NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7149 Verschijnt dagelijks, behalve ©p Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 OCTOBEB 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENs Voor Haarlem/120 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland o 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Gèïilustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur 3. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Aü'ËNDA DINSDAG 16 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Ger. Weeshuis (KI. Heiligland): Ten toonstelling ontwerpen van de prijs vraag, 24 uur. Caféaaal De Kroon: Wiener Damen Ordhestre: Muziekuitvoeringen des middags en des avonids. Brongebouw: .Eerste Ned. Electro GinémiatograplheVoorstelling, 8 uur. Soc. „Vereendging": The Electro Royal American Biosoope Cocmp.: Voorstelling, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Kon. Letterl. Ver. J. J. Cremer: Tooneelwedstrijd Nieuwland te 's-Gravenbage. Velsen: Vergadering van den Ge- aneenteraiaJd, 10 uur. OM ONS HEEN ons slachthuisTeen aangroeiende sneeuwbal In twee van de afdeelingen van den Gemeenteraad! is aanmerking ge maakt op een post van 10.000, die op de begrooting voor 1907 is geplaatst als vermoedelijk tekoirt op de exploi tatie van ons slachthuis. Een tekort nog wel over acht maanden, name lijk van 1 Mei tot ultimo December, zood'at d© som die er jaarlijk'sch bij moet op ƒ15000 wordt geschat. De reden van de algemeen© ontevreden heid over dit onplezierig verschiet is, :dat men verwacht en gehoopt had, dat de inkomsten de uitgaven zouden dekken. Laat ons eens zien, of zij die den Raad in dit opzicht adviseerden, tot die verwachting aanleiding heb ben gegeven. Toen den 30sten November 1893 B. ;en W. voorstelden, een som van ƒ250 te bestemmen voor een reis, die de heeren Leijh en Van Oijen zouden maken naar verschillende abattoirs in ons land, verkeerde de Raad blijk baar onder den indruk, dat de exploi tatie aan de gemeente geen geld zou behoeven te kosten. De voorzitter zei dan ook, toen er bezwaar tegen de reis gemaakt werd die sommigen on- noodig achtten; „Een abattoir be hoeft geen verliespost te wezen, maar om dat precies te weten en hoe de zaak rendabel zou zijn, is een on derzoek in loco noodig." En de heer Tjeenk Willink, dikte deze hoopvolle beschouwing aan met deze verklaring,,'t Bedrijf zal zichzelf ■wel bedruipen. Aanvankelijk was ik van een andere meening." Toen de heeren Leijh en Van Oijen van hun onderzoekingstocht terug kwamen, lieten zij in hun rapport diezelfde snaar weerklinken. Zij raamden de inkomsten van een slachthuis voor Haarlem op een jaar- lijksch bedrag van 34765 en de uit gaven op hetzelfde cijfer, zoodat de Raad de aangename conclusie trek ken kon, dat hij der gemeente een naar veler meening voor de gezond heid nuttige stichting schenken zou, zonder daarmee de gemeentekas te bezwaren. In die lijn gaat imen voort. In de Raadsvergadering van 2 Mei 1900, waarin bet voorstel van B. en W. om tot den bouw van een slachthuis over te gaan aan de orde komt, zegt de voorzitter opnieuw„Niet één abat toir kan zich niet financieel bedrui pen, van opofferingen kan dus geen quaeëtte zijn." De heer Speelman maakt in dezelfde zitting van deze meening een wapen tegen de opposi tie van de slagers. „De felste tegen standers van een abattoir", zoo oreerde dit Raadslid, „hebben er geen kuDnon aanwijzen, dat zich niet kan bedruipen. In de kleinste Duit- sche steden kost het geen geld." Is het overdreven om te veronder stellen, dat het juist onder den in druk van al deze geruststellende ver zekeringen is geweest, dat in deze vergadering van 2 Mei 1900 de Raad met 22 tegen 5 stemmen tot den bouw van ©en slachthuis heeft besloten? En is het wonder, dat men nu, zes jaar later, ziende dat de gemeente kas wel degelijk met een groot be drag zal worden bezwaard; over de zen tegenvaller niet goed gestemd is Nu moet ieder, die deze tegenstrijdi ge uitkomst beoordeelt, wel rekening houden met de geschiedenis van ons slachthuis. Er loopt door deze histo rie een tragï-komisch'e draad. Het is al in de eerste plaats niet alle- daagsch, dat toen on het jaar 1878 (neen, 't is geen vergissingin acht en zeventig) door den Haarlemschen Gemeenteraad in beginsel besloten was tot het oprichten van een abat toir, daartoe geen andere maatrege len van uitvoering genomen werden dan deze. dat er eenige jaren lang telkens pro memorie een guldien voor werd uitgetrokken op de begrooting. Naderhand verdween ook deze eene gulden en dutte de zaak genoeglijk •in, totdat in 1898, precies twintig jaar later, vijf Raadsleden haar op nieuw aan de Orde stelden. In Novem ber van dat jaar'werd zoo als ik hier boven herinnerde, een reiscrediet toe gestaan en in Maart 1899 volgde het rapport van de deskundigen. Naar hun hegrootinig zou degeheel© bouw vian een slachthuis op ƒ330.000 komen te staan, waarvan ƒ225.000 voor de gebouwen, ƒ95.000 voor die machine- r.iën en ƒ10.000 voor het benoodigde terrein. Nu eenmaal dé zaak weer ter hand genomen was, ging ze aanvankelijk vrij snel. Ruim een jaar later kwa men B. en W. met ©en voorstel om tie besluiten tot oprichting van eén abattoirblijkbaar meende men, dat het veiliger was zich niét tevreden te stellen met het wel wat duf gewor den besluit van 1878. De Raad ging daarop in, noodigde B. en W. uit plannen te ontwerpen en voorstellen te doen voor een geldleening. Het derde punthet slachthuis te bou wen in den Veerp older werd aange houden, omdat velen de nabijheid van de te bouwen gasfabriek, van de gemeentere' niging en den spoorweg minder wenschelijk vonden. Destijds werden de kosten geschat op ƒ360.000. Ik vestig er de aandacht op, dat dit al ƒ30.000 meer was, dan de heeren Leijh en Van Oijen meen den noodig te hebben. In September van datzelfde jaar 1900 werd er ween een zuurzoet debatje gevoerd over een crediet van ƒ400 voor een reis van de deskundigen naar Wiesbaden, Frankfort en Berlijn, dat evenwel ten slotte toch werd toegestaan. Daa/rna volgde een periode van stilte, die de deskundigen zich ten nutte maakten om hunne plannen te ontwerpen. Inmiddels werd, daar men nu toch algemeen de omgeving van denVeer- polder voor het slachthuis onge schikt vond. een ander terrein ge kocht tusschen hel' Z. B. Spaarne en de Amst. Vaart gelegen, voor de som van ƒ30.000. Hiermee viel de becijfe ring van de deskundigen, die immers tienduizend gulden voor grond had den gerekend, totaal omver en 't ge val werd er niet beter op, toen bleek, dat men hier wel een groot, maar ook een zeer laag gelegen terrein had verkregen, waarvan de kosten van ophooging niet gering zouden wezen. Laat ik, om kort te gaan, in herinne ring brengen, dat het stuk grond, be hoorlijk opgehoogd, der gemeente ten slotte op meer dan ƒ58.000 is te staan gekomen. Nu volgt een tijdperk van vertra ging en uitstel. Den 6den Nov. 1901 vragen B. en Wr. een som van 50.000, op voorstel van den heer Hofland wordt dit uitgesteld tot een volgen de vergadering. Daarop volgt den 16den Juli 1902 een nieuw voorstel, om hoogstens ƒ296.000 beschikbaar te stellen, dat weer aangehouden wordt omdat de heer Roog, als bouwkun dig lid, nader wenschte te worden in gelicht. Toen hij die inlichtingen had verkregen, stelde hij voor (de heer Leijh was intusschen overle den) de plannen te stellen in handen van den toen nog te benoemen direc teur van openbare werken. Dit werd aangenomen. Hel was Augustus 1903, voordat de Commissie voor het slachthuis op nieuw van zich deed hooren. Zij blee-k toen weer raeer geld noodig te hebben, dan aanvankelijk gemeend was. De directeur van openbare wer ken had veranderingen gewenscht, die ruim 44.000 zouden kosten, voorts waren er allerlei bedragen uitgegeven aan salarissen, rentte enz. Om kort te gaan, men dacht nu noodig te hebben een som van ƒ612.750 en de Raadi stond dat be drag toe. Alleen de heer Van de Kamp liet een klacht hooren over wat ik hier boven noemde de aangrenzende sneeuwbal van het slachthuis. In het jaar 1904 volgde nu die aan besteding, die evenwel geen resul taat opleverde, daar liet gemeente bestuur besloot op die gedane aanbie dingen niet in te gaan. Burgemees ter en Wethouders droegen toen bui ten aanbesteding den bouw op aan den aannemer A. de Haan voor ƒ332.000, of ƒ107.000 meer, dan aan vankelijk in het rapport van de hee ren Leijh en Van Oijen was ge raamd. Men kan niet zeggen, dat de ze heeren de kosten te laag geschat hadden of dat dien heer De Haan eien buitengewone winsit was toegekend, dé waarheid is, dat in den 'loop van de jaren de eischen voortdurend wa ren toegenomen. De ervaring, d>e men op de veel bestreden reizen had opgedaan, kostte geld. De heer Mo- doo had dan ook geen ongelijk, toen ■hij in de vergadering van 26 Sept. 1900 te kennen gaf, diat er hij het ver- i'oopen van den tijd telkens nieuwe verbeteringen kwamen. De Raad was inderdaad1 met het toestaan van de 612.750 nog niet aan een eind. En kele weken geleden hebben B. en W. een laatste crediet gevraagd van meer dan ƒ81.000, die .de volgzame Raad, eenmaal in het schuitje zit tende weer heeft toegestaan. De geheele bouw met zijn ap- en dependenties heeft, om het nu pre cies te zeggen, gekost de som van 694.278. 841/2, dat is bijna zeven ton en meer dan tweemaal zooveel als oorspronkelijk in het rapport der des kundigen was geraamd. Natuurlijk heeft men waar voor dit geld gekregen, maar de vraag mag1 toch worden gedaan of niet, wanneer het nog langer had geduurd, de bouw door het telkens aanbrengen van ver beteringen, nog kostbaarder zou zijn geworden. Ook in zoover is 't maar goed, dat het slachthuis eerlang zal worden opgeleverd. Blijft het bij 't plan, dan zal het den eersten Februari facultatief wor den opengesteld, d. w. z. dat de sla gers er dan al dan niet gebruik van zullen kunnen maken, terwijl zij op 1 Mei a. s. verplicht zullen zijn er te laten slachten. Over de quaestie van 't subsidie uit de gemeentekas een volgenden keer. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht ZAL DE DOEMA IN MAART BIJEENKOMEN Deze vraag wordt in een Fransch blad door zekeren Stalinsky behan deld. In leidende kringen is men overtuigd, dat „goede" resultaten op het oogenblik van de verkiezingen niet te wachten zijn en in ambte naarskringen spreekt men met eenige sans-gêne reeds van een verdaging der verkiezingen, een opvatting, die nn ook den mmisterraad begint te beheerschen. Door Stolypin ontvan gen rapporten hebben hem de over tuiging geschonken, dat ook met de meest brutale regeeringspressie geen reactionaire Doema-meerderheid is te verkrijgen. Wel heeft, zegt de schrij ver, de regeering nog geen besluit ge nomen, maar het is te vreezen, dat tenzij financieele overwegingen of on verwachte politieke gebeurtenissen haar dwingen, de Doe ma niet in Maart zal worden bijeengeroepen. Het is dan ook opmerkelijk, dat de gemeentebesturen nog geen last heb ben gekregen van het departement van Binnenlandsche Zaken om voor bereidingen voor de verkiezingen te treffen, hoewel dit werk reeds een;- gen tijd geleden had moeten zijn be gonnen. Restsof, de burgemeester van St. Petersburg heeft daarover zelfs een onderhoud met Stolypin ge had, waarbij deze laatste echter niets beslissends wilde loslaten. VERBITTERING IN LODZ. In de steeds woelige Poolsche fa briekstad protesteert de bevolking door een algemeene werkstaking te gen de terechtstellingen, die van de vonnissen der krijgsraden hét gevolg zijn. Deze werkstaking duurt reeds eenige dagen. Het verkeer in de stra ten is onderbroken en er komen geen dagbladen nit. De politie heeft een groot aantal menschen gearresteerd, de straten worden door sterke troe- penafdeeüngen bezet gehouden. s' Nachts worden de lijken der ter dood gebrachte terroristen door het volk opgegraven en gekist, doch thans wordt het kerkhof door schild wachten bewaakt. Zaterdagochtend is daar w.eer een na kort recht ter dood veroordeelde terrorist op staanden voet ter dood gebracht. EENE VERKLARING VAN DEN OCTOBERBOND. Het vereenigde Moskousche en Pe- tersburgsche centrale comité van den Octoberbonidi maakt die volgende ver klaring beken d' De Bond houdt zich streng aan de beginselen van het manifest van 17/30 Octoberhij plaatst zich niet onvoor waardelijk aan d'e zijde van het mi nisterie, maar is van oordeel, dat noch uit de reg eer in gsdad en van het kabinet, noch uit den brief van Goet- «chof, een toenadering tot de begin selen van den Bond blijkt. De Bond is op het oogenblik de eenige behoor lijk georganiseerde, constitutionnee- le partij:. De Kadetten hebben in de Do erna en later, nadat deze ontbon den was, gebruik gemaakt van revo- lutionnaire middelen. Den eenigen uitweg uit den 'huldigen gevaarlijken toestand van het land acht de Bond de bijeenroeping van een volksverte genwoordiging, die niet alleen den wil toont, maar ook de bekwaamheid bezit tot herstel en versterking van d'e constitutionneele orde en 'de bur gerlijke vrijheid". MOOIE? TOESTANDEN. In Warschau heeft de politie een arsenaal ontdekt vol regeeringswa- penen. Deze werden door de revolu- tionnairen van de kozakken gekocht en het kwam nit, dat sommige kozak ken er een geregelden handel van maakten, om wapenen, die zij van de infanteristen stalen, aan de revo- lutionnairen te verkoopen. Vijf leden van de socialistische partij werden bij deze gelegenheid gevangen geno men. Uit andere landen. ENGELAND EN DE CONGOSTAAT. Uit Brussel wordt dato 13 dezer ge meld „De Engelsche gezant heeft na mens zijn regeering een nota inge diend, waarin de hoop wordt uitge sproken, dat d'e Congostaat voortaan nauwgezet zorg zal dragen voor het leven en bezittingen der Engelsche onderdanen in zijn gebied gevestigd. Men verwacht dat deze nota als de Belgische Kamer weer bijeenkomt tot levendige beraadslaging aanlei ding zal geven. DE RUST HERSTELD. De heeren Taft, Bacon en generaal Funston keerden Zaterdagnamiddag mt Havanna naar Amerika terug. Brigade-generaal Bell, hoofd van deoi generalen Staf, heeft het opperbe vel over de Amerikaanschie strijd macht op Cuba aanvaard. President Roosevelt heeft hem voor zijn vertrek op het hart gedrukt, al zijn officieren in te prenten dat zij naar Cuba gezonden zijn om troebe len te voorkomen, en deze dus vooral niet mogen uitlokken zij moeten dus de gevoeligheid der Cubanen zooveel doenlijk ontzien. Ontstaat er hier of daar een opstootje, dan is de onder drukking in de eerste plaats een zaak van de gendarmerie of van andere personen in dienst der Cubaansche regeeringde Amerkaansche troe pen mogen alleen in ernstige geval len tusscfienbeide komen. Stadsnieuws Rectifi catie. In de aankondiging van de herope ning van de zaak van den heer G. Uchtmann. Smedestraat 31 is een zin door uitvalling van een paar .woor den ©enigszins onduidelijk geworden. Men gelieve dien zin als volgt te le zenDe winkel is n.l. twee maal zoo groot geworden als hij eerst was. Dr. LUDWIG WüLLNER. 't Was Zaterdagavond vol in de „Kroon"-zaall. Stoel aan stoel, rij aan rij bezet. Uit deze opkomst bleek het duidelijk hoe buitengewoon hooge ver wachtingen ons Baiarlemsdh uitgaand publiek koesterde omtrent de kunst van den man, wiens veel- en in den laatsten tijld bijna ialtijd met eerbie dige bewondering genoemde naam ■aan het hoofd van dit verslagje staat. Of men in ieder opzicht zijn ver wachting heeft vervuld gezien? Ik durf 'het niet tegenspreken; maar wat mij zelf aangaat zie ik geen reden te ver zwijgen dat mij het optreden van den gic.oten zanger-declamator een grocte teleurstelling is geweest. En toch was mijn verwachting nn juist niet eens zno bijzonder hoog gespannen. Ix was er op voorbereid1 een zanger te hooren van mMdelmatigo stemmiiddelen, maar die door zijn bezielde voordracht ons dat te-kort aan materiaal zou doen over U (hoofd zien. Op die wijze bestond toch de mogelijkheid dat wij aan het einde van den avond een machtigen kunstindruk rijker zouden zijn. (Met .mij' Is «Jat helaas niet hiet geval geweest. Trouwens zoolang Ihet zelf standig naamwoord kunst nog iets met het werkwoord kunnen te ma ken heeft, zal ik het- niet met mijn overtuiging kunnen overéénbrengen datgene wat Dr. Wül'lner ons te hoo ren gaf „kunst" te noemen. Want Wat ide ideclamiator-zanger Za terdagavond trachtte te idloen k a n 'hij eenvoudig niet. Liederen van Schu mann, Brahms en voOral 'Scihubert la ten «zich genieten, desnoods geheet zon der zangstem, alleen in de voorstel ling, maar niet wanneer een onschbo- ne, onbeschaafd klinkende stem en een zeer onvolkomen wijze van zin gen er .al het 'ideale aan ontneemt. Bij elk nieuw lied heb ik mij. er met allen beschikbaren goeden wil toegezet mij nu eens niet door hét muzifcaal-leelij- ke der praestatie te laten uit het veld slaan, zonder dat het mij ooit ge lukken wilde mijn weerzin tegen deze wijze van doen te onderdrukken... be halve één, een enkelen keer; n.m. bij Ridh. 'Strauss' Lied des Steinklopfers. Hier gaf Wüllner iets dat hem 'door geen mij békenden zanger kan verbe terd worden zelfs niet door onzen eenigen, heelijken Messchaert! Maar dit „Lied" is dan ook eigenlijk geen lied, maar een recitatief-achtige uit- drukMng-in-tonen van sdhrijneniden galgenhumor en snerpend sarcasme: waarbij de begeleider op het klavier der muzikalen draad voortspint. In dit hoogst realistisch stukje zou een mooie stem om het onwaarschijnlij ke van hét geval allicht meer kwaad dan goed gedaan hebben. Hier heb ik het eigenaardige, machtige uitdruk kingsvermogen van den zanger van gansdher harte bewonderd en toege juicht. Overigens was mij over t geheel ook de zoo hemelhoog geroemde voor dracht een ontgoocheling. Nu en dan ja een strophe of soms ook maar een enkelen versregel lang trof mij Wüllners zeker uiterst fijn gevoel voor stemming en karakter en ik ver wonderde mij er over waarom deze kunstenaar niet liever spreekt dan zingt, of 'althans zijn keuze bepaalt tot zangen van declamatorisch karak ter, of ide gedichten die hem aantrek ken 'desnoods zelf componeert. Wat hij nn doet is de gevoelsstemnring van het voorgedragen gedicht op een dik wijls zeer overdreven wijze naar vo ren brengen, veelal buiten verhand tot herhaaldelijk 'ook ten koste van de muziek. 'Neen, wanneer i'k dezen avond in ,De Kroon" heb genoten en dat is wel degelijk het geval keweest dan was het van het hoogst artistieke pia nospel van den heer Coenraad V. Bos. Zijn begeleidingen waren prachtig. Vol karakter, maar tegelijk van abso lute klankschoonheid. En het luiste ren naar zijn solbspel was, na elke serie vocaal-voordrachten, een heer lijke verkwikking. Vooral na de eerste reeks Sctrdbert-1 iederen klonk die ver rukkelijk eenvoudige -Sonate (in C, no. 2der Peters-editie) als een stem uit den hemel. Maar hoe technisoli-af, hoe fijngevoelig en piëteitvol werd de ze muziek 'dan ook door Coenraad Bos gespeeld! En met gelijken eenvoud en even innige muzikaliteit droeg hij la ter een uitdrukkingsvolle Elegie van Rachmaninoff voor en tot s.ot Beethovens „Albumblatt" „An Elise" een juweel van muzikale poëzie. Zoo gingen ten slotte ook zij, die in de k u n s 1 op de eerste plaats het s ch o o n e zoeken, niet ongetroost naar huis. PHILIP LOOTS. Brondgeest-gezelschap. Donderdag a. s. zal het gezelschap- Brondgeest uit Rotterdam zijn tweede uitvoering geven in den Schouwburg De Kroon. Thans zal opgevoerd wordën „Neef", een oorspronkelijk blijspel, dat op 3 October voor het eerst in den Tivoli-Schouwbuirg te Rotterdam ••voor het voetlicht kwam en een gun stig onthaal vond. De heer Brondgeest vervult weder om de hoofdrol en ook de andere rol len hebben eene goedp bezetting. VIJFTIG-JARIG BESTAAN. Dinsdag 16 dezer bestaat de boter-, kaas- en eienhandeü van den heer B. Serné Jr., Gierstraat, vijftig jaar. De zaak werd idien 16den October 1856 door den heer B. Serné Wz. op gericht. Zij verkreeg binnen korten tijd een zeer goeden naam en mocht zich in een toenemienide uitbreiding van het klantental' verheugen. Op 1 'Mei 1901 ginig 'de zaak over op den zoon, den heer B. iSerné Jr., die met veel lust en ijver den vooruitgang van zijn winkel tracht te behartigen en ide izaak opgevoend' heeft tot een der grootsite eierhandels onzer stad'. De grondvester der izaak geniet, nadat hij. tzJich' uit de zaken heeft teruggetrok ken, zijn welverdiende rust. Fonds voor Werkloosheid.. Men schrijft ons: Aan de uitnoodiging van de Afd. Haarlem van den Timmer 1 iedenboud', aan de andere bestaande organisa ties hier ter stede, om gezamenlijk propaganda te maken voor werklo zenfondsen met subsidie der Gemeen te, is door 15 organisaties deel geno men. waarvan 10 besloten om geza menlijk te trachten dit doel te be reiken,, n.m.: de Afd. Haarlem van den Timmerliedenhond, van den Op zichters- en Teekenaarsbond, Metaal- bewerkersbond, Stucadoorsbond, SchiLdersgezellenbond, Sigarenma- kersbond, Behangers- en Stoffeerders- bond, Alg. Ned. Werlcliedenbond, de Timmerlied en verEensgezindheid, de Schildersvereen. Hulp Lenigt Nood (voonwaardelijk) en het H. A. S., ter wijl anderen nog een afwachtende houding aannamen. Besloten werd een comité te be noemen van 5 personen en welB. R.- Dijksterhuis, voorz., Joh. Ku'k, secr., Wouwermanstr. 33, J. T. v. Emmerik, penningm., D, Zeeuw en nog een lid nader aan te wijzen door de behan gers en stoffeerders. Besloten werd, clat dit comité na mens alle organisaties aan den Raad zal richten een adres van adhaesie aan 't adres der Kamer van Arbeid voor Hout- en Metaalbewerkers, al hier. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden, waarop het Gent- sche stelsel uiteen gezet zal worden en waartoe alle Raadsleden zullen worden uitgenoodigd. Prov. S t at e n. Ged. Staten verzoeken machtiging om ondershands te verhuren eenige losse stukken grond onder Castricum en eenige stukken langs en bij het Dreciit- en Aarkanaal, benevens ihet jaöhtredht op de provinciale gronden onder Castricum, behalve die van „Duinenbosch' .Het college stelt voorts voor afwijzend te beschikken op de subsidie-aanvraag van 500 dioor de afd. Noord-Holland van de Vereeni- ging tot bevordering der pluimveehou derij en tamme konijnenteelt, ten be hoeve der te Amsterdam door haar op gerichte eierenveiling. Ged. Staten stellen voor mr. j. A. H. Baron van Zuylen van Nyevelt aan te koopen een jadhthuis te -Castricum voor 2400 en tevens aan den verkoaper het jactot- recht op het provinciale landgoed te verleenen voor den tijd van zes jaar echter zóó, dat de pachtsom 1000 per jaar meer zal bedragen dan nu. Ged. Staten dienen verder in een 2de sup- pletoire begrooting voor 1906 van. het gesticht „Meerenberg" tot een bedrag van 10.000. Met ihet oog op deze ver hoogde begrooting en eenige andere uitgaven, stellen Ged. Staten voor de prov. begrooting over 1906 te veifhoo- gen met 11.200. Ten slotte biedt 'het college een eer ste suppletoire begrooting over 1907 aan ten bedrage van 112.50. Dezo laatste voordracht geschiedt om ook over 1907 de bedoelde 10.000 aan Mee renberg te kunnen uitkeeren.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1