotel te Rotterdam aan. gehouden, den Duitschen postbeambte G. A. K., die zich in een gemeente nabij Dresden.', waar hij zijn stand plaats had, in zijn ambt heeft schul dig gemaakt aan verduistering van ongeveer 800 mark. Hij vluchtte naar Rotterdam, om zich mat het stoom schip Potsdam, waarop hij plaats besprak, naar Amerika te begeven. iZijn aanhouding geschiedde op ver zoek van de justitie te Dresden. Tot dat zijn uitlevering zal zijn gevraagd' en 'toegestaan, 'is hij voorioopig naar het huis van bewaring overgebracht. UITGELEVERD. A. J. der Kinderen Van Sint Oeden- rode, tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot dood slag en naar België uitgeweken, is Zaterdag uitgeleverd en te 's-Herto- genbosch gevangen gezet. ZUID-HOLL. HYPOTHEEKBANK. 'Het ,'Rott. Nhl." meldt, dat eigen dommen van iden geschorsten direc teur van. de Zuiid-Holl. Hypotheek bank Bland van dén Berg, die op naam van -zijn vrouw zijn overge bracht, dioor mevrouwr B. geheel en al ter beschikking zullen worden ge steld. Sinds 20 jaar, dat is uitgemaakt, ploegde notaris B. zijn malversatiën. Hij begon 'ddarmee om een, borgtocht •van f 20.000, door lliem voor een vriend gesteld én niet nagekomen, te vol doen.. En hij is ér sinds mee voortgegaan, vervalschimg op vervalsching .plegen de, in zijn dubbele qualiteit van- no taris en bankdirecteur. De malversaties zijn uitgekomen in hét laatst van da vorige week, toen dloor liet Bankpersoneel een afwijking werd gevonden in dien naam ear de voorletters van een hypothééknlemer. Wegens afwezigheid1 van directeur B. besloot de mede-directeur zich te wen. den tot den persoon in quaestie en déze bleek er geheel onkundig van, dat hij een hypotheek bij de Z.-H. Hypotheekbank zou hebben genom'an Er ontstond) argwaan, en men kreeg den draad der verval schim gen in (handen met (hét beleende gevolg. De ibeer B. had zich in drieërlei handschrift volkomen geoefend, zoo kon hij dé verschililanidé hamdteeke- ningen van zoogenaamde cliënten gemakkelijk nabootsen met die van dén notaris Van' E. te 's-Gravenhage. Ook beschikte hij over de noodige valscüne stempels. 'Wie hem die ver schafte, izal bij de Instructie blijken. In 'de (laatste jaren nam de schul dige zelfs niet de moeite sohijnakten te maken, 'zoodiat hij igeen getuigen of of'fi'cieiele mlenscheai om te teeke nen behoefde te fingeenen; hij maakte de omslagen in den vorm zonder meer. Vermoedelijk zal de accountant, die alles in zoo goede orde bevonden heeft, niet weinig Verwonderd zijn, als blijkt, dat hij, in plaats van hy po theehakteai, waardèlooze stukkien gecontroleerd heeft. LOUIS BOUWMEESTER AANGEKO MEN TE GENUA. De speciale correspondent van „De Courant" te Genua seint d.d. 23 Sep tember: Bouwmeester is hedenmiddag te drie uur in Genua met zijn zoon Ra- faël aangekomen. Leden ider Holiliandsche koilonie wa ren aani de haven'. ;Ik had een ge-' sprék mét hem in zijn ikaj uit. Hij zag er goed uit en vertelde, dat hij niet zeeziek geweest was. Bouwmeester betoonde zich zeer tevreden over zijn Indische tournée. Hij is van plan een nieuwen troep samien te stellen voor een toumée in Holland. ■Hij 'keent in December naar Iudfë terug, en stelt daar een .tijd van zes maanden voor vast', de reis inbegre pen. Dan blijft'hij denmaand in Ba tavia:, twee in 'Soerabaja, één in de binnenlanden. Het meeste succes behaalde hij met comedies en moderne drama's, voor al de „(Koopman van Venetië" en „Voerman Henschel" hadden razend sucoes. In Parijs denkt hij' eenige dagen te blijven om' nieuwe tooueielstukken cup te sporen. De ontvangst was overall zeer har telijk. In het binnenland werd hij steeds met het Wilhelmus begroet, en nooit bleef de champagne achterwe ge. De gastvrijheid! was zeer te roe men. De schouwburgen waren primi tief, doch dait zal veranderen, Bouw meester verdroog Uitstekend1 idle hitte. Hiji kleedde zich /altijid! in het wit. Zeer toonde hij) -zich tevreden over de resultaten en de oritiek, vooral van Borel ien Wijbranldts. Veel hield hij van groenten in blik jes, omdat deze hem zoozeer aan Hol land' deden denken. De rijsttafel was niet naar zijn smaak. De oniderlmge verhouding dér troep liet niets te wenschen over. ,Hij ont ving een uatnioodiiging vooir hielt Bil- der.dijk-feiest, dén Sen October te Am sterdam. Of ihij de u'tooodiging zal .acoep- teeretn, zal hij in ernstige overweging nemen. Hij zal na de nieuwe Indische tournee massohien naar Amerika gaan., INVAL DER POLITIE IN SPEELHUIZEN. Op het voorbeeld van Amsterdam heeft Vrijdagavond de politie te 's-Gravenhage een inval gedaan in twee café's, waarin gelegenheid tot spelen werd gegeven. De inval geschiedde onder leiding van den hoofd-inspecteur der recher che, den heer Aaltsz, die veigezeld was van den inspecteur Misset, nog een ambtenaar der recherche en achttien rechercheurs en agenten. Het eerste bezoek gold een koffie- hu's aan het Spui no. 118, het café „Cosmopolite", gehouden door den Duitschar Langel, Zijnentwege werden sinds eenigen tijd strooibiljetten verspreid, waarop werd aangekondigd, als nieuwe at tractie, een jeu internationaal (jeu d'adresse). De gelegenheid was ge opend alle dagen 's middags van 2—5 en 's avonds van 812 uur. Vóór 'den éigenlijken inval gingen de iheer Aaltsz en Misset de inrich ting binnen en sloegen eenige oogen- blikken het spel, waaraan door vele personen werd deelgenomen, gade. Toen werd een teeken gegeven en kwam het detachement binnen, welks eerste werk was alle toe- en uitgan gen van het café te bezetten. Hierna werd overgegaan tot in beslagneming van alle gelden, welke ingezet ston den, benevens van hét spel en de voorwerpen, waarmede het uitge oefend werd. In de wijze waarop hert spel gere geld is, meent de politte het toevals- elcment, dat het spel tot een hazard spel moet stempelen, aanwezig te hebben bevonden. Er is ook nog een andere bijkomen de omstandigheid, waarin zij zulk een element meent te kunnen rien, maar daaromtrent kan voorloop'g nog niets medegedeeld worden. Tegen een aantal der spelers is pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl de ondernemer met zijn helpers uitge- noodigd werden mede te gaan naar het nabijgelegen poLitiie-commissari- aat aan de Nieuwe Haven. Na een kort verhoor konden zij weder ver trekken. Op dezelfde wijze en onder gelijke omstandigheden werd daarna door deze brigade een inval gedaan in een koffiehuis. Achterom 34, gehouden door den Franschman Behagle. De ze was persoonlijk afwezig. Maar ook hier werd het spel, dat nagenoeg op gelijke wijze gespeeld werd, step gezet door inbeslagneming van dé voorwerpen, terwijl ook hier het geld werd in beslag genomen en de namen van verschillende spelers wer den opgeschreven. BRANDEN. Zaterdagmorgen is te Ambt-Almelo afgebrand1 die boerderij van L. Koer sen. Alleen het vee werd! gered. Alles wa® 'verzekerd;. ONGELUKKEN. Donderdag ris bij een militaire oe fening on dé duinen bij Schevenin- geai idéor een .geweerschot een vrouw getroffen, die zich dn een keet nabij het Pompstation bevoaid. Het schijnt dat er nogal eens ko gels in die buurt verdwalen; het vrouwtje was ten) minste volstrekt niet verbaasd, hoewel zij' eerst meen- dé met éen stelen gegooid te zijn. De stpiise kogel had' haar, terwijl zij ge bukt étend, in het vleezigste 'deel van het lichaam getroffen en de gemaakte wond! had) zie li onmiddellijk weer ge sloten. Een arbeider die in de buurt, was, hielp het projectiel verwijderen met een nijptang! Na .dié operatie •ontstond echter een hevige bloeding, doch (gelukkig 'kon nog tijdig medi sche hulp worden) gehaald. 'Is hét bepaald) noodlig dat bij dé oefeningen mét sdherp geschoten wordt, dan imogen, naar ons voor komt, wel strengere veiligheidsmaat regelen genomen worden. De moderne kogels «vliegen zoo ver. Gelukkig is 't aiu goed afgeloopen, maar het had.' anders kunnen zijn. RBMBRANDT-TENT OONSTELLING TE LEIDEN. Nu mog een verslag zou zijn 't me nu lezen na 't eten. En een critiek zou zijn alsof een kat tegen een Qéeuiw, :eem «dwerg tegen een reus •stond te beweren, dat hij groot was. •Zoodat /diti ■c-ritieklooze geschrijf wordt hef uiten van dankbaarheid voor 't genotene plus het tot conclu sies komen, achteraf. Want «wél was «het een tochtje naar Leiden loonend om een heele wand met Remibrandts te zien. Hét is een opperst genot, dat 'k al leen van buiteniamdsche musea en 't Muuritshiuds ken', want in 't Rijksmu seum' iis ide beschouwing verbrokkeld over vijf zalen. iMaar met alle dankbaarheid daar voor kom 'k, (bij een aibescfoouwing tot de conclusie die meer geuit is, dat 't geen pracbtcoiLLeotie Rembrandt's ■is. (Het zijin niet de mooiste voorbeel den van zijn genie, die (hier bijeen zijn. Dit geldt echter voor 't algeheel, •daaronder zijn «er enkele van een bo- vengetwone heerlijkheid. Daar is een portret van zijn broer, wel wat bruin geworden, d;at is -ont zettend van lévensgeweLdigheid, dat is overmachtigemd van gevoelsont- roerimg. Het is het hefel verre kijken der donkere oogen, en het zijn de rimpelende droefheidstrekken van de zen, tot-een-wonider gemaakten broer .wat is niet een mysterië die broe- derkop in 't iMauritShuis die den adem 'doen inhouden en de oogen voorover gebogen doen zijn in eer- biedsliefde en diepe toebuTging. En daar zijn twee vader-portretten, 't een© uit 't Mauritshuis, het scher pe gezicht met de doordringende oogen en de sdheevige neus mét den bonten mantel om, waar Rembrandt later een kalotje geschilderd heeft over 't kale hoofd (te zien aan de barsting van 'dcmfkelr ovter licht) ear het andere, grootere, waar de oogen verzacht zijn tot verre peinzing, dat 'k nog mooier vind van dieper kleur en breeder techniek in zijn goudbrui ne schittering. Magnifiek zijn de groene en gouden hoofddoek en de bronsgouden, stille «schittering van het gewaad. En dan weer is daar de héérlijks teedenheid, de fijne, pure reinheid, d'e sereniteit van dat lieflijke goud- iharige ilrind-vroiuwtje, zijn zuster, (van .1632, nog niet met die; tragiek van later-, nog miiët met de felle vol heid' gesciiiiitterd, maar goudsdi over straald mét een klaas aandoenlijk heid is idit droef zadhtiachend, engel gezichtje. Maar zoo doorgaan, kan ik niet. Er zijn er vier en twintig. Er zijn er minderen bijl, e.r zijn er die velen voor geen Rembrandt houdleh. En wat -ook, eigenlijk, heeft het voor nut, 'al' die praoiiteigenschappen van dezen allergrootsten schilder op te noemen, die, waar 'k toch geen nieu we gezichtspunten kan aangeven, al len best het bijschrift konden liebben, dat zoo mooi teekenond bij Rem- brandts naam staat in den. catalogus: Levensloop bekend" waar .alle ande ren een levori'sbeschrij ving krijgen. •Evenwel, vlo or één doek nog een uitzondeaing de „Scipió", een groot stuk van 75 bij 195 voor stéllend De triumpiheereinde Romeinscbe Consul gebiedt zijn vader van het pa.ard te stijgen. Want dit is een wed zeer im portant «werk. Er is, door schilders en deskundigen van geschreven: Hoe is 't mogelijk? m werkelijk, hoe is 't mo gelijk zoo iets grootsch te maken op zoo vlotte wijlze en met zoo pracht van warme volrijp© kleur. Er wanen veel Jan Steen's, Gerard Don's, Jan van Goyen's, twee Pieter de Hooch's, een Adiriaen van Ostade. Er waren natuurijk prachtstukken onder. Jan Steen is, dat spreekt, ge heel zuiver teekening en sober rijp, fijn en mooi van kleur, Dou is fijn en zoet, van Goyen heel ruim. de Hooch fijn en sterk, Ostade rijp. Bovendien zijn inog in dé. Lakenhal •een gang vol 'oniginieede (of daanvloor gehouden) teekeningen. Maar ter geheele karakteriseermg diene, dat (de Rembrandt's «uitgezon derd) de tentoonstelling bij Frederik «Muller in Amsterdam veel mooier was, hoofdzakelijk daar men zich hier bepaald had' tot op Leiden betrekking hebbende meesters, en dat de etsen e«n teekeuingendentotonstetliing in Tey- l©r (ieder ga. dit «toch vooral, zien) om uiiet te vergelijken veel mooier is dan die Leidsche. In het A cadem/iegeboiuw is een uit stekende tentoonstelling van repro ducties. «.Mie schilderijën, zooveel mo gelijk teekeningen, etsen, enz. Reusachtig wat diie kolossus ge welkt heeft. Er is groote dank ver schuldigd' aan de nuttige, leerrijke samenstelling: Bij ieder schilderij dér aanwezige studiés, en bovendien al les naar tijdsorde. Heit doel, een we- tensdhiappelijik overzicht van idit ar tiestenleven is volkomen bereikt. Een inzicht, in Rembrandt's geheele kunst is daar verkregen'. Reniibrandt's gehéele kunst! Zij is niet over te zien, het inzicht gaat niet diep genoeg. Want het is alles te diep, en te duister, te somber en te don ker. ©ni [het licht is te fel voor onze oog.eni ie«m ;dle« wezens kijken te ver over ons hoen. Hij is te wijd en te ruim en te breed en te hoog. Hij is te •dicht bij den lichtenden Hemel en er is te veel van het daeanonische, tita nische vain de donkere hel in hem. klaar bovenal hij is te grootsch, te grootscdi Riembrandt! CONRAD KIKKERT. HAARLEM—A. V. V. 'De Roodbroeken hebben Zondag eene schitterende overwinning van 61 op dé Amsférdiammers behaald. Een verslag van dézen wedstrijd' volgt •miorgen. Vive K p i. De in ons land welbekende hard draver Vive Képi, diie indertijd aan gekocht werd voor f2000 door den heer Ocbhorst, werd kort geleden verkocht voor 10.000 mark, en thans is de schimm'eOhengst verkocht voor 23.000 mark. dat is dus f13,800. DE WERKSTAKING TE LEIDEN. Men schrijft uit Leiden: In «dien sitanidi 'dier werkstaking is nog geleine verandering gekomen. Al leen hebben er in dé laatste avonden ■bij het verlaten van den' winkel door werkwilligen «wedér oploopjes plaats, waarbij de politie zich genoodzaakt zag krachtig op te treden en van dén sabel gebruik te maken), terwijl de stakers en wié er zich solidair mee verklaren van stleenen gebruik ma ken. üntusschen is 'het geschil tusschen de partijen toit zulke ..kléine afmetin gen teruggebracht, 'dat ernstig moet wonden gevraagd of daarvoor een strijd nog langer mag gerékt, waar bij zooveel op het spel staat. De loon regeling is door de patroons toege zegd en dé werklieden vragen nu ad- leen maar den grondslag dezer rege ling eerst Hé leeren (kennén vóór zij aan den arbeid1 gaan. 'indien idle pa troons daartoe kunnen besluiten, kan deze een punt van bespreking uitma ken bij de werklieden dié dan kun nen beslissen. Opnieuw is 'dloor den burgemeester éene proclamatie uitgevaardigd, hou- idliendë 't verzoek, (ter voorkoming van strenger maatregelen, rust en orde te handhaveai len zich te onthouden van samenscholingen!. DE STAKING TE ENSCHEDé. Op het Lindenihof werd! Zaterdag dor pi. m. 1900 uitgestotenen, die aan de betooging deelnamen, een motie .'aangenomen1, waarin de uitsluiting •wordt varoondéeld, waar zeven acht sten der Ensohedeschie arbeiders te-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2