NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7169 Verschijn! dagelijks, behalive ©p 2en- ers Feestdagen. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1906 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b{s Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN CCCCXXII. SOCIALISTEN IN DEN GEMEENTERAAD In een van onze vorige nummers hébben wij meegedeeld, dat bet Raadslid de (heer L. Moidoo, zich heeft aangesloten bij ide vrijzinnig-demo cratische ki-esvereeni-g-ing, of juister gezegd: bij de iafd. Haarlem van den Vrijzinnig-De-mio cratischen Bond. Dit is in zooverre een merkwaar digheid, dat toen enkele jaren gele den de heer Modoo, o-m zich zijn vrij heid van handelen te verzekeren, als lid van de iSoc. Dem. Arbeiderspartij bedankte, hij ons daarbij tevens ver klaarde, sociaal-democraat te willen Wijven. "Vandaar, dat ik hem nu op zocht omi te vernemen, of hij sedert dien tijd van gedachten was veran derd. „Och", zei de heer Modoo, „er komt in de statuten van de vrijzin nig-democraten een bepaling voor, waarbij de handhaving van het pri vaat bezit wenschelijk wordt ver klaard. Ik voor mij ben voor de af schaffing van dat privaat bezit nu zoo huiverig niet, dat zal vanzelf wel komen, maar het zal nog heel lang duren en wij zullen het zeker niet meer beleven. Ik denk, dat ik zoowat tusschen een vrijzinnig-democraat en een feilen sociaal-democraat insta.. De D. A. P. werkt veel met pro gramma's en nu zou'je denken, dat je eenmaal lid van de ipart-ij, niets anders hebt te doen, dan maar langs het lijntje te loopen. Zoo gaat- het intusschen niet. De praktijk is altijd anders, dan de theorie. (Meer en meer heb ik loeren inzien, dat het goe'd. is, de verbeteringen te nemen, idie men krijgen kan. Waarom ik mij dan bij de vrijzin nig-democraten heb aangesloten? Och, omdat het vereenigd zijn toch zijn voordeelen heeft. 'Als een verkie zing naderde, begon het toch zoo'n beetje in ine te gisten en al sloot ik me dan ook aan bij een verkiezings comité, toch hing ik er ten slotte al tijd maar zoo'n beetje bij. Als lid van een vereenigang'kan je meer invloed uitoefenen. 'Bovendien vond ik de ma nier van strijdvoeren van dei vrijzin nig-democraten veel mooier, dan die van de sociaal-democraten. Ik heb onlangs professor Drucker hooren spreken," dat was sober, daar nam.' je iets van mee en wie het er niet mee eens was, moest er maar tegen op komen. Maar bij- de sociaal-demo- craten! Zelfs wanneer, iemand het mooiste ding van de wereld deed, werd er door dei soc.-democraten al tijd iets achter gezocht, wanneer hij geen sociaal-democraat was. Ik ben ook daarom lid van den Vrijz.-Dem. iBond geworden, omdat ik de samenwerking met de Liberale Unie voor onze gemeente zoo geluk king vind, vooral met het oog op den gemeenteraad. Toen ik nog lid van de S. D. A. 'P. was, heb ik zoo dikwijls gezegd, dat het verkeerd was om te zeggen: „een sociaal-democraat of niemand anders." Maar daarvan wilden ze niet we ten. Toen Domela Nieuwenhuis pas optrad, weet ik nog wel, dat we meen den, dat een sociaal-democraat een buitengewoon mensch wezen moest. Toen de partij' grooiter werd, is ze meteen slechter geworden. Zoolang we voor onze overtuiging alleen maar een pak ransel konden krijgen, ble ven de zoogenaamde lintellectueelen op een afstand, maar naderhand, toen er in de pabtij: goed betaalde betrek kingen vrij kwamen, werd daar van alle kanten op losgestormd. Zelfs in de vergaderingen was er duidelijk af scheiding te zien tusschen de hoeden en de petten. Een heer kon veel meer doen voor hij tot de orde geroepen werd, dan een arbeider. Als die maar 't minste misdeed in hun oogen, dan gingen zijn kameraden op hem het gauwst en 't meest aan 't hakken. Ja, 't klinkt vreemd, maar zoo is het. En wat'de verbeteringen betreft zijn er 'altijd twee stroomingen. Volgens de leene moet je de maatschappij be ter maken, dan worden ook de men- schen beter. Zoo zeggen de sociaal democraten. (Maar volgens de andere strooming moet jé de menschen ver beteren, dan wordt de maatschappij vanzelf beter. Ik geloof, dat het alle bei waar is. Tracht de menschen te verbeteren en verbeter meteen ide om standigheden, waaronder zij leven. Het is een heerlijk ding, een verbe tering totstand te kunnen helpen bren gen, al is die ook nog zoo gering!" •Ziedaar wat de heer Modoo mij me dedeelde en wat zeker wel den indruk geeft, dat hij thans de sociaal-demo cratie voor goed den rug heeft toege keerd. Er moet wel een groote ver andering zijn gekomen in zijn denk beelden, sedert bij zijn ouders in de Schoolsteeg de ruiten werden ingesla gen, omdat hun zoon ,,bij! de socialis ten was gegaan!" Was het wonder, dat dit interview mij in gedachten terug voerde naar de dagen van 1899, toen bij de perio dieke verkiezing voor den gemeente raad niet (minder dan vier volksman nen tegelijk door de kiezers daarheen werden afgevaardigd? 't Is zeven jaar geleden, maar toch kan ieder, die deze d,agen meemaakte, zich' nog wel her inneren, hoe der burgerij, de schrik om 'tihart sloeg bij de gedachte, dat Haar. lem plots omgedraaid en zóó rood was geworden, dat voortaan geen enkele •zetel meer veilig wezen zou. Als. dn triomf, kwamen toc-n de hee- ren Modoo, Groot, Hofland en Schram gezamenlijk de Raadszaal binnen. Weliswaar niet allen sociaal-demo craten, alleen de heeren Modoo en Hofland behoorden tot de S. 'D. A. P., de heer Groot noemde zich vrij-socia- list en de heer iSchram meer in 't al gemeen democraat. En ook buiten de •Raadszaal scheen het, of de invloed van de uiterste linkerzijde zich zeer uitbreiden ging. De leider van de S. D. A. P. zelf, Mr. P. J. Troelstra. kwam hier wonen. Met- hem vestigde zich een andere spreker van talent in onize stad en het scheen een kortepoos, of Haarlem om zou gaan in dien zin, dat andersdenkende Raadsleden hun zetel alleen bij de gratie van de S. D. A. P. zouden kunnen behouden. Het was 'dan ook volkomen in die lijn, dat in 1901 de beer Hugenboltiz eveneens in den Raad gekozen werd. We mogen niet anders zeggen, dan dat er in den eersten tijd onder de le den van de nieuwe groep «een koorts achtige werkzaamheid heersoht-e. Tot dusver steeds buiten den Raad gehou den, hadden zij om zoo te zeggen al les te vragen en over alles te spreken. De Raadszaal heeft in die dagen bij elke gelegenheid van hunne redevoe ringen weerklonken. Het waren da ge njva.n wrijving, dikwijls van bittere woorden, men had zich nog niet aan gepast-, de "meerderheid aan de (min derheid, noch omgekeerd. Van liever lede begon /evenwel die verhouding te veranderen, de grenzen doezelden wat uit, verschillende leden der meerder heid begonnen te gevoelen voor de nieuwe denkbeelden, die in den Raad werden gébracht-, al bleven zij afkee- rig om de consequentie zoover door te trekken, als de nieuwe oppositie dat wenschte. Dikwijls lieten zij haar zelfs alleen staan, om de eenvoudige réden, dat het niet altijd mogelijk was mee te gaan. Dë voorstellen namelijk die gedaan werden, waren soms niet, soms uiterst oppervlakkig toegelicht, de gevolgen er van niet altijd behoor lijk overwogen, soms zelfs anti-demo cratisch, zooals het voorstel tot ver mindering van het subsidie aan he<t muziekkorps. En in de laatste jaren is het scherpe, het agressieve van de vroeger gevoerde oippositie geheel en al verdwenen. Eerst was het de heer Modoo, die practische politiek verkoos 'boven een stelsel van onvruchtbare en onvervul bare eischen; vervolgens de heer Hof land, tdie, na een periode van zicht bare verslapping, zijn mandaat neer legde om zich aan zijn zaken te kun nen wijden; daarna 'de heer Schram, die zijn invloed verdwijnen zag. De heer Hugeniholtz (had van het schitterend spreektalent dat hem is toebedeeld, ge-en nuttig gebruik' weten te maken. Hij had: al spoedig het oor van dén Raad niet meer èn er gaan thans tal van verga ringen voorbij, dat hij niet aanwezig is. Alleen ide heer Groot bleef zichzelf gelijk, tma-ar hij vindt in een zwakke gezondheid een ernstig beletsel tegen het vervullen van zijn lidmaatschap. Er'is dus in die zeven (jaren wel veel veranderd. -Of de daad van dé kiezers van 1899 geen invloed heeft ge had op de geschiedenis der gemeente, is een vraag, die ik later misschien wel eens de gelegenheid zal hebben om te beantwoorden. J. C. P. - -'■ ■ywi KENNEMERPLEIN. Ingang Vestibule. Contróle. CD Bestel- en JJlgoederen- Loods. (BaljuwBlaan) Doorgaande treinen van Amsterdam naar Rotterdam en den Helder. LOCAALTREINEN NAAK- ZANDVOORT EN UITGEEST. Telegraaf. n 2 2 lokalen enz. Garderobe. D. o; Wachtkamer Buf Restau Wachtk. Dames Wachtk. lilde klasse. fet. ratie. Ileklasse. salon. Ie klasse. i Dienst- lokalen. Spoorbaan RotterdamAmsterdam. Treinen naar Amsterdam. W p PLAATS VAN HET OUDE STATION. 3 =3 05 Nu die dag, waarop biet eerste ge deelte van, ons nieuw hoog-statiom iu gebruik genomen zal worden, met rassche schreden- nadert, meenen we onzen lezers geen oindienst te -doen eene beschrijving te geven, van het eiland-perron, bet gedeelte, dat Maan dag a.s. voor -dien dienst zal worden opengesteld. Ter verduidelijking geven we hier bij een schetsteekoning, waarbij men in het oog gelieve te houdieu-, dat de onderlinge verhouding der afmetin gen niet in allen deete aanspraak ma ken wil op nauwkeurigheid. Dit is ook niet beslist noodzakelijk, daar we bier alleen be-doëleai een overzicht van bet -geheel te geven. NAAR DE TREINEN "Wie van Maandag af per trelib onze stad wil verlaten, zal -natuurlijk het Stationsgebouw op het Stationsplein gesloten vinden. Om op het perron te komen, moet -bij zich eene wandeling getroosten door een der tunnels aan den Kruis- of Jansweg naar het Kennemerplein, waar het hulpgebouw geplaatst is. Het hulpstation, -dat uiterlijk een niet onaaugenamen indruk maakt, ondanks zijn soberen «n eenvoudi ge® bouw, is, wat de in-deeling be treft, in hoofdzaken gelijk aan het nieuwe stationsgebouw, dat aan het Stationsplein zal verrijzen-. Door de ingangsdeuren de met -gewone klin- 'kerbestrating bevloerde vestibule in- koimendé, ziet nuen rechts de loketten voor de plaatskaartjes, en links een bag-agelokaal. Doorloopende komt men-aan dedfub- beüe controle, welke men pa-sseeren moet om in de personentunnei te ko men. Aan den ingang van deze tunnel krijigt men reeds een voorproefje van eene moderne stationsinrichting door de beleende bordjes „Naar de Trei nen Aan het einde dézer tunnel, welker wanden uit verglaasde witte; steen zijn opgetrokken, h-etgeeu- zeker ook tot de uitstekende verlichting dezer ondergrondsobe gangen bijdraagt, be vinden zich vier breede trappen, wel ke toegang geven tot het eiland-per ron. Deze toegangen zijn op -de teeke- ning met -een- 2 aangeduid). OP HET EILAND-PERRON, Om eene regelmatige beschrijving te geven van hetgeen hlier boven te zien is, begeven we ons eerst naar het meest Oostelijk gedeelte. Mén heeft, hier omhoog een eigenaardige kijk op het omliggende terrein. Naar de zijde van- Amsterdam ziet men de spoorbaan zich over een zeer groote lengte uitstrekken. In -de verte steken de gashouders der lichtfabrieken hun cylinders hoog boven de omringende gebouwen uit. Dichtbij bemerkt men de loods voor bestel- en ijlgoederen. Nu eens gekeken naar de vier ge bouwen op het perron. Deze zijn alle opgebouwd uit ver glaasde witte steen, welke- kleur aan genaam afgewisseld wordt door blau we banden. Da voetingen der gebouwen zijn- van hardsteen, terwijl een ruim ge bruik gemaakt is van geolied houtwerk voor vensters en deuren, dffie voorzien zijn van h-ardglas en gewoon glas. Het eerste gebouw (A) bevat eene werkkamer voor den onder-stations chef, een magazijn voor de af deeling vervoer en eeniige dienstlokalen. Een- vertrek wordt ingericht tot wachtka mer voor krankzinnigen, die vervoerd worden. Door dezen maatregel -zal den anderen reizigers menig onaange naam tooneel bespaard worden. In den muur aan dë Westzijde van dit gebouw is een tegeiplaat aange bracht, idffie in frissche kleunen een tweéta.l oude vervoermiddelen te zien geeft, nannelijk -een schuit en een di ligence, voorzeker -eien scherpe tegen stelling met onze huidige vea*keers-; middelen. Het tweede gebouw (B) in oppervlakte het grootste der vier, wordt inge richt tot wachtkamers enz. De tëéke- -ning geeft aan hoe de indeeling is. De meubileering is nog niet op orde, daarover hopen we later nog het een en ander mede te deelen. Alle wacht kamers en de restauratiezaal worden verlicht door electrische gloeilam pen, die in hangers van modern ko perwerk zijn bevestigd. Alleen de derde klas wachtkamer woTdt door drie groote electrische booglampen verlicht. Dit vertrek is flink ruim en ziet er met zijn verglaasde tegels van groen en paars marmer prettig uit. Boven den ingang van deze wacht kamer is weer een tegel-tableau aan gebracht. waarop behalve de aandui ding van de wachtkamer een vliegend wiel prijkt, de tegenstelling dus van de zooeven genoemde tegelplaat. Sier lijke ui-tsteekborden geven bovendien door blauwe letters op gelen achter grond de bestemming der verschillen de deelen aan. Het volgende gebouw (C) is hét hoogste. .Het bestaat uit drie verdie pingen. Beueden zijn de localiteiten voor de telefoon, -de telegraaf, de gar derobe en het kantoor voor de „door gaande" plaatskaarten. De eerste ver dieping is voor den chef ingericht. "Van hier uit bestuurt hij het geheele station, gelijk de kapitein van een schip dit op zijn brug doet. Boven is een groote seininrichting aangebracht. Zeker met bet oog op de telegraaf en telefoon toont een te gelversiering in den gevel van dit ge bouw een vlucht zwaluwen. Het vierde gebouw (D) eindelijk be vat verschillende dienstlokalen, o. a. voor de posterijen en voor tijdelijke berging van bagage. De twee vierkantjes op de teeke- ning gemerkt met een 1 zijn de trap pen, die de reizigers van het station naar beneden in een tweede tunnel brengen. Dit zijn dus de uitgangen. Tusschen deze beide uitgangen zijn, evenals tusschen de ingangen, elec trische liften aangebracht. Deze lif ten, geleverd do-or de Haarlemsoh-e Machinefabriek, zijn dubbel. Elk kan 850 K.G. te gelijk naar ben-eden of naar boven brengen. DE STATIONSKAPPEN. Ten Westen der stationsgebouwen splitst het perron zich in twee dee len, welke gescheiden zijn door het z.g. zakspoor. Een groote kapr ge schraagd door twintig bogen, over welft dit gedeelte. Alleen de opstaan de zijden zijn voorzien van glas. Het bo-ogstuk is aan de onderzijde met ge olied h-out afgedekt.. De horizontale zijstukken beschermen de reizigers tegen den regen. Des avonds wordt dit gedeelte verlicht door 15 boog lampen. Van hier vertrekken en ko men aan de lokaaltreinen n-aar Uit geest en Zandvoort. Iu tegenstelling met de kap over het Westelijk deel van het perron is die, welke de Noordelijke spoorbaan en het daar bij behoorend perrongedeelte over dekt nog niet gereed. Evenwel, er wordt met alle kracht aan gewerkt, zoodat men hopen mag, dat ook deze overkapping spoedig klaar zal zijn. Op de teekening zijn de pilaren der beide kappen door stippellijnen aan gegeven. De Zuidelijke spoorbaan en de daaraan liggende perrons (midden- perron en eerste p-earon) worden eveneens door een kap overdekt. Dlfi zal echter nog wel een poosje dureö daar eerst het gedeelte, waar nu dei treinen rijden, opgehoogd moet wor den en de oude kap, die thans uog haar zwartgerookt halfcylind-ervor- mig dak in al zijn 1-eelijkheid voor de bezoekers voor -het eiland-perrotf ten toon spreidt, moet worden ge sloopt. Maandag zal dus dit gedeelte in gebruik worden genomen. Maar eer het zoover is moet er nog heel wat gedaan worden. Het zijn dan ook drukke dagen, druk voor de ingenieurs en de aannemers en hun personeel, druk ook voor den sta tionschef en zijn ambtenaren en be ambten- Het stationspersoneel zal dankbaar) zijn als de laatste tirein -het oude sta tion verlaten zal hebben en de eer sten, die met de uitvoering van hefi nieuwe bouwwerk belast zijn, zullen niet minder blijde zijn als na een nacht van ingespannen arbeid de eer-' ste trein Maandagmorgen van het nieuw Hoogstatiou vertrekt. Ten slotte meenen we, dat ook wij, Haarlemmers, die reeds zoolang ge hunkerd hebben naar een nieuw sta tion, Maandag in alle opzichten te vreden mogen zijn, dat dan voor een groot deel een einde is gemaakt aan onze stationsmisères..

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1