HAARLEM'S DAGBLAD Stadsnieuw! UiBUÊffiliMi Feuilleton. De Verdwijning van Gerald Ratfabone STUKKEN VAN DEN RAAD. A1 w ij k i g Bouwverorde ning. B. en W. stellen voor, van de hand te wijzen, liet verzoek van P. C. Bos, om voor liet bouwen van een 'houten timmermanswerkplaats op den open grond achter het perceel Generaal Joubertstraatl af te wijken van het bepaalde bij art. 11 dier Bouwverorde ning en mitsdien vergunning te ver- leenen, om van bedoelden open grond een grooter gedeelte te bebouwen, dan dit artikel toestaat. B. en W. achten, bij inwilliging van het verzoek, eien behoorlijke toe treding van licht en. lucht niet verze kerd. HET NIEUWE STATIONSGEBOUW. Op 1 'Maart 1907 zullen gereed moe ten izijn de metsel- en betonwerken der tunnels en van den perronmuur, met de kluizen langs de paralleltunnel, als mede dief penanten voor de stations- overkapping. 19 maanden na den aanvang der werkzaamheden, moeten alle werken volledig worden opgeleverd. Juni 1908 kan dus het geheel© sta tionsgebouw niet aanhoorigbedL-n in gebruik worden genomen. Het ongeluk op hiet Z. B. Spaarne. Door de- justitie alhier is een in structie gehouden in de zaak van 'het springen der centrifuge bij. den heer Vasen alhier, waarbij: den zoon een been werd verbrijzeld en een werk man deerlijk werd gewond'. Drie werktuigkundigen werden als getuigen gehoord. üit de Omstrekei HEEMSTEDE. Woensdag 28 November a. s. zal in het zuidelijk deel dezea* gemeente bij gunstig weder, eene militaire oefe ning plaats hebben, waarbij vermoe delijk met losse patronen zal worden gevuurd., EEN NIEUW STATION VOOR ZANDVOORT. Uit -Z andvoort wordt aan de „Tel." gemeld, dot besloten is aldaar een nieuw station te bouwen, dat geheel ■naar de eischen des tijds zal worden ingericht en waarvan de kosten een kwart imillioen. 'gulden zullen bedra gen. Het station zal meer naar het strand worden gebouwd, zoo dat de reizigers bij aankomst onmiddellijk aan het strand zullen zijn. De beide thans bestaande stations zullen dan worden opgeheven. De juiste plaats, waar het nieuwe gebouw verrijzen zal, is nog niet aan te geven, daar daarvoor eerst nog stukken grond moeten worden ontei gend". EEN ADRES. Door de Vereeniging ter behartiging der belangen van de buurtbewoners van „Haarlemmerpoort en Omstreken" te Amsterdam is een adres gericht tot den Minister van Waterstaat ter ver krijging eener halte Bollandsche Spoorweg omtrek Haarlemmerpoort yoor het in- en uitlaten van reizigers. UIT HET AMSTERDAMSOHE POLITIERAPPORT. Eene vrouw, als dame gekleed, on geveer 20 jaar oud en blond uiterlijk, heeft een goudsmid in de Utreohtsrihe- straat opgelicht voor 4 gouden horlo ges. Na door de mededeeling dat zij de familie van den goudsmid zeer goed kende, het vertrouwen te hebben opgewekt, heeft zij aanvankelijk één en 'later nog drie horloges op zicht medegenomen, welke evenwel niet zijn teruggebracht. EEN ARRESTATIE. Toen Zondagavond het stoomschip „Prins Willem III", van den Kon. W.- 'Indischen Maildienst, te Amsterdam binnenkwam, begaf izich .aanstondspo litie -aan boord tot het doen van een arrestatie. De salonbediende P. 'A. G. L. werd in arrest genomen en naar het politie bureau overgebracht. Deze jonge man zal zich weldra voor de rechtbank hebben te verantwoorden, wegens tal van diefstallen, aan boord van ge noemd schip, op zijn reis naar New- York gepleegd. 'Verschillende passagiers misten uit hun salons kostbaarheden, papieren en goudgeld. Toen men bij den gezag voerder zijn beklag indiende, verdacht deze er' den genoemden bediende van. Deze werd ondervraagd en onderwijl liet men zijn plunje onderzoeken. En toen 'kwamen de vermiste voor werpen te voorschijn. Ze waren zorg vuldig in kleedingstukken en daarna onder zijn bagage weggemoffeld. Er was geen ontkennen aan. De ontrouwe salonbediende werd door den kapitein geschorst en aan de politie overgeleverd. (Tel). BALDADIG. In het gebouw „Pla-ncius" te Amster dam, alwaar Zondagavond een too- nelvoorstelling werd' gegeven, is door een 8-jarigen "knaap uit baldadigheid de gasmeter afgesloten, waardoor het ■licht in de zaal uitging. De jongen is door den pachter gegrepen en naar het politieposthuis gebracht. BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Tilburg bij den winkelier H. in de Heuvelstraat diefstal met inbraak gepleegder zijn een bedrag van ruim f 40 en een aantal kleeding stukken gestolen. Op de plaats van inbraak vond men eenige stro-ohal- men, wat terecht deed vermoeden, dat d.e dader in het stroo geslapen had. Daarop ging de adjunct-inspec teur van politie op onderzoek uit en spoedig had hij den dief opgespoord op den hooizolder van den winkelier d. B., naast H. Het bleek te zijn.een 20-jarig D uiltscher, afkomstig uit Dusseldorp. Hij was nog iin 'het be zit van al het gestolene. BEEN GEBROKEN. Een der leden van de voetbalclub VHesse, te Arnhem, heeft Zondag door in een wedstrijd' een schop te krijgen, een been gebroken. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Men schreef Zondag uit Dordrecht aan d'e N. R. Ct. De 16-jarige M. M. en de 18-jarige II. v. V. waren, den geheel'en dag al samen uit geweest, d'e eene herberg uit en de andere weer in. Maar de onderlinge verhouding was er niet heter op eeworden, naarmate het la ter werd. Tusschen acht en half ne gen in het bierhuis van Pols aan den R-iedijk kregen zij ten -slotte -ruzie. Daar echter beduidde men hun, dat men daarvan minder .gediend was en zette hen zelfs buiten de deur, toen de twist -al te hoog liep. De twee be sloten toen het zaakje op de Merwe- kade te gaan uitvechten. De 22-jari'ge A. D. en de 19-jarige A. v. H. wilden wel getuigen zijn van die kloppartij en gingen mee. Op de kampplaats ge komen, vielen de slagen natuurlijk onmiddellijk. Toen liet A. D. te erg werd, trok hij partij voor een der vechtenden, wat A. v. H. niet goed keurde. Die twee moesten de geschie denis zelf maar uitmaken. Het gevolg was, dat A. D. en A. v. H. ;n korten tijd- ook handgemeen wairen. Midden in de worsteling trok A. D. uit een schede een mes te voorschijn en bracht ziin tegenstander daarmede eerst een steek in zijn heen en vervol gens een snede over de borst toe. Daarna stelde hij zich, in schuin gebukte houding, met het mes in de hand in verweer, om den aanval van A. v. H. af te wachten. Deze wierp zich op hem, 'en toen schijnt A. D. volgens verklaringen van "©tuigen in zijn eigen mes te zijn gevallen en zich de gro-ote slagader van het rech terbeen te hebben doorgesneden. Bij na. onmiddellijk zakte hij tengevolge van hot ontzettende- bloedverlies be- wustflpus op den grond. Hij werd naar zijn woning in de Wijngaard straat gebrachtdaar aangekomen, bleek hij reeds te zijn overleden. Ook den gewonde vervoerde men naar zijn huis in de Torenstraat. Later echter werden, zoowel de gewonde als het lijk naar het ziekenhuis geëxpedieerd met- het oog op het justitieel ondier- zoek. Hoewel het gebleken is, dat de vriendschap van den verslagene en den gewonde den laatsten tijd niet zoo bijzonder groot meer was, eiwhet mes, door A. D. kort te voren was gekocht, schijnt er toch vooralsnog geen grond te bestaan om hier aan oorbed'achten rade te denken. In elk geval is gebleken, dat A. D. en A. v. H., vóór de inmenging van eerstge noemde in de vechtpartij der beide 'anderen, dien avond geien kwestie hebben gehad. De toestand van den gekwetste is niet ernstig. Hem is reeds een ver hoor afgenomenterwijl op het mes van den overledene beslag is pelegd. Het onderzoek der politie duurt •voort. dat in de poetsmand een stuk poets- linnen lag waarvan een gedeelte was afgescheurdhet lapje paste. Dit trof de dienstbode zoo, dat ze maar bekende, zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. AKKE KOBUS HERSTELD. Aklce Kobus, het slachtoffer van 'den moordaanslag aan het Nieuwe Kanaal te Leeuwarden, is nit het Academisch Ziekenhuis te Groningen ontslagen en teruggekeerd in haar ouderlijk huis te Garijp. Haar ge zondheidstoestand is bevredigend. Zij moet echter ademhalen door middel van een zilveren buisje, dat in haar hals is aangebracht. Het spreken kost haar eenige moeite, doch het ge schiedt vrij verstaanbaar. (Leeuw. Ct.) SPAANSCHE SCHATGRAVERS. In 'het grensdistrict Borken zijn iu de laatste weioen zoovele personen het slachtoffer der „Spaansche schatgra vers" geworden, wat ze tot hun nadeel eerst, te laat ontdekten', dat de regee- rinigsraad van Borken zich genood zaakt heeft gezien door een qffioieieLe bekenidmaking tegen dieze oplichters te waarschuwen. ONTSLAGEN SPOORWEG PERSONEEL. Men schrijft uit Utrecht In het gebouw „De Eendracht" al hier werd, daartoe opgeroepen door het N. A. S., eien bij'eenkomst gehou den; van ontslagen spoorwegperso neel, met het doe! te bespreken, wel ke middelen zullen worden aange wend om do door- hen; in de pensioen fondsen der spoorwegmaatschappijen gestorte geiden terug te krijgen. Afge vaardigden uit een zevental plaatsen waren aanwezig, vertegenwoordfigen- do ongeveer 275 personen. Door dien heer G. van Erkel, van Amsterdam, werd uiteengezet, wat het N. A. S. verricht had, nadat een jaar geleiden zijn hulp was ingeroepen. Uit diens verklaringen bleek, dat aan 267 per sonen eien vragenlijst was gezonden en uit de ingekomien antwoorden' een verslag was samengesteld. De afge vaardigden uit Rotterdam -etn Zwolle deden 'eveneens verslag ovjer de door hen verrichte werkzaamheden. Ten slotte werd na veie besprekin gen besloten, dot het bestuur van' het N. A. S. aan alle organisaties van ont slagen spoorwegpersoneel dé waag zal voorleggen, of hét N. A. S., of het ontslagen personeel verder dé leiding dier zaken op zich zal nemen. Na be handeling van dez'e vraag zal binnen kort weder eene vergadering gehou den worden met. het doel, een com1'té van uitvoering te benoemen «n de verdere werkzaamheden vast te stel-, len. VREDESPALEIS. Het reeds médlegedJeiei'dle exploit aan het bestuur dier Oarnegie-stichtimg werd. naar hiet „Bouwk. Wbl." méldt, beteekenid namens de architectenA. P. Smits »en Hendrik Fels, Den Haag; A. Otten .en W. F. Overeyndter, Rot terdam W. Molenbroek en Roelof Kuipers, Den HaagW. Kromhout en II. P. Berlage, Amsterdam. DIEFSTALLEN BIJ ARME MENSCHEN. Aan dein Middenweg en Achterweg buiten do Raampoort te Amsterdam, is Zondag bij verschillend© bewoners door openslui-ting diefstal gepleegd. Bij dé een werden 2 wekkerklokjes en gedragen Meeding gestoten, bij een ander" Moederen en huisraad, en bij een derde weer ldeeren en wiasch- goed. Maandag reeds is het dér recherche gelukt om verschillende gestolen voor werpen bij een opkooper in de Jor- daan dn beslag te nemen. Met dle door den opkooper verschafte aanwijzin gen, hoopt de politie weldra de hand op de dadérs te leggen.. EEN VREEMDSOORTIGE DIENSTBODE. Door -een winkelier -in de Weesper- straat te Amsterdam werd aangifte gedaan, dat hij uit zijn lessenaar een bankbiljet van tien gulden vermiste en dat 'hij zijnie dienstbode verdacht. Deze werd aangehouden en ontkende. In hare japon had zij een lapje, waarin zich zilver geld en een bank biljet van f 10 bevondenvolgens haar -verklaring had zij dit biljet reeds eenige maanden. De politie vond dit lapje wel wat weemd, daar het sc.heen of daairmed'e was ge poetst. Bij nader onderzoek bleek het, PREDIKANT-KAMERLID. Naar wij vernemen heeft de Syno dale Commissie van de Ned. Herv. Kerk geconstateerd, dat de leden van die Provinciale Kerkbesturen defini tief hebben aangenomen de in dezen zom-e-r door de Synode aangenomen reglementsverandering, waarbij inde toekomst on-vereenigbaar wordt' ver klaard het ambt van predikant In die kerk met het lidmaatschap van een der Kamers der Staten-Generaal. Deze verandering treedt met 1 Ja nuari in werking, met dien verstande dat zitting hebbende Kamerleden- predikanten Kamerlid zullen blijven tot aan den dag hunner aftreding als zoodanig. (Dordtsche Ct.) LEVENSGEVAARLIJK VERWOND. De marechaussee van Tilburg heeft daar Zondagnacht gevankelijk bin nengebracht O., te Varen, die H. met een bijl op het hoofd en den rug ge slagen en hem levensgevaarlijk ver wond had. of ëFooIPh liefdadig doel te vinden is, waarvoor .m-en 'n voorstelling kan ge ven. Dat vind ik verkeerd." „Gelooft u niet, dat er dilettanten zijn, die meiiigen artist van beroep in de schaduw plaatsen?" „Gelóóven? Ik ben er zeker van. Ik heb van dilettanten al héél goed werk gezien en er -zijn verscheiden knappe artisten, die als dilettant zijn begon nen... maar de routine, ziet u. die krijgt een dilettant niet eerder, of 'hij moet eerst eenige jaren aan een be roepsgezelschap verbonden zijn. D'r zijn eerste rang-a'rtisten, die medelij- dend-glimlac(hend de schouders opha len voor -den rederijker, en de mindere goden zeggen 't uit, wat hunne hooger in kunst staande confraters dénken. Laat 't dilettantisme ook dilettantisme blijven en laat men ons, die moeten reizen en trekken, om een stuk brood te verdienen, toch niet onder de dui ven schieten. Men doet ons concurren tie aan, wanneer men speelt voor en- tréé'. ONGELUKKEN. Zaterdagnamiddag is de 25-jarige Duitsche monteur F. H., toen hij werkzaam was aan de sluisdeuren van dé nieuwe sluis te Ter Neuzen, in het water gevallen. Toen men hem vermiste werd met dreggen aange vangen. Na verloop van een half uur werd zijn lijk opgehaald. Te Marleen- ;s bericht ontvangen, dat een visscher van daar, J. die W., die op ieen logger -véer, in' de Noord zee overboord is gevallen en verdron ken. Door lief. losraken' va.n hét insp-an gerankte het rijtuig van dein heer K. uit Delden, op den De-ldenschen straatweg bij Hengelo, te water. Dooi de zwaarte van hiet rijtuig sloeg dit c-m, zoodiait de raderen boven lagen. Het gelukte een der inzittenden, dien heer H., door het stukslaan eéner ruit -er uilt te kruinen, wat echter voor de mede inzittende -daane en Wéér onrno- gettijik was. Met veel -moeite ie het de inmiddels toegesnelde hulp gelukt, cle inzittenden, die tot aan de borst in- t water zaten, er uit te balen, zoodiait ze, behoudens een enkele kleinte kwetsuur met d!en schrik vrij kwamen. IEFSTAL. -De bewoners van perc-eel Nieuwe Kerkstraat 23 te Amsterdam, leven den laatsten tijd in onrust. Herhaal delijk toch worden uit die woning al lerlei. voorwerpen vermist. Ongeveer vier weken geleden werd ten nadeel© dor .bewoners -van -de eerste verdieping een gouden horloge -ontvreemd', eeni- gen tijd later kwamen de derde verdie pingbewoners tot de minder aangena me -ontdekking -dat een pas aange schafte, nieuwe waterketel verdwenen was. En Vrijdagavond bleek dat een aan tal jongens- en m-eisjeskleedingstuk- ken denzelfden weg waren opgegaan. Men vermoedt, dat -de dader (s) ge regeld door een dakraam binnen ko men. Temeer daar .een rechercheur bij een door hem ingesteld onderzoek een jongenspak in de goot vond liggen. LOUIS BOUWMEESTER OVER HET DILETTANTISME. De hoofdredacteur van het „Dilet- tanten-TooneelV de heer H. Kesnig, heeft een onderhoud gehad met Louis Bouwmeester en hem toen "zijn mee ning gevraagd -over het dilettantisme in de tooneelwereld. Ja, wat zal ik u -daarvan -zeggen," antwoordde Bouwmeester, „zoolang 't liefhebberij-werk blijft, juich ik 't toe; m-aar 't -moet niet -ontaarden in „.ge schaft", 'n zaakje om winst te maken, want -dan acht ik 't uit den ©ooze". „Vreest u "dan concurrentie?" „Op die manier, ja; want t .publiek, dat bij dilettanten komt voor 40 of 50 centen entree, met een bal op den koop toe, blijft van mij wég, wanneer ik -een gul den ©ntrée vraag." 'Dus 't dilettantisme heeft -in uwe oogen wel een reden van bestaan?" „Waarachtig... waarom niet? Maar t moet liefhebberij blijven, dat Uier- haal ik, en niet uitizien moet men naar de een of andere gunstige gelegenheid, EEN GEVAARLIJKE GRAP. Men schrijft ons: Rustig zat men Vrijdagavond in een coupé derde klasse van de-n zesuurs- trein van -N. 'Sihans naar Groningen te luisteren naar de wonderverhalen van een der passagiers, toen deze, nabij Ulsda, het portier plotseling openruk te en verdween! Men gaf 'n gil, wil de reeds aan de noodrem trekken. Ge lukkig! de acrobaat, kwam langs den zelfden weg terug en deed, alsof er niets was gebeurd. Hij was maar even door het portier op de kap van den waggon van den in vollen vaart zijn- den trein gekropen. Algemeen bekend Winschoter schoorsteenveger rookverdrijver visdhlhandelaar schaatsenrijder Sikkoma, vertoonde dit gevaarlijk kunstje! (P. G. Ct,). ACHTERHOUDEN VAN LOTERIJ BRIEFJES. Door dén directeur -der Staatsloterij is aan den" heer L. Haagman te Rot terdam -o-p zijn imge-diiernde klacht ge antwoord, -dat 'hem bij een persoonlijk bezoek ten kantore van den collecteur Wolfsbergen is gebleken, dlat dé aan vraag om 'loten de laatste dagen zóó .groot was, dlat, om- de vele aanvra gers te bevredigen, niét meer dan een twintigste aandeel van een lot. aan eiken aanvrager kon gegeven wor den-. DE BEDRIEGER O.p de tweedaaigsche QhrysantÜie- mum-tentoonstebing, die de vorige week in Buitenkist te Utrecht is ge houden, heeft zich een- .merkwaardig ".-ncidèntvoorgad-aam. Er waren verschillende prijsvragen uitgeschreven en één daarvan- stelde tot eisch .een -emkelvoudigen stam, be kroond -door slechts één bloem hoofd. Gedurende die tentoonstelling maak te deze afdleelte-g z-eer veel furore, vooral -door de mooie inzendingen van den bloenniist. D. te Utréc-ht. In bijna alle opzichten spande hij de kroon. De eenige inzender, die met. hem in concurrentie kon treden, werd na lo ting verslagen, zoadat bij het publi- ceeren van den uitslag zijn naam tri omfantelijk bovenaan op de lijst prijk te. Bezoekers zoowel als collega's stonden da-n ook verbaasd over de ver rassende resultaten, die in dit genre bereikt waren. Op den tweeden dag -der tentoon stelling wilde het toeval echter, dat een der planten ruw aangevat werd. Zij wankelde, neeg haar hoofdje die per en d'ieper, totdat zij ten slotte ge bed! losliet en de Oosterscbe schoo-ne treurend naast den bloempot lag Algemeen© opschud-ding natuurlijk. Men meende eerst aan een wonder plant zonder wortels te moeten geloo- venTot schade en schande van den betrokken inzender kwam de waarheid echter al spoedig aan het licht. Hij had' zich van een zeer eenvou dig middel bediend om een goed fi guur in deze -afdeelii-ng te maken. De meeste chrysanthemums hebben een groot takfcendom. Daarom is het juist een zeer groote kunst om een enkelen stam met eén bloemhoofd te c-ufltivee- ren. Wacht, dacht ons bloemiistjie, w.'e niet sterk .is moet isüiian zijn. Er wei dien eenige moo-i-e takken gesneden-, deze -in de aarde geplaatst enzie daar de oplossing van liét raadsel. In 't -geheel waren vijftien stuks van deze „prachtexemplaren" -ingezon den. I-n de bloemisten/wereld heérscht be grijpelijkerwijze groote verontwaardi ging over -de gepleegde handeling. („Utr. Dbl.") DE FEBRIS TYPHOIDEA IN DE CAVALERIE-KAZERNE TE AMSTERDAM. De heer C. Boom, arts. schrijft in de „Tel.": ,Als geneeskundige en als anenscüi meen ik ditmaal gerechtigd te zijn met een verzoek om eenige plaatsruimte tot. u te komen, ten einde openlijk in uw blad de vraag te stellen of thans op de hoogste militaire autoriteit niet de onafwijsbare plicht rust, om -de ca valeristen, die op dit oogenblik in de kazerne te Amsterdam gelegen zijn, met een verlof van zes weken naar huis te sturen. Ik doe deze vraag, omdat het mij' meer dan onverantwoordelijk toe schijnt, die -jonge levens moedwillig nog langer aan een doodend gevaar, dat niets -met de -landsverdediging ge meen heeft bloot te stellen. En het kan niet ontkend worden dat geschiedt thier, waar in een tijdsverloop van slechts eenige weken tweemalen de febris typhoidea ende misch in de kazerne optreedt. •Bij de eerste epidemie zijn meerdere slachtoffers gevallen; ook bij de thans opgetreden herhaling -is reeds een doo- de te betreuren. Het gevaar is dus -zonder twijfel zeer dreigend en moge de -door mij voorgestelde maatregel wellicht zeer kras 'zijn, als hij uit een militair -oogpunt bekeken wordt, van een medisch -en humanitair standpunt beschouwd, is hij -zeker gerechtvaar digd. Werd bij de eerste verschijning nog gedacht aan ide meer dan slechte in kwartiering in 'Brabant tijdens -de ma noeuvres, dit denkbeeld kan thans niet meer gelden: de oorzaak moet dichter bij gezocht worden, doch de troep moet inmiddels aan de inwerking onttrok ken worden." DE M-IDDE'LBURGSCHE GASTHUISKWESTIE. De regenten van het gasthuis, te Middelburg, hebben, volgens „De Baanbreker", zuster »S. te kennen ge geven, dat zij','indien zij het verlangen daartoe uitspreekt, op het door haar gevraagde -ontslag zou mogen terug komen, zoo dat zij verpleegster in het gasthuis zou blijven, units de directeur zijn goedkeuring aan de intrekking van de ontslagaanvrage hecht. BAAS BOVEN BAAS Niaar aanleiding v-a.n het bericht, waarbij- .ahs bijzonderheden wordt ver meld, dat :d)e Bu'lgaarsch© schoon schrijver Peter Rajkof te Sofia een briefkaart tentoonstelt, waarop hij 12.000 woorden geschreven heeft, schrijft men: Dié Bulgaar is reeds lang -door een Hoilandschen schoonschrijver over troffen. De beier J. H. Eimck, te Göt- cuim, die als mededinger in een na- tionaleni ert twee internationale wed strijden in Engeland, telkens, dus drie maal, den eersten prijs in schoon schrijven behaalde, schreef eenige ja ren geleden met het bloote oog, in een cirkel ter grootte van een stuiver, drie maal het Onze Vader miet bij schrift, zijnd© totaal 208 woorden of 897 letters, welk stukje papier nog fa zijn bezit is. Rekent men de oppervlakte van een stuiver op een 1,32 werk. c.M., dan zou hij dus naar dezelfde verhouding op een briefkaart van 14 bij 8 c.M. 17.056 woorden geschreven, of bijna -anderhalf maal zooveel als Peter Rajkof. DE BEVORDERING VAN VAN LöBEN SELS. In een later nummer schrijft de „N. Ct." nog Ons werd een opmerking gemaakt betreffend© onze mededeeling van de feiten, die voorafgegaan zijn aam de be-vorderihg v-an- kolonel Van Löben Seis tot generaal-majoor. Kort voor dat deze hoofdofficier tot lid van de Eerste Kamer werd gekozen, was voor hem het tijdstip van bevordering aangebroken, doch wijl er toen geen gemer aals-vacature bestond, was hem te kemmem gegeven, dat ©en: aanvraag om op pensioen gesteld te worden-, van hem werd ingewacht. Hieraan voldeed de kolonel en daarop zou eer vol ontslag ter zake van langdurigen dienst (art. 39, 2© a der Bevorderin-gs- Wet) gevolgd' zijn-. Maar -toen kwam de verkering tot Eerste Kamerlid', de (Naar hiet Engelsch van Guy Thome). 1) HOOFDSTUK I. Eustace Ch a. r 1 i e we' o d. Op een- anoniem, helderen winter morgen w-andielde Mr. Eust-ace Char- lieWood l'anigza-am -door de Bond Strietei. De zon soheem helder, er was iets opwekkends fin de lucht, hJeigeén zijn invQjoed scheen tie doen gelden- op het goedge'kleed© publiek, waarvoor jurist bét wankMuur begonnen was. De grooté winkels van een der rijk ste straten dér wereld schitterden met eien étalage van -allerlei weelde artikelen de beambten', die bij de zware glaizen deuren stondteh, moesten 2°. telkens open- maken o-m -deftig ge kleed© dames bommen te laten. Kortom, hét was ©en typische wiai- termoTgem in Bond S'treet; iedereten schleen vroolijk, weelderig en goedge luimd te ziin. Mr. Eustace Charli-ew-ood werd ■el-oor yiéilé kennissen gegroet, terwijl -hij langzaam vooo-tw-amdelde. Hij be antwoordde die beleefdheden op een marnier, die aan verv-elinig dieed -den ken en zijn gladgeschoren wangen ikregem door de handle lucht ge-en fri-s- sche kleur, zooals dat bij die meest© voetgangers' het geval was. Hij- wia-s een lang, goed gebouwd man, muet lichtkleurig, kortgeknipt haar en een -breed, Verstandliig gelaat. Zij-ru oogen w-aren lichtblauw van Meur, met een ietwat weifelende uit drukking, en. er om Qi-eén begonnen zich fijne rimpels te verioomemi, ais van- iemand van middelbaren leef tijd, idli-e een- leventje van pleizier ach ter 'den- rug heeft. Hij had een aren-dfe- néus en tamelijk grootem mond zon der knevel. Wat zij-n leeftijd betreft, zou men hem ongeveer vier-en-velértig j-aar gevenzijn houding weies hem aan als fiemand, dié gewoon ié iln goed ge zelschap te verfceei'em, ofschoon: waair- -sdhijmiijk meel' in- de clubs dén in de salons. To'eni hij vlak 'bij de New Bond S'treet gekomen rwas blééf Mr. Charlie- VQod staan 'bij -die Ideur van éem klei nen, keurig dmgeric'hitien coiffeurs- en par/umeriënwdnkelstapte binnien en bo'og voor -een -statige jonge dam©, mét kunstig opgemaakt, glanzend krulhaar, die achter een toonbank anet glazen -dekblad zat, waarop al lerlei1 mooie kristallen fles-c-hjes en ivoren -prulletjes waren uitgestald-. Goeden morgen, Miss Garldng, zei hij vriéndelijk. Is Proctor vrij- - Ja, Mr. Ghariiewood, antwoord de het méiéjiehij kan u dadelijk hel pen, als u ma-ar naar boven wil Goie-d in orde, li-eive vroeg Mr. GhiarlieWood, -met -de hand -op idem deurknop, di-e biem m-aar de toiletka mers m-o-est brengen. Hedl goed, dank u, Mr. Charlie- wood. Maar u ziet er vanmorgen- niet al te best uit. Hii wuifde achteloos m'et zijn banidlschoetn, idde: lv: ju-ist had uitge trokken. Och', wat zal ik zeggen-, het was heel laait, gisterenavond, Miss Car- tt-ing. Dat moet men er ruu eienm-aal voor o-ver hebben. Maar Proctor zal mij wel gauw w-eier in or die maketn. Dat hoop 'ik, -of liever, ik weet het zeker, ze-i ze, hem met den vin ger d-feiigemd. O, ,dlie heeueui Hij kéék nog eens glimlachend! om. trad den salon binnen en liep een mét een zwaren looper bedekte trap op aan dien linkerkant. Boven aan de trap was een glazen- deur, die toegang gaf tot een kleine zijkamér, waarin eenige leunstoelen en kleteie) tafeltjes, waarop „Punch" en andere tijdschriften verspreid lé gen. Aan deai andenen kant stond een -deur half -open en toen (hij Mr. Ch-ar- liewo-od hoorde binnen komen, kwam daaruit een kleine, gladgeschoren man rnet eén Jpodsch vo-oikomen-, die dadelijk z-ijn bezoeker aan het uittrek- lceai van zijn -donkerblauwe overjias met astrakan voering en kraag, hielp-. De twee mannen gingen samen naar de ander© kamer 'en Mr. Ghariiewood trok zijn jas uit, dééd zijn boord af en ging zitten op een leer en stoel, tegen over een marmeren- toilettafel met langen spiegel. Hij keek naar zichzelf in den spie gel e'eoi- 'knia-p, vermoeid gelaat, met haar dat te blond was om het grijs worden- aan -dé slapen te zien, maar toch- dééd het er aan dlenken, terwijl op de kru-in. de hoofdhuid be gon -door te schemeren. Hoe gedistingeerd het gelaat ook was, h-et droeg eiene uitdrukking van verveling en vermoeidheid als v-an iemand, dlie alleen -voor stoffelijke ge noegens leeft en daar zonder ophou den aan todgeeft. Terwijl hij naar zijn gelaat keek. dat onmiskenbare teiekeine-n droeg van zijn laat nachtbraken, glimlachte lvij bij de gedachte, dat hij er over een uur geheel anders uit zou zien, ten gevolge van de kunstmiddelen van dlat joodje, dlat nu dirnk bezig was alles voor de bewerking te orde te maken. De bovenkamer van den coiffeurs- winkel van- Procter was eén uitver koren toevluchtsoord- van mena gen beer op middelbaren leeftijd. De niéuw© Amerikaansche uitvinding be kend ondier den naam van ,,Vibro- Massage" werd daar' in toepassing ge bracht en Proctor maakte een -ruim inkomen v-an het weer „opfrisschlen" van heeren, die niet verstandig m-aar heel weelderig leefden, en aan wie hij zoo n-u -e® dam ook m-en-igen [anderen dienst- bewees. Dé masseur soheof een piëdestal op wa-eletj-es naast den stoel, waarop een groote -achthoekige mahonie houten doos stond. Aan -dén zijkant waren verscheidene electrisohé knop pen, en uit het midden van de dloos kwam -een -dikke mét zijde omwonden d-raaiÊ; di-e eölndiiigde in een glanzend ■apparaat van staal, dat dé -operateur in zijn hand hi'eld. Proctor bond zijn- cliënt- een doek om den hals, wreef aangenaam rie kende zalf over zijn göl-aat en draa-idë een -dier electriscli-e knoppen: om. O.nmiddiellijk begon daarbinnen een electrisdh-e amotor als een kat te snorren, en -dé masseur alette het ap paraat te zijn rechter hanld', dat veel leek op dén -ontvanger van een tele foon, op hét gelaat- van zijn: cliënt. De bewerking was als volgtEer •kleine métialem barber aan h-et eind van bat apparaat trilde zes duizend maal per minuut op en neer, en kneedde én wreef de huid zoo snel en zacht, dat Ghariiewood niéts audérs voelde dan den zachte trilling, toen de h-amer behendig langs dé -groeven oude-r dé oogen ging en de wangen bestreek. Na vijf minuten ongeveer draaide Procter de motor af en schroefde nu eén grooter metalen instrument van anderen vorm aan- hét eindé va-n het band-apparaat. Mr. Ghariiewood la-g in welbehage- lij-lce houding achterover. Door mid dled van het electrisch instrument, scheen er weer kracht in zij-n zenu wen, nieuwe bezieling in zijn bloéd en in dé trekken van zijn vermoeid gelaat gekomen en een jeugdig waas', w-at dé meeste zekere aanwijzing is van een goed© gezondheid, kwam over hem. Welnu, mijnheer, zed-cle Proctor, ik heb een andere machine aange schroefd en nu zal ik, a-ls u er niets tegen heeft, diem rug behandelen. Wees zoo goed op te staan. Weer snorde de motor, en Mr. Cbarl/ilewood kreeg eien onbeschrijflijk aangename gew-aanvording, toen de masseur 'het snel trillend instrument zijn breeden rug liét bestrijken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5