Uit de Omstreken Kerk m School Btasesitai Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 23 October. Hoogste barometerstand 776.6 m.M. te Haparanda (Oostkust Zweden) laagste 750.7 m.M. to Stomo-waij W. Hebriden). Verwachting to.t dien avond van 24 October Wind matige Z. W. wind. Gesteldheid van de lucht(veran derlijke, bewolking, mogelijk regen. Temperatuuriets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 760.3 m.M. Neiging tot vooruit gang^ Vorige stand te 2 uur 755.6 m.M. Barometers en Thermometers Rwtee keuze. Prima afweriöiig. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand ta Hsarieto.- Dinsdag 23 October Hoogste gisteren .F. 59° Laagste heden nacht F. 53» Hoogste heden tot 2 uur F. 57e Aanb est ed ing. Hedenmorgen werd door de Commis sie van Toeiziclht over het Gostidht .„Meereriberg" in het iBrongeibouw al hier aanbesteed: De levering van ver schillende manufacturen, schoenen, garen, kno open,band, petten enz. in 75 perceelen, ten behoeve van voorn, ge sticht. Ingeschreven werd door: A. V. d. Laan en Co., Haarlem; Twentsche Da mast-, linnen- en katoenfabriek, voor heen S. Bendien en Zn., te Almelo; A. Lufkemeijer, s-Hage; J. P. v. id. Eijk- hof, Haarlem1, Wed. F. DaJhmenvan Duffel, Rotterdam. E. S. Pressor, Rotterdam; B. J. van Liemt, Haarlem; 'J. L. Flesseman, Amsterdam, J. Veld huis H.Jzn., Almeloo; J. W. Meijerink en Go., Winterswijk; Erven J. Lieven- boom, Borne; Miaatij'. tot Expl. van Goederenhandel. 'Amsterdam; Gebr. A. eniM. van Acht, Eindhoven; J. D.Maiks 'Amsterdam; C. v. Ni el Czn., Haarlem; J. Kegout en Co., Maastricht; G. Hie len en Zn. Haarlem; G. G. Schuring te J. 'C. Gaiderius van Veen, Haarlem; H. Meijer, Haarlem; Vervoort en Van Cr.anenhurg, Leiden; D. Meibergen Jzn., Almeloo; J. L. Muller en Zn., Am sterdam; J. P. Slag, Amsterdam; en iA. Kamerling, Dordrecht. De gunning is aangehouden en zal later aan de inschrijvers worden be kend gemaakt. Aanbesteding fourages. Hedenmiddag werd door het ge meentebestuur aanbesteed De. levering vanle hooi, 2e stroo, 3e haver, 4e paarderiboonen, 5e ma-s, benoodigd voor de paarden der ge meente-reiniging. Ingekomen waren 13 biljetten. De minste inschrijvers waren voor 1000 KG. hooiKI. van Stouwen, te Kampen, voor 41.50. 1ÖOO K.G. stroo K. Jansen te Haar lemmermeer, voor 22.35. Haver per 100 K.G. Grippeliing en Verkley te Haarlem Inlandsche 7.80, buiitenl andsche 7.59. i Paardenboonen per 100 K.G. Grippe-: ling en Verkley te Haarlem, voor f8.97. Mais per 100 K.G. Grippeling ©n Ver kley te Haarlem, voor f 6.31. De gunning zal plaats hebben Dins- dag a.s. om 2 uur. Beëedigd Ter terechtzitting van 23 October 1906 van de Rechtbank is beëedigd de heer Mr. H. Tuymelaar als Kanton rechter plaatsvervanger te Haarlem. Maatschappij tot Nut van 't AJgemeem Maandagavond1 Vergaderde het de partement Haarlem van deze maat-; schappij. Als departementsbestuurder werd gekozen (in de vacature van den beer P. Dyserinck) de beer J. D. Rutgers van der Loeff. De heeren P. H. van 'dier Ley en Mr. P. Tjeenk Willink werden herkozen 'als bestuursleden der Kweekschool, voor Onderwijzeressen In het college' van Commissarissen 'der Spaarbank waren twee vacatures- (Mr. H. Pb. de Kanter en P. Dyse rinck). In deze vacatures werden ge kozen de heeren J. D. Rutgers van der Loeff en Mr. L. J. van Toulon van der Koog. Als eere-lid in het Departement werd benoemd de heer P. Dyserinck. Ten slotte werd een wijziging vast gesteld in het Huishoudelijk Regle ment. Faillissementen. Bij vonnissen der Arrondissements- Reehtbank alhier d.d. 23 October 1906 zijn in staat van faillissement ver klaard Willem van der Mije, caféhouder te) Zandvoort Rechter-commissaris Mr. C. G. von Reeken. A. Tibbe, schilder en koopman, te Hillegom Rechter-commissaris Mr. C. G. von; Reekeen. Opgeheven is het faillissement van S. J. A. Reekers, winkelier in kruide nierswaren te Vel sen, uitgesproken 2 October 1906. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bij hunne 'beschikking van heden aan H. Zipp vergunning is verleend tot oprichting 'van eene rookkast, achter hot per ceel aan die Leidschestraat No. 28, Kad. Sectie H No. 821. F aill' ssements- q u a e s t i e. Een echtpaar was gehuwd in ge meenschap van goederen. De vrouw 'had onder meer ingebracht eene som van f 2000. Onlangs ging de echtge noot failliet, en vorderde de vrouw voor genoemd bedrag in het faillisse ment van haar man toegelaten te worden. Een der andere crediteuren verzette zich daartegen, wat een proces ten gevolge had. Heden w£-rd! n'n deze zaak voor de civiele kanier onzer Rechtbank het. pleidooi gehouden. Voor -de vrouw trad op Jhr. Mr. Van Sty rum, en voor den protesteerenden crediteur Mr. Willi ekes Macdionald. DE LAMPIONS-KWESTIE. De kantonrechter te Groningen ver oordeelde iemand aldaar, die op een avond zijn fiets door een lampion ver licht had, tot ƒ1.50 boete -subs, twee dagen hechtenis. Zooals men weet, sprak de kanton-1 rechter te Haarlem in een dergelijke zaak een vrijsprekend vonnis uit. Gev. Voorwerpen. Een zilveren armband met_ donker roode steepen, een fox-terrier, een zwart lederen taschje, waarin een abonnement E. S. M., een fox-terrier, twee gouden oorbellen met steentjes in de opgehaalde vuilnisstoffen ge vonden. T e w at er- Maandagavond i3 een half be schonken persoon in den Kamper singel gelo-open, doch spoedig daar uit gered. H o o g e diefstal. Zaterdagmorgen is ten na'deele van den timmerman Gerrit Grebbe, werk zaam in Ide 20 meter hooge kap van het nieuwe Stationsgebouw ontvreemd een zilveren rernontodrhorloge, dat was geborgen in zijn vest, hangende boven in die kap. De politie doet on derzo ek.- N'aiaml. vennootschap. In de Staatscourant is opgenomen een wijziging in de statuten der naamlooze vennootschap tot Exploita tie van de margarinefabriek voorheen onder de firma J. v. 'd. Griendt en Zn., 'alhier. I De wijjziging betreft het kapitaal der vennootschap. OVERVEEN. DoOr den jachtopziener van me vrouw v. d. VlietBorski is proces-; verbaal opgemaakt tegen F. van der; iZwet en H. Bol, wëgens het vervoe- ren van fazanten in de jachtterreinen en het vervoeren van wildstrikken. EENE GIFT VAN H. M. De heer B. J. Krol, te Bloemend a al, die naar aanleiding van het artikel in de rubriek „Onder de Menschen" (ook door ons overgenomen) over den Russischen berentemmer Chodache- witz geld voor dezen inzamelt, mocht van H. M. de Koningin-Moeder een gift van 50 ontvangen. HEEMSTEDE. Een gevaarlijke schietpartij. (Zondagmorgen omstreeks tien ure (heeft men op de hoogte van de water leiding tussohen Boekenrode en Lei duin op een vooifoijfkomenden snel trein geschoten, gelukkig zonder ie mand te raken, daar de kogel door de ruit van het eene portier in kwam en evenzoo door 't ander portier weer verdween. Naar den dader wordt een streng onderzoek ingesteld. BENNEBROEK. Gisteren werden del behoeftige we duwen dor -gemeente aangenaam ver rast, daar zij- door mevrouw Willink van Benneb roek allen werden voorzien van eenige nieuwe winter-kieedling- st-ukken en bovendien1 nog een scheur kalender voor het komende jaar- ont vingen. Ten nadeele van H. Slot en W. Jan sen alhier zijn in den nacht van Zon dag op Maandag vier vette konijnen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Gisterenavond gaf de Christelijke Zangvereeniiging „Bennebroek" in het kerkgebouw der Ned1. Herv. Gemeente alhier hare 7de jaarlijkscbe uitvoe ring. Zij bracht een 12-tal liederen, ten gehoore, die over het algemeen bet pu bliek mochten bekoren door maatvast heid en zuiverheid in de uitvoering, welke de directeur, de heer J. van Snippenburg, met groote toewijiding zijnd zangers 'en zangeressen, heeft in geprent. In de pauze werd dio.or Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr., den eere-voorz't- ter, een rede gehouden. SLOTEN. Mejuffrouw Lubek alhier is be noemd -tot regentes van het Algemeen Wees- en Armhuis. Als was helt in Augustus wordt hier nog geregeld-gras gemaaid, terwijl op die weilanden voor het vee nog rijken voorraad aanwezig is. VELSEN. Streng aangepakt. Door B. en W. van Vel Sen, waar onder IJmuiden ressorteert, zijn een twintigtal kinderen van de Lagere School verwijderd, omdat de ouders weigerden schoolgeld te betalen, of achterstallig schoolgeld aan te zui- veren. Algemeen, niet het minst door de onderwijzers, wordt deze krasse maat regel gelaakt als zijnde schadelijk voor liet onderwijs en omdat hier kin deren slachtoffers worden gemaakt' van den onwil of onmacht van de ouders. IJMUIDEN. Door de -iooneelvereeniging „Vrien denkring" is voor het ia.s. wintersei zoen een tooneelwedstrijid uitgeschre ven, omvattende -de beste opvoering van een drama of tooneelspel in min stens drie bedrijven en een blijspel in één bedrijf. De navolgende prijzen zijn aan de zen wedstrijld verbonden: Voor drama of tooneelspel: le prijs verguld zilveren medaille en 100; 2e prijs zilveren medaille en 50; 3e pr. zilveren medaille en 30; 4e prijs zil veren medaille. Voor het blijspel: le prijs zilveren medaille met 30, 2e prijs zilveren me daille mét 10; 3e prijs zilveren me daille. Bovendien zijn nog twee .zil veren medailles beschikbaar gesteld voor beste tooneelspeelster en beste tooneelspeler in drama of -tooneelspel en evenzo© in het blijspel. De navol gende vereenigingen izullen mededin gen: Thalia", Zaandam; met „Aan Flar den" en „Taalfouten". „Eendracht en Vooruitgang", Am sterdam!, .met „De Grafsteen" en „De Luitenant en izijn oppasser". „Eensgezindheid", Beverwijk, met „Eerloos" en „De onderhandsche ver koop".- „Dr. Lauriliard", Krommenie, met „Het Goudvischije" en ,,-Hef verlote Landhuis". „Advendo", Zaandam, met „Het lied van Moeder" en „Daar is Mijnheer." „Eensgezindheid", Assendelft, met „De Werkstaking" en „De 'Spraakver- edelingsbond". „Vriendschap", Amsterdam, met „Haar Thuis" en „In Politiek." „Kunst na den Arbeid," s-Graveriha- ge, met „Ghetto" en „Een kop thee. „'ApoilHok Amsterdam, met „Verle den" en „Zonder bruidschat". (Zondag 11 November e. k. treedt het eerst in dezen wedstrijd op Thalia" van Zaandam. De jury bestaat uit de heeren: Bais, De Boer, v. d. Does, de Groot, v. d. Hoeven, Janzen en Scholten, allen te IJmuiden. ZANDVOORT. Zaterdag j.l. zijn mot 4 geweren- in d© duinen, toebölioorende aan de Er- ,ven don heer de Favauge geschoten 300 konijnen en 40 fazanten-. Alhier is opgericht eene schietveree- ndging onder den naam van Zand- voortsche Schietvereeniging „Sor-a- nus", ten doel hebbende zooveel moge lijk 'het bevorderen van 's lands weer baarheid. Het bestuur bestaat uit die heeren C Kruysmulder, president; P. Lan- gendonk, secretaris en G. W. van Toombexgen, penningmeester. (NED. 'HERVORMDE KERK. Bedankt voor het beroep te Welsrijp en Ba-jucn (door ds. H. J. de Zwart te ■Steemwijk. i (Beroepen te IJselmuiden (toez.) ds. (N. C. (Bakker -te Poortvliet (eil. Tfap- len); te Nieuwendam (toez.) d-s. R. E. W'ierenga te Sint Maartensbrug •(N.-H.). HOFBERICHTEN. Na de terugkomst van de Koningin en den Prins uit Dresden op Het Loo in de eerste helft der volgende maand zal de Koningin-Moeder eenigen tijd ten paleize Het Loo doorbrengen. De Koningin-Mo eder bezocht Maan dag per rijtuig uit Soestdijk het Kin derziekenhuis van het Heilsleger te Naarden en het Doorgangshuis der Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde en verla ten kinderen in het huisgezin te Bus- sum. H. M. de Koningin-Moeder, verge zeld van' ionkvr. Vani de Poll en rid der Pauw 'van Wieldrecht, woonde Zondagmorgen de godsdienstoefe ning bij in de Herv. kerk te Soest, onder- gehoor van ds. D. P. Brans. KONINKLIJKE BEZOEKEN. Men seint uit Naarden aan 't Hbld.: Maandagmiddag, bracht de Ko ningin-Moeder een bezoek aan het Kinderhuis van het Leger des Heils. H. M. werd ontvangen door de com mandante voor Nederland, mevrouw Estill, en toegesproken door kolonel Govaars. Door de kinderen werden H. M. bloemen aangeboden en liede ren toegezongen. Daarna bracht de Koningin-Moe der, die vergezeld was van baronesse van Ittersum en Ridder Pauw van Wieldrecht, een bezoek aan het Door gangshuis der Vereeniging tot opvoe ding van halfverweesde, verwaar loosde en verlaten kinderen- in het huisgezin. Wegens afwezigheid van den (voor zitter dier vereeniging, jhr. rar. C. J. den Tex, die verhinderd was. werd H. M. ontvangen door den heer J. H. Heijer, wee-voorzitter. Nog was van het Hoofdbestuur aanwezig de heer J. H. Numan, penningmeester. Ver der waren tegenwoordig de dames mevr. de wed. Jan HeijdanusVan den Ham, "mevr. E. C. de Vries Roodhuijzen en mej. E. J. Clausing, vormende de dames-co-mmissie van toezicht, en mevrouw J. H. Numan, lid der dames-commissie van advies. Behalve genoemden werden nog aan I-I. M. voorgesteld de heer en me juffrouw Wildeboer, vader en moeder in het Doorgangshuis. In de bestuurskamer, waarheen H. M. geleid werd en ©enige oogenblik- ken doorbracht, werd Haar door de 15-jarige Martha Biesmans, verpleeg de, een bouquet aangeboden, die welwillend werd aanvaard. De heer Heijer sprak daarop H. M. ongeveer als volgt toe „Al-s 2e-voorzitter der Vereeniging tot Opvoeding van halfverweesde, verwaai'lo-osde en verlateix Kinderen1 in het Huisgezin, heet ik Uwe Majes teit namens -het Hoofdbestuur halte lij k welkom in ons Doorgangshuis. I-Iet is voor onze Vereeniging een groote eer dat Uwe Majesteit (die reeds meermalen op stoffelijk gebied Hare belangstelling toonde), nu door Uwe tegenwoordigheid in dit huis de grootste belangstelling toont die wij zouden durven hopen. Over den arbeid onzer Vereeniging zal ik hier niet uitweiden, daar Uwe Majesteit daarvan telken jare verslag wordt toegezonden en dus daarmede volledig bekend is. Weest echter overtuigd, dat de be langstelling van Uw© Majesteit in ons werk, allen die daaraan mede- arheiden, ©en spoorslag zal zijn om onzen arbeid met kracht voort te zet ten, ten zegen van het arme halfver weesde, verwaarloosde en verlaten kind". Vervolgens werd overgegaan tot be zichtiging van het gebouw, waarbij H. M. herhaalde malen haire hooge ingenomenheid te kennen gaf. Zeer vriendelijk onderhield Zij zich met de aanwezige kleine bewoners en bewoonsters van de inrichting, waar bij o. a. de meisjes handwerkjes moesten toonen enz. Ook de tuin werd door H. M. in ©ogenschouw ge nomen en werden de daar spelende kinderen eveneens vriendelijk toege sproken, de kleine jongens de petjes in de hand, min of meer verlegende kléine meisjes meer vrij, glimla chend, meer op haar gemak. Uit al les bleek de deernis van H. M. met het verlaten kind. Ongeveer kwart over drie vertrok de Hooge Bezoekster, na nog eens Hare belangstelling in de inrichting te kennen gegeven te hebben en aan de moeder een gesloten enveloppe te hebben overhandigd voor een versna pering der kleinen. EENE VONDST. Bij Swichem (Fr.) heeft men bij het afgraven ©ener terp een vondst ge daan, zooals meermalen -voorkomt bij afgravingen van 'hooggelegen lan derijen in Friesland. Thans heeft men, nog al diep in dén grond, twee munten en een been van zeer eigenaardigen vorm gevon den, welk been doet denken aan een schaats, zooals die vroeger door de bewoners van Friesland gebruikt werden. De eene munt is nog volko men gaafze draagt aan de eene zij de het jaartal 1387 en de volgende opschriften Ordi Frisi Moni en Nisi Dorninus Nobiscum aan de keerzijde vertoont deze munt het Friesche wa pen. De andere munt gééft ook aan eene zijde het Friesche wapen te zien, aan de andere zijde een ruiter te paard, benevens nog een opschrift, waarvan echter de letters niet duidelijk zicht baar zijn. ONGELUKKEN. Maandag is tusscbeai Castricum en Uitgeest een -kindje van den spoor wegarbeider v. d. G. door een snel trein gegrepen en gedood. Een ernstig ongeval 'heeft Zaterdag plaats gehad in de manege naast de caval-erie-kazeme te Amsterdam. De la-luitenant der huzaren, jhr. Sassen, was bezig zijn paard af te rijden en liet het dier, nadat hij het bereden had, nog wat los rondloöpen. Plotseling begon 'het te steigeren en de Luitenant kreeg met volle kracht een slag in het gezicht, zoadat het neusbeen verbrijzeld- werd en de heer Sassen bewusteloos neerviel. Hij- werd dadelijk naar het militair 'hos pitaal gebracht, waar de toestand van dien aard bleek, d'at niemand bij hem moeht worden toegelaten. Zijn gezicht is een en al wond. Maandag ochtend was de toestand redelijk. (N. v. N.) .ZWARE UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM. In nog geen (half uur tij'ds zijn Maan dagochtend in Amsterdam twee woon huizen zoo goed als geheel uitgebrand met een snelheid en ©en hevigheid, die haar verklaring vindt in- de groote hoeveelheid uiterst 'brandbare waar in die woningen geborgen. iHet izal onge veer kwart voor elf geweest zijn,.dat de brandweer gewaarschuwd werd voor een izwaren uitsl-aanden brand in de Koniragsstraat, hoek Kromboom- 'sloot, en met talrijk materiaal van al le zijden 'aanrukte. Toen zij op de be dreigde -plaats aankwam stond het hoekhuis reeds -in lichterlaaie. Geen wonder: in het benedenhuis was een sigarenwinkel gevestigd van de familie Van Geene, terwijl een zoon van -dezen huurder in het onderhuis een schilderswerkplaats had, en bo ven den winkel eene groote hoeveel heid schildersm-ateriaal geborgen lag. In den sigaren-winkel, of volgens an dere lezing in -de daaronder gelegen schilderswerkplaats schijnt de brand te zijn uitgebroken. Het is merkwaar dig, zoo-als de verhalen van ooggetui gen hieromtrent uiteenloopen. Een opzichter van de waterleiding, die zich juist voor inspectie in het boven huis bevond toen de brand uitbrak, vertelde-ons, -dat hij onmiddellijk naar beneden stormde, en bui-ten gekomen uit den sigarenwinkel een vrouw zag vluchten, terwijl ook volgens -andere ooggetuigen de schilder uit de werk plaats naar buiten vloog. Terwijl eerst slechts een kleine-vlam haar buiten lekte, brak plotseling het vuur met groote woede -uit, zoodat de opzichter nog slechts met moeite naar de eerste bovenverdieping kon klim men-om de bewoners te waarschuwen. Die eerste verdie-ping werd bewoond door den diamantslijper Saks en zijn echtgenoote, Volgens dezen Saks trachtte zijn vrouw -zich -door de bui tendeur in veiligheid te brengen, doch vond zij die afgesloten en was daar door genoodzaakt, weer naar boven te vluchten en zoo het dak te berei ken. Hoe dit in overeenstemming te brengen is met het feit, dat diezelfde doorgang voor -den opzichter der wa terleiding geen beletsel vormde, ligt op het ©ogenblik nog in het duister. Op de tweede verdieping was sedert kort een zekere Go melis Kog met zijn vrouw en vier kinderen woonachtig. Zij schijnen, evenals 'Saks. verzekerd te zijn geweest, doch 'hieromtrent ont breken nog betrouwbare inlichtingen. Ook dit gezin wist zich, evenals het daarboven wonende, 'Sestaand'o uit den bontwerker 'Meijer, zijn broeder, vader en twee kinderen, over het 'dak naar het -aangrenzend perceel (in de Koningstraat 43 in veiligheid te bren gen. Dit huis werd spoedig eveneens door de vlammen aangetast."In den winkel beneden -woonde de schoenmaker F. A. Verrmeijten eh daarboven de kleer maker 'H. J. Zwalf, die hoogst waar schijnlijk geen van beiden verzekerd waren. De bovenverdlèpingen waren o-p het ©ogenblik 'Onbewoond. Het per ceel aan-de andere zijde van hét bran dende huis grenzend', Kromboomsloo't 12, kreeg zw-ar.e waterschade, terwijl de bewoners alleen te-gen brandschade verzekerd waren. 'Natuurlijk trok een zoo zware brand een groote menigte nieuwsgierigen, die .zich samendrong langs alle gracht wallen in den omtrek. -Op den hoek van-de Kromboomsloot lag -de Jan van der Heijden, die echter niet behoefde te werken, maar een groot aantal stoomspuiten Stonden in 't rond haar rookwolken uit te braken en van alle zijden, van de aangrenzende daken en uit de ramen aan de overzijde van de Koningsstraat stortten de waterzui len zich met groote -kracht in 'het vuur. 'Waf er te stuiten was, is door on-ze brandweer in den kortst mogelijkeu tijd tot staan gebracht. Dat twee hut zen zoo goed als geheel uitbrand-den was bij- ide aanwezigheid van zooveel uiterst brandbare goederen niet te be letten. Commandant -Meier leidde ©elf en een -groot aantal -politieautoriteiten zorgde voor de orde, die uitstekend ge- fa an dh,aafcl_ bleef 'Et ds uit "de verbrande huizen zoo goed als niets gered. 'Eenige geldkist jes -werden la-ter fussohen het puin gevonden, een -aantal half weggesmol ten geldstukken, een beurs met eenig bankpapier -dat ongeschonden geble ven is en een kistje met verzekerings papieren uit de v-ertrekken van den si garenhandelaar. Ook kon uit dezen winkel een rijwiel tijdig in veiligheid gebracht worden. Nader vernemen wiji, dat Maandag- mddag op het politiebureau St. Pie- tershal de bewoners van het hoekhuis in veih-oor .genomen zijn. Bij dit 'ver- ho-Ör is o.m. gebleken, dat volgens ver- klaring van den schilder Van Geene de brand in zijn werkplaats is uitge broken; op welke wijize is hem niet be kend. Het gezin Van Geene was voor -ƒ 3000 verzekerd en ook voor de andere bewoners wordt de schade door verze kering, alhoewel een -blijkbaar zeer Ja- ge, gedekt. De eenige slachtoffers van den brand waren een hond en een paar kanarievogels van de bovenbe woners.. (Hbld.);"* Nader meidt -men uit Amsterdam omtrent den brand in de Koning straat Blijkens opgave van den schilder was bij' bezi-g een tegelplaat, welke dienen moest voor reclame, in elkan der te zetten, toen er plotseling een rat langs hem heen schoot. Hij ver schrikte hier zoodanig van, dat hij een potje met lijm en kalk, dat naast hem op een brandënd petroleumstel stond, omverwierp. De vlam deelde rich mede aan het stroo van een kist met aardewerk. Hij had' zelfs geen tijd om een hem toebehoorend kistje met geld, dat op het ins beekkamertje stond, te red den. Het verhoor van hem en de vrouw des huizes op het politiebureau St. Pietershal duurde den geheelen dag. De man was ergens buiten Amster dam aan het visschen. Het schijnt, dat vol-gens getuigen verklaringen inderdaad de bewoners van dit en -de andere huizen aan de Kromboomsloot veel last van ratten hebben. Dit kan in verband staan met den slechten toestand van de walbesc'hoeii-ng en de verouderde grondlagen van de meeste huizen in dit stadsgedeelte. DRIE JONGENiS VERDWENEN. •Sedert Vrijdag j.l. hebben drie jon gens van omstreeks 16 jaar heimelijk de ouderlijke woning te 'Leeuwarden verlaten, zonder dat tot op heden be kend >is, waarheen ze -zich hebben be geven. Wel wordt verteld, dat de drie zich i-n een goederenwagen van den spoortrein zouden hebben verstopt om zoo naar Duitschland te komen, doch zekerheid besbaat hieromtrent niet. Ook naar het motief van de verdwij ning kan men slechts gissen, ofschoon hij -den een misschien de omstandig heid, dat hij- onlahgs voor stro o-perij: van appels werd veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf, van invloed kan zij-n geweest, terwijl verder bekend is, dat een makker van dezen en evenals hij1 leerling der Ambachtsschool die inrichting niet con amore bezo-ch-t en de derde van het trio pas doormijn baas moet zijn weggezonden. Door de betrokken ouders as bij de politie van -de verdwijning aangifte gedaan. (Leeuw. Ct.). HERRIE IN „BELLEVUE". I-n den- nacht van Zaterdag op Zon dag is er een danige herrie in feest gebouw „Bellevue" te Amsterdam ge weest. De bekende vereeniging „Jus tus van Maurik Jr." gaf e-r eene uit voering, die tot twee uur in den nacht ongestoord voortduurde. Op dit tijdstip drongen echter onge veer twaalf aangeschoten jongelieden, meerendeels studenten, het gebouw door de nooddeur aan de Maruiixstraat binnen. De indringers wenschten toe gang tot de feestzaal van „Justus", wat natuurlijk werd geweigerd. Orde commissarissen beproefden dlaarop de lui met ieen zacht lijntje naar buiten te loodsen. Maar de indringers ver kozen niet te gaan, en toen één hun ner een orde-commissaris een klap met ©ecu -stok -gaf, ontstond eten for meel gevecht tusschen partijen. Er is, aldus vernamen we, zoodanig geranseld, dat enkelen der combat tanten -kwetsuren opliepen. Het twaalftal moest voor de over- macht hef veld ruimen, en werd uit de hal de straat op geslagen. Van d-enr- 1 ten van buiten'- en tusschendeuren bleef geen enkele heel. Politie, die op het tumult afkwam, maakte proces-verbaal op. Intussc-hen was hef feest van „Justus" vrij-wei verstoord. („Tel.") VREDESCONGRES. D-e „Speaker" schrijft: - „Wij hopen, dat er waarheid te in het gerucht, dat de eerste minister (Siiir -H. Campbell- Bannerman) op hef aansfaand'e Haagsc-ho congres tegen woordig zal zijn. Wij zijp overtuigd, dat het -did instemming van het Engel- j sclie volk zou hebben en dat het van het grootste nut voor Engeland en de Ihe.eie wereld zou wezen." DE WATERSNOOD. Men schrijft aan de „Telegraaf" uit i Z-eeuwsoh-Vlaanderen Alhier zal spoedig een begin ge- maakt worden met de uitkeering van d-o geldelijke vergoeding wegens de schade veroorzaakt, door dien water vloedvan 12 en 13 Maart j.l. De verschillende schade-rapporten van de -plaatselijke comités zijn inge komen en nagezien. Voor Honteni-sse wordt de schade -geraamd op 120.000, voor Graauw op 48.000, voor Ossö- nds&e op 3600, voor Philippine op ƒ5300, voor geh-eel Zeeland op 467.000, dus circa een half millioen. Naar wij vernemen zal, dank zij de mild gevloeid' hebbende bijdragen, de uitkee-ring zóó plaats hebben, dlat de slachtoffers zeer tevreden zullen zijn. HET REISVERHAAL' VAN DR. KUYPER. Op uitdrukkelijk verzoek van dr.i Kuy-per wordt medegedeeld, dat de koopman, die onder allerlei papier ook de bewuste documenten van den papiei'-ophaalder had overgenomen, wel verre van moeilijkheid te maken of belooning bedongen te hebben, ge heel onbaatzuchtig en o-p de meest- voorkomende en welwillend© wijze zich tot onderzoek in de bal-en papier bereid verklaarde, en den schrijver op de meest heus che wij-ze in de ge^ tegenheid stelde in zijn ei-gen huis, en wel in zijn magazijn, zelf de stuk ken uit te zoeken, waaronder hij ver moedde dat het vermiste school. EEN AANVARING. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een ernstige aanvaring: plaats gehad op de rivier de Maas bij Rotterdam. Te 4 uur ongeveer kwam de sleepboot „ohan" de Maashaven) uitstoome-n met 4 vaartuigen op sleeptouw. Door den zw-aren opko menden vloed' kwamen bij het om zwaaien twee di-er lichters, de „Christina" en de „Herman", tegen de ankerboei terechlt, waaraan het' stoomschip „Beneficent" lag -vastgec meei'd.Dit zeestoomschip geraakte daardoor op drift en -tro-f de genoem de lichters met zooveel kracht, dat deze begonnen te zinken. Op het hulp geroep 'kwamen havenstoombootjes ter adsistiantie, die er in slaagden de opvarenden te redden. Beide lichters zijn echter met de lading graan ge zonken, de eene bij de Parkhaven, de andere 'bij d'en Katendrechtsehen wal. AANGEHOUDEN. Uit Maastricht meldt men, dat daar aangehouden is door -de politie een Belg. die 5 v-alsche bankbiljetten van 100 frank uitgafnog 5 zulke biljetten zij-n in zijn bezit gevonden, j ERNSTIGE MISHANDELING. Maandag ontstond' er te Ti el twist tusschen den sigarenmaker v. B. en dien vischkoopman R., waarbij de laatste op de punten van een ijzeren: hek werd gewei-pen. Zeeir ernstig, ook! door messneden, aan zijn oogen en aangiezichït verwond, moest 'hij pea: kruiwagen naar zijne woning- ver-- voerd worden. ONSCHULDIGE SPRINGSTOFFEN.-; Aan een expeditie-kantoor te Goesl werd Woensdagavond ter verzending! aangeboden -een pakje, -geadresseerd! aan een (ambtenaar op- eien -der Zui'd-: Bevelandsche 'dorpen. Toen- de expedi-l te ui' het pakje aandachtig bekeek/ kwam hef hem echter wat verdacht: voor. Het w-a-S' verpakt in- een 'exemplaar van „Het Volk" -en droeg, behalve het adres, het volgende opschriftSpring stoffen. Afzender de Anarchistische; vereeniging „Docxd, geen verzoening",1. Afdeelilng Goes. De expediteur vertrouwde de zaak) niet, en besloot de politie in den arm! te nemen. Ook deze, indachtig aan dei anarchistische aanslagen in Rusland,; achtte het pakje verd/ach-t en na korte- heraadslaging besloot men het -opentel maken om den inhoud te onderzoo ken. Deze taak nam die politie op zich.' Voorzichtig werd heit -touwtje losgesno; den, de courant afgewikkeld. Men vond een c-artonnen doosje, waarop; het deksel los zat. Men opende bet- doosje en zageen achttal olie-I bollen I („G. Crt.") 28.000 MARK GESTOLEN. Een 18-jarig© jongen uiit Gl-adbac!h,j. Julius Koenen genaamd;, heeft 28.000' mark gestolen, en -zich daarmee per rij-wiel nit -de voeten gemaakt. 1-Iij ia- vermoedelijk naar Holland uitgewe ken-, in verband waarmee de politie- h-ier dén dief tracht op te sporen. EEN REGHTBANK TE LEIDEN. Men meldt uit Leiden aan de „Ned.*, dat aldaar pogingen worden in het werk gesteld tot het zenden van een ■adres aan den minister van Justitie om te verkrijgen de weder-instellmg 'van een arrondissementsrechtbank to Leiden, vooral omdat men aldaar bij' de werkzaamheden van den Voogdij raad, die een beslissing van de ar..-| rechtbank te 's-Gravenh-age behoeven,

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2