Verschijnt dagelijks,, bahalva op Zon- en Péstódagen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. .Ëulteiilandsdi Overzicht Stadsnieuws 24e Jaargang. No. 7147 ZATERDAG 13 OCTOBER 1906 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN PËiR ÖRSE MAANDEN? Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland L65 Afzonderlijke nummers i 0,02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer lO.Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Gouranfiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adverteriïiëfi en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sacc., Parijs, 31bis FaubourgMontmartre. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 13 OCTOBER. Oafézajal Be Kroon: Wiener iDamen prcbestre: Mulaiekuiitvo eringen des niiiddags en idles avonds. iSchou'wburlgizaai Die Kroon: Tire Bioscoop-MaatschappijVoor 8 uur. .Soe. „Vereeniging": The Electro Royal American Bios cope Camp.: KölorsteflMng, 8 uur. iConeerftiziaal De Kroon: Goncert- en Bos, 8 uur. Ger. 'Weeshuis (KI. Heiligland): Ten toonstelling ontwerpen van de prij's- praag, 2—4 uur, ©M ONS HEEN cccciv.- AFSCHAFFING VAN iDE LOTING. Eenigen tijld geleden heb ü!k in deze criiltiefc uitgeoefend op een door de Iheeren Mr. E. J. Kort Altes en A. E. Dudok van Heel tot H. 'M. de Koningin ige-ricJhit, om af schaffing van de loting voor Idlê natio- phlffiliffle. Adressanten zenden iaan onze Re thianls een repliek 'op mijn be die ik (hier laat volgen: Wij werden door 'U/Wen medewerker P. aangespoord ©tm de bezwaren Ihem geop/piend tegen (inlhould en van bet door ons aan H. M. Koningin iaiamlgéboldlen 'adres te we derleggen en willen daarmede niet in gebreke blijven. ■Als eerste bezwiaar noelmtt (Uw mede werker dat bij afschaffing van de lo ting een drievoudig aantal miliciens onder de wapenen zou worden geroe pen en driemaal 'zooveel zouden mio:e- ten kosten, (terwijl de schrijver van oordeel is, dat wij:, geen belangrijke Verkorting van oiefenitij'd zouden ver langen omdat daardoor ons doel: be vordering van de .algemeen© weerbaar heid! niielt izou worden gediend. >Op die (gronden meent de schrijver, dat onze stelling, dat door afschaffing van de loting, de geldelijke kosten niet noodwendig behoeven te stijgen, nog wel eens nader becijferd mag worden. (Zonder hier cijfers .te noemen, mee- mén wij' met ide navolgende grove trek. ken reeds voldoende te hebben aange toond, dat 'inderdaad .stijging van gel 'delijfce lasten geen noodzakelijk ge- Volg van de afschaffing der loting be hoedt te zijn. "Vooreerst aal de lichting niielt ver drievoudigd worden, Wanlt bij een ver scherpte keuring, die naar het oordeel van de imeieste (deskundigen alleszins gerechtvaardigd is, ook in vergelij king met de eilstóhen dié in andere lan den ten aanzien van de lichamelijke gesteldheid van den milicien worden gesteld, diaalt het aantal' Voor inlijving beschikbare jongelieden reeds aan merkelijk. In .Zwitserland o. a. worden Slechts 50 dier anilitiepllchtigen voor inlijving geschikt gevonden. ©ovendien (Zouden de kostwinners ter wille van Wie jaarlijks groote be dragen aan de schatkist worden ont trokken, althans kunnen worden vrij gesteld, en de gelden door dézen maat regel vrijgevallen, beschikbaar ko men. Bovendien achten wij bij' (het hoofd- wiapen die infanterie een tijdperk van zes maanden voor eerste oefening Vooral na behooiüijke voorbereiding buiten het leger, voldoende. Doch 'oon dien konteren oefeningstijld1 te kunnen invoeren, behoort aan twee voorwaar- Iden te worden voldaan, die met elkan der nauw 'samenhangen. In de eerste plaats mioet in bet leger een behoorlijke scheiding worden ge maakt tussOhen de militaire huis- honding en de militaire oefe ning. Hoewel reeds eenige stappen ten [goede in die richting zijn gedaan, (behoort het 'legerbestuur zich nog meer te doordringen van dé gedachte (dat men de miliciens 'alleen voor oe fening mag gebruiken en niet voor allerlei weikzaamiheden, die de huis houding raken. Mien (beperke althans de laatstbedoelde werkzaamheden tot de allernoodzakelijkste en het gevolg zal niet uitblijven, dait (het aantal oe- feningsdaigen belangrijk toeneemt. Maar ook bij het vol k behóórt een landeren geest te Worden opgewekt. Welft men twijfel /aan de verdedig baarheid van ons 'land, gelijk Uw me dewerker doet, dan wordt die volks geest in een o. i. (geheel verkeerde richting geleid. Zeer izelcer bestaat er verschil van inzicht tussdhen dé deskundigen; in derdaad hebben de militaire specialis ten in en buiten de Kamer over de inrichting van de stelling Amsterdam en van de (Niéuwe (Bollandsdhe Water linie elkander vaak fel bestreden; niet te ontkennen valt eindelijk, dat tegen over die meening van een aantal offi cieren, (dat evieuibedoelde stellingen althans de .stelling Amsterdam moe ten worden voltooid, de meening van vele 'anderen staat, die in een weg kruipen in een stelling geen heil zien en uitgaande van de grondgedachte dat handhaving (der neutraliteit de voornaamste ta/a.k van het Nederland- S'dhie leger zal moeten zijn, de stelling onvoltooid wlillen laten en alle aan dacht 'gevestigd hóuden op de inrich ting en die oefening van ons veldle ger'; doch dat geen enkel deskundige, die vertrouwen verdient, den burgers zou verzekerd hebben, dat Nederland verdedigbaar is, betwisten wij ten stelligste. Uw medewerker toont mót deze voior ionize officieren weinig vlei ende uitlating, niet voldoende op de hoogte Ha izijn van de geschriften- en uitlatingen op militair gebied. In elk geval miskent (hij ten feenen- imiale wat ons het beruchte jaar 1672 heeft geleerd, toen idlo'or een overmach- tlgen vijand aangevallen, ons vader land .aanvankelijk bijna geheel ver- meesterd was totdat 'dé krijgskans keerde en onder het (kloek beleid van een begaafd kiajjgsoverstc iti lsorton tijld' hét gansche land van vijanden gezuiverd wais. Waarom zou wat ih 1672 gesdhied is, niet wederom kun- Onder de tegenwoordige omstandig heden, met een volksgeest, zoo-als die èn tengevolge van het lotin.gsstelsel èn dolor Uitlatingen in woord en ge schrift <als die van Uwen' medewerker, bestendigd1 blijft, valt 'aan de verde digbaarheid van (Nederland zeer zeker ernstig te twijfelen. Uw medewerker deelt als leen niet Voor betwisting vatbiare waarheid me de, dat het leger hier naast de bur germaatschappij staat.. Dat de toestand zoo geweest is, wilton wij niet weerspreken, doch dat hij thans niet meer bestaat en wij van dien toestand dlag 'aan dag verder ver wijderd naken, is niét' minder juist. De invoering van den persoonlijken dienstplicht, dié' ook in lagere rangen van het leger jongelieden brengt uit allerlei ©tanden van de mlaiatsdhappij, de to'eiiating van den militieplichtlige niét lalleen tót 'den gr.aad van korpo raal en onderofficier, maar ook zelfs tot den officiersrang, hebben er tow medegewerkt om leger en burgermaa/t- scbappiji nader tot elkander te bren gen ieu de heilzame gevolgen van het een en 'ander zullen zich op den duur nog in (meerdere mate doen gevoelen dan tot dusverre biet geval was. Maar van ,eene ineensmedting van leger en burgermaatschappij., ni. a. w. de toltstandkomiing van éen volksle ger in den schoonsten zin van het Woord, kan eerst sprake zijn wanneer elke .jongeling reeds als knaap aan lidhdaimsoiefeningen deelneemt mét het zeker vooruitzicht soldaat te móe ten worden, tenzij een of adder liichia- melijk gebrek hem' daartoe ongeschikt mocht maken. Dan zal het Nederlandsche volk dank zij de opleiding der jeugd, krachtiger iworden en doordrongen van dé ge- fllac/hte, dat INederl'and in staat zal zijn zijne neutraliteit' te handhaven, ook al is twijfel mogelijk aan de ver dedigbaarheid van den vaderland- schen bodem óp dén langen duur te gen den overmachtagen vijand. Uw medéwerfcer scheukt in 't geheel geen aandacht aan 'de handhaving der neutraliteit die door velen zelfs ials de gewiahtigste taak onzer weermacht wordt beschouwd. De natie, die hare neutraliteit niet weet te hiamidbaven of althans niet in staat is ©en krachtige poging daartoe te doen, verdient haar zelfstandig be staan niet langer. Hebben de lessen uit de geschiede nis voor uwen medewerker in 't gelheel geen waarde meer? Hij leze nog eens de geschiedenis (der tweede helft van de achttiende en der eerste twintig jaren van de negentiende eeuw én .hij zal, naar wij ho pen, tot de slotsom! komen, dat nu de aigemeene vredestoestand een ideaal is, dat ook* naar wij' van harte hopen, 'eens verwezenlijkt moge wor den, -doch dat thans nog in ©en onaf zienbaar verschiet ligt in het bezit van een leger en een vloot, een onmis kenbare waarborg voor de handha ving onzer onafhankelijkheid is gele gen. Wat wij thans hebben is voor een groot deel een leger voor den schijn. En welk een dure schijn! Zou die werkelijkheid ons wel niet ©ens nog veel duurder kunnen te staan kómen dan de persoonlijke en mitsdien .ook geldelijke offers, die wij thans dn 'hét belang van het Neder landsche volk noodig achten? Mr. E. J. KORTHALS ALTES. A. E. DUDOK VAN HEEL. Amsterdam, Huizien, October 1906. Tot zoover 'dé repliek. Laat ik daar op enkele kantiteekeningen maken. 'Ik betwijfel', of .de inzenders er in geslaagd' zijn, duidelijk te miaken, da.t ■afschaffing van de loting niet een groote vermeerdering van (kosten met zich brengen zou. In elk geval .zal de quantiteit va.n de miliciens stijgen, al leggen inzenders ook (en van hun standpunt terecht) den nadruk op de qualited't. 'Zeker, men kan de kostwin ners vrijlsféllen en daarmee een be langrijke som besparen, maar daar mee wordt toch ook het leger weer van goede krachten beroofd. En zeer stellig zou de daardoor verkregen be zuiniging verre worden overtroffen door de nieuwe uitgaven, die ontstaan zullen, wanneer volgens het denk beeld der inzenders, de miliciens hun tijld meer aan oefeningen en minder aan militair-huishoudelijke bezighe den zullen besteden. Die bezigheden moéten tóch verricht worden, ze zul len dan door .anderen worden gedaan, die an,en er ook voor betalen moet. Evenwel d'e financieele quaesti©' is de voornaamste niet. Als er voor goed e dingen geld noodig is, dan moet het er maar komen, hoe dan ook. Het verschil tussdhen de heeren Altes van Heel en mij ligt dan ook juist daarin, dat zij een goede zaak vinden wat ik afkeur. En nu moet ik toch eens wijzen o.p het onjuiste van een beroep op onze geschiedenis van lang vervlogen eeuwen. Iedereen kan toch weten, dat destijds de toestanden igansch anders waren, de macht in -Europa veel minder gecentraliseerd, de manier van oorlogvoeren volkomen verschillend van de tegenwoordige, evenals da middelen van troepenver voer, het persoonlijk initiatief van on eindig grO'Oter betëekenis dan tegen- wloordiig, nu de massa van menschen en (kanonnen den doorslag geeft. Ik wensch voor niemand' onder te doen in eerbied vloor onze (historie, maar men moet daaruit geen conclusies trekken voor den afloop van een oor log in onze dagen. Wat de handhaving der neutraliteit aangaat, ik ben overtuigd, dat een invallende mogendheid die alleen dan wat Imen noemt „eerbiedigen" zal, wanneer wij hem' op een eerbiedigen 1 'afstand kunnen houden en dat laatste zal niet mogelijk zijn, omdat wij veel te zwak zijn. We mogen immers niet vergeten, dat nooit een Meine mogend heid, maiar wel een groote zich de vrijheid zal veroorloven onze grenzen te overschrijden. tik heb beweerd en mieen dat nog, dat het leger staat naast de burger maatschappij, ik wil er aan toevoe gen: vooral de (beroéps-soldgut, de offi cieren en hét kader. Hébben de inzen ders nooit .opgemerkt, dat ih die krin gen geheel (andere begrippen heer- sdhen, dan in onze- burgermaatschap pij? Daaraan zal de persoonlijke dienstplicht weinig of niets kunnen veranderen, om de eenvoudige reden, dat weinig miliciens naar den ser- geantsrang en nog veel minder naar den officiersrang streven. Allicht komt ook dadruit het gebrek dan aanraking tussdhen burgerij en leger Voort. De officieren verkondigen hunne mieeningen wel ih militaire tijdschriften, als zé eenmaal uit het lé ger zijn getreden ook wel eens in dag bladen, maar van een algemeen, stel selmatig pogen door dienstdoende offi cieren om de burgerij door w.oord en geschrift te doordringen van de ver dedigbaarheid van ons land, is mij nog nimmer gebleken. De (hieeren Altes en Van Heel erken nen (het ideaal van de wereldvrede, maar 'aanschouwn het nog Slechts in (©en onafzienbaar verschiet. Inder daad is het nog niét zoo nabij als ik wensdhen zou, maar dit is toch wel zeker, dat iedere uitbreiding van een leger dat idieaial nog weer verdér ach teruit doet deinzen. Daarom is naar mijn oordeel het adres van de heeren .Altes en Van Héél een stap in de ver keerde richting. J. C. P. ZAL STOLYPIN AFTREDEN? De Russische bladen maken op nieuw melding van het gerucht, dat Stolyptn zal aftreden. Hij zou dan worden vervangen door prins Vas- siltsjikef. Minister van Landbouw of door Gerhard, gouverneur-generaal van Finland. Er wordt verzéke'rd, dat Stólypin onaangenaamheden 'heeft met den Minister van Financiën, Kokoftsof, die geweigerd moet hebben een be langrijk bedrag tot zijn beschikking te stellen voor de inmenging der re geering in de Icoménde kiescam pagne. De Minister van Onderwijs, Kauf- mann, zal eveneens zijn ontslag ne men. LIJDELIJK VERZET VERWORPEN. Een motie van 'het centraal comité der cadettenpartij op hext congres te Helsingfors, waarin de onmogelijk heid van hét lijdelijk verzet wordt in het licht gesteld, is met 84 tegen 44 stemmen aangenomen. Een amendement, waarbij de orga nisatie van het lijdelijk verzet werd aanbevolen, werd met 88 tegen 53 stemmen verworpen, REACTIONAIR GEDOE. Toen de president van den „Bond van hét Russische volle", Dubrovin. Dinsdag nit Odessa naar. Kief ver trok, deed een groote schar© hem uit- g' lei de en droeg hem onder gejuich, vergezeld van dreigkreten tegen de Joden en rebellen géricht, naar zijn rijtuig. De heer Dubrovin sprak d'e menigte toe en beweerde onder ineer, dat de vernietiging der rebellen de redding was voor het Heilige Rusland. „Gij weet, wie dat zijn", riep hij de me nigte toe, „zuivert cle aarde van. hen. Het Russische volle vraagt niet om grondwet of parlement. I-Iet weet zijn heil in orthodoxie en autocratie. Dood aan de Joden en rebellen." Die kreet herhaalde het volk, ter wijl het naar de winkelstraten liep. Al de winkels werden terstond geslo ten en de bewoners ©loten .zich op in hun huizen. De Joodsche bevolking is door een panischen schrik bevan gen. Verdere ongeregeldheden zijn door de maatregelen van den gouver neur voorkomen. Hoe Dubrovin, de .president, door de autoriteiten gevierd iwiordt, kan uit het volgende blijken. Toen hij' te Odessa aankwam werd hij door generaal Kaulbars in per soon verwelkomd, die een groot feest maal had laten aanrichten. Zes lo kalen zijn ter beschikking van den Bond gesteld voor de propaganda en overigens is van overheidsweg alle gewensciite steun toegezegd. Behalve Dubrovin schijnt zekere Boelazel een groote onder de „ware" Russische mannen te zijn. DE KRIJGSRADEN. De veldkrijgsraden in Ruslandwer ken vlug; summier, zonder aanha ling van wetsbepalingen of juridi- schen omslag woreït .het vonnis, uitgesproken. Dit vonnis moet dan binnen 24 uur worden uitgevoerd. Te Tsjentochau zijn dientengevolge dan ook reeds zes menschen tegelijk geheel onschuldig doodgeschoten. De politie achtervolgde éen rooverbende, die in het bosch was gevlucht. Toen de ro overs daar menschen bezig za gen met champignons zoeken, meng den zij zich in hun midden. Het ge volg was, dat de reavers met de on- sebüldigan werden opgepakt en ter dood veroordeeld. Telegrammen aan Stólypin hielpen niet en de zesvoudi ge gerechtelijke moord had plaats. DE ENGELSCHE DEPUTATIE NAAR RUSLAND. De uitgestelde vergadering van de leden van het comité voor eendepu tatie naar de Doema werd Donder dagavond te Londen gehouden; aaar ■werden de adviezen, gegeven door het Engelsch-Russisch Vriendschaps comité, rijpelijk overwogen en einde lijk besloten met hét oog op verkeer de voorstellingen of aanvallen, waar aan de deputatie misschien zou blootstaan, aan het Petersburgsche comité te verzoeken te willen afzien van elke betooging en om 'het adres in kleinen kring te overhandigen. Uit andere landen. BULGARIJE EN TURKIJE. De Porte gaf bevel 84 bataljons redifs op ivo et van vrede terug te brengen. GRIEKENLAND EN BULGARIJE. Een Grieksche bende heeft op vree- selijke wijze in het dorpje Caza Ma- rihavo in vilajet Monastir huisgehou den, om zich te wreken over geweld dadigheden der Bulgaren. Een vree- selijk bloedbad hebben ze aangericht; bijna alle mannen zijn vermoord. In het geheel kwamen 200 Bulgaren om. Turksche troepen die door de Bul garen te hulp geroepen werden^ gin gen een ander dorp in de buurt ver woesten en doodden er tien mannen en drie vrouwen. CUBA EN DE VEREENIGDE STATEN. De heer Taft heeft op Cuba een amnestie afgekondigd voor alle mis drijven, die in verband staan met den opstand. Daartoe wordt ook gere kend de doodslag op het congreslid Villuendas gepleegd. Men verwacht, dat deze maatregel de taak van den heer Magoon, die naar Havana kwam om Tafts arbeid voort te zetten zeer zal vergemakkelijken. PRESIDENT CASTRO VAN VENEZUELA. Over den toestand van president Castro ontvangt de „Mémorial Di- plomatigue" uit Caracas de volgende mededeelingen Ofschoon alles in 'het werk wordt gesteld om de ziekte van Cypriano Castro geheim te houden, is het be kend, dat de president ten gevolge van een beroerte aan d'e eene zijde zoo goed als verlamd is. Hij kan slechts met moeite spreken en zijn geestvermogens zijn zeer -verzwakt. Zijn vrouw zou haren echtgenoot gaarne in Europa laten verplegen, doch de omgeving weet, dat met een vertrek van den president alles voor de partij van Castro iverloren is. Wanneer Castro sterft, treedt Go mez in functie, die waarschijnlijk op de revolutionnairen zal bouwen om tegen het. „Castrisme" en den verte genwoordiger daarvan, generaal Al cantara, te strijden. DE SCHEIDINGSWET IN FRANKRIJK. Graaf Xavier de Cathelineau heeft den volgenden open brief aan Clé- mencoau gezonden „Gij hebt in de Vendée de nage dachtenis onzer vaderen belasterd, welke gestorven zijn op het veld van eer. martelaars van hun verknocht heid aan God en aan den Koning. Wacht u voor de rechtvaardigheid van dien God. En aangezien gij b'er- weert, dat er geen Chouans meer zijn, geef ik u „rendez-vous" in een 'klein hoekje der Vendée, te Pin en i Meauge. Neem vijfhonderd man van uw partij en kom aan hun hoofd eens pogen onze kerk te sluiten. „Van mijn kant zal ik u afwachten aan 't hoofd van vijfhonderd Ven- déeërs. Wij zullen dan eens" zien of er nog Chouans zijn in de Vendée en of zij hun geloof weten te verdedi gen". HET UTRECHTSCHE TOONEEL- GEZ'ELSCHAP. A.s. Zaterdag 13 Oct. z.al in den Schouwburg .aan den Jansweg boven genoemd gezelschap een tooneelvoor- stelling geven. Opgevoerd zal worden: „De Tirannie der Vrouwen", blijspel in 4 bedrijven van Rudolf Kneisel, waarin zullen optreden die dames T. Post, C/hr. Staas, B. van Berkel, van Hees Aimsel. J. Kuiper en de heeren D. v. Ollefen. 'G. v. Hees, G. J. Ar- bous, M. de Vries, G. Pilger en D. v. Ollefen Jr. Vooraf zal Mevr. Aleida Roelof sen verzen van Büderdijk voordragen, de zelfde van de Bilderdijlkfeesten te Am sterdam op j.'l. Dinsdag 2 October. ORGELBESPELING in de Groote of St. Baivokerk te Haar lem op Dinsdag 16 October 1906, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. 1. Fantasie met Canon en Fuga, J. Worp. 2. Prière en Fa, Guiilmant. 3. Sonate, Fink, a. Allegro, moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Marche religieuse, Gizout. 5. Hallelujah, Handel. Op het d riet .al. Het kiescollege der Ned.. Herv. Ge meente te 's-Gravedhage heeft, ter ver vulling van de 14de predikantsplaats, Donderdagavond het volgende drietal opgemaakt: ds. A. J. Montijn, te Haar lem ds. H. J. Rooseboom, te Delft; en clr. A. J. de Sopper, te Velsen. (allen eandidateu der kiesvereeniging Ge loof en Liefde). Materialisme. In een idlruk bezochte bijeenkomst, welke gehouden werd in 'het gebouw der Qhr. Jongelingsvereoniging en uit ging van de afd. Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond, hield Dr. A. H. de Hartog, predikant te Heem stede, Donderdagavond een redevoe ring over het „Materialisme". Nadat de heer J. W. Hilbrandleir.. voorzitter der afdeeling, de samen komst op de gebruikelijke wijize had geopend, ving Dr. De Hartog zijn be langrijke rede aan mét de stelling: ,.,De wereld is een groot geheel, waar in God de eenheid is." En ieder mensdh' heeft zijn dagelijksdhen ar beid te volbrengen om Gods wil te stéllen tegenover de stellingen der Materialistische leer, een levensop vatting, die leert, diat alleen de stóf wezenlijk bestaat en dat het geestelijk leven sledhits een product dier stof ie.-. (Spreker wilde zich hier niet met „een stichtelijk praatje" van het Ma terialisme afmaken; integendeel wil de hij aantoonen, dat deze leer on houdbaar is voor de Rechtbank der Weteusclhap. In het vervolg zijner in leiding stipte Dr. De Hartog aan, dat het Materialisme eenizijidig en zinne lijk is, n.l. dat het alleen let op wat zintuiglijk kan worden waargeno men. 'Eenzijdig, daar het bij ontle ding der lichamen, alleen oog heeft voor de atomen en combinatie der aito- men tot levende lichamen als itoeval beschouwt, waardoor het bomt tot de stelling, dat doiode li'cbaimen en leven de geen principieel verschil vertoo- nen, hetgeen de spreker .aan de hand van Haelvöl, Von Hartmann e. a. be streed. ZinnelijQc als de materialisti sch© werelidbesöhouiwing is, kwam zij steeds na een inzinking van het den- deen; zij is een eerste poging geweest orn tot een levensbeschouwing te ko men. Pftalto, Socrates e. a. verzetten ®ich reeds .tegen hetgeen door haar ■werd geleerd. Hoewel het Materialisme reeds door de wetenschap veroordeeld is, leeft het voort in de hoeken van Bïichner, Mo- lensahot en houdt zicih daardoor nog onder .hiet volk staande. Daaroïn (béhandeld'e spreker in het volgend deel zijner toespraak de vijf volgende wetenschappelijke bezwaren tegen deze leer. Ten eerste gaat de nieuwe weten schap u'ilt van de m'eening, dat wat stof genoemd wordt, niets is dan een knaebtspunt; de stof lost ziöh op in kracht, dus in geest Ten tweede wordt de wereld, de stof bdheersriht door orde, dus door een begrip van geestelijken aard. Ten derde cijfert hét materialisme ten onrechte het bewustzijn in ons en de beweging buiten ons, geheel en al weg. Ten vierde is de geestelijke wereld' geen gevolg van de stof, maar oïnge- keerd juist i© de stof een voorstel ling van hét bewustzijn. Dit wordt o.a., 'onderschreven .door den wijsgeer, 'Mach, die 'aantoont, dat wij van het bestaan der dingen geen bewijs leve ren kunnen dat men alleen door lo gische redeneering daartoe kan ko men. Ten vijfde, ten slotte, houden de 'aanhangers van het Materialisme geen rekening mét het „ik" der men schen maast de stof, hetgeen in tegen spraak is mét hetgeen Kant, I-Iegel en "V"on Hartmann ons leeren. Na de pauze zette Dr. De Hartog in den bredd'e uiteen, hoe het microcos- mos het leven in 't klein in ons, een afschaduwing is van het macro- cosmós (liet leven in 't gróót om ons en hóe deze beide béheerscht wor den door een gedachte in 't "geheel, door de eenheid. De uiting dier een heid is doel. Die idéé waakt in onzen tijld weer óp en die vooruitgang, het doel is te constaJteeren, als we onzen tijd met' dien van vóór eeuwen vergelijken. Ten slotte betoogde de spreker, cteï 'die eenheid God is en do mensdh helt einddoel der natuur, opdat de menseft weer bewust tot God brengt, wat Hij onbewust in de natuur heeft- neerge legd. De redevoering werd met zeer veel a'andaïïht 'aangehoord. De héér Hïl- bramder dankte den spreker voor zijn' .bestrijding van het Materialisme en spraJk den wensch uit, dat ook in een nog grooter vergadering van werklie den, op de gevaren van deze levensbe schouwing zou gewezen worden waar na de bijeenkomst met gebed geslo ten werd.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1