ff A AR,T.EM'S DAGBLAD t Letteren en Kunst (TeL) Kerk eii School Feuilletona» De Wrekers tttoaasted KONINGIN WILHELMINA IN SAKSEN. Reuter seinde uit Wilhelmstal bij Eisenach, d.d. 27 Oct. Koningin Wilhelmma een Prins Hendrik der Nederlanden reden he den voormiddag met den Groothertog naar den Wartburg, waar het ont bijt on later de thee werd gebruikt. Hedenavond is er gala-tafel ophot kasteel Wilhelmstal, en daarna mu zikale soirée. PEST. De Minister van Binnemlandlsche Zakengezien het bericht van den' Oenitralen 1 Gezondheidsraad van 26 dezer, no. 3095/4; overwegendie, dat, volgens ingekomen 'ambtsbericht, de pest te Alexandria voorkomt; gelet op de weit Van 28 Maart 1877 (St.bl. No. 35), laatstelijk gewijzigd biji die' wet van 21 Juni 1901 (&t.bl. No. 157); heeft goedgevonden: 1. Alexandrië besmet te verklaren wegens pest; 2. het aan tal dageni, bedoeld in het eerste lid) van art. 8 van bovengenoemde w«et, te bepalen op 10. C,St.-Gr£.") TREURIGE TOESTANDEN. Men schrijft aan do „Tel." uit Tie- tjerkste/radeel (Fr.) Voor eenige jaren stierf hier eiene vrouw, nalatende eemnige kinderen. De vader ier van wilst nu niets beters te doen, dian mot die noorderzon te ver dwijnen. Do kinderen kregen daarna ©ene plaats in het armhuis der ge meente Tietjerksterad'eol. Na verloop van tijd vernamen 'de autorite/item, dat de vadJer zich te Leeuwarden geves tigd had, waarop ide kinderen, hem werden thufegeizonden. Evenals vroe ger, bekommerde zich ook nu die va der niet over (de kinderen, twee jon getjes, respectievelijk 8 en 12 jaar oud. Sedert maanden zwerven zij rond bij het armhuishoe vaak de politie ze ook terugbrengt naar den vader, die nu te Drachten woont, dadelijk zijn ze terug. De autoriteiten schij nen geen' termen te! kunnen vinden, om aan dezen treurigen toestand een ©inde te maken. In het armhuis, waarin de kinde ren gaarne weer geplaatst zouden worden, wil men ze niet (hébben. Voor de oudste der kinderen zal spoedig een einde komen aan ihiet zwervend leven, daar hot zich vergrepen heeft ■aan andermans good. Met het jongste schijnt 'het ook 000 lang te moeten duren. VALSCH BANKPAPIER. Men schrijft uit Maastricht1: Het is thans gebleken, diat die' hier aangehouden uitgever van valsdhe Belgische bankbiljetten ook lifn België valsch bankpapier van 20 francs heeft uitgegeven. Een exemplaar van die biljetten is dooi' een1 Belgisch ambte naar van justitie naar hier gebracht, vergeleken met den in beslag geno men stempel, die tot vervaardiging gediend heeft en is daarmede in over eenstemming bevonden. DE VERKIEZINGSOVERWINNING GEVIERD. De kerkelijke partijen te Leiden hebben Vrijdagavond hun verkiezings overwinning op geestdriftige wijze ge vierd, waarvoor het hieuw gekozen Kamerlid, dr. J. Th. de Visser, met zijn familie was overgekomen'. De voorzitters der drie kiasvereeniigihgen 'de heeren ds. Rudolph, A. G. H. Kloots en rat Aal'berse, wenschten deto ge kozene met Leiden en Leaden, met hem geluk. BELANGRIJKE POSTZEGEL- DIEFSTAL. Del politie te Amsterdam ontving bericht van een belangrijken diefstal van staatszegdlsi te Bloemfontein in de Oranje Rivierkolouie gepleegd voor ©ene totale waarde van 2236 pond' Bteriing. Hieronder zijn zegels van' two pence, six pence, six shilling iem two pound). Aan de politie is verzocht deze ze- gleis te trachten op te sporen' en de autoriteiten te Bloemfontein', indien dit gelukt, daarvan in kennis te stel len. INVAL IN EEN SPEELHUIS. Uit Amsterdam meldt men De politie dee'd Zaterdagmiddag half vijf een inval in, bet café „DeOm- mlimmbar", op het Beursplein alhier, waar naar liet schijnt, reeds gerui- metn tijid1 gelegenheid werd gegeven 'tot kanlsspel. Een tiental aanwezigen werden gearresteerd ien naar het po litiebureau Sint Pietersba! overge bracht, om een verhoor te onld'ergaan. De spéefltafél1 em toeibehiooKein werd in beslag igemJoimien. TREINBOTSING. Vrijdagnacht beeft op het grens station Esschien een treinbotsing plaats gehad tusscben een van Ne derland komende goederentrein en een rangeerenlde trein.. Tien wagens werden aan splinters geslagen-, ook een dei' hoofdsporen is geheel ontzet. Met veel vertraging wordt de dienst langs een hoofdlijn voortgezet. Ge lukkig hebben zich bij die botsing geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Men hoopte nog Zaterdagavond de lijn vrij te krijgen. INBRAAK. T© Rozendaa! is Vrijdagnacht in gebroken ten huize van den notaris M. Door het uitboren van een paneel is men de woning binnengedrongen en heeft in verschillende kamers een -bezoek gebracht; kasten zijn openge broken. Een groot aantal antieke en moderne ziülveren voorwerpen en an dere zaken van waarde hebben de in brekers medegenomen'. Gelen der be woners heetft iets van de inbraak be speurd. Er is niet gepoogd in 't kan toor te dringen. Elen jaar geleden is bij' notaris 'M!. 'eveneens inbraak ge pleegd. De heer M. is tegen inbraak Verze kerd. Van de daders, die zeker goed' bekend met het huis moeiten zijn, heetft men nog geen spoor gevon den. NIET NAVOLGENSWAARD. Men schrijft .uit Friesland aan de „Tefl." LnJ da gemeente WijimibritsePadeel, tellende meelr da/n 12.000 inwoners-, doelt het eigenaardig geval rich voor, dat burgemeester, secretaris *en ont vanger iaden buiten de getmleenite wo nen. Deze toestand is natuurlijk in zeer Vele oprichten schadelijk voor de gemeente. Niet, .alleen dragen de ge noemde titularissen niet bij in den gemeentelijken omslag, maar ook diolehJ zij hunne daigelijksehe ihkoo- pen buiten 'die gemeente. Waar het sa laris van den burgemeester f2200 en. vah den secretaris ƒ2000 is, «In deze twee bovendien bemiddeld rijn, derft de gemeente aan hoofdelijken omslag alleen reeds eenige honderden gul dens. VERMIST. Van Hoek van Holland' meldt men Zaterdagochtend om half acht 'is meifc den trein van hier te Schiedam aangekomen D. S. L., stoker bij de H. S. M. Hij heeft daar voor den ma chinist nog eenige werkzaamheden verricht eni iis sedert spoorloois ver dwenen. Mien vreest dat L., een zeer oppas send man, ©en ongeluk is overkomen. DUBBELE MOORD. Men schreef Vrijdag aan de Limb. Koerier „Hedenavond, omstreeks zeven uur klonk de roep door Heerien's straten, dat er twee burgers doodgeschoten' waren. En werkelijk, de algemeen ge achte heeren Nelissen en Peters wa ren doodgeschoten door een paar schurken. Het moet volgens oogge tuigen zich als volgt toegedragen hebben. In het hotel van Van Meebeden za ten aan een tafel eenige personen; later kwamen een drietal vreemden (Duitschers) binnen. Na ©en onbe- duidenden twist werden' zij de deur uitgezet. In de deur draaide rich ©en hunner om, en loste ondier zijn arm door 3 of 4 schoten in den blinde. De heer Peters zakte dadelijk Inden. Hij was getroffen ih de borstkas en was ©ogenblikkelijk ©en lijk. Ook de heer Nelissen, op wien men in het eerst niet lette, bleek getroffen te zijn. De Eerw. heer kapelaan Erens, die terstond gewaarschuwd was, hoorde van dlezen nog de biecht, waarna ook deze getroffene 'den geest gaf. Er was geschoten met ieen groot kaliber rervolver. De politie, dadelijk ter plaatse, zette de kerels na die op de kolonie aan vluchtten. Hier 'kwam de brigadier de Klerk de moordenaars op het spoor. Toen hij hen aanhield, kreeg hij een schot rakelings langs zijn gezicht. Hierdoor verblind, schoot hij hout portant op hen los, waar op de boeven weer de vlucht namen, na eerst nogmaals geschoten te heb ben. Hierdoor kreeg een voorbijgan ger nog een koge«l door zijn (hand. Het is te hopen, dat onze wakkere marechaussees hen nog (hedennacht te pakken krijgen. Den heelcn avond stond het Wil'hel- minaplein vol van menschen en alle mogelijke en onmogelijke geruchten daden da ronde. Er heerscht een die pe verontwaardiging biji 'die burgers van Heerlen. Peters laat een vrouw achter met een 6-tal kindéren. Nelis sen was weduwnaar en vad'er van 4 kinderen. Van andere rijde verneemt men Peters 'kreeg een kogel in de borst en Nelissen een in ©ene zijde. Geeste lijke en geneeskundige 'hulp werden onmiddellijk ingeroepen. Beide onge- Iuk'kigen waren in het hart getroffen en gaven kort nadien den geest. Da daders hadden intussdhen het hazen pad gekozen. Door de politie werd alles in het werk gesteld! om de schuldigen te anresteeren, doch vruchteloos. Door de kolonie te Mus- scheiriigerbeek ontmoette de briga dier de Klerk ©lenige: personen, aan wien hij vroeg of zij niet een drietal hadden ontmoet. Als antwoord ont ving 'hij een schampschot in zijn ge zicht. Een twaalftal schoten .werden nog gelost, tengevolge waarvan een voorbijganger een schot door een arm bekwam. Door de rijks- en gemeentepolitie wordt ijverig naar de daders gezocht. Men vermoedt dat zij zich ophouden in de Kolonie. Een nader bericht zegt Vrijdagnacht te half twee is de hoofddader gearresteerd, na eerst een schot in het been tei hebben ont vangen. STAKING AAN „HET VOLK". „Het Volk" van Zaterdagavond be vat de volgende „Mededeeling van de Directie" „Onze Am sterd ams ch e abonnees ontvangen heden het blad per posh De oorzaak is' niet meer of minder, dan dat onze loopers plotseling heb ben gestaakt. Onze lezers zullen na der ingelicht worden over deze aan gelegenheid, waaruit ze tevens zul len kunnen bemerken, welke abnor male eischen door „partijgenooten" alzoo worden gesteld' aan een arbe'- dersblad, dat als elk ander natuur lijk rekening moet houden met de draagkracht zijner lezers en de om standigheden, waaronder wij allen nog moeten leven."' „Voor heden slechts dit. De com missie van beheer moest de eischen der loopers afwij.'zen. Daarop richtte rich de Loopers-Vereehaging (nl. van ons looperspersoneel) tot ihet P. B. en stalde tegelijkdaarmede mij den eisdh haar Voorstel aan te /nemen op korten termijn. Ieder -begrijpt, dat ik daarop niet kon ingaan. De loo pers schenen dat echter niet te be grijpen en hebben geweigerd' hun wij ken in te gaan. „Zoo spoedig doenlijk zal voor ge regelde bezorging gezorgd worden." SGHIETEN 'EN GODSDIENST. IMen schrijft uit Groningen aan het „ebld.": De scheiding tusscfiien geloovigen en ongeloovigen dlie in 'de politiek zoo veel kwaad! (heeft gesticht, heeft thans ook in de schietsport haar intree ge daan. 'Groningen telt -een viertal schietver- eenigingen, die elk voor zich een niet onbelangrijk aantal antirevolutionai re 'leden hebben. De oefeningen van twee dier vereenigingen worden ge houden (Zondag van 710 en op één dag in de rweek, maar haar reglemen ten veibiedeni (het houden van oefenin gen en wedstrijden op Zondag niet. Dit nu was reeds lang een doorn in !het oog van voormannen der Gerefor meerde Kerk. Tegen (liet beoefenen der schietsport verzetten de beginselen der kerk zich niet, maar wel tegen de ze „iZonldagsontheiliging". Men begon met de geloofsgenooten, wier namen men onder de prijswinnaars vond', aan ite sporen zich af te scheiden van de bestaande vereenigingen. En of er nu onder deze anti-revolufcionnairen schutters waren, die opmerkten, dat (hun de gelegenheid werd geboden hun oefeningen in die week te houden, ja dat zelfs een vereeniging een. dag van den wedstrijd bepaaldelijk voor- ben openstelde, (het hielp niet. Men- bleef aandringen en hét is gelukt. Een Vier tal anti-revolutionairen, die nooit aan de sport iets gedaan hadden, gingen voor; 'zij: noodïgden hun mannetjes uit tolt besprekingen van het plan en dit werd goedgekeurd. Een veertigtal, al len bChoorende tot een der vier andere schietvereenigingen, traden toe. De vereeniging kreeg den naam onzer Koningin. Zoo izai dus de minister van oorlog, 'zoodra de vereeniging Koninklijke goedkeuring heeft verkregen, binnen kort weder aanvrage ontvangen voor 'de verstrekking van geweren, patrm nen en subsidie, voor een vereeniging van personen, die reeds bij' andere vereenigingen iwaren aangesloten. Zoo zijn Idus ook de schietsport-beoefende menschen verdeeld in 'twee kampen. DRIMlBEN MET 'ELEKTRIEK. D'r izijn veel boerkes in stad (Breda) want 't ?s marktdag. 'Met 't lekkere 'Octoberweertje staat ndg hier 'en daar 'n venster open. AcMer 'n geopend kantoorraam is 'n typewriter bezig. Twee boeren, na gedane inkoop en, slenteren voorbijl. (Een merkt den ty pist op, schuift' van verwondering z'n pruim van [Links naar rechts, en roept: „Kek is NilliS, wat doet d'n dieën daor nou?" Nillis kijkt, is even ver- baasd': ,,'t lijkent werenti'g wel of ie piaono Zit te speoilen, maor. ge ooit de meriek nie, alïinig maor: tiktik. „Nee" aegt de ander, „ik" geloof meer asdat 't drukken met elektriek is." En Nillis gelooft 'it ook: „Ze verzinnen toch van alles tegeawoordig", zegt ie bewonde rend. Dan slentert 't tweetal weer ver der. (Br. Ot.). ZONDAGSRUST. 'De Nedenlandisdhe vereeniging tot bevordering 'van 'Zondagsrust zal haar algemeene vergadering houden op Donderdag 22 November, te Leiden. ONGELUKKEN. Aan den Aamhemschen Weg te Amersfoort had Zaterdag een ongeval plaats met een automobiel. De chauf feur raakte zijin stuur kwijt, waar door de auto tegen een boom aan reed en zwaair beschadigd werd. De inzittenden, de 'heer Schreuder en echtgonoote, bekwamen ernstige ver- wwndingienv Dé heer W., bakker, ie Niauiwe- schams, di'e voor ©enige dagen met een zak koren van die trap viel, Js overlieden. De vermaarde Laremsche kunst schilder Alb. Neuhuys is, naar wij vernemen, nit een rijtuig gevallen en (heeft daarbij een .arm gebroken'. Het ongeluk is geschied te Emmen, in Drente. De patiënt is naar Amsterdam gereisd en wordt thans in zijne wo ning aan de Sarphatikade Verpleegd. De nog ernstiger geruchten, Zater dag te Amsterdam in omloop, zijn gelukkig onwaar. („N. v. -dl D.") BRANDEN. Te Nieuw-Amsterdam is het huis van den héér J. Dobben afgebrand. De bewoners, die te bed lagen, ont kwamen ternauwernood. Alles, ook het vee, kwam in dë vlammen om. Er was niets verzekerd. GIFT GEWEIGERD. Naar men verneemt heeft de „Club de Bienfaisance" aan de Gerefor meerde kerk, op den 'Koek 1ö Schin- kelstraat te Amsterdam een' gift van ƒ2500 aangeboden, die echter door den kerkeraad is geweigerd. Men ac'htte het in .strijd met het christelijk beginsel een gift te accep- teeren van een organisatie, wier ba ten voortspruiten uit de speelzucht van het publiek. ALS IN EEN ROMAN. Plus minus 30 jiaar geléden poet ste uit Maastricht een man zijn naam doet niets tér 'zake de plaat, met achterlating van een vrouw en 6 jeugdige kinderen. De aanleiding tot zijn met-de- Noorderzon verdwijnen Sinds eenigen tijd Wad' Ihij in huis zijn schoonmoeder over den vloer ge kregen en met deze dame kon hij 't ganscheliik niet bolwerken. Gevolg'hij koos, zoo al niet de wijste, dan toch' de meest practische partij om aan alle geharrewar een eind te maken'hiji eclipseerde. Sinds hoorde men absoluut niets meer van 'hem. De achtergebleven vrouw, die. rich met behulp der schoonmoeder, zoo goed en- zoo kwaad als 't ging door de wereld sloeg, liep echter op een goe den dag, 10 jaar na 't verdwijnen ihaars gemaals tegen een man aan, die haar evengoed aanstond als zij. het hem deed. Een en ander met deze finale, dat mét toestemming der Rechtbank daar aangenomen werd, dat de eer ste man niet meer tot het rijk der le venden behoorde een tweede hu welijk plaats greep. Bij de 6 spruiten uit haiair eerste huwlijk, werd .dé vrouw met nog een tweetal kinderen gezegend, welke al len nu nog in leven zijn. De 'kinderen van den eersten man zijn zelfs reeds alle 6 gehuwd. Inmiddels stierf de tweede man en andermaal bleef de vrouw zonder le vensgezel achter. Nu gebeurde het een paar maan den geleden, dat een der dochters uit 't eerste huwelijk, welke een café houdt in een dicht bij Maastricht ge legen dor.pje, een vreemdeling bin nen zag stappen, die een glas bier bestelde. Met de woorden„asjeblieft mljlt- heer", bood zij (hem 't glas aan doch' de man, haar scherp aankijkend, zei- dé „Je behoeft tégen mij geen „mijnheer" te zeggen, dk ben je va- deur". Achtereanvolgensverba/zing, uit legging, herkenning en vreugde. De vrouw onmiddellijk met dén weergevonden papa naaur haar ande re zusters en vervolgens verzameling naar d© nog in tricht wonende moeder. Om al te grooten schrik te voor komen, ging een dér dochters voor uit om de komst des doodgewaanden vaders zachtjes aan mede te dealen. Maar jawel, moeder wilde er niets van weten, wilde géén viader zien; hoe zeer men er ook op aandrong, en eindigde met zich in huis ta verstop pen. Troosteloos trok de- man aanvan kelijk af, doch ging weldra nog eens een verzoeningspoging wagen en nu met meer succes. Bij zijn vrouw toegelaten, smeekte hij deemoedig om vergiffenis, ja, trok een revolver te voctrschijn, bood dit moordtuig zijn 30 jaar geleden verla ten eega aan met de woorden „Schiet mij er maar mee voor den kop, ik heb 't verdiénd". Echter, zoo bloeddorstig was de vrouw niet, en h'oeWel d© herinnerin gen aan den man, die haar met de bloedjes van kinderen Met ritten., nu niet IbepaaM' van da alleraangenaam ste waren, kwam 'haar goed hajrt bo ven en Lief zij genade voor recht gel den. Sedert zijn man en vrouw weer knusjes bijeen. Maar.... helaas, overal is een „maar" bij. De zaak is namelijk déze. Toen manlief 30 jaar geleden het hazenpad koos voor de schoonmoe der, heeft hij zich linea recta naar la ville lumière begeven, waar hij jaren lang als schilder in zijn on derhoud voorzag. Te Parijis evenwel komen éviengoed ongelukken voor als elders, en zoo is 't gebeurd dart hij aan de boorden van de Seine op en fat'alen d'ag met ©en doffen slag van1 een dak is ko men afzeilen en sinds onbekwaam was voor zijn werk. Men pensionneerde hem echter. Doch en dat is de „maar" dat •pensioen moet in Frankrijk verteerd worden op poene van anders geen centime te krijgen. Dilemma derhalve„met vrouw en kindeiren in. Maastricht zonder pensioen" of „zonder vrouw en kin deren in Parijs met .pensioen". Immefrs de vrouw vindt alles nu wel heel goed en wel, doch naar Pa rijs gaan, daar voelt ze v'oorioopig bitter weinig Voor. Natuurlijk ligt het onder de gege ven omstandigheden op den iweg van den man om te pogen zijn weergevon den gemalin over te halen hem naar Parijis te volgen. En in deze pogingen is hij reeds in zooverre geslaagd, dat dé vrouw zich 'heeft laten bepraten met man en kroost e'ens een kijkje in die verre stad te gaan nemen. Vian dit slippertje zijn ze echter weer teruggekeerd, en in de woning te Maastricht wordt nu -seder.t dagen 't /Vóór en .tegen gewikt en gewogen van een zich metterwoon vestigen in ■de Franache wereldstad. De naam en woonplaats der ech'tge- nooten we 'herhalen 'hét doen niets ter zake genoeg zij' dat het ge- val historisch is. („L. K.") HOE EEN GEZELSCHAP SOMS WORDT SAAMGESTELD. Gezelschappen komen, gezelschap pen gaan. Hoè ze gaan, merkt het publiek dikwijls genoeg. De manier, waarop sommige troepen worden saamgesteld, wier dagen nog vóór de geboorte geteld zijn, is echter niet algemeen békend. De „Hen- Director" dan gaat op een goeden' dag uit wandelen, de uit geschreven lollen van hot tooneel- sfcuk, waarvan hij de opvoering heeft „aangenomen", onder den arin. Hij begeeft zioh naar een buurt, waar losloopende artisten wonen, belt bij 't eerste 't beste bovenhuis aan en vraagt„Bitte, woont hier ook een acteur? Ja? Is u 't zélf? Goed. Ik heb wat voor u'm prachtige rol, veel succes, Zondagavond... twee gulden vijftig... Morgen Probe"... Wat zegt u, is 't niet genoeg? Spijt mer Kan niet meer geven. Aangenomen dus... O, ja; weet n misschien nóg een ac teur te wonen? Aan den OYérkanf Goéd, Tot morgen," Aan den overkant 'fc zelfde spel, de wandeling van den „Director" van één dag duurt net zoo lang, tot al z'n rollen /verkocht" zijn... Wij zullen niet verklappen in wel ke plaats van Noord-Holland 't ge weest is, diat op deze wijze laatst 'n tooneel-gezelschap werd gevormd. ITALIAANSCHE OPERA. Men schrijft ons Onderscheidene families hier te lande hadden aan de Directie het verlangen te kennen gegeven, haar kinderen opleiding te geven in Ita- liaanschen zang. Zij heeft zich naar die wenschen gevoegd en nu zal, als proeve van1 dat wenschen en pogen, binnenkort een landgenoot©, mej. Walewijk, debuteeren als Santuzza in de „Cavalleria", welke rol door Kaar in het Italiaansch gezongen zal wOr.den. De Directie vleit rich, dat het Hollandsche publiek c/ver Ita- liaansche zangopleiding voldaan zaJ zijn. WELSPREKENDHEID- WEDSTRUD. De sociëteit „De R. K. Leesvéreeni- ging" te Gouda zal tea- gelegenheid van haar 30-j'arig bestaan een na tional en wedstrijd in uiterlijke wel sprekendheid orgamiseerem, welke wedstrijd zal plaats vinden op Zon dag 28 October, 4, 11 ien 18 Novem ber a.s. De wedstrijd zal bestaan uit drie afdéelingen, namelijk voordrachten ernst, voordrachten 'luim en blijspe len. Door H. M. de Koningin, Z. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin- Moeder zijn zilveren medailles voor dezen wedstrijd uitgeloofd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bergambacht ds. J. G.- Dekking te Monster- Bedankt voor het beroep te Kr0werd door ds. J. Werkman te Weddie. 'Beroepen te IJsehnui'den ds. N. C. Bakker te Poortvliet (Verbeterd be richt); te (Brammen ds. Van Her werden te Heem se. Aangenomen (het beroep te Rotter dam door ds. G. H. Wagenaar te Leeu warden; te Nieuwend'am (toez.) door ds. CR. E. Wierenga te Zuidzijpe (N.-(H.). Het Provinciaal kerkbestuur van Drenthe heeft tot de Evangeliebedie ning toegelaten de heeren W. W. Si'ddré en F. M. Muller, beidien cam di van de Utrechtsche Universiteit. Beroepen te Herbajum (Fr.) de heen R. H. v. d. Molen, cand. te Oostwold (Qldambt). KERKVERKIEZING TE KAMPEN. Het vorig jaar hebhen bij de verkie zing van gemachtigden in het kiescol lege d'er Hervormde kerk, de vrijzin nigen en de gematigd orthodoxen de zege 'behaald met 500 stemmen, tegen ongeveer 400 stemmen op de candida- ten der confessioneelen. Dit jaar. nu de zaak ging om de meerderheid in het kiescollege, heb ben 'de laatsten de vrijzinnigen en de gematigden na een hevigen strij'd ver slagen .met ongeveer 700 tegen 500 stemmen, zoodat in 'deze gemeente ■met uitsluitend vier orthodoxe predi kanten, voor de vrijizinnigen voor ge- ruimen tijd 'de (kans is verkeken om godsdienstpred'king en go'dsdienston- derwijs IhUrun geest te kunnen krij gen. (N. iR. Ct.) ALGEM. NED. ZENDINGS CONFERENTIE. In „Bellevue" te Amsterdam werd Vrijdag onder voorzittelrschap van ds. M. A. Adriani de 20e algemeene Nederlandsche Zendingsconferentie gehouden. Ze wierd geopend met het zingen van een zendingslied en ge bed. Daarna hield dé voorzitter de openingsrede, waarin hij enkele his torische bijzonderheden op helt ge bied der zending in herinnering bracht, en wees op de goede resulta- Uit 'bet Engelsch, van HEADON HILL. 40) Ziehier mijn voorstel, zei Leslie Bonder te laten blijken, dat hij de ironie begrepen had. Quayne is overtuigd dat gij op de „Idalla" een of ander heisehe machine geplaatst hebtdat ding is alleen voor mij be stemd welnu, hier ben ik, buiten be reik van alle onheilen, die het jacht kunnen treffen. Bn van d'en anderen kant zullen mijn vrouw en een hon derdtal menschen, die gij zeker geen kwaad toewensch't, noodeloos opgeof ferd worden. Denkt van mij precies zoals ge wilt, maar ik verzeker u, dat ik er do man niét' naar ben om ©en vrouw, die mij lief is, en zooveel onschuldige nTemschen, te laten om komen, als mijn leven tot koopprijs voor het 'hunne kan strekken. Do hartstocht die in zijn woorden doortrilde Was klaarblijkelijk zoo oprecht, dat Bérfcba hem nieuwsgie rig aanzag. Ga /voort, mijnheer Lukyn. Ik kan niet aannemen, noch antwoor den, alvorens gij aan het einde rijt Ziehier, wat ik u voorstel. Stel mij in de mogelijkheid om den com mandant te waalrschuwen voor het gevaar dat het jacht loopt, men kan niet hem spreken door 'bet draadl-ooze telegraafkantoor te Comouailles. En ik van mijn kant verbind! mij om op het uur, dat 'gij' verkiezen zult, onge wapend mij 'te (vertoonen. op de plek waar gij wilt,_zonder dat een levende ziel er vermoeden van hebben zal. Bovendien verbind ik mij om niet den geringsten tegenstand te bieden. Mijn eenig doel is, ik herhaal het, de veiligheid van de „Id'alia". Bertha Rounder ondervroeg de an deren met, haar oogen. Scorrier Vou- les, lui uitgestrekt bij de deur, gaf een toeken van ongerustheid. Fayter Frayne vergenoegde zich mét een soort van onbestemd gebrom. De stemming bleef onbeslist. Houdt mij ten goede, mijnheer Lukyn, maar ik ben verplicht op te merken, dat uw verleden niet juist een goede trouw waarborgt, zei Ber tha met haar welluidende stem. Gij hebt in den detective eén machtigen bondgenoot. Met zulk een man zou het noodeloos zijn opzettelijk bet ge heim van het rendezvous, dat gij zoo goed rijt ons aan te bieden, te vertellen. De minste toespeling zou voldoende zijn om u aanstonds om ringd, gevolgd1 en beschermd te we ten op een manier, dat de overeen komst geheel en al te niet gedaan werd. Wat waarborgt ons, dat gij even zoo goed de wet als de let/ter zult nakomen Dat is juist het zwakke punt van mijn voorstel, riep Leslie. Ik heb die tegenwerping voorzien. Ik kan u niets anders 'dan mijn woord geven om, zooails gij het uitdrukt, even goed. den geest als de- letter dier over eenkomst na te komen. Er moet hier van 'de eene en van d!e andere zijde iets gewaagd worden. Wie waar borgt mij, dat, als ge mijn voorstel aanneemt, de uitleg, die gij. mij zult geven, voldoende en juist is Er was een stilte die Leslie een eeuwigheid toescheen. Daarna her nam Bertha het woord!. Zeg Item nauwkeurig, waar gij de (machine bpvestigd hebt, beval zij. Met gefronsd) voorhoofd, tegensput terende beweging, grommende gelui den, maar rich voor hoogere macht buigende, deed Frayne het. Zijn hee- lé houding sprak het uit: „Ilc was er zéker van Altijd toegevend Noch tans gehoorzaamde hij'. En wanneer?.... wanineer? vroeg L'eslie, na aandachtig elk woord dat hij hoorde in zijn geheu gen geprent te hebben. Wanneer de machine springen moet? zei Bertha, rustig hem te hulp komende. Tusscben drie en vier morgenmiddagwij hebben zoowat op zijn minst vierentwintig uur ge wonnen. En nu, mijnheer Lukyn, la ten we over u praten. Gij zult zoo goed zijn om morgen tusschen een en twee uur na middernacht u op de sHe;le kust van Tittleham te bevin den. Wil u ev'en deze kaart van het graafschap inzien? Ziehier de juiste plek. Haar fijne vinger wees het puut aan, gelegen drie mijlen van de stad Tittleham. WestDownBeacon, is het niet? zei Lesie, naar de aangewezen plaats ziende. Juist. Beneden dit punt, tus schen de hoogte en de zee, strekt zich een breed© strook 'grond uit, die The Floors heet. Als we elkaar daar niet 'dadelijk ontmoeten, wees zoo goed dan uw wandeling uit te strekken langs de hoogite der kust tot aan de Floors. Het is ©en eenzame plek, waar we niet gestoord zullen wor den. En nu, mijnheer Lukyn, rest me nog slechts u dit te zeggen Wij hou den u aan uw woord, gelijik gij ons woord hebt. Zij had er ook bij kunnen' voegen, zooals de Engélsche rechter doet na het, vellen van een vonnis„Moge God uw riel genadig zijnWant zij kondigde 'hem dien dood aan met do zelfde, zekerheid, alsof zij gekleed was in scharlaken en 'hermelijn 1) 'n- plaats van in costuum tailleur met het merk „Worth". Maar deze woor den waren waarschijnlijk geen ge woonte aan 'het tribunaal waarvan miss_ Roumier de afgezant was. Dat kon overigens Leslie niet veel schelen. Met rijn leven had hij het leven van Marion gered. Bleef nog over een grooter gevaar dan de dood: dé nabijheid van Lukyn. Hoe haar diaarvan te bevrijden! XXVI. Terwijl de motorboot na het lange wachten zich naar de „Idalia" richt te, bleef Marion in gedachten ver diept. I11 tegenwoordigheid van Saunders was het onmogelijk te spre ken over het gebruik van haar na middag en haar hart was te vol om over onverschillige dingen te pra ten. Zij vergenoegde zich met snel aan -het oor van d'en zwijgenden man aan haar zijde te fluisteren Nieuws Een hoop nieuws Al les gaat nu goéd I Is 't waar? 't Is niet to vroeg... was het antwoord dat zc kreeg, en 1) Het amMscosituuni van de En- gelsche rechters. diat 'haar in een soort van ontstelte nis deed vervallen. Niet zoozeer in de kleuriooze manier en den toon, waarop zij: gesproken werden een toon van slecht humeur dien, rij van Leslie niet gewoon was, en waartoe zij hem niet in staat rekende, vooral tegenover haar!.... Maar haar lief hebbend nairt wist duizend veront schuldigingen uit te vinden hiij. wa3 'Vermoeid en zonder twijfel uitgeput. Hij was koud, die groote mantel, die hij zich had aangeschaft, bewees het..,. En alls biet ongeduld, de onge rustheid zijn gewone hoffelijkheid een weinig uit rijn humeur hadden, gebracht, was h'ét te verwonderen? Zoodra zij den voet aan boord had, wendde Marion zich tot d'en kapi tein. Ik heb iets aan den commandant te zeggen, verklaarde ze met een lie ven glimlach'. Ga u gauw wat op knappen, .gij zult er net zoo goed be hoefte aan hebben als ik. Over vijf minuten vind' ik u in de salon. Kapitein, zei ze vervolgens tot den commandant^ in het heiligdom van den ouden zeeman tredende, ik vrees, dat ge mij erg lastig vind Ik kom een verandering in uw plan vragen. Ik wilde vanavond', liefst da delijk, van Exmouth vertrekken (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5