NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7177 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ©n Feestdagen. ZA.TEKDAG 17 NOVEMBER 1906 A. DAGBL ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. EERSTE BLAD. ZATERDAG 17 (NOVEMBER. I Schouwburg (Jansweg): Original [Wener Operette: (Die lustige Wittwe, uur. De Kroon: Cagliostro-tlhéater: Voor- (stelling, 8 uur.- Café-zaal De Kroon: Wiener Damen iapel „Euphemia". Teyler's Museum: Tentoonstelling van Fhotogravuren, enz. Brfong-ebouwHaarlemse he PI uim- ree-vereeniging „Fauna": Derde Na- ionale Plukrweetentoonstelling. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oénérate de Public,té Etrangire O. L. DAUBE 6 Co., JOHN F. JONES. Succ.. Parijs. 3,™ Faubourn Muut^rtre. OM ONS HEEN CCCCXXIX. VAN VROEGER. Toen i-k onlangs in Haarlemsch Weekblad van vroeger jaren ,h-eb ge- ïuffeld en daaruit een en ander ver- jteld, is mij gebleken, dat de lezers ïparin 'wel belang stelden. Wanneer lik dus nu nog -eens iets vertel van vroe- dagen, -dan is dat eerlijk gezegd [o&k, omdat ik er zelf plezier in héb. bladeren in die oude couranten is |wel een eigenaardig werk, zoowel -door 1de vergelijking van vroegere toestan- Ben -met tegenwoordige, bet .terugvin nen van bekende familienamen, als h-et deftig en plechtig beweren -pn stellingen, die in onzen tijd nie mand meer zou durven verdedigen. (De lectuur stemt -dan ook tot besdheiden- beid. Van -velen, «lie vrne-eer een ernrnp rol speelden, kennen We thans de na men zelfs niet meer. Zoo zal bet ook bus gaan, wanneer iwe er niet meer pjn zullen. Dezen keer doe ik een greep uit de kaargangen van (het (Nieuwsblad over 11871 en 1872, Weet de lezer nog, dat wnjkel-e weken -geleden in den Raad bet. bezwarende voor -de sdhipperij van de haven- en baaigelden ter sprake is ge komen? Welnu in 1871 was h-et niet anders. In Januari van dit jaar (men schreef de laatste letter toen nog met '«en ij) richtte de Haarlemsche Kamer Ivan Koophandel, waarvan de beer L. J. Quarles van Ufford voorzitter en de (heer G. Petri ook toen al secretaris was, een -aandoenlijk adres aan den Raad, waarbij geklaagd wend over de ze booge rechten, die naar adressant verzekert -te boog zijn dan dat de stoombootdiensten op den duur met eenigen kans -o-p voordeel in den dienst op deze gemeente kunnen voorzien." (Niets nieuws dus onder de zon. Maar Wat een tal van vereenigingen, stich tingen, ondernemingen, die bier met geestdrift worden aangekondigd en die thans niet meer bestaan. „Dinsdag", zoo vermeldt Haarlems Nieuwsblad van '14 Maart, „gaf de in het vorig jaar -alhier, onder directie- van den verdienstelijken -toonkunste naar W. B. Weidner opgerichte or- dhest-vereeniging Euterpe in den nieuwen Schouwburg bare eerste lopen- ibare uitvoering, welke met het schitte rendst succes werd bekroond. De op (het programma voorkomende orebest- stukken werden met juistheid en aplomb afgespeeld en de obligaten voor viool, clarinet en fluit op zooda nig eene onberispelijke wijze voorge dragen, dat een en ander -grond geeft te veronderstellen, dat de jeugdige vereeniging Euterpe eene srihoone toe komst tegemoet -gaat," enz. Maar geen lange, want sedert jaren is Euterpe ter ziele. En wat namen betreft, in bet nuln- maer van 21 Maart lezen we, dat er (brand is geweest in het pakhuis van den tabaksverkoop er Wolfenbuttel, een naam dien nu niemand in Haarlem I aneer kent. Als we eens konden na-1 'gaan, hoelang koopmans- en winkel zaken bestaan, dan zouden we wel een (bijzonder -duidelijk beeld krijgen van de vergankelijkheid van al wat leeft. Toch is een blik in 't verleden nog nuttig om een andere reden, namelijk om ons te stemmen tot dankbaarheid voor wat sinds dien tijd v-erbeierd •werd. Verbeeld u, dat een hoofdver keersmiddel -tusschen Haarlem en de (Haarlemmermeer in die dagen levens gevaarlijk was! De vrachtrijder Tates ging over bet kanaal bij bet pontveer aan de Cruquius met zijn met twee (paarden bespannen vrachtwagen. Op eens zonk de Iheele pont met alles wat er op was in de diepte. Menschen en paarden zijn met veel moeite gered, maar de koopmansgoederen zijn ver loren of bedorven. Het Weekblad Van Haarlemmermeer vroeg om daar een brug te bouwen en die is er dan ook naderhand gekomen, maar het Week blad heeft het heuglijke feit, -dat een trein Haarlem met de Meer zal verbin den, niet. mogen beleven. Er is nog meer reden tot dankbaar- beid. De Raad besloot, dat ook te Haar lem in 1871 geen kermis zou worden gehouden, wegens de pokkenepidemie, die 'zich toen uitbreidde. Dergelijke oorzaken om Ide kermis te weren, ko men bij onze verbeterde gezondheids toestanden niet meer voor. Toch nam destijds het groote pu bliek Iden toch zoo goed bedoelden maatregel verre van vriendelijk op. Hoewel bet gemeentebestuur, om de .pil te vergulden, avondvoorstellingen toeliet en dus alleen gevaar zag in de komst van de kermisreizigers, maak ten opgeschoten jongens opstootjes, die naar bet schijnt, minder zachtaar dig zijn opgetreden.. „In Haarlem", zegt het Nieuwsblad, „maakte men de opmerking, dat de kermdsstandjes uit waren, zoodra de huzaren thuis ble ven." En iets verder: „Want dat er te Haarlem geen grooter ongelukken ge beurden is zéker niet de schuld van de beleefdheid onzer (huzaren, doch wel -aan de meerdere ruimte van ons marktplein te danken." Zulke scherpe critiek -in een anders zoo zoetsappig blad. Wie 't leest kan haast zijn oogen.niet gelooven.'Anders noemde de redacteur altijd alles best, aii;ij!ucS^-gmeenteb e s tuu r deed, was waar men nog eens uit zijn slof schiet, is de rubriek der (ingezonden stukken. Zelfs betoogde de redactie baar inge nomenheid met. de fontein in den Hout met deze woorden: „Wij voor ons zijn vurige bewonderaars v-an baar zeld zame pracht en verzuimen haar spring- uren nooit." Waren de ingezonden stukken er niet geweest, dan izou men van boter tje 'tot den tooóm 'hebben kunnen spre ken. Ik vind er een in het nummer van 22 'Augustus, waarin -de schrijver zijn ernstig misnoegen te kennen geeft over het onophoudelijk spelen door de mu ziek der bulzaren van „die Wacht am Rlhein". Al is, zei WTde kapelmeester een Duitsciher (de bekende A. Bern hardt) dan behoeven wij ons dat lied toch niet te laten aanleunen, 't Was in de dagen van Duitscblands succes in den oorlog met Frankrijk en dus niet onbegrijpelijk, dat bet Duifsche krijgs lied dn de smaak kw-am, maar ik moet erkennen, -dat het in Haarlem wat overdreven werd,'want de schutterij begon bet ook al te spelen en, zegt de inzender verontwaardigd, „Maandag 21 Aug. klonk het zelfs van den toren der -Groote Kerk." -Al waren dus over 't algemeen de couranten van die -dagen beelwat tam mer, in bet maatschappelijk leven kwamen, -evengoed als tegenwoordig, onregelmatigheden voor. Vrij uitvoe rig wordt bericht over de -oplichterijen van gebroeders Rexwinkel, die in Haarlem waren komen wonen, -de een in de bekende villa „Carolina" aan het Bolwerk, de ander in een huis aan den Zijl weg. Vooral die van de villa hing den grooten heer uit, bestelde links en rechts huisraad, sigaren, wijnen, maar betaalde niemand. Een van de leveranciers rook lont, presenteerde de quitant-ie en kreeg ze onbetaald te rug. Er was toen nog geen Handels- vereeniging, die izich met het geva-l bemoeien kon, zoodat de leveranciers de hoofden bij elkaar staken en beslo ten in massa op betaling te gaan aan dringen. 'Sinjeur grendelde de deur, maar toen een politieman werd ingelaten, maakten de 40 50 personen die voor het huis stonden, gebruik om mee bin- nenle dringen en toen zij gewaar wer- fden, dat van de gékodhte goederen een groot deel niet eens meer voorhan den was, werden zij boos, baalden let terlijk het buis leeg, waarhij ieder meenam wat hij geleverd bad, trok ken Rexiwinkel zelfs de schoenen van de voeten en zouden den man zeker te lijf zijn gegaan, wanneer niet de politie hem in bescherming had geno men. Naderhand bleek, dat de meeste der verdwenen goederen bij- den broeder aan den iZijlweg geborgen waren, zelfs verstopt onder dubbele vloeren. De villabestorm'ers (hebben van bun optre den geen last gehad, de justitie heeft zeker dezen keer bun eigen rechtertje spelen door de vingers gezien, maar de gebroeders Rexwinkel zijn or niet gemakkelijk afgekomen, zij hebben voor hun oplichters-streken eenige ja ren moeten brommen. Omstreeks dienzelfdon tijd wer-d er in Haarlem een andere streek uitge haald, maar van onschuldiger aard. Jongens van de Hoogere Burgerschool hadden gescbreveu_op^ een huwelijks advertentie in de Haarlemmer 'Cou rant. De schrijfster heette 25 jaar oud te wezen, f 24000 te bezitten en niet ont bloot te zijn van uiterlijke schoonheid. De steller der advertentie hapte toe, er werden brieven en telegrammen ge wisseld en ten slotte een ontmoeting vastgesteld^op'W'oensdag 15 Mei 1872, te (half twee, o-p het Verwulft. De trouwlustige had zijn kleeding be schreven om als herkenningsteeken te dienen en zou bovendien een stok met witten, ivoren knop onder den arm dragen. Hoe hij: ite moede was, toén (hij in plaats van de schoone, een troep vroo- lijke jongelui vond, "kan men begrij pen. Zij ontvingen hem intusschen zeer hartelijk 'en fatsoenlijk, maakten met hem een .wandeling door de stad, maar waren niet geneigd om hem zoo spoedig te laten gaan, zoo als hij ge waar werd, toen (hij in het koffiehuis de Korenbeurs door een zijdeur dacht te ontsnappen. Toen naar 't station, altijd vergezeld -van zijn kwelgeesten helaas hij' trof het niet, want de liepen er ih die dagen nog mei. asm-- delijk wist hij een rijtuig machtig te worden en maakte tziich daarin uit de voeten. De arme man is voor zijn licht- geloovlglheiid wel zwaar gestraft, ie dereen kende hem nu en het regende brieven en briefkaarten, waarin hij met zijn verloving werd geluk ge- wenscht. En ten slotte, om te doen zien hoe de denkbeelden veranderen, een op merking van den heer A. Beets, op een vergadering van ingezetenen, waarbij besproken wer-d het niet verlengen der concessie van de EngelscJhe en het op richten van een gemeentelijke gasfa briek. De. heer Beets dan was daar-niet voor en lichtte dat.o-.-a-. hiermee toe: „Onbillijk en onrechtvaardig -acht .spreker eindelijk het verjagen eener fabriek, voor welker oprichting -men 'om de enorme exploitatiekosten en .onzekere resultaten, eertijds huiver de en hij -keurt bet, met het oog op .goede trouw af, dat een stedelijke re- „geering zich, (welke industrie dan ,,00'k, tracht toe te eigenen, nadat het gebleken zal zijn, dat deze den eige naren die zich de grootste geldelijke „opofferingen hebben getroost, ge- „wensdhte voordeden oplevert-. Ik geloof niet, dat er nu nog twintig mensohen in Haarlem zijn, die dat standpunt zouden innemen! J. C. P. is. Pobjedonostzef heeft hetzelfde tot den Tsaar gezegd, en voert daarvoor aan dat er in Rusland geen openba re meening is, maar sü'echts stem mingen, die zeer veranderlijk zijn. De regeering schijnt echter haar plan, om krachtig in te grijpen bij de verkiezingen, nog niet te willen op geven. Baat het nu niet, dan kan hét eene goede voorbereiding zijn voor de veakiezinjs eener derde Doema. DE AANSLAG OP RENNENKAMPF. De mislukte aanslag, te Irkoetsk gepleegd op generaal Rennenkampf, die thans de functie bekleed van militair-gouverneur van dat dis trict, is een gevolg van bloedige ge beurtenissen, die onlangs in de ge vangenis te Irkoetsk hebben plaats gehad. Onlangs zijn daar talrijke po- Üjtneke gevangenen do'or de militaire macht doodgeschoten of zwaar ge wond. Aan dit geviangenis-oproer na men ook tuchthuisboeven deel. De executies, die hiervan bet gevolg wa ren. moeten op last van Rennen kampf hebben plaats, gehad, diie bo vendien 30 gevangenen naar den krijgsraad, te velde verwees. De aan slag wordt nu beschouwd als een wraakneming over deze -gebeurtenis sen. MUITERS ONTSNAPT. De Russ'-sclie blaxlen deelen mee, dat 25 onlangs tot levenslangen dwangarbeid veroordeelde zeelieden er te Kroonstad in geslaagd zijn te ontsnappen. Onder geleide van 16 soldaten gingen zij naar het badhuis en bij het teruggaan van daar vie len ze plotseling het escorte aan, doodden één soldaat -en wondden er verscheiden-en. Daarna namen ze de •vluchtslechts één is er weer opge vangen. Aan het station SjelMja wuuj \<w den Katharina-spoorweg heeft een bende ro overs den spoorwegkassier en een hem begeleidenden soldaat aangevallen. Beiden werden ver moord de roovers kregen 53,000 roe bel in handen en -ontkwamen. IN BESLAG GENOMEN. De politie heeft te Bjoerneborg in Finland in beslag genomen 810,000 patronen. Deze ammunitie schijnt door noordelijk Finland te zijn bin nengesmokkeld en voor de Rus-sische revolutionairen bestemd te zijn ge- de, onthield zich' van- stemming. De zegepraal van bet kabinet is volko men, en vooreerst zijn geen nieuwe moeilijkheden te wachten. De (radica le bladen wenschen vooral Briand ge luk met dit succes. AMERIKA EN CUBA. Volgens den Washingfconsclien cor respondent van de Evening Post (New-York) kan men er op rekenen, dat de bezetting van Cuba door de Amerikaansche troepen nog lang kan duren, misschien wel blijvend zal rijn. Taft' en Bacon zouden na een inge steld onderzoek naar -den toestand de overtuiging hebben -gekregen, dat de Cubanen zichzelf niet kunnen regee- ren. De politieke stand van zaken-op het eiland wordt steeds erger en zoo- dra de Amerikaansche troepen hun hielen zouden hebben gelicht, zou het land aan anarchie zijn overgeleverd. UIT MAROKKO. De correspondent van de Temps te Tandzjer zendt een telegram, dat verscheidene geruchten uit Marokko tegenspreekt. Vooreerst seint hij, dat Raisoeli nog niet i-n den vorm is aan gesteld tot kaïd van Arzila. Raisoeli is uit Arzila vertrokken en heeft er geen vertegenwoordiger van' zijn ge zag achtergelaten, zooals gemeld was. Wel verlangt Raisoeli den titel van kaïd van Arzila te hebben, en waairschii-nl.ijk is hii uit die -plaats vertrokken om de Marokkaanse!) e re geering te dwingen, hem _ambtelijk te Buitenlandsch Overzicht VERKIEZINGSMAATREGELEN IN RUSLAND. Reeds o-cruimen tijd heeft de Rus sische regeering pogingen in 't werk gesteld, om invloed te oefenen op de verkiezingen voor de tweede Doema, opdat die meer zouden uitvallen naar den zin van de regeering. opdat de tweede Doema geen oppositie-ele ment-, maar een gewillig werktuig der regeering worden zal. En nu komt de „Strana" mededee- len, dat die maatregelen waarschijn lijk weinig Tesultaat zullen hebben. Sto'lypin richtte een n'rculaire tot de provinciale gouverneurs, waarin hij ,hu-n meening vroeg over den vermoe- delijken uitslag der Doema-verkiezin- gen. En hun antwoord is hem niets HET TOONEEL. „TRILBY" DOOR HET „NEERLANDSCH". De Koninklijke vereeniging „Het Ne- derfiamdsch. Tooneel" is zoo maar niet aan „Trilby" gekomen. Daar is een voorgeschiedenis aan verbonden. „Trilby" was de naam van een En gels oh-en roman, geschreven door een tamelijk jong auteur met denFransch klinkenden naam v-an Dumaurier, wel ke hem op slag benoemd maakte. Het boek werd- in alle talen vertaald en "bracht .den schrijver een fortuin op. Toen ging men ontdekken, dat er in den roman ook stof voor een tooneel- stuk zat, en weldra was aefa adaptatie van „Trilby" voor den schouwburg gereed, die aan den auteur ook alweer geen windeieren opbracht. Stampvolle 'hudizen verspreidden hiet succès van dlit stuk nogmaals over de wereld het. liep te Londen avond aan avond storm. Dat hoorde Roij'aards, en Ro ij aards hoorde ook van die prachtige rol van Sveugali. Dat was een kolfje naar zijn 'hand die rol namelijk. Want Roij-aar-ds was toen in zijne -periode van die romantiek en had nog niet lang geleden een bewonderend artikel over Louis Moor in de<n „Don César de Ba-zan" geschreven. Sveugali, jia, d a t was wat voor Roijaards, Svengali die hypnotiseur en kwakzalver, de half romantische en half oharletaniacbtige dwaas, de inan! •benoemen. Immers, nu Raisoeli er j de lange hanen, die met zijne niet meer is, staat Arzila bloot aan J oogen „werkt" en geheimzinnige be de wraak van de roovers in de ber-wegingen met zijne handen maakt gen, die eenige mannen verloren heb- •-ei0n ^1ir "vian komische romantiek ben bij de laatste gevechten met d© en moderne miaigniteursaaaist'ellerij. Ja bewoners van Arzila. Raisoeli wil dafc was wat voor Roijaards in dien do.3 b.*gp - roIi enj su«es; DE PERS OVER BÜLOWS REDE. De rede van Bülo-w vindt m de Tom kwam naar Holland terug en Fransche pers een goed- -onthaal. Zij pü wadr n.a.n A. .Neérln.nrilsfih" -doet uitkomen, hoezeer de toon er van Terschilt van die welke hij voor SH3Tdi<?ï!*5ïï3 van Algeciras hield en gelooft, dat. zoo werd hij wedr aan ,t „Neêrlandjsch" verbonden. Men vlaste er op hem na Svengali aJ ^An Fra^ch-Duitech-ever- m^r het „Neêrlandsch" met zijn om itandhoudKig mogelijk is, Frankrijk door grondel ij ke wegen, heeft, nog eens dn- die rol te zullen zien, zijn on zoolang Duitschland toch correcte en hof- ij aards toen weer op het 'Leidsche felijke betrekkingen kunnen onder- p^j-n te Amsterdam was, hem daar Uit andere landen. DE BOERENINVAL IN DE KAAPKOLONIE. In zijn antwoord op den brief, waarin generaal Botha zijn hulp aanbood tegen Ferr-ei-ra, betuigde Lord Selborno zijn dank en vo-egde daaraan toe, da.t hij er van over tuigd was geweest, dat Botha - den strooptocht afkeur-de. IS CASTRO VAN VENEZUELA DOOD? De New-Yorksche avondbladen melden -h-et volgende telegram uit Fort de France „Do Nederlandsch-e kruiser Korte- naer, die uit Wi,,orostad alhier aangekomen, meldt, da* op het oogenblik van vertrek, op Curacao met groote beslistheid werd verze kerd., dat President Castro overleden was, maar dat de Ven-ezolaansche re- geering dit nieuws trachtte te ver- zwijgen, om aan het bewind te kun- nen blijven. Te Willemstad vindt hét gerucht algemeen geloof. I De Kortenaer heeft bevel ontvan gen zich gereed te houden om onmid dellijk naar La Gu-ayra te vertrekken, indien h-et bericht van C-astro's over lijden bevestigd wordt. De Fransche kruisers Duguay- Troui-n en Jurien-de-la-Gravière be vinden zich op het oogenblik in de nabijheid v-an die haven." DE SCHEIDINGSWET IN DE FRANSCHE KAMER. De beteekeuis van de stemming in de Fransche Kamer, over de Schei- dingswet is, dat de regeering de volle vrijheid verkrijgt, om de beslissing ov-er de toewijzing dar kerkelijke ui. njix .i-uu goederen aan de gemeenten, aan te m-eegevallen. De meeste gouverneurs houden tot 11 December 1907. Wor- sohrijven. dat bij het volk geen steun j den in dien tijjd de „associations cul- te vinden is voor de regeeringsplan- tuelles" gevormd-, dan -kunnen de nen. Het regeeringsgezinde deel is kerkelijke bezittingen nog aan deze vermoeidde oppositie werkzaam. De worden toegekend. De uiterste linker gouverneurs achten het niet mogelijk zijde, die liever dadeliik de karkelij- door de ambtenaren te laten werken ke goedere-n voor liefdadige doelein- ten gunste der regeering, wijl er den bestemd za-g, onthield zich van slechts weinig ambtenarèn zijn-, diostemming, of stemde voor de motie werkelijk trouw zijn aan de regee-| van vertrouwen, omdat zij wilde ver houden. De Figaro -mieent, dat men hiet in dien geest over punten van geschil, die zich bv. op koloniaal gebied kun- nen voordoen, wel eens zal worden. De Petit Parisien maakt uit de re- j de op, diat de vrede in Europa verze kerd is. De Gaulois vindt, dat men -zich over den vrede moet verheugen, h-et-1 zij om zijnszelfs wil, hetzij omdat hij nen behoeven we niets meer te Frankrijk in staat stelt den oorlog gen de roman en het toonedhverk er voor te bpreiden. uir zijn zóó bekend:, dat we meenen te De Engelsche pers neemt met -vol- kunnen volstaan met er aan te herin doening nota van Bülow's erkenning neren, dat 't de geschiedenis is van van Engeland's overwicht ter zee en edn model (Trilby) ,dat in het Qu-ar- verheugt zich verder in -het algemeen - tier Latin te P-airijs voor schilder-s^ po- over den vredelie v-enden geest van t seert, en dat, ofschoon ze in 'tg" nooit toe in de gelegenheid gesteld.. Maar Roijaards was niet weg, of „Trilby" komt op -het répertoire miet Myin in de rol van SvengaliRa-ra, wat is dat? Enfin, wie zitten hier niet om raad sels op te lossenwèl om verslag te doen van onzen indiruk van de „Tril- iby"-opvoering van gisteravond. Over hiet stuk zelf en de hoofdperso- zijn rede. De Morning Post, dé Daily Tele graph e. a. blijven echter wantrou wend. ring. Het verbod aan de ambtenaren, om lid te zijn van een politieke op positie-partij, is onmogeliik door te voeren. Maar de gouverneurs meenen te vens, dat de ontbinding der tweedo .Doema, zonder dat van een derde I wordt gesproken, heel gemakkelijk mijden, dat de Regeering alleen steu nen zou op de rechts-republikeinsche groepen. Tegen de regeering stem den 27 vereenigde socialisten, 30 ge matigden. 2 radicaal-socialisten, 69 conservatieven en 15 nationalisten. Pelletan, die in de laatste dagen de aanvallen tegen de regeering leid- ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 20 Novemb. 1906, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, Haydn. No. 3. Sonate op. 11, A. G. Rótter. No. 4. Andante, S. de Lange. No. 5. Aria uit „P-auius", Mendels sohn. „CQNCERTJGTDS". De directie van het Brongebouw zal, te beginnen met 1 Jan. 1907, uitgeven een „Concert-Gids". Hierin iznllen opgenomen worden de programma's der concerten, mede- deelingen der directie -en berichten op muzikaal- en tooneelgebied. De gids verschijnt elke week en wordt per post tegen betaling van een geringen abon nementsprijs den leden toegezonden. A anbe stedi-n-g. Bij onderhandsche aanbesteding is door den architect J. A. Traanberg liet verbouwen van het perceel aan de Jansstraat No. 6 namens den heer F, W-alig opgedragen aan den aanne mer C. H. van Looij, alhier. Mannenkoor „Onder Ons' Op de uitvoering van dit koor over eenige weken in .het Gebouw St. Bavo zullen medewerken mej. Dora Schoon, sopraan, de heer B. J. Opdam, karakter-humorist, en de heer C. J. Kroese en mej. A. Dudi-nk, duettisten. niet zingen en een noot zoo groot als een koe niet lezen kan, een sublieme zangeres wordt wanneer ze gehypnoti seerd is door den zonderlingen Sven gali, die van haar een ster maakt la Adeline Patita, totdat Svengali aan uli'tpuiUaing sterft, haar niet meer hyp- notiseeren kan etn ze geen noot meer 'kan zingen men ziet 't, nietwaar, een nonsensikaai gegeven, dat aan de draken van 't jaar '60 doet terug denken En men moet wel moed heb ben om met zulk eein mal ding nu nog o-p de planken te durven komen. Maar men gaat dam ook niet naar den schouwbur-g voor het stuk, maar wel voor de twee hoofdr ol'len, twee bravoure-rollen, waarvan de artisten technische kunststukken maken moeten-. Daar heb je Svengali-, mislukt ge- me, half kwakzalver, duivel, -hypno tiseur, charletan en heksenmeester, die een Parijsch model om-der zijn in vloed als een engel zoo schoon kan 'laten zingen en niet zijn zingende pop de wereld intrekt om schatten te ver dienen Maar zoo'n wezen bestaat niethefl as slechts het product van de wilde, bonte fantasie van Dumaurier. Een mensch kan een acteur er dus nooit van maken. Goed. bestaan of niet be staan, mensch of geen mensch, de ac teur, die hem te maken heeft, moet hem toch maar in al zijn verschillen de aspecten laten zien, en daarvoor :s eene buitengewone mate van t e c h- n i s c h< ,k u n nen noodig, moet men iemand hebben, die zijn vak door en door verstaat, die uit zoo'n rol te ha l-en weet w-at er uit te halen valt, door allerlei trucs, handigheden en opzettelijke effecten't wordt dam wel tooneelspelersim ti erwerk, maar mé tier van een grospertectie. Nu, en dat- h-eeft My-in in de Sven- gali-rol laten zieneen heel knap stuk werk, waarvoor hij hulde ver dient. Met actie, stand, mimiek en dictie h-ad hij een beweeglijken, slang- achtigen, mépbisto-achtigen Svengali gemaakt, zelfs in het stil spel van den1 duivelschen verleider en hypnotiseur.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1