Weerbericht. Thermometerstaod Uit de Rechtszaal Burgerlijke Stand Ui de Omstreken Bimsajlassi MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 11 October. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Memel (Rusland aan de Oostzee) laagste 754.7 m.M. te Perpignan (Oostkust Spanje). Verwachting tot den avond van 12 October Windzwakke tot matigen Z. O. wind. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking; mogelijk regen in het Zuiden; waarschijnlijk nacht vorst in het Noorden. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. gang. Vorige stand te 2 uur 761.2 m.M. Barometers en Thermometers Rotate keu se. Prima afwerklag. JOtt M. BGHMIDT, Zijlstraat IR ta Haarlem. Donderdag 11 October Hoogste gisteren .F. 64"5 Laagste beden nacht F. 48o Hoogste baden tot 2 uur F. 63o Gasontploffing. Woensdagavond omstreeks half se ven weenden de bewoners van 'den Raamsingel en omliggende straten op geschrikt door een hevig en slag, ge volgd door het geluid van in stukken vallende glasruiten. Bet bleek, dat in het bovenhuis van het perceel Raamsingel 50 B een gas ontploffing had plaats gelhad. in de bovenwoning, die nog niet bewoond was, daar de familie Brouwer( die van het HasseLaerspleimi naar hier zou verhuizen, er des middags pas het huisraad had ingebracht. Daar me vrouw B.-idles avonds den boel nog wat aan kant wilde laten maken, verzocht zij den gasfitter om een uur of vijf om de ornamenten te komen aan brengen. Hoewel deze liever niet in het donker werkte voldeed hij aan het. verzoek, plaatste eenige ornamenten en bracht op de overige openingen'der gasbuizen stoppen aan. Hierbij ver gat hij' er echter een, die in een ka mer boven de trap was en waarvan hij die aanwezigheid niet wist. Om een uur of zes werd (men. een gaslucht gewaar en de fitter, die erbij gehaald werd", ging op onderzoek uit. Daar hij de gasreuk niet erg vond, zocht hij met een luoifer naar het lek. Boven de straks genoemde kamer ge komen vatte het gas, dat van beneden af door de' plinten heengedrongen was en zich daar verzameld' had, vlam en 'een hevige ontploffing volgde. De fitter, die er geheel ongedeerd afkwam, had de tegenwoordigheid van geest onmiddellijk naar beneden te lóopen, om den meter af te sluiten, waardoor erger ongelukken voorko men werden. Het bleek, dat de gasdruk 'het pla fond van de kamer had uiteengesla gen en de vensterruiten verbrijzeld had'. Tevens was het riet van het pla fond! aan het branden gegaan, dat echter door den fitter dadelijk werd gedoofd. Aan het huisraad van me vrouw Brouwer werd eenige schade toegebracht. De ontploffing iheeft verder een tus- sChenschot boven de trap van de naastgelegen bovenwoning van per ceel 50 A en bewoond door mevrouw de,wed. Gruntdemann, uit elkander geslagen, waardoor hier natuurlijk ook veel wanorde door de kalkbrok- ken werd veroorzaakt. De brandweer, die, spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. We maken van de gelegenheid ge bruik om nog eens op de bepaling voor de gasverbruikers te wijzen, dat deze bij het verlaten van het perceel daar van kennis moeten geven aan de licht fabrieken. Ware dit bier gebeurd, dan. hadden de fitters der gemeente de bui zen opgestopt en zou dit ongeval niet voorgekomen zijn. H a r m' o h i e. De muiziekvereeniging „Harmonie" geeft dezer dagen eene uitvoering met medewerking van den heer en mej. G. E. Voget. Militaire Zaken- De sergeant-fourier Feith van het 10de regiment infanterie, alhier in gar nizoen, wordt op 15 October aangesteld tot sergeant-majoor 'administrateur bij het 1ste bataljon van het korps te Hoorn, terwijl de .sergeant-roajoor ad ministrateur Bok, op diens verzoek, op 17 October a.s. wordt verplaatst van Hoorn naar Haarlem. Hedenmorgen om 8 uur werd in de infanterie-kazerae alhier de zilveren medaille voor 24-jairigen dienst uit gereikt aan den sergeant-majoor-in- Btructeur Broman. Na afloop der uitreiking werd door het 4e bataljon, mét de muziek aan het hoofd, voor den jubilaris gedefi leerd. Zoowel van de zijde der officieren als van de onderofficieren ontving de jubilaris een souvenir aan diezen dag- Voordrachten- we dst rij d. Bij den voordrachtenwedstrijd' van Kunst na Arheid op 21 October en 4 November zullen als juryleden fun- geeren de heenen A. Reijding en Taco de Beer te Amsterdam en W. A. Kwan- tes, mevr. Soph. Dusault en Dr. Cbr. F Haje, allen alhier. AANVARING TE ZANDVOORT. Beklaagde in. de volgende zaak was Johannes van der Graaff 30 jaar oud, kapitein op een sleepboot, wo nende te IJmuiden wien bij dag vaarding bet volgende was ten laste gelegd dat hij den 12den Juni 1906 in de Noordzee op een afstand van onge veer 2 K.M. (althans minder dan 3 zeemijlen uit de kust) voor de ge meente Zand voort aan boord: van het Nederlandsch vaartuig „Assistent", waarvan hij gezagvoerder en bestuur der was, en idat met. volle kracht stoomde langs het naai' IJmuiden koers zettende stoomschip „Clara- mont", althans met sneller vaart dan dit sboomschip, roekeloos, onvoor zichtig en onachtzaam een vlet. be- mand met drie personen, welke dit Laatste stoomschip reeds 'aan den boeg bad gehaakt, en zich, zooals hij had kunnen en moeten zien, in de onmiddellijke nabijheid van' den boeg bevond, heeft aangevaren,, met dit gevolg, dat die vlet brak en kantelde en de daarin aanwezige personen in 't water zijn .geraakt en een dezer Pieter van deer Wiele, verdronken is, en een ander, Pieter Visser, zeer ern stig verwond is geworden. De aanvaring haxi voorkómen kun nen worden, indien hij' (beklaagde) mét die sleepboot in matiger gang had gevaren, of voldoende; uitzicht had géhouden of eenagen anderen maatregel had genomen, zoadat het aan zijn gemis aan voorzorg, te wij ten is geweest, dat Pieter van der Wiele is omgekomen en Pieter Visser gekwetst. Pieter Visser heeft twee ribben ge broken, terwijl Zijn 'rechterlong, zoo danig gescheurd is geworden, da,t lucht in dé borstholte is .^gekomen, ten gevolge waarvan hij 51/2 week zijn werkzaamheden als vletterman niet heeft kunnen uitoefenen. Er werden verschillende getuigen gehoord. Allereerst F; de Vries, de kapitein der vlet, uitgezet .door den. Vischploeg. Deze verklaarde, dat hij van oordeel was, dat beklaagde de vlet gezien moet hebben lang vóór dat de aanvaring plaats had. Dit werd. door den beklaagde ten stelligste ontkend'. Hij zag eerst de vlet, toen de aanvaring niet meer voorkomen kon worden. Ook ontken de beklaagde, dat de vlet. de stoom boot .reeds had aangehaakt, hetgeen door de opvarenden werd beweerd. Alle drie vleftterlieden geraakten bij die aanvaring te waiter; Van P. v. _d. Wiele is niets meer gezien, zijn lijk is IS dagen later aangespoeld,geheel •mismaakt. Visser heeft eerst een slag met de scbroef van den Vischploeg gehad, kwam weer boven en had de tegen woordigheid van geest om een boei te grijpen, wat zijn behoud was. Dc Vries is niet gewond geworden, hij werd' dadelijk opgepikt. De kapitein -van den Vischploeg verklaarde, dat hij wel degelijk ge zien heeft, dat dé vlet gehaakt heeft. Volgens zijn nieening moet de be stuurder van de „Assistent" de vlet gezien hebben. Zelfs op bet laatste o ogenblik had de aanvaring voorko men kunnen wórden, indien er ach teruit gestoomd was. Het getuigenverhoor nam langen tijd in beslag. Er waren ter terecht zitting een drietal kleine scheepjes aanwezig, om een en ander duidelijk té maken. Na het getuigenverhoor werd de beklaagde nogmaals ondervraagd. Hij hield ook nu vol, dat hij niet on achtzaam had gevaren, en geen schuld had aan het ongeval. Het O. M., waargenomen door Mr. De Vries van Doesburgh, begon met te verklaren, dat drie hoofdgetuigen niet gehoord konden worden, de ka pitein. de stuurman en een opvaren de van de „Claramont", wijl hun verblijf onbekend ?s. Voorts achtte spreker het duidelijk, dat beklaagde zich schuldig heeft ge maakt aan roekeloos varen. Couran ten hebben gezinspeeld op opzet, maar dit kan niet bewezen wonden. Tn ieder geval' werpt het. gebeurde een ongunstig licht over het gehalte der Ilollandsohe vletterlieden. Een zware straf noodig achtende, eischte spr. ZEVEN MAANDEN GE VANGENISSTRAF. De verdediger, Mr. Joost de Graaf, wilde niet wijzen op het gunstig ge drag van den beklaagde, maar ging op de zaak zelf in en achtte het ten laste gelegde „dood door schuld" niet 'bewezen, zoodat vfrij,spraak moet volgem Uitspraak 25 October. UITSPRAKEN. K. H. J. ten Hove, schoenmaker te 's-Hage, diefstal, 3 maanden gevange nisstraf, met aftrek van de preventie ve hechtenis. J. C. Lunenburg, werkman, zonder vaste woonplaats, landtooparij, vrij gesproken, diefstal, 1 jaar gevangenis straf. J. Rademakers, scharenslijper, te Amsterdam, mishandeling, 10 dagen gev. straf. J. Verdegaal, landbouwer te Aals meer, mishandeling, ƒ100 boete of 20 dagen hechtenis. W. Spaargaren, huisvrouw van J. Baaritman, zonder beroep, te Haar lemmermeer, opzettelijke vernieling, 5 boete of 3 dagen hechtenis. W. F. van der Linden, los werkman te Haarlem, diefstal, 2 maanden ge vangenisstraf. K. Fontijn, arbeidea* te Purmerend, landlooperij, 5 dagen hechtenis en 6 maanden plaatsing in eene Rijkswerk inrichting. J. van de Pol, koopman te Haarlem, diefstal, 1 jaar gev.straf. De navolgenden alen ter zake van overtreding der Hondenbelasting te Haarlem. C. v. dl Werff, timmerman) A. Stevens, metselaar;. J. Dirker, bierbrouwer B. Delissen, kleerbleeker N. Nicola, behanger; D. Negrijm, los werkman P. Berendes, muzikant C. A. de Regt, koopman Delissen 5 boete; De Regt ƒ10 boe te, de overigen ieder 6 boete of één dag hechtenis voor elke boete. Gev. Voorwerpen. Een kinderschoen, een rozekr.ans, een bal, een sigarenpijp, een vrou wenzak, een lorgnet in étui, een no titieboekje, een mantel, een wagen, een doek. Tramongeval. Hedenmorgen om ongeveer half 12 had eené botsing plaats in de Jans straat, hoek Ridderstraat, Tusschen een tramwagen- en een wagen van' de firma Honing en Zoon. Het lemoen. van den wagen werd stuk gereden, waardoor het paard viel. De wagen bestuurder kreeg een kwetsuur aan het hoofd. Van de tram werd de vóórlamp be schadigd. STRAATBENGELS Mej. Carels, die WoensdiagalVond •omstreeks 7 uur op de Voldersgraoht passeerde, toen door eenige jongens met steenen geworpen werd, kreeg er een in hét oog en stelde zich onder behandeling van Dr. Waller Zeper, die het oog behandelde. 'Hét licht is ge lukkig niet verloren gegaén. ONDERTROUWD 11 October. J. A. H. Clous en J. M. Geukers. G. Koster en J. M. Wijn hof. J. v. dl Steur en D. E. Rei- sig. GETROUWD 11 October. J. D. Koek en P. W. Metiz. BEVALLEN 9 October. W. C. Smiits, geb. Witte, z. 10 October. H. C. Donath, geb. Cool, d. H. Wijtkamp, geb. Kanlp, d. A. J. Eradlus, gab. Wagner, z; -r-' 11 October. J. S. Govers, geb. Jonker, d. S. Lemoke, geb. v. d. Wilk, d. G. Kooij, geb. Br oekgaarden, dl OVERLEDEN 9 October. P. J. Mulders, 76 j., Burg wal. 10 October. A. de Kam, 35 j., Sch'oterweg. BLOBMBNDAAL. Het Zilveren Jubileum van den Burgemeester (Vërvolg.) Do prachtige Octobér-avond hééft Woensdag het feest van den Burge meester op een bijzonidere wijze be gunstigd. Er heersebte ih de beide centra het Raadhuisplein te Over- veen en Duin en Daal te Bloemendaal een prettige en opgewekte stem ming, die niet week voor de laatste feestvierders huistoe trokken. Hieronder geven we 't relaas der feestelijkheden. OP HET RAADHUISPLEIN. Van uit een boekje der veranda van het (hotel „Van Quids hét Raadhuis", hébben we 't gezien! Gezien de hon derden menstheni, van hier en elders saam-gestroomd, die stonden te luiste ren maar de vroolijike, lustige tonen van ide imuziék van ons Infan'terie- korps dat zich een plaatsj e veroverd' had op het pleintje naast hét tolhuis. Gezien hoe de 'honderden daar bijeen gegroept stonden, lachend, dansend, zingenden springend, in echte pret-; stemming, als was (het kermis. Gezien de aardige illuminatie de eere-po'ort op den weg naar Bloemendaal él'ec- trisch verlichtend de kernachtige woorden: „iHulde aanden 'Burgemees. ter" de wapen-draperie 'aan 'dén 'Ra'aJdhuisgevel, met dé reuzenletters •25 gevormd door een menigte edectri- sche lampjes de lampionverl/i'chtmg in eenige ciafé's en in de geïmprovi seerde muE/iekltent. Om even 'acht uur weerklonken de •eerste muziekklaniken, een vroolijke, qplwekikende rnarsch. (Maar het volk luisterde nog naar geen mu'zielk, 't was daarvoor te ongeduldig. Men was in spanning!, want immers dé (Burge meester, de .jubilaris, zou aanstonds komen, 't Geduld) werd niet lang op dé proef gesteld, want weldra kwam er beweging dn den menschendrom, klonk hét gemompel van mond tot mond: De Burgemeester komtl... 'Eu hij' kwam óókl De jubilaris met eenige commissiele den gezeten in een statie-rijtuig, ge trokken door een span vurige zwart jes, en bestuurd door gelivreide koet siers. Daarachter nog enkele rijtuigen waarin een aantal familieleden van den heer ImJmdnk zaten, en ten slotte ook een groote „Jan Plezier" volge stopt met muzikanten, die van uit hun benarde izitplaats nog vroolijke deun tjes in het rond' deden klinken. De eere-wachlt werd gevormd door het bereden déél der BloemendlaaiLsché po- iliitlié nitet .te paard imiaar per fiets, miaar benéden toch in elk geval. Ook zij waren geïllumineerd^ een elk had aan zijn rijiwfiel twee hél1 gekleurde lampions hangen. iEen :Bloemiendaal- 'sche dienaar van den Heiligen Her mandad met een lamlpdbn laian zijn fiets, walt zal de heer Molster hebben gelachen! Toen de stoet in aantocht Was, speel de de Infanterie het Wilhelmus. Het was een plechtig iooigeublik, die 'oude metodié te hiooreui, te zien, dat. elk eer biedig 't hoiofd ontblootte, dat alle zit- tenden 'gingen staan... Nauw waren d'e laatste klanken van hét volkslied weggestorven, of een „hoera", een: „leve de Burgemeester" weerklonk. Hoeden- en zakdoekengezwaaiop de maat van het „Lang-zal-ae-leven", door de muziek ingezet. .Een «ogenblik van warme huldiging! Een huldiging van bet volk, die al mo ge zij eenvoudig' en onbeholpen in baar uiting izijn, voor het officieele ge doe geenszins behoeft ondeT te doen. Lang mochten de huldebetoogers den juMliarls niét in hun midden hou den. Spoedig werd rechtsomkeert ge- maaikt en naar ,,Duin-en-Daal" gere den. Velen volgden den stoet, maar nog meerderen bleven achter, om nog 'te genieten van idé muziek en de pret- stemming. DE HULDIGING TE DUIN EN DAAL. In de schitterend Verlichte zalen van „Duin en Daal" bewoog zich reeds sedert een uur of acht een aan zienlijke schare in afwachting van de komst van den jubileerenden Burge meester. Een zeer feesteüjken aan blik leverde ze op, die dooreenmenge- ling van het zwart en wi't der heeren en de keurige en kleurige kleedij der dia mes, welke er toe bijdroegen om tint te brengen in de groepen, die zich hier en daar in de zalen vorm den. Ouder do aanwezigen merkten we o. a. op de Burgemeester van Velsen en Beverwijk, de heeren J. C. A. Weerts en Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Om negen uur kwam de .gelampion- neerde feeststoet, waarin een achttal veldwachters ieder met een lampion als .verlichtingsapparaat medereden, in het gezicht, nadat hij zich reeds eerder door de vroolijke tonen van het" muz'ekkorps in den stoet had aangekondigd'. De jubilaris en de andere feestgan gers werden door de muziekvereeni- ging „Harmonie" ontvangen, waar na deaanwezigen in -het park den feestvierenden Burgemeester met hartelijk gejuich begroetten. Daarna begaf zich dé heer Immink met de hem vergezellenden naar de feestzalen, waar gerecepieerd werd. Honderden kwamen 'hier den jubila ris en zijn familie hun gelukwen- schen aanbieden en die hand druk ken en de Burgemeester beantwoord de allen met eeniige vriendelijke woorden en schudde al maar de hem van vriendschap getuigende handen. Toen eindelijk de lange rij, van in gezetenen en verdere aanwezigen was voorbijgetrokken, schaarde men zich in een kring om den heer Immink heen, terwijl de heer mr. P. Tideman naar voren trad, om uit naam van de reeds gisteren genoemde vijf hee ren v.an het Comité uit de burgerij, den Burgemeester toe te spreken en hem het eigenlijke huldeblijk der in gezetenen aan te bieden. Mr. Tideman 'herinnerde aan den bijzonderen herfstdag met zijn schoo- ne tinten, die ook vo'or den Burge meester het teelten was, dat voor hem na dezen vijf-en-twintig-j arigien ar beid1 de herfst aanbrak. Hoewel deze gedachte «enigszins weemoedig was, betoogde de spreker, 'op wat Voorbij gegaan was hemhet Hoofd der Gemeente teruzien als op een pe riode van Bloei, veroorzaakt door den onafgebroken ijver en die energie van den jubilaris. Ook voor de Ge meente, meende de heer Tideman, is het een herfstdag, daar zij op dit oogenblik beseft, dat .Voor haar Bur gemeester eenmaal een tijd komt, dat hij niet meer aan haar hoofd zal staan. Maar evenals, men in den herfst de punten der natuur in schooner tinten ziét, dan in den zo mer, zoo ook ziét men den jubilaris thans schooner dan men hem ooit ge zien heeft. Verder vestigde de feestredenaar er de aandacht op, dat de huldiging van dezen dag, dat gejubel, die bloemen en vlaggehtooi en muziek zoo spon taan geweest was, iéts, waarop men in 't geheel niet gerekend hadim mers, er waren in dié 25 jaren zulke „gewichtige" incidenten voorgeval len. Dat de jubel' toch is gekomen, is de zonneschijn, die over dezen sohoo- nen dag is opgegaan'. Ter herinnering, aan dezen dag, bood spr. nu een schilderij van xen Kate: „Een zonni ge herfstdag" aan, waarna hij nog in dien breede de qualif'catie besprak waarmede de Burgemeester genoemd was, toen de plannen tot een feeste- lijke herdenking van zijn jubileum werden ontworpen. Mr. Tideman roemde den heer Im mink daarom als een eenvoudig, scherpzinnig, moedig en democra tisch man. De heer Immink, aangedaan door de belangstelling en de hartelijke woorden tot hem gesproken, herhaal de het nog eens, .zooals hij dat reeds des middags had gedaan. Ben ik dat nu voor wie al die hulde bestemd is Want, zeide de Burgermeester, ik heb bij sommige incidenten wel eens de gedachte gekregen, dat ik niét dé gewenschte man in Bloemendaal was. Toch heb ik altijdi gestreefd, ging de jubilaris voort, om te doen, wat ik in''t belang der Gemeente achtte. Dat ik echter soo'n d'ag als vandaag zou beleven, daar had ik nooit aan ge dacht. Ten slotte daalde hij nogmaals al len voor de sympathie, die diezen dag werkelijk tot een zonnigen herfstdag had gemaakt. Hierna werden dé eere-wijn en verdere verversohingen aangeboden. Door mr. Tideman werdén voorts, namens de firma Molster en Boeda, nog een aantal foto's aangeboden, voorstellende dé verschillende feeste lijkheden op, den morgen van den jubileumsdag. Ook. werd den heer Immink nog een aardige foto aangeboden hem zelf voorstellende in gesprek met den inspecteur van politie in de Burge meesterskamer. Nadat het officieele gedeelte afge- loopen was, begaven zich velen naar het park, waar de „Harmonie" uit Haarlem in de keurig verlichte rau- z'ekteiit een mooi programma uit voerde. HET SLOT DER FEESTPRET. Te Overveen bleef het op bet Raad huisplein langen tijd levendig, ter wijl die drukte zich om en in de eafé's samentrok. De infanterie- muziek bleef nog tot heel laat inden avond doorspelen. Om half twaalf brachten zij een ovatie met de Mat- chiche aan de feestcommissie, verte genwoordigd door de hoeren mr. Ti deman en Jhr. De Jonge van Cam- pens Nieuwland, die het. middenpunt va.n de „hoera's" en „lang zalle ze leven's" en aandoenlijke slotspeechen werden. Natuurlijk kwamen stoere schou ders de heeren in de hoogte steken tot groot enthousiasme der aanwezi gen. Zelfs inspecteur Lokerse ont kwam er niet aan op de schouders van velen „Van Ouds het Raadhuis" ingedragen te warden. Op een uur, dat anders te Overveen de stille rust van het dorp zich reeds sinds lang over deze landstreken heeft uitgespreid, galmde het feest gejuich nog vtqolijk, terwijl de helle glansen van het edectSrisch licht aan eerepoort en Raadhuis hun matte schijnsels uitstraalden. Bij de verschillende stoffelijke hul deblijken mogen we niét onvermeld laten, die der schoolkinderen. In den loop van 'den d'ag ontving dé jubilaris van dé school te Bloe mendaal een fotp dér school op ezel, van de school te Overveen een tegel (voorstellende een landschap), op ezel en van de school te Vogelenzang een stuk zilverwerk. Voorts boden deze scholen nog tal van bloemenstukken aan. De electrische installatie voor de eerepoort en het Raadhuis werd be langeloos gemaakt door den heer Gratio Ross te Bloemendaal, de Kenn. Electr. Maatsch. gaf den electrischen stroom. HAARLEMMERMEER. DéndieoidJag en Vrijdag, beide lo- tingsdagen, zijn de. tapperijen in Haar 1 emmermeer vofljgens verordening ge sloten van des morgens 8 uur tot des avonds 8 uur. lEén ftómlké mélateiegel. VELSEN. Was ter.Vé.ldl Men. .schrijft ons In de - bekten gehouden' buiLteng-ewo- ne algemeene vèrgadieriinjg'der Naam- loOze Vennootschap Begraafplaats „Westerveld" werd met algemeene stemmen eene commissie benoemd, om de onderhandelingen voort te zetten, en tot een einde te brengen, met het hoofdbestuur der Verleeniging 'van fa cultatieve lijkverbranding omtrent het stichten van een Crematorium op de terreinen der Begraafplaats. HEEMSTEDE. Woon s dag a/vond werd1 alhier hét or gel .ingewijd in het „Lokaal, voor Ohr. Belangen" én tevens door een orgel comité overgedragen; aan het bestuur van dat lokaal. Na eenige anleidenide woorden ivan den voorzitter van het orgel-comité werd dtoor dén leverancier, den heer N. G. Klyn, Firma A. de Zeeuw, te Rotterdam, het orgel bespeeld, en iaoh- toreeuvolgens eenige stukken op een soh'oonle wijze' voorgedragen, welke stukken met applaus werden begroet. Ook werden bij' déze gelegenheid een toetsenlooper en een orgelbank over handigd'. De voorzitter van het lokaalbestuur dankte aan hiet slot het orgel-comité, voor. dé gedane moeite tot verkrijging van zulk een instrument.- i IJMUIDEN. De aanvoer van schelvtisch was de zer dag-en' zóó 'groot, vooral van klei ne, dat ze met waggonladingen naar Duitschland' vervoerd worden. Niet als anders in manden, maar op stroo en in ij®. De Duitschers gebruiken veel van deze „hratfisch"ook gedroogd en in bussen is het een geliefde volksspijs. De aanvoer der laatste dagen be liep van 3000 tot 3500 kisten van 50 K.G. ZANDVOORT. De heer P. L. de Vries heeft be dankt als voorzitter van dé Kiesver- eenïging alhier. TWEEDE KAMER. Mag mén den heter Van Kol geloo- venl, dan izijn de wetsontwerpen tot regeling van den rechtstoestand 'dér inlandsche Christenen en van de rechtsbedeeling te hunnen aanzien, grootendeels van juridisohen aard, blanco voorschriften meest, waarbij alles aankomt op de uitwerking dn Ko loniale resoluties. Spreker achtte de meerderheid der Kamer onbevoegd'om te oordeelen over de wenschelijkheid orn eenheid van recht te brengen voor allien in Indië. Zoover hij zich een oordeel 'aanmatigde, do-cih eigenlijk dééd hij dat niet, achtte hij die een heid ee-n verkeerd ding. Het streven om het gewoonterecht (de adal) ook voor niet-Ohristenen door Neder landsch recht te vervangen, keurde hij ten zeerste afbij alle fouten van ons Koloniaal beheer was daarvan juist een lichtzijde, dat. wij den adat eerbie digen. Met dien adat moest men z. i. meer rekening houden-, er studie van maken en, in den geest van een door den- heer Pierson voorgesteld amen dement, het gewoonterecht handha- ,ven als regel, -hét Europeesche tot aan vulling houdend. Spreker achtte het voorgestelde, dat naar eenheid van recht streeft, doch- allerlei uitzonderingen toestaat, alles van .speciale regeling afhankelijk maakte, een gevaar voor onze Kolo niën. Dé toepassing van ons recht had in Indië veel meer kwaad dan goed gedaan, want de inlander begreep ons recht niet, verstond: onze wetten niet. Met behoud .alzoo van het bestaande, moest men 'alleen tegen afkeurens waardige misbruiken van den adat optreden, doch overigens het gewoon terecht handhaven en onderwerping aan het Nederlandsche recht hoogstens toestaan als een gunst. De rede van don .heer Van Kol was niet dé eerste van het debat, doch. wij lieten dié voorafgaan, omdat daarbij, voor leéken 'althans, de quaestié het begrijpelijkst behandeld werd. Vooraf gingen de heeren De Waal Malefijt, die het ontwerp verdedigde en een geleidelijke, bedachtzame op heffing van het gewoonterecht be pleitte; Van Deventer, die betoogde, dat eenheid van recht nog niet behoeft te leiden tot eenheid van procedure; dat aan den adat kon worden vast gehouden, mist dat niet strijdt met algemeene rechtsbepalingen en dié in het 'algemeen, behoudens opmerkin gen, zich aansloot bij het streven om geleidelijk tot eenheid te komen'; Van Doorn, die zich in velerlei opzicht bij den heer Van Kol aansloot, en die 't verkeerd achtte, dat te veel dn deze ontwerpen aan spoci'alé regelingen was overgelaten, zoodat men geen aekerheid had, dat niet op onbedacht zame Wijze .dé adat dloor Europeesch recht zou worden verdrongen. Tegen, diergelijk streven toch had hij ernstig bezwaar. Heden 11 uur voortzetting. KONIGINNE-VERJAARDAG TE TIENTSIN GEVIERD. Uit Tientsin deelt men did. 1 Sep- témhor, mede, dat de verjaardag van onze Koningin daar ook dit jaaT op de gebruikelijke wijze is gevierd en dat het glanspunt daarbij was de re ceptie tusschen 11 en 1 uur bij den consul van Nederland, den heer von Zeppelin Obermüller. De zaal, waar dé gasten, ontvangen werdén, was feestelijk getooid en aan een drietal buffetten was voor ververschingen gezorgd. De consul en zijne echtge- noo'te ontvingen daar een talrijk in ternationaal publiek. Naast die leden der Nederlandsche kolonie versohe nen- o. a. tal van Chineesché groot- waardighe'dsbeklieeddrs en Chinee- sohe, Japansche, Engelsche, Duitsche, Fransche en Oostenrijksche officie r-en, het plaatselijk corps consulaire en vertegenwoordigers van handelen scheepvaart. Ook vele dames waren aanwezig. VERGIFTIGING. Volgens Duitsche bladen zijn te Vaals (Limb.) ongeveer 100 personen uit dertig gezinnen ondier vergifti gingsverschijnselen ziek geworden. Men vermoedt, dat 'het eten van. slechte worst of het gehruik van slecht drinkwater dé oorzaak is. Dok toren uit Aken verleen en geneeskun dige hulp. Het zijn voornamelijk kin deren, die ziek geworden zijn. DIEFSTAL VAN EEN PAARD. Het'jJop Heikant bij Koewacht gesto len paard is door dei politie ie .Brussel opgespoord. Het paard is aan dén eigenaar teruggegeventerwijl de die ven, een persoon uit Stekene en een koopman uit Brussel1, gevangen geno men zijn. DIEFSTAL VAN ZWANEN. Uit Roermond méldt men Voor eenige dagen, werden eén twee tal prachtige zwanen vermist uit den vijver aan bet kasteel te Horn. Een ijveniig onderzoek, door de politié in-: gestald, heeft aan het licht gebracht;, dat 'diefstal in het spel is. H. uit Beeg- den had de dieren door stokslagen, we ten te dooden, waarna hij ze aan een vodderikooper te Roermond had ver kocht voor een gulden per stuk. Dé man werd op zijn werk do'or de politie gearresteerdl JUSTITIEEL ONDERZOEK. Over 't ongeval te Noordbroek wordt nader geschreven Vrijdagavond kwamen de heer en mej. G. Kostw.ind.er per fiets van Slochteiren ,toen mej. Kostwinder dooi een tot heden onbekend ongeval in hel Noordbroeksterdiep geraakte. Zij. ver dronk in dat diep, dat vrij ondiep is, want er staat 3 a 4 voet wa. ter. Algeméén verkeerde men in de mee- ning, dat i emand, 'dié in dat ondiepe water terechtkwam', wel te réd der zou zijn, ook omdat het niet duistei was geweest en de beide fietslantaarns brandden. O.p de gemeentesecretaxrie te Noord- broek werdén niet minder dan 16 vex klaringen van overlijden gevraagc door levensverzekeringsmaatschappij: en, waarbij het leven van mej. Kost. winder verzekerd was, en. wél 15 iedei a 50 en één 250. Dat was te zamei eene uitkeering van ƒ1000. Daaron kwam gisteren het gerecht utt Win sehotén te Noordbroék, om een- onder, zoek naar den dood d'er echtgenoote it te stellen. De "heer Kostwinder moet de verkla ring hebbem afgelegd, dat het hen) niet mogelijk is geweest zijn vrouw t/, redden. Dé dood was ingetreden, vóój hij haar de reddende hand kon toe steken. Het dorp is geheel onder den indru! van dit onverwachte sterfgeval, wan! dé echtelieden K. stonden zeer gut sfig bekend. EEN BOTSING. Met de laatste tram, die Dinsdagj avond te negen uur uit Sluij naar Draaibrug vertrekt, had eau zee,1 ernstig ongeluk plaats. Ongeveer o.p de helft tusschen d( hofstede van den heer De. Br. en dj Draaibrug is een) uit eene weide on( snapte os plotseling voor.de locomo tief gesprongen, met het gevolg da! de machine met d?t dier in botsinj kwam1, zonder dat de machinist ko; remmen. De conducteur Vermeule.' die zich in den achter de locomotk volgenden wagen bevond', schoot tot om' eveneens te helpen remmen m( het toestel, daartoe aan het balkol van het tramrijtuig aangebrach; maar lxad liet ongeluk beklemd t raken tusschen de machine en het ct hetzelfde oogenblik ingedrukte ba kon. Onmiddellijk werd om de doctors uit Sluis en Aardenburg gezonde/ terwijl V, zoo spoedig mogelijk bi vrijd werd. Het bleek dat een zijné beenen op twee plaatsen, boven e beneden de knie, gebroken en voet verpletterd was. De geneeshéeren hebben V. verboj den, terwijl tot vier uur is gewert orn den weg vrij te makende was natuurlijk verpletterd. („M. Ct.") GEEN WINKELSLUITING. 1 In d'e Woensdag gehouden zittia van den lAmsterdlamschen Gemeen! raad werd art. 1, waarin verbod-! Wordt een winkel geopend te bebbc op gewone werkdagen tussdhen d1 avonds negen en des morgens 6 ouf met 23 tegen 21 stemmen verworp* Hiermede ®s dé geheelè winkelsl/ ting van de baan. iMtorigen komen wij hierop terug. KAMERVERKIEZING TE LEIDEïj De berichtgever van 't Hbj schrijft De Roomsoh-Kathiolieke Küesver niging te Leiden besloot gister! avond de candidatuur van dr. Th. Visser te steunen. De Vrijzinnige Klesvereeniging dé Vrijzinnig-Democratische IUesv

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2