NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e jaargang. No. 7175 Verschijnt dagelijks, behalve @p> Zen- ©rs Feestdagen. donderdag 15 november 1906 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N, Voor HaarlemPfR. DRI.E MAANDEN:. f i 20 JlMf „Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom "der Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 K^pYj|§|ip^" v^n Vraag e.n Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Afzonderlijke nummers0,02'A W Sb*iSK» <4s« plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en AdvertentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertentiCn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs31Faubourg Montmartre. BERSTTE BLAD. ACiENÖA DONDERDAG 15 NOVEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 23 IUT. Schouwburg Jansweg: Het NecL&rl, l'ooneel: Trilby, 8 uur. Weten en Weiiken: Jaarlij ksche Al- emeene vergadering, 8|- uur. Café-zaal De Kroon: Wiener Daimen lapel „Euphemia". Teyler's Museum: Tentoonstelling au Photo gravuren, enz. OM ONS HEEN ccccxxyii. ENTERiN ATI 03N1ALE VERE'ENIÏG INtG VR'BDE-TENTO QNSTBLLING Af en toe kunnen we in de courant szen, dat er oen nieuwe -afdeeling is pgericht van de Internationale Ver eniging Vrede-Tentoonstelling in deze (ad. ien in die, ook wel in een stadje, elfs wel dn een dorp, met goedklin- snde namen in 't bestuur. Wat wil dan toch eigenlijk die I. V. T.? (Dat is spoedig beantwoord: ze wil leun, nieuwe leden. 0 wee, izeggen de menseden, alweer len nieuwe vereeniging. En ik ben al id, van deze en van die en van nog en andere, als ik alles optel wel een ozijn bij elkaar. Wat moet ik dus net izoio'n nieuwe vereeniging begin- en? Als ik iemand zóó hoor spreken, enk'ik altijd aan een zwaartillenden ader, die toen hij zijn zes aankomen- e jongens hekeek, in zichzelf Zei: ,,wat toet ik er mee beginnen? er is van Hes al genoeg in de wereld', kooplui ij; de vleet, bakkers, slagers en krul- eniers meer dan te v.eel, ambtenaren lij het gros; och, oöh, die arme jon gens van mij zullen overschieten!" Hij «dacht niet deze zwaarmoedige va ler, dat er toch altijd weer plaatsen ipenkomen en dat de maatschappij in laar samenstelling zich altijd weer ïijzigfc ,en vervormt, zoodat er voort- lunend kans is voor jonge menschen, lie vooruit willen en... waar wat in 1 Met vereenigingen gaat het niet an- lers. 'i Is waar, er zijn op dit oogen- ilik zóóveel, dat we haast zouden af spreken, olm ier nu maar eens een aar jaar lang geen nieuwe meer op e richten. Maar wanneer er dan in lien tijd eens een nieuw denkbeeld op- wam, waarvan iedereen zei, dat het óo mooi ds, dat daar nu toch een 'ereeniging voor moest worden tot itand gebracht... wat zouden we dan loen? Oöh, 'rt is niet verstandig, wanneer rij met onze zwakke handen de golf tan den tijd willen keeren of afleiden. Haat ze oip een oogenblik ook al te loog op, dan valt ze het volgende mo- ient ook des te lager neer. Wanneer sr in een overdrijving van vereeni- (fflgszin te veel vereenigingen tont- itaan, dan komen er door den naituur- ijken loop der dingen ook weer veel 'au die ziekelijke producten ten val. 'Laat ons dus niet bevreesd wezen oor een nieuwe vereeniging en liever ragen: wat wil ze? is haar doel goed? Nu heeft de Secretaris-generaal van Ie Vereeniging, de man ook van wien, ils ik mij niet bijzonder vergis, de erste gedachte is uitgegaan, daar- iver een boekje geschreven. In het kort is het doel van de I. V. V. T. dit, lat de oorlog zaïl verdwijnen, daarvoor Q de plaats een internationale recht spraak zal worden gesteld en dat zij fit zal trachten te bereiken door het tit stand brengen en houden eener ïfeeldvrede-tentoonstelling in Neder- and, bij gelegenheid van de voltooiing so inwijding van het Vredespaleis te 'fi-Gravenihage; verder door het inrich- en van Congressen en het doen hou- ien van voordrachten, het zoeken van ^menwerking met vereenigingen, die &n gelijksoortig doel beoogen. het uit leven van geschriften ien het uitschrij ven van prijsvragen. Dus, zegt de lezer misschien, een pnti-militaristische vereeniging? Ja, zoover, als de vereeniging den oor log afgeschaft zou willen zien; neen, In zoover, als zij er niet aan denkt fioor ons land het voorbeeld te doen geven. - ).Want," zegt de secretaris-generaal in zijn boekje, „gewapend moeten wij blijven. Het ligt niet in onze natuur, „aan den aanvaller eerst de rechter- „en dan de linkerwang .aan te bieden „en hem 'toe te voegen: „hier, neem „alles wat wij aan de zee ontwoekerd „hebben, maar doe ons alsjeblieft geen „kwaad. „Neen, de kaas v>an het brood „te laten eten is onze gewoonte niet. „Wij zijn èn tegenover onze voorva- „deren èn tegenover onze kinderen „verplicht, ons moeizaam verkregen „bezit te verdedigen." 'Maar wèü drukt op ons loodzwaar de gewapende vrede. De schrijver geeft daarvan een paar staaltje». In 1904 was het totaal van de Rijks uitgaven 175.942.175.01. In dat jaar werd' voor leger en vloot uitgegeven een som van f 46.030.273, dat is dus meer dan één vierde van het ritaal. En daarhiji zijn dan nog niet eens be rekend de rente en aflossing van de leeningen, die in den loop au de ja ren voor leger en vloot zijn aange gaan. En nu gaat hij aan 't vergelijken. De gezamenlijke 'kosten van 't droog maken der Zuiderzee worden geschat op 189 millioen gulden. Daarvan zou door binnenlandsche leveranciers voor 118 (millioen gulden aan materiaal kunnen worden geleverd. Deze droog making zou aan ons vaderland 194.410 hectare goeden bouwgrond toevoegen. 'Maar waarom geschiedt dat dan niet? Omdat de stand' van onze financiën 't niet toelaat! En meer dan 46 millioen per jaar aan leger en vloot! De gewapende vrede, zegt de schrij- ver, drukt niet alleen loodzwaar cup ons, maar in nagenoeg gelijke mate op onze TiaXmrori. Do -PooJooHio <31. cLcuf - Johann von Bloch heeft in zijn werk der K r i e g zelfs de onmogelijkheid van een toekomst oor log aangetoond. Om maar iets te noennen, zal een oorlog tusschen het twee- en drievou dig verbond kosten: Aan Duitschland 20 millioen Mark. Frankrijk 20 Rusland 22J Oostenrijk 10| Italië 10 per dag. Dat is dus te zamen 283 millioen mark perdag. Ongerekend natuurlijk de schade, toegebracht aan handel, nijverheid en landbouw en verschuldigde schadevergoedingen. (Verder toont hij iaan, dat het onmo gelijk wezen zal, die reusachtige le gers langer dan een maand geregeld van levensmiddelen te voorzien en dat nog niet de helft van de gewonden vol doende heelkundige (hulp zal kunnen verkrijgen. iEn de oorlogen zelf? De veldslagen zijn zóó bloedig en zóó vernietigend, dat de kampende par tijen door uitputting moeten ophou- den, 'zonder tot een positieve beslissing te zijn gekomen. De oorlog duurt 'zoolang, totdat de strijidende volken ido-or economische verzwakking gedwongen zijn hem te eindigen. Ven eene beslissende overwinning is geen sprake. Het gehieele huishouden der oorlog voerende staten wordt in de war ge bracht; honger, ellende en verbittering komen onder de menschen, terwijl door samenwerking van epidemieën, revolutie en anarchie het inwendig le ven der oorlogvoerende natiën wordt bedreigd. 'En waar wij: dus, zoo zegt de schrij ver der brochure, door enkele dagen geringe studie kunnen aantoonen, dat practisdh een Europeesche oorlog tot de onmogelijkheden behoort, is het dan niet een schoone taak, de men schen zoo spoedigjmogelijk te overtui gen, dat het méér dan dwaasheid tis, zulke enorme legers in stand te hou den? Hij vertrouwt, dat tot de bevorde ring van deze gedachte de Vredes-ten- to on stelling het hare bijdragen zal, dat de menschen zullen worden wak ker geschud; en gewezen oip een bete ren weg. Eh juist in Nederland zou de plaats zijn om die te houden. In Nederland is 't Hof van Arbitrage ge vestigd, in Nederland zal het Vredes paleis worden gebouwd. Nederland sloot met Denemarken een tractaat, waarbij bepaald werd, dat alle voor beslechting door arbitrage vatbare ge schillen, zonder uitzondering, door middel van scheidsrechters uit den weg zullen kunnen worden geruimd. Nu kan men hierom lachen en zeg gen, dat Nederland en Denemarken toch wel niet met elkaar in oorlog zonden raken, maar dat is de zaak niet. Dit is de qua es tie, dat hiermee, zij; het dan ook door twee kleine vol ken, de eerste stap is gezet op de baan der arbitrage, die ons op den duur zal moeten wegvoeren van de gruwe len van den barbaarschen oorlog. Ook voor "Haarlem' en omstreken is een af deeling opgericht. Voorzitter is Mr. A. W. Thöne, auditeur-militair, secretaris Mr. H. Ph. 't Hooft. De bur germeester i(s eere-voorizi'tter en wie nog meenen mocht, dat hier ieen -wild anti-militarisme aan 't werk is, zal worden gerust gesteld door de namen van tal van dienstdoende of gepen sioneerde officieren in het bestuur: Kolonel van Steenlhardt Carré, kolonel Neeteson, ritmeester Maas Geester.a- nus, generaafl-maijoor Van Tueren- hout, gep. kapitein ter zeer Sybrandi, gep. kol. der artillerie baron Van Lyn- den e. a. Zoo moet het worden, dat ook de militairen den vrede beschouwen als het Ideaal. Maar ook dè groote massa moet daarvoor worden gewonnen. Waarlijk, het zou .jammer zijn, als deze Vereeniging niet ware opgericht. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht VERKIEZING SMAATREGELEN. De redacteuren en voornaamste medewerkers van alle bladen te Odes- sa zijn voor de overheid opgeroepen en gedwongen t.ot onderteekening van een stuk, waarin zij verklaren niet tegen de- verkiezingen te zullen senrrj vien. in irex aigwiuwsu uuntre iro- zers niet op te zetten tegen de re- geering en in verzoenenden geest te zul'len werken. Wordt er gehandeld in strijd' met deze belofte, dan ver valt ieder lid der redactie in een hos te tot 3000 Rbl. of 3 maanden hechte nis, terwijl het blad wordt onoehe- ven. Alle bladen zijn voortaan onder worpen aan de militaire censuur. GRAAF WITTE. Graaf Witte is, naar de Times- correspondent te Petersburg bericht, te Woïkofski aangekomen op zijn weg naar den Kaukasus. Het gerucht loopt nog steeds, dat hij hiet voornemen heeft zich candi- daat te stellen voor de Doema. Dit bericht is in tegenspraak met de mededeeling van het Journal, dat Witte waarschijnlijk tot Russisch ge zant te Patrijs zal worden benoemd. Nelidoff zou dan lid van den Russi- schien rijksraad worden en prins Obolinsky gezant te Berliin. EEN AANSLAG OP GENERAAL RENNENKAMPF. Uit Irkoetsk Wordt gemeld, diat daar een aanslag heeft plaats gehad op generaal Renrtenkampf. Deze wan delde door de stad, vergezeld van twee aides de camp. Hij ontmoette een man, die tegen een muur stond geleund. Op hiet oogenblik, dat de generaal hem passeerde wierp de man een bom naar hem, waardoor alle ruiten in de buurt verbrijzeld werden, maar de generaal bleef als door een wonder .gespaard. De dader, die aan den voet gewond was, werd gearresteerd <en zal voor een krijgsraad terechtstaan. Uit andere landen. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer hervatte de bespreking van de interpellatie over de wet op de scheiding. Minister Briand ver klaarde in antwoord op een uitvoe rige rede van Jaurès, dat die Paus alleen tegen de wet was. wegens de financieele contröle door de leeken uitgeoefend, maar dat hij ze verwierp in de meening. dat ze in strijd was met de leerstellingen der Kerk. Zich daarop tot de rechterzijde wendend1, zei'de de minister Geeft den Paus den raad een verzoenende houding aan te nemenals burgers van dit land hebt gij niet het recht, uw be langstelling te onthouden aan den godsdienstvrede, bet is mogelük, dat u slechte raad is gegeven, maar in de encycliek is u door den Paus be volen u rustig te houdenblijft gij rustig, dan zult gij uwe godsdienst plichten kunnen Vervullen, maar wanneer gij den raad van den Paus in den wind slaat, en zu.lt trachten de dweepzieke bevolking tegen de wet ■op te zetten, dan zult gij komen te staan tegenover de wet in haar volle kracht. Tot de linkerzijde zeide minister Briand „Wij verzoeken u om nw volle ver trouwen zonder hetwelk het ons on mogelijk zal zijn onzen plicht te doen in het belang van Frankrijk. De voorzitter Brisson deelde mede, dat bij hem verschillende moties wa ren ingediend. Die van den heer Maujau. als volgt luidend „De Ka mer, de verklaring der regeering goedkeurende, vertrouwen stellendie in haar vast besluit om de wet op de scheiding onveranderd toe te passen, en iedere toevoeging verwerpend, gaat over tot de orde van den dag' wordt aangenomen met 416 tegen 130 stemmen. EEN BOERENINVAL IN DE KAAPKOLONIE. De niet heel vertrouwbare „Stan dard" weet te Vertellen, dat de Hot- tentotten nabij King Williamstown de grens zouden zijn overgestoken en 'verscheidene politiemannen gedood 'hebben. Lord Selboirne is te Kaapstad uit Transvaal aangekomen. De „Argus" schrijft dat eerbied waardige en aan de wet gehoorzame Hollandsche kolonisten zeer veront waardigd zijn over een daad, die als bewijs zou kunnen gebruikt worden, dat de Hollandsche kolonisten zich niet volkomen onderwerpen aam de Britsche vlag. De „South African News" beschouwt den raid als een eenvoudige politie zaak. De „Cape Times' insinueert, dat al 18 maanden geleden gelruchten van zulk een inval zonden hebben ge- loopen. Uit Kaapstad komt vam 12 dezer nog een bericht, luidende „De patrouille van den inspecteur White ontmoette Ferreira gister avond op 14 mijlen oostelijk van Upmgton. Na een hialf uur vechtens trok Ferreira af, terwijl White naar Upingiton terugtrok, door een zonne steek getroffen. Er zijn nu drie par tijen de e6ne, honderd man, aange- bist fist harnas gegaan, en een derde is juist de grens vam Duitsch Zuid-West-Afri- lca overgetrokken. White, die dezen morgen weer hersteld was, is meit 40 man politie van Upington vertrok ken, teneinde de derde partij den te- Tugkeer naar Duitsch Zuid-West- Afrika af te snijden." UIT MAROKKO. De sultan van Marokko gaat op zijn achterste beenen staam. Nie,t al leen draalt hij nog steeds met heit aannemen der akte van Algeciras, maar hij heefs onlangs te Oedja een schrijven doen aflezen, waarin hij zegt, dat niemand zich aan de klach ten der Franschen moet storen. Zij kunnen toch niets doen, daar rn het veel te volhandig hebben met „4,000,000 man, die hun grens be dreigen." Men behoeft niet te vragen welke grens hier bedoeld wordt. De „Exchange" verneemt uit Tan- ger, dat het Britsche Atlantische es kader daarheen zal vertrekken na voorraden en munitie te hebben inge nomen. Het zal gezamenlijk met de Franschen een betooging houden in de Marokkaamsche wateren. RAISOELI HEEFT ZIJN DOEL BEREIKT. Raisoeli doet als Napoleon. Nu hij tot groote macht gekomen is, gaat hij zijm familie tot aanzienlijke pos ten roepen. Hij heeft Arzila verlaten en aan een schoonbroeder opgedra gen, de stad en den omtrek uit zijn naam te besturen met den titel van Kalief. De Sultan heeft de ambtelij ke benoeming van Raisoeli tot kaïd van Arzila reeds in den vorm ge daan. Het is prachtig om te zien, hoe in het heele district Arzila de bewo ners om strijd hun nieuwen meester loven en hoe zij den bandiet geschen ken breno-en... uit vrees dat hij. meer zal komen balen. Stadsnieuws WERKLOOZBNVERZERBRilNG. •Door het 'Comité tot het verkrijgen an Werklozenfondsen met gemeen telijke subsidie werd Dinsdagavond een vergadering gehouden in de bo venzaal der iSoc. Vereeniging. De bij eenkomst werd door eenige honderden arbeiders bezocht. Mede waren aan wezig de raadsleden, de heeren mr. Thiel, Modoo, iSdhram, Van de Kamp, mr. Thyssen en Levert en de directeur der 'Gemeentelijke Arbeidsbeurs, de heer ISorgdrager en.enkele leden van Kamers van Arbeid. In zijn openingstoespraak heette de voorzitter van Ihet comité, de heer B. R. Dijksierhuis, de aanwezigen wel kom, inzonderheid de leden van den Raad. Tevens deelde hij mede, dat de heer F. W. N. Hugenholfez door een ongesteldheid verhinderd was de ver gadering bij te wonen. De heer Dijksterhuis moest voorts de aanwezigen mededeelen, dat een der sprekers, de heer Z. Gulden, voor zitter van den Aüg. Ned. Opzichters- én Teekenaarsbond, niet kon optreden, daar hij lijdende is aan .een keelont steking. Pogingen om hem te vervan gen waren mislukt. Hierop sprak de heer N. G. Brouwer, voorzitter van het Alg. Ned. Werklie denverbond over Werkloozenfondsen. Eerst bracht hij echter een woord van hulde aan de flinke, dappere strij ders te Leiden, die trots alle irnoeie- lij'kheden en tegenwerking zoo eerlijk en flink hun staking volhouden, dat dok den 'tegenstanders bewondering wordt afgedwongen. (Applaus). Daarop schetste de spreker hoe de naderende winter voor den arbeider de uitgaven doet stijgen, terwijl de in komsten verminderen en hoe de werk loosheid ellende brengt in het werk man sgezin. 'De heer Brouwer wilde hier niet ten dentieus spreken, maar toch wilde hij even zeggen, dat er een schrijnende tegenstelling is aan den oenen kant menschen, .die lange werkdagen moe ten maken om hun dagloon te verdie nen, terwijl .aan den .anderen kant de werMoozen zijn. Beperking van arbeidsduur kan al leen verbetering brengen. Doch zelfs de Staat laat nog te lang werken in tegenstelling met andere landen. Een korter aantal werkuren per dag geeft geen schade aan het bedrijf, 'zelfs is het voordeelig doordat met meer frisdhheid en oplettendheid wordt ge- aibeid. Dit heeft een onderzoek ge leerd in een wasscherij te Zeist, waar Door een dergelijken maatregel wordt ook de werkloosheid met goed gevolg bestreden. 'Wat nu betreft de werkloozenverzekering, deze moet ei genlijk een 'Rijksverzekering zijn. Een plaatselijke verzekering toch, kan dit nadeel hebben, dat een gemeente, waar een werkloozenfonds bestaat toe vloed van plattelandsarbeiders kan kan krijgen, waardoor bet fonds bin nen korten itijid uitgeput zou worden. Doch nu het Rijk dit nog niet doet moet man gemeentelijke verzekering trachten te 'krijgen, hoewel 'men zich Rijksverzekering als einddoel voor oogen moet stellen, gelijk in Duitsch land geschied, waar ook de Katholie ke en Protestantsche vakbonden, de vooruitstrevende mannen als de min der vooruitstrevende het er over eens zijn, dat een Rijksverzekering moet in gesteld worden. Vervolgens hield de spreker een pleidooi voor het Gentscbe stelsel. Daar verzekeren 'de leden der vakor ganisaties zich en de gemeente steunt de zaak door subsidie te verleenen. Een eerste vereisebte is, dat alleen vakvereenigingen in de termen voor subsidie vallen, wier leden alle aan gesloten zijn. De Gemeentelijke subsidie wordt niet zoo uitgekeerd), dat een werklooze evenveel van de vereeniging als van de 'gemeente krijgt. Er wordt bijv. gedurende 12 weken 0.50 per dag uitgekeerd door de ver eeniging met 0.25 toeslag van ge meentewege, Zijn de 12 weken om, dan blijft er dus 12 maal 6 maal f 0.25 ge- meentesubsidie per werklooze over. Daarvan kan dan nog gedurende 6 w.e ken f 3 per week uitgekeerd worden. Ten einde den toevloed van het land of uit andere steden te voorkomen is de bepaling gemaakt, dat men twee jaar in de gemeente moet wonen om uitkeering te kunnen krijgen. In .1901 waren 16936 leden, dat is 2/5 der ar beiders te Gent verzekerd. Voor de losse arbeiders en zij die te zwak zijn om een stegke vakvereeni- ging ite vormen as oen Spaarkas op gericht, waarin de deelnemers zich in dividueel verzekeren. Dezen krijgen ook een gemeentelijk subsidie. Wil men een proef nemen met een verzekering van gemeentewege, (dan moet tmen beginnen een verzekering te maken voor de arbeiders, die het minst van werkloosheid te lijden heb ben en niet dadelijk voor do losse ar beiders, daar dan de proef dadelijk te nadeeüg zou uitvallen. Naast een werkloozenverzekering moet echter staan een goed ingerichte arbeids beurs. Wenschelijk zou het zelfs zijn. dat de arbeider eerst ingeschreven moet worden aan. de beurs voor hij van ',de werkloozenverzekering kan trekken, opdat voorkomen wordt, dat de menschen, die liever luieren dan werken, geld ontvangen van de ver zekering ten koste van hun werkende makkers. Daarvoor moeten do arbeids beurzen. echter zeer goed ingericht worden. Ten slotte betoogde spreker, dat een werkloozenfonds een valcvereeniging grooter en sterker maakt, hetgeen den leden natuurlijk weer ten goede 'komt. Van de gelegenheid tot inlichtingen .vragen werd door eenige aanwezigen gébruik gemaakt. De hoer Brouwer jbeantwoordde de gemaakte opmerkingen als volgt: Keert de werkloozenverzekering ook geld uit aan degenen, die genoodzaakt worden het .werk neer te leggen? Bijv. hier te Haarlem indien een timmer man tegen het collectief contract in Wordt gedwongen aangenomen werk te verrichten? Op deze vraag van den heer Fortgens, antwoordde de heer Brouwer, dat een dergelijke dwang contractbreuk is, waarvoor de arbei ders schadevergoeding kunnen vra gen. Overigens wordt bij staking of uitsluiting niet uitgekeerd, daar men de gemeente, die neutraal moet zijn, niet mag noodzaken een strijdpenning aan de stakers te geven. Den heer De Zaayer, die geen voor deel zag in de verkorting van ar- eidstijd voor de bedrijven, waarin anachineriën werken, werd geant woord, dat déze bedrijven ook wel voordeel en van verkorten arbeidsduur genieten door meerdere oplettendheid en daardoor minder ongelukken. Op een vraag van den heer Gerhardt, zei- de,de sureker dn+. v. ,-1 mwiVTitoro «j. teekenaars ln een hond vereenigd, wel geacht kunnen worden tot ,een valcvereeniging te behooren. De heer Brouwer constateerde uit (het zwijgen der aanwezige Raadsle den, dat deze allen voor werkloozen verzekering waren en beval hun de zaak der werkloozenfondsen met ge meentesubsidie aan. •De heer Schram vroeg nu nog of er ok een maximum dag- of weekloon gesteld as in het Gèntsche stelsel om deel te kunnen nemen aan het fonds. Het Raadslid vroeg dit naar aanlei ding van de vraag van den heer Ger hardt over de opzichters, die hij eco nomisch sterk genoeg achtte om zelf voor verzekering te zorgen. De voorzitter kon in het reglement dezer fondsen een dergelijke bepaling niet vinden. De heer Gerhardt kwam tegen de laatste bewering van den heer Schram op. Er zijn wel teeke- naars, die een uurloon hebben van 10. 12, 14 cents. De heer Van de Kamp brak nog een lans voor de verzekering van de losse arbeiders, doch de heer Brouwer wees er opT dat dit de fondsen te veel zou .drukken. Toch kunnen deze werklie den zich individueel bij de Spaarkas sen verzekeren, waardoor zij ook sub sidie krijgen. Onder applaus dér vergadering dankte de heer Dijiksterhuis nu den spreker en deelde mede, dat in de vier weken, dat het Comité bestaat, zich reeds 1200 werklieden aansloten. Tevens wekte hij op tot ijverige pro paganda, te meer waar verluid is, dat het advies van B. en W. op het sub sidieverzoek afwijzend zal zijn. De voorzitter vreesde, dat men hier te Haarlem nog niet zoo gauw slagen zal. Nadat nog meegedeeld was, dat aan de uitgang der zaal voor de Leidsche stakers een collecte gehouden zou wor den, werd de vergadering gesloten. Aanbesteding. Dinsdagavond werd door het Bur gerlijk Armbestuur alhier aanbesteed: De levering van de navolgende arti kelen, benoodigd gedurende de eerste zes maanden van 1907, als boter, rijst, heele gort, groene erwten, stroop, zachte, groene zeep en pa.tentolie, be nevens de voor 1907 bënoodigde manu facturen, wollen dekens en stroo. Ingeschreven werd voor kruideniers waren enz. door A. Elfers Jr., J. Meijn- hout, J. Kramer en P. v. Hemert; voor boter door W. L. v d. Laan, W. H. de Laat en B. Serné Wzn., voor ligstroo door T. Kolderie en H. F- Paulen en voor manufacturen door II. A. Willen- borg, A. v. d. Laan en Go., D. J. Kors en Gebr. Holt. (Al'le inschrijvers wonen alhier.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1