NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7185 Verschijnt dagelijks, cehaïv® sp Zon- ar? Feestdagen. DINSDAG 27 NOVEMBER 1906 A HAARLEM ABONNEMENTEN ■fete.-"':. AD VERTENTIËN: per drie maanden: Mlfc. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem j ï.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent oer reel. Voor ae dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der sjtf Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.3U Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 u^T "V#* 50 Cts. voor 3 plaatsingln a contant. P El Afzonderlijke nummers0.0214 ff tiStëSufinlv 'nfeM n - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider ^uitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN' F. JONES, Succ., Parijs, 3/ó's Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DINSDAG 27 NOVEMBER. •Schouwburg. Concours Cre-mer. Oip- reden van „Mutua Amieitia" van —{Rotterdam. Vereeniging (Bovenzaal): Concert ioor de dames Joh. Carabier van 'Noo ten en Emflie Champury, 8 uur. Haarl. J-ongel. Vereen. Muziek en Voordrachtavond, 8 uur. Brongeb ouwKuiistbeschouwin g Kunst zij ons Doel", 7i—10 uur. Teyler's Museum: Tentoonstelling jan Photogravur-en enz. Café-zaal De Kroon: Wiener Damen Kapel „Eupihemia".- Velsen: Raadsvergadering, 10 uur. Buitenlandsch Overzicht ÜIEiUWE POGROMS IN 'T VOORUITZICHT. De monarchistische partijen clrei- m met pogroms als de regeering concessies aan de Joden doet. Als men dezen toestaat zich in het Don- gebied te vestigen dan zal de regee- rin-g moeten kiezen tusschen de Joden en de kozakken. Het regent nog steeds telegrammen an den Tsaar en aan Stolypin, waarin wordt gevraagd 'de boeren te redden van de „Joodsche slavernij". DE STUDENTEN ZULLEN MET DE WAPENS ANTWOORDEN. De studenten te Odessa hebben met groote meerderheid van stemmen een besluit aangenomen, waarin z-ü zeg gen, dat als de aanslagen voortdu ren, die ten deel hebben een pogrom e verwekken, de bevolking schrik ian te jagen en die verkiezing te doen mislukken, zij desnoods miet de wa- tens zullen antwoorden. Zestig pro- essoren hebben de houding der stu denten goedgekeurd. Generaal K-aul- 'oars heeft vrij dreigend op dat be sluit geantwoord. De studenten zen den een deputatie naar Petersburg. Aangezien de overheid geen maatre gelen tegen de rooveriji neemt, zou den de studenten Zaterdag van de wapenen gebruik maken. DE NIEUWE GOUVERNEUR DER OOSTZEE-PROVINCIëN. Baron Möller-Sakomelski, de nieu- 6 gouverneur-generaal der Baltii- sche provincies, is iemand' die zich lijn grootheid bewust is. Bij dagor der heeft hij verklaard, dat die rech ten eu titel van gouverneur-generaal in het Oostzee-gebied hem alleen toe komen. Hij ontheft deswege generaal Bökmaim van diens plichten als Koerlandsch en generaal Pichatsjef van dito als Estlandsch go.uverneur- Men zou zoo zeggen, dat dergelijke beslissingen meer eigenaardig te St. Petersburg thuis hoorden. JAPAN ZAL WEL WIJZER ZIJN. Het Nowoje Wremja voorziet, dat et tusschen Amerika en Japan oor- .jg wordt, en het einde zal wezen, dat Japan de Filippijnen aan zich trekt. Wat er nu tusschen de twiee landen gebeurt, herinnert" het blad aan het voorspel'van den Russisch- Japanschen oorlog. Uit andere landen. DE TOESTAND IN MAROKKO. Over Marokko komen weer tal van berichten, die met ophef melding maken 'Van de regeeringloosheid in jhet Sultanaat. Piaisoeli zou, volgens te Madrid ontvangen berichten, vele zijner vroegere vijanden om zich heen ver zameld hebben, ten einde met ver- eendie krachten de inrichting, van de Fransch-Spaansche politie tegen te werken. De Londensche Standard verneemt uit Tandzjer, dat hij naar de stam men in de bergen afgezanten heeft gezonden, hen aanradende, om zich bij de verschijning van vreemde troe pen onverwijld te weer te stellen. Aan El Torres zou hij kanonnen gevraagd hebben tegen den stam der Sabels. De Engelschegezant te Tandzjer beeft El Torres krachtig aangespro ken over de berooving van een En- gelsch onderdaan door de mannen van Raisoeli. In verband met die regeeringloos- heid zouden Spanje en Frankrijk voornemens zijn krachtig op te tre den. Zoo wordt uit Toulon gemeld i,Vrij dag hierheen verzonden or ders verzochten admiraal Toucbard een divisie van panfcserschepen te vormen, in staat om op het eerste be richt naar Marokko te stoomen. De divisie, samengesteld uit de „Suf- iren", de ,,St. Louis" en de Charle magne" is gereed zee te kiezen." De „Temps" verneemt uit Tanger, dat het corps diplomatique' aldaar heeft besloten een gemeenschappelij ke nota tot de mogendheden te rich ten, waarin met klem er op wordt gewezen, dat de toestand onhoudbaar is geworden en verzocht wordt daar- in verandering te brengen. De con suls te Fez van Frankriik, Duitsch- land, Engeland en Spanje zullen uit- genoodigd worden de nota te steu nen. DE SCHEIDINGSWET IN FRANKRIJK. Een particulier telegram uit Parijs aan 't Hbld. meldt Er komen tegenstrijdige berich ten uit. Rome over de houding van het Vaticaan tegenover de diocesane associatie te Bordeaux. De „Gaulois", die meestal best ingelicht is, zegt, dat veel prelaten aan het Vaticaan gelooven, dat de Paus in zijn groote goedheid en liefde voor den vrede zich misschien niet zal verzetten te gen de gebruikmaking van het ge- meene recht, van de wetten van 1881 en 1901, maar nooit zal hij, ondier welken vorm ook, associations cul- tuelles toestaan: Op sommige plaatsen gaan de in ventarisaties met veel verzet ge paard. Te Roubaix sloeg een priester den commissaris van politie met den vuist in het gelaat, omdat deze in de kerk den hoed niet afnam. UIT DE SERVISCHE SKOEPTSJTINA. De president van den ministerraad verklaart, dat de internationale toe stand bevredigend is en dat de bin- neulandsche politiek strikt in over eenstemming zal zijn met de parle mentaire constitutie. De regeeri.vp: za:l de werken voor den Ooster- enden Westerspoorweg doen uitvoeren. Het belastingstelsel zal gewijzigd wor- de-n., De regeering zal hare houding in het geschil met Oostenrijk niet wij zigen, maar is bereid tot een overeen komst, steunende op beiderzijdse he concessies. EEN LEELIJKE TEGENVALLER. Het Fransche consortium voor de Servische leening heeft aan het kabi net Pasjits meegedeeld, dat de Fran sche regeering de nieuwe leening eerst op de beurs wil toelaten als het conflict met Oostenrijk-Hongarije is bijgelegd. Frankrijk wil het verwijt ontgaan een onvriendelijke daad te plegen tegenover de bevriende Hahs- burgsche monarchie. Ook acht de Fransche regeering de waarborgen voor de geldschieters in gevaar ge bracht, indien Servië in een tal oorlog met Oostenrijk-Hongarije zou worden gewikkeld. EEN SPOORWEGRAMP. Uit Londen komt een telegram „Een express-trein liep Zaterdag avond tusschen York en Leeds tegen een goederentrein in: Er wordt be richt, dat een aantal menschen om het leven is gekomen". Stadsnieuws ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester en Wethouders van I-Iaarlem, gezien art. 73 der Militiewet 1901, brengen ter 'kennis van de be langhebbenden, dat de zitting van den Militieraad in 1906, voor deze gemeen te zal worden gehouden in den Doelen alhier, op: Maandag 10 December aanstaande- voor hen, aan wie bij de loting de nom mors 1 tot en met 175 zijn ten deel ge vallen; op Dinsdag .11 December aanstaan de voor hen, aan wie bij1 de loting de nomm-efs 176 tot en met 350 Zijn ten deel gevallen, en op Woensdag 12 December aanstaan de -voor de overige lotelingen, telkens aanvangende des morgens ten 10 ure. Vestigen voorts de aandacht op art. 74 der voormelde wet, luidende: „Voor den Militieraad moeten ver schijnen: lo. behoudens het geval, bedoeld in art. 11, tweede zinsnede, of in art. 75, de lotelingen, die vrijstelling verlan gen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken; 2o. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens gemis van de gevor derde lengte; 3o. de lotelingen, die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de vierde zin snede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50." Benoemd. Door B. en W. is tot klerk ter ge meente-secretarie benoemd de heer Joh. Spikes alhier.. STUKKEN VAN DEN RAAD. Verzekering tegen ongevallen. In verband met reeds vroeger ge nomen besluiten, stellen B. en W. voor, de gemeente als lid te doen toe treden tot de Onderlinge Risico-Ver- eeniging van' Nederlandsche gemeen ten, in aansluiting aan de Centrale Werkgevers Risioo-Bank. De 'vereeniging is 8 October 1906 opgericht. Het maken van een brug te Lisse. B. en W. stellen voor, om onder verschillende voorwaarden aan gra vin Van LyndenVan Pallandt te Lisse vergunning te verleenen tot het doorgraven van en liet bouwen van een brug daarin den weg langs de Leidsche Vaart op ongeveer 280 M. ten zuidwesten van de brug over genoemde vaart te Halfweg na bij Lisse. 's Jaarliiks zal 10 gulden recognitie betaald moeten worden. Levering van gas aan Haarlem- merliade en Spaarnwoude. B. en W. stellen voor, om van de gem. Haarlemmerliede en Sp>aaa*n- waude de concessie te aanvaarden tot het laveren van gas voor de onder die gemeente liggende en aan Haarlem grenzende bouwterreinen, Kad. Sec tie E. nos. 1, 2, 11, 12, 205 en 206. De concessie loopt tolt 24 Septem ber 1946, en zal de gemeente Haar lem geen recognitie kosten. De priis van het gas- mag niethoo- ger zijn dan dien te Haarlem. Onvoorziene uitgaven. De Financieele Commissie advi seert tot vaststelling van den door B. en W. ingedienden staat ,,Onvoor- f2179.65.' w Verhuur van een huis. B. en W. stellen .toot het perceel Koningstraat 4 te verhuren aan de firma Leop. Mündhëim en Co. voor den tijd van minstens één jaar tegen een huurprijs van f750 per jaar. De huur kan stilzwijgend verlengd wor den. Toezicht Middelbaar Onderwijs. Door de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs zijn de volgende voordrachten voor vacatu res opgemaakt Vacature-Mr. L. C. Kronenberg 1. Vincent Loosjes. 2. Mr. P. Tjeeuk Willink. Vacature-Dr. M. Greshoff 1. F. C. Dufour. 2. L. C. Westhoff. Bouwv er ordening. B. en W. steillen voor, af te wijzen het verzoek van C. J. Paulen. om voor de verbouwing van het perceel Westergracht 45 af te wijken van het bepaalde bij artikel 11 lid 1 der Bouw verordening, mitsdien vergunning te verleenen dat de binnenplaats van het in dat perceel gevestigde koffie huis worde overdekt. Wanneer de Raad het toestond, zou volgens B. en W. een toestand ont staan, die geenszins zou beantwoor den aan de gedachte, die bii de vast stelling van dat artikel heeft voorge zeten. Hin d e r wet.- Door iB. en W. is voor den tijd van vier weken verdaagd de beslissingen op de volgende verzoeken: van G. Schoorl om vergunning tot oprichting van eene zilver smederij, waarbij als beweegkracht een gasmo tor van 20 paardekrachten zal worden gebezigd, op het terrein aan den Zijl- weg, kad. sectie A No. 30 30. van de naamlooze vennootschap Drukkerij „de Spaarnestad" om ver gunning tot oprichting van eene druk kerij, waarbij als beweegkracht een gasmotor van drie -paardekrachten zal worden gebezigd, in het sousterrain van het perceel aan de Jansstr. no. 1. Concert. Men schrijft ons Dinsdagavond a. s. zal in de hoven- zaal der Vereeniging een concert plaats hebben, te geven door de da mes Joh. Cambrer van Nooten, zang, en Emilie Champury. piano. Mejuffrouw Cambier van Nooten is hier geen onbekende meerverleden jaar gaf zij een goed geslaagd con cert in De Kroon met den heer Belin- fante. Haar opleiding genoot zij van me vrouw Noordewier. Mejuffrouw Champury ontving haar opleiding van den heer De Greef, te Brussel, en vroeger van heer Mengel berg. Over haar laatste optreden te Breda schrijft men „Mej. Champury heeft met haar spel veel indruk ge maakt. Zij heeft pon uitmuntendeu aanslag, goed geschoolde techniek en geeft bij haar spel blijk te gevoelen wat de componist heeft vallen zeg gen". VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 28 November 1906, des namiddags te 11/2 uur, in de Staten zaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Reëedi-ging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voorstel B. en W. W. vaststel ling staat betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1906, met adv»es C. B. geaneentefinanciën. 4. Id. id. verhuring perceel Koning straat No. 4. 5. Id. id1, vaststelling jaarwedde hoofd school voor m. u. 1. o. 6. Id. id. verzoekschrift lantaarn opstekers en -poetsers, iocaliteit voor verzamelplaats, en nadere regeling bezoldiging controleurs gasverlich ting. 7. Id. id. beschikbaarstelling gel den voor uitbreiding productief ver mogen electris-che centrale. 8. Id. id. vaststelling staat te vel len hoornen. 9. Id. id. aanvaarding concessie gaslevering onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude. 10. Id. id. toetreding Onderlinge Ri- s: co-vereeniging van Nederlandsche 11. Id. id. verzoekschrift Gravin van Lynden-Van. Pallandt, doorgraving en overbrugging weg Leidsche Vaart. 12. Id. id; vaststelling uitbreidings plannen. 13. Id. iid. verzoekschrift P. C. Bos, afwijking art. 11 Bouwverordening perceel Generaal Joubertstraat No. 1. 14. Id. id. id. C. J. Paulen, ld. per ceel Westerstraat No. 45. king onbewoonbaarverklaring perceel Iordensstraat No. 51 (vroeger no. l). 16. Aanbeveling Curatoren Gymna sium. benoeming curator. 17. Voorstel B. en W. W. benoeming 2 leden Comm. van toezicht M. O. 18. Voordracht, id. benoeming on derwijzer opleidingsschool voor jon gens tot het M. en II. O. 19. Benoeming stembureau's verkie zing lid van den Raad. BRUTALE INBRAAK. Tijdens de bewoners afwezig waren is gisteren, Zondagavond tusschen 6 3/4 en 8 1/2 uur ingebroken dn per ceel no. 16 aan de Parkstraat, bene den bewoond deer den schoenmaker, tevens winkelier, J. H. W. van Breu- gel, en boven door mejuffrouw S. Fok ker. Door middel van een valsche sleu tel heeft de dief of dieven" de voordeur geopend en zich vervolgens toegang versohaft. Door de bovenwoonster was bij hare tehuiskomst op laatstgemeld tijdstip de voordeur open gevonden. Uit de beneden voorkamer is ten na deel© van den schoenmaker v. lB. uit een longasloten penantkastje ent- vreemd een linnen zakje, inhoudende ongeveer 100 aan zilvergeld, en waar onder 3 gouden tienguldenstukken. Verder wordt daar niets vermist. Bij de bovenbewoonster heeft men alles onderste bovengehaald tot zelfs het bed en is ontvreemd: van de tafel in de voorkamer een zware rilveren dames-remontoirihorloge, waaraan een nikkelen kettinkje, voorzien van twee kwastjes, en uit een Iade van de lin nenkast, welke 'lade men op de tafel had geplaatst, uit een daarin geborgen trommel 6 aan geld, een gouden hals ketting met schuif, waaraan gouden kruis, een gouden broche met granaten steen, een zilveren iknip, waaraan een versleten beursje met stalen koralen. Uit die Iade was op de tafel gelegd' een spaarbankboekje, waarin een bankbiljet van f 10, dat men niet schijnt ontdekt te hebben. De dief of dieven schijnen geen licht ontstoken te hebben en konden zich bedienen van het licht der stadsgas- lantaarn, die nabij die woning staat. Door hen is in die woning achter gelaten eene vuile, witte zakdoek. De buren hebben niets van den dief stal gezien; ook" geen verdachte per sonen.- Commies Redacteur. Naar wij vernemen hebben zich ruim twintig sollicitanten aangemeld voor de betrekking van Commies Re dacteur ter gemeente-secretarie al hier, op en gekomen door 't vertrek van Mr. Dr. D. Talma. Een aardige reclame. -EVenals vorige jaren reikt de heer J. Geijlvoet, Doelstraat 33, alhier, de bekende naaimachinehandelaar, we der een kalender aan de clientèle uit, welke uitmunt door fraaie uitvoering en eëh zeer passende reclame vormt. VERKOOPING gehouden in heft Verkooplokaal „De Gouden Leeuw", te Haarlem, op Za terdag 24 November 1906. No, 1. Een heerenhuis met tuin Spaarrue no. 62, M. J. F. Bolderdijk, 16000. No. 2. Een heerenhuis en erve met tuin Plein. Opgehouden, 10455. No. 3. Een bouwterrein Emmakade. No. 4. Een bouwterrein Koorstraat No. 977. No. 5. Een bouwterrein Koorstraat No. 978. No. 6. Een bouwterrein Koninginne weg No. 1076. No. 7. Een bouwterrein Koninginne- •eg No. 980. De perceelen no. 3 tot en1 7 gecom bineerd, J. Etmans, f 11640. Nos. 810. Drie aaneengebouwde burger woo nhui zen met erven en grond President Slteijnstraat, als No. 8, J. L. Dolle /1700. No. 9, L. Dolle f 1700. No. 10 J. L. Dolle ƒ1700. No. 11. Een huis en erve Morinne- steeg. Uit de hand verkocht. No. 12. Een huis en erve met tuin Bakkerstraat No. 6F., C. de Rijk, 2800. No. 13. Een perceel grond Essohil- derstraat no. 6B, P. de Koning ƒ720. Nos. 14—16. Drie -huizen en erven met tuinen, naast elkander Wever straat, als No. 14. groot 75 centiaren, P. de Koning ƒ2075. No. 15. groot 74 centiaren, P. de Koning, ƒ2050. No. 16, groot 71 cenAiaren, P. de Koning, 2050. Nos. 1719. Drie huizen en erven met tuinen, naast elkander Wever- uo. i< tot en mex iy gecombineerd, G. Sesing <r.q. ƒ5705. No. 20. Een huis en erve met giroo- ten tuin Bakkerstraat no. 23. Opge houden 1600. No. 21. Een h'uis en elrve met groo- ten tuin naast hset voorgaande per ceel. Opgehouden ƒ1600.' No. 22. Een huis en erve met groo tten tuin naast het voorgaande per ceel. C. de Rijk ƒ1675. No. 23. Een huis en erve met groo- ten tuin, naast het voorgaande per ceel. D. Bosch ƒ1675. No. 24. Een huis en erve met groo- ten tuin, naast het voorgaande per ceel, P. Blad, ƒ1775. No. 25. Een huis met tuin, schuur eu erive Schotersingel no. 63, T. C. Niephaus q.q. ƒ5825. No. 26. Een huis Lotterstraat no. 2. Opgehouden ƒ1895. No. 27. Een huis, erve en tuin Oranjestraat no. 170, J. H. Bierboom, ƒ1800. No. 28. Een heerenhuis Spru-iiten- boschstraat no. 3. Opgehouden ƒ9455. No. 29. Een heerenhuis naast het voorgaand perceel. Uit de hand ver kocht. No. 30. Een timmermanswerk plaats met bovenwoning, loods en erf Jan de Braystraat no. 4. No. 31. Een huis en erf met schuur naast het voorgaande perceel no. 6. No._ 32. Een huis en erf met tuin, waarin schuur naast- het voorgaan de perceel. Vervallen. De perceel en no. 30 en 31 gecombi neerd-. Opgehouden ƒ8505. No. 33. Een woonhuis en erve Ban- nest-eeg no. 8. Opgehouden, 615. EENE STILLE HULDE. Te 'Haarlem is Zaterdag aan de na gedachtenis van mejuffrouw A. S. M: Mijne, de eerste directrice van de oudst opgerichte Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, door vrienden en oud-leerlingen een stille Ih-ulde gebracht.- Eenigen tijd' geleden had tzicfh een commissie gevormd om op bet graf van de ontslapene een eenvoudig ge- denkteeken te plaatsen. Zaterdag werd dit aan de familie overgedragen, waarbij mevrouw C. Dekker'Fortanïer uit Den Haag bet woord voerde. De plechtigheid droeg een zeer een voudig karakter.- A an b es tïed in g. Zaterdagmiddag werd door cle com missie ter Spijisuitdeeling alhier aan besteed' De levering van bet voor den aan staanden Winter benoodigde, als: gort en havergort, spek en steenkolen. Ingeschreven werd ais volgt Gort per SO K.G. Wed. J. Leupen en Zn,, ƒ7.10, 7.50, en 7.75; D. v. He- mert en Zn. ƒ7.20, ƒ7.90 en ƒ8.65. Havergort per II. L. D. v. Hemert en Zn., 16.80; Wed. J. Leupen en Zn., ƒ16.40. Spek per K.G. J. P. Stol, ƒ0.60; L. Kuik, ƒ0.60; J. J. Daudey, ƒ0.64. Steenkolen per 1000 K.G. F. Per- quin, 11.70. Alle inschrijvers wonen alhier. Het Vrije To one el. Als je zoo een paar Zaterdagen Kroon-waart's gegaan bent om ver slag uit te brengen van hetgeen daar ten tooneiele wordt gebracht, en je komt telkens in eien leage zaal terecht, dan ga je een volgend maal met een bezwaar dhart je naastbijiliggend dichtje vervullen, w-ant zoon killd .eegte oan je heen brengt je eenigszins in'n stemming als een verliefd jonk man, die onder het venster zijner, aangebedene smachtend op haar ver schijning ineens een emmer water over zich voelt heengegoten. Gelukkig, Zaterdagavond bleef dd kc-ud-water-bui-stemming weg, omdat het nu zoo vroolijke Kroouzaaltj-egoed! bezet was, ja, hier en daar zelfs zeer goed bezet was. Het blijkt dus, dat de naam Speefci- hoff nog wel klank .geaioeg bezit om publiek te trekken. En thans kwam hij niet 'alleen, hij bracht de altijd vroolijke en geestige Nap de la Mar met zijn leuken kop ntede en behalve dien nog een drietal dames, mevrouw SpeenJliiOffPrins, mevr. De la Mar Klopper en meivr. Die la Mar—KleJy, welk gezelschap nu hier tea- stede als „Het Vrije Tooneel" debuteerde. 't Was een avond van scbalke en luchtige liedjes, droeve en sombere liedjes, humoristische en satirieke liedjeskortom een avond als al leen Speienhoff in ons land schijnt ineen te kunnen zetten. Speenhoff zelf oogstte liet meeste bijval met zijn hekeldichtjes Concert' in die Diergaarde, Rembrandtfeesten en De iModierne Fe/e, een satiriiek lied je op d'e Duncan-vérgoding. Vooral dit laatste sloeg in. Zijn vrouw zong eveneens leuke en droeve dingetjes, waarbij zij aardige' Haar diep-droef liedje: „Ik ben maar :een kindje van zonde" moest door de bijvalsuitingen van het pu bliek gedeeltelijk herhaald worden. De la Mar vond eveneens .een zeer •gunstig onthaal. Zijn guitige vierzen hielden de gezichten der aanwezigen u elen br-eeden laohplooi. Zóó bijv.- had de parodie op het straatliedje': „Trinfcen wir noch Trüpcbeu" een! uitbundig lachsucces. Mevrouw De la MarKley zegde ee-nage grappige voordnachten, waar van we „Truitje's Huwelijk" noemen. Mevrouw De la MarKloppers ein delijk bepaalde zich tot een paar onbe langrijke rolletjes in twee' meer uit gesponnen1 tooneelstukjes van Speen hoff. We zagen alleen het laatste, een! „Zedenspel", .,'n Ploerije", een rea listisch draakje, waarin alles op z'U pootjes terecht komt en ,,'t Ploertje" aan "t- slot ontmaskerd wordt. I-Iet stekje wferd goed en vlot ge speeld en ging er wel in. Ten -slotte een woordje over den pianist, den heer David's, die tijdens de pauzen cenige goede niunrrners uitvoerde, o.a. „Introduction undl Chor" uit Carmen. Benoem d.. Tot lid van verdienste van het mannenkoor „Caecdlia" is naar men ons mededeelt benoemd de afgetreden directeur, de heer H. Pie- l'a-ge. Slooping van het oude! sta- tion. Bedien is met de slooping van het oude station aan biet Stationsplein een aanvang gemaakt. Diefstal r ij wiel e)n. Tot nog toe waren slechts -heer-en- rijwielen ontvreemd^, maar thans be ginnen de dieven ook""dames-rijwielen te stelen. L.I. Zaterdagnamiddag is een damesrijwiel ontvreemd in het Florapark toebelboorende aan de doch ter va-n den «heer Kleynenberg. aldaar woonachtig. Behalve dat rijwiel zijn 1.1. -Zaterdag nog op 3 verschillende plaatsen in de stad~3 'heerenrijwielen ontvreemd. OPLICHTING HEERENRIJWIEL. Vrijdag nam. ten 4 uur is de rijwiel handelaar M. (Stavinga, wonende' Spaarne, filiaal (houdende Zijlstraat 16, opgelicht door een persoon van omstreeks 25 jaar, zich noemende' Veldkamp, wonende te Hillegom, die bij hem een rijwiel heeft gehuurd, dat Ihij 2 uur noodig had om naar Hille gom te gaan, zeggende dat het was voor rekening van den heer Preijde, kruidenier, wonende Ged. Oudegracht' 32 alhier. Tot nog toe heeft hij het rij wiel niet teruggebracht en is vermoe delijk door hem' verduisterd. Zijn sig- .nalemen't is: tamelijk lang, blond, blonde snor, gekleed met pet met rech ten klep, donkere jekker en sport hemd. Bij onderzoek is reeds geble ken, dat geen Preyde aan de Ged. Ou degracht 32 woonachtig is.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1