Weerbericht. Thermometerstand Uit de Omstreken Sport en Wedstrijden Bïaneafemd MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De B'Idt, 16 October. Hoogste barometerstand 763.8 m.M. te Horta (Azoreu)laagste 737.9 m.M. te Boid'o (Westkust Noorwegen). Verwachting tot den avond van 17 October Wind matige tot krachtigen Z. W. ■wind- Gesteldheid van de luchtzwaar be wolkt of betrokkenregen. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. gang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. Barometers en Thermometers ksuae. Prima afwerkfcag. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 86. te -Haiariém. Dinsdag 16 October Hoogste gisteren F. 52e Laagste beden nacht F. 50° Hoogste heden tot 2 uur F. 54" Ci n ém atho gr apiie Pathé Frères. Maandagavond hadden We bet ge noegen eene voorstelling van boven genoemde exploitatie bij te wonen, en alhoewel onze stad niet te klagen heeft over slecht bezoek van deze soort .inrichtingen, kunnen wij toch niet anders dan met lof spreken ovér hetgeen ons te zien en te hooren werd gegeven. Onder de bijna a 11 e voor ons nieuwe nummers muntten bijzon der uit ,,Het kind als vredesengel", waarbij de heer John A. Leijten, ex plicateur (het bekende verdienstelijk werkend lid van Cremer) op zeer on derhoudende en passende manier wtot te vertellen. Ook andere num mers, als „Detective", „Is dat mijn hoed", „Kerstmisgans", enz., waren In „woord" als in „beeld" zeer goed. Ten slotte een woord van lof voor de werkelijk goede pianomuziek, die de pauzes opvroolijkte. Beslag gelegd. Namens Mr. P. Tideman is heden le IJmuiden beslag gelegd op het En- gelsche stoomschip Ivanhoe, dat van nacht door 'de Vischploeg was bin nengesleept en nu weigerde sleep loon te betalen. Vriendelijke Leerling. Door het hek van een Haarlemsche tuinbouwinrichting (heen steken twee kleine kwajongens de gretige handen en trachten roode bessen te plukken, die hun aandacht hebben getrokken. Toevallig komt de eigenaar langs, die waarschuwend zegt: ..denkt er om, jongens, ze zijn vergiftig Intusschen is een van de bengels al op de vlucht geslagen. De andere, die is blijven staan, roept hem na „Jö, se binne vergiftig I" En daarop zich tot den eigenaar wendend, laat hij er dadelijk op vol gen „Meheer, mag ik er eentje foor de meester van 't school (Historisch.) Loting. Woensdag 17 dezer wordt op dien „Doelen" de loting gehouden voor de Nationale Militie voor hen, iwier na men beginnen met de letters A tot en met F. Ongeluk aan de 'lichtf abrie ken. Maandagnamid-d-ag omstreeks 3 uur heeft aan de Lichtfabrieken het navol gende ongeluk plaats, gehadi. Op een steiger stonden aan den kap van een in aanbouw zijnd gebouw te schilde ren de schilderskn echts C. Schoen, oud 26 jaar, ongehuwd, en P. Rooze- boom, oud 30 jaar, gehuiwd, wonende Verlengde Rozenpriëelstraat hoek Ba- rendisestraat. Schoen woont hij Roo-ze- boom in, beiden in dienst van dien schilder S. Goldstein. Op een gegeven oogenblik brak een plank van dien steiger, waardoor beiden naar beneden tuimelden ien Roozeboom op Schoen terechtkwam. Schoen is met den rug terecht gekomen op een platon van het fundament eh heeft daarbij den rugge- wervel belangrijk gekneusd, terwijl Roozeboom een zijner beenen licht ge kwetst heeft. Schoen is per politie- brancard naar het Diaconössenlhujis overgebracht. Bij informatie werd ons hedenmid dag medegedeeld, dat omtrent den. toestand van Schoen nog niet veel te zeggen valt. Hij lijdt echter veel pijn. MANNJ3NKWARTETTEN. Bij de te 's-Hertogenbosch gehouden wedstrijd voor mannenkwartetten, be haalde „Sempre Aninxato", alhier, den Een prijis in de eerste afdeel inig. De géh-eele uitsOiag der eerste afdee- ling was: le pr. Orplheus, met 4 stemmen (3 blanco); 2e pr. Semper Animato, met 5- 2; 3e pr. Excelsior, 43; 4e pr. Harmo nie, 6-1. De eereprijis is met al'gemee- ne stemmen toegekend aan Orpheus. Gevonden voorwerpen: Een rijksdaalder; een keeshond; een horloge met ketting; een rolletje ka toen, een portemonnaie met geld enz. een armbandje, een gr. pantoffel. NAAML. VENN. „WERF HUBERTINA". Door de hoeren W. G. H. Jacobs, machinefabrikant en werktuigkundi ge en P. F. Bunge, werktuigkundig in genieur, bedden alhier, is voor den tijd van 29 jaar opgericht de Nia-amll. Vennootschap „Wierf Hubertima", voorheen W. H. Jacobs. Het dioel (dier vennootschap ijs hot handeldrijven in, het vervaardigen en .herstellen van machinerieën, werk tuigen, stoomketels, ijzeren vaartui gen en constructiewerk en het ver richten van ial wat verder in den ru-im- sten zin tot het bedrijf geacht kan worden te behooren, op do wijze als dit tot dusver door den comparant Ja cobs onder de firma W. H. Jacobs ge schiedde. 'Helt kapitaal der vennootschap be draagt 250.000, verdeeld in 25 aan- deelen, elk groot 10.000. Elk aandeel is splitsbaar in 10 on- deraaindeelen van 1000. (Het kapitaal is geheel geplaatst; voorloopig wordt 75 gestort. Voor de eerste miaaï worden de bei de comparanten aangesteld als direc teuren tegen een Salaris van 5000 ielder. Van de j-Aarlijkséhe zuivere winst wordt, Voor Zooveel mogelijk, aller eerst 5 pet. aan aandeelhouders uitge keerd1 over het door hen gestorte kapi taal. Van het dan overschietende der jaarlijksche winst wordt 20 pet. afge zonderd voor 'het op te riclhten reserve fonds, totdat dit 25 pet. van het maat schappen j(k kapitaal zal hebben be reikt, 5 pot. wordt bestemd voor een op te richten pensioenfonds voor werk lieden, terwijl de resteerende 75 pet. aan de aandeelhouders worden uitge keerd, naar evenredigheid van het aantal hunner aandeelen. F ailliss ementen. Bij vonnissen van de Rechtbank al hier d.cL 16 October 1906 zijn in staat van faillissement verklaard M. Schreuder, .herbergier, wonende te Hiliegom H. Jansen, caféhouder en koopman, wonende te Haarlem S. E. Meyer, wedL E. L; Van Thijn, zonder beroep, wonende te Zaan dam. Rechter-commissaris in deze faillis sementen is Mr. C. G. von Reeken. Ongeluk op het Zuider Bui- tenspaarne. De toestand van den metselaar N. Zuidwijk is nog steeds dezelfde. De toestand van Vasen en Spronk is vrij goed. Beiden zijn koortsvrij, zoodat er hoop bestaat, dat niet tot amputa tie der gekwetste beenen behoeft te worden overgegaan. E en.op d r a ch t. Door het Departement van Oorlog is de levering opgedragen-van 1015 KG. staalplaat aan den heer A. Re- siuk. BLOEMENDAiAL-COMiMLANDO. Begunstigd door buiten verwachting goed weder, (had laatstleden Zondag de jaarlijksche schietwedstrijd plaats. Er werd op 3 banen geschoten, af stand 200 mater, terwijl de: schutters naarmate (hunner geoefendheid ver deeld waren in 3 klassen. Er was dit jaar een buitengewone belangstelling waar te namen en onafgebroken knal den de schoten van 's morgens half negen tot 's namiddags vijf uur. De wedstrijd werd 'bijgewoond door den voorzatter van den Bond van Sdhiiet- vereenigingen voor Haarlem en Om streken, den heer Zeewoldt, terwijll eveneens vele dames den wedstrijd met hun tegenwoordigheid vereerden. De uitslag was ials volgt: P-ersoneele wedstrijd, le 'klasse. Maximum 60. (H. Kramer, 57 punten; A. Koolho ven 57; D. Houtgraaf 56; L. H. Kool hoven-55; W. Theissing 53; J L. Kool hoven 52; F. Hekker 52; H. Beekman 52; mr. P. Tideman, 50; F. v. Bugge- num, 49. 2e 'klasse: C. Kramer 49 punten; M. Poldermans 48; W. v. Kessel 48; A. Bersée 47; M. Kokkelkoren 47; H. v. 'Hooff 46; L. Bijvoet 4 H. A. Tweehuy- ■zen 45; Arn. Bijvoet 44; P. v. d. Werf 43. 3e klasse: K. v. Apeldoorn 46; J. Koe- lemij 46; R. Prenen 45; Kingma 44; H. Tweéhuyzen Jr. 44, J. Roozen Jr. 43; 'M. Kokkelkoren Azn., 43; J. Kieviet 42; L. de Niet 40; Ph. de Vries 39. Wedstrijd vrije baan. 3 schoten. MOximum 36. F. Hekker, 36 punten; L. H. Koolho ven 35; A. Bersée 35; Mevrouw A. Kool hoven 34; W. Theissing 34; P. Hekker 34: M. Poldermans 34; D. Houtgraaf 34; mir. F. Kranenburg 34; F. J. Eld-e- ring 34; F. Koolhoven 34; W. v. Kessel 33; A. -Koolhoven 33; J. L. Koolhoven 33; F. J. v. Buggenum 33; H. v. Latum 33; J. G. v. Kessel, 33. Aan. den wedstrijd werd door 69 le den deelgenomen en zijtn de resultaten van het thans afgeloopen oefenings- j.aar inderdaad zeer goed' te noemen. Des avonds had in het hotel Welge legen de prijsuitdeeHSng plaats door dén voorzitter, den heer A. Koolho ven, die in zijn toespraak wees op de resultaten der schietoefeningen en de leden opwekte ook aan de velddienst oefeningen trouw deel te nemen. Na de prijsuitdeeling werden de be haalde korpsmedaillles, elf in getal, aan het vaandel gehangen, waarbij een woord van dank werd gebracht aan de korpsschutters, die meest be langeloos tijd en geld beschikbaar stelden om de eer van het Commando (hoog te houden. Nadat nog de heer J. G. v. Kessel in welgekozen befwooridingen het bestuur en in 't bijzonder den voorzitter, na mens die leden dank had gezegd voor het vele, dat zij voor de vereeniging deden, werd het officaeele gedeelte van den avond gesloten. De voorstelling van de Royal 'Bios cope hield de leden een paar uurtjes gezellig bijeen, waarna een ieder hoogst Voldaan huiswaarts keerde. HEEMSTEDE. Vergadering van den gemeenteraad •van Heemstede op Donderdag 18 Oc tober 1906, 's avonds 7^ uur. Onderwerpen: 1. Adres van W. M. Van Turnhout e.a. in zake straatverlichting Schouw- tjeskwartieT. 2. Voorstel tot verkoop van oud -ma terialen. 3. ld. tot beplanitlinJg der Prinsen- laan. 4. Id. tot vexibetering van vaarten. 5. Goedkeuring 'begrooting Burger lijk Armbestuur voor 1907. 6. Vaststelling g enie ent ebegrooting voor 1907. 7. Médédeelingen en ingekomen stukken. SANTPOORT. Daar de Katholieken met de antirevolutionairen zullen mee gaan (die J. S'luijters te Santpoort zullen candideeren), zal de vooruit strevende kiesvereeui'ging „Sant poort" op Woensdag weer bijeenko men, om ook voor den» tweeden zetel een vrijzinnigen cand-idaat te stellen. Behalve de heer Frans Netscher zal nu vermoedelijk ook nog van die zij de do heer C. de Vries Jr. gecand*- deerd worden. De heeren J. R. Wüste, J. van Runnard en B. Hazevoet zijn Zondag j'l. tot leden van het. College van Kerk meesters aan de Ned. Herv. Kerk her kozen. HAARLEMMERMEER. In geen jaren is er te Hoofddorp zoo'n slapte geweest in de bouwvak ken als dit jaar. Het bouwen en ver bouwen van woonhuizen heeft stil gelegen. Men is in afwachting van de dagen die komen zullen. Mocht er spoedig eene gunstige beslissing ge nomen worden ten aanzien der spoorwegplannen, dan zal weldra het bouwen met kracht ter hand worden genomen en op groote schaal geschie den. Hoewel langzaam, toch verdwijnen langzamerhand in en buiten Haar lemmermeer de primitieve votvoer en trekmiddelen. Nu zal het jaag- paard, aan den Ringdijk, waarvan in dezen tijd mét bietenvervoer zoo'n druk gebruik werd gemaakt, wel tot de vergetelheid behooren. Dagelijks varen visa versa bootjes met lange sleepen, ten getale soms van tien ge laden bietenschepen achter zich, om die uit de Ringvaart naar de fabriek te sleepen. Op die wijze gaat het los sen snel en zijn de schippers weer spoedig in de gelegenheid nieuwe la ding in te nemen. Op die wijze, door dat versneld verkeer, zullen de pi. min. 30 millioen kilo bieten, spoedi ger dan anders tot d'e vergetelheid be hooren. VELSEN. In de heden gehouden Raadszitting wierden de volgende besluiten geno men De hoofdonderwijzer Klap werd overgeplaatst van Velsen naar IJmui den; de reinigingsdienst te IJmui den werd in eigen beheer genomen de jaarlijksche kosten bedragen ƒ3000. 500 en lokaalgebruik voor 1906 werd toegestaan aan de Visscherij- school voor het geven van onderwijs tot het schoolschip gereed is, met 8 tegen 4 stemmen. IJMUIDEN. Beslag opgeheven. Heden is opgeheven het te IJmui den gelegde beslag op de stoom trawler Saphir, nadat de quaestie van het sleeploon geregeld is. BAARDEN. Fedora, van den stal Jan Steen, heeft gisteren te Ludwiglust twee eer ste prijzen gewonnen. Boron Silver won een derden prijs. „Schoolmaster", het bekende paard van den heer Bultman, dat hier te lande schier onoverwinnelijk is, heeft Zondag een nederlaag, geleden te Fo rest bij Brussel, en is geslagen in een veld van middelmatige paarden. Het paard werd niet geplaatst. De „Sportman" schreefTouto la Hollands sera l'è, pour appüyer la chance du cheval du Sileur Bultman" maar onderwijl „tipte" het blad twee andere paarden. Het is jammer, dat de heer Bult man geen succes heeft gehadin het begin van het seizoen liet hij Twin Cherry, Lady Berth en Gruquius loo- pen, maar deze paarden werden ge slagen. Hij is eén van de weinige Ne derlandsche eigenaars, die hun paar den in het buitenland laten loopen. DE KONINGIN EN DE PRINS IN SAKSEN. Mein schrijft uit Dresden d.d. 14 de-' zer aam de „N. R. Ct." Het is nu ongeveer drié weken, dat Koningin Wilheimdna en de Prins dier Nederlanden op het slot Afbracht sb erg verblijf houden. Het prachtige, zachte herfstweer schijnt er toe mede te wer ken, dat deze rustkuur H. M. bijzon der goed doet. Bijna eiken dag rijdt de Koningin blozend en opgewekt in epen rijtuig door Driesden en menig uur wijdt H. M. aan de bezichtiging van de kunstschatten, waaraan deze stad zoo rijk is. Zoo bezocht Koningin Wilhelmina o. m. de beroemde door August III aangelegde schilderij enverzameling in het Museum, die, zooals men weet, to hoofdzaak werken uit de Italiaansche er, Nederlandsche school bevat. En voor een paar dagen werd ook do1 schilderijententoonstelling 'in het ge bouw der Kunst-Academie op de Brull- sche Terrasse bezocht. Ook de hof opera heeft de belangstelling van de Koningin. Met Z. K. H. den Prins woonde H. M. de eerste wederopvoe ring van Weber's „Oberon" bij. Op het slot AJbrecbtsberg heersoht, ondanks het in acht nemen van liet strengste incognito, toch groote leven- dgihiieid. Een drukke wisseling van bezoeken met het Saksische hof heeft voortdurend plaats.Dezer dagen bracht die koningin-weduwe Carola een be- zcek aan Koningin Wilhelmina. De Koningin en de Prins hebben ook een bezoek gebracht aan prins Johan George en prinses Mathilde, die lcort geleden ook op het slot Albrec'hts- berg verblijf 'hebben gehouden en' die nu het slot Weesemstein in het Mügli- dial bewonen. Dit slut ontleent zijn be kendheid aan zijn ei-genaardigen bouw rond een steile rote, die in vele vertrekken, deels als wand, deels als boog of gewelf te voorschijn treedt. Eene zonderlinge verdeeling der ver diepingen is daarvan het gevolg. De kelders -liggen b.v. op de vijfde ver dieping en de stallen op de -derde. Ook de schilderachtige oevers der Elbe trekken Koningin Wilhelmina bijzonder aan. Zoo dééd) H. M. onlangs een tochtje op den stroom' met een der salonbooten van de S&chsische- B öhmische Daanpf schiiff aihrts-gesell- schaft en bezocht bij die gelegenheid- de Koninklijke Porseleinfabriek te Meissen. Zaterdagavond zal Koningin Wilhel mina deelnemen aan een jiadhtedinter van het hof op den Moritaburg, waar bij ook de groothertog van Weimar- tegenwoordig zal zijn. ANDIëNTIES. De gewone audiënties-van de minis-, ters van Financiën, Oorlog, Marine en Koloniën cull em deze week niet plaats hebben. GEEN SHERLOCK HOLMES. De heer A. A., 'detective, te Parijs woonachtig heeft gisteren, Maandag morgen, op het politiebureau in de Pamiwensteeg te Rottercfam aangifte gedaan dat hem een bedrag van 100 francs is ontstoden. ALWEER DE DRANK. Mén sdhirijft aan de ,M. Ct," uit Oost burg: Een zekere De T. alhier, die meer malen misbruik maakte van sterke drank, zeeg Zondagavond in een her berg alhier plotseling dood' neder; de drank schijnt ook (hier een rol ge speeld te hébben. Hij was biet hoofd van hét gezin, dat eenige j'aren geleden zoo 'langen tijd in de open lucht heeft gewoond en. waarover toen in de bladen geschre ven is, op zoo hartroerende manier, dat van verschillende zijden geldien wérden toegezonden. Het in dien tijd ihgeZamélde was reeds lang opgeteerd, terwijl De T. en zijne vrouw, hoewel tot werken even goed als een ander in Staat, nooit ge regeld arbeidden. De T. deed in den regen niets dan drinken en zijne vrouw leeft hoofdzakelijk door bede len. HULDE AAN PROFESSOR Dr. P. H. RITTER. •Dr. P. H. Ritter, de bekende hoofd redacteur van „Het Niéuws van dén Dag", thans geroepen tot aanvaarding van het Ho ogl ee»r aars ambt voor de wijsbegeerte aan de Universiteit te Utrecht, heeft Amsterdam en zijn oude betrekking niet verlaten, zonder dat hem door vrienden en vereerders het onweersprekelijk bewijs is geleverd, 'hoe zeer zijn verdiensten als mensch, journalist en geleerde zadémeester worden gewaardeerd. Op initnatief van den heer D. A. van Waalwijk had zich uit de vrien dien, collega's, medewerkers en lezers van1 dr. Ritter een comité gevormd, bestaande uit mevrouw A. C. Bol' Denys, en de heeren M. C. P. Barbe, dr. J. A. Beyerman, mr. H. C. H-acke, J. L. H. van der Heijden, H. J. D. Kelleviink, Daniël de Lange, dr, E. Laurillard!, D. Mars, Frits Olie en D. A. van Waalwijk zelf, dat den ver- trekkenden journalist eene treffende hulde had bereid. Voor dat huldebetoon verzamelde zich Zondagmiddag een aantal dames en 'heeren in het gebouw Concordia op den N. Z. Voorburgwal, waar te drie uur dr. Ritter en zijn echtgenoote in twee met bloemen en planten ver sierde redactielokalen van „Het Nieuwsblad! voor Nederland" door de commissie werden ontvangen. Nadat 'de algemeene begroeting had plaats gehad en aan mevrouw Ritter een sierlijke ruiker was overhandigd, nam dr. E. Laurillard het woord. In oen kernachtige rede schetste spreker de groote verdiensten van Dr. Ritter. Spreker zea.de verder er niet aan te twijfelen of dr. Ritter zou, heengaan de, Amsterdam en zijn Amsterda-msch© vrienden toet vergeten. Doch „als steuntje voor het memorie" wenschte hij hem namens vele lezers, confraters en andere vrienden aan te bieden een portefeuille met een zestal etsen van Witsen's handl, .gezichten in Amster dam., waarmede imeri had gehoopt dr. Ritter's smaak te treffen -als die van een minnaar der kunst en een min naar van Amsterdam tevens. „Wees hiervan verzekerd, vriend Ritter" zoo besloot dr. Laurillard zijn hartelijke toespraak „gij kunt weggaan uit ons oog, doch niet uithef geheugen, noch van ons hoofd, noch van ons hart, en in do blijde verze kerdheid dlat de thans scheidende we gen elkaar nog wél weer eens raken zullen, roepen wij u toevaarwelin den breedsten, diepsten en boogsten zin van dat woord Vaarwel." Daarna sprak de heer Charles Bois- sevain en nam met eenige hartelijke woorden afscheid van dr. Ritter. In een gevoelvolle rede bedankte ten slotte de heer Ritter a-llen, die hem het verblijf in onze stad hadden veraan genaamd. In 't bijzonder bracht spre ker hulde aan de heeren Boissevain, Van Waalwijk en Laurillard en aan mevrouw BolDenijs. Na de rede van dr. Ritter, dié een diepen indruk maakte, bleef men nog eenige,n tijd te zamen om hem per soonlijk nog eens de hand te kunnen drukken en van dichterbij te zien het souvenir, dat hij naaT Utrecht mee neemt als een eereteeken voor verwor ven vriendschap en bewondering. SNEL EN GOEDKOOP RECHT. Men meldt uit Rotterdam Voor de leden van de handelaver- eeniging Rotterdam, hield mr. B. Denekamp Maandagavond een voor dracht over snel en goedkoop recht, waarna de vergadering op voorstel van het bestuur een motie aannam, waarbij zij zich van m'eeining ver klaart, dat de afdoening van burger lijke en handelszaken bij de recht banken in de hoofdsteden des lands, met name te 's-Gravenhage, zooveel te wenschen overlaat, dat het drin gend noodi'g is daarin verandering te brengen en het bestuur machtigt bij de .regeering de noodige stappen te doen, ten einde een snellere berech ting te verkrijgen. OPLICHTERS? Men schrijft aan de „M. Ct." uit Zeeuw Vlaanderen's Westelijk Deel: Tot nog toe zijn dé (hieeren, die zich' met de 'Noordenzen verwijderd hebben niöt tenugefkeerd. Naar het gerucht wil, (hebben zij Voor hunne fabriek als agenten con tracten gesloten met fidtieve personen, en daaronder dns handteekendngen idoen plaatsen of izölf geplaatst van •personen idde niet bestonden of val- sche Smndteékeningeai van personen die wel leven, misschien ook hiandtee- keningen doen zetten Ütoor personen die hoegenaamd geen land bebouw den en idiie zij onder een of ander voor wendsel- wisten te bewegen hun hand- teek ening te sdhrijiven. Die nietswaardig zijnde contracten etouden zij gezonden (hébben, aan den directeur van 'de fabriek, waarvoor zij werkzaam waren. Deze heeft hun de 100 franken Voor- Schot per getoet toegezonden en té vens het zaad, -om de velden te be zaaien. De honderd franken per gemet hebben zij zich toegeëigend en het zaad op zolder of in een magazijn ge deponeerd. Nu er eindelijk aan de -fabriek gele verd moest worden en er geen bieten (kwamen, kiwaim -de fraude uit en zij hebben j-uist bij, tij ids het haizenpad gekozen. Daarbij llo'opt nog het gerucht, dat zij- een paardenhandel op Engeland hébben gedreven en door te koopen op crediet >en te verkoopen a contant zich o-bk meester -gemaakt hebben van aan zienlijke sommen. Alles bepaalt zich intusschen nog hoofdzakelijk tot geruchten. Zeker heid is ©r nég aangaande geen enkel •punt.'Dé verdwijning van beidé hee ren zoo plotseling en -onverwacht heeft tot al die geruchten 'aanleiding gege ven.. STRAFZAAK LE FèVRE DE MON- TIGNY EN DE GEER. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Ct.": In aansluiting aan ons bericht van Zaterdagavond, dat inde strafzaak te gen de ontrouwe directeuren 'alsnog eenige commissarissen der Holland- sche Hypotheekbank als getuigen zul len -worden gedagvaard, kan worden medegedeeld!, dat het hier betreft -de volgende heeren: mr. A. P. Th. Eijs- sell, president-commissaris J. van Gennep, jhr. J. den Tex, mr. B.. Rei ger, P. B. J. Ferf, G. van TienShoven, L. C. J. van Ögtrop, tor. J. G. Patijn, mr. W. J. van Weideren baron Ran gers en J. Breebaart Kzn. Het hooren dezer heeren ter openba re terechtzitting is den officier van ju stitie bepaald noodzakelijk gebleken in verband met de stukken. DE ZANDSTRAAT TE ROTTER DAM. Zondag-avond tusschen half tien en twaalven is het wederom buitenge woon rumoerig geweest in de Zand straat. Het begon omstreeks half tien, toen E., houder van ©en café en dans zaal in- dé Zandstraat, de politie te- hulp riep om een paai' geweldenaars uit zijne inrichting te verwijderen. Aan 's mans verzoek word voldaan. Een half uur later kwam dit tweetal thans versterkt met verschillende ka meraden, in "het danshuis terug. Nau welijks binnengekomen ontstond na tuurlijk twist ©n de borstelmaker M. S., wonend© in de Zandstraat No. 51, die to het danshuis- tevens de functie van koffiehui she diende waarneemt, kreeg een- paar opstoppers van- H. v. d. Z. Diens broeder H. J. v. d. Z., een jongen van 19 jaar, wonende in de Warmoeri-erstraat No. 89, haaide da delijk daarop ©en revolver te voor schijn ©n schoot er op los met het ge volg, dat M. S. in het rechter-onder- been getroffen werd. Toen vluchtte de bende. De getroffene is naar het Israëlie- tisch ziekenhuis in de Claes de Yrieze- laan vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Door de politie zijn de gebroeders v. d. Z. gearresteerd, en naar het bureau in de Pauwensteeg gebracht, waar alleen degene, die ge schoten heeft, opgeborgen is. Later in den avond hebben- er her haaldelijk vechtpartij-en plaats gehad, waarbij -dé politie, een enkele maal met messen bedreigd, telkens met de sabels ruim baan maakte. Arrestaties zijn er niet meer gedaan en of er soms lieden zijn. die min of meer ernstige verwondingen opliepen bij deze her haalde charges is niet bekend gewor den. 1 Sinds de laatste -strubbelingen- in de Zandstraat is de toen versterkte poli tiemacht weer teruggebracht op zes agenten van politie met een chef. GROSSIERS IN UURWERKEN. In een bijeenkomst van belangheb benden-, Zondag te Rotterdam gehou den, is opgericht de „Vereeniging van Nederlandsche Grossiers in groote Uurwerken", ten doel hebbende de be hartiging der belangen van den groot handel in d!eze artikelen. Alle betrok ken grossiers hebben zich bij de ver eeniging aangesloten. Bet bestuuT is samengesteld als volgt: S. Blok, firma I. Blok en Zn., Nijmegen, voora'tterII. Osieck, fir ma Henri Jullien, Amsterdam, secre taris W. A. M. Daniels, fiima W. A. M. Daniels, Rotterdam, penningmees ter. DE „ORANJE NASAU". De „Oranje Nassau" vau den- Kon. West Indischen Maildienst, die bij Willemstad is gestrand en vermoede lijk wr ak geslagen, is het oudste schip der maatschappij. Zij werd in 1884 gebouwd en mat ruim 1300 tons. IN VRIJHEID GESTELD. De minister van Justitie heeft goed gevonden te besluiten, dat drie manne lijke ge'détiineendén in de strafgevan genis te Rotterdam en 1 mannelijke gedetineerde in de 'bijlzondere strafge vangenis te Leeuwarden, voorwaar delijk in vrijheid- zullen worden ge steld. Hun straftijd zal respectievelijk verstrijken behoudens te veirleenen vermindering van straf, bij twee 30 Aug. 1907, -15 Augustus 1907 en 5 Sep tember 1909.4 <N. A. Ct.) ONGELUKKEN. De wiiil-iltair, die Zaterdagmiddag 1n de Hondiusstraat te Rotterdam zich mét een revolver aan het hoofd ver wondde, ft's nog demzeJIdfen avond aan de 'gevolgen overleden. (Hij is herkend als dé 2e luitenant S.- van het Tl-e regiment -infanterie, In- garnizoen te Ed'e. Zondagmiddag had; de smidsknecht Rutgens, afkomstig uit Huissen, door eigen onvoorzichtigheid het ongeluk, uit een op de Didamsche kermis staande lu-oMschommel- te vallen, waardoor hij zoodanig letsel be kwam, dat hem de laatste Heilige Sacramenten moesten toegediend rtorden. VREESELIJK ONGEVAL. Men meldt aan de L. Ct. uit Dracht- stercompagnie In de- onmiddellijke nabijheid van ons dorp, onder het behoor van de gemeente. Grootegast, is een vreese- lijk ongeval gebeurd. Een zoontje van A. B., oud ongeveer 14 jaren, moest voor zijn vader een boodschap doen aan de zuivelfabriek. Hij bleef wat lang weg, waardoor hij- het misnoe- gen v.an zijn vader opwekte. Deze nam hem daarover -onder handen en diende hem -een oorveeg toe. In drift ontstoken, wilde hij andermaal zijn zoon le lijf. Deze nam intusschen een hooivork. Zijn vadèr liep met zijn hoofd daarin, werd to zijn oog getrof fen en_overleed aan de gevolgen bin nen enkele uren. BRANDEN. Te Lies op Terschelling is geheel' i afgebrand de boerderij- van Iearuke Roos. Zondagavond is er brand ontstaan- in de panmenfabriek der firma Hamer en Co. onder Groesbeék. Ten gevolg» van gebrek aan brandbluschmididelen was men' Maandagmorgen den brand nog n-iet meester. Het kantoor is ge heel uitgebrand en de schade van het geheel nogal aanzienlijk. COCADORUS GEHULDIGD. Louter een eere-kwestie, héél de Oocadorus-huMiging. Niets dan eer is. M, Linnewiel Maandag ter gele genheid van ,zijn 25-jarig jubileum ten deel gevallen, 't Begon ai Maan dagmorgen om 9 uur, toen de com missie hem in een met twee paardftn bespannen landauer kwam halen om hem zoo naar zijn feestelijk met groen en bloemen versierde stand- plaats op het Amstelveld te rijden. Daar werd hij ontvangen door een. groote schare zijner getrouwen en „eheffie" was in groot-ornaat, rok met witte das I „Wat 'n hulde, wat 'n hulde", zei Cocado-rus. Maar 't zo-u nog Veel grootscher worden. Daar kwamen ge schenken en telegrammen uit allo deelen van Europa en Gocadorus nam alles in ontvangst met 'n edele non chalance, grooteai mannen eigen, die gewend zij,n igéhuldigd te worden. Daar was gekomen een telegram van dén keizer van Rusland met het ver zoek of hij in het tsarenrijk een voor stelling wilde komen geven voor dé revolutionna!ren. Dan- konden die lui zich doodlachen en was Vadertje te gelijkertijd van ze af Een medaille van koning Edward, om-dat Cocado- rus altijd -reclame heeft gemaakt voor Engelsche bokking en hij de Engel- sche ziekte heeft helpen verspreiden. Een depêche van Carnegie of hij bij' opening van 't Vredespaleis de feest rede wil houden. Een gelukwensch van generaal Vain Heuts-z. omdat do moppen, door Cocad-orus getapt, door de Indische militairen worden over genomen en deze hen met nieuwen moed bezielen. Een oorkonde van d» Amsterdam,sehe kooplui met„Cocar dio-rus je kunf de p.... krijgen, wat ons betreft", enz. enz. 't Zou ons te ver voeren, alles to vermelden. Cocadorus bleef de be scheidenheid zélve. Al deze banale -teil-de liet hem koud. Neen, de echte hulde, dat was de trouwe opkomst van al zijn vaste klantjes. Daar had hij dan o-ok geen klagen over. 't Amstel-veld was.... uitverkocht. De mensch en stonden in een wij den kring om "hem heen, een kring, diie zich uitdeinde tot ver over de brug gen der Prinsen- en Reguliers-gracht. Tot verhooging van de feestvreug de drongen zich' door de menschen- klomp herhaaldelijk zware vrachtwa gens en de menschenmassa werd nóg compacter, trok nóg nauwer •lering om den gevierden redenaar, zoodat ten slotte de voor deze gele genheid aangebrachte omheining te half elf bezweek. Co-cadiorus kon n-iet verder gaan met den verkoop. Eerst toen kwamen een -inspecteur en eeni ge agenten, om wat orde in den chaos te brengen. „Dat vind- ik nou niét aardig van jullie", zeide de jubilaris. Maar och, de menschen konden- er niets aan doen, dat men verzuimd had intijds voor eene oordeelkundige afzetting zorg te dragen, 't Was toch wel te voorzien dat 't »v-ol" zou loopen, dunkt ons. De hulde werd er echter niet min der om. En Coicadiorus deed nog me nig artikeltje 'van de hand. Een dia mant voor 35 cent 1 En wie dat arti keltje van 7 stuivers kocht, kreeg er

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2