Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Leger en Vloot Uit de Arbeiderswereld Kerk «1 School Stoomvaartfcerkhtee Sport en Wedstrijden Jan Steenstraat Een hunner liep een man tegen het lijf. Onder het gezeg de „je moet me niet tegen het lijf loopen", keerde die man terug en pakte den broer van bekl. om zijn hals. Doorloopende hoorde bekl. ach ter zich roepen„ik steek je an het mes". Daarop haaide hij bekl. zijn knipmes uit zijn zak, opende het en zwaaide er mede. Bij den rechter commissaris had bekl. echter ver klaard, dat hij met het mes gei had naar den man, die zijn broer om den hals had gepakt. Thans beweerde bekl. zich eigenlijk niet goed meer te herinneren wat er gebeurd was. De president maakte er bekl. attent op, dat dit niet klopte' met hetgeen hij' een paar uur na den doodslag gezegd had, n.l. „Griet, huil maar niet, ik heb gestoken en er zal voor 'jou wel gezorgd worden", waaruit volgt, dat bekfl'. zeer goed wist, volgens dien president, dat hij gestoken had. -u Deze houdt echter vol, dat hij zich beslist niet meer kan voorstellen wat hij met 't mes heeft gedaan. Vermelding eischt, dat bekl. bij den rechter-commissaris verklaard hadtoen hij v. d. Kwast op den grond lag heb ik niet meer ge stoken. Vérder liad hij zeer duidelijk verklaard, dat hij gestoken had met het doel om te raken, maar niet om te do oden, en dat hij het mes in een rioolkolk had geworpen. Bekl. d. H. bleef bil zijn in de m- structie afgelegde verklaring, dat hij v. d. Kwast niet getrapt heeft. Hij heeft alleen met een blikken drin- kenskruik om zich heien geslagen en weet niet of hij daar iemand mee getroffen heeft. Het getuigenverhoor Wend hierna voortgezet. Get. v. P. Weeft op den bewustèn avond van der K. in de Van Ostade- stiraat op den grond zien liggen. Op die plek had get. een bloedplas ge zien, nadat het slachtoffer door bur gers' was opgenomen. Den wigenden dag heeft hij het lijk van v. d. K. in het ziekenhuis gezien. Verder had get. bekl. d. H. met een kruik zien zwaaien in de nabijheid van den man, die op den grond lag, roepende wie het d'r lef'. Get. heeft bekL d. H. aangewezen aan de politie en hij heeft ook gezien, dat deze H. arres teerde. Voorts verklaarde hij een man te hebben zien schoppen naar v. d. K. toen deze op den grond lag. Get. kan niet zeggen of het een van de twee beklaagden is geweest, die geschopt heeft. Het volk dat er om heen stond was angstig en niemand durfde van derr Kwast te helpen. Bekl. H. ontkende iemand te heb ben uitgetard. Hij heeft de woorden „wie het d'r ilef" niet gebruikt. Get. T. had in den bewustan avond in de Van Ostadestraat een man zien liggen in een plas bloed'. Dien man heeft hij zien overbrengen naar het politieposthuis. Het lijk van dien man 'heeft hij den volgenden dag in •het gemeenteziekenhuis gezien. Bij den man, die in den avond van 27 Augustus op den grond lag, stond bekl. H. zwaaiende met een kruik en roepende„wie er bij durft te ko men si eek ik dood." Verder heeft get. een mam zien •stappen over iv. d. Kwast, toen deze op den grond lag. Deze trapte v. d. K. op het hoofd en op de borst. „Het was of hij er over heen liep." weet niet wie die man was. Bekl. H. ontkent de zooeven mede gedeelde woorden gebruikt te heb ben. Hij wist niet eens dat er iemand ■gestoken was. Get. F., huisvr. R„ verklaarde, dat v. d. Kwast in den avond van 27 Aug. tegen een muur geleund stond in de Van Ostadestraat. Bekl. H. liep op hem toe en gaf hem een „dof" (slag), waardoor de man voorover viel. Daarop zag zij bekl. V. op dien man toeloopen en hem stompen ge ven. Get. vluchtte daarop, maar keer de later rnet andere menschen te rug. Toen heeft zij bekl. H. zien loo pen over het hoofd, o-ver de buik en over de beenen van Van der Kwast... De president merkte op, dat dit toch niet kon, waar get. zooeven ver klaarde, dat v. d. K. voorover lag. Get. wijzigt daarop hare verklaring in dien zin, dat zij H. over v. d. K. heeft zien heenloopen „over z'n rug dan". Bekl. H. ontkent dit. Get. houdt' vol, dat zij bekl. H. een dof heeft zien geven. De verdediger van V., mr. Aug. Mesritz, vraagt, of get. Van der K. heeft zien bloeden, nadat bekl. H. hem een dof heeft gegeven. Get. antwoordt hierop ontkennend. Zij heeft bloed gezien, nadat bekl. V. hem stompen had gegeven. Get. C., i in den avond in quaestie met zijn wa gen de Van Ostadestraat passeeren- de, heeft V. met een' mes in de hand op Van der Kwast zien toespringen en hem in de borst zien steken. Van der Kwast bloedde reeds toen hij viel. Hij lag eenigszins op zijde, toen V. hem van voren stak. Waardoor v. d. K. is gevallen weet getuige niet. Ook weet hij niet, wie vlak bij was, toen deze viel. Get. heeft niet zien trap pen. Hij heeft een steek zien geven, heeft hooren roepen as je d'r bij komt steek ik en toen is hij weg- OVERTREDING DER WAPENWET, Het was feest in het dorp Helpman, zich allengs ontwikkelend tot voorstadje van de stad Groningen.Men vierde er een gloeiend feest, omdat de Helpenaren de zegeningen van het' electrisch licht deelachtig waren go- worden. Een der nummers van bet program ma was een historische optocht, voor stellende „de terugkeer van Abel Coenders, heer van Ewsum, MiddeJ- stum, enz. enz. te Helpman" voor een kleine driehonderd jaar. Natuurlijk droegen de hoofdperso nen aan den optocht middeleeuwsche pakjes met de daarbij behoorendé zwaarden. Maar nu is het gebeurd dat zij die oudje plunje langer hebben ge dragen, dan geoorloofd was. Want om 6 uur namiddags moest liet uit zijn met de ridderschap der Helpenaren en toen nu na het diner ook een num mer van het feestprogramma de ridder Abel Coenders met zijne beide zoons, de ridders Tamono en Frederik Coenders, een lang rapier op zij, op den straatweg verschenen, waren zij er gloeiend bij en nu stonden zij we gens overtreding der wapenwet voor den kantonrechter te Groningen te recht. Door liet O. M. werd tegen elk dei- beklaagden 1 boete geëischt. Hun verdediger, mr. E. D. H. Schut ter, stelde eerst het lachwekkende van het geval fin ihet licht. „Het geslacht Coenders", zoo oreerde mr. Schutter, „heeft altijd geleden onder de' vervol gingen van de overheid en het schijnt, dat deze jonge vertegenwoordigers daaraan nog onderhevig zijn. Zoo hebt u thans voor u Abel Coenders, Tamo no en Frederik Coenders, beschuldigd van kan 'het niet grieven der voor een edelman? zonder vergnnning van de overheid zijn wapen te hebben gedragen 1" Maar ook den ernst der zaak niet uit het oog verliezende, herinnerde rcr. Schutter" er aan, hoe reeds bij de totstandkoming der wapenwet die eehe gelegenheidswet was vele Ka merleden ongerust waren, dat deze wet een groote last voor rustige bur gers zou kunnen worden. En in de derde plaats betoogde pleiter, dat de wapens in dit geval tot het mooie pak je behoorden, even onschuldig waren als liet pakje zelf, want men kon er geen buikziieke peer mee door midden hakken en liet kostte heel wat moeite om de degens uit de sc-heede te halen. De kantonrechter zal later uitspraak doen. gegaan. Get. V. verklaarde, dat hij een man aan een anderen man een duw had zien geven. Daarna had hij gezien, dat bekl. V. een duw kreeg, die daar op zijn mes trok dat hij hoorde open maken. Met het open mes ging bekl. V. toen op v. d. K. los, die op den grond lag en maakte eenige steken de bewegingen. Van der Kwast stond daarna weer op en toen gaf V. hean een steek '111 de richting -van de borst van v. d. K„ die daarop neer viel, waarna V. hem nog een schop gaf. Ook een tweeden man heeft hij het slachtoffer zien trappen, toen dit reeds op den grond lag. Die tweede man was bekl. II., die dit evenwel beslist blijft ontkennen. Desgevraagd verklaart get. V. nog, dat er na hetgeen hij hiervo«en heeft medegedeeld en de overbrenging naar liet politieposthuis niets meer met Van der Kwa-st is voorgevallen. Het openbaar ministerie eischte ten slotte tegen V. en H. respectievelijk zes en twee jaar gevangenisstraf. DOEN ONTSTAAN VAN GEVAAR. Voor de redhtbank te Leeuwarden •heeft Zaterdag terechtgestaan de 27- jarige J. L., arbeider-telegrafist bij de Siaatspoonweg-Maatsdhappij' te Wir- iduro, beschuldigd van het doen ont staan ivan gevaar voor het verkeer door stoom/vermogen op een spoorweg. Den beklaagde is ten laste gelegd, dat hij roekeloos en onvoorzichtiglijk heeft nagelaten den wissel te verzet ten en het signaal op „onveilig" te •brengen, <zoodat de aankomende per sonentrein, de lijn volgende, noodza kelijk op het zijspoor op den goederen trein moest loopen, hetgeen echter 'dank zij de oplettendheid van den ma chinist op den personentrein, A. Slot boom, die terstond 'zoo krachtig mo gelijk remde gelukkig niet is ge schied, en geene ongelukken hebben plaats gehad. De 'rechtbank heeft beklaagde, die al door de maatschappij met korting van toon is gestraft/eh rond voor zijn nalatigheid uitkwam voor gemeld verzuim veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis- Wiat kan men hem verwijten? Van de inbeslagneming van de kas heeft hij, daar hij op zijn kamer opgesloten en bewaakt werd, niets vermoed. En de grenadiers verklaren zelf dat zij hem bij de minste weerspannigheid neer gestoken of -geschoten zouden 'heb ben; dat verklaren ook de, leden van •het miagistraatscoïlege en de ambtena ren die men met de bajonet dwong in hun kamer te blijven. Het betreurens waardige voorvai waarvan de burge meester in de eerste plaats het slacht offer is geworden, kan ons niet belet ten, den man die altoos het belang van de stad"hoog heeft gehouden, ons vertrouwen die blijven schenken." Openlijke spot 'is echter op den duur een venijniger wapen dan openlijke verachting, en het ds de vraag, of dr. Langeihans er toch niet de voorkeur aan zal geven een plaats te verlaten wiaar hij een van de rampzaligste da gen van- zijn toestaan 'heeft beleefd. De kopenickers zelf Worden langza merhand óók wanhopig onder het ge val, dat dreigt hun stadje eenzelfde treurige vermaardheid to geven als Schild®, Kr&bwimkel of Hildburgitoau- sen. 'Na ide spottende artikelen komen de spotprenten. De „Lustige Blatter" wijdde een extra-nummer aan het ge val en een ondernemend drukker maakte er prentbriefkaarten over. In de schouwburgen van Berlijn zingt men „Einlagen" op Köpenick. Wer kelijk, helt is niet benijdenswaard thans een Köpenioker te zijn! LAardïg is het verhaal Van een ouden criminalist te Weenen, die vertelt, dat een dergelijke oplichterij hem in zijn langdurige practijk nooit is voorgeko men. Van hooren zeggen kende hij echter iets. dat er eenigszins op leek. „'Plaats der handeling: een garni zoen in Zuad-Hongarije. Op geheimzin nige wijze, door den een den ander toe gefluisterd en daardoor zeer snel, ver spreidt zich op een goeden dag het be richt, dat de nieuwbenoemde brigade generaal, dien niemand van den gar nizoenscommandant tot den oppas ser, kent, onverwacht inspectie zal houden. Officieel weet men er niets van, maar in het geheim mag men wel toebereidselen maken voor zijn ontvangst. Niettegenstaande alles dn de beste orde is en er niets te verber gen valt, igaat het todh met de klein ste kleinigheden, waaraan de gene raal aanstoot zou kunnen nemen, als in Gogol's „Revisor". „De generaal kwam. Het staat niet vast of hij1 te paard1 steeg en parade hield, maar zeker is, flat hij; juwliers, kleermakers, paardenhandelaars en andere leveranciers Oplichtte. De in- koopen nam hij mee de rekening liet hij zich' schriftelijk nazenden!' VERZET MJET VEREENIGDE KRACHTEN. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben terechtgestaan Popke T3., ma chinist; zijn 'broeder Jolle B., stoom bootkapitein, en Klaas de J. en Jan S-. beiden stuurman, allen beschul digd van verzet, na afloop van de hardzeilpartij te Sneek, op den 22en Augustus j.'L, tegen den marechaussee J. van den Bos en de rijksveldwach ters S. Dijkstra, J. Bijl en W. Posma. De subst. officier van justitie eischte schuldigverklaring aan wederspannig- heid, gepleegd door 4 personen met vereenigde krachten, met veroordee ling, eerstgenoemde tot 3 maanden en de drie anderen ieder tot 1 j aar gevan genisstraf. De verdediger betoogde, dat het ver zet niet was tegen de politie als zoo danig en drong aan op ide grootst mo gelijke clementie. Uitspraak 31 October a.s. DE DIEFSTAL TE KöPENICK. De Qmndige streek van den gauwdief t& Köpenick heeft een slachtoffer ge ëischt. De burgemeester, dr. La-nger- hans, heeft door zijn plaatsvervanger in een buitengewone zitting van de magistratuur laten mededeelen, dat hij zijn ambt neiderlegt. Hij ontvangt dagelijks een zoo grootte menigte sohendbrieven, waarin hij op alle mo gelijke manieren wordit uitgescholden en voor den gek gehouden, dat hij zijn ambt niet langer Wil vervullen. De lieden van de magistratuur be sloten dr. Langeihans terstond een votum Van vertrouwen te zenden, en hem tte verzoeken zijn besluit in te trekken. Dr. Göring, de leider van de meer derheid in denKöpeniokschen gemeen teraad, 'heeft verklaard: „Wij denken er niet aan. om den tegenspoed welke zulk een verdienstelijk ambtenaar ge troffen heeft, op hem te verhalen. De smaadheden en beschimpingen die buiten onze stad tegen onzen burge meester verspreid werden, vinden bij ons geen weerklank. Hoewel dr. Lan- gerhans zijn ambt nog kort bekleed •heeft, heeft hij zioh onloochenbare verdiensten jegens de onder zijn be stuur ontluikende stad verworven. DE ENGELSCHE LEGERSCHANDALEN. Gibson Bowles schrijft aan de pers over het bfesluit van minister Halda- ne en den legerraad In zake de leger- schandalen. Hij vindt de straffen ook veel te zacht. Het minst kan hij 't vinden met de vrijspraak van gene raal Lyttelton, het hoofd van den generalen staf en ten tijde dier schandalen opperbevelhebber van het leger in Zuid-Afrika. Hij' is d:e hoofd schuldige, omdat hij den post van zijn financieelën raadsman als on- noodig heeft afgeschaft. Maar ter verklaring van zijn vrijspraak her innert Bowles er aan, dat Lyttelton zelf als eerst militair lid deel van den legerraad uitmaakt. Hij zat dus als rechter, terwijl hij tegelijk be schuldigde was. WEER EENS DE DOLLE GRAAF. Graaf Pückler, de ant'semietische Ridder van de Droevige Figuur, is Donderdag te Berlijn weer eens we gens ophitsing tot gewelddadigheden voor den strafrechter verschenen. Met hem zijn drie anderen beklaagd. Als psychiatrisch deskundige was een dokter gedagvaard, verder als getuigen acht officieren van de po litie. Voor de behandeling van de zaak begon, stelde d'e graaf de vraag, of een lid van de rechtbank een jood of een gedoopte jood was, en, nadat hem de lijst met de namen van de rech ters was voorgelegd, wraakte hij den raadsheer Simonson als bevooroor deeld'. Na een korte beraadslaging ver klaarde de voorzitter van het hof, dat Simonson de ambtelijke verklaring had afgelegd, dat hij wel van jood- sche afkomst, maar reeds als chris ten geboren was. Van de overige rechters was er niemand jood of van joodsche afkomst. Graaf Pückler (antwoordde, dat hij zich verdere stappen ten aanzien van Simonson zou voorbehouden', daar het duidelijk was, dat die rechter be vooroordeeld moest wezen. De voorzitter merkte op, dat graaf Pückler dan langs den 'gewonen weg zijne bezwaren mocht kenbaar ma ken. Daarna nam de zaak haren voort gang. LOUIS BOUWMEESTER. Hij gaat ons weêr verlaten, onze groote acteurzijn plannen voor een tweede tournée door Indië hebben reeds vasten vorm aangenomen. Niet waardaar was nog zoo'n heele kleine hoop. dat er hier of daar kunstvrienden zouden opduiken, om de handen ineen te slaan en Lou!s Bouwmeester -in staat te stellen een eigen huis te exploiteéren. Is hij min der dan een Antoine, een Sarah- Bernhardt, een Réjane, die reeds lang hun eigen theaters bespelenHeeft hij. de grootste onzer tooneelkunste- naars, alleen recht op een artistieke waardeering. die zich uit in het spre ken van niets-boteekenende woorden en het te hoop loopen, wanneer hij na een succesvolle tournée huiswaarts keert Zeker, men heeft hem eene schitte rende ovatie bere'd, toen hij onlangs arriveerde aan het Centraal-station. Daar is 'n toespraak gehouden, waar in dikwijls voorkwam van „blijf nou toch bij ons, ga niet meer wègl" Maar over 't hoe en wat, is niet ge rept. Men had kunnen verwachten, dat de menschen, die 't altijd hebben over de verheffing van ons toekom stig tooneel, nu niet blind zouden zijn gebleven voor hetgeen men voor het hedendaagsc'he had kunnen doen: de stichting van een „Bouwmeester theater", waarin de nü versnipperde krachten zich om onzen ©enigen kun stenaar hadden gegroepeerd en waar de artistieke leiding ook in handen van artistieke menschen zou Mijven. Een plaats, waar men de kunstenaar niet zou misvormen tot 'n burger mannetje dat ijverig zijn best doen de om 'n troepje menschjes naar de oogen te kijken, tot belooning een onbezorgden ouden dag krijgt. Een plaats, waar men 't artistieke gevoel van die jeugdige kunstenaars zou aanmoedigen in plaats het er uit te ranselen door pietluttige kleinzielig- h'eidjes en valsche protectie. Edoch, in die verwachting is men teleurge steld. Een theater BouwmeesterWij zien sommige potentaatjes al hatelijk en smadelijk glimlachen bij 't idee alléén. En toch zou dèt de eenige hulde kunnen zijn, waarmeê een ta lent als Louis Bouwmeester waardig geëerd zou worden. Al 't andere is ij del, leeg en oppervlakkig. Een man als hij behoeft niet gere geerd te worden door zichzelf op 't kussen geplaatste „autoriteiten". Hij i heeft dat ook niet noodig. Men wil hem hier biet. Goed, bij gaat heen. Ginds is een land, waar de hulde, de eerbied, de lust voor zijn talent ook stoffelijk op de juiste waarde wordt geschat. En hij keert ons den rug toe I In de Van Woustraat no. 12, twee de verdieping, houdt Bouwmeester dagelijks kantoor om de plannen voor zijn aanstaande tournée's voor Holland en Indië, voor te bereiden. Slechts enkele leden van zijn ouden troep zullen hem ook op de tweede reis vergezellen. Hij is 'met sommi ge artisten nog in onderhandeling en denkt begin November zijne serie afscheidsvoorstellmgen, met „Voer man Henschel" aan te vangen. Bij de .maatschappij „Nederland" heeft hij reeds passage besproken. En 11 December a. s. vertrekt hij alwéér met zijn troep over land naar Genua, om zdch daar den 13en in te schepen op de „Willem II". Zoo laat „kunstlievend" Holland dan, ten tweeden male, zijn geniaal- slen kunstenaar '.vertrekken (Tel.) ZANGWEDSTRIJD. De Liedertafels „Zanglust" en „De Vereenigde Zangers" te Amsterdam, zullen ter herinnering aan onder scheidenlijk haar 50- en 25-jarig be staan, een internationalen wedstrijd voor mannenzang en gemengde koren d'oen plaats hebben in het begin van 1908. denken en te oordeelen, iedere organi satie uit den booze achten." „De liberale tegenstemmers" kar pit telt „De Vaderlander" staan schuldig aan politiek van vrees". Achr ter den welbekenden „sprong in het duister" kunnen zij zich niet ver schuilen." Ten slotte nog dit uit het blad! „Hun averechtsch begrip van wat wezenlijk liberalisme is, heeft een zwaren slag toegebracht aan de orga nisatie, die de agitatie vóór de veror dening heeft voorbereid en gevoerd. Laten wij hopen, dat deze slag de spie ren zal stalen tot nieuwen strijd, die ter overwinning voert. Want het goe dé beginsel, dat thans werd) terugge drongen, moet op den; duur zegevie ren, en liet zal ons verheugen, als- de Raad van Amsterdam spoedig op zijn besluit terugkomt, ook om de groote opvoedende kracht, die in deze van de grootste winkelstad'van ons vaderland kam uitgaanhet is hier met recht Gcedi vóórgaan, doet goed volgen." INGEZONDEN MEDEDBELINGEN. 30 Cent p&r RsgaL Zoo goed alg gy in de adver tenties altijd de beste mekken voor alle verbraiksmiddelen vindt, vindt gij er ook de beste geneesmiddelen om tuv kwalen te lenig©?. dame MOORD OP EEN' 'SCHIP. De Smithed!enden van het stoomschip „Patond" van de Paketvaart (hebben bekend den bottelier van het sdhip tusschen Ambon en ©oeton te hebben geworgd en overboord geworpen om zich meester te maken van de aan zijn hoede toevertrouwde goederen en gel den. Het gdheele bediendenpersoneel is gevangen genomen. MR. SCHIMMEL VRIJGESPROKEN. Het Hooggerechtshof sprak mr. Schimmel, beschuldigd in zake het weeshuisschandaal te Soeratoaja, vrij. PERS-OVERZICHT DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. „De Vaderlander", het weekblad van de Unie-liberalen, heeft een har tig woordje voor de liberale Amster- danische raadsleden, die tegen de ont- werp-vërorderuing op de winkelsluiting stemden. Na herinnerd te hebben, dat deze erordening slechts met 2 stemmen meerderheid werd verworpen, schrijft 'hot blad „Dit spijt ons, en het spijt ons te meer, omdat liberalen aan dat ver werpen 'hebben meegedaan. Van de 17 aanwezige liberalen hebben slechts 4 'óórgestemd. „Wij zijn er niet blind voor, dat het ontwerp hier en daar wel een enkel zwak plekje vertoonde, dat met deze verordening als wet in sommige ge vallen de éénling wel wat al te hard- handigYou herinnerd: zijn aan do waarheid, dat hij deel uitmaakt van een gemeenschap, maai' die zich daar- op doodkijkt, kan tot geen énkele sa-, C'ale hervorming meewerken. „Van die (liberale) zijde is de al- onde leuze van ,,d;e vrijheid" ingeroe pen, en de he eren hebben voor d'e zoo- veelste maal aanleiding gegeven, om met mevrouw Roland klagend uit te roepen O, vrijheid wat geschiedt er niet in uwen naam Die vrijheidszucht, ze zit ons geluk kig in merg 'ear bloed; jammer, dat ze zoo dikwijls tot caricatuur wordt ge maakt." Het blad hecht niet veel waarde aan de oppositie van den winkelier, „een goedigen lobbes", die wel 'n hoogen oon moet voeren, „om te verbergen, met welke armhartige vreës hij ver vuld is voor den machtige, die in wi'n- kelstijl het geëerde publiek heet." Dan ervolgt het blad „Aan het booze gezicht, dat een mijnheer zou kunnen trekken, als hij 's avonds na negenen voor gesloten deur komt, worden de belangen van duizenden opgeofferd. „Eene dei-gelijke opvatting van de vrijheid leidt tot volslagen anarchie. Er ligt dan ook niets verwonderlijks, in, dat aan de zijde van de tegenstan ders der verordening stond de „Vrije Socialist", het orgaan der anarchis ten, die, zooals men weet, onder het. schoone motto van oyer alles zelf te vaa een die aan rkaaaiiek leed, Mej. de Wed. Brinkman, oud 60 ja ren, wonende Wynkamp, 6e Goor (pro vincie Over ij sell), schrijft ons „Ik verklaar, dat ik veel geleden heb aan hoofdpijn een rheumatiek. Na dat ik geen genezing kon vinden door de middelen die ik had genomen, heb ik die genezing gezocht bij de Pink Pillen. Ik ben er verheugd over_ u te kunnen meedeelen, dat de Pink Pil len mij inderdaad volmaakt hebben". Let wel op den leeftijd der genezen persoon. Mejuffrouw de wed. Brink man is 60 jaren oud, wat aanduidt, dat zij sedert langen tijd aan rheuma- tiek leed. De rheumatiek overvalt u niet op zestigjarigen leeftijd. De lijders aan gewrichtsontsteking en rheuma tiek zijn dit om zoo te zeggen van hunne geboorte af, en de) rheumati- 'sche verschijnselen beginnen zich, zij 't al in lichten graad, te openbaren vooral van af vijf-en-twintig tot dertig jarigen leeftijd. Die verschijnselen ver ergeren steeds zoo zij niet bestreden worden, om tot volle bevigheid te ko men tegen de 55 of 60 jaren. Mejuf frouw Brinkman leed dus al langen tijd, en het was bij gevolg zoo veel te moeilijker haar te genezen als de ziek te langer geworteld! was in. haar or ganisme. Andere middelen, zooals zij zelve zegt in haai' brief, waren niet bij machte haar te genezen. De Pink Pil len daarentegen hebben haar volko men genezen. Er is dus wel een on derscheid tusschen di© andere genees middelen en de Pink Pillen. Dat on derscheid! is in het voordeell dezer laat- sten, en wij leggen er nadruk, dat de Pink Pillen bij personen van gevor derden leeftijd altijd slagen, nadat de andere middelen gefaald hebben. D'e Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede), bleekzucht, neurasthe nie, algemeene zwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijnen', zenuwpijnen; rheumatiek, gewrichtsontsteldng. Prijs f 1.75 de doos, 9 per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depotihouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen, Jansstraat 28, Haarlem. AANVULLINGSTROEPEN. (Meit het stoomscihip „Rembrandt" vertrok Zaterdag naar Oost-Indië, met bestemming voor Batavia, ©en deta- dliement aanvullingstroepen, sterk 1 sergeant-majoor, 9 sergeanten, 3 kor poraals en 57 soldaten, onder bevel van den kapitein der inf. O.-I. leger van Goor, aan wien als medegelei ders zijn toegevoegd de 2e luits. der inf. W. Hogervorst en J. K. Bruijnis. beiden benoemcTbij het leger in Ned.- ïndië. (K. Roodenburg) 10/1 genoteerd stond.. Behalve deze laatste waren er nog twee Russen, Bart en Berdina, die beiden een goed figuur maakten. Zagen de deelnemers er dus allen goed uit, de kroon spande het paard van den heer A. A. van den Berg, Bo- rinus, die dan ook verdienstelijk door Roodenburg gereden werd. Flying Dutchman passeerde het eerst de streep in 1.554/5, Borinus tweede, in 1.564/5, Berdina (Koster Sr.) derde in 1.57 3/5 en Bart (J. Wittoveen) vierde in 2.021/5. Voor cie ware draversp0r11 iefhebbers was dit een zéér mooi nummer. Tennfs Prijs, verlcoopsren vlak ke baan, afstand 1800 Meter. lo Dantzic 700), 521/2 K.G.) Kil- lick en 2e Etheldredia (ƒ1000) 581/2 K.G. Allen. Kitlick mam direct do leiding en stond 'die niilet meer af en won gemak kelijk. De winner ging voor f 850 over aan Baron Greutz. Bandly Prijs, recordidirtiverij, mi nimum afstand 3200 Meter. Eerste Maud Murray (3300) Doele- man en Vauban (3250) J. F. de Boer, dead! heat in 5.211/5 en derde Wilhel- mi (3200) Schuijl Jr. in 5.22. Dops scheen geien 1.40 te kunnen gaan. Emmy Lou sprong in den hoek weg en verloor daardoor veel terrein. Maud Murray dfeed zulks ook, dóch Doeleman had zijn paard spoediger vlak. Varro werd nog gediisqualifi- ceerd, zooals het bord vermeldde we gens onzuiver draven. Ten slotte d© Golf P r ij. s, borde red voor paarden van 3 j aar en ouder die in 1906 nog geen 1200 wonnen. Ie Bcttina (65 K.G. Heather, en 2e Wisp (72 K.G.) Killick, tijd van den winner 4.43, vele lengten1. Schoolmaster (711/2 K.G.) die craeck van den stal Bultman, kreeg nog een half kilo van Tom Tucker, dóch presteerde niets. De verrichting van Bettina als 3-ja- rige merrie was magnifique. DAMMEN. De dam-kampioen van Nederland, de heer J. de Haas, uit Amsterdam, gaf Zaterdagavond te 's-Gravenhage eene simultaan-voorstelling in de lo kalen van de Haagsche damvereeni- ging „Door inspanning ontspanning".- De belangstelling was vrij groot, 26 spelers hadden a'ch aangemeld. Slechts één van dezen gelukte het zijne partij van den simultaan-speler. te winnen, namelijk den heer Hen- stedt. Remise bereikten de heeren C. j de Bruijn, J. W. te Kolsté en Woens. J NED. IIERV. KERK. Beroepen te Nieuwen daan (toez.) ds. R. E. Wieringa te Zuidlzijpe (Noord- Holland). Aangenomen het beroep te Haring karspel en Dirkshom door ds. F. Sin- irghe Damsté te Poortugaai. Biedankt voor het beroep te Haneto, bij Groningen, door ds. N. L. Piccardi te Westernielamd-Saaxumhuizen. DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Monni kendam door ds. E. Pekema te Men- singaweer (Gron.) ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam'. Bevorderd tot arts dé heeren A. den Herder, geb. te Har- Idinxveld; tF.,iB. Klaverweiden, geb. te (Amsterdam, geslaagd voor het eerste gedeelte Ide heeren J. F. (Meijer en G- H. E. van SudMeflen. Met gunstig gevolg ds afgelegd het propaeldeutisdh medisch examen door de heeren R. F. 'Silim'ann, J. F. Paul en L. Wins; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren J. van den Mortel en J. F. R. Gonggrijp. DE STAKING TE VLISSINGEN. De afdeelling Vlissingen van de S. D A. P. heeft eene motie aangenomen waarin wordt betreurd, dat voor de tiimrnerliedënstaking door het plaatse lijk arbeidssecretariaat geen andere organisatie is erkend, inzonderheid die der S. D .A. P., doch daar zij de sta king gemotiveerd acht, zullen de tim merlieden' zoo krachtig mogelijk ge steund worden. WOESTDUIN. De op Zondag gehouden meeting was een bij uitstek superieure. Alles wat men maar wenschen kan was aan wezig. Heerlijk zomerweertje, veel pu bliek, ook op bet guldensterrein, flink bezette velden en zeer goede sport. Aangevangen werd met den Voet bal Prijs, een handicap voor Nedér- lamdsche paarden, minimum afstand 2000 Meter. 1 Fricka (2225) Koster Jr., in 3.53 2/5, 2e Albert (2075) A. WitteVeen, in 3.554/5 en 3e Sunlight Patchen II (2125) J. F. de Boer, in 3.581/5. Koster Jr. reed Fricka met veel overleg ter overwinning. Hockey P r ij s, wedren op de vlakke baan voor Inlandschö paarden. Afstand 1200 Meter. Ie Flonkel (741/2 K.G.) Tasker, m 1.202/5, waarachter met vele lengten als twoedo Gelukster (641/2 K.G.) Al len. Hierop volgde de Toekomst P r ij s, Fok-harddraverij Sweepstakes voor 2-jarige Nederlandsche hengsten en merriën. Afstand 1000 Meter. De stal Avantie, vertegenwoordigd door Flying, Dutchman (J. C. de Boer) ei; Sierra Fils (J. F. de Boer), was sterk favoriet. Men moest 2 betalen, terwijl Borinus Het stoomschip Djocja, van Java naar Rotterdam, arriveerde 21 Oct. té Marseille. Het stoomschip Bali vertrok 21 Oct.- van_Amsterdam naar Java via Ant werpen én passeerde 22 October Vlis singen. Het stoomschip Timor, van Amster dam" naar Batavia, arriveerde 21 Oct. te Port Said. Hét stoomschip Koning Willem Hl, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 20 Oct. Point de Galle. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, -arriveerdiei 21 Oct. te Southampton. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Oct- van Port Said. Het stoomschip Ceram, van Bang kok naar Amsterdam, passeerde 21 Oct. Dungeness. Het stoomschip Prins Mauirits, van Amsterdam naar Paramaribo, pas seerde 21 October, des namiddags 12 uur, Ouessant. Het stoomschip Prins Frederik Hen drik-arriveerde 21 Oct. van Wetet-Indie te New-York. Het stoomschip Rhipeus, van Liver pool naar Java, vertrok 7 October van Suez. Het stoomschip Rijndam, van Rot terdam naar New-York, passeerde 21 Oct., des avonds 8.30, Lizard. FAILLIS S EMENTEN. Uiitgésproken: 's-Gravenhage, 12 October. L. O. Zee valk, barbier aldaar. Rechter-commis saris mr. R. H. A. M. Rommecura tor mi\ H. W. E. graaf Schimmelpen- ninck. Utrecht, 17 October. M. Booije, win kelier aldaar. Rechter-commissaris mr. E. J. H. Schepelcurator ma-. A. J. S. van Lier. Leeuwarden, 18 October. J. G. Land stra. bakkersknecht te Smeek. Rech ter-commissaris rcr. C. W. Sobliimge- manncurator mr. J. Rodenhuis. Arnhem, 18 October. G. Wouters, timmerman en aannemer te Nijmegen. Rechter-commissaris jhr. mr. W. E. H. M. va.n der Does d© Willeboiscura tor mr. W. A. van Bijlert, te Nijme gen. Opgeheven H. F. van ICemenade, te Schevemri- gen. P. A. Nielen, kuiper te Hees. Geëindi g d D. G. A. Hazebroek, spekslager, te 's-Gravenhage. J. den Heij er, 's-Gravenhage. („St.-Ct.")

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6