NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7184 Verschijnt dageHjks, behalve @p> Zon- en Feestdagen. MAANDAG 29 NOVEMBER 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: IpliL Van regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 JJ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 (0/tof50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GSSïstreSf Zondagsbla'd, 'voor Haarlem 1 1 I 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubticité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT 16 PAGINA'S. AüENDA ZONDAG 25 NOVEMBER. Schouwburg Jaiisweg: To on cel- en lOperette^Ensemble van Amsterdam: /Marie Jeanne", 8 uur, Brongebouw: Gymn. en Sohermver- -eeriiging Concordia": 'Soirée Dansan te, 8 uur. Soc. Vereeniging: Hongaarsch Da- mes-Ensemble: Concert, 8 uur. De Kroon: Melpomene en Thalia: „De Familie Morand", 8 uur. Cafénzaal De Kroon: Wiener Dartien Kapel „Euphemia". Teyler's Museum: Tentoonstelling ■van Fihotogravuren enz. Kleine Vereeniging: Specialiteiten- voorstelling, 74- uur. 'MAANDAG 26 NOVEMBER. Bovenzaal van bet Nutsgebouw. 'Cursus-C. Meijer: Wijsgeerige- inlei- -iding tot de mystiek, 84 uur 'Soc, Vereeniging: Hongaarsdh Da- mes-Ensemible: 'Concert. 8 uur. Café-zaal De 'Kroon: Wiener Damen- Kapel „Euphemia". OM ONS MEEN ccccxxxv. EEN MODEL-GEVANGENIS.- Sedert garen is die rechtsgeleerde en rechtsprekende, wereld bezig een nieu wen strafvorm te 'zoeken voor ben, die zich in die. maatschappij ernstig heb ben misdragen. Lijfstraf, zoo bad men ondervonden, volhardde de ménsdhen; opsluiting in gemeenschap gaf aanlei ding, dat de jonge misdadigers door de ervaren (boeven -werden -onderricht en -de eenzame opsluiting brak den ge vangene wél, maar verbeterde hem niet. 'Nu is men tzoekende. Maar terwijl wij nog verkeeren in het tijdperk van -praten en schrijven, (hebben -de Ame rikanen op dit gebied al een daad ge daan en een proef genomen met een heel nieuw stelsel, dat wel de moeite van /een korte beschrijving waard is. In den Amerikaanschen Staat Michi gan wordt in de stad Jackson op aan- stichting van dén 'directeur Aionzo Vincent een proef genomen met een geheel andere behandeling van ver oordeelde misdadigers. Aanvankelijk geheel tegen die publieke roeening dn. De bladén schreven .artikelen onder hoofdjes als „Waarom geen theepar tijtjes?" en: „-Automobiel-reisjes -zullen zeer goed werken", maar de directeur liet zich daardoor niet van zijn stuk brengen en hield vol. Hij dreef de proef met zijn zevenhonderd gevange nen door en... heeft daarmee resulta ten verkregen, die de scherpste critiek tot 'zwijgen hebben gebracht. Graden van straf bestaan hier niet. 1 Zoodra een veroordeelde in de gevan genis binnenkomt, wordt -hem meege deeld!, dat wat de administratie van de gevangenis aangaat, zijn misdrijf lis uitgewisebt. Hij is niet langer de moordenaar John Doe, over wiens daad de heele streek den mond vol heeft gehad, maar No. 7243, behooren- ide in de proefklasse. Hij wordt op merkzaam gemaakt op het feit, dat binnen de muren van de gevangenis niemand wraakzucht tegen hem koes tert over zijn misdaad. Door zijn han delingen heeft (hij zijn vrijheid opge offerd, -diezelfde handelingen zullen beslissen .over zijn toekomstig leven. W-el moet hij de straf voor zijn mis drijf ondergaan door afgesneden te worden van de aanraking met "de maatschappij, maar ,zoo leert men hem terwijl de .Staat zijn daad af keurt, is hij niet wraakzuchtig, ver trouwt dat hij voor verbetering vat baar is en wil hem, terwijl hij straft, 'de gelegenheid geven zelf zijn toe komst te vormen. Al wat hij bij zich heeft wordt h em (afgenomen, behalve een paar kleinig heden, hij krijgt -een bad en een grijs pak, -het bewijs dat hij tot de proef klasse behoort. Dezelfde ambtenaar, die hem het bovenstaande heeft mee- .gedeeld, vertelt hem nu ook, dat hij eeni'ge voorrechten zal verkrijgen, wanneer hij de regelen der gevange nis prompt in .acht neemt, Ongehoor zaamheid of onhandelbaarheid bij het werk doen hem die voorrechten weer verliezen en daarna kan hij zé pas terugkrijgen door zich maandenlang voorbeeldig te gedragen. De ambtena ren en de gevangenbewaarders zijn noch vrienden, noch vijanden, maai*' alleen belast met de uitvoering der fee- velen van de rechtbank. Na deze mededeelingen brengt men hem naar een cel, zegt hem dat 'hij rooken mag en laat hem- daar een poosje alles wat hij gehoord heeft overdenken. IDen volgenden morgen begint zijn gevangenisleven. Te zes uur, bij- het lulden van een bel, moet hij opstaan, zijn bed' -opmaken, 'zijn cel stoffen en zijn grijze pak aantrekken. Vijf en twintig minuten later -wordt -zijn cel opengesloten en marcheert hij in rij en gelid tthet de -anderen naar de eet zaal. -Hier 'krijgt hij zijn ontbijt, be staande uit vleesch, aardappelen, brood, bo-teir en koffie. Tien minuten voor zeven schaart hij. zic-h weer in de rij en marcheert naar de werk plaats, die hem is aangewezen. Onder leiding van fabrikanten of van den Staat zelf worden in deze werkplaat sen allerlei dingen gemaakt: machine rieën, wagens, grafsteenen, landbouw- benoodigdihaden en zoo meer. Som mige veroordeelden krijgen werk in de keuken, de waschinriclhting, de kleermakerij' en de boerderij van de gevangenis. Behalve in de eetzaal en wanneer zij ergens heen marcheeren mogen de ge vangenen mét elkaar praten. Ieder krijgt in de werkplaats een taak op, die hij vervullen moet, daarna mag hij voor zichzelf werken tegen een vastgesteld tarief. 'Het verdiende geld (krijgt ihij wel niet -in handen, maar hij mag er itodh allerlei dingen voor fcoó- -pein, bijvoorbeeld betere schoenen en onderkleeren, dan die de Staat ver strekt. Ook mag hij' (en daarvan ma ken velen gebruik) zijn verdienste aan ■zijn'vrouw of andere familieleden zen den. -Handige gevangenen kunnen per -maand tiwintig, vijf en twintig, in het gunstigste geval vijftig gulden over- verdienèn. Twintig minuten voor -twaalven wordt de arbeid gestaakt en marchee ren cle gevangenen weer naar de eet zaal, waar een middagmaal wordt op- gedischt, ongeveer gelijk aan 't ont bijt, maar nu met groenten er bij. Vijf minuten over twaalven izijn allen weer aan 't werk tot kwartier over vieren. -En dan 'gebeurt ier iets zeer merk waardigs. Als het goed weer is, w-orden al die zevenhonderd gevangenen, naar buiten gebracht. Omringd dóór de ge bouwen der gevangenis en verder door dertig voet hooge muren ligt daar een grasveld van andeihalven bunder, waarop zij zich mogen vermaken. Sommigen spelen baseball, een zeer geliefd halspel van de Amerika nen, anderen liggen op het grasveld en luisteren naar de muziek van de 'gevangeniskapel, een korps van ruim twintig man. Er wordt gepraat en ge lachen. De meesten dragen éen nette, blau we, eeni'gszins militair gesneden uni form, niemand zijn haar en baard af geschoren 'en bij geen van de mannen is de typischer gevangeniskleur -op te merken. De menschen in 't blauw zijn perso nen, die zich ge ruimen tijd goed ge dragen hebben, de grijzen behooren zooals ik zed tot de proefklasse en een, derde categorie draagt wit -en zwart gestreept. Dat zijn de onhandelbaren, 'die' dan ook geen enkel .voorrecht ge nieten, totdat zij w-eo-r door goed ge drag berouw hebben getoond. In deze klasse zijn evenwel zeer weinig men schen. Toen de schrijver van 't artikel waaraan ik een -en ander ontleen, de 'gevangenis bezocht, telde hij er maar zes. Dezen wordt zelfs .vleesch en ta bak onthouden. Ternauwernood kan een scherp oog het half dozijn bewa kers opmerken, die 'aan den kant op verschillende punten een oog in 't zeil houden. Van geweren of revolvers is geen sprake, de bewakers dragen al leen een stok. Deze drie kwartier op het grasveld worden door de gevangenen zeer ge waardeerd. Zij weten, dat het voor recht onmiddellijk zou worden inge trokken, wanneer er ongeregeldheden voorvielen en waken dus zelf voor de orde. Na drie kwartier wordt een bel ge luid en marcheeren. allen naar hun cel terug, waar zij een avondeten krij gen van brood met koffie. Tot kwar tier over zessen Is er dan een tijdperk van ontspanning en uit menige cel klinkt het geluid van mondorgel, gitaar of banjo. W-eer luidt, een bei en alles is stil. De gevangenen mogen dan lezer- of schrijven, een 'avond school of 'bidstond bijwonen, -of snuis terijen maken, die aan bezoekers ver kocht worden. Tal van gevangenen maken van de uitstekende bibliotheek ■gebruik, /om zich' nuttige kennis eigen te maken tegen den tijd, dat -zij huB vrijheid 'zullen terugkrijgen. Te negen uur gaat het licht Rit ev iedereen naar bed De cellen zijn goed verlicht en ge ventileerd. Wie zich goed gedraagt, •mag een karpet of mat koopen om op de vloer te leggen/In het schouwburg- zaaltje, dat idej gevangenen zelf ge bouwd hebben, worden wel tooneel- 'voorstellingen -gegeven en een groote da,g is ihet, wanneer een gevangenis- negental base-hall speelt tegen een club van elders, onder het oog van al de andere gevangenen. De ervaring dat hun goed gedrag ialtijd beloond, hun sledbt gedrag' altijd gestraft met intrekking van voorrechten, werkt leerzaam "zelfs op domme misdadigers ■en doet hun de beteekenis van eelfbe- heersehing gevoelen. Wanneer de ge vangene in de maatschappij terug keert met den indruk, dat hij zelf al leen de maker is van zijn eigen toe komst en dat belooning en straf ook daar, evenals in de gevangenis, zul len komen naar gelang hij de -éene'of de andere verdient, -dan is. reeds veel gewonnen. In Michigan zijn alle vonnissen voor misdaden, behalve die wegens moord, onbepaald. Dat wil zeggen,- dat de duur der gevangenschap, boven een zeker minimum, wordt bepaald door den Raad van Vergiffenis (Board of P ar d o n s)„ Wanneer deze Raad 'door ihet gedrag van den gevangene en de rapporten van de ambtenaren meent dat een gevangene voortaan een eerlijk leven zal leiden, dan kan hij na het minimum van den straftijd te hebben uitgediend, worden vrijge laten, wanneer een vriend1 hem een betrekking kan verschaffen en toezicht over hem houden wil. Bovendien moet bij' izioh elke maand, mondeling of schriftelijk, aanmelden bij den direc teur, met opgave van zijn arbeid, zijn verdienste en -de manier, waarop hij die besteedt. Sdhiet hij daarin te kort. dan wordt hij zonder omslag weer ge arrestaerd en in de gevangenis ge bracht, om daar op de laagste trap weer te beginnen. De schrijver zegt ons, dat dit stelsel goede gevolgen heeft opgeleverd. In elk geval is het merkwaardig genoeg. J. C. P. Buiteniandsch Overzicht DE BOND VAN RUSSISCHE MANNEN. De Tsaar en Btolypin krijgen nog altijd een menigte telegrammen van leden van den Bond' van Russische mannen, -die er op aandringen, dat de rechten deer Joden niet w-orden uit gebreid. Aan Stelyp'in n'is zelfs geseind, diat nitbrei-ding van 'die rechten -dier Joden die leden van genoemden Bond tot misdrijven zou leiden Het Verbond der wettelijke oreüe te Riëf steunt de aniti-Joodsche bewe ging. AANVALLEN OP STUDENTEN. Woensdagavond hebben te Odessa verscheiden aanvallen op studenten plaats gehad. Eenigen werden ge wond. Donderdagochtend h-ebhen de professoren in verband daarmee ver gaderd en besloten om maatregelen ten behoeve van die persoonlijke vei ligheid der studenten te nemen. Een vergadering van studenten be handelde hetzelfde onderwerp. POLITIEKE BALLINGEN. Volgens de Engiellschie „Tribune" zouden op het oogenblik 300.000 poli tieke mannen in Rusland gevangen zitten of op weg naar Siberië zijn, terwijl daar van elders in het geheel reeds 200.000 ballingen aangekomen zijn. PETERSBURG EN BERLIJN VERBONDEN. Ruim een week geleden is geschre ven over den aanleg van een radio- fceüegrafische verbinding tusschen Tsarskoje Selo en Berlijn. Blijkens een te Petersburg gedane mediedee- ling is deze than-s in werking. Uit andere Landen. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer behandelde het pro gramma van den aanbouw van sche pen. Een motte, het vertrouwen uit sprekend', dat de rege-eriug den bouw i zal uitvoeren vólgens de wiet op die middelen van 1906, welke motie door idle negeiering Werd aanvaard, is aan genomen met 332 tegen 112 stem men. SPANJE EN MAROKKO. Uit Tandzjer wordt gemeld, dat de aankomst van het Spaansche pant- serscbip „Pelayo", een schip van 10.000 ton, daar eendge opgewonden heid' veroorzaakt, aangezien behalve die eigenlijke bemanning nog 500 man landingstroepen aan boord zijn. Tege lijkertijd zijn o.ok die Fransehe krui sers „Jeaimnie dl' Are" en „ForMn" aan gekomen, die, naar men aanneemt, eveneens landingstroepen aan boord, hebben'. Volgens een- telegram uit Madrid, verklaart de Spaansche regeering na der, dat de „Pelay-o" landingstroepen 1 aan boord heeft, daar het noodig is gebleken een groote imiilitaire macht bij de hand te hebben, om üe uitvoe ring van de bij het verdrag van Alge- cdras voorziene maatregel-en te verze keren. Voorde uitzending van dé „Pelayo" heeft men zaoh met Frankrijk over het doel van de expeditie verstaan. Spanje is van plan, om zich binnen de perken van het verdrag te houden, on •denkt niet aan een tusscluenkomst die verder zou gaan. Overigens legt men er van Spaamschen kant nadruk op, dat juist in den allerlaatsten tijd de toestand in. Tandzjer en den.' omtrek minder dreigend is geworden. Daar uit schijnt te blijken, dat men' voor eerst geen Spaansche troepen wH landen, maar dat Spanje alleen v-oor a'lle gebeurlijkheden landingstroepen voor Tandzjer in gereedheid wil hou den. Stadsnieuws Maatschappij van Nijverheid, Vrijdagavond vergaderde het De partement Haarlem van bovengenoem de maatschappij' in de tuinzaal van 't café -Brinkmann. 'In de vorige vergadering was ter sprake gekomen het request, dat de Bond van Patroonsvereenigingen te 'Amsterdam zal 'zenden aan de Eerste Kamer, met het verzoek het door de Tweede Kamer aangenomen. ARBEIDSCONTRACT ni.et aan te' nemen, omdat daarin voor dé werkgevers (bezwarende bepa lingen zijn opgenomen. De secretaris de .heer nar. J. C. L. Vlaanderen zette toen .in het kort en kele van deze moeilijkheden uiteen, maar wegens tijdsgebrek werd beslo t-en, dat genoemde heer daarvoor een géheelen avond zou krijgen. Daartoe was deze vergadering dan ook uitgeschreven. De heer mr. Vlaanderen gaf dn een aangename causerie den aanwezigen een denkbeeld van den inhoud van het Arbeidscontract, en liet daarbij het licht vallen op die artikelen, welke z. -i. (bezwarend voor de werkgevers zijn. Al deze opsommen, daarvoor ont breekt ons natuurlijk de plaatsruimte, maar het betoog van mr. Vlaanderen was, om .aan te toonen, dat de wet te veel rekening heeft gehouden met den werkman, waardoor een onrecht is ontstaan tegenover den werkgever. -Een uitvoerige discussie ontstond nu over deze inleiding. De héér J. L. E. I. Kleijnen-berg was van meening, dat mr. Vlaanderen wel een uiteenzetting van het Arbeidscon tract heeft gegeven, maar de motieven waarom een verwerping door de Eer ste Kamer gewensaht is, hebben wij zoo zei hij niet gehoord. Wel zijn eenige bezwarende bepalingen ge noemd, maar deze zijn overdreven en wegen niet op tegen het goede, dat de wet zal brengen. 'Spreker zou het dan ook betreuren, als van het Departement Haarlem een actie zou uitgaan, om het Arbeidscon tract niet tot wet te verheffen. Verschillende andere sprekers slo ten zich bij dit betoog aan, o.a. de heer Van der Stad. De heer H. J. Ge-yl was van oordeel, dat de makers der wet te veel gelet hebben op de groot industrie, en daardoor is de klein- industrie in de knel gekomen. De heer mr. P. Tjeenk Willink ge loofde, dat veel bezwarende -bepalin gen voor de kleine bazen opgeheven zijn, wanneer zij ook de arbeidsover eenkomst aan schriftelijke voorwaar den binden. Als de Maatschappij nu formulier-overeenkomsten liet druk ken, zou elke kleine baas van dit voor deel gebruik kunnen maken. Na de gedaehtenwisseling stelde de heer KLeynenberg de volgende motie voor: „de vergadering, gehoord de bespre kingen over het Arbeidscontract, acht het niet wenschelijk, een beweging voor de verwerping daarvan te steu nen." Deze motie werd met 12 tegen li stemmen verworpen, waarna besloten werd, de besprekingen uit te stellen tolj ide volgende vergadering in de hoop, dat men dan een adres zal be zitten van den Bond van Patroonsver eenigingen, zoodat men de daarin ge noemde bezwaren nog eens zal kunnen overwegen. Vervolgens werden in deze vergade ring nog eenige andere zaken afge handeld. Door den voorzitter, den heer F. C. Dufour. werd medegedeeld, dat. het plan, om een adres aan den Gemeen teraad te richten, waarin wordt aan gedrongen iop -de oprichting van -een 'MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL met locaal karakter, uitgesteld moet worden Aan het bestuur is tiet gebleken, dat de 'Commissie van toezicht op het Mid delbaar 'Onderwijs zelf de zaak in han den heeft, .en binnenkort met voorstel len aan -den Raad zal komen. Wanneer de Maatschappij later -een adres zendt, zal dit meer succès heb ben. Nu ds het voorloopig 't beste, een commissie te benoemen, om de zaak eens dn studie te nemen, Naar aanleiding van de in de vo rige vergadering gedane mededeeling door den heer 'G. 'S. de Clercq betref fende de MEUBELEN 'IN 'HET STATION, deelde de voorzitter, namens het be stuur mede, dat dit 't feit ter kennis van het. Hoofdbestuur zal brengen, en verzoeken, om er bij de autoriteiten op aan te dringen dat, bij het geven van een subsidie door openbare lichamen, rekening gehouden zal worden, met de belangen der nationale nijverheid. In de vorige vergadering werd ook de quaestie der STAATSEXPLOITATIE VAN SPOORWEGEN ter sprake gebracht. Het bestuur, de aandacht vestigende op de stukken te dezer izake van de heeren iSmissaert en Schilthuis -in het Tijdsdhrift -der Maat schappij opgenomen, oordeelt het ge- wenscht het voorbeeld van het Depar tement Utrecht te volgen, en, eenvou dig de leden in de gelegenheid te stel len schriftelijk hun stem voor of tegen Staatsexploitatie uit te brengen. Over eenkomstig dit voorstel werd besloten. Vastgesteld werd het adres, dat hot Departement aan het Hoofdbestuur zal richten, om de Kamer te verzoeken den post. van f 62.500 voor de aanstel ling van 200 ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank niet toe te staan. 'Hiertoe was reed9 in de vorige ver gadering besloten. Thans bleek ech ter, dat hét geen 200 nieuwe ambtena ren zijn, maar wed 200 tijdelijke amb tenaren, die nu vast aangesteld wor den. Toch waren de leden van oordeel, dat geprotesteerd rnpet worden, tegen de omslachtige administratie, izoodat het adres verzonden werd. Schouwburg. Zondagavond 'zal er 'in den Schouw burg een opvoering gegeven worden van Marie Jeanne, de vrouw uit de volksklasse". De schrijver van dit stuk, Dennery, heeft, evenals Zola in zijn „de Kroeg", op zulk een treffende wijze de ellende van den drank getee- fcend. 't Stuk zal dus wel ipakken! De bekende actrice mevrouw Buder- mann—van Dijk treedt in de hoofdrol op; die is dus in goede handen. In het Douchëbadhuis aan den Kou- deuihorn zijn in de afgeloopen week genomen 661 baden, in dat aan Ihet Leidschoplein 775. Museum van Kunstnijver- li. ei cL In de rotonde van bet Museum van Kunstnijverheid alhier is thans een plaatwerk tentoongesteld, betrekking hebbende op de St. Sophie te Kon- stantinopel, dit pracht-bouwwerk der Bizantijnsche kunst, aangevuld met ecnig afbeeldingen van Russische manuscripten, dlie in dezelfde stijl richting zijn gehouden. Zon dag ia de toegang kosteloos. GERTRUDE PERPERKORN. Als td© menschen toch geweten had den hoe mooi juffrouw Gertrude Pep- perkorn piano speelt dan waren zij niet met zoo'n aninio thuisgebleven.- 'Maar laat deze jonge kunstenares zich troosten: er zal misschien nog wel eens een tijd komen dat de lui zullen vech ten om een plaatsje onder haar ge hoor te bemachtigen. Gertrude Pep- perkorn zal haar weg maken; inxèt of zonder de belangstelling van de Haar lemmers. Ziethier, tallooze pianospelende juf fers en freules uit onze muzikale stad en omstreken, wat ge u hebt laten ont gaan en waarvan ge toch bij uw intelligentie zoo uitermate veel hadt kunnen profiteeren voor uw verdere ontwikkeling: mej. Pepper- korn speelde „Allemande, 'Gavotte et Musette" van d'Albert; de Cis-mol- (Mondschein)-S'Onate van Beethoven; „Ballade" (G-mol). Intermezzo) (A.- dur) en 7 „Walzer" van firahms; Noc turne" (B-dur) ,,;EJuden' op. 10, No. 5 en op. 25, nos. 1, 2 en 3, „Berceuze" jofp. 57 .en „Polonaise" (As-dur) van Chopin. En ze speelde dit alles met een fijn gevoelige muzikaliteit en een tempe- rnent, die al van de eerste maten af voor haar innamen. 'En ;al voortspelende wekte zij meer en meer bewondering voor de pracht van haar techniek niet alleen, maar vooral ook en meer nog voor de innig heid, de liefde die an haar spel door klonk: liefde voor haar instrument dat zij tot haar alter ego gemaakt heeft, en liefde voor de kunstwerken wel'ker_ vertolking zij zich .tot taak ,heeft gesteld. En ials een vrouw zich met liefde aan een taak wijdt, dan gaat zij,daarin immers geheel op. De ze eigenschap juist zou, in alle repro- duceerende kunst, de vrouw tot de meerdere van den man maken, wan neer de physieke middelen gelijk ston den. Maar mej. Pepperkorn ds ook in dit opzicht bevoorrecht; de kracht en frischheid waarmede zij aan het -ein de van haar program de zware As-dur- Polonaise voordroeg mocht haar door menig pianovirtuoos van het sterke geslacht worden benijd. Toch —Jt spreekt wel van zelf ligt haar kracht minder in het groot- sche en geweldige, dan in de drooine- rige poëzie van de „Mondschein" en de aeterische fijnheid der Chopin- Etuden. Heusdh, afwezigen van Vrijdag avond, ge zoudt in het Bron gebouw een genotvol en leerrijk uur hebben meègemaaktl PHILIP LOOTS. A k t e-e x a m e n s M. O. 's-Gravenhage, 23 Nov. (Schoon schrijven). Toegelaten mej. A H. Krie- ger te Haarlem. Te laat gekomen. Wederom moeten enkele adverten ties, Zaterdagochtend na 1 Ouur in gekomen. achterwege blijven. Al een bij vroe"-tijdige toezeudiior op Vrij dagavond, kan op plaatsing worden gerekend. Aanbesteding Hedenmorgen werd -door de Genia 'alhier aanbesteed (Bestek no. 190). Het maken vani eene afrastering om de nevenbatte rij bij het fort bij Vijfhuizen, als ver betering van ondergeschikt belang aan werken in de Stelling van Am. sterdam. Raming ƒ850. Het laagst werd ingeschreven door den heer J. P. Pennings te Sloten, voor 930. Soirée Dansante „Concordia" Het bestuur der Gymn.- en Scherm- yereen. „Concordia" alhier kondigt in achterstaande advertentie een soi- rée-dansante aan, te houden op 25 Nov. in het Brongebouw. „Concordia" heeft op het gebied van gymnastiek en schermen reeds lang de sporen verdiend, maar weet ook gezellige bijeenkomsten op uit stekende wijze te organiseeren. Ook thans is weer een afwisselend pro gramma samengesteld. Kortom, het belooft w-eer een gezellige bijeen komst te worden. Het bal wordt geleid door de hee- Tën De Haan en De Lange. Gevaairlijk. Terwijl men vanochtend bezig was een spant te laten strijken van de kap van het oude station, reed de express uit Den Haag door. De spant kwam in aanraking met een remmershokje op den trein. Het hokje werd totaal verbrijzeld.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1