IJlt sk Omstreken Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildlt, 22 October. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. Haparanda (O.-Zweden); laagste 745.5 (m.M. te Valenitda (W.kust Ierland). Verwachting tot den avond van 23 October: Wind: zwakke tot matigen Z.O. tot Z. wind. Gesteldheid van de lucht: licht be wolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets kouder, mogelijk nachtvorst- BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 762.8 m.M. Geen neiging totvoor- of achteruitgang." Vorige stand te 2 uur 762 m.M. Barometers en Thermometers Jtuüme keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Therraometerstand te Haarlem. Zondag 21 October Hoogste gisteren .F. 54° Laagste heden nacht F. 47o Hoogste heden tot 2 uur F. 58° Maandag 22 October Hoogste gisteren .F. 58» Laagste heden nacht F. 51» Hoogste heden tot 2 uur F. 59« •bekende, dat de man, aan wien het pakje moest worden gegeven, het aan een matroos zou hebben gegeven, die de bom op de tafel voor de rechters xou hebben geworpen. Wlasof had het pakje gekregen van een man en een vrouw, die het den vorigen ■Ovond uit Petersburg hadden ont vangen. Dit tweetal werd' gepakt, te gelijk met verscheidene soldaten, die in het comploT waren. TENGEVOLGE VAN DEN TOE STAND IN RUSLAND. Prins Mesjtsjersky, vriend van den Tsaar en hoofdredacteur van het hofblad Grasjdanin, is tengevolge van den toestand an zijn vaderland •aan 't malen geraakthij leed aan vervolgingswaanzin en heeft Donder dag in den trein op de lijn.Moskou Petersburg zelfmoord gepleegd nabij het station Tsjoedowo. Hij meende, dat de revolutionairen hem voortdu rend op de hielen zaten. Op het lijk vond men een visitekaartje met de woorden „Ik kan mijn noodlot niet ontkomen". Uit andere landen. DE KABINETS-CRISIS IN FRANKRIJK. De overtuiging, dat Clèmenceau het premierschap zal worden opgedragen, wint steeds veld. In doorgaans wel ingelichte kringen wordt algemeen aangenomen, dat Clemenceau slechts weinige leden van het oude Kabinet zal handhaven en met hen, die hij in zijn ministerie zal opnemen, over verschillende hoofdpunten zal wil len beraadslagen, alvorens het defi nitief te vormen. Vandaar dat men voorziet, d'at bij de heropening der Kamer, a. s. Donderdag, het Kabinet nog niet volledig zal zijn, zood'at de zitting zal moeten worden verdaagd. DE RAMP DER „LUTIN". In een telegram door den minister van Marine medegedeeld, wordt ge zegd, dat een kabel om den voorste ven der „Lutin" is geslagen en dat men thans bezig is een gang onder den achtersteven te graven om ook daar een kabel om té slaan. Door het (half geopende deksel hier blijkt dus wat de oorzaak der ramp is ge weest kan men de lijken der be manning in het schip zien liggen. Elf duikers zijn afwisselend bezig er is een drijvend dok aangevoerd, dat 350 ton kan lichten. Een der duikers heeft twee leden der -bemanning aangetroffen, die blijkbaar getracht hebben door de patrijspoort buiten het vaartuig te geraken. De poort was echter niet voldoende geopend om doorgang te kunnen verleenen aan de bemanning, die zeer zeker in weinig seconden den dood moet hebben gevonden, aldus zonder _deu langen dloodstJrijd, die het lot was van die équipage van de „Farfadet". Nu zich stemmen verheffen, om voortaan geen onderzeebooten meer t© bouwen heeft de Vloot-vereeniging onder voorzitterschap van admiraal Gervais een verklaring uitgegeven, dat rampen als van de „Lutin" en de Farfadet" de waarde van dit mo derne vernielingswerktuig niet ver minderen. „Wij zijn overtuigd", zoo heet het in deze verklaring verder, „dat het vertrouwen onzer officieren en manschappen in, dit verdedigings middel ongeschokt is, en dat zij in dit ongeval een nieuwe aansporing vinden, te werken aan de verdere vol making der onderzeebooten." EEN ORKAAN OP CUBA De orkaan die Cuba geteisterd heeft begon In dien nacht van Woensdag op Donderdag en hield drie volle uren aan. Onder de arme bevolking zijn honderden menschen in hun huizen en elders verdronken. De spoorweg en telgraafverbindingen naar het bin nenland zijn gestoord. In de provin cie Dinar del Rio schijnt de geheele tabaksoogst te ïoor te zijn gegaan. Men is bezorgd) voor het lot van de Amerikaansche troepen in het kamp van Columbia bij Havana. Die solda ten waren nog in tenten gehuisvest. Ook in de stad New-York en op Coney Island is schade aangericht. Een telegram uit New-York van 20 Oct. meldt nog „De cycloon veroorzaakte ook groo te schade in San Salvador, Guatema la en Honduras. De physische toe stand van verschillende plaatsen in San Salvador is geheel gewijzigd. Tal van ongelukken hadden plaats. Het oorlogsschip „Izaleo" van San Salva dor is vergaan. Een telegram uit Keywest meldt, dat het Oostenrijksche stoomschip „Jennie" 49 werklieden uit zee redde in de nabijheid van de kust van Ba hama zij behodrdén tot een ploeg van 150 man, die werkten aan de uit breidingswerken der haven van Flo rida. Vele menschen van die ploeg zijn gedood of verdronken. Negen an dere schepen, die eveneons een aan tal menschen van die 'havenwerken aan boord hadden, worden vermist. Men vreest dat vele menschenlevens te betreuren zullen zijn. (Voor verdere bijrzonderheden, zie onder telegrammen). MINISTERIEELE CRISIS IN NOORWEGEN. Plotseling is een ministerieel© cri sis ingetreden ten gevolge van de verzwakking, der eerst zoo sterke positie van Miclielsen. Koning Haa kon en Koningin Maud, zullen alleen dan naar Londen vertrekken, wan neer de crisis is opgelost, Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Burgeravondschool. Naar het oordeel van B. en W. is het meer en meer wenschelijk gebleken, dax aan den 4-jarigen cursus van de Burgeravondschool een vervolgklasse worde toegevoegd, meer bepaaldelijk voor liet theoretisch onderwijs in de wis-, natuur- en werktuigkunde ten toenste van oud-leerlingen van eene •soortgelijke inrichting. B. 'en W. vragen dan ook machti ging, hij -wijze van proef tot het in stellen' dier vervolgklasse over te gaan. De kosten zullen vermoedelijk niet meer dan f600 per cursus bedra gen, terwijl aan schoolgeld een be- •drag van f2.50 van ieder.en leerling zou kunnen worden geheven. Door de „Technische Vrienden kring" en de „Vereeniging van In- dUstriëelen en Kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken", zijn adressen aan den Raad gezon den met het verzoek in >dle klasse dan ook in algem&ene trekken onderwijs te geven in de Eleotrotechniek. j Opziehter overHouten Plant su enen. Ter uitvoering van bij Sin de memo rie van toelichting op de Gemeente-be- grooting uitgedrukt voornemen, bie der B. en W. ter vaststelling aan een ontwerp-verordening tot regeling van de aanstelling en de bezoldiging van den opzichter, belast met het dage- lijlcsch toezicht over den Hout en die plantsoenen. Het salaris bedraagt f 1200 met drie twee-jaarlijksche verhoogingen tot f1500. De aanvangsjaarwedde van den thans in 'dienst zijinden opzichter wordt met ingang van 1 Januari 1907 vastgesteld op f1200, Straatnaam. B. en W. stellen voor de straat, loo- pende van den. Konmginnefweg in de richting van den ontworpen verbin dingsweg tusschen den Raamsingel en het Wijde Geldeloozepad te noemen: „Lakenko'opersstraat". Pres entiegeldien Commis sie Wering van School verzuim. B. en W. stellen voor aan de Com missie C. tot Wering van Schoolver zuim te berichten, dat er geen termen bestaan, voor de toekenning van pre sentiegelden aan de leden 'der commis sies. In het adres zeggen B. en W., dat op 2 Augustus 1905 nog besloten is, deze presentiegelden niet toe te ken nen, en er na dien datum geen wijzi ging in de omstandigheden is geko men en B. en W. ook niet van ziens wijze veranderd, zijn. Brandje. In het perceel Kamperstraat 2 A rood', bewoond door den heer Paulen, ontstond Zaterdagavond oan een uur of half acht een begin van brand op de vliering. Spuit 10 was spoedig aanwezig en blu9chte het vuur met een slang. Turf c o Mee te. In de achterstaande advertentie wordt door het Armbestuur der Ne- derlandseh Israëlietiscbe Gemeente al hier kennis gegeven, dat morgen, Dinsdag, de jaarlijksohe turfcollecte zal gehouden worden. Katholieke Sociale Actie. Vanwege het Plaatselijk Comité, voor de Katholieke Sociale Actie voor Haarlem en Omstreken zal op Maan dag 29 October, des avonds te 8 uur. ia de groote zaal van den R.-K. Volksbond in de Smedestraat alhier, eene groote propaganda-yergadering worden gehouden, waarbij ais spre kers zullen optredende heer Mr. B. J M. Aalherse, lid der Tweedie Ka mer, en de heer A H. J. Engels, uit Leiden. 30 Jaar Predikant. Den 29sten October a. s, zal het 30 jaar geleden zijn, dat Ds. C. Veen, sedert 1892 predikant alhier, de evan geliebediening aanvaardde. Technische Vriendenkring. Voor deze vereeniging zal de heer G. Hagen Donderdag eene lezing (met lichtbeelden) houden over „de Lanston Monotype Letterzet- en Giet- machine. Gev. Voorw. Een pet van een militair, een: ijzeren kilogram-gewicht, een rijwielbei, een couvert waarin prentbriefkaarten en postzegels, een dames-parapluie, een zilveren horlogeketting, een tien- •rittehboekje van de E. S. M., een ro zenkrans, een lorgnet. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 24 Oc tober 1906, des voorraiddags te 10 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld I. Medddeelingcn en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw in komend lid. 3. Voorstel B. en W.W. vedhoogiing kosten Commissie van toezicht L. O. 4. Id. ld. goedkeuring suppletoire begrooting St. Elisabeths- of Groote Gasthuis, dienst 1906. 5. Id. id. beschikbaarstelling gelden aankoop kachels en onderhoud) stook- gereedsohappen. 6. Id. Ld. ad. ad. openbare werken straat tusschen Voorhelmstraat en KI. Houtweg. 7. Id. id. vernieuwde vaststelling verordeningen heffing en invordering haven- en kaalgeld. 8. Id. did! verzoekschrift vereeniging „Fauna", beschikbaarstelling van een medaille. 9. Id: id. instelling vervolgklasse Burgeravondschool. 10. Id. id. benaming straat bij Ko ninginneweg. II. Id1, id! verzoekschrift Commissie C tot wering van schoolverzuim, toe kenning presentiegeld. 12. Ia. id! id. af dl. Haarlem Bond van Nede rland'sche Onderwijzers, wij ziging regeling jaarwedden onder wijzers met voorstel-Vincemt Loosjes en nader schrijven B. en W.W. 13. Id. id. id. L. P. Zochier, afwij king art. 7. la, Bouwverordening voor bouw bergplaats Klopper singel. 14. Behandeling ontwerp-begrooiting inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1907. 15. Zitting met gesloten' deuren. 16. Benoeming 'ambtenaar van den Burgerlijken Stand (vacature-Van Lemuel»). 17. ld. lid Commissie van Bijstand beheer gemeentebedrijven (id.) 18. Id. id. id, idi gemeente-finan- ciën (id.) 19. Id. id. id. beheer en onderhoud Hout en plantsoenen (id.) 20. Id. commissaris gemeentelijke Bank van Leening (id.) 21. Id. stembureau verkiezing lelden Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Concoursen. Het volgende jaar belooft weer rijk aan zangwedstrijden te wo.rden. Het bestuur van een der zangvereenigin- gen alhier ontving in den loop der maand October niet minder dan vijf uitnood!gingen tot deelneming aan een concours, n.l. van Onderlinge Oefening te Amsterdam, Tiel's Man nenkoor, Nationale Zangschool te Den Haag, Erato te Groningen en Aken's Mannenkoor- P r o v. Staten. Gedeputeerde Staten stellen voor af te wijzen het verzoek van de Vereeni ging de Vissohieirijs'chool te IJmuiidlen, om over het jaar 1906 een bijdrage uit de provinciale kas van hoogstens f 500 maar aan genoemde vereeniging over het jaar 1907 een bij'drage van f 1500 te verleenen, mits ten minste gelijke som door de gemeente Velsen en ten minste f 3000 door 'het Rijk wordt be schikbaar gesteld. Gedeputeerde Staten hebben op bet eerste verzoek ongunstig geadviseerd, „waar op het tijdstip der vermoedelij ke opening het dienstjaar 1906 op en kele weken na -zal zijn verloopen, ter wijl ook het schoalscïtip niet vóór 1907 in gebruik zal kunnen worden geno men." Cremter. De Koninklijke letterlievende ver eeniging „Cremer" 'alhiier zal 7 No vember te Halfweg optreden voor de vereieniging „Nut en Genoegen" al daar met „Het Offerlam", blijspel. 'Harm o ni e. De Harmonie gaf Zaterdagavond in de Vereeniging een welgeslaagde uit voering. De muziek was (zoo ais ge woonlijk) uitstekend, en het publiek in groeten getale opgekomen. De talrijke aanwezigen genoten van de prachtige muziek, en gaven na elk stuik hun welgemeend dank-applaus. Tof het welslagen van den avond droeg het echtpaar "Vogel ook veel bij. De leukëWöbrdracihten en duetten on dervonden veel bijval. •Een bal besloot de uitvoering. Alweer eene aanranding. Men schrijft ons: Het schijnt tegenwoordig fin onzen Hout niet erg pluis te wezen, ten minste men hoort er in den Iaatsten tijd nog al eens van. Zoo zag ook Zondagavond om even tien uur een Haarlemmer, die met zijn meisje wandelde op het z. g. Werkmanspad, plotseling een drietal mannen op zich af komen, die geld van hem cischten, met de woorden, dat zij, als hij het gaf, hem met rust zouden Ia- ten. De aangehoudene, bevreesd voor kwaadwilligheid, gaf ieder van hen een gulden, waarmede zij zich uit de voeten maakten. Wanneer zal hier toch eens een einde aan gemaakt worden Tot zoover het bericht, dat ,wij al leen plaatsen om er een opmerking aan toe te kunnen voegen. En wel deze, dat het naar onze meening noch verstandig, noch behoorlijk is om 's avonds laat met een meisje in den Hout te wandelen. Wie dat niet doen hebben ook niet voor aaniriading of afzetterij te vreezen. Ongeval. Zaterdagmiddag omstreeks twee uux had er aan de nieuwe 'Stationswerken een ongeval plaats, dat ernstige gevol gen had kunnen hehben. Men was daar bezig een halve spant van de overkapping in een ridhtmast •naar boven te hijschen, toen de mast brak en de spant met veel geraas naar beneden viel. Zij brak door den val een balustrade van de nieuwe 1ste kl. wachtkamer. Een werkman Bekwam hierdoor ee nige 'kneuzingen en een wonde aan het hoofd. Nadat hij verhouden was, kon hij zijn werk hervatten. NATIONALE VOORDRACHTEN- WEDSTRIJD. Zondagavond werd in 'die groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" het eerste gedeelte van den nationalen voor- draohtenwedstrij'd gehouden, uitge schreven voor de Typo- en Litbogr. Vereeniging „Kunst na Arbeid" ter gelegenheid van haai- 121/2-jarig be staan. De zaal was stampvol. Om éven half acht opende de feestvtóremde vereeni- Iging den wedstrijd door het zingen van een welkomstlied'. Hierna namen de voordrachten- en buetten-wedstrijdém aan aanvang. De volgorde was zóó gerégeld, datop leen komische voordracht een duet volgde welke afwisseling zeer te waar- deeren viel. In 'de 1ste afdeeling der komische voordrachten werden de volgende voordrachten gegeven. De beer Steven Gerlach van „Willem van Zuylen", te Arnhem, „De ongelukkige schoolmees ter" de heer J ac. W. Malkert van de „Tiielsche Toooeelvereeniging" te Tiel, „Hanneske van Drumpt" de heer A. J. Voeten van „Ars louga, Vita Bre- vis" te Tilburg, „Feest op 't Durp" de beer C. Heyne van „Wilhelmina" te 's-Hertogeribosch, „Kees de Henge laar" de heer M. H. G. Rief van „T.o.n.i.d.o." te Hees, „De propagan dist". In dé 2de afdéeling der duetten tra den op mej. H. J. de Knijf en J. A. van Wijngaarden van „Willem van Zuylen", te Rotterdam met ,,'t Is maar een kind"mej. J. II. A. Heide en de heer L. P. Brinkman van „Union'1 te Rotterdam met „De Bruiloft van neef Janus" anej. C. Wennekes en die heer Jan Thdél van „B.u.s.s.u.m." te Bus- sum niet „De vrouwelijke aldivocaat" mej. Jacqueline Cremers en de heer L. W. van Amelsvoort van „Ars Lon- ga Vdta Brevis", te Tilburg met „De eerste 'kus"de heer en mevr. Stalk van „J. J. Cremer" alhier met „Bin nen 24 uur getrouwd1. Het publiek volgde met aandacht, de verschillende nummers en de lach salvo's, dié vaak weerklonken, getuig den dat men zich kostelijk vermaakte. Na de voordracht van „De eerste 'kus" klonk .er zulk een daverend en aanhoudend 'applaus door idle zaal, dat het niet twijfelachtig was, wl'e dten publieksprijs krijgen zou. Ook de andere voordrachten en duetten waren voor het meérendeel goed te noemen, jammer maar, dat niet allen gewend waren in zulk een groote zaal te spreken. Daardoor kwa men niet allen tot hun nefehit, vooral niet 'die' in dialect voorgedragen num mers. Om over half twaalf maakte de ju ry, bestaande uit de heeren Albert Reyding en Taco H. die Beer, te Am sterdam, mévr. Sophia Dussault, en de hoeren Dr. Ch. F. Haje en W. A. Kwantes; alhier, den volgenden uit- slagbekend' Eerste afdfeeling komische Voor drachten: eerste prijs, zilveren lau werkrans, de heer Jac. W. Melkert, te Tiel; tweede prijs, verguld zilveren medaille, de .beer C. Hetyne, te 's-Her togenbosch derde prijs, zilveren me daille, M. H. G. Riief, te Hees. Tweedé afdeeling komische duetten: eerste prijs, verguld zilveren medaille, mej. Jacqueline Cremers en de heer L. W. van Amelsfoort, te Tilburg tweede prijs zilveren medaille, die heer én mevrouw Stolk, te Haarlem derde prijs, zilveren medaille, mej. J. H. A. Heijde en de heer L. P. Brink- mann ,te Rotterdam». De publieksprijzen werden toege kend mét 280 en 27 stemmen aan de eerste- en twee prijs-winners van' de kcmische duetten. De heer Rief verkreeg 25 st. De toekenning van een tweeden pu blieksprijs geschiedde, omdat eenige heeren daarvoor een prijs hadden be schikbaar gesteld. Deze tweede prijs werd! toegekend) aan dengene, dte na den eersten prijswinner het meeste aantal stemmen op zich vereenigde. Doordat men telk der aanwezigen nu slechts een naam op liet schrijven' hadden in dit geval 2-80 personen geen invloed op de toekenning van den 2en prijs. Men zal op 4 November goed doen elk der aanwezigen twee namen op het biljet te doen invullen. Na de bekendmaking had de prijs uitreiking plaats, waarbij tot elk der winnaars een toespraakje gehouden werd. De avond werd met een bal beslo ten. Examen Ziekenverpleeg ster. Na gunstig afgelegd examen is aan de dames A. de Bijl Nachenius en J. E. Uljee het diploma en insigne als ziekenverpleegster uitgereiktbeide dames waren ruim drie jaren als leer ling-verpleegster in het St. Elisabeths- Gasthuis werkzaam. Niet doorgegaan. Wegens de geringe belangstelling ging Zaterdagavond de uitvoering van het Variété-en Operette-ensemble Hen ri 1' Hermite niet door. A anh o u ding. Gisterenavond is door de politie aangehouden een 14j'arig matroos van de Kweekschool voor Zeevaart te Lei den, die zonder verlof de school had verlaten en op weg was naar Amster dam, alwaar zijne ouders woonachtig zijn. Hij verklaarde 'tegenzin te héb ben in den dienst, hij. moet echter nog 11 jaren dienen; er is pas één jaar van om. Hij is ter beschikking van den heer Garnizo ens-commandant gesteld. BRUTALE BEDELAARS. Door de politie zijn 1.1'. Zaterdag avond aangehouden twee brutale be delaars, een man van 59 en eene vrouw van 61 j'aren, buiten echt leven de in een der slaapsteden alhier, die op brutale wijize zich toegang ver schaften tot de woningen der ingeze tenen, allerlei verhalen opdisdhten, 'terwijl beiden merkbaar sterkendrarik hadden gebruikt. Zij zijn ter beschik king van den offioier van justitie naar 'het Huis van Bewaring overgebracht. De man heeft reeds vroeger eenige ja ren in een Ri'jkswerfcinrichMng door gebracht. Spoorwegwerken. In den nacht van 11 op 12 Novem ber zullen 200 man geniesoldaten be hulpzaam zijn bij het verleggen dei- rails naar hert nieuwe hoogstatdon. BLOEMIENDAALCOMMANDO. Begunstigd dooi- het prachtigste herfstweder, hield bovengenoemde ver eeniging Zaterdagavond een onderlin- gen avondvelddienist. Te 8 uur werd aangetreden en W'erd de troep in tweeën gesplitst. De groot ste groep, onder commando Eigthorn, kreeg de opdracht naar Bloemendaai ta imardheeren en daar de ruïne van Brederode te bezetten, terwijl het an dere gedeelte onder commando van Kessel de opdraalïf li ad als aanvallen de partij op te treden. Begunstig door goed terrein en door het nemen van uitstekende maatrege len gelukte "het laatstgenoemde partij haar tegenstander te verschalken, izoodat 'te half twaalf deze welgeslaag de oefening was ofgeloopen en allen in een opgewekte stemming huis waarts keerden, overtuigd zijnde een nuttige oefening rijker Ite zijn gewor den. BENNEBROEK. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat Woensdag 24 October a.s., des middags te twee uur, in dé openbare lagere school alhier gelegen heid zal zijn zich kosteloos te laten vaccin eer en of revaccineeren. SANTPOORT. iDe Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft de Koninklijke goedkeuring op haar sta tuten gekregen. iZij zal nu spoedig met haar Werkzaamheden een aanvang maken. HALFWEG. Voordracht voor ondier wijzer aan) de openbare school 'alhier T. Henstra te GiMhoorni, J. Lenstra te Hoorn en P. J. Timmer té .Baarn. VEL9ER00RD. De Vrijlzinnige1 kiesvereenTging stel de "Vrijdagavond met algemeen e stem men den heer Frans Netscher t& Sant poort caudidaat voor de verkiezing van een Kld van den gernëeritenaad van Velsen. Voor de tweede plaats zal de heer J. Vader van 'Santpoort worden overgenomen. IJ1MUIDEN. Door de vrijzinnig-democratische j 'Mesver eeniging is 'candidaat gesteld ■voor de a.s. verkiezingen van den ge- meenfteraaidi iv)an Velsen, dé heer Frans Netscher te Santpoort. Voor de tweede plaats is gestéld de heer Bottemanne, directeur van de Visschershaven al- j hier. ZANDVOORT. Da agenda voor die op Dinsdagavond a.s. te half S uur te houden Raadsver gadering luidt Ingekomen stukken en mededeelin- geni Verordening heffing schoolgeld^ Suppletoir kohier Hondenbelasting. Geheime zitting. HAARLEMMERMEER. Zondag j.l. was 't te Hoofddorp in de Herv. kerk dankdag voor den binnen- gehaalden oogst, bij welke gelegen heid dan, bijl het verlaten der kerk, eene icoMecte voor de armen gehou den wordt. Ditmaal' bracht die op de niet onbelangrijke som van f 98.45, 1 een izoo ignotft bedrag Was tot nu toe nog niét ontvangen. BifflSöÉwi DE HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Nu weldra de dag nadert, waarop met het proces tegen de ontrouwe di recteuren der Hollandsohe Hypotheek bank een aanvang zal worden ge maakt, beginnen de gemoederen weer meer in beweging te komen. Zoo werd ons van verschillende kan ten de opmerking gemaakt, dat bij de RotteTdamsohe catastrophe do notaris Bland van den Berg, en bij de Amers- foortsche malversatiën notaris Vos, dadelijk waren failliet verklaard, ter wijl dit niet met Le' Fèvre de Montig- ny het geval is geweest, toen zijne fraude werd ontdekt. Natuurlijk 'knoopten zich allerlei beschouwingen, b.v. als zou Le Fèvre die Montigny nog een groot fortuin beizitten, aan deze omstandigheid vast, en maakte men gevolgtrekkingen, die hem of den be trokken finamcieelen instellingen niet juist tot eer zouden zijn. Wij hebben naar aanleiding van een en ander eens geïnformeerd, waar aan hét moet wordien toegeschreven, dat hier geen faillissement is uitge sproken'. Uit goede bron kunnen wi]> thans berichten, dat dit het gevolg is van eene regeling, getroffen tusschen den beklaagde -Le Fèvre de Montigny met. zijn grootste crediteuren, de Holl. Hypotheekbank en dé Zekerheidsmaat schappij, en nog eenige andere groote créditeuren. Krachtens die regeling wordt de hoedel van Le Fèvre de Montigny door mr. J. Kappeyne van de Coppello ver effend, evenals of faillissement ware uitgesproken. De bewindvoerder moet •rekening en verantwoording afleggen aan eene commissie, bestaande uit de heeren mr. L. W. van Gdgch, mr. K. Hazelhoff Roelfzema en mr. J. C. de Vries, die de advocaten dér crediteu ren zijn, met wie de regeling werd aan gegaan. Uit bovenstaande blijkt dus, dat de bedoelde geruchten geen grond heb ben, en dat, al is er geen officieel faillissement uitgesproken, de boedel toch geheel 'als failliete boedel wordt behandeld. („Tel.") EEN KOE OP HET DAK. Dat hoogst vermakelijke geval is dezer dagen bij Vlijmen voorgeko men. 't Was le 's-Hertogenbosch de we- kelijksche veemarkt geweest en ze kere K. M., tot Nieuwkuik, keerde met ©en beestje huiswaarts. De weg naar Nieuwkuik is nu juist niet kort, vooral niet als je zoo'n on- gezelligen vierpooter hij j.e hebt., Daarom werd in de bekende Vlijmen- sche Hut even! aangelegd. Daar werd 't „skeune bost" bewon derd en betast, op welke behandeling 't die-r minder gesteld scheen. En als was het 'n jonge musch, sprong het op een afdak, om vandaar zijn klim- tocht voort te zetten naai" dien nok van 't woonhuis. Niet onaardig zoo'n levendige dakversiering! En als al- leenheerscher op dit gebied van roo kie pannen, zag het spottend-uitda- gend neer op zijn plagers van. straks, neerwerpende projectielen, in den vorm van pannen van het dak, dat bij, de bestorming geheel was ontredderd. Eindelijk werd alle moed' en krachJt bijeengezameld 'en de koe van het dak verwijderd, hetgeen natuurlijk niet zonder moeite geschiedde ('s-Hert. Ct.) EEN NEDERLANDSCH SCHIP VERONGELUKT. Een telegram uit San Juan op Por- torico meldt, dat het stoomschip „Phi ladelphia" van Laguayra naar New- York 48 uren te laat aankwam en be richtte, dat ©en Nederlandsch schip ten gevolge van de cycloon^ schip breuk leed tusschen Curagacf en La guayra. ULTRA MODERN. We gaan vooruit hard vooruit. Zich per auto naar dén burgerlijken stand begeven om aldaar in „den hou.welicken staat" te wordien opge nomen, is tegenwoordig reeds iets h'eel gewoons. Minder gewoon of lie ver hoog-modern is echter nog, zijn Mud met zulk een voertuig ten doop brengen. Zoo iets gebeurde Zaterdag middag te Hilversum. In een keurig uitziende 24 paardis Vivihus, chauf feur en begeleider geuniformd met witte handschoenen en ruikertjes op de borst, werd 'hét Vrijdag geboren, dochteft'tje van dien automobielenhan delaar T. de Wit met genoemd doeil naar de kerk gereden. Na afloop van de plechtigheid wer den met dezelfde auto de zakjes muis jes rondgebracht. Dat eén en ander véél bekijks had, behoeft wel geen betoog. KINDERMOORD. Te Hoedekenskerk© is Zaterdag ge arresteerd een weduwe, verdacht van Mndermoord. Zij is naar Middelburg overgebracht. NOG GOED AFGELOOPEN. Terwijl men Zaterdagnamiddag be zig W;as die Jan Kuitenbrug te Rotter dam "voor de scheepvaart te openen de hekken van die brug waren reeds gesloten kwami er een motorwagen van 'de Electrische Tramweg Maat schappij aldaar aangereden van de zijde van d'e Gelderschekade. Par does reed deze wagen in dé eerst3 plaats op tegen den melkwagen van A. van Holten, die voor het gesloten hek van de brug stond) te wachten. Veertig liters miellk, in kannen op den wagen aanwezig, gingen verloren en de wagen werd1 zwaar beschadigd. Voorts wend het hek van de brug stuk gereden, en verder redd de mo torwagen tegen de reeds gedéeltelijk opstaande klep van de brug aan, waar van toet gevolg was, dat de-ze klep w-eër daalde, terwijl de overstaande bijna .geheel opstond. Nog juist bij tijds kwam toen die motorwagen tot stilstand enkele meters verder, en hij: was met passagiers en al de haven in gegaan. Een uur daarna kwam een andere motorwagen, nu uit de richting van Feyenootfdl aangereden. Weder stond de Jan Kuitenbrug op, en voor het ge-1 sloten hek stond de wagen van dien broodslijter B. J. Vermeulem Ook deze! wagen moest hiet ontgelden, de motor- wagen reed er tegen op en veroor- j zaakte daaraan beduidende schadle. Ditmaal bleven het hek en de brug' gespaard. MAATSCHAPPIJ VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Nadat eerst baron Van PaJIandt van1 Roosend'ael bedankt had voor zijn be noeming tot voorzitter van d© Neder-1 flandscihe Maatschappij'voor Tuinbouw! en Plantkunde, komt thans bericht,! dat ook de heer J. II. Tromp Meesters, te Steenwijib. zijn benoeming tot lid van het hoofdbestuur niet kan aanne men. ONGELUKKEN. Vrijdagavond' is een stoker, Wort-i man genaamd, werkzaam op het Ne derlandsch stoomschip „Gamma", in het Westerkanaal te Amsterdam, te water geraakt en eeriige uren later' levenloos opgehaald. De 67-jarige spoelingvehter C. van' Zwel, wonend© te Delft, had Zater dagmorgen het ongeluk te vall'em om zijn spoelingsch'ouw, liggende in dej Noordwestgracht te Schiedam. Hi][ bekwam een ernstige hersenschud ding, waarop hij per brancard naar; het Stadsziekenhuis werd overge^ bracht. Aldaar aangekomen, bleek hij reeds te zijn overleden. ONGELUK OF MISDAAD? •Zondagmorgen, in de vroegte, von den t/wee politieagenten op een schuit; in de Brouwersgracht bij de Heeren- graciht te Amsterdam, eeh man, die bij onderzoek bleek een zware hoofd! wonde te hebben. Per raderbaar is de verwond© dadej lijk naar het Binnengasthuis ver voerd', waar bij aankomst zijn toej stand zorgwekkend werd bevonden] De identiteit van den man kon nog! niet wonden vastgesteld. (D. C.{ DE HAAGSCHE TRAM EN DE VEILIGHEID. Een der Haagsche correspondente! Van de Tel. meldt: De Haagsche tramdirectie is vat zins om met menschenlevens te gaat spelen. En waar sinds de ©Iectrischi tram haar intrede 'deed reeds hee' wat ongelukken zijn to betreuren kunnen er nu nog veel meer ver wacht worden. Prettig vooruitzicht Binnen ©en maand' zullen nameliji alle trams voorzien zijn van eet stroom-meter. Den wagenbestuurder is nu medegedeeld, dat de 25 bestuur ders, die het minst© stroom zulle: verbruikt hehben, eeni premie van

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2