Haarlem's Dagblad Gemengd Nieuws Letteren en Kunst INGEZONDEN^ Sport en Wedstrijden Sfoeaivaarffeeriehten Vraag en Aanbod Mm Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes ie s fmm Srootte der Adv. hmgsiem zes dat de Bank zich aan de verkeerde adressen had vervoegd is reeds voor acht dagen de beslissing medege deeld. Onder de tot aangifte gedaagden behoorde ook de griffier der recht bank, mr. de Bas, onder wiens be rusting de pandbrieven bleven, welke door de justitie aai beslag waren ge nomen. De firma F. en G. Wendol aai' nu was eigenares van twee dier pandbrie ven, en wel van de Nos. 6278 en 6279 serie A G. Zij had die in den aanvang van dit jaar ter beurze gekocht, en was mee naar de Bank gegaan om met die beide stukken hypotheek af te lossen. Instede van de directie vond1 zij daar echter mr. I. Henri Hijmans, den rechter-commissaris in de straf zaken tegen de ontslagen directeu ren de stukken werden haar ontno men en de justitie legde er beslag op. Ook deze stukken kwamen nu to handen van den griffier, en zij be hoorden tot de pandbrieven, welkede Bank van mr. de Bas opvorderde De firma Wendelaar vond dus grond om in die procedure, voor zoover zij h'è.re twee stukken betrof, zich te stel len tusschen Bank en griffier. En 2 Mei j.l. werd zij als zoodanig door de rechtbank toegelaten. Nadat deze zaak 'n tijdlang had gehangen, besliste da rechtbank 16 October, dat in de interventie-zaak zou worden vonnis gegeven, onafhan kelijk vaal den oorspronkelijk en rechtssti'ijd tusschen Bank en grif fier. En Woensdag gèf de rechtbank dat vonnis. En zij besliste, dat, waar de officier van justitie tegen de afgifte dier tw,ee pandbrieven geen bezwaar had, en waai' noch de Bank noch de griffier de rechtmatigheid dier vorde ring-W endelaar hadden betwist, die vordering moest worden toegewezen. En zij gelastte dus den griffier de twee opgeëischte pandbrieven aan de firma Wendelaar af te geven. Terwtijl de verliezende partijen in de kosten werdien veroordeeld, de Bank 100 en de griffier 25. De firma Wendelaar had zich doen vertegenwoordigen in deze zaak door mr. J. P. A. N. Caroli. (Tel.) LAMPION OF LANTAARN. Uit Den Haaig meldt men Voor den kantonrechter stond te recht een persoon, wiens rijwiel des 'avonds voorzien was van een papieren lampion met een brandende kaars er in in plaats van inet een helder licht gevende lantaarn. Het was een geélgekleurde lampion, met strepetn in een andere kleur. De' beklaagde oordeelde dit voldoende. De ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. Bruyn, deed uitko men, dat hij door de vervolging van deze bekeuring' en van nog vele andiere Wénsohte te doen zien, dlat hij, met olie respect overigens voor bet oordeel van den kantonrechter te Haarlem, Diet deelt diens bekende meening, dat een lampion aan de e-ischen der wet voldoet Wellicht ware hij nog niet tot ver volging overgegaan, zoolang het pu bliek niet gebleken had kuiwien zijn, dat een andere rechter over deze zaak anders denkt. Maar door de kort op het Haarlemsche vonnis gevolgdleuit- spraak van den kantonrechter te Gro ningen, die in tegengestelden zin von nis tvées als de 'Haarlemsc'hle, kon het publiek voldoende oordeelen, dat er over deze belangrijke quaestie althans twijfel bestaat bij de rechterlijke macht pen moest liet tóch dus onthou den van overtreding. Wat de zaak zelve betreft, oordeelde mr. Bruyn het aan geen redelijken twijfel onderhevig, dat een lampion niet voldoet aan dien eisoh, bij het motor- en_ rijwiel-reglement gesteld, dat het rijwiel moet voorzien zijn van een lantaarn, welke voorwaarts hel der licht uitstraalt. Nu is eenlantaam een voorwerp, bestemd om op blijven de wijze licht te bevatten, terwijl een lampion sléchts is een papieren ding, dat mien meer uit aardigheid en als versiering bezigt, dan dat het bestemd kan boeten om licht uit te stralen. Een lantaarn is voorts bestemd om ongelukken te voorkomen, juist door dat blijvend licht, terwijl een lampion hij 'het zwakste' windist'ootje in brand (vliegt, en overlaat een eindje kaars, dat eveneens geen wind of tocht kan weerstaan, altijd als het niet reeds uitgewaaid is. En dat kan noodt de bedoeling van den wetgever geweest zijn. Rationeel 'en etbnologiseb voldoet deihalve slechts een lantaarn aan het wettelijk veredschte. Het O. M. vorderde fl boete of één dag hechtenis. Beklaagde betoogde, dat zijn lam pion méér licht gaf dan menige lan taarn, maar de kantonrechter ried hem aan toch maar een lantaarn te koopen. „Dat heb ik tad lang gedaanwas het geruststellende antwoord. 'Met Schimmel verdwijnt de laatste der schrijvers van 'beteekenis uit het tijd vak, dat in .1880 werd afgesneden door een beweging, idle loan zoo te zeggen al wat de letterkunde van de 19de eeuw had opgeleverd, op zij zette on ver wierp. iScliimimel heeft na 1880 niet op gehouden te schrijven en een groot deel van het publiek is hem blijven le zen: 'herdrukken van vele zijner wer ken bewijizen het. Maar het nieuwe dat opkwam heeft 'geen invloed op hem gehad; hij (bleef in „De Kaptein van de Lijfgarde" (1888) en „Het Zonde kind" (1898) de man van ,,Een Haag- sche Joffer" (.1856) en „Sinjeur Se- mëyns" ('1875); hij bleef 'zich zelf. iEn hij w.as een merkwaardige figuur. (Hbld.) Waarom stelt gij de gezondheid van Uw kinderen, misschien zelfs hun leven aan gevaar bloot, door hen eenig andere lever traan emulsie te geven dan de beste Er bestaat slechts één beste, en dat SCOTT'S, een wonderbaar genees middel voor erfelijken aanleg tot zwakte, klie ren, slepende bronchi tis, Engelsche ziekte, en ongesteldheden bij bet tanden krijgen. Dit komt omdat alleen Scott's bereid wordt van •lüjd de Enmi. de fijnste en zuiverste f^DeViS^her - bestanddeelen die voor Selti te krli sen rijn, vol- gens een kostbaar pro ces waardoor de krachtige eigenschap pen ten volle ontwikkeld worden. Bij apothekers en drogisten ver krijgbaar. GEEN BENOEMING VAN KARDINALEN. Volgens een bericht van bet Vati- kaan aan de Weener „Politische Kor- respondenz", blijft de oorspronkelijk voor het December-eonsistorie voor genomen benoeming van nieuwe kar dinalen achterwege, Wegens den ker- kelijk-politieken toestand in Frank rijk. van welks tradioneele acht kardinaals-zetels thans 4 vacant zijn, welke op 't oogenblik moeilijk bezet kunnen worden. Spaansche Armada in 1588 den Nau tilus-beker, van Benvenuto Cellini, die met paarlemoer, goud en zilver versierd is; een schild van denaelf- den kunstenaaren de wereldberoem de gouden tijgerkop van Tippoo Sa hib's troon, die in 1799 bij de bestor ming van Seringapatam veroverd werd. Wild, gevogelte, rendiervleesch, enz. waren uit 'sKonings eigen kam pen en boerderijen afkomstig, de kassen van Frogmore verschaffen de heerlijkste vruchten als ananassen van 8 pond, aardbeien, perziken, drui ven enz. en een weelde van rozen, varens en orchideeën waarvan de laatste alleen, indien ze gekocht moes ten worden, 24,0000 gulden zouden kosten. durende de 61/2 maand der tentoon- stóllingavieugdie over de 8 millioen bezoekers geweest, die met inbegrip dier abonnementen 41/2 millioen lire hebben betaald. Mm schat het tekort op 3 millioen lire, die door de schrijvers op hét waarborgfonds 'dekt moieten worden. HET ONTSLAG VAN PODBIELSKI. De „Nordd. Allg. Zig." weet den tekst mede te deel en van den brief, waarin de Duitsche keizer aan minis ter Podbielski mededeelde, dat zijn aanvraag om ontslag werd ingewil ligd. De keizer zegt diaarin o. m. „Het is mij een behoefte u mijn ko ninklijken dank uit, te spreken voor de uitstekende diensten, die gij mij en het Vaderland bewezen hebt, en voor de wijze, waarop gij, zoolang gij uw ambt hebt bekleed, de belangen van den Duitsohen landbouw, die mij zeer ter harte gaan, hebt behar tigd." De belangstelling, die mien in het buitenland heeft voor het werk van Fröderik van 'Eeden, blijkt buitenge woon groot te zijn. Na den grooten opgang, dien blij kens de talrijke gunstige beoordeelin gen dn de pers, de Kleine Johannes in Duitschland heeft gemaakt, deelt men ons nu van betrouwbare zijde mee, dat van alle drie deelen van idit zelf de werk binnenkort een geïllustreerde vertaling zal verschijnen bij de firma John Luce Co., te Boston, U. S. A. H. J. SCHIMMEL. Woensdagavond is Hendrik Jan Schimmel zooals reeds as gemeld te 'Bussum overleden. 83 jaar oud is •hij geworden, en bijna tot het 'laatst was hij gezond, opgewekt, in staat zich met wetenschappelijken, meest .wijs- geerigen arbeid bezig te houden. Nog kort geleden (heeft hij de voldoening gehad, dat zijn dramatisch tafereel „Het Kind van Staat" in vele plaatsen vertoond en zeer gewaardeerd werd en dat de vertooning hij droeg tot de tot standkoming van het standbeeld van zijn held "Uit 's lands geschiedenis. Hij beeft, een gelukkigen ouderdom gehad. SPOORWEGONGELUKKEN. Het blijkt, dat bij ide botsing op den Baltimore and Ohio spoorweg vijf tig landverhuizers onder de branden de puinhoopen begraven en omgeko men zijn. Het zijn allen Russische Israëlieten, Hongaren, Polen en Slowaken. Twintig zijn zwaar ge wond. De trein viel an een diepte van 10 voet. Te Sargents (Caüifornië) is de ketel eener 'locomotief uit elkaar gespron gen. Twee man werden gedood en een doodelijk igewond. De ontploffing was zoo hevig, dat het heele station vernield werd. Te Detroit in Michigan ontspoorde een locomotief in het station en kwam toet zulk een schok tegen de muren van het o-ebouw dat een gedeelte in stortte. Een man werd gedood, ver scheidene anderen gekwetst. En ten laatste zijn 30 personen ge wond, van wie twee doodelijk bij een treinbotsing te Eureka (Missouri). TEGEN DIENSTNEMING IN VREEMDE LEGERS. Onder leiding van den Keulscben scbrij'ver en voormaligen officier Ohle heeft tóch te Keulen en Aken een vereeniging gevormd, die ton doel heeft door voordrachten enz. deDuit- sehe jongelui te waarschuwen tegen dienstneming bij het Fransche vreemdelingen-legioen en hiet Neder- landsche koloniale leger. Door elkan der zou Duitschland jaarlijks 4000 jonge mannen verliezen, die bij vreemde legers in dienst treden. De vereeniging, welker zetel te Keulen is igeivestigd, aal in alle groote ste den van Duitschland afdeelingen op richten. Zij mag zich reeds in veel bijval verbeugen. ONDERZEESCHE BOOTEN. De proeven door de Duitsche mari ne .genomen met de eersite onderzee- sche boot hebben volgens de Munch. N. N." een zoo goed gevolg gehad, dat reeds bij de eerstvolgende begroo ting credieten voor den aanbouw van nieuwe booten van hetzelfde type zullen worden aangevraagd'. EEN STAATSIELBANKET. Aan het staatsie-banket, dat Woens dagavond Ier eere van koning Haa kon en koningin Maud door koning Eduard en koningin Alexandra in de hal van St. Joris op Windsor werd gegeven, is ongeveer vijf ton gewichts van liet kostelijkste tafelge rei waarvan de waarde, volgens de Engelsche bladen, op 18 millioen gul den geschat wordt, gebruikt. De meeste stukken zijn van ver guld .zilver en sommige moeten met behulp van twee of vier man verdra gen worden. Het beroemde Keizerservies, dat al leen voor gekroonde hoofden gebruikt wordt, stond op tafel. Onder de mooiste stukken op de eettafel of de aanrechten noemt men een zilveren roze water-fontein doolr wijlen den prins-gemaal ontworpen en 2380 onsen wegende de beroemde Flaxman ponskom een karaf buitge maakt op 'het admiraalschip vah de EEN AMERIKAAN,SCHE GIFTMEN GSTER Te Torn son .(Massacdiusets) moest zidh de 'ziekenverpleegster Jane Top pan wegens twintigvoudigen moord voor de gezworenen verantwoorden.In den loop van het proces werd de mis dadigster zelu.Oshrdl cmfararadad r vallen, dat men haar in de gevangenis wilde vergiftigen ,eu zij weigerde daar om dagen achtereen alle voedsel, zoo- dat zij ten slotte door honger en waan zin geheel uitgeput, naar het zieken huis van het krankzinnigengesticht moest worden gebracht, waaT zij hope loos neerligt, Jane Toppan heeft Chare misdaden klaarblijkelijk onder den dwang van een idéé fixe uitgevoerd.Duidelijke op helderingen wist zij slechts over de Vermoording van de familie Davis te geven, terwijl zij' voor de overige mis daden geen enkele reden wist aan te geven. „Ik leènde", zoo bekende de misda- d'igster voor het gerecht, ,,van me vrouw ©avis eenig geld, dat ik haar niet kon terugbetalen. Ik besloot 'daar om haar om het leven te brengen. Me vrouw Davis was ziekelijk en had zich onder mijne verpleging gesteld. Ik diende baar dagelijks een kleine do sis .morphine 'toe met atropine ver mengd. Om geen verdenking op te wekken verpleegde Ik de zieke des te zorgvuldiger. Zij stierf na enkele da gen en ik weende en treurde met den echtgenoot, die zich_over haTen dood niet scheen te kunnen troosten. Op de begrafenis van mevrouw Davis kwam .ook hare dochter Harry Gordon uit Chicago met haren jongen echt genoot. Ik werd verliefd ap den mooien man en hoopte dat hij mét mij zou trou wen, wanneer zijn vrouw was gestor ven. 'Ik gaf haar daarom de bekende dosis en zij stierf binnen enkele da gen. Haar man vertrok na hare be grafenis, 'zonder mij slechts met een enkelen blik to verwaardigen. Daar om toesloot ik in mijn gevoelens ge krenkt om de geHeele familie om het leven ite (brengen. Kapitein Dams stierf na de eerste dosis en ik verspreidde het gerucht, dat hij uit'wanhoop over den dood van izijn vrouw en zijn doch ter. zïah zelf had vergiftigd. Spoedig daarop moest de jonge Gordon ook on der den grond. .En toen werd ik door een ware moordlust aangetast. De an dere teQStien slachtoffers volgden in korten tijd". Het is merkwaardig, dat slechts bij enkele lijken sporen^ van vergiftiging werden geconstateerd. ,Ja, mijn meng sel," zei Jane Toppan, „is uitstekend. GRUWELIJKE MOORD IN TURKIJE. Een.' ooggetuige van den moord te Kara Keuy, in Turkije, heeft bijzon derheden verteld' aan den gouver neur van Serres, die op grond daar van bij den wadi Raoef-pasja een ver slag heeft ingediend. „Woensdagochtend togen vier uur kwam, zegt het relaas, een troep van acht tot tien personen, die onder el kaar een overeengekomen taal spra ken, het dorp binnen. Op 't oogenblik, dat ik mij naar een groepje van vier personen wilde begeven, klonk er een verschrikkelijke ontploffing, gevolgd dc-or een hevig gesohreeiuw, komende van den kant der Bulgaarsche wijk. Een blok van vier huizen was in de lucht gevlogen'. Op eenig© meters van mij af poogde een kortotad'sji met een kist petroleum belt huis van den moechtar in brand te steken. Ik loste ■een revolverschot op hem zonder hem evenwel te raken. Terstond d kreeg ik een' vreesélijke slag op mijn hoofd en viel bewusteloos neer. Toen ik bijkwam, zag ik, dat de hee le Bulgaarsche wijk één geweldige vlammenzee was. Vlammetn en rook bedekten twee derden van het dorp. Do bloederige, gekorven' lijken lagefl midden op straat. Daar waren kleine kinderen, vrouwen, grijsaards, met opengereten buik, onthoofd of an derszins- verschrikkelijk verminkt. Ik begaf mij door de puinhoopen naar mijn huis. De deur was gesloten, wat mij een goed teeken leek. Maar welk eene) ontgoochelingToen ik binnen kwam in mijn kamer zag ik een' vr&e- selijk schouwspel. Mijn vrouw lag naast haar bed met zes dolksteken to de borst, het hoofd met een bijl ge kloofd. Mijn twee arme kinderen, een jongen, Nico, van 7 jaar, en een meisje, Gattima, van 21/2, lagen, ook opengesneden, naast het bloederige •lijk van hun ongelukkige moeder." Bovenstaand rapport is uitgebracht en geteekend door Arno, den pazwan (nachtwacht) van Kara Keny. Een en kele maal is. het wél goed er aan te lierinneren, dut het in Macedonië nog altijd ongehoord barbaarsch toegaat, al beeft zich 'op het gebied van gru welen Rusland de laatste twee jaren op den voorgrond geplaatst. LUCHTSCHEEPVAART. De luchtbol Milano, met een inhoud1 van duizend kubieke meters, is dezer dagen om elf uur op het tentoonstel lingsterrein te Milaan opgelaten en om twee uur ^s namiddags te Aix-les- Bains neergekomen, na. den Mont Blanc overgedreven te zijn. De Mila no 'die door Murillo en Cresti be stuurd werd, bereikte een hoogte van meer dan 6000 meters, toen zij over de heggen dreef. De thermometer wees op die hoogte 39 graden Fahren heit onder nul aan. voortaan geheel aan de tropische ziek ten te wijden, heeft te Baden-Baden voor dat doel een sanatorium ge sticht. Hij zal waarschijnlijk door de Hol- landsche en Engelsche regoeringen naar Neerlandsoh- en Britsch-Indië gezonden worden, om daar zijn mid del op de lepra-lijders te beproeven. ONDERZEESCHE BOOTEN. Volgens Parij'sche bladen heeft Lauheuf, hoofdingenieur le klas bij de genie der Fransche marine, zijn ontslag genomen en gaat hij naar de particuliere nijverheid over. Laubeuf heeft onderzeescbe booten voor de Fransche vloot ontworpen. Op het oogenblik biedt hij de Zweedsclie re geering aan, onderzeescbe booten voor haar te bouwen. Men weet, dat op het vlootplan, door de commissie uit leger en vloot ontworpen, een aantal van die booten voorkomen. Naar 't heet, heeft Laubeuf weinig kans van slagen, omdat Zweden een type van onderzeescbe boot bezit, dat bevalt, en men het werk aan eigen werven wil gunnen. Volgens hielt be rt ebt uit Parijs, is 't Laubenf's plan ©en schieepsbouwwerf te Rotterdam to vestigen. Het kapitaal er voor zou reeds beschikbaar zijn. „staat de Minister van Oorlog leer, nu zijn collega's besloten met hem te staan of t,e vallen". Van ingezonden stukken, gepla of niet geplaatst, wordt de kopie inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud (dezer rui; stelt de Redactie tóch niet aane; kelijk. DE PROEFNEMINGEN VAN SANTOS DUMONT. Na Maandagmorgen twee proefne mingen ondernomen te hebben, steeg Santos Dumont tegen 5 uur in den avond nogmaals op. Deze laatste po- gtog leverde schitterende resultaten op. Een en twintig en 1/5 seconden bestuurde Dumont zijn luchtschip op vijf meter hoogte, tegen den wind in. In dien tij'd legde hij een afstand van 220 meter af. De grootste verkregen snelheid was 42 kilometer iixi- het uur. CHINEESCHE INBREKERS Uit «en onderzoek, door den ma gistraat ingesteld, blijkt, dat op 24 September, 's avonds tien uur, een dertiental Chineezen 't voorzien had den op de woning en bezittingen van den heer Herhert, mijnkapitein, woonachtig op de New Heriot Goud mijn. Zeven van hen staan thans on der beschuldiging van inbraak met diefstal. Mevr. Herbert, die al te bed lag, hoorde geraas, stelde een onderzoek in en zag drie gewapende gelen in de eetkamer, waar electrisch. licht brandde. Zij riep haar man, die op de Chineezen schoot, waarop dezen overhaast de vlucht namen op één nadeze stak de handen op en smeekte om genade. Toen de heer Herbert instructies gaf aan zijn kaf - ter om den Oosterling goed te bewa ken, ontvluchtte deze toch door het venster. De heer Herbert zond den gele eenige kogels n'a, en later werd de dief gevonden met een verwond ■been. Hij is thans in het 'hospitaal, waar dit lichaamsdeel heelemaai is verwijderd. EEN INBRAAK IN EEN MUSEUM. In het, bekende Welfenmuseum in Herrenhausen .bij Hannover is inge broken. De dieven maakten zich mees ter van 50 orden met edelgesteenten bezet en van em sabel, die aan ko ning Ernst. August van Hannover heeft toebehoord, waarvan de greep met kostbaarheden ingelegd is. Het gestolene heeft een waarde van ruim vijftigduizend mark. DE TENTOONSTELLING TE MILAAN. De zware stormen en regenval der laatste tien dagen zijn niet zonder to- vloed gebleven op dë sluiting van de tentoonstelling te Milaan op Zondag avond' j.l. Men was bang, dat de ge bouwen het niet langer zouden hou den. In September en October was het bezoek bevredigend, zegt hetzelfde be richt -verder, ongeveer 90.000 periso- pien per dlaig. In 't geheel zijn er ge- PRINS JOACHIM ALBRECHT NAAR AFRIKA. Réuter .seinde diezer dagen dat prins Joachim AJbrecht van Pruisen, die op 7 November ontslag uit het leger heeft genomen, hij de koloniale troe pen voor Zuid-West-Afrika is aange steld. In Duitsche bladen' Wordt thans verzekerd, dat die overplaatsing van den prins bij de koloniale bescher- mingstroiepen op zijn. eigen verlangen is geschied. Volgens deze lezing zou hij dUs zelf een eind hebben gemaakt aan zijne trouwplannen met gravin Lieben- berg. Dezelfde bladen mélden vierder, dat hij het opper-commando over de be- schermiingstroepen zal overnemen, to- plaats van overste Von Deimlling, zoo- dra deze .na vermindering der troepen de kolonie verlaten heeft, en dé prins zich in den toestand aldaar een wei nig heeft ingeleefd. MOORDENAARS-OPINIE OVER DE DOODSTRAF. Een interviewer moet voor niets te rugdeinzen, wannéér loet hem te doen is om beslagen en gedocumenteerd op 't ij,s tö komen. Zoo dacht een medewerker van de Matin" en hij in/terview de drie der beruchtste moordienaars en aspinant- dito uit Crenelle ien la Vilette, twee derteeest sinistere voorsteden van Pa rijs, omtrent hun meening over het afschaffen van de doodstraf. Die hleeren waren er absoluut niet over te spreken. „Praat me er niet van!" zei Pipi boos. „Honderd maal liever dé „we duwe" (bargoensch voor guillotine) dan naar 't bagno, waar zie je sarren en treiteren-. Daar ben je binnen zes jaar geen cent meer waard, uitge mergeld en kapot merci." „Net zoo!" beweerde Coco ('smans facie en dat van z'n „vrouw" Ron- dins-de-Bois prijken op de voorpagina van het Parijsche reelamé-Mad). „Je hakt me m'n kop af rangafge- loopenWordt niet meer over ge kletst Je tóet je kameraden je sterft netjes, in de open lucht. Maar (daar ginds ze begraven je levend „En die gevangenissen dan I" riep La Canxus kwaad uit. „Wat 'n ellen de I Je vergaat van verveling en suf- ferigheid. En je moet mooi weer spe len tegen zoo'n portier, die j'e wat droog brood komt brengen. Neen hooT, geef mij de „weduwe" maar. Dat gaat net zoo gauw als het trekken van 'n holle kies Zooals men ziet, zijn juist de per sonen, die men er bet meest mee wil baten met de afschaffing van de guil lotine er 't minst mee ingenomen GENEZING VAN LEPRA. Dr. Diesing, officier van gezondheid bij d© Duitsche koloniale troepen, die verscheiden lepra-gevallen in Kame r-oen en Zuid-Oost-AMka bestudeerde, beeft een geneesmiddel tegen deze vreeselijke ziekte ontdekt. Het bestaat uit onderhuid sc-he in spuitingen -met olijfolie on iodo form. Hij heeft op déze manier verschei dene patiënten behandeld en binnen eenige maanden verdwenen de uiter lijke teekenen der'tóekte, en ook de bacil kon uit de neusgaten verwijderd worden. Dr. Diesing, die besloten hééft zich DIEFSTALLEN IN HET LOUVRE. Het Louvre wordt bestolen. Onlangs was het een Isïs-beeld, thans is uit de afdeeli-ng der Oostersche oudheden een looden beeldje verdwenen, onge veer tiwaalf centimeter hooig, als kunstwerk van weinig waarde, maar archaeblogisoh van beteekenis, omdat dit in Spanje gevonden figuurtje het zelfde kapsel heeft als het beroemde borstbeeld van de „dame dl' Elohé", dat een tiental j aren geleden in Span je ontdekt werd en als een der merk waardigste voorbeelden van Griekseb- Pheniïeische kunst wordt beschouwd. Dat dit beeldje in Spanje werd ge vonden, wordt geacht een bewijs te zijn voor den invloed van deze kunst tot in het westen van Zuid-Europa. Het stond in dezelfde vitrine als de „dame d' Elché". En tegelijkertijd is ëen poigtog ge- claan in dé Marde Antoineitte-zaal een vitrine met de kostbaarste historische byouterieën te openenin het slot werd een afgebroken éleoitel gevonden. Het is een sleutel, zooals dé suppoos ten er een hadden in het Petit Pal ais op de tentoonstelling van 1900 en die gepast heeft op de bedoelde vitrine, welke vandaai" is gekomen. Maar se dert te het slot veranderd. Men denikt om te verklaren, dat iémand zes jaar later v-ah dezen sleu tel gebruik maakte, aan een wraak neming daardoor zou ook dé diefstal van 'hiet waardelooze looden beeldje worden verklaard. Er heerscht in bet Louvre onder j de mindere beambten veel ontevre denheid de ond er-of factorendie er suppoosten' zijn geworden, achten tóch te goed' om den- vloer te wrijven beelden iaf te stoffen. ^erk en School NED. HERV. KERK. Naar de „N. R. Gt." verneemt, ïsds. H., hervo-imd predikant te Smilde, die onlangs door het classicaal bestuur van Assen provisioneel werdigeschorst wegens een tegen hem aanhangig jus titieel onderzoek, .thianis buiten vervol ging gesteld. Bedankt voor het beroep te Hooge- veen door ds. E. Wannolts te Ter Aa (Utrecht). VOETBAL. Het programma van den Nederland- schen Voetbalbond veameldt voor Zon dag de volgende eerste klasse compe titie-wedstrijden in district I D. F. C.Velocitas in Dordrecht. H. B. S.Haarlem to Den Haag. II. F. C.—Ajax to Haarlem. HerculesQuick to Utrecht. SpartaH. V. V. te Rotterdam. PERS-OVERZICHT DE MINISTER VAN OORLOG. De regeering heeft zich, blijkens haar Memorie van Antwoord, soli dair verklaard met den Minister van Oorlog, ten aanzien van de vermin dering van het blijvend gedeelte. „De portefeuille-kwestie is hiermee gesteld" zegt „Het Huisgezin". Treft Minister Staal een votum van wantrouwen, dan gaat niet hij alleen heen, -maar gaan ze alle negen. Zuilen de oud-liberalen, die, naar hun persorganen te oordeelen, met de vermindering van het blijvend gedeel te niet zijn ingenomen, het ministe rie er aan wagen of zullen zij intijds tot de gehoorzaamheid terugkeerën „Zal de rechterzijde als een geslo ten phalanx tegen het ministerie op trekken „Of zal de Kamer tóch laten tevre den stellen door de 'Voorzieningen welke de Minister van Oorlog heeft getroffen, om de nadeelige gevolgen, welke uit de vermindering van het blijvend gedeelte zouden 'kunnen voortvloeien, te neutraliseeren „Hoe het zij, de zaak is hoogst ern stig, nu 'het heele ministerie gene raal Staal dekt. „Maar vtan den anderen kant" zegt het „Huisgezin" ten slotte, DE EEUW VAN 't KIND. We kunnen zoo merken, in de „ei van 't kin'd" te leven; ook weer uit artikel in 't „Haarl. Dagblad' var Nov. hl., welk nummer mij zoo t ter hand werd gesteld. Het doet i genoegen, dat men wat -gaat gevoi voor de ongehuwde moeders, ja, dringen er op aan, steeds meer denkbeeld te verwerpen, dat die tj 'ders slechte vrouwen zijn. Even echter moeten we manen, voorzie* te weizen en niet over alles heen stappen en zoo het kwade in de llij te werken. In genoemd (dagblad, 1ste kol wordt „een roman van een jonge i duwe" gegeven. Nu. izoo bijzonder ji is die aiiet, en ongewaarschri evenmin. iZij wilde echter, niet luii ren, maar bleef bijv. -ook idoorg; met drinken. Voor haar docbtei Mina in "t huwelijk geboren., ze van bet eene gezin maar het and bracht betaalde ze schier nooit, al verdiende ze een goed weeklooi Na ide geboorte van het bewu kind, Jacobus, is haar gemaand tl te gaan maar het haar bekende aé van „Onze Tuin" vereeniging tot scheiming van onwiettige en verwg loosde kinderen, P.arklaan 8 alhier, waar ze voorheen meermalen was hulpen en vermaand, en waar ze i, dikwijls beloofde zich_ goed te zul] ?en. In plaats echter van dai heen te gaan, legde Lze haar kind. vondeling. Dit 'jongetje, volgens haar eigen klaring, ds 12 Sept. te Zand voort o leden, waar 'ze het uitbesteed, had. was in den laatsten tijd in staat voor haar. docihterjte Mina te beta] doch deed het niet. We achten ons verplicht dit ali even aan te stippen ,als tegenllian» van dat mooi, aandoenlijk romani tje; niet om tegen (te houden, dat ..v iBereudse geholpen wordt Integend maar -laat men het met omzicht heid idoen. Zij he#ft vroeger al eem echt kind weggegeven, en het staat vreezen, dat, zoo men niet verstaui helpt, zij zich straks zoo zal gedragi dat de helpers hun hand zullen ter trekken en zij in nog ellendiger sU izal komen. iZoo zullen de beste bed' lingen falen. Dit zou zoo schade] werken voor andere gevallen moede die waard zijn geholpen te word de teleurgestelden zouden zich wai ten -voor een volgende teleurstellii Nog dit: in Haarlem zijn de toesta den niet zoo, dat zulk een moeder de noodzakelijkheid behoeft te verto ren, h-aar (kind te vondeling te legge Vooral zij was tmet alles op de boog! K. TAEKEMA Haarlem, 14 November 1906. Wij hébben jtoet veel belamgstel'lii dit ingezonden stuk gelezen. Het m wijt aan het adres van onzen Reel bank-verslaggev-er gaat evenwel ,ni op. Deze schreef zijm schetsje -op de rechtzitting zelf, en moest (zich belli •pen met de gegevens 'die daar aan 'li Jicht kwamen. Het 'getuigenverhoor en het voor] fcen der verhoeren voor den reclhti van instructie, gaven geen on gunst gen indruk va.n ide bedoelde weduw en ded-em met grond vermoeden, 'di alleen nijpende armoede baar tot ha* vreeselijke daad gebracht heeft. 'Onze verslaggever kon en -mocht di op dat oogenblik miet anders scbri ven. Bovendien is dit stukje m'iet 1> doeld als een oproep tot steun. REDACTIE. Het stoomschip Stodo.ro, van Rotte dam naar Java, arriveerde 15 Nov. Pahang, Hét stoomschip Java arriveerde November van Batavia te Amstei dam. Het stoomschip Coram Vertrok November van Liverpool naar Ai, sterdam. Het stoomschip Galedbbren, met d Fransche mails, arriveerde' 14 Nol van Japan te MarsedMe. Hét stoomschip Osiris, met 3 mails ex st. Mongolia, arriveerde November van Port Said te Bril difli. Het stoomschip RedMll, van Buiero Ayres naar Amsterdam, passeerde Nov. Fernando Noronhia. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Annonces) voor DRIEMAAL, mits bin/rim em Week, voor Betaling Qmtani

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6