Stadsnieuws Binnenland In arrest gesteld. De wagemvoierder uit Amsterdam, •die op de VeOsér veemarkt 2 koedten (kocihf en niet betaalde, en ze daorrua weder verkocht voor v,eel xmtodler gold, dan hij ze gekocht had, is na verhoor door den rechter-commissaris naar .'hot Huis van Bewaring overgebracht. ƒ7000 verdwenen! In verband met het vermissen van eeveca bankbiljetten ad 1000 ten, kan tore van den Rijks-Ontvanger te Pur- merend is Vrijdag !dloor den rechter commissaris gehoord 'een 19-jarige kantoorbediende, bij: genoemden Ont- vanger werkzaam. Hij as evenwel di- -ireot weer op vrije voieten gesteld', •daar er geen voldoende aanwijzingen van schuld tegen hem bestonden. (NLATIONAJLE MILITIE. 'De Burgemeester van Haarlem roept hij deze op den milicien-verlofganger 'Hendricus Wilhelmus Versteeg uit de gemeente 'Haarlem, van de lichting 1901, behoorende tot het 10e regiment infanterie, om zich op '10 December aanstaande, des namiddags -vóór vier ure, te bevinden te Haarlem bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kle.ed'ing en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof me degenomen, ten einde 'Overeenkomstig art, 124 der militiewet 1901, voor den tijd van veertien dagen in werkelijken dienst te worden gesteld, iwegens Biet niet naleven van het bepaalde bij art. '120 der Militiewet 1901. ORGELBESPELING in cle Gr oio te of St. Bavokérk te Haar lem, op Dinsdag 27 Nov. 1906, dies namiddags van' 1—2 uur, dé,or den heer W. Eiziermian. Programma i No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, C. A. Fischer. No'. 3. Sonate No. 1, Mendelssohn. a. Allegro' moderato. b. Adagio. c. Finale». No. 4. Rhapsodic No. 1, Saint- Saëns. No. 5. Pax Vobiscum, Fr. Schubert. NIKKELEN .STUIVERSTUK. De heerém Ed. G. Schürmann, S. van den Berg en M- Bartogs Jac.zn. •uitmakend© hot dagelijks oh toestuur van de Handielsveredniging Rofber- i'dam, hietoben toit ,de ladlen van de Tweede Kamer e'en adres gericht, waarin 'zij te kennen geven dat ,zij met belangstelling (hébben kennis genomen van het voorstel van den Minister van Financiën, inzake" de -aanmunting van een nikkelen stui verstuk dat er toch in heit algemeen- ©ere groote schaarschte beistaat aan- pas munt dat immers de twee-eh-een-halve- cent-stukken door de muntmeters, het perronkaarten-systeem^ alsmede door tali van. automaten aan die circulatie Worden onttrokken dat het bestaande zMvteren stuiver- stuik gebleken is voor het gebruik te klein tie zijn, zoodait hiet eveneens uit de circulatie Is verdwenen diat imetitemto hielt verkeer, .ear niet het minst de .Müddienistand, 'behoefte h'-eefti aan voldoende pasmunt »en voor- 'zefcer aan een- handig vijf een-stuk. Redenen waarom zij zich» wenden tot de ledlen van de Tweede Kamer, m»et eerbiedig verzoek, gemold voor stel aan te -niemen. EEN SPAARBANKBOEKJE ONTVREEMD. Door den» -arbeider J. R. te Ambi- Mrnelo werd in» Augustus 1.1. een Spaarbankboekje te zijnen name, afge geven door het postkantoor Almelo, vermist. Vermio'edéMjk was het ont- vreemd. Door (hét postkantoor te Almelo werd intusschen e»en bedrag van f 90 op biet boekje aan den nieuwen on- rechtm-atigen houder terugbetaald. N.a een langdurig -onderzoek world -Donderdag de dader, een vroegere kostganger van J. R., .aangehouden, en- tot bekentenis gebracht. Hij is ter beschikking van den- offi cier van justitie gesteld. („Tel.") OPENING VAN DE FRANSCHE GRENZEN. Uit Leeuwarden w-ordt aam die „Te legraaf' geseind, dat Frankrijk de grenzen voor hét Ne'derlandsöh' vee beeft geopend. ONJUISTE BERICHTEN OVER ONS LAND EN ONS VOLK. De in verscheidene dagbladen ge plaatste, ook onzen lezers bekende, opwekking van den hoer FrederSk Rompel om te trachten middelen' te vtoden ter bestrijding van do vele onjuiste berichten over ons lamid en ons volk in buitenland'sehe bladen, geeft den correspondent der N. C:t. te Parijs aanleiding tot krasse mede- deel ingen. Hij schrijft. „Het is in de laatste zes jaren her haaldelijk voorgekomen dat mij, <Je vereeren de taak werd opgedragen on juiste berichten in Parijs-ch'e bladen te doen hersteLlen. Slechts zelden heb ik gemoeedoening bekomen biji de groote en ernstige couranten zoomin als bij die van minderen- rang. Er bij Uij vermeld dat ik, in mijn boedanig- [heid van secretaris van een interna- ticmaJe journalisten - vereeniging, wel ke in Veel gevallen te Parijs als auto- kteit wordt beschouwd, persoonlijk de redactiën kendo em ik me, zoo iTvoodig, bovendien van uitstekende aanbevelingen kon voorzien. De Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te Parijs was niet gelukkiger. Ik her inner me. dat ze een paar jaar gele den een officieel schrijven richtte tot den- Maïin, het verzoek inhoudende ten blijkbaar met boos opzet, onjuist gesteld bericht te verbeteren over ze kere Hiollandsche zuivelproducten en üiat ze haar ingezonden stuk met kracht van redenen, staafdie. Ze kreeg met een drieregelig, ongemotiveerd •briefje-, nul op het request. Wat mij persoonlek aangaat, was men even wel meestal zoo beleefd de weigering door een Voorwendsel te verschoo- nen. Soms was het de overvloed van dringende actuaMteftskopij. diie belet te een verweerschrift (dat trouwens uit den- aaTd der zaak niet heel kort kan zijn) op te nemen. Dan weer heette het, dat er bij de rectificatie een politieke strekking in liet spel was, tot welker verwezenlijking de staatkundige gedragslijn van het hlad verbood mede te werken. Een ander -maal werd Weer een an der motief gevonden. Om persoonlij ke redenen -is het mij niet vergund zaken en personen bij hun naam to noemen. Doch met klem wijs ik op een repliek, die -ik van zeker, overi gens goed bekend blad kreeg een antwoord 't welk ten minste eerlijk wasMen zei de me onomwonden „dat zij, die de rectificatie wensch- ten, sléchts een zekere som hadden te storten.... evenals deze of geene Re geering voor de opneming van een tendentieus bericht gedaan had". BEPERKING DER VIVISECTIE. -Het onlangs opgerichte Comité tot 'beperking der vivisectie »heeft tot den minister van Binnen landsclhe 'Zaken toet volgende verzoekschrift gericht: „In steeds 'grooter wordende krin gen van ons volk is een gevoel van onrust ontstaan over den omvang, dien -men meent dat de vivisectie in Nederland' (heeft genomen. iDit gevoe len toerust 'bij -de volslagen afwezigheid van volledige gegevens wel is waar op losse Ibericfhten en verspreide mede- deelingen in medische en anti-vivisec- tionistiscihe -geschriften: maar (hetgeen dienaangaande 'bekend is geworden (heeft niettemin bij zeer velen, en ook bij' de -ondergeteekenden, de overtui ging dóen ontstaan, dat een verminde ring van toet d/ierenlijden en -een be perking van toet aantal proeven moge lijk en zeer gewensctot zoude zijn. -Om in deze voor toet zedelijkheidsge voel van ons volk, voor Regeering en Volksvertegenwoordiging zoo belang rijke aangelegenheid evenwel een be slist en ijudst omschreven antwoord te kunnen .geven, zou de feitelijke toe stand to'zake de vivisectie in ons land eerst in zijn geheelen omvang moeten worden vastgesteld, iets, wat alleen zou kunnen geschieden, indien -het Uw Excellentie izou mogen behagen daar naar een volledig onderzoek te wil len instellen. Het is olm die reden, dat onderge teekenden de eer /hebben zich tot Uwe Excellentie te wenden met toet -eerfbie- ida'g Verzoek -een commissie in het le ven te willen roepen, aan welke door naar ae opdracht werd gegeven, den omvang der vivisectie te onderzo ©leen en aan 'Uw Excellentie die maatrege len voor te slaan, welke tot de uiterste beperking der vivisectie en tot een mi nimum terugbrengen van het daarbij veroorzaakte -dierenlij»den kunnen lei den." Dr. C. L. Rü-mke, arts te 's-Graven- toage, is tot het comité 'toegetreden en heeft (bovenstaand verzoekschrift mede onderteek-end». NEID-ERïjANIBSOHE KAMER VAN KOOPHANDEL TE BRUSSEL. De Nederlandscihe Kamer van Koop handel te Brussel (hield Donderdag avond een -algemeene vergadering. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, dat het ledental in de laatste maanden vrij aanzienlijk is toegeno men. CEen 'groot aantal aanvragen om toandelsinliohtanigen van den meest uit- eenloopenden aard zijn sedert »de vo rige vergadering ontvangen en beant woord. Een bijeenkomst van -afgevaardig den der Mij. van Nijvextoeid, der Ned. Kamers van (fc-oophandel in toet 'bui tenland en van vertegenwoordigers van Nederlandschen (handel en nijver heid', zal op 30 November of op 1 De cember te ""s-Gravenhage of Rotterdam gehouden worden. De kamer stelt zich verder voor, de inrichting der rechtbanken van koop handel in België te be stud e© ren en daarover rapport uit te brengen aan de Mij. van Nijverheid- te Haarlem. EEN PROMOTIE-KWESTIE. Naar -aanleiding van toet artikel in de „N. »Ct." betreffende de promotie van toet Eerste Kamerlid Van Lötoen Seis tot generaal-majoor der artillerie en -de daarin uitgesproken hoop, dat de Kamers 'daarover nadere inlichtin gen aan den minister van Oorlog zul len vragen, schrijft ,,-De Tijd." „Wij gelooven, dat do Staten-Gene- raal (zich op een gevaarlijken weg hé- geven, indien zij vorderen, dat een mi nister, die in laatste instantie de be kwaamheid en geschiktheid voor hoo- geren rang, zoowel in het leger -als in de ambtenaarswereld té heoo-rdeelen (heeft, telkens van zijn gevoelen om trent personen -publiek rekenschap zal geven. Is dit in gewone gevallen reeds niet te verlangen, nog minder dunkt, ons dat dit het geval kan -zijn, als de minister zich (bevindt tegenover 'n Kamerlid, voor- of tegenstander van zijn politiek beleid en van door hem genomen maatregelen en besluiten. Een minister kan in dergelijk geval. a.ls het vragen geldt van promotie, moeilijk anders doen, "dan zich (hou den aan zélcere algemeene» regelen." 'tweede KAMER. Beau stuik vam de zitting van gisteren 's heengegaan met een fel em vinnig debat over -de tnegedi/ng der werkzaam heden. De meerderheid der centrale sectie stelde voor, dlat de Kamer 15 Januari zou beginnen met het onderzoek der belastingvoorstellen, die tot basis die nen van ibet sociale werkplan der Rtegeeri'ng, die óimmérs had) te kennen gegeven te hopen, d»at de financieel o wetten nog in diit zittingjaar zouden kunnen tot stand komen. Dit kon dian ook best, meenden de heeren Lobman., Heemskerk en Kolk man, al «kwam mén 14 -dagen later bijeen». De heer Lobman wees er o-p, dat men indertijd het onderzoek der ver mogensbelasting op 11 Maart begon en de wet in- Juli tot stand bracht. De heer Ledy deélide hiertegenover mede, dat de bedoeling w-as om niet meer tijd verloren te doen gaan, dan strikt onvermijdelijk was. en de heer Troelstra verweet aan de heeren dier rechterzijde obstructie tegen de soci- - ale wetgeving, waartegen -de heer Talma opkwam. Minister De Meester, die verklaard had, dat de Regeering, zonder zich partij te stellen', voor spoedige behan deling erkentelijk zou wezen, had zich bij repliek te verweren tegenover dén heter Kolkman, dié in 22 jaren nim mer had1 waargenomen (zeide hij), dat een minister -invloed trachtte uit te oefenen, pressie zelfs, op d© werk zaamheden der Kamer. Die Minister betoogde, dat dit verre van- zijn bedoeling was. Over het voorstel van den beer Kolkman, om dat der centrale sectie niet aan te nemen', staakten de stem men (43 tegen 43, rechts tegen links). Bet was ook Vragend a g. De heer Mees 'ging op informatie uit betref fende de mogelijkheid der emigratie van Javanen naar Nieuw-Gudnea. Minister Fock antwoordde, dat een rapport over dit onderwerp aan de Kamer zou worden overgelegd, in zoodanigen vorrn, dat ©en_ opienbare bespreking -mogelijk zou zijn. Met het ontwerp van wet betreffen de de opleiding der Indische ambte naren. kwam men niet gereed. In het algemeen werd dé voorgedragen re geling verdedigd door den heer Yan Deventer, teirwij'l »de heer De W-aai Malefij.t er genoegen- mede nam en met de details de proef ge-nomen wil dé zien. Beide sprekers waren lang niet best te volgen. De heer Van de Vel-de, afgevaardigde van Delft, kwam nog eens terug op de o-pheffing der Indische instelling aldaar, waar door die moeilijk lieden waren ontstaan ien gaf in overweging aan de Tech nische Haogeschool een Indélogasche 'afdeeling te verbinden. De heer Tydeman bleek h'elt in hoofdzaak eens imet het stelsel v.an den Minister Van Kol., die_da.ar.na hiet -cllehat beantwoordde en zijn voor dracht (in. den vorm van een begroo- tto'gspost) nader verdedigde, grooten- deels op de gronden door d'e voorstan ders der regeling aangevoerd. neuen 1r uur vouiria^OTKUBr. BALIE EN KOSTELOOZE RECHTSBIJSTAND. Ook de Haagsche balie heeft zich uitgesproken over bet vraagstuk van den kosteloozen rechtsbijstand. T>(" Bre-daschë eh A "-—-aarsche balie h-addien adressen geirioht tot die Twee de Kamer der Staten-Generaal, strek kende om te voorkomen, dat in d-e wet tot regeling der admistratieve rechtspraak wordt opgenomen de daarin voorgestelde bepaling, dat aan onverrno-genden een advocaat of procureur worde toiegevoegddie 't bi] dat wetsontwerp vereisclïte klaag schrift 'kosteloos opstelt en cnldertee- kent.. (Versch lag to»en nog in het ge heugen de staking der geadmitteer de practdzijns bij het Hoog Mditair Gerechtshof te Utrecht, om redenen, neergelegd -in hun adres aan de Mi nisters van justitie, marine en oor log, eveneens beo oo" end vergoeding voor werkzaamheden.) De Amst-erdamsche bal-ie had be sloten de aandacht »d»er Regeering te vestigen op het onjuiste van de ver plichting om in burgerlijke en straf zaken een onvermogende kosteloos rechtsbijstand te verleenen en aan te dringen o.p vergoeding voor dien bij stand' ui:t de staatskas volgens een Gevraagd werd door Amsterdam, of men zich te 's-Gravenhage met dit besluit kon vereenigen en het conse.il der Haa-gsche orde lïad op 17 dezer over die vraag, in verhand met de adressen Breda-Alkmaair, een verga dering der Orde belegd. De Raad zelf, met uitzonderling van het lid jtor. mr. W. Th. C. van Doom, gaf hij monde van den déken mr. B. M. Vlielander Hein te kennen, dat hij, overigens die vergadering volkomen vrij latend, zich met h-e,t besluit van Amsterdam niet kon vereenigen, daar do ver plichte rechtsbijstand als een mono polie voor de advocaten-procureurs noodzakelijk met ziich moestm'ee- bren-gen, kosteloozten rechtsbijstand voor onvermogenden doch het bleek -dat het grootste gedeelte der verga dering", meerendeels de jongere balie uitmakend, in de ad vocatie van een praerogatief of monopolie weinig meer bemerkte, nu ©en ieder die de vereischte examens heeft afgelegd, zich als advocaat-procureur kan ves tigen, waar hij- wil. En zoo werd» met 20 tegen 13 stemmen een motie aan genomen waarbij de Haagscbe Orde verklaarde, het in beginsel rnet Am sterdam eens te zijn. -te betwisten de rechitmatirheid van toet -instituut van ■den kosteloozen rechtsbijstand', zoo als dit thans bestaat in burgerlijke en -strafzaken, en wer-d (met 23 tegen 8 stemmen) geprotesteerd tegen ver dere uitbreiding van d-ie verplichting; d'och (met 23 tegen 10 stemmen) be sloot men in hoofdzaak te berusten bij den toestand, zonals deze thians to burgerlijke en straf zaJlcen is f eregeld. Overeenkomstig het verzoek van Amsterdam, werd een commissie be noemd om met de -baliën van Amster dam, Leeuwarden, 's-Bosch en Rot terdam te confereeren, waarschijnlijk, over een voor te stellen regeling dé zer raa'terie, ofschoon het doel dier commissie ons niet duidelijk is ge bleken- In afwachting van de resul taten dier besprekingen werd een be slissing omtrent adhaesie aan het adres Breda-A-lkmaar aangehouden. („W. v. h. R.") TOESTEL TEGEN TE SNEL RIJDEN Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Op verscheidene wijzen is reeds in het buitenland beproefd het te snelle rijden van chauffeurs, waardoor zoo wel het leven, der inzittenden als dat van het publiek bedreigd wordt, te voorkomen. Het nieuwste toestel op dit gebied is een Hollandsch© uitvin ding. Een -oorspronkelijk plan van den heer H. J. Rutters is door de n-aaml. vennootschap Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen H. K. Jonker en Zn., op het Bickersplein alhier, verder uit- en omgewerkt, en Vrijdagmorgen waren wij in de gele genheid het resultaat van dien arbeid te zien. Het toestel, dat beknopt is en niet zw-aar, zoodat het gemakkelijk vóór op elke automobiel kan worden aangebracht, vertoont aan de voor- en aan de achterzijde een wijzer plaat. De voorste is vo.o/r het publiek, in c-asu de polttie bestemd, en zóó groot, dat -men haar op gr-ooten af stand kan zien. De cijfers, loopend tot "60 kilometer, zijn eveneens duide lijk en flink. De achterste, kleinere wijzerplaat, is voor den chauffeur. De groote klok n-u bevat een wijzer en een steller. Men gelast dus den chauffeur -den steller te plaatsen op laat ons zeggen, 40 kilometer en ver zegelt de klok. Maar de man houdt zich niiet aan de aangegeven snel heidde zucht om l'ange wegen in een minimum van tijd te verslinden, doet hem het tempo -al meen versnel len. Dan begint, korten -tijd vóór de chauffeur het aangegeven maximum heeft' bereikt, een schel of toeter te waaTsch-uwien. Remt hij oogenblikke- lijk, dan gebeurt er verder niets, maar blij fit hij voortjakkeren, dan wordt en dit is de ziel van het toe stel rne-chanisch het contact verbroken, zoodat als dewagen stil staat, en de inzittenden zoowiel als de politiebeambten op de wijzerplaat kunnen constateeren. hoeveel er te hard gen-eden is. Ten overvloede kan 'dnt nog op een bij het toestel behoo- rend, vernuftig werkend register- apparaat worden nagegaan voor den geheelen. duur van de reis. Het, toestel kan ook gebruikt wor den op de locomotieven of door dén rijkswaterstaat, voot het opnemen van waterstanden. De firma Jonker heeft bereids pa tent aangevraagd in Duifcschland en andere landen. Naar zij- ons verze kerde, zullen bij» massa-fabricage dé kosten van d-e aanschaffing voorden automobilist niet al te bezwarend worden. SALARIS-REGELING BURGEMEES TERS EN SECRETARISSEN. Het bestuur van dén Nederland- ÊSjHfe-gf'TjkKffln rnet een motie, ingediend én de jong ste algemeene vergadering, om bij Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land aan te dringen op wijziging van de aanhangige nieuwe -salaris-rege ring voor burgemeesters en secreta rissen in den geest als die voor Friesland bereids koninklijk is goed gekeurd, of anders 'bij de Regeering een dergelijk verzoek in te dienen bovendien- bij-, den Minister van B'in- nenlandsche Zaken pogingen aan te wenden om te .geraken tot éen door de gemeentewet gewLldé e'envo'irmigheid van salarissen in alle provinciën. Het bestuur zal zich verder wenden tot Gedeou/i-eerdé Stalen vair de an- d-etoe provinciën, waar nog geen her ziening is tot stand-gekomen. Ook de gemeente-ontvangers zullen in de •adres-beweging worden opgenomen. Het bestuur heeft als zijn gevoelen uitgesproken, dlat die -statuten van den Bond niet toelaten op te treden tot verkrii «ring ©ener intrekking van art. 9 .der woningwet of te steunen een verzoek -van de Noord-er-vereeni ging van burgemeesters en secreta rissen aan de Regeering, om wijzi ging van de onderwijswet in dien zin, dat ook voor tijdelijke onderwijzers aan de gemeenten wed-er Rijksbijdra gen zullen worden verleend. Besloten is to»t. dien Bond voor ver krijging eener regeling van den rechtstoestand van burgerlijke amb tenaren bét verzoek te dichten, aan de propaganda voor pensioen zonder bijdrage te doen voorafgaan een pro paganda voo-r het toekennen van. pen sioenrecht aan alle rijks-, provinciale en gemeente-ambtenaren. Rechtszaken MISHANDELING BIJ WERKSTAKING. Vrijdag deed' de rechtbank te Mid delburg uitspraak in die zaak tegen P. P. J. T„ 26 jaar, timmerman te 's-Gravenhage, beklaagd van mishan deling van J. Geleyn, 42 jaar, tim merman te VMssingen. Geno-emidé Geleyn is een der tim mer lieden, die aan de werkstaking bij baas Anker te Vlissingen niet beeft deelgenomen en aan- het werk geblé ven is. Beklaagde, die als waarne mend secretaris van het plaatselijk arbefi/dlssecretarilaat te Vlissingen is opgetreden, heeft op 12 October Ge- leijn aangegrepen en hem in hét ge zicht geslagen. Het O. M. had tegen beklaag.de 14 dagen gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft h»em veroordeeld! tot een- maand gevangenisstraf. EEN OPLICHTER. Uit Amsterdam meldt men. Op 29, 30 én 31 Mei 1.1. vervoegde zich per rijtuig eeta net gekleed heer bij eenige toorlogiers hier ter stede, o.a~ bij de heeren Philips op dé Cein tuurhaan Schouten in dé Oudebrug- ste»eg; en De Rualter in de Kinker straat. Hij vroeg eenige gouden d'a- mestoé-rloges te mogen zién, en liet er zich een paar op zicht zenden' aan door hém1 opgtëgeven gefingéerdë adressen. Na zijn vertrek bleken er telkens een of meer gouden horloges verdwenen te zijn. Hét gelukte der politie eenige uurwerken in banken van leaning hier tér stede en te Haartem op te sporen. De dader, ge naamd J. H. A. S-, een knap uit ziend jongmensch, hoorde door het O. M. bij de rechtbank alhier een jaar gevangenisstraf tegen zich' eischen. EEN GEWELDENAAR. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht -gestaan de 36-jarige werkman Barrit B„ aldaar, beschul digd van to- den avond van 29 Sep tember j.L, onder den -invloed van sterken drank, to de woning vanzijn schoonouders, de echtelieden W. Sin ning, ruzie te hebben gemaaikt en zijne .schoonmoeder gedreigd door do ruiten- te gooien. Na weigering om de woning te verlaten, heeft hij, bij die komst van de politie, zich op den zolder gebarricadeerd, twee openin gen to (hét dak gemaakt en met dak pannen maar de agenten, geworpen, waarbij -een van dezen is getroffen. Van onder oen bedstede te voorschijn gehaald, heeft hij zich hij zijn arres tatie zoodanig verzet, d'at hij naar het politiebureau moest worden gedra gen. De rechtbank heeft 'hem schuld'g verklaard aan vijf misdrijven, t. w. aan huisvredebreuk, wederspanndg- heid, opzettelijke en wederrechtelijke beschadiging, misbandieling van een ambtenaar, to functie en opzettelijke en wederrechtelijke vernieling, en veroordeeld! tot 4 maanden gevange nisstraf. GEEN REGHTSINGANG WEGENS MEINEED. De raadkamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage ibeeft de beschikking der rechtbank te Middelburg, waarbij tegen dien beer A. J. H. van R,, direc teur der bierbrouwerij dé „Drie Krui zen" te 's-Gr-avenhage, rechtsingang w-as verleend, onder verdenking van meineed, verniletigd en den heer Van R. buiten alle rechtsvervolging gesteld'; omdat voor de aanklacht geen termen aa/nwezig waren. De aanklacht was uitgegaan van iemand, die in een burgerlijk rechts geding tegen -den heer Van R., dat proces verloren had. OVERTREDING WONING WET. Men meldt uit Heenenveen Tegen dén burgemeester en devvet- 'hloud'ers van Schoterland, beschuldigd, van overtreding van artikel 5 der Woningwet, is geëischt veroordeelihg tot twee boete nv-an 25, subsidiair 10 darren hechtenis. RAAD VAN TUCHT. De Raad van Tucht voor de Koop vaardij te Amsterdam deed- Woens dag uitspraak 'in de zaak tegen kapi tein C. J.' P. Engel, gezagvoerder van bet .Nederlandsc-he schroefstoomschip ?afl'BÖWo.,4'4,JieA.,MÏ8'dïi..W' Gulstav Point, Z.O. van het Deensche e'land Langeland, op een rots ge raakte, en na drie dagen daarop gé- zeten ite hebben met, scbadé aan den boidem werd afgeslee.pt. Van het onderzoek -nao.r deze zaak doorden Raad van Tucht is meerma len meM-tog gemaakt. Wij' stippen daaruit nog even aan, dat de gezag voerder verklaard heeft eecu mistsig- naal van een ander niet .<roed te heb ben kunnen onderscheiden, en dat dit voor dien ook al was voorgeko men. Daarenboven was een wijziging in de lichten op deze kust niet tijdig in zijn bezit gekomen. In de laat ste zitting had een »der leden als zijn overtuiging uitgesproken, dat het on geluk voorkomen had kunnen wor den, wanneer langzaam gestoomd en nauwkeurig gelood w-as. De raad was van oordeel, dat de gezagvoerder niet vrij te pleiten was van nalatigheid, omdat hij, niet vol doende aoh-t gevende op de mistsigna- Len, in verkeerde richting, voort- stoomde. Bad hij de noodige zeeman schap gebruikt, dan had hij de ramp kunnen voorkomen. Onbekendheid met, het uaairwater had hem tot dub bele waakzaamheid moeten aanspo ren. Een. en ander leidde d'e Raaid tot idle 'conclusie, iclat kapitein Engel schuldig was aan. het onseluk door nalatigheid. Maar daa!r de Raad! tot. de overtuiging lcw»am, dat de gezag voerder nog nimmer aan eenige na latigheid zich had schuldig gemaakt, en uit. zito verklaringen mede de overtuiging had gekregen, dat hij voldoende leering uit het ongeval had getrokken, had hij het niet noodig geacht hem schorsing op te leggen, al was hij dan ook niet onschuldig. POGING TOT WORGING. Voor de Amsterdamsche Rechtbank had zich te verantwoorden Roosje van Goevorden, geb. te Coevorden, wegens poging tot worging van haar meesteres mejuffrouw Jansje Bieflh, huisvrouw van 'den 'heer A. Boeken, althans door haar zwaar lichamelijk letsel toe te brengen door haar inden morgen van 17 Juni 11. in haar wo ning in de St. AnthoniusbreesKrn at (3e étage) onverhoeds van achteren een sterk koord in strikvorm om den hals te werpen en deze strik met alle kracht toe te trekken, waardoor de mleéstere-s ernstige kwetsuren aan den hals heeft bekomen. Dé toeleg tot worging was mislukt dioor krach- t'gen tegenstand te bieden, waardoor de aangevallene haar hand tusschen koord en hals wist te krijgen, waar bij echter ook haar hand gekwetst werd. De aanleiding hiervan zou hierin gelegen 'Zijn, dat de meesteres be klaagde den dienst had opgezegd. Beid. ontkende het haar ten l-aste gelegde. Zij was met haar meesteres handgemeen geworden over de be schuldiging den patroon wat vrien- delijik aangekeken te hébben en bij het worstelen had zij zich verdedigd. Van touw of strik wisS zii niets. Volgens getuigen zou zv echter te voren .reeds gezeert hebben met haar meesteres te zuiden afrekenen. Een toüw werd later in een- harer pan toffels gevonden. In deze zaak wer den gehoord 12 getuigen en twee ge neeskundigen, Melchior en Snijders, als deskundigen. Het O. M. eischte vrijspraak, da.ar hij het feit niet in rechten bewezen' achtte. MOTORWET. Eén ingenieur die naar den tredn moest, -had langs hef Damrak te Am sterdam zoo snel gereden mét zijne automobiel, dat tegen hem proces verbaal wias opgemaakt. Getuigen» verklaarden, dat, verschil lende personen verschrikt op zij wa ren gestoven); een wielrijder was zoo danig in dé war geraakt, dat hij. bij- ma tegen een agent was aangere den. Beklaagde meenidé niet schuldig te zijn aan overtreding van de Motor- wet. Hij (heeft zijn automobiel uit stékend in zijn macht en is overtuigd, dat 'hij nooit een ongeluk zal1 veroor zaken. Dat d'e menschen of wiel rijders op zij'de stuiven., waar di(t volstrekt niet noodig ia, is toeli mei aan hem te wijten»! Het O. M. bij het kantongerecht fle •Amsterdam beduidde hiettn. dat ge vaar opleveren voor de veiligheid van het verkeer niet alleen wil zeggen, dat men- zelf géén .ongelukken mlag maken, maar ook insluit, dat dioor te hard rijden anderen ongelukken ver oorzaken, gelijk de-wielrijder bi jna had gedaan. Beklaagde blijft bij zijne m-éeutog. Hij' is van oordeel, d'at de haat tegen de automobielen dé menschen leidt tot overdrijving. Het is zijn schuld niet, dat het publiek hier bij voor keur midden op den rijwieg loopt. Kantonrechter„U verschrikt dé menschen, en daaruit kunnen onge lukken voortkomen." Eisch f 50 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak 4 December. VERDUISTERING VAN NAAIMACHINES. De 5e Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde- Vrijdag tot een jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M., den repara teur van naaimachines, die reeksen van naaimachines verduisterde, wel ke hij van huismoeders te herstellen kreeg en die reeds vroeger te dezer zake was veroordeeld1 geworden. Koloniën ATJEH. Het Advbl. iv\ Atjeh van 27 October meldt Bij eene passencontiröle in Pidië (Meureud'oe) werd licht gewond de Europ. korporaal Schalk, alm stamb.- no. 54718. De aanrander is neerge legd. De marechaussée's onder sergeant Droge, alg. stamb. no. 49791, dood den to de VII moelrims Pidië een vij and licht gewond werd daarbij de stamb. no. '57421. CELEBES. Va-n het gewestelijk bestuur van' Celebes en Omderhoorigheden zijn on der daigteelcening van 20 en 22 Octo ber de volgende telegrammen ont vangen _a. 10 October nam patrouille kapi tein Liefrink in kampong Patida na bij Alloe ex-Maradlia Singaang, 'hoofdaanlegger Malbar-onlusten gevangen. Een /volgeling bij verzet onscbadelijik gemaakt. Buit een voor- lader en munitie. b. Bij patrouille uit Karoengian door Toradjahoofden ingeleverd 8 achter-, 38 voorladers. Bij huisonder zoek in kampong Maroangin Bo-ni 15 October door brissteek zwaar gewond Europeesch fuselier Grein. alg. st. no. 59589. (Java-Ct.) DE RADJA VAN BONI. Dezer diagen. werd aan e«en der bla den uit Bandoeng geschreven, dat da zonen van. den vorst, van Boni', die zich destijds vrijwillig meldden, ver klaard zouden hebben, dat bun in dertijd even voor hét vertrek van hun vader te Makassar was afgevraagd, of zij naar hun land wenschiben terug te ke eren, dan wei hun' vader naar Ban doeng wilden volgen. Zij' verkozen het laatste, maar aan ieder hunner werd .niettemin een besluit uitgereikt, waarbij is bepaald, dat hum in het be lang dier openbare rust en orde in het gouvernement van Celebes de hoofdplaats Bandoeng tot verblijf is aangewezen'. Deze voorstelling van zaken iSj maar aan het „Soerab. Handelsblad" van bevoegde zijde werd medegedeeld, niet juist. De zonen van den radja, behoorende tot d'e weinigen», die den vorst trouw wanen gebléven en dus de wapens tegen hiet gouvernement waren blijven voeren, hebben zich, na de gevangenneming van hun vader, op genadé of ongenade overgegeven. Toen zij te Makassar waren, is zoo wel hun als hun vader afgevraagd, of zij nog eerst naar Boni wemschten terug te keeren, om de particuliere azsnne kaduv h zaken huns vadieirs te regelen-, wilde paardenstoeterijen, padivoorraden, enz., dan wel dadelijk meegaan naar Bandoeng. Zij kozen het laatste. De oudste zoon van den radja is te Bandoeng overledende jongste is nu ongeveer 4 maanden geleden, met machtiging van den landvoogd, naar Boni vertrokken voor boven omschre ven doel. Veel heeft hij van dé bezittingen zijns vaders niet kunnen reddende hoofden, die indertijd 'dadelijk de zijde vah het gouvernement hebben gekozen en hun vorst, dien zij tot het verzet haddén aangespoord, lafhartig in dén steek Meten en hierbij héb ben wij in Inet bijzonder het oog op Anre goeroe, den anak-aroeng of hoofd van den adel in Boni hebben, met de bezittingen van hun geviuch- ten vorst schandelijk huis gehouden, ei het grootste gedeelte in de wacht gesleept, wat zij ongestraft konden doen, omdat de, door de regeering ia

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5