NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. So. 7158 Verschijnt dagelijks, behalve ®s> Zon- ©rs Feestdagen. VRIJDAG 26 OCTOBER 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER PREE MAANDEN? Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente).r. 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers ö- 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37K „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. IËN: ADVERTENTI Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meër 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sacc., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. «ENDA VRIJDAG 26 OCTOBER. Cafézaal De Kroon: Wiener Dam en Oi'dhestr.e: Muziekuitvoeringen 46 uur en 8 uur. Teyier's Museum: Tentoonstelling Photogravuren, enz. OM ONS HEEN CCCCX2V. I NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Nog (maar zelden (heeft de Raad zoo vlug de gemeentebegTootte-g afgehan deld. Half (twaalf werd er aan begon nen, half ivier was ze afgeloopen en I daartusschen niog een half uur pauze I gehouden. Als het sport was, kou het hoog tijd wezen om te gaan onderzo e- feen of hier geen -r e e o r d is gesla gen. - Toch is ihet voor ide leden van den Raad ee-n vermoeiende dag .geweest. Er iwas namelijk nog meer voor 'times, dan ide begroeting, (zoodat de zitting in haar geheel geduurd heeflt van 's mórgens tien tot 's middags vijf •uur. U Begon .piet een klacht van den heer Van Lynden over de kei-bestra ting. Niet ten tonrechte merkte dit Raadslid op, idat het verkeer van rij tuigen on karren over -zulke keien veel lawaai veroorzaakt in de huizen. Den Wagenweg ft'ot voorbeeld nemende, wees bijl er op, dat men het den ge goeden -menschep, wat aangenaam ma ken moet oim hier te komen wonen. Het democratisch gemoed van den heer Modoo werd hierdoor heftig ge schokt. Wie asphalt wensohte moest dat dan maar zelf betalen. iZoover waren -de wensdhen van den heer Van Lynden niet eens gegaan, een eenvou dige klinkeib ©Straling zo-u hem vol daan hebben. Het 'antwoord van den wethouder (de Breuk liet helaas weinig hoop. 'it ils weer -de iduitenquaestie, die hier de izaaik belheerschf. Wanneer bouwterrein aan de gemeente wordt overgedragen, betaalt -de overdrager de kosten van bestrating, zoodat de gemeente dan l-iefst de -duurste -neemt, die o-ok de duurzaamste is. Ongeluk kig is dit nu- juist hot keiplaveisel. Te genover dit betoog kon de heer Van Lynden niet anders dan het izwijgen doen. Onze bestrating zal dus voor eerst wel in het teeken van de kei blij ven. Veel meer discussie (bracht het voor stel van B. en W. tot opnieuw vast stelling van de verordening op de hef fing van halven- en kaaigeld. De heer de CBtraal had' (daarop een aantal 'aimendementen voorgesteld, imaa.T moest ervaren, dat h-et - maken van wetten geen alledaagsche bezigheid te, zoodat hij. op een izeker oogeriblik, in 'f nauw gebracht, den heer Van Sty- rum verzoeken moest hem te hulp te komen. Het was (hein in hoofdzaak hierom te doen, dat schepen, die hier •werden gebracht voor reparatie of die bier worden gebouwd, voor en onmid dellijk na -dien hou-w en die herstel ling van haven- en kaaigeld' ver schoond -zullen ,zijn. Manmoedig weer de de wethouder van financiën deze voorstellen, waarin hij terecht schade Balg voor -de 'gemeentekas, van zich af, waarbij hij hui-p kreeg van den heer Van de Kamp, die izijn collega's alle kennis van een schippers-ziel -ontzeide: „Als dat 'ingevoerd wordt", zegt hij, „gaan ze om aan het haven- -en kaai geld te ontkomen, .allemaal op de hel- ling, 'al was 't maar om -een halve kan harpute te koppen.Dat dorst do Raad niet aan en verwierp de amen- dementen, waarna de -voorsteller zelf de andere maar introk. Een goede raad aan den heer de Braai: als hij weer amendementen heeft, moet hij over den .vorm eerst eens spreken met Taflima, onzen -commies-redacteur, die hem zeker izal willen voorthelpen. Toen kwam -de heer Van de Kamp opnieuw met een voorstel, om f 600 uit te trekken voor presentiegeld van d© leden der Commissiën tot wering van Schoolverzuim, „waartegen," zoo -zei bij, ,.B- en W. zich maar halsstarrig I -blijven verzetten, 't Voorstel werd niet eens voldoende ondersteund en kon dus niet in behandeling ko-men. ;,,'k Wil maar zeggen", zei de voorzit ter fijntjes, „dat de halsstarrigheid aan weerskanten is," waarop de Raad goedgehumeurd in den laeh schoot. I Daarop wees -de Raad met 15 tegen II stemmen het voorstel a.f van den heer Looisjj-es, om meer plaatsen be schikbaar te stellen voor onderwijzer eerst© klasse en... waren we aan de begrooting genaderd. De post straten en pleinen liet al dadelijk een heel stormpje los. Sinds jaar en 'dag is na melijk de (Commissi© van openbare werken (hierover geraakt, dat zij niet altijd gehoord wordt. Dat was onder burgemeester Jordens al zoo ,en is on der burgemeester Bureel niet anders. Quaestie van gezag. Quaestie mis schien ook -van appreciatie. Want B. en W. vonden de bestrating van de Groot©'Markt, waarover dezen keer de klacht Jliep!, niet belangrijk genoeg om daarover de Commissie te /no oren. De heer iRinkema, als 'lid van de. Com missie, meen-de het tegendeel. Hij noemde de Groote (Markt onaesthetisch en onoordeelkundig aangelegd en stortte zijn hart v-an grieven uit. Op de -Raamvest wordt een trottoir van mieter aangelegd, dat een -groote verandering op die Vest en op de Gast- huisvest zal teweeg brengen. De hoo rnen moeten er weg, wat er nog over bleef van de Groote Houtpoort zal moeten verdwijnen. „Weten IB. en W. wei," zoo riep hij' uit, „dat men aan 't bureau Gemeentewerken maar doet op eigen houtje?" En hij, somde tal van kleine veranderingen op, die aan 't gebouw van de Hoogere Burger school igeimaakt zijn en waarvan zelfs de wethouder niet weet. „Op die ma nier, -zoo eindiigide hij, „zou ik in de Commissie niet -langer zitting "willen hebben!" Met die toooanen iop de (Raamvest. sic'heen het nu izoo'n vaart, niet te loo- pen, want de IVoorz. herinnerde er aan, dat -die al stonden op den staat van te vellen (boomen van 1905. Wat de veranderingen aan de H. B. S. betreft, daarnaar zou ouiderzocht worden. Het was geenszins de bedoeling geweest, de Commissie bij de Gro'ote Markt, te passeeren. I-Iier bracht de (heer Stolp een zeer juiste opmerking in 't midden. Het passeeren was minder,zoo zei hij, maar 't kon niet -anders (dan -in 't be- lang der gemeente zijn, -dat geraad pleegd werd niet de deskundigen in de Commissie. En dóf is de kern van de quaestie. Waarom worden deskundig-en, d-ie men bij de hand heeft, niet geraad pleegd? 't 'Zou voor den lieven vrede ook heelwat verstandiger wezen. De heer de Breuk vond de Groote Markt lang niet leelijk en breed ge noeg. Acht en ©en flialve meter voor de "smalste straat was toch voldoen de, de rijweg bij 'Zeemansho'op op den Dam te Amsterdam, was niet breeder en die op T"iSophiaplein één meter meer. Komiek (klinkt die redeneering in Ide ooren van ieder -die zich herin nert, hoe de straat op het terrein van den heer Miezerus, aan de Amster- damsche Vaart, zestien (of was 't -acht tien?) meter wezen moest. Och, de ar gumenten hangen af van de omstan digheden. 'f Is een schrale troost, dat d© Groote (Markt als 't moet, gemakke lijk weer veranderd kan worden, ze ligt er nu leenmaal zoo. No-g even dreef Mr. Thiel B. en W. in 't nauw met de Onderscheiding van gewoon onderhoud, die volgens de Ge meentewet aan (B. en W. toekomt en buitengewone bestratingswerken waar over de (Raad moe-t beslissen en Mr. Thyssen slaakte een ongewoon felle Macht over het ïeit, dat hem iten vó- rigen (fare bestrating van de singels was beloofd en dat die toch weer was achterwege gebleven. Dë beer de Breuk gaf te verstaan, dat men e-r wel aan toe zo-u komen, ja zeker, maar wanneer dat zei hij niet. En Mer-mee w-as de steen des aanstoots, de bestra ting, weer voor een jaar van de baan en alles bij 't oude gebleven. De tweede „haak" kwam bij- het hoofdstuk (P-lantsoenen. Mr. Thiel ver zocht, -den opzichter Baardse de 50 verhooging, die B. en W. hem wensch- ten te verleenen, niet te geven. En waarom niet? De plantsoen arbeiders hadden samen een kar gebuurd, om hout dat zij hebben mochten, naar hun woning te vervoeren. Om de huur te betalen legden ze botje bij botje en stelden tot penningmeester een der ka meraden aan, die met den karrebaas afrekenen 'zou. (Op zekeren dag bleek den -opzichter, dat deze we riem an bij den k-arr-ebaas 2.80 schuld had. Zon der den man daarover zelf ook maar met een woord te spreken, diende hij a.ls onbezoldigd rijksveldwachter een aanklacht tegen hem in bij... -den offi cier van 'justitie, wegens verduiste ring. Op bet onverwachtst werd de man bij de politie geroepen en hoor de daar, wat gaande was. Inmiddels was de schuld bij den karrebaas tot f 1 geslonken. De officier van -justitie dacht ©r niet aarr, dit te vervolgen. Maar -den man, die zooiets doen kon, wilde Mr. Thiel nu toch geen f 50 verhooging geven. Dit was -de voorzitter niet met hem eens. /Wel waren de feiten juist en had (Baardse verkeerd gedaan, met èn den man -zelf èn B. en W. niet van zijn' voornemen in kennis te stellen, maar bij had gemeend zijn plicht te doen -alls' onbezoldigd rijksveldwachter tegenover een anderen onbezoldi-gden rijksveldwachter. Er is dus geen re den, hem in zijn bezoldiging niet ge lijk te stellen met de andere opzich ters, waartoe dit voorstel strekte. De Tfreer Schram nam het voor den opzichter op, die indertijd orde heeft moeten brengen in ©en geheel verwil derd personeel. (Maar 't baatte niet. De (heer Thiel noemde het gebeurd© ©en schunnige streek en 'de heer Spoor maakte iBaard-se's kansen niet beter, 'door -de verklaring, dat hij tegenstem men zou, omdat zelfs zijn onmiddel lijke -superieur, de heer Springer, on gunstig geadviseerd (had over de sa- Iarisverhooging die, naar hij: meende, Baardse een te hoo-gen dunk van zijn positie geven zou.- Met 16 te-gen 10 stemmen werd het amendement-Thiel aangenomen en de post -dus verminderd -met 50, de ©eni ge verandering, die in de -cijfers van. -de (begrooting is gebracht. Morgen hoop ik deze Nabetrachting te vervolgen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht STOLYPIN AAN 'T WOORD. Minister-president Stoly-pin heeft aan een medewerker van de „Nowoje Wreanj-a" zoo beslist mogelijk ver klaard, -dlat de Doema op 4 Maart 1907 zal bijeenkomen. Na-dat de Se naat de kieswet onderzocht staat niets meer -de voorbereiding voor de verkiezingen in den weg. De be kendmaking van het besluit der ge lijkstelling v-an de landelijke bevol king met de 'andere standen, zou, naar de minister meende, een l-calme'e- rendien invloed hebben en den boeren de overtuiging schenken, dat de re geering het bekend gemaakte pro gram eerlijk zal ten .uitvoer leggen. Verder verklaarde de minister, dat de negeering zich evenmin door den re- geerinigsgezanden „Bond. der Russi sche lieden", als door een andere partij in het partij gewoel zal 1-atón dri-nig-e-n. TERECHTSTELLINGEN. Te Warschau zijn Zaterdag veer tien leden -der socialistische strijd organisatie gevangen genomen en Dinsdag door den veldkrijgsraad ter dood' veroordeeld. De -arbeiderspartij was van plan- naar aanleiding -daar van' bij wijze van protest de algeme-e- ne .staking af te kondigen. BELENZOF. Men herinnert zich, dat -die door de Zwit.sea-sche regeering uitgeleverde bankroover Belem/zof bij zijn overbren ging naai- Petersburg bij Pleskau uit den trein sprong. Tot een ieders ver bazing is hij nu ontdekt in de gevan genis te 'Moskou, waar -hij als ver dacht -v-an kerkroof ondJer den naam Frokofjef -in voorarrest zat. Hij ver ried zichzelf, door te zeggen, dat zijn vlucht uit den- trein niet was voorbe reid. Hij zou den volgenden dag we-er wo-rden vrijgelaten, daar de kerkroof niet bewezen- was. EEN GEVANGENIS-OPROER. Te Irkoet'sk heeft een gevangenis- oproer plaats gehad. Zeventien ge-1 v-angenen wisten te ontkomen, maar ©enigen hunner werden later weer ge pakt. Negen -gevangenen- worden bij hu-nn© poging om te ontvluchten dood geschoten een bewaker wer-dl even eens gedood en twee cipiers werdten gekwetst. GENERAAL STöSSEL. Generaal Stössel heeft, -zooals wij mededeelden, zijn ontslag gekregen; nader wordt bericht, dat hem geen pensioen is toegekend en hem het recht is ontzegd om zijn uniform te Mijven dragen-. Mocht het proces o-ver de capitulatie van Port Arthur gun stig voor beta uitvallen, dan zal het recht -o-p uniform en pensioen hem weder worden verleend. Maar voor- loopig moet hij in politiek rondloo- pen. MUITERIJ TE CHARBIN. Woensdag liep te Petersburg in mi litaire kringen het gerucht, dat mui terij ontstaan was onder het tuchte- looze -militaire element in Charbin. Meta verhaalt, dat talrijke reservis ten, te Ch-arbin gebleven -na den oor log, revolutionairen zijn geworden en allerlei uitspattingen- bedrijven. On langs -plunderden zij een wapendepot en namen al ide karabijnen meê. "Ui't andere Landen. HET NASPEL VAN HET DAMES- OPROER IN HET LAGERHUIS. Er beea-sebte, v-olgens den „Tel."- coiresporident te Londen, veel op winding voor «het Westminster politie- gerechtshof, waar tien voorstandsters van vrouwenkiesrecht beschuldigd stonden van het feat, Dihsdlag in het Lagerhuis voorgevallen. Onder haar bevonden zich mevrouw Saunderson en del dochter van Ri chard Cobden. Haar zuster, de vrouw van den pu blicist Fisher Unwin, was als getuige opgeroepen, maar weigerde gehoord to worden, waarop ze met nog andere dames «door de politie buiten het ge- re chtsgehouw we-rd -gezet. E$n -jonge dame onder haar protes teerde opgewonden en veroorzaakte éen scène op straat, waarop ze door een dozijn politieagenten moest wor den gearresteerd. Mevrouw CobdlenUnwin vertelde, •dat men de 10 -dames had gesom meerd orn 'zich zes maanden kalm te liouden, maar zij weigerden- en zitten d'us nog in arrest. DE ONGESTELDHEID VAN DEN PAUS. De Pa.us heeft, vermoedelijk tenge volge van een nog al langdurige wan deling in de tuinen van- het Vatic-aan, een vrij bevigen jicbiaanval gehad. Zooals -echter uit 'een later telegram 1-lij.kt, is Z. H. -weder zoo goed ials her steld en neemt hij zich slechts uit voorzichtigheid nog eenigszins in acht. UIT DE SERVISCHE KAMER. Bij de interpellatie over het tolge- schil met -Oostenrijk keurde -de gnoo'te meerderheid van de Skoepts-jina de staatkunde idler regeering goed'. DE FRANSCHE PERS OVER HET FRANSCHE MINISTERIE. De „Radical" zegt Het zou een lastige zaak zijn, te moeten oordeeten over het program va-n dit ministerie, enkel naar zijn© sannenstelling. Maar Glemenceau is er bij, en zij-n orkest zal maat weten te houden-. Wij houden het er voor, dat hiiea" een radicaal-socialistisch program ontwikkeld zal worden. Jau- rès rekent er o-pwij ook. J-aurès schrijft in de „Humanité" Cldmenc-ea-u heeft, door de vorming van een kabinet, dat. blijkbaar draait om de radicaal-socialistische partij, zich een middel verschaft, deze poli tiek i-n het staatkundige en het maat schappelijke, ten uitvoer te leggen. Het werktuig is geschikt voor het werk. Wij zullen zien wat voor ge bruik hij er van m-aakt. Wat buiten landsch© zaken betreft, is 't -echter jammer, dat de onaangename indruk, door het vertrek v.an Léon Bourgeois teweeg gebracht, niet uitgewischt is kunnen worden. Clemenceau neemt, ondier den naam van Biehou, de ver antwoordelijkheid op zich- voor onze diplomatieMaar in den grond dier zaak -is -geen' misverstand mogelijk. Clemenceau vdl den vrede, evenals bet Fransche volk De „Aurore" Clemenceau geeft aan de socialisten wiat te doen op het 'gebied van den arbeid en de zorg voor de gezondheid. Hij geeft hu-n -tevens, zonder dat zij zich -daarover, kunnen beMagen, een deel van de verantwoordelijkheid in eene mogelijke mislukking van die pogingen. Dat is geenszins onhandig. Evenzoo zegt -Cassagnac in de „Au torité" Vi-viani krijgt een nieuwe portefeuil le die van den arbeid ziedaar een veili'gheidsMep voor het socialisme. Maar «aldus kan men wel voorkomen, dat de machine springt, doch gee-né ontsporingVoor dlat het ;acht da gen verder is, zal generaal Picquiart gewantrouwd worden door de anti militaristen onder de meerderheid Clemenceau is het aan zijn verleden verplicht (hij- werd bijgenaamdle tombeur des ministères), zichzelf ten v-al te brengen, dat zou een mooi eind zijn van z-ijn loopbaan. De „Liibr© P-aio le" Nu Clemenceau de portefeuille van oorlog -aan generaal Bicquart gege ven heeft, tart Clemenceau de open bare meening. De Kamer zal wellicht binnenkort dien handschoen opne men. De „Répuiblique frangaise" Clemenceau heeft ambtenaren, -geen ministers gekozen, hoewel hij vijf-en- twinti'g jaar geleden, op veel mindlor goeden grond', hetzelfde -verwijt heeft geridh-t tot het ministerie Gambetta, welks meest ged-uohte -tegenstander hij was. Gambetta's dictatuur be stend slechts i-n de verbeelding, of was -in elk geval maar van korten 'duur. Die van Clemenceau- zou veel gevaarlijker zijn, vooral wanneer ze een poos duurde. De La-nessan schrijft in de „Sliècle" Ik beschouw het optreden van- het. ministerie Clemenceau als voordeelig voor de belangen van de republiek en v-an Frankrijk. En dat moet wel zoo zijn, want -slechts door -de collect wis ten wordt liet slecht ontvangen.De toekomst van- dit ministerie is dan ook verzekerd, als het er voor zorgt, onder ide republikeinen de eendracht te bewaren, die door Sarrien zoo han dig tot stand is gebracht. D.e „Beitite -République" is van oor deel, dat men -dien arbeid! moet af wachten van do nieuwe ministers, die geen tijd gehad hebben om de be woordingen van hun program vast te stellen. ENKELE BUITENLANDSCI-IE MEENINGEN. De Times" ach-t de benoeming van generaal Bicquart tot minister v-an oorlog -het- meest belangwekkend. De generaal heeft «zich een rechtvaardig, bekwaam' ien energiek man betoond het staat nu te beziien of hij ook de andere hoedanigheden bezit, die noo- dig zijn voor een -goed minister van oorlog Ook de benoeming van Bicbon van belangde nieuwe minister van bu-itónlandsoli© zaken heeft zich de achting verworven van -de diplomaten die hem te Beking e~a te Tunis ont moet hebben. De „Tribuaie" Het lis een ministerie v-an kamera den en vrienden, niettemin een- mi nisterie van- flinke mannen. Bïchon is ontegenzeggelijk een ervaren diplo maat, -en Bicquart een kranig officier. De „Daily Chronicle" Het kabinet gelijkt in zijn samen stelling op -den man, die aan 't hoofd staathet heeft stoutmoedigheid ideeën. Dit blad -vestigt -de aandacht vooral op Bicquart en Yivi-anihet ziet én de benoeming van den -eerstge noemde wel iets als een uitdaging hët optreden van den onafhankelijker socialist Viviani acht liet zeer merk waardig; Bichon wordt geprezen-. „Clemenceau is geen man om in zijn kabinet een Hanotaux of «eenDel- cassé te dulden." De Berl-ijnsche correspondent van de „Köln. Ztg." zegt. dat -men in Duitschiand het optreden van Cle menceau met kalmte aanziet. Er is geen reden, -waarom Duitschiand ook met dit Fransche ministerie niet in vrede zou kunnen leven. DE TOE-STAND IN MAROKKO. De B-asj-a van Arzila, Ben Abdel Kala, is Woensdagavond te Tanger aangekomen. De roovers, die ide stad bezet houden, hadden hem verlof ge geven te vertrekken. Volgens zijne mededeelingen is Ar zila geheel eau -al overgeleverd aan een handjevol struikroovers, die de toegangen bewaken en iedere verbin ding met die buitenwereld beletten. De „Matte" ontvangt uit Tanger diet beiicbt, dat Mohamed El Torres, de plaatsvervanger van den Sultan, Raisoeli om diens medewerking heeft, verzocht, om de stad Arzi-la te bezet ten. Dit bericht echter lijkt vrij zon- -derrii-ng, als men bedenkt, dat volgens berichten uit de meest verschillende bronnen, de ro-overs -met Raisoeli on der één hoedje schuilen. DE „LUTIN" GELICHT. Men is er «thans te geslaagd de on- derzeesche boot, de „Lu-tin", die bij Bizerta is gezonken, te lichten. Sfadsaleiiws W o. r s t 1 w e d s t r ij d e n. De groep bekende worstelaars, der wie Dirk van den Berg'(Hol land), Franz Sauer (kampioen van Beieren), George Burghardt (Wurtem- berg), Frank Jackson (kampioen van Engeland), Felix Simson (Rheinland), Hei-nrich St.ark (kampioen van Oos tenrijk), Clem. le Terrasair (Frank rijk), die ook in Amsterdam, Rotter dam-, Den Haag, Groningen -enz. wor- steLwed'strij-deh hebben gehouden, zul len, te beginnen met 30 dezer, in de Kroon een grooten worstelwedstrijd houden om den prijs v-an Haarlem, groot ƒ1000. Ter -afwisseling treedt op het Ga baret Artistique „Die Fledermaus", wiaarin o.a. optreden Jules Boesnach, Eve Nora Ibsen, Dumas en Bertha Fox. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 17 tot en met Dinsdag 23 -Oct. is te Haarlem voorgekomen 1 -geval van typhus en febris typhoidea, evenals -t© Velsen. Te Hillegom 1 geval van diphtheri- tis. VERPLEGING LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. In de Staatscourant zijn opgeno men de gewijzigde statuten van de Christelijke Ve-reeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem. BRAND IN DE JONGE JAN. Dit bekende karakter-stuk van Herm.- Heijermans wordt behalve door Henri de Vries, ook zeer verdienstelijk ge speeld door den heer. Louis de Vriendt. Deize (heeft er onlangs een tournée mede «gemaakt door Ned.-Indië en- is overal met succès 'ontvangen. Ook de Pers beoordeelde hem gunstig. Zoo söhreef Ihe't ,,iSoer. Handelsblaid": „Herman Heijermans' tooneelspel is niet ihet minst door te eken ach tige, levendige dialoog, een meesterstukje en de wijize, waarop Louis de Vriendt het vertoond heeft, was zoodanig dat de veelei-schende «Heijermans, ware hij' onder het auditorie geweest, niet na gelaten zou hebben met het daverend (handgeklap in te stemmen. Elk der zeven typen was izoódanig van het an dere onderscheiden, dat -men er de Vriendt niet in herkennen kon. Deze gaf -zich in volle kraclht, de la-,acht die uitgaat van eene «geniale begaafdheid. Het leven vond een wedergave, zóó nauwgezet, 'zóó afgekeken in de fijn ste détails, dat 'men hèt tooneel geheel vergat en onder de bekoring kwam -v-an het werkelijk leven." Nu zal de heer de. Vriendt met dit strik ook een- rondreis in -Nederland maken. In enkele plaatsen trad hij reeds op, en werd met veel bij-val ont vangen. Zaterdag en -Zondag wil hij de gast van ons Haarlemmers zijn en in -de Kroon optreden. Zaterdag speelt hij: het stuk in het Fransch en Zondag in Ihet Hollandsch. Een -opwekking neer -te schrijven, om naar de Kroon te gaan is zeker onnoodig. -STUCADO ORSGEZELLEN. In -de -Staatscourant zijn opgenomen d© koninklijk goedgekeurde statuten van den Algemeenen Nederlandschen St.ucaidoorsbond, gevestigd te Haar lem. De bond (heeft ten doel de verbete ring van -den inaatschap-pe-lijken en -zedelijken- toestand van de stukadoors- gezellen en alle overige werklieden die in (het stukadoorsbedrijf werkzaam zijn, -alsmede de be-vordering en den bloei van het stukado-orsvak. In het bijzonder streeft -de bond naar: a. een normalen arbeidsdag: b. een -minimum en zoo mogelijk" uniform loon dat voldoende is om öe in art. 2 bedoelde werklieden in staat te stellen niet hun gezin behoorlijk te leven; c. eene doelmatige regeling van het leerlingwezen, waarbij goede theore tische en practische vakopleiding ge waarborgd is; d. maatregelen ter voorziening in de gevolgen van ziekte, ongevallen, inva liditeit en -den ouden dag, zoo moge lijk door wettelijke regeling. EEN OFFICIER VEROORDEELD. Het Hooge -Militaire Gerechtshof te Utrecht deed in zijne zitting van Dinsdag uitspraak te het hooger be roep, ingesteld -door een 2e-luitenant bij het _7de regiment infanterie, die in eerste instantie -door den- krijgsraad te Haarlem, wegens verduiste-ring werd veroordeeld tot zes maa nden ge vangenisstraf, met onitzeggiug van het recht om bij de gewapenoi macht of als militair geëmployeerde te die nen voor den tijd van vijf jaren. ITet Hof achtte het aan den beklaag de ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen en naar behoo- ren gequalificeerd. De duur der opga- legde gevangenisstraf wer-d bepaald op vier maanden en de -door -den eer sten rechter uitgesproken bijkomende straf _van: ontzegging van- het recht,- om bij de gewapende macht te dienen in stand gehouden. Tevens word bij 's Hofs uitspraak bepaald, -dat de tijd, in voorloopige bewaring doorgebracht, van af den 9den Juli 1906 in mindering eter ge vangenisstraf zal worden gebracht. („U. D.") Verlof Drankwet. Door Jac. Paff is verlof gevraagd tot hot verkoopen van alcoholihouden- den drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van het perceel aan de Damstraat. Examen vrije- en ordeoef entegen der gymnastiek. Haari-em, 24 October. Geslaagd de heeren J. Otte, Haarlem, A. G. C.- Meyer, Helder, J. H. Bielage, Bever wijk, W. D. Hoogwater, Den Haag; de dames (E. .Soiit, Beverwijk, M. S.- Stroband, Haarlem, J. W. Koolhaas, E. Klop en K. Kiestra, allen Amster dam.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1