Uit de Omstreken Binnenland 1 Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). Do Bildt, 25 September. Hoogste barometerstand 777.0 m.M. te Skudesnaes (Westkust van Noor wegen) laagste 761.3 m.M. te Nice •(Zuidkust Frankrijk). Verwachting tot den avond van E6 September Wind: zwakke tot matigen N.O. Wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, droog weer. Temperatuur weinig, verandering nachtvorst. BAROMETERSTAND TE» HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 774 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 773 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keraae. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand te Haarlem. Dinsdag 25 September Hoogste gisteren .F. 54c Laagste heden nacht F. 42a Hoogste heden tot 2 uur F. 54o OM ONS HEEN CCCLXXXIX- DE RAADSVERKIEZING. Vandaag' fits 't verkiezing geweiest voor den» Gennieenitenaad), dm de plaats ▼an Mr. W. Th. Pahujd d)e Mo/rtanges, die Wagens redenen van gezondheid heeft bedlamM. Dat is jammer, want de heer Pahud' had door zijn gro-n- idfige kennis van gemeente-admini- straJtie nog veel diensten aan de ge meente kunnen bewijzen, wanneer zijn gezondheid hem daartoe de gele genheid had' gegeven. Gekozen in Ja nuari 1964 ds hij slechts twee jaar lid -van onaeni Raad geweest. ViJer camdidiatetn staan ger.eedi om zijn zet/ei in te neanem. Laat ik liever zeggen: z ij n here i d, want ten.' slotte zal ier miaar één behoeven ge reed te staan en zullen die andere drie de teleurstelling hebben te dragen. Wie van de vier zal die uitverkorene Oude Haarlemmers zuilen,, denk ik, over deze verkiezing het hoofd wel eens schudden. Vroeger ging 't zoo heel anders. Toen werd1, zeker, óók wel gezocht naar geschikte, maar toch niet minder naar beken de personen. Een geboren Haarlemmer was de beste, „want," zoo zeiden zijn mede-geboren (Haarlemmers, „die (kent iedereen." Een geïmporteerde Haarlemmer kon er, iale 't moest, mee dlooE, maar dan moest hij er todh minstens tien jaar wonen en eenige function békleedien. Commissaris van de spaarbank bijvoorbeeld, of lid van '4 bestuur van de kiesvereeniging, of (secretaris van een andere vereeni- ging. Dat waren zoo die .treden, waar langs iemand klimmen kon tot den zetel in den iRaaidl Dadelijk maar van; iden grond af naar die verheven hoog te gesprongen, 't zou dn die dagen /niet getbeuaid zijn. Als in een school dienden idJe lagere (klassen dioorloopen ie worden, vóórdat men in de (hoogste plaatsing krijgen kon. De voorkeur aan den geboren Haar. lemmer is al lang verdwenen. Ze is weggepraat met de Mesvergadering- phrase, dat iemand die van buiten komt, veel onbevangener kijk op de zaken hebben zal. Wat precies even veel beduidt als de vroeger gedane verzekering, dat da .geboren Haarlem mer de (beihloieiften van .de gemeente door en door kende. 'Schoome WAnk- klank ien meer niets! Maar toen nu eenmaal dit element was wegge vaagd, verdween ook aü gau/w de ter mijn van tien jaar en ten Slotte ook (het vereischte van de andere maat schappelijke betrekkingen. Tempo ra mutantur. De tijden veran deren. Van de vier candiidaten, die 'dezen keer voor de stembus staan, zijn er drie, idde tot dusver in het openbare leven weinig of geen rol hebben gespeeld ien» de vierde, merk waardige samenloop van omsfcanclig- hieden, is juist hij., die de slechtste kansen heeft. De heer Levert werd het eerst ge steld, al maanden1 geleden, door de Liberale Unie, de Vrijzinnig Dem. Mesvereeniging en het Werklieden verbond. Daarop volgde de candida- rtuur van den beer J. Schreuders door die Protenstamtsohe kiesvereeni ging. Dat hij die aannam wordt den heer iSohreudeirs nu kwalijk genomen door de Liberale Unie. (Hij hadl, zoo meent haar verikieringscourant, van zijn poliiieflüe tegenvoeters geen can- didatunir tegenover den candidaat der liberale 'Mesveraenigmg mogen aan nemen. Voor liberale kiezers, die zich om deze nuance nu tmindor bekommeren, was d)e vraag deze, of zij zouden stem men op den man, die aangekondigd werd als lid van de groep in den Raad, waarvan Mr. Thiol de woord- voerder is, dan wel op hem, die als financieele specialiteit bij hen werd aangediend. Voor de R. K. kiezers bestond deze moeilijkheid niet,- zij konden hun stern1 uitbrengen op bun oenen candidaat, officieel door hun kiesvereeniging gesteld, ai was 't dan ook geen geheim gebielven, dat hat bestuur vooraf ijverig naar andere camdidaten gezocht, maar die niet gevonden had. En ook voor de soci aal-democraten was de weg gebaand, daar de heer Joosten zich voor den zooveelisten keer bereidwillig als •kampioen Sn de voor hem bopelooze worsteling beschikbaar had' gesteld. Het spreekt van zelf, dat deze be schouwing niet compleet zou wezen, wanneer rk daarbij niet ging fanta seer,en over idle vermoedelijke uit- komst, een bezigheid die des te boeiender is, omdat juist in dit dis trict in de laatste jaren geen enkele zuivere verkiezing beeft plaats gehad en bovendien nog, omdat de opkomst van de kiezers er altijd1 merkwaardig slecht is geweest. Toen in Juli 1903 de plaats van den heer Roog moest wordien vervuld, wa ren er drie candlidaten: de heer Rin- kemla, gesteld idoOr de Liberale Kies- viereeniging iHaariiem, door de Neu trale (kiesvereeniging Burgerplicht en verder iper (advertentie 'aanbevolen door een aantal kiezers; de heer Las- schuit, gesteld door de R. K. lües- vereeniging, de Prortestantsche Kies vereeniging Nederland en Oranje. Als Dritte im iBunde de heer Gei-riisz, candidaat vami de S. D. A. P. 't Was een verkiezing', die nogal de aandacht trok. Todh kwamen er van de 1950 kiezers den eersten keer maar 1087 op. De heer Rinkema verkroeg' 448 stemmien, ide heer Lasschuit 473 en de hieer Gerriltisz 121, -zoadat die laatste afviel en de heeren Rinkema. en' Lasschuit in (herstemming kwa men. Natuuriijk werd toen alles op ha ren en snaren gezet. Van weerskan ten liepen zich de propagandisten het vuur uit de sloffen' met het merkwaar dig gevolg, dat er nóg minder kiezers opkwamen dJam den eersten keer, na melijk 926. Zelfs aannemende, dat al de vrienden van dleai heer Gerritsz llhuis bleven, dan is dJeze daling nog niet te 'verklaren. De heer Rinkema werd toen met een meerderheid van 11 stemmen gekozen. Daarop kwaim in (Januari 1904 de verkiezing in de plaats van de heeren Laane en de Lanoy. Voor de vacature- Laane was candidaat van de R. K. ki esvereenigv'(g en den zoogen aam- den Kieskring de heer '.Seignette, v.an de Prortestantsche Kiesvereeniging was candidaat de heer Goedhart. De winteribelangstelling in 't di'strict1 bleek ver onder zomerpeil te wezen want dezen keer waren er maar 698 stemmen uitgebracht. De heer 'Seig nette verkreeg er 406, (de heer Goed hart 254, zoodat 'eerstgenoemde geko zen was. In de vacature-da Lanoy was de toe stand minder eenvoudig. De heer Pahud de 'Mortanges was candidaat van 'deoi Kieskring en de R. K. Kies vereeniging, de heer Adrian was ge steld door dJe pas opgerichte Liberale Unie en de Protest an tsche kiesver eeniging kwam opnieuw met den heer Lasschuit. Ook voor 'dietze verkiezing waren de belanghebbenden niet warm te krijgen. 'Er werdlen dem eersten keer 700 stemmen uitgebracht, waar van 309 op den höer Pahud;, 184 op den heer Lasschuit en 159 op den heer Adrian, die dus afviel. Bij herstemming werd de heer Pahud gekozen'. Uit bovenstaande beschouwing blijkt diuideflijk, dat het zeer moeilijk is uit, die laatste verkiezingen een goed overzicht te krijgen van den staudJ der paaitijeu dn» het eerste dis trict. Heit eenige wat men zeker weet is, dat die R. K. kiezers er de meer derheid hebben, niet alleen de be trekkelijke meerderheid ten opzichte van élk dar andere partijen, imaar misschien wed de volstrekte meerder heid van het geheele (kiezerstal. Dat de 'heer Smulders dus kans heeft den eersten kaer gekozen te woTden, maar zeer zeker imi herstemming komt, staat vast. De vraag is met wien, idlen heer Levert of den heea* Schreuders, 'die1 vietrlde oamdlidaat komt niiet in aanmerking. (Zou imieni opper vlakkig meen.en, dalt de eerste, door ■drie vereeniigingpn gesteund', grooter kansen hadi, de laatste geniet, be halve van de leden der Protesrtant- sche 'kiesvereeniging, zeker ook de sympathie der aanhangers van den Kieskring ten heeft ter elfder ure Burgerplicht te hulp zien snellen, welke vereenSging in haar »eer ge tast idloor de msdedieeldng van de Li berale Unie, dlart zij ihoofdefloos is ge worden a'an die wereld wil l'aten zien, dat het heengaan van haar pre sident haar niet krachteloos heeft gemaakt. Op het oogenLblik, dat déze beschou wing de lezers onder de oogen komt. kan zij op de veatkiezing zelf geen in vloed meer uitoefenen. Binnen een paar uur is de uitslag bekend. Wan neer men soms meenen modht, dat dit artikel dus komt als mosterd na. den maaltijd», dan wil ik doen opmericem, dat dit d lezen keer ook juist mijn be doeling is geweest. J. C. P. De heer Moeromtsof herinnerde aau die voorspelling van minister Stolypin, dat de revolutionaire beweging bin nen eenige maanden zou zijn onder drukt en verklaarde in deze zijn mee ning niet te deeben. Minister Stoflypin maakt zich illusies, en wekt tegelij kertijd illusies bij anderen, doordat hij ia sommige opzichten wat liberaler optreedt, dan mén tot dusver gewend was. De dagbladpers wordt nog wel steèds onderdrukt, maai- voor dé ver spreiding van boeken wordt zeer groote vrijheid toegestaan. De heer Moeromtsof geloofde wel, dat de bedoelingen van minister Sto- lypin goed zijn, maar zijn maatrege len zullen niet tot het gewenschte doCl leiden. Wat de Doema betreft, ver klaarde de oud-voorzitter, dat men in Europa omtrent haai* werkzaamheid slechts gebrekkig kennis heeft. Haar voornaams/te werk is niet gedaan in do openbare zittingen, maar in de ai- de eflingen. Hier zijn tal van. wetsont werpen samengesteld en waarschijn lijk zullen deze weldra worden open baar gemaakt. De verkiezingen voor de nieuwe Doema zullen zooveel mo gelijk geleid worden door de regee- ring en het is lang niet onwaaa-schijn- lijk, dat deze, indien geen reaction- nair kans van slagen heeft, liever do camdidatuur van een socialist zal steu nen dan van eten liberaal, alleen maar om liet revolutionnaihe element in de Dolema te versterken en zooveel te eerder reden te Webben de Doem.a, we- dletr te -ontbonden. Blijkens cle mede- deelingen van den Weer Moeromtsof ■echter werken de liberalen krachtig en maken zij ijverig propaganda voor bun denkbeelden. HET COMPLOT TEGEN DEN TSAAR. Gedurende de laatste dagen zijn veel revolutionmairen gevangen genomen. Zij verbergen hun voometoen volstrekt miert, om naar het leven te zullen staan van personen, die de hoogste1 functies in Wet rijk beklteleden en ver klaren zich niet ontmoedigd door het falen van den aanslag op Stoiypin. Eeindge dagen geleden doorkruiste een zware automobiel in volle vaart het park van Tsarkoje Selo, dat het keizerlijk paleis omringt. De wagen vloog voorbij de particuliere vertrek ken van den tsaar en verdween langs een anderen kant. Men gelooft, dat liet hier een soort generale repetitie van een aanslag tegen het leven van den tsaar gold. Onmiddellijk na dit vreemde inci dent, begaf de tsaar zich naar Wet win terpaleis, waar de hekken te wel be waakt zijn dian dat men er zou kun nen doordringen. DE TSARINA IS BEVREESD. Gemeld wordt, dat naar alle waar schijnlijkheid de tsarina en haar kin deren niet meer naar Rusland zullen terugkeeren. De ontdekking van het complot te Peterhof heeft Waar diep ontroerd en de tsaar verlangt naar men zegt dat zijn familie in het buitenland blijft. De tsarina zou besloten hebben in Engeland te gaan wonen. DE CENSOR AAN 'T WERK. De' Russische censor zoo schriift men uit Petersburg liet vroeger ge regeld Hollandsche bladen door, ze ker m'eenende, dat hun revolutionaire invloed niet groot is. Maar tegenwoor dig dóet de censor de „Groene" de eed' van een grondig onderzoek aan, en de arme Groene ontvangt men hier nu met groote gaten er in geknipt De Groene wordt niet alleen „geka- viardieierd" (zoo noemt nten hier de dikke zwarte besmering over de ver dachte artikelen), maar met een ge weldige schaar worden er halve pa gina's uitgeknipt. Het jongste num mer mist op de laatste bladzijde den geheelen linker-bovenhoek, maar ;de inspectie is zoo zorgeloos te werk ge gaan, dlat zij b.v. dat fraaie plaatje uit Jugend", waarin Rusland bij de Joden om een paar centen voor pant sers ten behoeve der politie bedelt, heeft laten staan Uit andere Landen. DE OPSTAND OP CUBA. Er zijn aanwijzingen, dlat het einde van 'dien opstand nabij is. De vrede zal worden verkregen zonder de interven tie v.an de Vereendgde Staten. Naar geaneHd! wordt, deelde minister Taft mede, dat de revolutionaire lei ders optimistisch zijn en ronduit ver klaren, dat diep-vijandelijkheden geëin digd zijn. De Amerikaansehe mariwertroepem worden gereed gehouden om te Ha vana aan land te gaan, zoo de opstan delingen ontevreden met de vredeson derhandelingen, de stad aanvallen. DE FRANSCHE BISSCHOPPEN EN DE SCHEIDINGSWET. Het herderlijk schrijven van de Franische bisschoppen tegen die sctoed- dimgswet werd Zondag in alle Fran- sche kerken voorgeleden,'. De meeste bisschoppen lazen in hun kathedralen zelf het schrijven voor. Zij vermaan den daarbij de geloovigen eensgezind te blijven niet hun bisschoppen en de rechten der kerk met bedaardheid en beslistheid te verdedigen. TURKIJE EN BULGARIJE. Uit Salonika wordt dato 24 Sept. gemeld De militaire overheid heeft met spodd 64 redif-bataljons opgeroepen. Zestien, hiervan zuilen onmiddellijk naar Djuneboju en de Bulgaarsche grens worden gezonden. Voor de an dere bataljons worden nadere beve len afgewacht. Buitenlandsch Overzicht MOEROMTSOF'S MEENING. Een medewerker van den „Matte" heeft te Weimar een onderhoud ge had met den heer Moeromtsof, den vroege ren voorzitter van de onthou den Rijksdoema. Stadsnieuws Terugkeer der troepen. Op 27 Sept. e.k. zullen de troepen uit het kamp bij Laren in het garni zoen alhier terugkeeren, als volgt de regimentsstaf en het 3e bataljon te 10 uur 38 m. v. m., en 'het 4e bataljon te 12 uur 16 m. n. m. (belde spoor- tijid en aankomst aan het Goederen- station). Naar Zuid-Afrïka. De heer Mr. J. B. Lom an, die thans op Bentveld woont, vertrekt voor za ken met zijn gezin voer jaren naar Zuid-Af rika. De Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap verliest hiermee haren voorzitter. Te water! Maandagmiddag omstreeks 4 uur liep een. varken regelrecht den Kam persingel in. Na eenogen tijd heen en weer gezwommen te hebben, werd door den slager met een schuit naar het dJi'er toe gevaren het varken werd nu gepakt en luid knorrend in de schudt gehaald. KUNST NA ARBEID. 'Zaterdagavond vierde in de com. cerbzaa! dier so-oieteit „Vereeniging" de Typo- en Lithografische Vereeni ging „Kunst na Arbeid" haar 12J,-jarig bestaan1 met eem; feestconcert, dat zich als zooctamig kenmerkte, niet enkel door een openingswoord waarin de spreker waarschijnlijk, dc presi dent der feestvierende vereeniging gelegenheid vond izijtn toehoorders m/et hie/t wedervaren dier liedertafel •seidert haar opridluting oip 22 Maart 1894 bekend; te maken en een woord van daaik te richten tot hen die haar tot den tegenwoordigen staat van bloei hadden helpen brengen, maar voornamelijk ook door de medewer king van ieen tweetal (hoogstaande kunstenaars: de heeren Jos. M. Orelio wiens roem verre over onze gren zen gaat en die niettemin rijn roem er .in blijft stellen een echt Hollandsch zanger te rijn 'en Gerard Kruijer, een (violist diem wij' niet zonder trots tot ontes vendienisteilijfke: stadgenoot en iteULen. Dat cteze beiden begeleid op lofwaardige wijze dloioa- mej. Ca therine J. Ritsema niet weinig bij droegen tot de 'artistieke bete eken is van dezen feestavond laat zich den ken. Orelio's Proloog uit „Paljas" en „Ha! ha! die liefdie" (van K. Mest- dagh) waren .voluit meesterstukken, van voordracht om alleen deze twee te noemen; want ook in z'n am dene nummers gaf hij: telkens van idlie dingen, die alleen een Orelio kan .enmag dolen. De geestddift dien hij verwekte, wilde/ ridh door geen bui gingen, hoe sierlijk en ontelbaar ook, laten bezweren en 'krwam eerst tot be daren toen de zanger goed' en wel buiten en de zaaldeur achter hem gesloten, was. De nieuwste en meest practische vorm van „toetje"! De heer Kruijier had zich een over wegend ernstig programma gekozen. Hij begon met 'die beidie eerste deelen vaai Bruch's Vioiol-oonceirt, waarin hij heel wat moioie techniek en veel echte muziek deed hoioren. Nog hooger ech ter 'stond m. i. 'zijn vertolking van de „Romanze" in G-diuir van Beet hovenHier kwam nog oneer de musi cus van gekuisdhten smaak aan 't woord, 't W;as ooik in dit numyier, dat meö- Ritsema zich van haar beste zijde kon toonen. Tot slot speelde de heer K. „Hyre Kafi" van Jenö Hu- bay, waarin wel is waar niet >al!les eveaigoedi gelnMle, maar toch een aam- m.erkelijfce mate van virtuositeit ont- wikkeüid werd. Ook 'deze solist genoot stormactiMgien bijval len herhaalde te rugroeping. En nu de werkzaamheden, van het koor. 'Sederb ik deze vereeniging het laatst boorde 't zal wel .alweer een paar j aar geleden zijn is zij, onder de tomvijdingsvoütle leiding van dien directeur, den heer W. A. Kwantes, ■merkbaar vooruitgegaan. Hadden niet de eerste tenoren nu en dan wat neiging tot zakken getoond, dan zou alk weinig .anders dan lof voor ide uit voering kunnen hebben. Maar dit daargelaten valt er toch veel te prij zen. Allereerst w»el de besdhaving van toon die (rich nu ja, bij groote steanuaitzeticimg een enkele m'aal maar in het piano nooit verloochen de. Vervolgens de nauwlettende ver zorging der Duitsche en Franische uitspraak, die den ijverigen dirigent heel wat hoofdbreken en geduld moet hebben gekost. Ook de goede muzikale nuancee ring mag niet onvermeld; blijven. Dat onder de uitgevoerde nummers ttret omvangrijke „(Sur les remparts" Van. iSaiiritli'S het hoogst stond is zeker een gunstig blijk 'van het kunnen1 de zer vereeniging. Na het vele verdien stelijke dat de andere nummers had den .geboden, was mij deze uitvoering toch nog >een wiare verrassing. Klank, intonatie en uitspraak lieten maar heel weinig te wensclhen over en het verwonderde dan ook allerminst, dat het koor met dit werk onl'angs een tweeden prijs verwierf. Opmerkelijk is, dat 'de twee Hol- iamdisctoe werkjes die op 't program ma voorkwamen („De ililefste plek" ivan Loser en „Het Bed" van P. Kal- lentoa.ch) biet minst .go'ed werden Uit gevoerd. Het eerste begon goed, maar had :al spoedig veel te lijden, onder den1 zwaren druk der tenoren-. In het tweedie kwam het middengedeelte niet tot rijn recht, doordat de bariton solist te zwak bleek om zich tegen over dien (te sterken) koorklank be hoorlijk te doen geiden. De 'twiee Duitsche nummertjes daar entegen („Guta Nacht" van Körmer en „Wiegenlied!" van Bttahms) werden izeeir goed gezongen!, Over 't geheel dus mogen zangers en directeur met voldoening op idleze feest/ulitvoering terugzien, en ook de •vele aanwezigen zullen zeker de aan genaamste herinnering aan dezen avond bewaren. PHILIP LOOTS. J u bi lea. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. H. van der Waals, opzichter- machinist bij de H. S. M. te Rotter dam, Delf tsche Poorti, hoopt op 31 October a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als leerling in de locomotief-bankwerkerij aan de Centrale Werkplaats te Haarlem geplaatst werd. Woensdag 26 Sept. viert de heer J. van Gelder zijn 25-jarig jubileum op de Haarlemsche Stoomverffabriek, waaraan hij reeds verscheidene ja- .ren als meesterknecht werkzaam is. ORGELBESPELING in die Groote of St Bavokerk te Haar lem op Donderdag 27 Sept. 1906, des namiddags van 2—3 uur, door den heer W. Ezenman. Met welwillende medewieikimg van mej. D. C. Meerburg (alt) uit Leiden. Programma No. 1. Concert op. 4 No. 4, G. F. Handel. No. 2. a. Aria„Die Ehre Gottlas", Beethoven. b. Psalm 86, Martini. No. 3. Adagio, Beethoven. No. 4. Sonate No. 6, Mendelssohn. a. Koraalvariatiën. b. Fuge. c. Finale. No. 5. a. „Vater Unser", C. Krebs. b. „Wo du hingebist", Hildacb. In gebruik genomen. De voltooide pastorie aan de Nieu we Groenmarkt alhier, is heden door de geestelijkheid der parochie St. An- tonius in gebruik genomen. Examens Gymnastiek. De Minister van Binnenlandscbe Zaken brengt ter kennis, dat hert examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek zal aan vangen op 16 October e.k. De Examen-commi'ssiie te HaarLem is als volgt .samengesteld a. lid en voorzitterG. Rooden- burch, schoolopziener ih het district Haarlem b. leden J. A. van .der Boom, on derwijzer aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem J. A. Henner, onderwijzer aan de gemeen telijke kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen te Leiden; mejuffrouw A. Risseeuw, onderwijze res aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Leiden mejuffrouw A. P. van ■der Pauwert, onderwijzeres aan eene openbare lagere school te Haarlean mejuffrouw C. W. Schoor en mejuf frouw T. Visser, gymnastiek-onder- ■wijzeressen bij bet openbaar lager onderwijs te Amsterdam c. plaatsvervanger van den voor zatter F. van Rijsens, schoolopziener in het district Alkmaar d. plaatsvervangende ledenJ. W. Boshuizen, gymnastiek-onderw. bij 't lager onderwijs te Amsterdamme juffrouw W. J. Poster, gymnasttek- onderwijzeres bij' 'het openbaar lager onderwijs te Amsterdam. Zij, die zich aan dit examen wen- scben te 'onderwerpen, moeten zich vóór 4 October a. s. aan melden bij den voorzitter. DE GEMEENTERAADS VERKIEZING. Heden had in de stembureaux van het eerste district op het Raadhuis in de school in de Haarlernmer- liedestraat de Raadsverkiezing plaats voor de vervulling deï vacature ontstaan döor het bedanken van den hieer mr. W. Thi. Pahud de Mor tanges. 'Enkell een paar reclamehorden bij de stembureaux waren de openbare teekenen der verkiezing. Overigens werd niet veel .reclame gemaakt. Hedenmiddag maken wij op de ge wone wijze op het bord voor ons bu reau in de Groote Houtstraat en per bulletin den uitslag bekend'. Om ongeveer twee uur waren op bét Raadhuis 396 van dé 1016 stem men uitgebracht. In de school in de Haarlemrnerliedestraat 547 stemmen van de 1148. Totaal dus 943 stemmen van de 2164 stemmen of ongeveer 45 „On d'er'Ons". Hier ter stede heeft zich op initia tief van den heer Dr. van dén Berg eene commissie gevormd met het voorloopig doel het aantal kunstlie vende leden van het Gemengd Zang koor „Onder Ons" uit te breiden. Tot deze commissie zijn reeds toegetreden de heeren Kleynenberg, Loomeyer, mr. Rasch, Ph. Loots, Schmöllingen Schlegel. Aanbesteding. Door het Gemeentebestuur werd he- denmorgeai aanbesteed, hef vernieu wen van de Hospesbrug over de Brouwersvaart, enz. Ingeschreven werd door C. Benard' voor 1560. D. R. de Jonge voor f 1746. J. H. Daudey voor 'l 1430. J. H. v. Wacheningen, te Spaara- dam, voor ƒ1487. Th. J. Verzijlbergh voor 1900. J. E. A. Kaub en A. Bierboom voor 1589. J. P. A. Nelissen voor 1257. HEEMSTEDE. Op Donderdag 25 October a.s., des voormiddags van 10 tot 2 uur, zal ter gemeente-secretarie zitting wotrden ge houden voor het opmaken der stuk ken van loteüingen lichting 1907, die verin,eenen reden tot vrijstelling te hebben wegens broederdienst. SCHOTEN. Hedenmorgen om 12 uur werd het nieuw aangebouwde gedeelte van de Cacao- en Chocoladefabriek „Union"- aan de Paul Krugerkade feestelijk ge opend in bij rijn van autoriteiten en belangstellenden. In een volgend nummer hierover meer. IJMUIDEN. Toen de heer M., van Amsterdam,. Zonidagmididag de Zuidpier alhier W zocht, vergat bij zijn citybag van daar mee te nemen. Toen men spoe dig daarop terugkeerde, was de city bag verdwenen. Bij de politie werd aangifte gedaan. (Tel.) BLOEMENDAAL. Vergadering van dien Raad der ge meente Bloeanendaal op Donderdag den 27stea September 1906, des na middags te half 8 uur. Onderwerpen en punten van behan deling I. Verordening op de samenstelling ere. (ter plaatselijke schoolcommissie. II. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten ter zake de behandeling van re clames over den onltwexp-ligger dier wiegen. III. Samenstelling van een. ont werp. Plan van uitbreiding van wegen enz. volgens art. 28 der Woningwet. IV. Rooilijnen van dien Kenmemw- wieg. V. Uitbreiding van straatverlichting voor de afdeeling Aerd'enboutKoe>- duin. VI. Benoeming van. leden van Park wegen-commissie, wegens periodieke aftreding. VII. Begrooting voor 1907. VHI. Diverse onderwerpen. Ingeko men stukken en mede deelingenBe lasting-red aan es. Verkeerd uitwijken de hoofd zaak van de vele ongelukken. Dat 'verkeerd uitwijken dikwijls na- deeligo gevolgen kan hebben, onder vond de schilder B. Fonteijne, wo nende t.e Schorten. Met zijn rijwiel op de Buskin Huetlaan alhier rijdende, geraakte hij door verkeerd uitwijken onder een melkwagen van de Sier- kan, waardoor hij een ernstige hoofd wonde bekwam en genoodzaakt was zich bij een in de nabijheid wonen den geneesheer te Tafen verbinden. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins -hebben Maandagmiddag te 5 u. 19 m. stadstijd per Staatsspoor de reis na-ar Dresden aanvaard, II. M. maakte, gebruik van Haar eigen trein, waarin zich een slaap wagen van de „Compagnie Interna tionale des Wagons Lits" bevond. De Vorstelijke Personen werden uitgeleide gedaan door den Gouver neur dier Residentie, geaieraal Van Ermel Scherer, den waarnemend bur gemeester dier stad1, dr. Mouton en Hr. Ms. opperstalmeester baron Ben tinck. H. M. droeg een -grijs reiscostuum ©ia zwarten hoed met veer. Bij het vort,rek van den trein. plaatsten, H. M. en dJe Prins zich op- het balcon van het rijtuig en hoor den zich luide toejuichen, toen de trein buiten de overkapping reed, door een zeer talrijke menigte die zich tot ver buiten hert station had opgesteld om den Vorstelijken Perso nen een afscheidsgroet te brengen. BRIEVEN VOOR H. M. DE KONINGIN. Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter lceainis, dat, gedu rende Hr. Ms. verblijf in het buiten land, de aan Haar gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan H. M. op de gewone wijze per post kunnen wor den ingezonden of bezorgd bij het Kabinert der Koningin te 's-Graven- h-age. (St.-Ct.) MOORD. Een kort maar hevig drama heeft zich Maandagavond te Amsterdam afgespeeld. Een drie en veertig-jarige scheepsbouwer leefde sinds geruimen tijd gescheiden van rijn 46-jarige echtgenoot©, met wie hij geen geluk kig leven had. Hij woonde op Kat tenburg in d'e Krayenhoffstraat, en zij had haar kwartier in de buurt IJ IJ opgeslagen. Door den man zóó vernamen wij was meerdere -malen gepoogd de geschillen bij te leggen en weer sa men te gaan wonen. Echter tever geefs. Dit schijnt den man aanleiding tot wraak te hebben gegeven en d'e wraak heeft hij Maandagavond op bloedige wijze genomen. Met een vlijmscherp mes gewapend is hij tegen 9 uur de deur uitgegaan, heeft zich naar de „Pijp" begeven, om daar zijn vrouw op te sporen. Te ruim half elf ontmoette hij_ rijn. vrouw in de Gerard Doustiraat, ter hoogte- van perceel 22. Zonder beden ken viel hij op de vrouw aan en bracht haar verscheidene messteken toe. Krankzinnig van angst en pijn, slaakte de vrouw hartverscheurende kreten, die te een oogenblik een straat vol publiek bijeen brachten. De moordenaar werd door de bur gers gegrepen, ontwapend en zonder verzet naar het politie-bureau in de Ferdinand Bolstraat gebracht. Inmiddels hield toegeschoten poli tie zich met de vrouw bezig, die op straat dn haar bloeid lag te baden. De gToote slagader im eten linkerarm iwtas doorgesneden, zoadat het bloed eT uitstroomde, terwijl het slachtof fer ook nog uit andere wonden bloedde. Zóó snel mogelijk nadat een politie agent vlug een eerste ver band had aangelegd werd ze per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd, maar reeds te 11 uur, kort na haar aankomst, was de vrouw overleden, Door .den commissaris der 5e sec tie, den heer A. Kummer, werd nog vóór middernacht een verhoor aan den man -afgenomen, waarbij hij vol ledig zijn misdrijf bekende. Dinsdag is hij naar het Huis van Bewaring overgebracht Het behoeft wel geen betoog, dat de opschudding in de drukke buurten van IJ IJ geweldig was. (Tel) HET VREDESPALEIS. In het jongst verschenen nummer (22 September) van „La Construction) moderne" is te lezen, dat die heer Cor- dlonmier, diie bekroond is geworden: met iden elersten prijis bij -die prijsvraag voor hert Vredespaleis t© 's-Gravenha- ge, eien, telegram heeft ontvangen, méldende, dat hij officieel is belast met dien bouw van dat palleis. Er wordt bijgevoegd, dat met het oog op de kos ten in het oorspronkelijk ontwerp van den heer Cordon/nier slechts enkele ■wijzigingen zijn gebracht van onder geschikten aard. JONGENS ZOEK. Men meldt uit Har longen Zondagavond zijn twee jongens met een vlet naa/r hert gestrand» stoomschip „Alide" -gegaan, daar, boord geweest -en vertrokken. Verder heeft men van teen niets meer verno men. Naar de omstreken is getele grafeerd en sleepbooten zijn de, doch zonder resultaat. GESCHORST. Te Nedlerteemert ie een raadslid we gens leverantie van koletn aan de ge meente, geschorst.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 4